BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIE N. J. van den Hummelde kapiteins H. G. van den Berg H. T. Prins en J. J. Launspach, om dat van XXV in XXX te veranderen. De kapitein D. J. Jordeus, om dat van XX in XXV te verwisselen. En het tcekeu van XV toegekend aan den kapitein II. P. van Walt. -De luit. t/z. 2C kl. F. C. Gobée, is overgeplaatst van het zeilschip Prins Alexander 'op'[het stoomschip Apeldoorn, ter vervanging van den luit. t/z. 2e kl. A. L. Dittloff Tjas- sens,° die op den Prins Alexantler is geplaatst. DeNederlandsche H andel-Maatschappij verlangt scheeps gelegenheid te zien aangeboden, voor het transport naar Suriname, van 4 officieren8 onderofficieren en 188 man schappen te embarqueren uiterlijk 25 Dec. e. k. Bij overige vereischten zal bijzonder gelet wordeu/op het tot spoedig ver trek gereed liggen van het schip. De vracht, die hier te lande betaalbaar is op bewijs van behoorlijke uitlevering, zal zijn: Voor de officieren f150 en S0 ets daags voor kostgeld en de militairen f45 en 75 ets daags voor kostgeld. Men verneemt dat Ds. S. Gorter te Aalsmeer, voor het op hem door de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar uitgebragt.e beroep heeft bedankt. Men schrijft uit Hoorndd. 4 Dec.//Naar wij ver nemen heeft zich in de thans voor het criminele hof te Amsterdam aanhangige zaak van den burgemeester van Urk eene merkwaardige getuige opgedaan, die als zoodanig a decharge gedagvaard is. Deze getuige die schilder van beroep is, was juist in het voor-arrest aan het werk, toen het getuigenverhoor door den regter-commissaris werd afge nomen. Onder die getuigen bevond zich ook de veldwach ter van het eiland Urk, die den schilder niet bemerkende, die in hoogte zijn werk verrigte, aan zijne medegetuigen beduidde wat zij moesten zeggen en dit wel op een toon die meer naar itimidatie dan naar informatie geleekwelke luid genoeg gevoerd werd om door den schilder tot in de kleinste bijzonderheden gehoord te worden. Komt door deze toevallige getuigenis de waarheid nader aan het licht, dan zijn het niet de kraaijenmaar de in de lucht zwevende vcrwerdie den mogelijk onschuldige zal redden. Men schrijft ons van Texel dato 6 December jl. liet volgende Verspreid het St. Nicolaasfecst rondsomme vreugde en tevredenheid, er zal welligt geen tweede plaats in ons Vaderland worden aangetroffenwaar die avond tot zulke feestviering cu uitspanning aanleiding geeftals op ons eiland. Alsdan is geheel de bevolking van Texel inspanning, wach tende op de dingen die komen zullen en gaat de Tcxelschc jongelingschap (en ook wel enkele jonge dochters) gccostumcerd langs de stratenwat zoo als te begrijpen valtceue menigte van vreemde tooncclen veroorzaakt. Ilier ziet men een herder heel vertrouwelijk met zijn herderinnetje langs de straat flaneren, terwijl ginds ecu Garibaldi de bijzonderheden van zijn laatst gevecht in Italië bij Asprcmonte mededeelt en de wond aan den voet laat zien waar de kogel is uitgesnedendie door den exentrieken En- gclschmau met goud zal worden betaald. Ilier wordt ge omringd door een troep verongelukte zeelieden, die met een groote mand waarin een „vreemd zeebeest" is opgesloten te kijk loopendein plaats van een „vreemd beest" ecu klein katje laten zien, die blijkens zijn geblaas en gekrab, volstrekt niet aan de algemeene pret deelneemt. Ginds wordt ge overvallen door ecqige reizigers in kantoor- en schrijfbehoeften. Deze biedt u een middel aan voor allezoowel ondenkbare als denkbare kwalen en ongemakken gene vertegenwoordigd een kies- en tandmeester. Hier wordt ge staande gehouden door iemanddie met een geheimzinnig gezigt aanbiedt om u het geheim te leerenrijk te wordenen aan den grooten toeloop die deze ontvangtkan men gemakkelijk bemerken hoe gaarne ieder tot de categorie „rijken" zou willen behoorcu. Veel