Uit New-York heeft men berigt van 30 September: "Vijf compagniën der Noordelijken hebben Pantchatoula bij Órleans aangevallen; zij zijn met groot verlies terugge slagen. De gele koorts heerscht te Wilmington in Noord- Carolina. De Zuidelijken hebben Augusta in Keutucky verbrand. Mac Clellan begroot het geheele verlies der Noor delijken bij de gevechten in Maryland op 14,700 dooden, ge wonden en vermisten. Hij gelooft dat de Zuidelijken 30,000 man van hunne beste troepen hebben verloren, liet hoofd kwartier van Mac-Clellan is meer naar Harpersferrij verlegd ten gevolge van ecne geheimzinnige beweging van Lee boven die plaats. Van den 2 Oot. meldt men, dat Mac-Clellan Washington bezocht heeft. Er is een zwaar kanongebulder gehoord in de rigting van Lceshurg. De Noordelijken hebben Cuni- berland-Gap ontruimd en zijn met artillerie en munitie naar Ohio gemarcheerd om zich met Buil te vereenigen. Het congres der Zuidelijke Staten heeft de nieuwe wet op de conscriptie, in zich sluitende de mannen van 35 h 40jarigen leeftijd, aangenomen. Er loopt een gerucht, dat het Gouvernement der Zuide lijke Staten voornemens is 400,000 negers te emanciperen. ITIETJWSTITDIITS'EIT. Helder, Nicuwediep, Willemsoord, enz. 14Octoher 1802. De Minister van Oorlog, heeft, gedurende zijn kort stondig verblijf alhier, in 't laatst der vorige weck, de forten en casernen in oogenschouw genomenen in het bijzonder eene oculaire inspectie gehouden in het fort Kijkduin. Men brengt dit laatste in verband rnct belangrijke werken, welke tot verdediging onzer kust op dat punt zullen on dernomen worden. Door minnenijd ontstoken, viel Zaturdag avond jl. een Pruisische koopvaardijmatroos, met een groot mes gewapendzijn medeminnaar aandie de uitvallen afwe rende, twee steken in den arm bekwam. De Politie heeft zich terstond belast om de driften van den eersten tot den normalen toestand terug te brengenterwijl door de inge roepen en onrniddelijk verleende heelkundige hulp van den hr. Bitter, de wonden van den anderen zijn aaneen gehecht en verbonden. Met den 15" dezer gaat liet bevel over Zr. M'. in structie-vaartuig Propatria, liggende alhier, van den luit. t/z. le kl. P. van Lelyveld over op den luit. t/z. lc kl. Croes, thans nonactief. Met Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden zal een detachement van 200 mariniers naar Oost-Iudië ver trekken. De luit. t/z. 2ekl. A. G. M. van Emde, zal met den IGden van het wachtschip te llellevoetsluis worden overge plaatst op de schroefstoomboot 4° kl. Cornelis T)irkster vervanging van den luit. t/z. 1° kl. E. J. van dcrSleijden, die alsdan op non-activiteit wordt gesteld. jl. Zaturdag is aan de lloogeschool tc Leiden be vorderd tot doctor in in de regtcn, de heer K. N. Zur- muhlcnna verdediging van stellingen. - Volgens opgave van het laatste predikbeurten-briefje, zal op Woensdag den 15 October a. s. (en vervolgens om de veertien dagen) des avonds ten S ure, in de Doopsge zinde kerk alhier, eene Bijbellezing worden gehouden; on derwerp de Bergrede des Heeren. Naar wij vernemen zijn deze lezingen bestemd voor de leden van iedere gezindte, en zullen de plaatsen in de kerk vrij zijn. Den 9 dezer is aan het Provinciaal Gouvernement te Haarlem aanbesteedliet driejarig onderhoud tot 1 Oct. 1865 van de Heldersche zeewering en van de gebouwen en toestellen in het landshok aan den Heldor. Minste in schrijver was do hoer J. B. Janzen Ez. alhier, voor ƒ6875. En het afbreken der bestaande onderwijzers-woning, het bouwen eener nieuwe school en het inrigten der bestaande school tot onderwijzers-woningte Hijpolitushoef, op het eiland Wieringen. Minste inschrijver de heer J. 1'oppe aldaar, voor ƒ10,210. Voor de aanbesteding der Posterijen, aan het Depar tement van Finantiën gehouden, zijn voor Texel de volgende billetten ingekomen, als: van de heeren 1'. Flens f995; F. Zegel f1000; S. Eelman f1030; R Smit f1095; C. Smit f1150; J Bakker f1175; P. O. Koning 1195; M. Eelman f1200; M. Rau f1283; II. de Wijn f1800. Door den kerkcraad der Ned. Herv. gemeente te Har- lingcn is liet volgende zestal van predikanten opgemaakt Ds. R. J. Jnngius, te Drempt; J. Knappert, te Aveuhorn P. SteenTh.Dr.te Delden; II. Worst, te Epe; G. van Duyl, te Broek in Waterland en