3In0E5onöen Jitiifttien. TELEGRAM. 1864. BURGERLIJKE MD DER GEMEENTE TEXEL. van het rondzwerven in de bosschen, gevangen te nemen. Bij die gelegenheid werd de beruchte en zoo zeer ge vreesde koppensneller, Nanaroea, door hem in persoon ge arresteerd, waarna zijne negorij door de op hem verbitterde strand-Alfoeren werd in de asch gelegd. De sohapeumarkten te Barneveld zijn, naar men van daar schrijftbeter afgeloopen dan zieh dit in het begin der marktdagen deed aanzien. Waren bij gebrek aan voedsel de prijzen in de vorige maand zeer gedrukt, op de laatste marktdagen van September ging alles vlug van de hand, tegen goede prijzen. Zelfs was de aanvoer grooter dan ge woonlijk. Het grootste getal op eenen marktdag bedroeg over de 7000 stuks schapen. Het geheele getal beliep over de 24000 stuks. Uit Rome meldt mendat de paus de kardinalen bijeen geroepen heeft, om hun de nieuwe overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië mede te deelen. De Times doet de opmerking, dat de paus altijd door vreemdelingen moet worden verdedigd. Als zijn eigen volk zoo gelukkig en zoo gesteld op zijn gezag iswaarom moet dan «Ie hoede aan Franschen, Belgen of Spanjaarden worden ■opgedragen. Deze zijn slechts huurlingenwaarom komen .de landskinderen zeiven niet voor hun heiligen vader op? De laatste berigten uit Amerika deelden 't volgende mede De generaal Stanton heeft bevel gegevendat de conscriptie den '19° dezer zal beginnen. De Zuidelijke bereiden zich voor op een inval in Missouri. Volgens een gerucht jsSher- man het leger van Grant komen versterken. Bij een stroop- togt van de kavallerie der Zuidelijken op de gelederen van Grant zijn 2500 runderen geroofd. De generaal Sheridan heeft den generaal Early in Shenandoag (Yirginië) geslagen. Aan wederzijde zijn de verliezen groot. De jury van instructie te Londenbelast met het opsporen van de oorzaken van den dood des heeren Briggs., heeft besloten Frans Milller in staat van beschuldiging te stellen wegens een moordaanslag., gepleegd met voorbe dachten rade. JIAAGSCIIK CORRESPONDENTIE. 's.Hage, 28 September. Mijnheer de Redacteur 'Zoo als ik u in mijn vorig schrijven .reeds voorspelde, geeft het adres van antwoord op de Troonrede aanleiding tot langdurige en uitvoerige discussïën. En geen wonder! Immers dit staatsstuk is geen bloote-weerklank op de troon- rede zelve, het "is een zelfstandig stukwaarin het goede door deze Regering reeds verrigtwordt erkendwaarin de groote verwachting wordt uitgedrukt die men van dit Gouver nement heeft, in dén woord, .het is, als 't ware, een votum van vertrouwen van de Kamer in dit Ministerie. Dat dus dit stukibij vele kamerleden afkeuring zou vinden, was te voorzien. Voornamelijk de paragraaph, die betrekking heeft op Koloniale aangelegenhedenen waarin de Kamer de Re gering aanspoort urustig voort te gaan op het ingeslagen -■ pad" moest hevige tegenstand ontmoeten. Dit was vooraf te voorspellen en zoo is 't ook geschied. Ik zou meenen uwe lezers geen dienst te doen door hen de beraadslagingen, zoo als ze gevoerd zijn, in zijn geheel mede te deelen. Dat echter de belangstelling groot was en dat het publiek blijken gaf van belangstelling in de aangele genheden die besproken werdenbewijst de tribune gedurende de debatten. Op deze was somtijds geene enkele plaats te vinden. Maar «wé lezers kunnenzoo zij verlangend zijn die debatten in hun geheel te'lezen, aan 'dien lust binnen kort voldoen, dooi de lezing van'het Bijblad van de Staats-Courantwaarin zij - veel zullen vinden wat gezegd of niet gezegd is. (Zie pro memorie de redevoering van den Minister van Koloniëndie op het verslag wachtom te antwoorden aan den hr. Wintgens). Maar, Mijnheer-de Redacteur, het groote doel van de com missie. met. het opstellen van een zelfstandig adreswas: thans beraadslaging uit te lokken over de groote vraagstukken van -»den dagze wilde dat liever nu dan bij de behandeling der begrootingals wanneer van zelf in onderdeelen woet worden gestreden: ze wilde nu reeds strijd over groote beginselen; ze wilde de geest van de meerderheid der Kamer duidelijk en 'klaar doen uitkomen, teneinde later die oneindige debatten te vermijden over onderwerpen, waarover de Kamer reeds 1 haar oordeel heeft uitgesprokendat die telken reize worden opgerakeld zonder practisch resultaat. De algemeene rapporteur der commissie, de hr. Kappeijne -van de Coppelo, kwam er rond voor uit, dat deze discussie moest aantoonendat de liberale meerderheid in de Kamer indedaad weet waarom zij de Regering steunt. In deze tijden van politieke agitatiezeide hijmoest dat duidelijk aan 't licht komenmen moest eene verklaring tusschen de partijen, men moest eene practische uitkomstwelke dan ook erlan gen. En ziedaar nu, ook de heer Groen vereenigde zich met dat gevoelen nu wilde den strijd niet