3In0L'50nöcn ^tnïïlioii. «GERIJM mi DER GEIIEESITE HELDER. want wanneer het Zuiden niet overwonnen werd, hetgeen meer dan waarschijnlijk is, dan zouden zij die aardige prentjes voor niets beters kunnen gebruiken dan om er de pijp mee aan te steken. '/Ieder passé op zijne zakkenis het refrein waarop de Times telkens terug komt. i/En 't is ook geen kleinigheid die in de Washingtonsche kamer van volkvertegenwoordigers de regering is toegestaan te leenen. //Vier honderd miljoen dollars of duizend miljoen holland- sc'ne guldens mag secretaris Chase (die in 't voorbijgaan ge zegd, er nu den boel bij wil neerleggen om een ander ook eens wat te laten verdienen) opnemen, tegen 6 procent aflosbaar over 45 jaren; die dan leeft, die dan zorgt. De interest zal echter, zoo belooft men, en wanneer de Janke zen wat beloven, dan maken beloften schuld, in klinkende specie betaald worden. Garibaldi, die zich nu op Ischia bevindt, alwaar hij de baden gebruiktwordt er even druk door bezoekers be stormd als tijdens zijn verblijf in Engeland. Dag op dag zegt een brief uit dat land aan een Londensch dagblad ge schreven, komt er een stroom van bezoekers uit Napels aan, en van des morgens tot des avond acht ure wanneer de generaal naar bed gaat wordt hij gekust en omarmd zooals nog nooit een sterveling gekust en omarmd is. Men mag in den volsten zin des woords zeggenGaribaldi wordt aangebeden. Wat de generaal ook doen mag om deze afgodische ver eering tegen te gaan, het is hem onmogelijk aan de armen zijner bewonderaars te ontkomen, die zich weinig storen aan de politie-agenten door de regering afgezonden om alle bewegingen van den man der eeuw te bespieden. Volgens de France hebben de kapiteins van de Noordelijke en de Zuidelijke schepen, die in de haven van Cherbourg liggen, elkander uitgedaagd tot een zeestrijd in den loop der volgende tien dagen. De slagen worden ge leverd vijftien mijlen van de kust. Van beide zijden nemen een fregat en eene korvet aan den strijd deel. De korvet der Noorderlijken Sacramento heeft Cherbourg verlaten om het fregat Niagara op te zoeken. Het fregat der Zuidelijken Generaal Lee werd van de Azoren verwacht. De Spaansche dagbladen maken gewag van het uit breken eener gevaarlijke ziekte in de stad Murcia, tenge- votge van het aauleggen van een spoorweg Bij het aan leggen van een spoorweg, die door deze stad loopt, werd eene groote massa aarde in de nabijheid der stad gedolven om de aardenbaan aan te leggen. Ter plaatse waar de aarde was uitgegravenhad zich eene hoeveelheid stilstaand water verzameld, waarvan de uitwaseming eene besmettelijke koorts veroorzaakte, die veel overeenkomst met de pest heeft. Meer dan 1500 personen in Murcio en omstreken werden er door aangetastwaarvan een groot aantal bezweken. De bevolking heeft zich hevig tegen den aanleg van den spoorweg verzet, en men vreest ernstige onlusten. Onder het opschrift: »Eene vrouw met vijf mannen", deelen de dagbladen mede, dat eerstdaags voor het hof van Exeter zal teregt staan eene vrouw van middelbaren leeftijd, met name Sharpe, beschuldigd van bigamie. In 1849 huwde zij met Littefield, in 1853 metCollins, in 1856 met Smith in 1863 met Werring, terwijl haar eerste echtgenoot Sharpe nog in leven was. Herhaalde malen heeft men reeds aangetoondhoe gevaarlijk het is te baden dadelijk na den eten. In de vorige week ging de werkman P. Ilendrix, geboortig van St. Gilles, in de provincie Antwerpen, buiten de poort van Lillo in het water zich baden, onmiddelijk na den eten. Naauwelijks was hij in het water of de ongelukkige werd door eene plotselinge verlamming over zijn geheele ligchaam overvallen. Hij verdween onder watervoor dat zijne ka meraden hem hulp hadden kunnen toebrengen. Zijn lijk werd eenigen tijd daarna uit het water gehaald en naar het gast huis overgebragt. Op de brug bij St. Hilairein Oost-Kanada, is een spoortrein uit het spoor geraakt en naar beneden gestort; 34 dooden en 350 gekwetsten zijn van onder de verbrijzelde wagens te voorschijn gehaald. Het ongeluk wordt daaraan toegeschrevendat de machinist zijne instructiën niet gevolgd heeft. Er bevonden zich 354 Duitsche emi granten op den trein. Preken te koop en te huurGelegenheidspreken preken bij huwelijksinzegening; preken bij begrafenissen; strafpreken voor verharde zondaars, enz. In één woordpre ken van allerlei aard zijn voor de geestelijken in Engeland te verkrijgen bij den heer Hogers te Londen. Eene preek van de eerste kwaliteit kost 5 shillings, doch men kan ze ook voor 2 shillings 6 pence krijgen. Een predikant te Walcott heeft van deze gemakkelijke en goedkoope gelegen heid gebruik gemaakt en zich sedert 1860 doen leveren 360 preken eerste kwaliteit. Hij weigerde echter onlangs de daarvoor verschuldigde som te voldoenwaarop