BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL, kennen; waarschijnlijk is de hoofdreden daarvan het onvol doende hunner inkomsten bij de tegenwoordige duurte der levensmiddelen. Het ware billijk dat daaraan te gemoet ge komen werd; maar de inlandsche kinderen moeten niet ver geten, dat wij, veel meer dan de Javanen, hun vrienden zijnen dat hun eigenbelang vordert zich bij ons aan te sluitenen geen wrevel te stoken tegen het Nederlandsch bestuur. Zij die hen bespotten en minachten (hoe dwaas en slecht dit ook zijn moge) zijn hun ergste vijanden niet, maar wel zij die hun steeds voorliegen, dat zij verongelijkt en vertrapt zouden worden. De onpartijdige moet erkennen (er zijn voorbeelden te over) dat kunde en verdienste even zeer bij inlandsche kinderen als bij geboren Europeanen worden op prijs gesteld. In The Illustrated Londen news" van Zaturdag 3 Sept. 11. leest men bet volgende onder het opschriftOpening van het Amsterdamsche Kristallen Paleis. De mode, door Engeland in 1851 begonnen, om een kris tallen paleis op te rigten, ten einde daarin de verschillende voortbrengselen van kunst en nijverheid ten toon te stellen werd later gevolgd in Holland, een land van welks inwoners, genegen tot koophandel en nijverheid, het een spreekwoord geworden is dat ze langzaam en zeker zijn om eenige ont wikkeling van onderneming in vreemde landen aan te nemen. Het Amsterdamsch kristallen paleiswerd begonnen in 1858 en is het kenteeken van volmakingja het mag in dit soort gehouden worden voor het fraaiste volkomenste en kost baarste gebouw van de wereld. Wat het in dit geval be hoort te zijn, is het volgens het gevoelen van verscheidene bevoegde regters uit alle natiën. Het werd gebouwd door een gemengde vereeniging, wier directeuren het gouvernement hoegenaamd geen dank ver schuldigd zijn, voor eenig hulp of gerief, die het hun heeft verschaft. Het oorspronkelijk kapitaal van die vereeniging was één millioenvervolgens is het vermeerderd tot één en een half millioen of 125,000 pond. Door verschillende oorzaken hebben de directeuren vele beletselen en verdrietelijkheden ontmoet om hunne plannen ten uitvoer te brengen, maar eindelijk zijn zij die allen te boven gekomen en op den 16 Augustus werd het gebouw officieel geopendonder het presidentschap van den beminne- lijken en bejaarden Prins Frederik der Nederlanden, in te genwoordigheid van omtrent zeven duizend aanschouwers. Na de voorafgaande formaliteiten van aanspraken en ant woorden waarvan door weinigen, zelfs niet voor de pers, iets kon worden gehoord, werden Handel's koorgezang en Mendelszon's feestcantate, beide bij uitstek geschikt voor die - 'gelegenheid, met uitmuntend effect gegeven, 's Avonds sloot een groot vocaal en instrumentaal concert in den kruisvleugel de feestelijkheden van een dag, die nog lang gedenkwaardig zijn zal voor de Amsterdamsche burgers. Het gebouw is eene prachtige verwikkeling van bouworde in den Byzantijnschen stijl en werd gebouwd onder het opper- toezigt van M. Outshoorn, den Nederlandschen Sir Jozeph Paiton. Zijne geheele lengte is 420 vt. en de vloer 8 vt hoogde schoone geboogde vensters aan ieder eindeomringd door armen in steen gehouwen, afkomstig uit de provinciën van Nederland, zijn 78 voet wijd. Er zijn 3 ingangende groote ingang van voren en een aan ieder einde, die allen treffendstout en fraai zijn. De kruisvleugel is 380 vt. lang, de breedte onder den koepel is 135 en de hoogte 160 vt. Het is omringd door een zeer schoone galerij20 vt. van den muur vooruitstekendegemeenschap hebbende met de groote wen teltrappen en geschraagd door gegroefd, gegoten ijzeren pilaren. In de galerij zijn 4 fraaije kristallen deuren, naar balkons leidende, van waar zeer uitgebreide gezigten van het om ringende land kunnen verkregen worden. De ovale koepel, met deszelfs dubbele gallerijen, overtrof fen door eene zeer poëtisch uitgedachte gestalte van over winning, is schoon, lichten luchtig, in zulk eene mate, dat het schijnt, als ware het opgehangen boven het gebouw, eerder dan er een deel van uit te maken. Rondom de gal- lerijop een afstand van 20 voet van elkanderzijn twee evenwijdige gasstrolen binnen het gewelf zijn 2 rijen meer het geheel der verlichting van het gebouw beloopt 6000 stra- len-verlichting door gas; in den nacht der festiviteiten waren ze allen aangestoken. Het effect was meer dan schoon, het was verheven. Van de basis van het geboogde dak, hingen de vlaggen van alle natiëndie veel toebragten tot het fees telijk karakter van het tooneel. Aan iedere zijde van den kruisvleugel zijn 2 bijgevoegde zalen, ieder 150 voet lang, 34 voet breed en 57 voet hoog, die bestemd zijn voor verschillende doeleinden. Bij de ver melde gelegenheid waren zij de verblijfplaatsen van miniatuur tentoonstellingen, bestaande