PRINS ALBERT. BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES. a 10 Centen per regel. GENEES- EN HEELKUNDIGE M. A. VAN ELBURG. DE MlllliLlMIMIIi: WERKMAN. bestuur uit (le aandeelhouders de statuten dezer Maatschappij vast te stellen en op wettige wijze te regelen. Dezelve een maal gevestigd zijnde, zullen ook deelnemers buiten Alk maar wouende kunnen toetreden. De nieuw aanteleggen spoorweg en de doorgraving van N. Holland dreigen onze welvaart van weerszijden te besprin gen, tenzij wij ons intijds vereenigen en door eene krachtige handeling toouen den geest ouzes tijds te begrijpen, en ons die voordeelen te verzekeren, welke de stad onzer inwoning, als het middelpunt van Noord-Holland, voor hare bloei en ontwikkeling onontbeerlijk zijn, en wij ons niet te laat beklagendat onze bloeijende markten naar naburige gemeen ten verplaatst worden of onze kracht door meerdere mede dinging wordt verbroken, terwijl ons thans nog vele hulp middelen ten dienste staan. Elk, wien het welzijn onzer stad ter harte gaat, onder- steune dit plan naar zijn vermogen, hetzij door het nemen van aandeeleu of de kooplieden door het aanbieden hunner vrachten. Laat ons met echt Hollandsche naauwgezetheid overwe gen, wat ons in deze past te doen, zonder tot overdrijving of illusiën te vervallendoch eenmaal besloten zijndeook bereid zijn het aantewenden kapitaal des noods optcofferen. Mogten deze regelen strekkeu tot daarstelling ocner goede zaak, welke met vertrouwen begonnen, bij volharding ook zal slagen, zulks is de welgemeende wensch van een uwer MEDEBURGERS. Alkmaar26 December 1862. De redactie is van meeuing dat het aan onze eigen na latigheid te wijten zal zijn, wanneer de doorgraving van Holland op ziju smalst, Alkmaar benadeelt en de aanleg der spoorwegen niet door meerderen bloei en uitbreiding van handel en marktwezen gevolgd wordt. "Wij hebben dus geen bijzondere redeu om ons over de doorgraving te bedroeven, en kunnen niet anders dan ons verheugen over den aanleg van spoorwegen. Ongetwijfeld echter zou het schandelijk pligtverzuim wezende mogelijke voor- en na doelen der nieuwe toestanden met in den schoot gevouwen handen bedaard af te wachten. Er zijn tijden dat men min of meer de toekomst in handen heeft. Zulk een tijd perk is voor Alkmaar aangebroken. Die het eerst weet gebruik te maken van een nieuwen stand van zaken, heeft reeds veel. gewonnen. Wee hein die achter het net vischt. De redactie neemt dus gaarne alles op wat de aandacht vestigt op Alkmaars roeping. Als het tij verloopt, verzet men de bakens. Daarom gaf zij bovenstaand artikel met genoegen eene plaats en onderwerpt het daarin ontworpen plan aan het oordcel van het publiek. Biografische schets, naar 't Engelsch door L. A. Laubeij. Kersmis naderde: jong cu oud zag verlangend naar dien dag uit, en de dennenboomen van liet Turingerwouddoor den eersten sneeuw bedekt droomde van prachtigcn lichtglans in hutten en paleizenMaar deze schooue heerlijke droom zoude slechts van korten duur ziju, want van het verre eiland droeg de wind eene droevige mare en plotseling; was Turingen in rouwgewaad, want zijn edelste zoon was niet meer. Eu ach te vroeg, veel. te vroeg in den bloei zijns levens in de volle manskracht en in de rijkste maat van aardsch geluk. Onverwacht werd dit leven door dcu on- verbiddelijken dood weggerukt. "Wie ken hem niet, wie had niet van hem gehoordde trots zijns volksAlles allesrijk en arm groot en klein beminde don edelen prins Albcrt. Mildheidzachtmoedigheidkalmte hadden hunnen zetel