Heden Dingsdag13 September 1864. EFFECTEN BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIE IV. en sommigen, die de meest uiterste begrippen voorstaan endaar- door schrik aanjagen aan laauwe vrienden van ontwik keling, ofschoon men altijd en overal misbruik ziet van het goede, zonder dat dit misbruik moet leiden om het goede na te latenzoo zien wij andererzijds de voorstanders van het oude, heftiger en onhandelbaarder wordennaarmate zij den stroom tegen zich krijgen. Uitersten schaden intusschen in elk opzigt. Rome en Dordt zijn uitersten op godsdienstig terrein. In België, het land van constitutionele vrijheid, heeft de partij der ultramontanen te Mechelen een congres gehouden en daar bij monde van den burggraaf de Kerchhove, de kreet doen hooren: »er is geen koning of vaderland voor mij; ik ben burger van Rome En Groen zegt: »geen staatsman zoek ik om hem in de Kamer te brengenmaar een EvangeliedienaarDie over eenstemming met den Belgischen burggraaf is treffend, niet waar Er is intusschen toch vooruitgangwant vroeger verbrandde men jood en ketter, nu speculeert men slechts op dekinder- kens en de erfenissen van geloovigen om scholen te stichten. En de synode van de Nederlandsch Hervormde kerk heeft zich vereenigd met het beginsel van gewetensvrijheid en van vrije prediking van Gods woordmits de predikanten zich den eed herinneren, bij de aanvaarding hunner ambts bediening afgelegd. Het beroep op de synode, tegen Ds. Zaal berg gerigt, heeft dus niet veel gebaat. Die predikant is onlangs van eene reis alhier teruggekeerd, en daar zijne ge zondheid door den aanhoudenden arbeid eenigermate aange daan was, had hij wel eenige verpoozing noodig. Thans her vat hij zijne taak met vernieuwden moed. Wanneer men met leedwezen van uitersten spreekt, die tót uitspattingen leidendan denkt men daarbij tevens aan den bespottelijk opgewonden toon die sommige .Indische dagbla den tegenover 't moederland aanslaanzoowel de Java Bode als de Sourabaijasche NieuwsbodeHet is volkomen waar dat de toestand van Java in vele opzigten verbetering vereischt; maar de onbeschaamde overdrijving, waaraan enkelen in Indië zich schuldig makenis veel meer geschikt om de ver- toogen van de Indische maatschappij als oproerkreten te doen aanmerken, dan wel om het moederland te nopen met ernst te overwegen welke klagten daar worden aangeheven. Men gaat daar zóóver, dat men het vaststellen der comp- tabiliteits-wet voor Indië, als een nieuw middel beschouwt om de koloniën in de uitgaven voor wezenlijke behoeften te beknibbelen. Dit is de taal van enkele ultra'sdie daarbij een paar zinsneden uit het boekje van den heer W. van Golt- stein afgeschreven en verdraaid hebbenwaarbij die heer betoogt dat de vaststelling van de Indische begrooting bij de wet, geen liberaal beginsel was. Die heer bedoelde, dat men zeer liberaal kon zijn en dit systeem niet voorstaan; ergo, zoo redeneert de Sourabaijasche Nieuwsbodeis de wet niet liberaal. En dit logisch betoog door Indische ultra's geleverd, herleest men in de Purmerendertot verheerlijking van het splinter-nieuwe kamerlidterwijl 't Volksblad die onzin van de Purmerender weder overneemt. Indien de heer v. Goltstein het eens is met den heer v. Nierop en dus gematigd liberaal dan zal hij al vreemd opkijken dat de Purmerender (het orgaan van een conservatief clubje) en de Sourabaijasche Nieuwsbode hem te zamen als een bondgenoot beschouwen. Ik eindig met een paar nieuwtjes. Eerstdaags zal de Minister van Finantiën de memorie van beantwoording op 't wetsvoorstel op het personeel inzenden. Hij volhardt bij zijn plan om 't platteland zwaarder te belas ten, en dit kon deze wet, de spil waarop de afschaffing van de gemeente accijnsen draait, wel eens doen verwerpen. Morgen vertrekken van hier de secretaris-generaal bij het depart. van buitl. zaken en een hoofdambtenaar bij het depar tement van finantiën, afdeeling in- en uitgaande regten. Den 15den toch zal te Parijs eene