met 11 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren de Breuk en Zur Mühlen. Daarna wordt de geheeïe begrooting ïn omvraag gebragt en goedgekeurd. Voor de gemeente ten bedrage van ƒ132,849.03 Voor het Burgerlijk Armbestuur 9,200. Voor het Algemeen Weeshuis 10,021.125 Aangaande het adres van de bewoners der Nieuwstad en het bebouwde gedeelte van den Polder, wordt het voorstel vau de commissie van rapporteurs om overeenkomstig de krachten der gemeente er in te voorzien, aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren de Breuk en Zur Muhlen. Het voorstel van rapporteurs, aangaande het adres van den heer Aberson, wordt aangenomen met II tegen 2 stem men. Tegen de heeren Zur Muhlen en MaalSteed. 2). Adressen tot oprigting van bijzondere scholen voor lager ondenvijs De Voorzitter geeft kennis dat zijn ingekomen twee adres sen met twee bijlagen, tot oprigting van twee bijzondere scholen. De Secretaris doet lezing der stukkenin deze volgorde 1. Adres van den heer T. Mooyle hulponderwijzer te dezer plaatsedat hij pogingen heeft aangewend tot oprigting eener bijzondere school in het westelijk deel der gemeente waaraan volgens adressant behoefte bestaat, dat hij eene jaarlijksche subside vraagt, zoo als die verleend wordt aan de school aan de Binnenhaven. Adres van den heer W. Ku-ikdie te kennen geeft dat hij met 1 Januarij 1865 eene bijzondere school wenscht te ope nen, hoofdzakelijk voor kinderen die later voor eene weten schappelijke opleiding bestemd zijn; dat hij wei grond maar nog geen gebouw heeft, dat hij vertrouwt op medewerking van het gemeente bestuurzoo als die aan den heer Sipkens wordt verleend, en vraagt subsidie. 3. Als bijlage een adres tot ondersteuning van het laatst genoemde, onderteekend door vele hoofden van huisgezinnen hierin wordt betoogddat zij het wenschelijk achten de oprig ting eener dergelijke school; dat het onderwijs op de open-r bare scholen niet is wat het zijn kan en zijn moetdat zij de school, die aan de Kanaal weg bestaatniet voldoende achtenen dat die aan de Binnenhaven te ver af gelegen is voor kinderen van 6 tot 10 jaren. 4. Een schrijven van den heer D. Dekker, die aangezien bekend te zijn geweest, dat in de vergadering van heden het laatst gelezen adres zou worden ter tafel gebragt, protesteert hij tegen de zinsnede daarin voorkomende, die betrekking heeft op zijne schoolwelke hij gelijk zou kunnen stellen met las ter; dat miskenning dikwijls het lot is van den onderwijzer, doch dat in deze te ver wordt gegaan. De Voorzitter stelt voor deze stukken in handen te stellen van eene speciale commissie. De heer de Breuk stelt voor het bovengenoemde adres van hoofden van huisgezinnen ter zijde te leggen en over te gaan tot de orde van den dag. De Voorzitter zegt dat hiervan eerst sprake kan zijn wan neer de stukken in behandeling komen. Tot leden van die speciale commissie worden benoemd de heeren StrootmanGraatde Breuk en Maalsteed. 3). Nieuwe verdeeling van schoolvrij ken. De Voorzitter deelt mede dat met 1 Januarij a. s. het aan gebouwde gedeelte bij de school van den heer Varik in dienst zal worden gesteld; daardoor eene nieuwe verdeeling van school wijken noodzakelijk is geworden. Wordt voor kennis geving aangenomen. 4). Mededeeling van ingekomen stukken. a. dat bij de jongst gehouden verificatie van het kantoor van den gemeente ontvanger in kas is bevonden de som van 52,453.225 en alles in orde is bevonden. Voor kennisge ving aangenomen. b. Brief van Ged. Statenaangaande de tractementsbepa- ling van den cipier der kantonnale gevangenis. Voor ken nisgeving aangenomen. c. Missive van het bestuur der Vereeniging tot Verbreiding der Waarheid alhier, waarbij te kennen wordt gegeven, dat wanneer de noodige fondsen bijeen zijn, het voornemen be staat om eene school te bouwenannex het thans voltooide gebouw, daarvan wordt kennis gegeven ter voorkoming van te ontstane concurrentie, en om de gemeente te bewaren voor het doen van uitgaven aan eene school in dien omtrek. d. De Voorzitter deelt mede, dat den 29u dezer, de termijn van 6 maanden verstreken isvoor het beleggen der bewuste gelden uit de gemeentekas, en vraagt of op denzelfden voet zal worden voortgegaan, dan of men daarin verandering verlangt. De heer Zur Mur Muhlen acht de termijn van 6 maanden te lang, en wenscht eene bepaling gemaakt, om het regt te hebben van maandelijksche opzegging. Bij nader inzien blijkt dat die bepaling reeds vroeger gemaakt en vastgesteld is. De heer Reeringh zegtdat eene ter tafel brenging van deze zaak, niet noodzakelijk is, maar dat B. en W. die goed keuring op nieuw verlangen. De heer Braaksma vindt die goedkeuring onnoodigomdat ze reeds eenmaal is verleend. De heer Reeringh zegtde vele aanmerkingen die gemaakt zijnnopen ons om de goedkeuring op nieuw te vragenha telijkheden en onwaarheden, zegt de spreker, zijn ten op- zigte dezer zaak verspreid. De heer de Breuk acht eene belegging op nieuw verkiese lijk, omreden de rente te laag is, spreker is niet in de ver gadering geweest waarin dit