TELEGRAM. ADVERTENTIE N. dienende op de drijvende batterij Neptunusop verzoek, met den laatsten dezer maand eervol uit de zeedienst ontslagen. De majoor A. L. van Loon, benoemd plaatselijk-kom- madant alhier, heeft zijn kommandement aanvaardt. De le luitn.-k\vartierm. jhr. T. V. A. de Watteville, is alhier aan gekomen, ter vervanging van den heer J. Proetskie. De 2e luitenant der infanterie J. W. Muller, is voor den tijd van- vier maanden gedetacheerd bij de schietschool te 's Hage en daarheen vertrokken. Men meldt uit Schiedam, dat ter aanvulling van de vacture als predikantdoor het vertrek van Ds. Pantekoek naar Amsterdam, Vrijdag avond, het navolgende twaalftal door den kerkeraad is gemaakt: Ankinga, pred. te Geervliet, de Groot, te Veendam; Haverschmidtte Helder; Hoogvliet, te Monnikendam; Kochte Worinerveer; Konijnenburg, te Kedichem; Lamping, te Noordwijkerhout; Piersonte Hei- nenoord delaPorte, te Boxtel; Snellen te Neede; Waller, teLoenen op de Veluwe; en Witzemburg, te Bergen op Zoom. Op den 21en dezer is door de arrondissements-regtb. te Alkmaar, beëedigd als makelaar te Wieringen, de heer P. Poelgemeente-secretaris aldaar. Men leest in dePays, een te Parijs verschijnend blad Naar men zegt, bestaat bij het Nederlandsch gouvernement het yoornemen om twee oorlogschepen naar de Oostzee te zenden, om zich te vergewissen of de blokkade al dan niet effectief is. - Men verneemt van eene zeer goed ingelichte zijde, dat de veel besproken finantiële plannen van den tegenwoor- digen minister van finantien niet zullen worden ingetrokken, zoo als vele dagbladen ten onregte beweerd hebben, maar aan eene herziening onderworpen zullen worden, meer in den geest der reclames, die allerwege daartegen zijn ingekomen. De gemeenten zullen voor de in de gemeente-wet ge projecteerde verandering niet meer behoeven te vreezen, aangezien het zeker is, dat het geheele wetsontwerp zal om gewerkt worden en eene strekking zal bekomenwaardoor de accijnsen verdrongen en door een later door den minister aan te duiden equivalent zullen vergoed worden. Naar men verneemt heeft de min. van binnenl. zaken, ten gevolge van de aauvraag om concessie van de heeren Swaau c. s. tot het aanleggen eener haven te Scheveningeu aan gedeputeerde staten van Zuidholland de vraag gerigt of zij bereid zouden zijn aan de Provinciale Staten voor te dragen een subsidie, gedurende drie jaren, van f 100,000 'sjaars. Tevens is aan gedeputeerde staten opgedragen, aan het gemeentebestuur van 's Gravenhage te vragenof dat bestuur, mede gedurende drie jaren, eene subsidie zou willlen geven van f250,000 's jaars, zijnde gelijk bedrag als van het rijk is verlangd. De minister geeft daarbij te kennen, dat hij bereid is de zaak krachtig te ondersteunen, indien provinciale- en gemeentebesturen van hunne belangstelling doen blijken door het toestaan der gevraagde subsidiën. Toen men jl. Vrijdagmorgen in een logement aan de Waal te Nijmegen, een van Mainz aangekomen reiziger voor het vertrek met de stoomboot wilde wekken, vond men hem in bewusteloozen toestand terwijl eene sterke reuk naar aetlier bij hem werd waargenomen. Door spoedig aan- gebragte geneeskundige hulp heeft men hem in het leven gehouden. Volgens zijne latere verklaringen was hij het leven zoo moede, dat hij zich had pogen te vergeven. Op de tafel vond men voor eenige duizende guldens aan gou den francs in pakjes gerold, bestemd //pour les pauvres" en »pour les catholiques de Nimègue." Een der Pruische bladen zegtdat de gelukwenschings- depêche van Napoleon aan zijn Pruisische collega, wegens de inneming der Duppeler schansen aldus eindigde: »Tk ben overtuigd, dat monarchen en landen, wier volken naar het zelfde doel streven, wier legers even dapper zijn, bestemd zijn in vrede en vriendschap met elkaar te leven." Wij waren in de gelegenheid heden kennis te nemen van een particulier schrijven uit Kopenhagen. Handel en industrie kwijnt niet slechts maar staat stilbehalve daar waar het geldt leverancien ten dienste van de armeede levensmiddelen, kleederen enz., hebben ongewoon hooge prijzen bereikt; de belasting van l1/, pet. is aangegroeid tot het dubbele en bovendien moeten 3 pet. voor oorlogs kosten worden opgebragt; zeer vele gezinnen zijn in rouw gewaad over betrekkingen die op het