conferentie geopend worden, tot vaststelling eener gemeenschappelijke wetgevingtusschen Frankrijk, Engeland, België en Nederland, omtrent de be lasting op suiker. De twee bedoelde heeren zijn commissa rissen voor Nederland. Residentienieuws kan ik u op het oogenblik niets zenden behalve dat men bezig is met de uitbreiding van den zoölo- gisch-botanischen tuin. Onze Hagenaars zijn weder in diepen rouw gedompeld over het oordeel van Busken Huet in de Gids omtrent hun kunst smaak, naar aanleiding van zijne recensie over twee hunner beste Haagsche dichters. De Haarlemsche geesselaar wordt te streng en is welligt met een de Vargas te vergelij ken Audiamus et alterum partem. 3|n0C5onticn De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! Herhaalde malen hoor ikdat door uwe gemeente aan een wethouder en aan een lid van den raad onderhands 30.000 ter leen zijn gegeven tegen eene rente van slechts 3pCt. 's jaars. Dit kan immers niet waar zijn: 1° omdat men zelfs aan de beurs te Amsterdam, tegen de soliedste waar borg, sedert geruimen tijd 5 pCt. eii soms 6 pCt. voor geld kau maken. 2o. Omdat een wethouder en een lid van den raad zich volgens de gemeente-wet met dergelijke praktijken niet mogen inlaten. Kunt gij dit gerucht tegensprekenhet zal mij genoegen doen ter wille van de reputatie van uwen raadzoo niet dan verzoek ik er een plaatsje voor in uw veel gelezen blad en zoolang er geen weerlegging inkomtverzoek ik de herhaling daarvanminstens s. v. p. driemaal. XX. Schagen, 12 September 1864. Correspondentie. Wanneer A. B. D. zich bij voortduring met de correctiën wilbelasten van de door ons geplaatste vertalingenzal hij ons zeer verpligtenmaar stellen wij hem voor, ton einde hij de meest mogelijke satisfactie van zijnen arbeid erlange om ze in dit blad op te nemen. Door ze in een ander blad te plaatsen, is het zeer waarschijnlijk dat ze slechts onder de oogen van een derde onzer lezers komen. En dat toch zal wel niet de bedoeling zijn van A. B. D. p De Haagsche correspondentie zijn wij genoodzaakt geweest eenigzins te bekorten, om redenen die onze correspondent wel zal bevroeden. B. te A. Wij wenschen ons zooveel mogelijk te houden buiten godsdienstige geschillen, dat is de reden waarom uw artikel niet geplaatst kan worden. TELEGRAM. Beurs van Londen Parijs Vast. 5°/o 5°/o Berlijn v Frankfort AMSTERDAM: Metalliek (oude) Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 °/0 Gecoufedereerden 5 °/0 Bussische Spoorweg-Aandeelen 5 °/0 Blaauwe Grieken 3c/0 Mexico H°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2Venezuela 57 48" 44' 23 27 48tV 21 °l I o Ct. 0/ O Yan 2 9 September 1864. ONDERTROUWDJ". D. Domeijerzeemanoud 28 jaren en D. Schip- per oud 18 jaren. J. B. Beerens metselaaroud 31 jaren en E. Nie- meijer, weduwe van J. Buikes oud 40 jaren. R. Dienaar, scheepstim merman oud 22 jaren en P. C. W. van Stipriaanoud bijna 24 jaren, J. de Vries, sjouwerman, oud 31 jaren en M. M. van Brederode, oud 26 jaren. GEHUWD S. Bakker en T. Smit. P. Verschoor en G. Vader. A. Heijdenrijk en L. van Stipriaan. J. Dienst en J. Rustemeijer. BEVALLENJ. Wolffram geb. van Rijn D. M. Stuivenberg geb. Boormeester Z. D. de Vries geb. Visser D. E. de Vriesweduwe van H. Bouwhuis Z. C. J. Dekker geb. Wendel Z. A. C. Roetman geb. Dijker D. M. A. van Otteren geb. Langkemper D. B. Willemse geb. Blom D. OVERLEDEN: A. Bood 3 maanden. J, de Jong 2 jaren, en 9 maan den. G. Kater 2 jaren en 10 maanden. M. L. J. J. Brocx 37 jaren. P. Hopman bijna 2 jaren. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve tngeschreven 1. Vrijdag 16 September vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Southampton. W VIJF-EN-TWINTIGJARIGE ECHTVEREENIGING Ji VAÏI H KLAAS MOLENAAE f JOHANNA STOLTE. Hunne dankbare Kinderen. Helder, 12 September 1864. Bevallen van een welgeschapen ZOONA. VAN SPALL—EEKHOFE. Helder10 September 1864. jLlgemeene kennisgeving.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3