TELEGRAM. BURGERLIJKE STM1I DER GEMEENTE TEÏEL. men weet, dat het tapijt, waarop liet nederkwwam, schier verteerd werd. Met het oog op de autecedeuten van den predikant, die in het huisselijk leven het zijne vrouw hoogst onaangenaam moet hebben gemaakt, denkt men algemeen aan eene poging tot zelfmoord. De politie heeft zich de zaak aangetrokkenuit haar verderen loop zal moeten blij ken, wat er is van de loopende geruchten. Nog wordt omtrent dit ongeval gemeld dat mevr. v. d. B. reeds aan de gevolgen der zelf-vergiftiging, na hevige fol teringen te hebben doorstaan, is overleden. Of het ter ver- schooniug moet dienen van den echtgenoot, weet men niet, maar men zegt algemeen, dat de tropische hitte van de Oost niet gunstig op de geestvermogens van den, wegens redenen van gezondheid tijdelijk hier verwijlenden predikant, heeft gewerkt. Het Daghlail voegt bij het berigt van haar overlijden //Uitdrukkingen, door de overledene vóór haar uiteinde gebezigd, hebben de hoop geschonken, dat men hier niet geheel en al aan moedwilligen zelfmoord te denken hebbe." Uit Gorinchem wordt door een belanghebbenden ge schreven, dat het berigt door de Goriuchemsche en Rotter- damsche bladen medegedeeld en ook door ons overgenomen, betrekkelijk eenen plaats gehad hebbenden verkoop van het kabinet van zeldzaamheden, van den heer C. G. Boonzajer, geheel is uit de lucht gegrepen. De waarheid is dezeIn de afgeloopene week is het museum van Romeinsche en an dere antiquiteitenzeldzaamhedenhorens en schelpenmi neralen enz. van wijlen den heer C. G. Boonzajerin leven notaris en wethouder te Gorinchem, overgebragt naar Am sterdam ten einde door den boekhandelaar G. Theod. Bom, omstreeks de maand November e. k. in openbare veiling te worden gebragt. In het algemeen overzigt van het Bataviaasch Han delsblad leest men het volgende Voor 't oogenblik is het met de suiker- en tabaksfabrie kanten bijna overal zeer slecht gesteld. De laatsten zijn bijna allen geruïneerd; de eersten hebben dit jaar belang rijke verliezen geleden. En wanneer men daarbij let op den gedrukten toestand des handels, het door faillisementen ge schokte vertrouwen, het toenemend geldgebrek dan moet erkend worden dat de uitzigten somber zijn. En toch is er geen reden om aan de toekomst te wan hopen, indien de regering den weg der vrijzinnigheid met vasten tred bewandelen wil. Wat men in de eerste plaats vraagt, is „zekerheid dat een bepaalde rigting zal gevolgd wordenzoodra men die zekerheid heeftzal het vertrouwen herleven en het kapitaal weder te voorschijn komen. Java's natuurlijke bronnen van rijkdom zijn niet slechts onuitgeput maar onuitputtelijkde eenige vraag is dat men zich ont- houde van ze kunstmatig te verstoppen. Naar men verneemt hebben de Europesche handelsfirma's te Samarang zich bij rekwest gewend tot den G. G. om voorziening, en wijders eene klagt ingediend bij den officier van justitie te Bataviater zake van zeker artikelgemerkt en voorkomende in den Lava-Bode van 25 Junij 11. en zulks, zoo om der wille der openbare rust en veiligheid, in de vorstenlanden, als ook met het oog op zekere daarin voorkomende beleedigende beweringen, omtrent eene onge noemde Europesche handelsfirma te Samarang. Gemeld artikel, zeer afkeuriugswaardig om de onjuiste, voor gouvernement en particulieren hoogst beleedigende aantijgingen daarin voorkomende, wordt op Java zeer hoog opgenomen. Reeds is er sprake geweest van uitzetting uit de kolonie van den verantwoordelijken uitgever des blads. Maar de schrijver van het artikel, de ambtenaar Roordav. Eysinga, heeft zich genoemd. Op hem zal waarschijnlijk alles neerkomen en hij van zijn ambt ontzet en welligt op hooger last van Java verwijderd worden. Men zal zich herinneren, dat vroeger, voor een jaar of vier toen de heer R. v. E. nog medewerker was van het Bataviaasch Handelsbl. dit ook al om zijn vinnig geschrijf in moeijelijkheden is gewikkeldten gevolge waarvan hij zijn schrijven in dat blad heeft moeten staken. Yan Makasser schrijft men het volgende: Op den 30™ Mei jl. kwam er ter reede Koepang een Engel- sche bark ten anker, die de vlag omgekeerd aan de gaffel geheschen had; en derhalve in nood scheen te verkeeren. De resident zond onverwijld een sloep aan boordwaardoor men weldra te weten kwam, dat het schip Fuplirates ge- heeten, gezagvoerder D. Cowen, komende van Sydney en bestemd naar Honkong78 Chinesche goudgravers aanboord haddie sinds eenigen tijd in opstand waren tegen den gezagvoerder en equipage, weshalve het Nederlandsche ge zag dringend om hulp werd verzocht. Terstond werd het noodige aantal gewapende matrozen van de hier in station liggende gouvernements stoomer de Draak en van de kruisbootNo. 