voering van zeer veel eusemble-muzijk verkrijgbaar zijn: door meer nog, dan in een jaar tijds kan worden uitgevoerd. Dit overwegende, moet men erkennendat de stukken goed worden ten gehoore gebragtzoo zelfsdat wij ook kenners en liefhebbers der toonkunst in andere gemeenten wanneer hun het genot verstrekt wordt om dit korps te hoorengerust durven aanraden om de concertendie zij geven zullenvooral niet te verzuimenwant de stukken zijn goed bestudeerd en wordeu met veel smaak voorgedragen. Daar nu de. bekwame directeur, meteen orchest, dat nog niet eens voltallig is, reeds zulk een geuotvollen avond aan het publiek weet te verschaffen, drukken wij voorzeker den wensch van alle liefhebbers uit, als wij van onze hoop spreken, dat dit genot met het enkele concert,dat nog volgen moet, voor Alkmaar niet geëindigd zij, maar ook in het wintersaisoen het hooren van goede degelijke muzijk den smaak en lust voor toonkunst binnen deze geneente helpe verbeteren. Op Donderdag 1 September a. s.des middags ten 12 urezal aan het ministerie van biunenl. zakenin een der lokalen van de bureaux der Staats-spoorwegente 's Graven- hage, worden aanbesteed: het maken van gebouwen, berg plaatsen afrasteringen en verdere werken op het stationsterrein te Alkmaar, ten behoeve van den spoorweg, strekkende van den Helder tot Alkmaar. Op Zaturdag 13 Augustus a. s.des voormiddagsten 10 ure, zal door dijkgraaf en heemraden van den Anna Pau- lowna Polder, in het logement Yeerburg aldaar, worden aanbesteed: het verrigten van eenige timmer- en metselwer ken, aan de molens, sluizen, bruggen en duikers des polders. "Wij vestigen de aandacht van allen die voornemens zijn een pleizierreisje te maken, het zij binnen- of buiten 's lands op de advertentie, hierachter voorkomende, van Plan- tenga's reisgidsen. Met zoodanigen gids in de hand kan men zich voor vele onaangenaamhedenmisleidingen en overtollige uitgaven vrijwaren, zoodat de geringe prijs voor dergelijk werkje be steed, al zeer spoedig met ruime rente wederkeert. Wij kunnen deze veilige gidsen vol practische wenken het reizend publiek niet genoeg aanbevelen. Te Hoorn werd tot lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen de heer W. Baron v. Golstein, met 878 stemmen tegen 847 op den heer Gevers Deynoot. Volgens een particulier schrijven uit Kio-Janeiro van den 8 Julijis in den namiddag van dien dag aldaar ter reede aangekomen Zr. Ms. transportschip Heldinonder bevel van den kapitein-luitenant P. W. Stort, van hier naar Batavia, aan boord van gemelden bodem was alles wol. Uit een particulier schrijven van Samarang, dd. 23 Junijnemen wij het volgende over: Op den 17den Junij jl.den verjaardag van onze geliefde koninginwerd alhier de eerste spade in den grond ge stoken voor den spoorweg Samarang—Vorstenlanden en wel door den gouverneur-generaal van Neerl. Indieden baron J. A. W. Sloet van de Beele. De stad vertoonde een vrolijk aanzien door de menigte vlaggen die alom wapperdenechter had de natuur niet zeer medegewerkt om het feestterrein luister bij te zetten; zware regens hadden den grond geheel doorweekt en de plaats waar de tribunes stonden tot een waar moeras gemaakt. De Sa- marangers verheugden zich daarover regt hartelijk, en welligt dat dit tot de gulle feestvreugde veel heeft medegewerkt, want nu kon ZExc. zien, hoe een jammerlijk voorkomen Samarang heeft bij maanlichtals er kort te voren zoo'n bui over de stad is losgebarsten. Op het feestterrein geschaard begon de plegtigheid met eene toespraak aan ZExc. door, den hoofd-ingenieur over die werkenden heer de Bordeswaarvan het slot ongeveer luidde als volgt: //Wanneer wij hier vergaderd zien edele, hooggeplaatste mannen van Europa naast edele en vorstelijke mannen van Java, wanneer wij op die banken eendragtiglijk vereenigd zien zoovele Europeanen naast Javanen en andere Inboor lingen, wordt dan niet van zelf het denkbeeld geboren, dat de spoorweg ook andere belangen zal bevorderen is die vereeniging dan niet eene schoone voorspelling? Ja deze Spoorweg zal niet ten achteren blijven bij anderen. Hij zal de mannen van zoovele verschillende rassen en stammen leeren elkander meer en meer te achten en lief te hebben en hij zal daardoor tevens bevorderen het hoofd doel van alle Godsdienstende liefde. Dit is het meest edele werk der spoorwegen hierdoor worden zij de wegen, waardoor de beschaving en met haar geestelijke ontwikkeling in deze schoone gewesten meer en meer zullen worden verspreid. Dat God Uwe Excellentie spare en de vruchten van haren arbeid doe zien. Alles is gereed. Uwe Excellentie gelieve Hare