uit eenige zeer goede schilder stukken en huisselijke voorwerpen van zilverwerk en brons die algemeene oplettendheid en bewondering tot zich schenen te trekken. Aan het oosteinde van den kruisvleugel is het orchestruimte verschaffende voor een koor van 400 personen. Een reeks van ververschingkamersportalen en kelders, maken den inventaris volkomen van een gebouwwaarop het Nederlandsche volk regt heeft trots te zijn. Voor deze bijzondere gelegenheid was eene verhevenever sierde tribune opgerigt in het schip, voor de ontvangst van den vorstelijken president, der directeurs en der stedelijke autoriteiten. Het grootste gedeelte van den grond die het paleis omringt is thans bedekt met afschuwelijke barakgebouwen en veehok- kenRome is niet op één dag gebouwd. Spoedig hopen wij, zal het tegenwoordige geslacht der Hollandersdat zeker niet vlug is, den grond om hun kristallen paleis in werkelijkheid even schoon aanleggen, als zij dit in hunne officiële plannen voornemens zijn. Maar nu de goede burgers van Amsterdam eindelijk hun paleis hebben gekregenwat zullen zij er mee doen Het is zeker een prachtig tentoonstellingsgebouw, maar Amsterdam is bijna geen stad om tentoonstellers tot zich te trekken en het Nederlandsclie gouvernement vreezen wij is te zuinig om het aan te moedigen. Vertooningen van landbouw en bloemkweekerij mogen nu en dan plaats vinden, maar zij zullen weinig aanbrengen en voor concerten uitgezonderd wanneer zij zijn zamengesteld van militaire muziek, is het geheel ongeschikt. Het verheugt ons hier te kunnen bijvoegen dat Z. M. de Koning der Nederlandendr. Sarphatiedie voor deze on derneming geweest is, wat de goede prins Albert was voor onze tentoonstelling, de Orde van den Nederland. Leeuw heeft geschonken, bij wijze van erkentenis der verdienste lijke en onvermoeide werkzaamhedenom voor de hoofdstad van Nederland dit prachtige paleis van kunst en nijverheid tot stand te brengen. M A K KTBEK1G T N. PURMERENDE 6 September. Kleine Kaas f2S.50. Middelbare f31.50. Aangevoerd 139 stapels Kleine Kaas15 Middelbare. Poter. Van i' 0.95 tot 1.20 per Ned. fg. Ge middeld fl.10 per Ned. f§. Aangevoerd 1S9 Runderen. Handel vlug. 112 Vette Kalveren. De handel was vlug, de prijs was van 60 tot 75 et. per Ned. fg. 28 Nuchtere Kalveren. Prijsvan f 8 tot 17 per stuk. 'Stugge handel. 109 Vette Varkens. De prijs was van 38 tot 43 ct. per Ned. (g. Handel vlug. 55 Magere Varkens, van f8 tot 12, en 240 Biggen, van f2.25 tot 4.25. Handel stug. 1336 Schapen en Lamme ren. Handel vlug. 21 Paarden. Kip-Eijeren f 2.90Eend-Eijeren 1'3.40 per 100 stuk. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 164 sta pels Kaas wegende 43635 Ned. tg. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas 1'28.25 Middelbare i'30.50. Aangevoerd: 10i 1 Ned. Bo ter. 330 mud Pecrcn van f2.90 tot f3.per mud; 80 mud Appelen f 1.a f3 per mud. SCHAGEN 8 September. 6 Paarden f 60 a 90. 4 Veulen 1'40 a 60. 36 Vette Gelde Koeijen f130 a 220. 26 Melk Koeijen f50 a 95. 14 Vaarsen, Hokkelingen f 30 a 50. 12 Nuchtere Kalveren f 4 a 7. 357 Magere Schapen f 8 a 16. 340 Vette Schapen flS a 2S. 35 Lammeren f 12 a 16. 25 Engelsche Rammen f42 a 54. 10 Magere Varkens f10 a 15. 23 Big gen f 3 a 6. Konijnen 10 a 50 ct. Kippen 25 a 60 ct. Eenden 25 a 45 et. Duiven 10 a 40 ct. Boter 87^ ct. per kop, of f 1.17^ per Ned. fg. Kaas 25 a 35 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f2.75 a 2.85 Eend-Eijeren i'3.50 per 100 stuks. "Weinig aangevoerd. k Voor Vette Runderen en Schapen grage markt. Van 1 S September 1864. ONDERTROUWD Gecnc. GETROUWD: Gecne. GEBORENWillemz. van Jan Mz. Dekker en Jantje Buin. Frouw- tjed. van Jan Schumaker en Jannetje Bispinck. Immetje, d. van Jan Keijser en Naantje Langevcld. Geertjed. van Meindert de Boer en Marijtje Koopman. IJsbrand, z. van Jacob Eelman en Trijntje Gor ter. Alexander Bastiaan z. van Pieter Reijuier Mentz en Nceltje Keijser. OVERLEDENImmetje Keijser 8 uren. Pieter van der Rcijden 1 jaar. Naantje Ellen weduwe van Hertje Mandje 39 jaar. TELEGRAM. Heden Vrijdag9 September 18G4. SFFECïEi Beurs van Londen Parijs n Weenen T (Iets boter. J3 er Lijn n u Frankfort n AMSTERDAM namiddag4 ure: Willig. 5°/0 Metalliek (oude)57°/0 5°/o Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 8°/0 Geconfedereerden 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken ■3°/0 Mexico 1 J°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten Ct. 6°/0 Turken47jf »/0 2°/„ Venezuela Voor New-York goud 4°/0 beter. 47 u 43= 264 Dingdags 13 September vertrekt van hier de West-Indische mail. POLITIE. Gevonden op de openbare straat, een VROUWENZAK. De regthebbende kan dat voorwerp aan bet Bureau van Politie terug vorderen. Helderden 9 September 1864. T)e Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3