1TXETT77,STXJDX1IÖE 1T. 7000 bedroeg, joeg ecu hevige regen de wandelaars naar huis. Zij, die gekomen waren om onrust te stoken, bleven nog eenigen tijd; zij trachtten de politic uit te lokken, door haar te vragen wat zij kwam doen, maar eindelijk weken ook zij voor den regen en ten vijf ure was het park ontruimd. Omtrent den grooteu veldslag bij Corinthe verneemt men thans nader uit New-York, dat dit eene bepaalde overwin ning voor de Noordelijken is geweest, hoewel de Zuidelijken hen in aantal verre overtroffen. Uit een officieel rapport blijkt, dat de Noordelijken bij die gelegenheid 700 a 1000 gevangenen maakten en veel geschut in hunne handen viel. De Noordel. legers toonen zich tegenwoordig zeer actief. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz. 24 October 1862. Bij de gisteren aan het Departement van Marine plaats gehad hebbende aanbesteding van het maken en stellen van eene enkel plaatijzeren draaibrugwijd 22 el, over de voor haven der zeedoksluis van het maritime etablissement Wil lemsoord met de leverantie der benoodigde bouwstoffen en arbeidsloouen, waren 12 billetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer J. B. Janzen., alhier, voor de som van ƒ62,765, aan wien dan ook het werk gegund is. Z. M. heeft den heer J. L. Crap Hellingmangewezen inspecteur der ambul. recherche te water, enz. een pensioen verleend van ƒ2335. Het landsvaartuig de Noodhulp, onder Wieringeu aan den grond geraakt, is met een hoog getij water weder vlot geraakt, nadat de lading was overgelost in een ander vaartuig. Schip eu lading zijn Dingsdag avond behouden in het Nieuwediep gebragt. De gewoed hebbende storm heeft op onze kust geene groote zeerampen doen ontstaan. Het gerucht dat men hier verspreid heeft aangaande het stranden van het schip Balo kapt. v. d. Burg, bij Egmond, en volgens anderen bij Pettenkunnen wij met zekerheid tegenspreken. Ook van Texel luiden de berigten dienaangaande niet ongunstig; een paar schepen hebben groot gevaar geloopen van te stran den, doch hebben zich weder van de kust weten af te houden. Op de Zuiderzee zijn verscheidene schepen gezien, die met het element hadden te worstelende scliooner Theodora Jo- sina, kapt. Tjakes, geladen met stukgoederen, is hier gister met behulp der sleepboot Archimedes, in de haven gebragt. Dit schip heeft bij Enkhuizen aan den grond gezeten en belangrijke schade aan schip en tuigage bekomen. De equi page heeft op het punt gestaan met een boot het vaartuig te verlaten. Onder Urk heeft men zien liggen de Noor- weegsche brikken Thetis, kapt. Ilofgaard, eu lladbels Anlcre, kapt. Ebcnsen; de eerste had de beide masten gekapt en de laatste de groote mast. De Thetis is hier heden morgen door de sleepboot binnengebragt. Te Huisduinen is eenig wrakhout, een paar balken cn oen schaap aangedreven. Het water stond gister vrij hoog, de sloepen cn vletten moesten binuenduins gehaald worden. Gister avond te 6 uur is een visschuit gestrand bij paal 3, zijnde 3/4 uur bezuiden Huisduinen. Het grootste gedeelte der equipage, 5 personen, van de op recde liggende schooner Bemeciumals bijlegger hier binncDgeloopenwas gisteren aan den wal om te victualiëren daarmede gereed zijnde meende zij naar boord te retourne ren en vertrokken met de sloep het Nieuwediep uit; door de hevige wind stormde zij het schip voorbij en hadden zeer waarschijnlijk hun graf in de golven gevonden. Hun behoud hebben zij echter te danken aan kapitein T. Mets, die met de stoomboot Texel alles inspande en de grootste gevaren trotseerde tot redding zijner natuurgenooten. Men berigt ons van Schagendat zich aldaar eene scherpschutters verecniging heeft gevormd, onder don naam van //Oranje jagers", bestaande uit dertien personen. Naar wij vernemen is Z. M. transportschip de Heldin •i Engclsciie haven binueimeloopcnmet belangrijke in et.. a 1 zeeschade, vool;al aa" de tuW- jjc „(pj'er van gez. 2° kl. bij do Marine, Cijfvecr, heeft examen afgJeSd °m bevorderd te worden tot officier van gez. 1° kl. en de o>- ™n U- Grondhout, heeft examen afgelegd om bcvt:rdcrd te wordel1 lot offic- van gezond. 2" kl. Zr. Ms. korvet met stoomvc.