besluit is genomen, zou er anders tegen zijn geweest. Het is niet uit een beginsel van wantrouwen tegen het Dag. Best.maar omdat spreker zich als lid ook verantwoordelijk acht, omtrent de gemeente fï- nantiën, en om de goede orde en regel, dat hij vraagt in wiens handen die gelden zich bevinden. De heer Reeringh zegt omtrent de laatste vraag, dat die onbekendheid aan den heer de Breuk zeiven ligtdat hij- die vraag even goed vroeger bad! kunnen doen. De heer de Breuk beaamt ten deele den vorige n spreker maar voegt er bij dlat men de zaken ter gepaster ure dient te behandelen en dat hij het gepaste uur voor deze vraag thans gekomen acht. De Voorzitter zegt, alvorens den naam te noemen van den persoon in wiens handen zich de gelden bevinden, den Secretaris te verzoeken om het rapport te lezen van de toen malige commissie belast met het opsporen van de geschikste- middelen tot belegging van die gelden.. Daarna deelt de Voorzitter mede dat de heer de Lange in het bezit is van die gelden op de voorwaarden in bovenge noemd rapport vermeld. In omvraag wordt gebragt of de raad op nieuw zijne goed keuring aan die voorwaarden hecht. Wordt met 10 tegen 2 st. aangenomen. De hr. de Lange hield zich buiten stemming.. Tegen stemden de heeren Bakker en de Breuk. De heer Bakker motiveerde zijne stem- als volgtDat hij' bij" de vorige stemming niet in de vergadering tegenwoordig was geweest en anders even als .de heer de Breuk tegen zoude hebben gestemd omdat hij vermeent dat do Raad liet regt niet heeft om die gelden te beleggen en daarin is versterkt door eene circulaire van Gedp. Staten van Zuidholland. e. Voorstel om het ontslag van den hulp-onderwijzer Klok nog eene maand aan te houden, wordt met algemeene stem men goedkeurd. Niemand op de gewone rondvraag het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. ITIBITTrSTIJDIlTO-BIT, Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 October 1864. Gisteren middag om een uur, is de Hamburger stoom boot Minerva, alhier op de zoogenaamde harsens (eene verlenging van den steenendam) geraakt. Genoemde boot had een Vlissinger loods aan boord, die niet genoeg met het vaarwater alhier bekend schijnt geweest te zijnof eene verkeerde manoeuvre gemaakt heeft. Gisteren avond om 5J- uur is de boot er afgesleept doos- de sleepboot Amsterdameu heeft hare reize naar Amster dam vervolgd, over de Zuiderzee. Naar wij vernemen is voor rekening van ons gouvernement in Engeland besteld, een gepantserd schip, model Monitor Beroepen tot predikant bij de Chr. Afg. Ger. gemeente alhier, Ds. P. Wagemaker, thans te Vlaardingen. Woensdag avond jl. vereenigden zich in het lokaal Tivoli, eenige notabele ingezetenen, om te spreken over het bou wen van een badhuis in deze gemeente. Dit punt sedert lang overwogen zijnde, zal als gevolg dier bijeenkomst, bij medewerking van de ingezetenen tot stand kunnen komen en alzoo worden voorzien in eene sints lang gevoelde be hoefte. Onze gemeente is daarvoor zeer gunstig gelegen. In het bezit toch van zeewaterdat hier een zwaar zoutge halte heeft, èn van duinwater, kan beter hier dan elders een gunstig resultaat voor het bewaren der gezondheid verkregen worden. Het is van algemeene bekendheid, dat het baden, aller gunstigst werkt, op den welstand van het menschelijk ligchaam. Het gebouw, waarvau de teekening werd overgelegd, en die vervaardigd is door onzen gemeente bouwmeester, munt uit door netheid en eeuvoud. Het zal bij genoegzame deelne ming op een gunstig punt worden opgerigt. Er zullen bui ten de woning voor den badmeester en badmeesteres14 bad kamers voormannen en vrouwen, en voor eerste en tweede klasse in komenbenevens nog een kamer voor het gebruik van douches en medicinale baden. Voor hen die zich abon neren zullen de prijzen zeer laag worden gesteld, terwijl ook voor vreemdelingen de billijkheid allezins in acht zal worden genomen. De verwarmings-toestel voor de baden, zal eenvoudig en doelmatig zijn. Staande de vergadering werd eene commissie benoemd aan wie de taak is opgedragen om de zaak in zijn geheel tot stand te brengen, bestaande uit de heeren: Jhr. T. J. Kraijf.nhoffControleur en Commandeur der Ambulante Recherche; Mr. Ch. Bosch Reitz, eigenaar der Gasfabriek en Metaalgieterij eu Directeur der Duinwater leidingDr. Knos, belast met een deel der Armenpraktijk; C. Bakker Bz., Wethouder en lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; en B. R. de Breuk, lid van den Ge meenteraad terwijl als Architect van het werk zal optreden de heer Schouten, Bouwmeester der Gemeente. Naar onze bescheiden meeniugwaarborgen ons deze namen voor eene goede uitvoering der zaak, wanneer na- mentlijk aan hen de noodige finantiële ondersteuning door de ingezetenen zal worden verstrekt; eu daar zal het nu op aankomen. Dikwijls hoort men de klagt, dat hier zoo weinig goeds tot stand wordt gebragt. Welnu, de gelegen heid wordt den ingezetenen thans aangeboden. De zaak is nuttig en heilzaam en gaat niet boven de krachten van

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2