Aan Je vloot der Engelsche walvisch vaarders wordt te Dundee eene aanmerkelijke uitbreiding gegevendoor de Uitrusting van acht opzettelijk daartoe ingerigte schrosfstoom- scliepen, die tegen het laatst van Februarij of liet begin van Maart naar de Davisstraat en andere noordelijke wateren in zee zullen gaan. Tot de bemanning der gelieele voor die vaart bestemde vlootzal ditmaal een aantal van ongeveer 500 man benoodigd zijn. Te Toulon zal een gepantserd stoomfregat worden ge bouwd, dat aan de voorsteven van een stormram zal worden voorzien. Dit vaartuig, dat overigens geen geschut of an dere verdedigingsmiddelen zal bezitten dan het vermogen om door den schok vijandelijken schepen in den grond te borenzal den naam dragen van Le Taureau. Op den noorderspoorweg in Frankrijk heeft een groot ongeluk plaats gehad. De sneltrein van Brussel liep ondanks het gegeveu sein, op den trein Calais, die wegens schade aan de locomotief te Pierrefitte stilstond, en verbrijzelde vijf wagons. Daarbij werden 5 reizigers gedood en 19 min of meer gewond. De personen in den sneltrein kwamen met een hevigen schok vrij. Een spoorweg-inspecteur had gelukkig nog de tegenwoordigheid van geest gehad, om bij het naderen van den trein zooveel wagons mogelijk te doen openenzoodat nog een groot aantal passagiers tijd hadden uit de wagons te springen. Te Berlijn heeft het volgende merkwaardig voorval van schijndood plaats gehad. Dezer dagen overleed aldaar de jouge echtgenoot van een welgesteld koopman na eene ziekte van slechts weinige dagen. Haar dood had in den vroegen morgen plaats. Toen de treurende echtgenoot des avonds zijne woning had verlaten, om eenige schikkingen voor de aanstaande begrafenis te maken, werden de bewo ners van het naaste huis niet weinig verschrikt, door een gillend geroep om hulp dat uit de woning der overledene kwam. Daar het roepen om hulp niet ophielden op het oogenblik geen slotenmaker bij de hand was om het slot open te steken, werd de deur met geweld open gebroken. Toen de buren in het huis van den koopman gekomen wa ren, vonden zij dat de vrouw, die door eene verstijving was aangegrepen en weer tot bewustzijn was teruggekeerd, zich uit de voorkamer, waarin zij door de lijkbezorgster en eene andere vrouw was nedergelegd, zich naar de slaap kamer tot aan het bed van haar man had voortgesleept. Spoedig toegediende geneeskundige hulpbragt de uit den dood opgestane weer in het leven terug, die thans wederom, geheel hersteld is. Zekere vrouw P., uit Tonnoy, was op deu avond voor kersdag, bevreesd dat zij bestolen zou worden terwijl zij de middernachtmis bijwoonde. Zij besloot daarom hare spaarpenningen, bestaande uit 18 stukken van 20 franken, te verbergen in een pot met aardappelenwelke voor de varkens waren bestemd. Den volgenden morgen deelde haar niets kwaad vermoedende man als naar gewoonte het voedsel aan de beesten uit. Daar echter een der varkens al spoe dig teekenen van ongesteldheid begon te geven, besloot hij het te dooden, en men stelle zich zijne verbazing voor, toen hij in de ingewanden van het dier eene som van 300 franken vond. Het raadsel werd echter door zijne vrouw opgelost, doch hoe men gedurende verscheidene dagen mogt zoekener bleven drie 20-frankstukken ontbreken. Het eenige middel om ze terug te vinden en waartoe men ook zal overgaan, is alzoo den medgezel van het goudetende varken te doodendaar die vermoedelijk ook zijn deel van den maaltijd zal hebben genoten en de 60 franken alleen ten koste van zijn leven schijnt te willen teruggeven. In een der Indische bladen leest men het volgende Goed, Goedkoop en spoedig Regt. Sclioone woorden, doch die naar bittere ironie gelijken, wanneer men ze hoort bezigen om te betoogendat men hier in het genot van dat regt is. Onder vele anderen nemen wij één staaltje om te doen beoordeelenof het geen spotternij is, hier de woordenboek, goedkoop en spoedig regt te gebruiken en of het niet schijnt, dat men onwetenden zand in de oogen strooit en mén naar een lof streeft, die zeer onverdiend is? Lees en oordeel! Het was omstreeks de helft der maand Mei, dat hier een schip ter reede kwamo. a. met eenige Chinesche passagiers. De Chinesche gezagvoerder begaf zich naar den walen daar hij niets bij zich had dat aangifte vorderdenaar zijne woning. De vele formaliteiten, die.te vervullen en de groote moeijelijkhedendie te overwinnen zijn, bij het aan wal komen van Chinezen1was de redendat de passagiers tot den volgenden dag ter reede aan boord bleven. Intusschen begaf zich de te Batavia wonende Chineesch Ko-Angie naar boord waarschijnlijk om famillie of vrienden te verwelkomen. Bij zijn terugkeeren werd de tambang-an, waarin hij zich bevondaangehouden en vond men in zijnen gordel een weinig auifioen niet gedekt door een bewijs va.n den pachter. Nu werd dadelijk, en wij laken dit geenzins, naar het schip Tjoelamliien dat door Ko-Angie bezocht was geroeid en een naauwgezet onderzoek gedaan doch er werd