die het zal wagen met dit vaartuigje deu Oceaan te bevaren, noemt het een schoener-galjoot met gaffeltuig. Het is slechts 14 ton groot en gaat 12 palm diep. Ervaren zeelieden noemen het eene roekeloosheid. De equipage bestond uit kapt. en drie matrozenwelke laatsten hunne roekeloos heid begonnen in te zienen weigerden mede te gaan. Een daarvan is echter later weder overgehaald, doch twee zijn er achtergeblevenin de plaats daarvan is slechts één matroos op nieuw geëngageerd. De equipage bestaat dus nu uit den kapt. en twee matrozen. Er bevinden zich echter nog drie pas sagiers aan boord. Dit vaartuigje moet nog door 11 dergelijke gevolgd wordendie op de rivieren van Guinea gebezigd moeten worden. Ingevolge artikel 11 van het reglement voor het Kon. Instituut voor de Marine alhier en overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking, zijn door den Minister van Marine met den 1 September a. s. benoemd tot adelb. 3e kl. bij voormeld Instituut, de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld, als: W. A. Cambier, C. J. j de Jong, L. G. Kakebeeke, J. C. van de Kasteele W. J. A. de Kempenaer, B. P. Korteweg, H. E. Kouweuberg, P. H. ter Meulen, H. van der Sande, J. W. Arkenbout Schokker, J. G. Kikkert Schotborgh, E. P. H. Graaf van Limburg Stirum, M. P. TydemanC. J. de Yriese, M. J. P. Westveer en H. O. E. van IJsselsteyn. Morgen zal, onder bevel van den kapt. J. J. Lauus- pach, de 7 e compagnie van het le regiment vesting-artil lerie alhier in garnizoen, vertrekken, om den volgenden dag in het kamp van Waalsdorp aan te komen. Z. M. heeft pensioen ten laste van den Staat verleend aan A. Beukenkamp, gewezen sluiswachter op het Noord- hollandsch kanaal ten bedragen van f 396. Op morgen avond zal door het muziekcorps van het Koninklijk Instituut alhier, te Alkmaar in het lokaal Har monica een tweede concert worden gegeven. De Commissaris des Konings in de provincie Noord- Holland brengt ter kennis van de belanghebbendendat het verwisselen van sluisdeurende scheepvaart door de koopvaarderssluis alhier, gedurende den 15 en 16 Julij a.s. eenige vertraging kan ondervinden, doch dat de schepen zullen geschut worden voor zoover de werkzaamheden zulks toelaten. Door het Departement van Oorlog is bepaalddat de miliciens der ligting van 1S63, die zich nog bij de verschillende infanteriecorpen in activiteit bevinden, op den 25sten dezer met groot verlof naar hunne haarsteden zullen terugkeeren. -Men schrijft uit Alkmaar: Door een ingezetene dezer gemeente, is bij Z. M. den Koning een adres ingediend, waarhij de vernietiging verzocht wordt van eene verordening van den Baad, houdende reglement op het beheer en het behandelen der brandblusehmiddelen. Deze vernietiging is gevraagd omdat bij die verordening van de ingezetenen persoonlijke dienst wordt gevorderdterwijlnaar het oor deel des adressautsde gemeente niet in de gevallen ver keert, welke volgens artikel 192 der gemeentewet zoodanige dienst billijken of regtvaardigen en de plaatselijke middelen het betalen van hulp allezius gedoogen. Van goed ouderrigte zijde vernemen wijdat het zendingsfeest te Wolfhezen ook bijgewoond zal worden door Matamoros den bekenden Spaauschen protestant In een schrijven uit Amsterdam van 30 Junij uit gaande van eene vereeniging tot ondersteuning der Denen en gerigt aan v. Bismark, wordt hem te kennen gegeven, dat het Nederlandsche volk hem vervloektals dragende hij al leen de schuld van de rampen der Denen, daar het Pruisi sche volk met blindheid geslagen is en er dus niet verant woordelijk voor geacht kan worden. Dezer dagen heeft buiten Arnhem weder een duel met pistool plaats gehad tusschen een luitenant en een burger heer, hetwelk evenwel goed is afgeloopen. Nadat partijen over hunne manhaftige daden voldaan warennuttigden zij met elkander een smakelijken maaltijd met den aankleve van dien zoodat zij in geheel andere stemming dan zij waren uitgegaan naar de stad terugkeerden. De geniale schilder Wiertz, heeft een nieuw stuk ge dicht op het doek. Het heet Napoleon aux enfersen stelt den vergoden krijgsheld voor, in jas en hoed, te midden der vlammen. Voor hem staat een groep vrouwen, oude moedersuitgehongerde weduwenweenende bruiden en sehrei- jende kindereu, allen met vreesselijke verwijten in het oog. En onder die allen dringt zich eene furie vooruit, met een schort vol bonken en schonken van versch afgezette armen en heenen, waarvan het bloed blijft druipen en wier stank de kleur en ademtogt verstikt van den geweldenaar. Zon het niet wenschelijk of mogelijk zijti, dat die gedachte door photographie of plaatdruk overgenomen duizendvoudig ver menigvuldigd en verspreid