™^11 Medusa onder bevel van den kapt. luit. t/z. Jhr. E. oj Casembroot, ad judant des Konings, op reis naar Oost lnd.w. ls 'n acn avond van den 11 September jl. te Montevideo aAi-,1omen. Alles was wel aan boord. Een loods die Dingsdag morgen jl. te "Vlissingen met een schip binnengekomen is, heeft onder Duins, 4 a 5 schepen zien omhoog zitten, die waarschijnlijk met man en muis zijn vergaau. Men meldt van Deal 20 Oet. Het schip Blisahelh van Londen naar Belise, is gepasseerdeu nacht op drift ge raakt en met twee andere schepen in aandrijving geweest. Men heeft later van de Blisabelh niets gehoord en vreest dat dit schip weg zal zijn. Men schrijft van Utrecht 21 Oct. Gisteren mor gen reden de studenten (groenen) in feestgewaad uitgedoscht, door eenige wijken der stad. De keurige muziek en de nette wagentjes, bespannen met3 4, 5 of 6 paarden, (al naar dat pipa in den zak had getast) bragten verscheidene nieuws- gierigeu op de been. De trein was bestemd naar Driebergen alwaar de groenen een diné hielden, 's Avonds van 8 uur af, werden nog eenige wijken der stad afgereden bij fakkel licht, terwijl op sommige plaatsen Bengaalsch vuurwerk werd ontstoken. 22 October. Heden nacht is in de nabijheid onzer stad een watermolen afgebrand; de oorzaak hiervan is onbekend, liet is mogelijk dat door den stormwind de molen door den vang geloopen en zoo in brand is gemalen. Men verneemt, dat de kamer van koophandel te Nijme gen, bij wijze van een adres aan den min. van finautiën, hare bezwaren kenbaar heeft gemaakt tegen een eventuele belasting op de koffij. De hoofdbezwaren tegen eene koffij- belasting zijn volgens de Nijmeegsche kamer van koophan del: 1. dat door de onkosten en entreposeringwaakloonen expeditie, enz. de buitenlandsche orders op Java koffij zeer zeker lager gelifniteerd zullen worden. 2. dat thans voor de beschadigde koffij in de groote veillingen een prijs wordt betaald, bijna gelijk aan gezonde koffij; doordien dezelve door sortering wordt gezuiverd en vervolgens uitgevoerd. Dergelijke bewerking echter is onmogelijk onder een entre- pötstelsel. 3. Acht de kamer eene belasting op de koffij on gepast, omdat koffij een volksdrank is. De planeet Mars bevindt zich thans in hare naaste nabijheid bij de aarde, hetgeen ongeveer alle 780 jaren geschiedt; de planeet vertoont zich tegenwoordig in haar schoonsten stralenglans aan het zuid-oostelijk firmament cn verschijnt zoo groot, dat men met behulp van goede in strumenten, de sneeuwvelden en helle vlakten duidelijk kan waarnenen. Zondag nacht heeft er op de Engelsche kust een hevige storm gewoedwaardoor vele schepen schipbreuk hebben ge leden. Angstig ziet men nadere berigten van de verschillende plaatsen der kust te gemoet. Ook Londen en omstreken werden door den geweldigen orkaan geteisterd. Het water der rivier wies verre boven het gewone peil en overstroomde de tuinen en landerijen in de nabijheid van de oevers gelegen. Veel vee is verdronken ook de spoorweg werd op de hoogte van Stratford onder water gezet. Te Sydenham werden de zwaarste boomen ontworteld en de takken tot op 80 voeten afstands geslingerd. Verschillende huizen zijn beschadigd. In den nacht van Zaturdag op Zondag, brak te Huil aan de haven een hevige brand uit in de victualie-magazijnen van de firma LeeSmith en C°. Door den feilen storm aan gewakkerd, maakten, in weerwil van spoedig aangebragte hulpde vlammen snellen voortgang. Eerst op het midden van den volgenden dag kon men voor de omliggende gebou wen en de schepen in de haven het gevaar als geweken be schouwen. Onder een instortenden muur zijn een tal van personen, meestal bestaande uit politie-agenten en spuitgas ten, bedolven geworden. Keeds zijn drie lijken tevoorschijn gehaald terwijl een groot aantal personen zwaar gekwetst naar 't hospitaal is vervoerd. De Gazelle Militaire berigt dat cr een proces tegen generaal Taverges cn een zijner adjudanten zal worden in gesteld. Toen deze generaal het bevel voerde over het in structie-kamp bij Bologna, wilde hij des avonds laat met een zijner adjudanten het kamp verlaten. De schildwacht had bevel niemand te laten passeren, en hij weigerde dit ook aan den generaal, die in politieke kleeding was; deze liet den in uniform gekleeden adjudant met den schildwacht spreken, doch de soldaat bleef bij zijn consigne. De luite nant van de wacht werd daarop buiten geroepen cn deze loste den soldaat op bevel van den generaal af. De generaal verliet het kamp, na den soldaat met zijn karwats een slag in het gezigt te hebben gegeven. De zaak werd onderzocht en de krijgsraad sprak den generaal vrij. De minister van oorlog kreeg echter kennis van dit feit en heeft bevolen nogmaals een proces tegen den generaal cn zijn adjudant in te stellen. Een dagblad van Madrid deelt een zeldzaam geval

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2