veld van eer als over wonnenen hun leven lieten; de behandeling der bevolking op Jutland door de vijanden schreit tot God, moorden, plunderen en nog erger is daar aan de orde van den dag. Bij Duppel vielen vriend en vijand als graan dat gemaaid wordtwe hebben vele gekwetstende Duitschers hebben er meer. Alle pralende berigten der Pruisen zijn ongegrondhet zijn sobere soldaten; ze zijn met de Oostenrijkers, die ze zoo gaarne de spits zien afbijten en die daartoe beter ge schikt zijnsteeds oneenig. In 2.j. maand voor Duppel was de vijand circa 400 el geavanceerd; de vijand was niet 40,000 zoo als sommige bladen melden, maar 72.000 man sterk; de verhouding onzer dapperen tegenover den vijand is 1 tot 20de Pruisen hebben geweigerd de schansen te bestormen; vou Wrangel heeft 10,000 man uit Posen, die juist waren aangekomen, doen voortrukken, en aan hen komt de eer der overwinning. 't Is te bejammerendat Europa duldt dat twee groote jongens eenen kleinen trachten te vernietigendoch liet kleine Denemarken heeft energie genoeg om alles op te offeren in een strijd tegen de vermetelheid van twee groote mogendheden. IC. C. Heden Dingsdag26 April 1864. EFFECTEN :i Londen Beur: 5°/o 5°/o 6°/o 8"/o Hooger. n Parijs n Wlenen Berlijn Frankfort AMSTERDAM. Metalliek (oude) Yereenigde Staten van Noord-Amerika Vereenigde Staten 1SS2 Gecoufedereerden 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico li°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2°/0 Venezuela 59| 59J 59-1 al i o a 60 Ct. 49i 01 I o Bl'GMLlJKË MD M GEMUNTE 11ËLDED. Van 15 22 April 1SG4. ONDERTROUWD: A. B. Wieteler, ketelmaker oud 31 jaren en G. Troost, oud 21 jaren. J. Bruul, schilder, oud 21 jaren en T. de Bokkel, oud 23 jaren, wonende te Wieringen. S. M. de Koning, matroos bij de Marine, oud 27 jaren en P. van der Ster, oud 19 jaren. P. van der Eluit, landman oud 23 jaren en M. Slijkerman oud 20 jaren. J. Namink, schilder oud 25 jaren, weduwnaar van M. Ticrnan en J. Smit, oud 25 jaren. T. de Wijn, stuurman ter koopvaardij, oud 28 jaren, wonende te Am sterdam en M. Dijker bijna 2S jaren. A. Govers, schrijver, oud 25 jaren en K. W. Poppe, oud 24 jaren. D. Wiljouw, zeeman, oud 25 jaren en M. Prins, oud 24 jaren. H. J. Gischler, sjouwerman oud 27 jaren en G. P. Eichenberg, oud 20 jaren. GEHUWD G. Dijker en M. Mooij. J. Poppe en A. E. Neervoort. J. van Toorn en J. Slot. BEVALLEN J. M. Gebing geb Kruithof Z. E. de Vos geb. van Dijk D. J. J. Bouman geb. Kunst Z. M. Smak geb. Snip D. M. II. J. Coenders geb. Liefveld D. A. Tompot geb. Fluit Z. A. E. van Gijzen geb. Heeres Z. M. de Kouing geb. Boersma Z. E. Listellc geb. Duijvetter Z. C. Bakker geb. Hartog Z. C. J. Keijser geb. van Houten Z. G, van Dijk geb. Meijer Z. T. Abbcnes geb. Otzen Z. D. Ilarms geb. Kuijt Z. B. de Boer geb. van de Walle Z. II. van Dok geb. Tonneboeijer Z. G. M. de Jong geb. Raames D. C. Lavell geb. Koopman Z. T. Berkeljon geb. Gutter Z. C. Haring geb. Blok Z. OVERLEDEN A. Kok 6 w. K. op 't Land bijna 5 m. H. van Soest geb. Willems 48 j. R. Peeters 20 j. A. C. Smit 45 j. H. van Tonningen 5. w.1 aangespoelde drenkeling. Vrijdag 29 April vertrekt van hier de West-Indische mail en Zaturdag 30 April de Oost-Indische landmail via Southampton. POLITIE. Op het Bureau van Policie zijn voorhanden eenige WITTE GOEDEREN, en DRIE SLEUTELS; gevonden op de openbare straat. De eigenaars kunnen zich aanmelden aan genoemd Bureau ten Raadhuize te Helder. T)e Commissaris van Politie Helder, 26 April 1S64. A. C. BOONZAJER. De ondergeteekende berigt bij deze, aan zijne geëerde begunstigers, dat hij, tengevolge van het overlijden zijner Echtgenoote, zijn IJZERWINKEL heeft overgedaan aan GERRIT ZOETELIEF. Tevens betuigt hij zijnen hartelijken dank, voor het aan hem gedurende zoovele jaren verleende ver trouwen, en beveelt bij deze zijnen opvolger aan, in een ieders welwillend aandenken. Texel aan den Burg 25 April 1864. P. PRONK. De ondergeteekende de IJZERWINKEL van P. PRONK overgenomen hebbende, die hij den le Mei e. k. zal openen, neemt de vrijheid zich in ieders gunstig aandenken aan te bevelen. Belovende door eene prompte en civiele bediening zich ieders gunst waardig te maken. Texel aan den Burg25 April 1864. G. ZOETELIEF.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3