van Marmora's, verslagen over de rooverijen. De lieer I'e- truoelli uitte de meeniug, dat zoo de regering bij Aspro- monte niet overwonnen had, ernstige ongelukken over Italië zouden gekomen zijn. 25000 Franschen zouden dan aan de Napolitaansche kust geland zijn. Hij keurde de krachtige taal van de nota van den heer Durando goed, en zeide, dat men Europa moest toonen, dat Frankrijk de regten van Italië schendt door de bezetting van Rome. Hij verlangde dat een termijn voor die bezetting bepaald werd. Hij zou voorstellen dat de parlements-zitting van 1863 te Napels zou gehouden worden. De Siècle en andere dagbladen verheugen zich niet wei nig over de bemoeijiugen van den heer Nélatonten gevolge van wiens aanwijzingen de kogel, die Garibaldi in het been heeft getroffen, door den geneesheer Zanetti uit de wond is gehaaldzoodat het nu zoogoed als zeker is dat de held van Yarese voor Italië behouden zal blijven. De genezing strekt der Fransche geneeskundige faculteit tot groote eer, cn de liberale dagbladpers zou, volgens de Siècle, dan ook zeer te regt hebben begrepen, dat zij de geheele Fransche school zou vereeren door de aanbieding van een blijvende gedachtenis aan den heer Nélaton. Men zegt, dat de heer Nélaton de gouden snuifdoos, welke de redactiën van eenige bladen hem wilde aanbieden niet wenscht aan te nemen. IT13-J7T S T IJ DÏ1T 3 ES 1T. llelder, Nieuwediep AVillemsoord, enz. 2 December 1862. Zondag jl. is de nieuw gebouwde kerk der Chr. Afg. Ge reformeerde gemeente alhier, plegtig ingewijd, door den leeraar dier gemeente Ds. II. op 't Holtnaar aanleiding van Gen. XXVIII vers 18 en 19. Eene talrijke schaar van be langstellenden uit verschillende gezindtengaven door hunne tegenwoordigheid blijken van ingenomenheid met deze plegtig- heidwaarbij het bestuur der gemeente vertegenwoordigd werd door het collegie van Burgemeester en Wethouders en den Secretaris. Op Donderdag a. s.zal in het lokaal Tivoli eene soirée worden gegeven door Z. Exc. den vice-admiraaldi recteur en kommandaut der marine alhier, den heer G. Vogelpoot; aan vele burgerlijke en militaire autoriteiten met hunne dames zijn invitatiën gezonden. Door de commissie uit het Prov. Geregtshof van Noordhollaudbelast met het afnemen van het examen aan aspiranten voor het notarisambt, zijn onder meer anderen geëxamineerd en goedgekeurd, de heeren W. II. Bruno Bok te Texel; G. A. Sluytorman van Loo en P. A. de Gelder, te Alkmaar; J. van Bommelte Broek op Langendijken N. D. Dijkstra, te Sijbeearspcl. De commissie voor de Staatsspoorwegenzal Oingsdag 23 December a. s. aan het ministerie van Binnenl. Zaken te 's Gravenhage aanbesteden: het leveren van tweehonderd veertig duizend vijf honderd stuks houten dwarsleggersin 16 perceelen. Aan het Ministerie van Marine zal op Vrijdag 12 December worden aanbesteedhet vernieuwen van twee hou ten zeekapen op Wieringeu, alles met den aankleve van dien de biljetten moeten ten opschrift voeren: inschrijvings-biljet voor het vernieuwen van twee houten zeekapen op Wieringeu; cn op 11 en 12 Dec. a. s.kunnen nadere inlichtingen bij het Departement van Marine worden verkregen. Jl. Donderdag werd aan het Prov. Gouvernement te Haarlem, publiek, bij enkele inschrijving aanbesteed: Het driejarig onderhoud van de duinen op Vlielandvan primo Januari) 1863, tot ultimo December 1865, aannemer de heer W. llillenius, te Texel, voor f 3214 per jaar. Her besteed het zesjarig onderhoud der 's Rijks zeeweringen op Wieringeu, van 1 October 1862, tot 1 October 1868, aannemer de heer L. A. v. Ilaafte, te Sliedrecht, voor f3380 per jaar. Dit Alkmaar dd. 27 Nov.meldt men lieden middag zijn twee matrozen, beide Groningers, va rende op het schoonerschip Gepbina Helenadie zich in de jol bevondendoor het kantelen van dat vaartuig in het kanaal gevallen en verdronken. Voor het examen van klerken bij de administratie der Marine hebben zich 43 jongelieden aangemeld, voor de 10 opengestelde plaatsen. In de Netlerlanthche Industrieel lezen wij het vol gende: '/Van de belasting-ontwerpen hoort men niets, ziet men niets. Het nieuwjaars-reees zal voorbij gaan, en men betwijfelt nu reeds of er wel iets worden zal van de aan gekondigde herziening. Zijn wij wel onderrigt, dan zijn ook de ontvangers der directe belastingen, die wenken hadden bekomen om geen ruimer voorraad materieel aau te schaffen, dan tot Mei 1S63, reeds aangeschreven, om dien termiju als in het onbepaalde verschoven te moeten beschouwen." Dit Ilarlingeu meldt men van den 27 dezer: Met genoegen verneem ik, dat