Welk voordeel zal het kanaal Amsterdam aanbrengen als de pogingen om de landengte van Snez door te steken, mogen gelukken en de groote zeeweg naar Oost-Indic daar door aanmerkelijk bekort wordt Zullen de handelaars dan in Amsterdam blijven Zullen zij hunne kantoren niet ver plaatsen naar Marseille, Triest of eonc andere stad aan de Middellaudsche Zee, die dan voor stapelplaats van den O. I .handel meer geschikt en meer nabij zal zijn Dit is te voorzien. Amsterdam heeft te laat het verval van zijn handel gezien bij den toeucmendcn bloei van Rotterdam. De handelsgeest sluimerde en toen hij een oogenblik ontwaakte of droomde werd een noodkreet aangeheven om een kanaal door Holland op zijn smalst, als bet cenigo middel tot redding. Welnubewoners van de hoofdstad de liegering wil u te hulp komen, het door u verlangde geneesmiddel zal in de Kamers ouderzocht worden. Doch wat er ook gebeure, de tijd zal het leeren dat de natuur zich aan onze kusten niet laat dwingen, maar met de kunst in het strijdperk zal treden en overwinnen moet; de practische bewoners der stran den die door langdurige waarnemingen bevoegd zijn om over strooming en verzanding te oordeclen, zij zullen het u voor spellen dat uwe pogingen nimmer aan het doel kunnen be antwoorden. POLITIEK OVERZIGT. Men verneemt uit Turijn, dat koning Yictor Emmauuel op een diner veel hoop moet hebben uitgedrukt op eene aanstaande oplossing der ltomeinschc quaestie, in den zin der Italiaanschc éénheid. Men wildat van wege de Fransche regering bereids bevelen zijn gegeven tot de aanstaande ontruiming van Rome door de Fransche troepen, evenwel niet zonder dat aan de Pauselijke regering de hoop zou zijn overgelaten op cenc verzoening, zoo zij daarin nog wenscht te treden. Nog wordt van daar gemeld, dat besloten is tot eene algcmeene amnestie aan de gevangenen van Aspremonte. Men voegt er bijdat deze gunstige beslissing hoofdzakelijk te danken is aan de bemiddeling van Prins Napoleon en aan het daartoe strekkend verzoek der koningin van Portu gal en hare zuster Clotilde. Het nieuwe dagblad, dat te Napels opgerigt wordt, zal getiteld zijnT Italië libéraleden 15" Oct. zal het eerste nom- mer het licht zien. De taak, welke de redactie van het blad zich voorsteltis de volgendeVerdediging van de algcheelc onafhankelijkheid van Italië, behoud van Rome voor don Paus en autonomie voor het koningrijk Napels onder be stuur van Z. K. II. den Hertog van Aosta, tweeden zoon van Koning Victor Emmanuelmet den titel van erfelijken Onder-Koning. De keizer van Frankrijk ontvangt dagelijks naamlooze brievenwaarin hij wordt gewaarschuwd tegen zamenzwerin- gen. De partij der Carbonari doet hem insgelijks dagelijks herinneren aan den eeddien hij als Carbonaro heeft afge legd. Z. M. wordt steeds door een sterke wacht omgeven, te meer daar men bcrigt heeft ontvangen, dat verscheidene Italianen hun land hebben verlaten met het doel om den keizer te vermoorden. Uit Nieuw-York wordt van den 20" Sept. gemeld: De Zuidelijken trekken weder over de Potomac, met behoud hunner bagage en gekwetsten. De Noordelijken schatten het verlies der Zuidelijken op 18,000 li 20,000 man. Het verlies der Unie-troepen was 0 a 10,000; 13 generaals werden gekwetst, 1 is gesneuveld. Het Unie garnizoen van Mumfordsville Nowbraut heeft zich den 17" overgegeven. De Zuidelijken rigten zich op Winchester. Do Unie-kar.onneerbooten hebben eene plaats aan de Mis- sissippi verwoest. De Zuidelijken zijn bijeengetrokken te Goldsboroughvoornemens Ncw-Burn in Noord-Caroline aan te vallen. Men verzekert dat, als de voordooien, door de partijen in Amerika behaald, tegen elkander blijven opwegen, waar door de oorlog zou kunnen voortduren, de gezanten te Washingtonvooral die vanFrankrijk en Engelaudtusselien beiden zullen komen, om aan dat eindeloos bloedvergieten een einde te maken. 