3TIBITW3gIJDIlSrgBirr~ «wezenlijk goeden staaten is het aanwezige en nog te «te leveren materieelgeschikt om in geval van noodons «van wezenlijke dienst te zijn? Het oordeel van nagenoeg «alle deskundigen luidt, meende men, hoogst ongunstig. En «door geen van de leden der afdeelingen werd dan ook een «meer gunstig oordeel over onze tegenwoordige marine geuit." Wij zijn derhalve in de laatste jaren nog niet veel verder gevorderden onze marine blijft in verval. Aan welke oor zaken is die slechte staat toe te schrijven? Van de eene zijde werd daarvan de schuld voor een groot deel aan den tegen- woordigen minister en diens gemis aan vastheid van rigtfng gewetenvan den anderen kantwerd de ongunstige toestand enkel als een noodwendig gevolg van de omstandighedenon afhankelijk van den wil des ministersbeschouwd, maar door niemand werd het ontkend dat onze marine zich in onvol doenden staat blijft bevinden. Jaren is het geleden dat de kreet «onze marine is in verval," voor 'teerst in ons land werd gehoorden toen met verbazing werd vernomen millioeuen schats zijn sedert dien tijd uitgegeven om haar uit haar verval op te heffenministers hebben elkander sinds dat tijdstip opgevolgd, verschillende stelsels zijn elkander afgewisseld. Wat heeft het gebaat? Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Oclober 1864. Twee Oostenrijksche oorlogschepen liggen hier thans weder in de haven. De stoomkanonncerboot Wall, arriveerde Zatur- dag op de reede en is Zondag in de haven gestoomd. Het stoomfregat Radetzlcykwam Zondag middag 12 ure op de reede ouder het lossen der gebruikelijke salutschotendie door de kustbatterij Kaaphoofd en het wachtschip werden be antwoord. Namiddag stoomde dit schip de haven in, bij een hevigen zuidwesten storm, ten gevolge waarvan de uitgebragte trossen op den steenendam en aan de havendijk allen zijn gebroken, dit gaf eene groote sensatie in de haven en vooral op de vooraan in de haven liggende vaartui gen waaronder Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria en de stoomboot Texel, die groot gevaar hebben geloopen door de op drift geraakte Radetzky in een gedrukt te worden. Die onheilen zijn echter gelukkig afgewend, door de flinke en gepaste handelingen van den loods, die in deze zeer wordt geroemd. Ook het anker dat men in de haven liet vallen ge raakte onklaarzoodat de Radetzlcy genoodzaakt was de haven weder uitte stoomen en op de reede op nieuw te ankeren. Maandag het weder inmiddels bedaard zijndeis dit schip de haven weder binnengeloopen. Met zekerheid is nog niets bekend of deze schepen hier zullen overwinteren dan of ze spoedig weder zullen vertrekken. Orders worden afgewacht. Zondag jl. is alhier voor de Chr. Afg. Geref. gemeente des voormiddags en des avonds opgetreden Ds. Juchpredi kant te Landsmeer. Deze leeraar, voorheen als handwerks man in deze gemeente woonachtig, heeft aan de roeping tot het leeraarsambt gehoor gegeven, en vervult zijne bedie ning, het moge gezegd worden, met eene waardigheid, die hoogst bewonderenswaardig wordt, wanneer men weet dat hij reeds sedert geruimen tijd het licht zijner oogen geheel ■en al mist. Bij do avondgodsdienstoefening hadden wij het genoegen onder zijn gehoor te zijn en hem te bewonderenvan wege zijne bijzondere gave van welbespraaktheid, zijne vrije maar alle- zius gepaste bewegingen op den kansel, maar bovenal ten opzig-te van 's mans buitengewoon geheugen, bij het aanhalen en uitspreken van een zeer aanzienlijk tal toepasselijke schrif tuurplaatsen. Wanneer men hem daar in het vuur zijner rede hoort en ziet is het niet eenmaal merkbaar, welke treurige bezoeking zijn deel is geworden. Heden avond te 7 ure zal genoemde leeraar weder in het zelfde kerkgebouw optreden. Vrijdagavond jl. werd alhier de reeks buitengewone vergaderingen van het Departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 7 Algemeen weder geopend. Deze bijeenkomst, hoewel niet zoo als in de laatste jaren gebruikelijkdoor muzijk opgeluisterdwas echter vrij goed bezocht. De belangstelling in deze vergaderingen en in het hoogst loffelijke doel der vereeniging is in den laatsten tijd merkelijk toegenomen in deze gemeente, hetwelk dan ook bijna in iedere vergadering blijktdoor het doen voorstellen en ballotteren van nieuwe leden. Trouwens de vele nuttige stichtingen van dit departement en de belanglooze ijver van het bestuur, verdienen ten volle de ondersteuning van alle weidenkenden. Op Donderdag 10 November zullen de heeren Boas en Judels eene tooueelvoorstelling geven in het lokaal Tivoli. Op Donderdag den 27 October a. s. zal aan hef prov. bestuur te Haarlem, worden aanbesteed: 1°. het afdammen, droogmaken en onderzoeken der Willemsluisaan den ingang van het Noordh. kanaaltegenover Amsterdam. 