16 aan boord van de Fuplrates gezonden, ten einde daar tot behoud der orde te assisteren, en den gezagvoerder in de gelegenheid te stellen zich naar den wal te begeven. Volgens mededeeling van kapt. Cowen, openbaarde zich, reeds weinige dagen na het vertrek van Sydney, onder de Chineschen een geest van onwil en verzet tegen de goede orde aan boord, hetgeen bij de aanvankelijke toegevendheid van de zijde des gezagvoerders, van lieverleden toenam en welhaast van dien aard werddat de gezagvoerder noodig oordeelde op mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijnen de scheepswapenen achteruit op dek liet brengen, teneinde in geval van nood zich met zijne equipage tot het uiterste te kunnen verdedigen. Daarop gingen de Chineschen tot volslagen opstand over en geen wapenen bezittende, begonnen zij de ten hunnen behoeve van steen gemetselde kombuis af te breken en met •Je steeuen te werpentengevolge waarvan de vrouw van den gezagvoerder en een paar matrozen gewond werden. Bij deze gelegenheid had een onvoorzien ongeluk plaats. De opperstuurman in haast zijn geladen revolver opnemende, ging een schot onverwacht af, en trof de kogel een der kajuit passagiers, den heer Lan-Appa, in de zijde, ten gevolge waarvan hij oogenblikkelijk overleed. Dit verlies werd zeer betreurd. De heer Lan-Appa was een tot het Christendom overgegane Chineesch, geacht bij den gezagvoerder en de equipagie en daarbij de eenige die nog iets op de woelzieke Chinezen vermogt. Zijne vrouw eene pur sang Engelschebenevens hunne twee kinderen bevonden zich mede aan boord. Mot de meeste krachtsinspanning gelukte het der equipage van de Fuphratesslechts uit twaalf weerbare mannen be staande de Chinezen allen tusscheudeks te dringenterwijl dezen daar gedurende vijftien dagen, namelijk tot op aan komst ter reede Koepang, onafgebroken werden bewaakt, hetgeen voor de geringe equipagie, met groote zorg en op offeriug van rust gepaard ging. Bij een nader onderzoekdoor den resident aan boord gehouden, verklaarde de geheele equipage eenparig, het an ker niet te willen ligten, indien de Chinezen aan boord blevendewijl zij in de bestaande omstandigheden hun leven niet zeker waren. Dewijl van de zijde der Chinezen geen enkele geldige reden kon worden aangevoerd, waarom zij in verzet waren gekomen, werd door den resident besloten, hen allen in staat van arrest over te nemen en met den verwacht wordende mailstoomer over Batavia naar Singapore te zenden; waar zij voor een bevoegde regtbank kunnen teregt staan. Behalve eenige contanten hebben deze Chinezen gezament- lijk voor eene waarde van circa f 73,000 aan ruw goud bij zich. Heden Vrijdag2 September 1864. EFFECTEN Beurs van Londen n u Parijs I n n Weenen w y, W einig variatie. n Berlijn Frankfort AMSTERDAM namiddag! ure: Vast. 5°/0 Metalliek (oude) 5% Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 8°/0 Geconfedereerden 5 °/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 58 45 40-J- 11'- 23 h «I I o 3°/0 Mexico l^°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten Ct. 6°/0 Turken4Sj- °/0 2Venezuela Men biedt voor Coupons 6°/0 Amerika 1882 f 2.33 p. dollar. Van 26 Augustus 1 September 1864. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Pieter Marinus Stiggelbout en Cornelisje Bruin. GEBORENJanz. van Coendert Hoogerheide en Maria Anthonia Koop man. Trijntje, d. van Johannis Eelman en Meinnoutje Visser. Jan, z. van Pieter Buis en Wlllemina Touw. Cornelis, z. van Pieter Duin- ker en Cornelisje Brouwer. Klaasje, d. van Kasse Tz. Zegel en IJen- drikje Vlas. Hendrika d. van Jan Witte en Johanna Erederika van Koot OVERLEDEN* Jan Jacob Bakker 16 dagen. Willem Visser 6 weken. Leendert Bakker 5 maanden. Catharioa Maria Koning 9 maanden. POLITIE. Dezer dagen op de openbare straat gevonden een zilveren Zijnaald en een Sleutel. De regthebbenden kunnen die voorwerpen terug bekomen ten burele van politie te Helder. Helderden 2 September 1864. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3