van het 7e regiment Infanterie, alhier in garnizoen zouden komen en nu onlangs door sommige bladen in alle ernst als waarheid medegedeeldis nu gebleken niet de minste schijn van waarheid te bezitten. Dit laatste kan ook ge zegd worden aangaande de geruchten die men verspreidt, ten opzigte van eene verplaatsing van het Kon. Instituut der Marine alhier. Wij vernemen met genoegen dat de hr. W. J. Ilidde Bok, Notaris en Schcepsreeder alhier, aan al de leden van de 2° Kamer der Staten-Geueraal, franco, heeft doen toekomeneen afdruk uit het journaal van kapt. van den Burgvoerende het te Dordrecht thuis behoorende schip Batovoorkomende iu het Algemeen Handelsblad van 2 dezer, N°. 9655 waaruit elk onbevooroordeelde kan ontwaren, welk geloof er is te hechten aan de beweringen van den heer Insinger, te Am sterdam, vervat in zijne onlangs uitgekomene brochure, over het zoogenaamd verzanden van het Sc hulpengat, naar aanleiding van het zoo geheel verkeerdelijk voorgestelde omtrent het binnenkomen alhier van bedoeld koopvaardijschip. Het schijnt wel dat de heer Insinger besloten heeft om het Schulpengat onherroepelijk te doen verzanden, hoe dan ookverzanden moet het, schijnt de leus te zijn des heereu Insinger, al zou zulks door abuizen? of belezen? geschie den. Wij voor ons verheugen ons echterdat de waarde van zulke scheeve voorstellingen bij 's lands vertegenwoordiging worden uiteengezet, en kunnen alzoo de poging van den heer Hidde Bokin het belang der waarheid en in dat van onze gemeente, niet anders dan toejuichen. Van af heden is een aanvang gemaakt inet dagelijks aan het Postkantoor alhier aan te plakken, zoodanig dat het de voorbijgangers spoedig in het oog valt: de weer kundige waarnemingendie dagelijks genomen worden te Groningen, Maastricht, Vlissingeu en Helder. Men heeft ons verzocht te berigten dat het geschenk van II; M. de Koningin-weduwe aan de dames-bestuurderessen der bier gevestigde vereeniging //Moederlijke liefdadigheid" niet bedraagt ƒ200 maar ƒ100. Te Kampen bestaat de nominatie, ter voorziening in de bestaande vacature bij de Evang. Luth. gemeente, uit het navolgende alphabetisch gesteld zestal: Ds. A. A. Beu- deker te Edatn; C. II. ter Laag te Weesp; II. C. Lohr te Kuijlenburg; J. G. D. Martens te Helder; A. M. L. Rütnke te Monnickendam en J. Zander te ltijp. Z. M. heeft den gewezen hoofdingenieur der Marine P. Schuijt Jz., een pcusioen van ƒ1661 verleend. Zr. Ms. schepen van oorloghet zeilfregat Prins Alexander der Nederlanden en het stoomschip Apeldoorn zullen bij gunstige gelegenheid morgen van hier vertrekken ter opvolging hunDer bestemming. Eerstgenoemd schip is gisteren en het laatst genoemde heden door Z. Exc. den vice-admiraal G. Vogelpoot gemonsterd. Het vertrek der Bjambi blijft bepaald op den 10 dezer en zal waarschijnlijk morgen gemonsterd worden. Zr. Ms. schroefstoomschip Cornclis Birks, onder be vel van den luit. t/z. le kl. A. W. de Ruijter vau Steve- ninck, heeft gister middag de reede vau Ilellevoetsluis verlaten, ter opvolging zijner bestemming naar de Westkust van Afrika en de West-Indien. Men schrijft ons van Terschelling dd. 2 Dec. Gisteren avond is alhier in zinkenden staat in de haven gebragt het Engelsehe schoonerschip Naplitali, kapt. John Joncs, met eene lading tarwemeel vau Altona naar Dublin bestemd. Het schip moet lossen. In de zitting van het Provinciaal Geregtshof van Noordholland van Woensdag jl., werd voortgezet de zaak van den burgemeester van Urk en zijne schoonzuster. Na afloop van het getuigenverhoor, waarbij men in staat was de naïve rondborstigheid der Urkers te leeren waardeeren, bekwam bet woord de ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. S. P. Noyon, welke, na eene uitvoerige rede, conclu deerde tot schuldigverklaring der beide aangeklaagden en diensvolgens requireerde voor den eerste eene tuchthuisstraf van 6 jaren en 3 geldboeten vau f50, voor de tweede eene correctionele gevangenisstraf van 3 jaren en óéne geldboete van f 50. Daarna werd het woord verleend aan den verde diger Mr. A. S. vanNierop, welke als zijn plan mededeelde, zijn pleidooi te zullen iudeeleu in drie hoofdrubriekenen wel door achtereenvolgens te bespreken: 1°. de materiële feiten; 2°. de vraag of hier al dan niet is gebleken het bedriegelijke oogmerk3°. de qualificatiën der ten laste ge legde feiten. Daarna werd de zitting geschorscht tot heden (Vrijdag) als wanneer de verdediger zijn pleidooi zal voortzetten. Volgens geruchten, die sinds eeuigen tijd te 's Hage in omloop zijn zou er grond bestaan om te verwachten, dat de stelling der tegenwoordige ministers, om met weinig ambtenaren veel en goed werk te verrigten, eer lang in praktijk gebragt zal worden. Men spreekt er namelijk