1TISUWS T IJ D11T 3- BIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 3 Octobcr 1SG2. Door den Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, is tot leeraar dier gemeente beroepen, de Wel Eerw. lieer T. Haversmid, predikant te Foudgum in Friesland Do strook grond, liggende tegenover de werf van den heer Lastdrager, die in der tijd, beschikbaar w:as gesteld om daarop woningen te bouwen ten dienste van officieren en ambtenaren der Marine, zal, naar wij vernemen, binnen kort publiek verkocht worden, bij beschikking van den Minister van Eiuautiöu daar thans moet gebleken zijn dat die grond aan den Staat in eigendom toebehoort en niet aan de Marine. Door de Doopsgezinde gemeente alhier is in eene lang gevoelde behoefte voorziendoor den aankoop van een orgel. Binnen weinige dagen zal in het kerkgebouw met de toebereid selen tot de plaatsing van hetzelve een aanvang worden genomen. -Van de bij de Marine ingedeelde militiens, verblijf houdende op de drijvende batterij Ncptunuszijn gisteren een negental met groot verlof naar hunne haarstcden te ruggekeerd, die hunne schuld bij het kleedingfonds hadden aangezuiverd; zoo spoedig de overigen daartoe in staat zijn zal ook aan hun het verlof worden toegestaan. De kommandant, de kapt. luit. t/z. R. L. de Haes, hield bij die gelegenheid eene treffende toespraaken gaf zijne bij zondere tevredenheid te kennen, over hun goed gedrag en activiteit in de dienst. Het in het oude dok staande fregatschip Prins Alexander der Nederlanden, daarin gerepareerd zijnde, was men gisteren voornemens het er uit te laten, waartoe men aau het water weder den toegang tot het dok ver leende; doch alvorens hiermede geheel gereed te zijn, be speurde men, dat het water ook den vrijen toegang had tot binnen het schip, zoodat men genoodzaakt was het dok weder droog te pompen om het schip op nieuw natezien; men veronderstelt dat bij de boring die heeft plaats ge had, verzuimd is al de gaten weder behoorlijk digt te pennen. Z. M. heeftmet ingang van 1 Octobcr, bevorderd tot adjunct-coihmies, de klerk bij de Directie der Marine alhier, de heer C. II. Schooft'. Overgeplaatst van hier naar Am sterdam de heer L. J. G. Deij en van Ilollevoetsluis naar hier, de lieer C. E. Plugge, beide in hunne betrekkingen als klerk bij de Directie der Marine. Overigens hebben er bij het personeel der geëmployeerden der Marine ccnige tractcments-verhoogiugen plaats gehad. Op don 1 Oetober zijn alhier aangekomen de bij het Kon. Instituut geplaatste adelborsten. Morgen worden de anderendie met verlof zijnterug verwacht en a s. Maandag zullen de lessen weder een aanvang nemen. Op Maandag 13 Oetober a. s. en volgende dagen zal er van wege het gemeentebestuur eene schouwing worden gehouden over de uitwateringen. Op Donderdag 9 Oct. zal te Haarlem eene aan besteding plaats hebben van het driejarig onderhoud van de lleldersche zeewering enz. Aanwijzing op Zaturdag a. s. des morgens 10 ure, te beginnen met het Landshok. Men schrijft ons van Terschelling 1 Oct.: Gisteren voormiddag is alhier op de buitengronden gestrand het En- gelsche schoonerscliip Janc en Elisabethkapitein Edward Édwards, met stukgoederen van Liverpool naar Hamburg bestemd. Hot schip zit reeds vol water, doch het volk is gered; van de lading zijn ceuige vaten smeer en palmolie geborgen, die grootendeels te Vlieland zijn aangebragt. De Minister van Finanliën zal den 13 Oct. a. s. bij inschrijving doen aanbestedenhet dagelijksch vervoer der brievenmalen van 's Rijks posterijengedurende 2 jarente beginnen 1 Jan. 1863, tusselien verschillende plaatseno. a. van het Oude Schild naar de Cochsdorp op Texel en v. v. Naar wij vernemenheeft gister namiddag te Koe dijk een felle brand gewoed, 5 il 6 huizen zijn in de asch gelegd. De brand moet ontstaan zijn door onvoor- zigtiglieid. Zr. Ms. schroefstoomschip 4ckl. Apeldoorn, onder be vel van den luit. t/z. 1° kl. J. A. Hugeuholtz, is gisteren morgen teu tien ure van zijne reize naar de West-Indien te llellevoetsluis binnengevallen. Uit Leiden schrijft men, dat de personen, die in hechtenis genomen zijn bij de onlangs plaats gehad hebbende wanordelijkheden, in vrijheid gesteld zijn, met uitzondering van een, omtrent wien, na onderzoek, gewigtige bezwaren zijn gevonden, die betrekking hebben tot de mishandeling van den plaatselijken adjudant. Uit 'sBosch, dd. 29 Sept. schrijft inen: "Door het aanhoudend sehoone weer was de veemarkt van heden zeer levendig, dat ten gevolge had, dat er veel handel gedreven werdvooral in runderen en paardendie door vreemde kooplieden tot tamelijke prijzen werden opgekocht. De paarden, die iels waren, golden van ƒ200 tot 400, koei- jen van 70 tot ƒ140, jongvee van f 20 tot ƒ60; jonge varkens, de zoogenaamde baggen of biggen, van ƒ1.50 tot

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2