behoeft ge hem voor zijn geheim niet te geven en dit vermindert reeds de waarde, en brengt een zeker wantrouwen te weeg voor een paar vriendelijke woorden zegt hij het en noemt u het adverteren en uitbazuinen in de couranten a la Hoff Holleway enz.als het gereedste middel om spoedig het laadje ten boorde toe te vullen; bluf, bluf allemaal bluf... zou Judels zingen. De wereld wil bedrogen zijn, zij worde dan bedrogen en vooral op St. Nicolaas avond Overal ontmoet ge gemaskerden Indieërs, Moorenzoowel als schoor steenvegers, kaartleggers, die uit de kaart voorspellen dat llome nooit de hoofdstad van Italië zal wordenzoolang Napoleon Eraukrijks Keizer blijfttenzij Italië Sardinië of een ander stuk grondgebied in ruiling geve. Goochelaars die Engelauds grijzen premier Minister, Palmerston, ook gaarne als de premier onder de goochelaars willen erkennende maneuvrc om Prins Alfred tot koning van Grickcnlaud te doen uitroepenen daardoor Husland een voetje te ligten, zouder dat men aanvankelijk de greep be merkte als het non plus ultra vau een behendige goochelaars toer be schouwende. Barbiers met houten messen van 3 a 4 voet lengtecu Sintcrklaassen met kettingen aan de voetenharlekijns cu pierrotskortom de grootste verscheidenheid. Dat er ouder zulke omstandigheden vele uijen worden gedebiteerd, menige geestige en flaauwe aardigheid wordt geuitzal men gemakkelijk kunnen nagaan. Doch wij moeten het ter ecre der Texelaars zeggen dat de gecos- tumeerden, hoe vrij zij ouder hun masker ook kondcu zijn, zich hoogst zeld zaam in die gevallcu aan eene te grove vrijpostigheid zouden schuldig maken. Ook in een auder opzigt doet de Texelsche jongelingschap zich bij deze gelegenheid van eene gunstige zijde kennen. Op andere plaatsen zou een feest als ditalligt door het gebruik van sterken drank aauleiding geven tot los bandigheid of vechtpartijenwat hier het geval niet iszoodat vechtpartijen thans ook tot de zeldzaamheden belmoren's Avonds 10 11 ure is dc pret op straat afgeloopen en vereenigt men zich in dc verschillende herbergen waar men tot in dcu vroegen morgen met dansen bezig blijft. In vroeger jaren had men ook eene w eek na St. Nicolaas, de zoogenaamde „oude Sinterklaas", doch in naam vau dien goeden ouden man veroorloofde men zich wel eens vrijheden waarmede het gemeentebestuur zich niet kon vereenigen, zoodat deze pretmaking, na ecnige tegenkanting is afgeschaft. Dan was het gcene zeldzaamheid om Sinterklaas met paard en al in dc herberg voor het buffet te zien komen. Die tijden zijn echter, naar wij hopen voor goed voorbij doch tevens hopen wij ook dat de Texelaars bij de volgende St. Nicolaasfeestcusteeds dezelfde goede eigenschappen mogen in praktijk brengen, welke dezen avond hebben gekenmerkt, opdat het feest blijve een genoegelijke uitspanuingsavond, die door ieder met verlangen worde te gemoet gezien. 3|ngc5Dubcn. N. N. vraagt waarom op enkele plaatsen sedert ccnigen tijd sommige publieke verkoopingen èu door een makelaar cu ten overstaan van een' Notaris w orden gehoudende wet toch vordert dat nietveelmin het belang van het publiekdat in zoodanige gevallen twee personen in plaats vau één heeft te salariëren. N. N. gelooft dat het zaak is dc aandacht van het publiek hierop in tijds te vestigen opdat niet even als te Amsterdam en aan de Zaan dc kostbare bemoeijiugen der makelaars, gewoonte, en hunne aanmatiging drukkend, worde, terwijl het in den regel ruimschoots voldoende mag geacht worden dat de H. H. Notarissen of andere daartoe bevoegde ambtenarenalléén en dus zonder verderen bijstand, met het niet zóó ingewikkeld werk der openbare verkoopingen blijven belast. De Redactie van dit blad onderschrijft niet altoos liet gevoelen der in zendersook met liet bovenstaande is dit het geval. De wet vordert geen Makelaarhet is vrije keus wanneer een