vau, dat met het nieuwe jaar een aantal ambtenaren van verschillende departementen van algemeen bestuur hun eervol ontslag met pensioen of wachtgeld zullen bekomen. Het oogenblik nadert, dat het veel besproken wetsontwerp be trekkelijk de verbetering der waterwegen van Amsterdam en Rotterdam in behandeling zal komen bij de Tweede Kamer, want het is aan de orde gesteld na afloop van de discussie over de tien hoofdstukken der begrootiug en vóór de wet op middelen. De Min. van binnen], zaken heeft eene circulaire aan de burgemeesters verzonden, waarin hun meegedeeld wordt welke kosten, ingevolge art. 119 der militie-wet gemaakt, ten laste van het min. v. binneul. z. en welke ten laste van het min. v. oorlog komen. Ook zegt de Min. daarin, dat lotelingen die voor gedep. Staten moeten verschijnen, om geneesk. te worden onderzocht, evenmin als aan hem, die weigert aan de oproeping daartoe te voldoenen die dus ouder geleide moet worden opgezondeneenige reis of ver blijfkosten worden vergoed. Die kosten voor de gelei ders worden het rijk in rekening gebragt. Bij het 27 en 28 November plaats gebad hebbende examen voor de surnumirairen der posterijen, aangesteld in het jaar 1857, dingende naar den rang van commies 3°kl., en hetwelk onder die heeren ten getale vau 10 vergelijkend was, zijn er 9 geslaagd, te weten: de heeren E. C. G. van Schwartz, A. Kist, J. J. TerlemanP. de Vrieze, P. Valter, M. P. de üeketh, E. C. Pastor, A. vau Walsem en \V. P. Slegt. De Zw. Ct. maakt zijne lezers opmerkzaam op de totale maansverduistering, welke in den morgenstond van Zaturdag den 6 December zal plaats vinden. De verduis tering neemt een aanvang 's morgens ten 6 ure 7 min., de totale verduistering begint ten 7 u. 16 min. De zon gaat ten 7 ure 57 min. in het Z. Oosten op en drie min. later gaat de maan verduistert in het N. Westen onder. Woensdag heeft de vereeniging Citadels-medalje, onder de zinspreuk: wat ook valtrouw staat palte Amsterdam haar feest gevierd. De vereeniging telt nog 70 leden; een groot getal dezer oudverdedigers van den vijfhoek was bij een, en heeft onder geleide van eene afdeeling van 't me talen kruisen van de hoornmuziek der mariniers eene wandeling door de stad gemaakt, naar de tuinen van het Zoölogisch genootschapwelwillend voor de oude krijgers open gesteld. In den Griekschen tuin had een diner plaats, terwijl daarna de schouwburg werd bezocht, waar de bak tegen verminderden prijs voor de leden der vereeniging en hunne gezinnen beschikbaar was. Men schrijft uit Sneek. Gepasseerde week had alhier een aardig geval plaats, met twee ondertrouwden, welke zich als zoodanig naar het gemeentehuis begaven om door den baud des huwelijks te worden vereenigd; intusschen was echter een bevel tot gevangenneming van den bruide gom, wegens opligting, door de regtbank verleend, zoodat hij ouder geleide der rijksveldwacht naar de trouwzaal ging waar spoedig het huwelijk voltrokken was. De jonge vrouw wel voldaan nu toch getrouwd te zijn, gaat weder naar haar ouderlijk huis en de jonge man, onder opgemeld ge leide, naar de plaats zijner afzondering. Het examen der onderofficieren, dingende naar den rang van 2n luit.dat den 5" der vorige maand te 's Gra- venhage, onder presideum van den heer luit. gen. Duyker is aangevangen, zal; naar men verneemt, in het laatst dei- volgende week eindigenhebbende er dan S0 adspiranten aan dat examen deelgenomen. Uit Londen meldt men. Het admiraliteitshof heeft den 29° November 11. uitspraak gedaan in de zaak der aanvaring tusschen den Nederlandschen schoener Jonge Walravenkapt. Gnodde, van Amsterdam naar Malta en Patras, en de Engelsehe schroefstoomboot Fgyplian, des avonds van 31 December 11.in de baai van Gibraltar. Het hof heeft beslist dat de Bgyptian niet in tijds de noodige voorzorgen genomen had om de aanvaring te voor komen, en die stoomboot derhalve veroordeeld tot betaling der door het Nederlandsche schip gevorderde schadevergoeding. Er is te Petersburg sprake van eene groote onder neming, namelijk, om de haven der hoofdstad zóó in te rigten, dat zelfs de grootste schepen er kunnen binnenko men, in stede vau, gelijk thans moet geschieden, in Kron- stad over te laden. Aan het hoofd der maatschappijdie de zaak wil ondernemen, staat de chef van het bekende Engelsehe bankiershuis, de heer Gladstoue, die tot dit doel voor 1,800,000 roebels heeft ingeschreven, terwijl voor een gelijk bedrag door 18 Moscouer kooplieden is geteekend. Vau Marseille schrijft men van Dingsdag jl. Een nieuwe storm heeft gisteren gedurende den geheele voormid dag gewoed. De Genueeschc brik Enrichetta is vergaan. De Pransche driemaster Frangois Josep/t, komende van dc

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2