do raad door middel van den bevelhebber der militaire afdeeling, vernomen heeft, dat de Minister van Oorlog niet ongenegen is hier eenige militai ren garnizoen te doen houdenmaar Z. Exc. wenschte eerst te weten, of er hier een geschikt schietterreiu is. Voor dit laatste zal nu de raad zorgen. Wij leven dus in de beste verwachting. Men meldt uit Suriname van den 4 November: Zoo wat eene maand geleden, liepen van de plantaadje Rac a rae, in de boven-Suriuame, 20 slaven weg, al het zilverwerk cn wapenen medenemende. Eenigen tijd daarna werd daar, om die plantaadje en de omliggenden eenigzins tegen hen te vrijwaren, eene post geplaatst, bestaande uit de 2e luit. v. Voren met 24 man van het 27e batt. jagers. De negers hadden zich met verscheidene, vroeger wegge- loopen slaven vereenigd in een kamp, natuurlijk in het bosclieenige uren van Rac h rae gelegen. Om ze zoo mogelijk in handen te krijgen, daar zij welligt met de negers der omliggende plandtaadjes kouden heulen en men vreesde dat de weglooperij op grootere schaal uit gevoerd zou wordenging op den 28 Oct. eene patrouille van S0 man, onder den kapt. der artill. Steenbergen en de 2e luit. der art. Andriessen, derwaarts. Gister avond kwam de koloniale stoomboot van daar terug met de tijdiug, dat de patrouille het kamp niet heeft kun nen bereiken en terug is moeten trekken met een verlies van 3 dooden en 4 zwaar gekwetsten. De moeijelijkheden waren te veelvuldig om verder in de bosschen en zwampen door te kunnen dringenzoodat zij op Rae a rac terug trokken, in afwachting van versterking. lieden morgen is dan ook Z.' M. stoomschip Amstel daar naar toe gestoomd, aau boord nemende 30 jagers met den kapt. der jagers van Eps, alsmede 35 man en den luit. t/z. 2° kl. jhr. F. Meijen van Z. M. stoomschip Zoutman. In de kolonie is men in eene fameuse spanning, vooral daar het art. omtrent het staatstoezigt na de vrijverklaring, de negers alles behalve aanstaat, en ze zulks ook niet zullen duldenof er moet hier eene kolossale vermeerdering van troepen zijndit is zeker dat het bloed zal kosten jammer dat geen der stemmers in de Kamer voor dat ar tikel hier als vrijwilliger zal komen om het te helpen uitvoeren, liet begint trouwens nu reeds overal onrustiger te worden. Berigten uit Batavia leveren weinig nieuws. De gas- verlichtiug voldeed goed, en men kan nu verwachten dat de verlichting der hoofdstad van Oost-lndië niets te wenscheu zal overlaten. Uit Japan wordt gemeld van een vreeselijken moord in de nabijheid van Yokohama. Een stoet van ongeveer 200 Japanners, waaronder de Shiinadzoe Saboera, vorst van Satzoema, ontmoete den 14° de heeren Marshal, Clarke Richardson en mej. Borradaile, die een togtje te paard maakten. Zij lieten, den stoet ontmoetende hunne paarden stappen, maar reden voort, hetgeen een afkeurend gebrom onder de Japannezen verwekte, en volgens sommige inboor lingen het bevel van den vorst uitlokte om de Engelschen te vermoorden. Plotseling drong een buitengewoon lang man tot de Eng. door en beval hen halt houden; zij deden dat en lieten de paarden omkeeren waarop hij den heer Richardson in den rug stak, zoodat hij eenige minnten la ter overleed cn mej. Borradaile een houw wilde toebrengen, die zij echter ontweek. Men reed nu ijlings naar Yokoha ma terug, nadat ook de beide andere heeren gewond waren. De Japan 'Express zegt in een artikelvéér dezen moord geschrevendat de rijksgrooten aan den Taikoen en den Mikado er concessien hebben afgedwongen, hetgeen ten ge volge zal hebben dat het verzet tegen de gemeenschap met het buitenland zal ophouden en ook in den binnenlandscheu toestand des lands gunstige veranderingen komen zullen. Van Manilla verneemt men, dat een Spaansch stoom schip en eene kanonneerboot eene ontmoeting hebben ge had met eenige zeeroovers, en er onmiddelijk in slaagden twee van hunne praauwen, met de geheele bemanning, in den grond te boren. Daarna bombardeerden zij een hunner versterkingen, en bevrijdden 21 daar geboren Christenen- Indianen en 12 Maleijers van Java. Eindelijk op vijftien praauwen stootendewelke hen wilde trotserenstoomde zij dezeéén voor één in den grondzij zonken met de geheele bemanning, behalve vier man, welke zich aan eene der praauwe vastklemden. Deze groote voordeelen werden echter niet behaald zonder verlies aan de zijde der Spanjaarden. Men zal te Toulon met aan elkaar bevestigde stoom- kauonneerbooten proeven nemen, om ze gelijke manoeuvers te doen verrigten als de veldartillerie.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2