werd onder de volken en vorsten, om allerwege één kreet te doen opgaan geen oorlog maar vrede Voor 't geregtshof der Somme (Erankrijk) moet zekere Boyeldieu teregt staan. Hij was wegens aanranding tegen de eerbaarheid veroordeeld. Toen de maire liern aanzegde dat hij zich te Arniens gevangen moest stellenschoot hij op den maire een pistool af, dat in den arm kwam, hij liep toen naar zijn vader, op wien hij een tweede schot lostte, dat deze ontweek; de misdadiger waande dat hij zijn vader gedood had en ging toen in ouderseheide pachthoeven brand stichtenwaardoor hij groote schade teweeg brngt. Hij nam toen de wijk in het boseh. Daar werd jagt op hem gemaakt. De vrederegter van het kanton de Poix vond den misdadiger, maar werd door hein met een pistoolschot begroet, hetwelk hem aan het hoofd trof. De vrederegter, die gewapend was, wilde evenwel van zijn geweer geen ge bruik makener had diensvolgens eene worsteling tusschen de mannen plaats, waarbij de vrederegter het onderspit moest delvenen hij zon stellig door den ellendeling geworgd zijn, indien op het gerucht der worsteling niet een gendarme toe gesneld was. Deze ontving eveneens een pistoolschot, waarna Boyeldieu zich op de vlugt begaf. Inmiddels snelden de gensdarmen van alle kanten toe en werd alsnn op den vlug teling als op een wild dier geschoten. Door een kogel in den rug getroffengevoelde hij dat langer vlugten onmo gelijk was. Hij schoot zich toen een pistool in den mond af, waardoor hij zich echter slechts een deel van het kakebeen verbrijzelde. Eerst toen kon men zich van deu misdadiger meester makendie naar de gevangenis werd overgebragt en thans genoegzaam van zijne wonden hersteld, voor de jury van het departement der Somme teregt zal staan. De vrederegter is inmiddels voor zijn manmoedig gedrag door den keizer benoemd tot ridder van het legioen van eer. Te Toulon (Erankrijk) zijn dezer dagen proeven ge nomen met eene geheel nieuwe soort van gepantserde vaar tuigen. Deze vreemdsoortige oorlogschepen zijn zoodanig in- gerigt, dat zij zich zoowel in het water als op het land met groote snelheid kannen voort bewegen. Voortaan vormt dus het zeestrand geen slagboom meer tegen deze zeevoertuigen, en de ernstige beletselen om op eene vijandelijke kust te lauden, worden door deze tweeslagtige middelen van vervoer goheel weggenomen. De zoogenaamde grondwet, die dezer dagen in de Vereenigde Staten in werking is gekomen, verbiedt onder bedreiging met gevangenisstraf en geldboeteGemunt of ongemunt goud te koopeu of te verkoopen onder be ding van levering en betaling op den volgenden dag; goud te koopen of te verkoopen onder beding van betaling op denzelfden en van levering op den volgenden dag; goud te koopen of te verkoopen voor eene order van betaling op eene bankwisselbrieven te koopen of te verkoopen op le vering over elf dagen; wisselbrieven te koopen of te ver koopen onder beding van levering op denzelfden dag en van betaliDg op den volgendengoud of buitenlandsehe wis sels te koopen of te verkoopen in het lokaal der erkende beursmakelaars, op de koopmansbeurs, op de straat of in het kantoor of woonhuis van eenen anderen persoon dan den kooper en verkooper. Hit Parijs meldt men het volgende: Een veteraan van het Eransche leger, generaal de Mylius, heeft onlaugs aan de Eransche akademie een fonds aangebo denwaaruit jaarlijks eene som van 500 francs zou kun nen betaald worden, aan den schrijver der beste verhande ling over //Godsdienstige verdraagzaamheid". De academie heeft echter dit aanbod van de hand gewezen, als zijnde op het punt van godsdienst niet zoo verdraagzaam, als de generaal regt had van dat geleerde ligchaam te verwachten, Daardoor niet ontmoedigd, heeft de generaal aan de Opinion Nationale geschreven, dat hij bereid is, dit aanbod aan eene andere maatschappij of vereeniging te doen, wanneer zij maar voldoenden borgtogt kan stellendat deze prijs ten eeuwigen dage jaarlijks zal uitgeloofd en betaald worden. Het doel dat deze edele grijsaard op het oog heeft, is, om de alge- meene godsdienstige verdraagzaamheid aan te moedigenalle godsdienstige tweedragt uitte roeijen, en den grond te leggen tot wederzijdsche welwillendheid tusschen alle volken. Provmcialo-Staten. van Noord-Holland. Den 5C dezer is de zomer-vergadering geopend. De HI1. Insiuger, v. Tefs, Kikkert en Momma dienen een voorstel in, om van wege de provincie een onderzoek te doen het geen elders geschiedt, om duinverstuiving door beplanting met sparren te voorkomen. Een adres van het comité van den Noordhollandsch- Ericschen-spoorweghoudende verzoek, dat de provincie in

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2