hij werd gedagvaard en veroordeeld de gevorderde som met de kos ten te betalen. Eene dame te Londen liet bij zich een zeer rijken en bejaarden notaris ontbiedenom haar testament te maken. Bij het eerste onderhoud sprak men over koetjes en kalfjes en werd het testament tot den volgenden dag uitgesteld. De notaris herhaalde druk zijne bezoeken en werd hoe lan ger hoe meer door de gesprekken van de dame bekoord. Eindelijk werd het testament gepasseerd. De dame vermaakte aan hare betrekkingen en vrienden eeue som van 70,000 p. st. Deze som was lokaas voor den notarisdie aan de de dame voorstelde haar onmiddelijk te huwen, waaraan deze geen wederstand bood. Het huwelijk had plaats in de St. Pauluskerk, maar thans blijkt dat zij geen 70 shilling bezit, zoodat zij er goed aan toe is. Wat zegt men van zulk een diefstal, als het ware door huwelijk verkregen De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Onder de zaken welke liet onderling verkeer op eene plaats zeer bevorderen, behoort voorzeker wel in de eerste plaats een zekere toenadering van standen. In vele opzigten laat zulks in deze gemeente nog al iets te wenschen over. De verstandhouding van officieren en bur gerij is van dien aard, dat veel goeds en aangenaams, het welk anders veel zoude toebrengen ter veraangenaming op eene plaats als deze, waar door natuur als anderzins, be trekkelijk zoo weinig te genieten valt, niet tot stand kan komen. De afgeloopen week gaf hiervan weder een treffend bewijs. Sedert vele jaren had hier na de kermis, bij intee- keningeen zoogenaamd kermisbal plaatsdat bezocht werd door de voornaamste en mindere militaire autoriteitenalsook door de deftige en hoogst fatsoenlijke burgerij. Gezegd bal leverde dan ook steeds voor alle aanwezigen de aangenaamste uitspanning op, en liet bij allen zeer genoegelijkeherinnerin gen achter. Dit jaar zoude zulks weder plaats hebben. De lijst circu leert en wordt behoorlijk geteekend, totdat er eene stagnatie komt, doordat, zoo als men zegt, een der marine-officieren de eervolle taak op zich neemt om de zaak tegen te werken dewijl het eene te "gemêleerde" partij zoude zijn. Dat woord moet wel voor verschillenden uitleg vatbaar we zen ten minstedie burgerswelke hunnen naam op de lijst geplaatst haddenbehooren allen tot de zeer fatsoenlijke bur gerstand, hetgeen te begrijpen valt, wanneer men weet dat bij het verzamelen van in teekenarensteeds het concert-ge zelschap Apollo tot basis wordt genomen. Hoe het zijhet concert is doorgegaan, en de avond van Donderdag 14 dezer leverde in de zaal van Tivoli het gezigt op van een 30tal Heeren en een lOtal Dames, zoodat van een bal wel geen sprake konde zijn. Dat het hier genoemde plaats kan vinden in steden van meer innerlijk gehaltewaar geboorte en geld-aristocratie den boventoon voeren, laat zich eenigzins begrijpen. In onze grootere steden is iedere stand op zich zelf ook talrijk genoeg eene bepaalde coterie te vormen. Dat zulks hier echter plaats heeft, is ten hoogste laakbaar in hen die er de hand toe lee nen om tegenwerking daar te stellenen niet minder kort- zigtig van diegenenwelke zich door zulke lieden laten over halen. Daarom, officieren of burgers, wien gij zijn moogtreikt elkaar de hand waar ge elkander noodig hebt om iets goeds of iets aangenaams daar te stellen. Beiden zullen er bij winnen. Ren burgervriend van verdraagzaamheid. Van 8 15 Julij 1864. ONDERTROUWD N. J. Seliermatroos bij de Marineoud 26 jaren en H. M. Zaaloud 27 jaren. T. D. W. Sehaatmatroos bij de Ma rine oud 26 jaren en N. Zwankliuizen, oud 26 jaren. E. J. S. Jacobi matroos bij de Marine oud 23 jaren wonende thans alhier onlangs te Amsterdam en T. Lijkkcdrangoud 29 jaren weduwe van G. F. J. An- driesse. K. Torenvlietmatroos bij de Marineoud 24 jaren en A. Poetsma oud 34 jaren. J. Dekker, kleermaker, oud '37 jaren en II. Lazeron, oud 33 jaren. G. M. Burgmans ketelmaker, oud 22 jaren, wonende te Rotterdam en J. Hassing oud 22 jaren. GEHUWD K. Zwart en A. de Jong. J. E. L. T. Meier en G. Mossel. BEVALLENS. Been geb. Paans D.. W. G. Boomsma geb. Mouton D. J. Dienaar geb. de Vries Z. A. Moorman geb. Zijni Z. M. Steeman geb. de Groot Z. E. Kruijff geb. van Willigen Z. T. Schipper geb. Kooijman Z. M. van Woesik geb. Timmerman D. A. Nijhuis geb. Brouwer D. E. Zon geb. Peters 1 D. en 1 Z. C. Hof man geb. Kwak Z. C. G. Arnold van Sunder geb. van Diggelen D. J. A. Groen geb. Leuw Z. M. Fluiter geb. Gutter D. C. A. de Groot geb. van Leeuwen D. M. J. M. Kamp geb. Grocneveld D. OVERLEDENE. Verhaaren 20 maanden. C. M. Heeres 12 jaren. C. Bakker 14 maanden. A. Verhaaren bijna 4 maanden. S. Kamer bijna 6 maanden. A. Mindcrop 6 jaren en 9 maanden. E. Julianus 7 jaren. Levenloos aangegeven 4.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3