in dit edele hart gevestigd. Van daar dien somberen waren rouw Van daar die tranen van rijk en arm Prins Albcrt was de tweede zoon van den hertog Ernst Ivan Saksen Coburg en diens eerste gemalinDorothea Louisa van Saksen Gotha. Op liet stille vreedzame kasteel Roseuau werd hij den 26 Augustus 1S19 ge boren. De beide prinsen Ernst en Albcrt ontvingen de zorgvuldigste op voeding en gingen naar de hoogeschool te Bonn om daar de regten en ge schiedenis te bestuderen. Huunc woningeen eenvoudigachter hoornen verborgen huisstaat nog naast dcu Dom. Even als dit huiszoo had ook hunne levensmanier een hoogst eenvoudig karakter. Zij stonden regelmatig des morgens ten zes uur op en werkten met uitzondering vau drie uren die zij voor 't eten en uitspanning gebruiktentot 's avonds zeven uur. Dan maakten zij eenige bezoeken ol' ontvingen studenten die voor hunncu omgang pasten, bij zich. Hun verblijf te Bonn duurde ruim anderhalfjaar. Toen prins Albert met zijn vader in het jaar 1S37 bij gelegenheid der krooning van Victoria (geb. den 24 Mei 1819) naar Londen reisdewilde men bij dit leest bemerkt hebbendat de schoon gebouwde prins de aan dacht der beminnenswaardige koningin dermate getrokken had als eens zijn oom de blikken der prinses Charlottede erfgenaam van den Eugelschcn kroon. De voorspelling werd vervuld toen bij een tweede bezoek in 1839 de koningin op een prachtig hofbal den uitverkoren haren bloemkrans op de borst plaatste en daags daarna hare geheime raad bijeenriep en haren ko ninklijken wil en besluit verklaardeprius Albert hare hand te reiken. Het huwelijk werd den 10 Februarij 1840 te Londen voltrokken. De prius werd genaturaliseerd en bij parlements besluit met een jaarlijks tractemeut van 30,000 pond sterling voorzien. Ilij leefde met de koningin in voor beeldige met kinderen gezegenden echt. De koningin begiftigde haren ge maal met alle mogelijke ambten die zij te geven had. Als raadgever der koningin had prins Albcrt in de eerste jaren, van de Engclschc pers vele aanvechtingen te weerstaan. Prins Albert was een fijnbeschaafdtalentvol man, zelfs dichter, schilder en komponist en beschermer der kunsten en wetenschappendie in Engeland een dergelijke bescherming hoog noodig hadden. Het huisselijk leven van prins Albcrt grensde aan liet volmaakte. Hij ondersteunde de koningin bij het in orde brengen der koninklijke finantien die zij in nctcligen toestand overnamdoch meesterlijk in orde heeft gc- hragt. Hij hielp haar bij de opvoeding harcr negen kinderen waarvan het jongste vier jaren oud is. liet verlies vau dcu prins wordt in den huis- selijkcn kring even smartelijk gevoeld als in 't openbaar. Ziju streven was steeds naar het reinste en beste, en in Engeland zoowel als in Duitschland zal men het vroege verlies van dezen goeden en beminnenswaardigeu vorst tot in latcrcn tijd beklagen en zijn gedachtenis in eerc houden. Over den dood des prinsen valt weinig te verhalen. Spoedig na den dood van zijn neef, de koning vau Portugal, werd hij in de eerste week van December 18G1 op het kasteel te Windsor, waar de koninklijke familie [toenmaals haar verblijf hielt, ziek. In den begiunc scheen de ziekte van (weinig betcekcuis te zijn de eerste telegrafische bcrigten die dc dagbladen 'bevattenwaren in allcdaagsche onbezorgde woorden. Plotseling echter werd van „ongunstige verschijnselen" gesproken, bulletin en telegraaf werden vlijtiger en dc prius vau Wales, die, geen gevaar kennende, in Londen vertoefde, werd aan 'tziekbed zijns vaders geroepen cu nog in dezelfden (nacht den 14 December omstreeks elf uur stond de koningin als weduwe bij het lijk van haren gemaal. Van dc kinderen waren in Wiudsor allen behalve tweeaanwezig. De kroonprinses van Pruisenals oudste der kinderen, trof de ongelukkige boodschap in dc residentie Berlijn, en haar broeder Alfred als zeeman aan boord van een Engelsch oorlogsvaartuig in de Amerikaansche wateren. De hertog van Coburg en de grijze koning vau Belgie haastte zich naar Engclaudom dc diep bedroefde familie te troosten. Het zal een zwarenernstigeu gang voor dbu hertog geweest zijn, toen hij den 23 December des namiddags aan dc groeve trad om den be minden broeder te zien afdalen. Al spoedig was in Engeland ecu comité tot stand gekomen voor de op- rigting vau ecu gedenkteekcu voor prins Albert. De verzamelde som bedraagt bijna 50.000 <-£. Men vroeg dc toestem ming der koningindie men tevens verzocht eene plaats aan te wijzen. Zij noemde de plaats waar het eerste tentoonstellingsgebouw stond en gaf de voorkeur aan een kolossaal obelisk met standbeelden zoodat aan alle kunstenaars de gelegenheid werd opengesteld aan dit kunstwerk deel te ne men. Moge het geprojecteerde gedenktceken des gestorvene waardigspoedig verrijzen In 't hart vau allen die Engeland liefhebbeuleeft prins Albcrt nog voortofschoon hij gestorven is. Zijn naam is onuitwischbaar in 't boel der wereldgeschiedenis opgetcekend en prijkt met gouden letters ter ecri zijner naastbcstaanden. Hij ruste in vrede wij zullen hem volgen! HIARKTBERIGTEN. AMSTERDAM 29 Dcccralicr. Tarwe prijshoudend; 132 f§ oude witte boute Poolsche f362. ltoggc vorige prijzen met redelijken haudeltg 123; 124 Pruis, f 234; 122 ffi dito f220; 121 ffi Taganrog f211; 119 [g Odcssa f203; 122 fö Pruis. 1'225 bij partij. Op levering Mei f190, 191 Junij f191 Andere opgave: Rogge op levering onveranderd; Mei f191. ALMAAR 27 December. Aangevoerd 7 Paarden f 20 a 80 366 Schapen f 4 a 25 20 Magere Varkens f12 a 18, 86 Biggen f4 a 7, Nuchtere Kalveren f10 a 12. Boter per kop 60 a 70 ct. LONDEN 29 December. Ter Veemarkt waren aangevoerd: 3790 Runderen, 13710 Schapen en Lammeren, 172 Kalveren, 270 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 5/ Schapen eu Lammeren 6/Kalveren 5Varkens 4/6. Van 19 26 December 1862. ONDERTROUWDA. Lastdrager, timmerman, oud 27 jaren en E. Man- demnkersoud 26 jaren wonende thans alhier onlangs te Amsterdam. C. J. vau der Pot, bottclicrsmaat bij de Marine, oud 27 jaren en G. Bot oud 21 jaren. GEHUWDGccne. BEVALLENK. Borsjc geb. Steeman Z. E. Schutting Z. F. M. Proos geb. Bovink Z. M. Borgart geb. Beekhuizen D. T. Steilberg geb. Riewers D. OVERLEDEN J. C. Boon 48 j. G. J. Tutten 29 j. C. E. van Dulfsen 8 j. J. Zijm. 82 j. Woensdag 31 December vertrekt van liier de Oost-Indische landmail via Southampton. Dc ondergetcekcnde aiaakt door deze aan de Ingezetenen dezer gemeente bekend, dat hij zich alhier als gevestigd heeft. Zich minzaam aanbevelende in IIEds. gunst en recommandatie. Woonplaats: Middenstraat, Wijk D, 254-, aan den HELDER. HUISBOEK VOOR DEN WERKENDEN STAND. Per blad 3 cent; per deel van 50 60 vellen, bij vooruitbetaling ƒ1.56. >S Allen die belang stellen in liet lot van den Nederland- schen werkman, worden uitgenoodigd van deze uitgave kennis te nemen en door inteekening en aanbeveling aan hunne onderhoorigen, te ondersteunen. De eerste bladen zijn ter inzage te bekomen door tusschcnkomst van den Boekhandel of op franco aanvrage bij II. L. SMITSte \s Gravenhage.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3