ontwijken .en stemde daarom voor de algemeene strekking van het adres. Maarlag nu die strijd in de bedoeling van anderen Im mers neen. Zij wilden door de goedkeuring van het adres, niet geacht worden voorstanders van het Gouvernement -te zijn. De heer Godcfroi verklaarde alzoo niet te willen vol doen aan de provocatie (puis qu'il faut 1'appeler par son nom) van den heer Kappeijne, om zich bepaald te verklaren voor of tegen het ministerie hij wenschte zich bij geene enkele partij aan te sluiten, maar alleen wilde hij de handelingen van het Gouvernement beoordeelen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Het is ons hoogst aangenaamhet Concertte geven door Mevb. Jessij Strobel, hofzangeres uit Darmstadt, de HH. Ernest Bertrand, solo violist uit Parijs en Henri Fastré pianist en ex hof-organist van wijlen Z. M. Koning Willem II der Nederlanden, op aanstaanden Maandag 3 October, met grond den kunstminnaars te kunnen aanbevelen. Wij hebben het voorregt gehad den heer Bertrand te hooren en moeten bekennen dat hij een violist is du premier rangde heer Fastré is zeer gunstig bekend en mevrouw Jessij Strobelmag als verdienstelijke chanteuse genoemd wordenzoodat wij de lief hebbers van goede muziek een kunstvollen avond voorspellen. C. A. BEKKER. L. W. WECKESSER. Correspondentie. B. te A.ïhet door u te zenden I. v. is heden niet ontvangen. De adrert. van een Wethouder die geld op beleening vraagt van gemeente bestoren, tegen 3 p€t., is voor dit noiamer te laat ontvangen en zal in het eerstvolgende worden opgenomen. Het geleuter van „Platvoet en Comp. te Tessel", die zegt „verafgronteert te wesen deur de skriever van en stik in nommer zeaven va» het tietskrift Nederlönd" zal in het volgend nommer worden opgenomen. Het artikel vanover een berigt in de Schager Courantvoor dit nommer te laat ontvangenisindien de schrijver het goedvindtvocht een volgend nommer bestemd. Heden Vrijdag30 September EFFECTEN Beurs van Londen n n Parijs u n Weenen s Weiuig variatie. n o Herlijn m u Frankfort V AMSTERDAM 50,/a Metalliek (oude) :50./a Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°;/o Vereenigde Staten 1882 SGeconfedereerden 5°,/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3 °/0 Mexico I J °/u uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6 °/i0 Turken 20 Venezuela Van New-York, goud iets beter. 551 "•I 26 47f 20# Ct Van 15 29 September 1864. ONDERTROUWD Pieter Boon boer 23 jaren en Antje Eelman 20 jaren. Cornelis de Lange smid, 21 jaren en Eugeltje Peesch 21 jaren. GETROUWD: Simon Gomes en Frouwtje Hin. GEBOREN: Beruardusz. van Pieter Az. Dros en Jannetje Dros. Frouwtjed. van Harmen Knol en Krijna van Lenten. Frouw tjed- vau Pieter Roeper en Antje Eelman. Engeltje d. van Reijer Dijker en Antje Koorn. Hendrica d. Martinus Michiel Simon Ran en Comclia Kuiper. Johannad. van Thomas Buisman en Gerritje Spigt. Pieter Johannes, z. van Gcrrit Zoetelief en Neeltje van Keeren. OVERLEDENJacob Knolgehuwd met Fenna Zaagman 63 jaren Cornelis Duinker 3 weken. Niesje Kuiper 17 jaren. Johauna Wessel 3 maanden. - Aafje Daalder 19 jaren. Gerrit Plaatsman 6 jaar. Antje Brouwer, weduwe van Jan Plaatsman 61 jaren. Hendrica Ran 3 dagen. MARKTBERIGTEN. PURMERENDE 27 September. Kleine Kaas f28.50. Middelbare f 81.Aangevoerd 143 stapels Kleine Kaas, 14 Middelbare. Boter. Van f 1.10 tot 1.25 per Ned. fê. Ge middeld fl.20 per Ned. fg. Aangevoerd 213 Runderen. Handel vlug. 76 Vette Kalveren. De handel was vlug, de prijs was van 60 tot 80 ct. per Ned. tg. 19 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 10 tot 22 per stuk. Vlugge handel. 78 Vette Varkens. De prijs was van 40 tot 43 ct. per Ned. f§. Handel matig vlug. 67 Magere Varkens, van f7.50 tot 12, en 412 Biggen, van f2.tot 4.Handel minder vlug. 1461 Schapen en Lammeren. Handel vlug. 25 Ganzen van f 1.75 tot 1.80. 26 Paarden en 9 Veulen. Kip-Eijeren f 2.90Eend-Eijeren f 3.80 per 100 stuk. Ver leden Dingsdag zijn ter waag gewogen 149 stapels Kaas wegende 39915 Ned. (g. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f 28.75 Middelbare f31.Aangevoerd: 911 Ned. ffi. Boter. 549 mud Peeren van f 0.30 tot fl.per mud; 677 mud Appelen f 0.30 tot fl.— per mud. SC HAGEN 29 September. 9 Paarden f 40 a 100. 1 Veulen f60. 56 Magere Gelde Koeijen f40 a 100. 34 Vette Gelde Koeijen f140 a 210. 26 Vaarsen f40 a 75. 12 Hokkelingen f 30 a 40. 8 Gras Kalveren f 10 a 20. 280 Magere Schapen f8 a 17. 340 Vette Schapen f20 a 30. 122 Lammeren f 10 a 16. 55 Engelsche Rammen f40 a 70. 16 Magere Varkens f9 a 17. 98 Biggen f3 a 5. Konijnen 10 60 ct. Kippen 25 a 35 ct. Eenden 2? 40. Duiven 13 a 35 ct. Boter 90 ct. per kop, of fl.20 per Ned. tg. Kaas 25 a 35 ct. per Ned. {g. Kip-Eijeren f2.60, Eend-Eijeren: f3 a 3.25 per 100 stuks.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2