bevelen te geven om' aanvang te maken met de plegtigheid." De Gouverneur Generaal begaf zich daarna naar de daar toe aangewezene plaats en na de spade ontvangen te hebben van Mejufvrouw de Bordes werd de eerste spade door hem in den grond gestoken en de aarde op een kruiwagen ge worpen die door den Hoofd-Iugenieur eenige schreden ver der werd gebragt, terwijl onmiddelijk daarna de werklieden aanvingen met het maken van de aarden baan. Daarna keerde ZExc. op zijne plaats terug en hield eene niet minder kernachtige toespraak, waarvan ik ook alleen het slot hier laat volgen //Deze spoorweg heeft grooter beteekenis dan anderenniet alleen is hij de baud die de volken der landen, welke hij doorloopt, zal vereenigen, hij zal een ijzeren band vor men tusschen Nederland en Indie. Geen oogenblik aarzelde Z. M onze geëerbiedigde koning om het ontwerp van wet, waarbij de spoorweg werd vast gesteld met zijne koninklijke goedkeuring te bekrachtigen de vertegenwoordiging stemde uit naam van het Nederl. volk in, met die gedeelten er van, die aan hare goedkeuring moesten onderworpen worden. Daardoor kon deze maatschappij in het leven worden ge roepen en daardoor kon zij door haren hoofd-ingenieur worden aangevangen met eene voortvarendheid en een ijver, dien wij allen in hem bewonderen. Deze spoorweg versterkt dus wederom den bauddie Indie hecht aan ons Vaderland, aan den koning en aan het ge liefde huis van Oranje. Herdenken wij dus op dezen dag dat Vaderland, en brenr gen wij op den feestdag, dien het geliefde huis van Oranje door den verjaardag onzer koningin heden viert, een heil- groct toe aan onzen koning. Laat ons allen zeggen: LEVE DE KONING." Met welken uitroep door de aanwezigen luide werd ingestemd. Ik wenschte u wel eene photographie te kunnen zenden van het frapante gezigt dat ons hier werd aangeboden door Javanen, Boeginezen, Mooren, Chinezen, Europeanen, schut ters en wat al soorten van toeschouwers meer, die geschaard stonden h la Haye, met hunne banieren en eigen opper hoofden er bij. De hoofden der Chinezen hadden hunne lange blaauwe suikerjurken aangetrokken en maakten met hunne zigtbare staarten en onzigtbare streken een effect, dat niet van belang ontbloot was. Nog iets: In het Serangsche op Borneo zijn ze vervaard aan de klop, en moet het er erger toegaan dan men ous wel vertelt. De soldaten worden hier meer gedrild dan vroeger wel eens het geval was, en een paar zich als degelijke jongens kenmer kende officieren zijn reeds van hier naar het tooneel des oorlogs opgeroepen. Ze wareu daarmede zeer lekker. Ik gun ze de pret, en zie liever zulke zaken óp eene distantie, b.v. zoo als wijle Mozes Kanaan te zien kreeg. Te Taurow zijn van een paardenfokker 25 merrien van het schoonste arabische ras vergiftigd. Het onder zout en griesmeel gemengde vergift was op de weide verstrooid waar de merrien graasden. Van de 25 merrien vielen in 8 uren tijds nadat zij het vergift gebruikt hadden 20, waar van de meesten drachtig waren. Een van deze schandaad verdacht gehouden wordend persoon is door de politie aan- aangehouden. Op sommige Duitsche spoorwegen zal, ten einde het derailleren der treinen te voorkomen een nieuwe construc tie bij de spoorwegwagens ingevoerd worden. Zij zullen na- mentlijk zesraderig zijn. De twee middelste raderen, zullen langs de buitenzijde der staven loopen en de andere vier langs de binnenzijde. Men hoopt door dezen nieuwen maatregel in het vervolg veel ongelukken te voorkomen. De regtbanken worden thans zelfs in Duitschland zoo bitter onbeleefddat zij ook vorstelijke dames niet ontzien, wanneer het er op aan. komt om een schuldeischer al is hij dan ook maar een burgerman aan het zijne te helpen. Zoo zijn dan te Weenen twee vorstinnen in de doos van Themis gestopt, waaruit zij niet eerder zullen verlost worden, dan nadat zijof een of ander goede vriend voor haar den iaatsteu penning aan de manufacturiersjuweliers, enz.enz. betaald zal hebben. Een New-Yorksch dagblad bevat het volgende berigt uit Baltimore. Onze haven heeft gedurende de laatste 24 uren letterlijk in brand gestaan. Het water stond op eene oppervlakte van vele duizend vierkante voeten in volle vlam. De brand was ontstaan aan boord van het Italiaansche schip Iuliana, dat aan den wal lag om een lading petroleum in te nemen. Met groote moeite en niet zonder gevaar was men er in geslaagd het naar de overzijde vau het basin te slepen, teneinde de andere schepen voor vernieling te be waren. Het schip had niet minder dan .1800 vaten petro leum aan boord gehad.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2