J. Wiarda, Th. Dr., te Mastenbroek. Bij de werkzaamheden voor den spoorweg van Har- lingen naar Leeuwarden heeft zich eene niet onbelangrijke zwarigheid opgedaandaar ondanks de beste berekeningen op vele plaatsen gebrek aan aarde bestaat, waarin de aan nemer moet voorzien. Niet alle eigenaars der aan den spoorweg gelegen gronden zijn even bereidwillig de benoo- digde aarde af te staandie in het geheel p. m. 6 bunders bedraagt en waarvoor men berekent, dat ongeveer ƒ30,000 zal moeten worden betaald. Men wil weten, dat bij de Tweede Kamer der Stateu- Generaalin overleg met de Regering, het voornemen be staat, om het wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst en tot verbetering van den waterweg van Rot terdam naar zee, dat door de Regering onlangs op nieuw met uitvoerige Memorie van Beantwoording is ingediend, uog vóór de Staatsbegrootiug in discussie te brengen. Het nader verslag van het hernieuwd onderzoek der afdeelingen wordt eerlang te gemoet gezien. Yoor het Provinciaal Geregtshof van Zuidholland is behandeld de zaak van W. Stamscheepskapiteindie bij vonnis der regtbank te Rotterdam tot ƒ50 geldboete is veroordeeld wegens het niet houden van het door de wet bevolen strafregister. Het vonnis werd bestreden door den advocaat Mr. Verkerk Pistorius, terwijl dc advocaat-gene raal Mr. Fran§ois de bevestiging daarvan requireerde. De directie der Algemeene Brandwaarborg- en Verze kering Maatschappij Ullrujectumgevestigd te Zeist, heeft aan hare Agenten de navolgende circulaire gezonden Zeist, den 7 October 1862. Van wege veelvuldige relatiëu in het Buitenlanden alzoo verauderiug van woonplaats en betrekking, heeft de heer D. F. Liefrink heden zijn ontslag als Administrateur onzer Maatschappij Ullrajectumingediend. Dientengevolge zullen van heden af de zaken betreffende deze Maatschappij, door den Directeur Mr. W. D. F. Schas, voorloopig alleen beheerd en ondertcekend wordenterwijl bij ontstentenis de teekeniug door een der Commissarissen zal geschieden. Ofschoon wij het bedanken van den Heer Liefrink be treuren zoo zal zulks echter geene verandering in de be handeling en voortzetting der zakenonze Maatschappij betreffende, veroorzaken. Met de meeste achting De Directeur {Gel.) W. D. F. SCIIAS. Als een bewijs hoe buitengewoon de aardappelenver- bouw in de envirous van Hardenberg is, kan dienen, dat men deze en genen heeft hooren verklaren een voorraad voor drie, ja zelfs sommigen voor vijf jaren te hebben inge zameld. In New-York vinden 6000 personen hun bestaan door den boekhandel en de boekdrukkerij. Ieder jaar wordt door hen voor eene waarde van 5,000,000 dollars aan papier en inkt verbruikt, terwijl zij eene waarde van 11,000,000 dollars aan boekwerken leveren. liet kapitaaldat in dezen tak van industrie steekt, wordt geschat op 8.5000,000 dollars. Het mailstoomschip Cleopalra is bij den ingang der Sherborivier, ten Zuiden van Sierra-Leone, totaal veronge lukt. De passagiers werden door eene reddingsboot en de officieren en de equipage op vlotten gered. De hoofd-inge- nieur Webster en vijf man, die van Sierra-Leone de Cleo palra te hulp kwamen, zijn verdronken. Het beleid en de onverschrokkenheid van den kapitein in diens pogingen om het schip te reddenaau den dag gelegdworden zeer ge roemd. Van de specie is niets van de mailpaketten slechts een gedeelte gered. Een Amerikaansch blad discht aan zijne lezers in vollen ernst den volgenden canard op: //In weerwil van de vorderingen der wetenschap, moet er nog menig geheim worden opgehelderd. Zoo is de geneeskunst buiten magte om rekenschap te geven van een ongehoord feitdat tc Altonville, in den staat Ohio, heeft plaats gehad. Donder dag 11. bragt mevr. V. Scharpf aldaar een kind van het mannelijk geslagt ter wereld, welks linker voetje van een volkomen gelakt laarsje was voorzien. Verrast door dit verschijnsel, ondervroeg Dr. Knox den echtgenoot, schoen maker van beroepdie verklaarde zich te herinnerendat zijne vrouw, tijdens hare zwangerschap, een onweêrstaanbaren trek naar een stuk leder gevoelde. Ten einde haar niet te contrariëren, had hij dan ook een brokje leder voor haar toe bereid waarvan zij een gedeelte had opgegeten. Deze verklaring

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2