niets ondektdat naar eenige contrabande zweemde. Nu zou men denkendat men tegen Ivo Angie proces verbaal zou hebben opgemaakt, dat men des noods hem zou gearresteerd hebben en de zaak tegen hem voor den regter zou hebben gebragt; neen, zoo begrijpt men hier het goedy goedkoop en spoedig regt nietOmdat een te Batavia wonende zich van den wal naar een ter reede liggend schip begeven hebbende Chineesch, bij zijn terugkeeren bevonden werd een weinig opium te bezittenwerden door de politie van Bata via gevangen genomen en opgeslotende gezagvoerder van het schipwaar Ko-Angie eene visite had gebragt; de geheele equipagieal de passagiers en Ko-Angiete zamen 37 personen (zegge zeven en dertig menschen). En waar bragt men ze In lokalen op de ongezondste plek van de ongezonde stad Batavia, in een kerker, waar de lucht die men er inademt doodelijk is, en waar men de beklaagden in zulke groote getale opeen stoptdat wanneer men een dier verblijven des onheils binnen treedtmen van schrik en walging terugdeinst en men de vrees niet spoedig kan van zich afzetten, dat typhus, pest en de dood ons zullen aangrijpen. De 37 gearresteerde menschen (we drukken op dat woord omdat, men dikwijls schijnt te vergeten, dat gevangenen menschen zijn) verdacht van eene overtreding waarvan men bij slechts één enkele eenig bewijs vondgeen boosdoeners geen dievengeen schelmengeen straat- of zeeroovers geen moordenaarswerden in dien pestpoel opgesloten. Dit gebeurde half Mei en nu, 10 October, wachten de levenden nog altijd naar den dag der beregtingzien zij nog te vergeefs uit naar een regter. Voor velen is het uur der verlossinghet is waar, reeds geslagen; er zijn er nog slechts 8 in de moor dende gevangenis: 17 zijn er met of zonder borgtogt ontslagen 2 zijn in het ziekenhuis en zullen waarschijnlijk weldra van deze wereld afscheid hebben genomenen zeven man der equipagie (aan vrije lucht en beweging gewone zeelieden) twee passagiers en Ko-Angie, zijn in de preventieve gevan genis gestorven!!! Tien menschen van de 20 zijn in 5 maanden bezweken en 2 grimt de dood reeds aan of lacht ze misschien toe als reddend vriend.2) Welnu lezer, wat dunktu nu van Indisch goed, goedkoop en spoedig tegt in cas van overtreding of misdrijf, is het niet om er trotsch op te zijn? Neen er kan geen menschzijn (daartoe wordt het Nederlanderschap niet geëischt)wiens hart niet met weemoed vervult is bij zoo veel ellende, en zeker rijzen bij velen onwillekeurig de vragen Is dat regt? is het geoorloofd zoo te handelen kunnen politiejustitie en geneeskundigen zich verantwoorden over zulke maatregelen en over zulk een toestand? Men mag er zich niet mede afmaken met de excuseser zijn te veel zaken er zijn geen geschikte lokalendan zeggen wijDan moest ook niemand van zijn vrijheid kunnen be roofd wordensla dan de hand aan niemand en bezwaar u geweten niet met den dood van zoo vele ongelukkigen en vooral niet voor een op zich zelf onbeduidende overtredingdie men alleen gewigtïg maakt, omdat voor het batig slot, het gou vernement het monopolie heeft om het vergif te debiteren. Men heeft het bij het arresteren der 37 menschen nog niet gelaten, ook het schip waar Ko-Angie eene visite gebragt had, heeft men in beslag genomen. Men heeft het zonder be manning of behoorlijke bewaking gelaten en nu ligt het op den bodem van het water en de golven spoelen er over heên alsof zij het op zich genomen hebben om althans dit gedeelte van het drama aan het oog te onttrekken. Is die aanhouding wettig? Wanneer het vaartuig gestrekt heeft tot het plegen van den verboden aanvoerdat men toch wel zal dienen te bewijzen, is het voor de boete executabel doch tusschen aansprakelijkheid en in beslagneming bestaat een groot verschil3). Een met hypotheek bezwaard goed is wei executabel voor de schulddoch men kan het toch niet, voor dat van de schuld en de opvorderbaarheid blijkt, aan de beschikking van den eigenaar ontnemenalthans wij gelooven dat nieten als er sprake is van een vaartuig dat gestrekt heeft tot den vervoer, dan zal het toch wel de tambanganzijndie Ko-Angie aan boord hadtoen men bij hem de opium vond. Wij zeggenGod beware een ieder voor het Indische goed koop goed,en spoedig regt!! MISEREOR4). 1) Nieuwelingen mogen niet eens hunne famillie aan den wal komen zien, maar worden aan deze, voor hen onherbergzame kust belet, te ontschepen. 2) Zoo op het oogenblik liooren wij dat er vier zwaar ziek zijn. 3) In Nederland luidt de wet anders doch de regter mag hier de In dische wet niet aanvullen-. 4) Zie Java Bode NO. 21 bladz, 522. 31131:501101:11 ^tuftlicn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Ofschoon ik van mij zeiven niet kan getuigen, dat ik tot de met '/oordeel bezielde" plaatsgenooten behoor, zoo waag ik, in het belang van liet onderwijs, dat mij, even als X., ter harte gaat, zijne drie vragen, iu No. 273 van dit blad, op mijne wijs te beantwoorden.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2