verkooper zich door een Makelaar wil laten vertegenwoordigen; wanneer hij daarin voor zich zeiven geen voordeel maar schade ziet, zal hij het immers laten. De Redactie gelooft dat het zeer in het belang der koopers zoude zijn wanneer VQoral in deze gemeente meerder gebruik werd gemaakt vau dc bemid deling vau Makelaars eu Commissionairs, want dikwijls ziet men op publieke verkoopingen alhier, de grootste dwaasheden begaan door lieden dio ceu perceeltje w illen koopen doch niet met de usances der verkoopingen be kend zijn en zich daardoor dikwijls aaumerkelijke schade berokkenen waarvoor zij gevrijwaard zouden zijnindien zij hunnen last aan een des kundige hadden opgedragen. Red. Van 29 November 5 December 1S62. ONDERTROUWD: II. Pauel, matroos bij de Marine, oud 33 jaren en M. van dcu Broek, oud 31 j. wonende thans alhier, onlangs te Rotterdam. GEHUWDJ. E. van der Wedden eu E. M. Brcet. H. Scgers eu R. van Doorn. J. Barendse cu N. Koopman. J. P. Raven cu A. Siersmaa. P. van Dijk en T. Jacobs. BEVALLENL. Kwast geb. Bruin D. B. A. Vermeulen gcb. Spau- jersberg D. A. Bcrkmocs gcb. Spoor D. E. Philbert geb. Overtoom D. F. H. Eggen geb. Kiers Z. C. J. Ambriola gcb. Dienst Z. A. D. Speelman geb. de Wit Z. A. Smit geb. dc Graaf D. W. vau Doorn geb. vau Monfrans Z. M. Visser geb. Dekker D. A. M. vau den Enden gcb. Veen D. R. Pol geb. Voogd Z. J. Rademaker gcb. Zwaij D. J. Kelbling geb. Kroon Z. A. Rol geb. Pot D. A. vau der Boom gcb. de Groot Z. N. de Ruiter geb Zwaan Z. W. Sc gen geb. Dekker Z. C. C. Mcij geb. Hoogerwerf D. OVERLEDENW. E. de Mutsert geb. Meijer 38 jaren. A. Kok 15 jaren. C. ltan 17 jaren eu 11 maanden. F. Borst 36 jaren. C. Swarebakkcr 77 jaren. G. J. Stengel 25 dageu. J. de Wit 26 jaren M. A. Vos 2 jaren en 3 maanden. Levenloos aangegeven 2. M A II K T II E li 1 G T E IV. AMSTERDAM S December. Tarwe stil130 fg bonte Poolscbe f 347. Rogge, gedroogde iets hooger, andere soorten onveranderd; 124 fg Pruisische f231; 120 QJ Petersburg f221, partij. 120 Archangel f 221, partij; 11S fg Archangel f215, partij; 122 (g Taganrog f214 partij. Oplevering Maart f 190 Mei f 190. Andere opgave: Rogge op levering onverauderd; Maart f190 Mei f 190. ALKMAAR 6 December. Aangevoerd 8 Paarden f20 a 120, 3 Koeijen f70 a 150, 3S2 Schapen fS a 30, 28 Magere Varkens f 12 a 20, 162 Biggen f4 7, Nucht. Kalveren f8 a 12; Boter per kop vau 05 tot 75 cent. HOORN 6 December. Tarwe f9, Gerst f5.25, Ilavcr f4.25 Paardcnbooncn f7.50, Bruine dito f 10.50, Groene Erwten f 10 Graauwc dito f 11Vale dito f8.50, Witte dito f9, aangevoerd 443 mud. Op monster verkocht: 185 mud mosterdzaad a f20.50 en 115 mud Karwcizaad ii f 14,50. 33 Paarden f 19 a 105, 13 Kalveren f5 a 11. 136 Schapen f8.50 a 17, 73 Varkens f7.50 a 19, 5 Zeugen f 13 a 29, 207 Biggen f4 a 6.50 75 Kippen 20 a 90 ct, 135 Eenden 40 a 65 ct., 975 Kip-Eijcretif3,25 a 3.50 350 Ecnd-Eijcrcu 1'3.50, 2600 koppen Boter 62 a 66 ct. per kop, 300 mud Aardappelen f 1.40 a 2.35 per mud. 600 manden Appelen f0.70 a 1,00 200 manden Peren f 0.90 a 1.10 per mand. Zaturdag 13 December vertrekt van hier de West-Indische mail. Op deu 8" dezer overleed te Haarlem, in den ouderdom van ruim 74 jaren, onze waarde Vader en Behuwd-Vader JOIIANNES L1JDSMAN, diep be treurd door zijne Kinderen, Boliuwd-Kinderen en Klein kinderen. J. P. LTJDSMAN. Nieuwediep A. M. G. LIJDSMAN—MEIJER. 9 Dec. 1862. Eenige kennisgeving. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot COR- NELIS JONKER Sr., in den ouderdom 79,] jaar. D. PETTEN Wed. C. JONKER Sr. Ilelder den 0 December 1862. Heden overleed na een kort, doch allersmarte lijkst lijden, onze jongste lieveling JACOII, in den ouderdom vau 8 maandeu. lt. KRAMER. P. KRAMER geb. de JONG. Helder 9 December 1S62. Eeitige en algemeene kennisgeving.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3