2°. het on derhouden van 1 November 1SG4 tot en met den laatsten December 1S67, van de rijks zeehaven alhier. Tn de Alhnaarschc Courant leest men Is het aangenaam de vestiging alhier van een nieuwen tak van nijverheid te kunnen vermelden streelender is het nog te kunnen verzekeren, dat het door den fabrikant ge leverd product door deugdelijke bewerking uitmunt en met glans kan concurreren tegen soortgelijke artikelen van elders aangebragt. Deze lof mogen wij niet onthouden aan de rozijn-azijn van de heer Riedemanfabriek //de Hoop"een ingesteld onderzoek schonk ons de overtuigingdat zij uit munt door aangenamen smaak en geurdoor zuiverheid van bestauddeelen en door een hoog gehalte' van azijnzuurzoo dat de jeugdige fabriekant de aanmoediging en ondersteu ning van alle consumenten ten volle verdient. - Heden (Dingsdag) zal door de onlangs ingeschreven studenten aan de hoogeschool te Utrecht, door de novitii in plaats van het jaarlijksch rijtoertjeeen gecostumeerden optogt worden gehouden, waarbij zij den windhandel in 1720 zullen voorstellen. De hoofdpersonen van dien windhandel, John Law, zal daarbij in de eerste groep met zijn gevolg worden voor gesteld in de dagen van zijne grootheid. De volgende groe pen zullen eene voorstelling geven van 2. den koning van de Mississipien de verpersoonlijking der vreemde schatten van Louisanna. 3. windhandel drijvende personen en geleerden zich over dien handel bedroevende. 4. strijd tusschen dwaze speculatiezucht en de wetenschap. 5. de gevolgen van den windhandel, G. het uitjouwen van den windhandel. 7. het herstel van handel en zeevaart. Lord Palmerston is den 20 dezer zijn 81e jaar in getreden. Sedert 1710 heeft geen minister van dien onder- dom aan 't hoofd van het kabinet gestaan. In dat jaar nl. had lord Godolphin, die in den raad van koningin Anna zat, een S0 jarigen ouderdom bereikt. De I'ransche minister van onderwijs heeft een ontwerp van wet tot regeling der sohoolpligtigheid bij den raad van State ingediend. De keizer moet met het beginsel dier voordragt zeer ingenomen zijnzelfs heeft hij naar men zegt niettegenstaande het denkbeeld om de sohoolpligtig heid in te voeren in den ministerraad hevig is bestreden den minister van onderwijs gemagtigd een ontwerp in dien geest gereed te maken. Men verneemt intusschen dat ook in den raad van State het beginsel veel tegenstand ontmoet. Wanneer men in aanmerking neemt hoe verbazend veel kin deren in Frankrijk van onderwijs verstoken zijn, dan kan men het waarlijk niet anders dan in den keizer prijzendat hij pogingen wenscht aangewend te zien om aan zulk een toestand een einde te maken, al is men het dan ook niet algemeen eens over de middelen, die daartoe behooren te worden aangewend. -Eene jammerlijke misgreep heeft in de stad Seileu een pijnlijke ontroering te weeg gebragt. Een der meester knechten der spinnerij van den heer Desmaziéres, zegt de P ropagateur du Nord, was een kop koflij gaan drinken in eene herberg in de buurt; de meesteres van het huis schonk hem een halfje brandewijn in zijne kofflj; daar hij haastig was, dronk hij de kolKj in eens uithij gaf een schreeuw, er bij voegende: «Ik ben vergeven!" De herbergierster komt verschrikt toeloopen en ziet dat zij een halfje petroleum in plaats van brandewijn geschonken heeft. De ongelukkige meesterknecht werd oogenblikkelijk door de verschrikkelijkste pijnen aangetast. De geneesheer kwam weldra en, na de vergiftiging te hebben geconstateerd, gaf hij een tegenvergift aan den zieke, wiens toestand hope loos is. In de Haagsche brieven van de Kamper Crt. leest men o. a. het volgende Het bevestigt zich meer en meer, dat het budget van oorlog aanleiding zal geven tot een warmen parlementaire strijd. Tevens laat het zich aanzien, dat behalve de minister van oorlog ook die van marine voor een heet vuur zal staan in de Kamer bij de behandeling der staatsbegrooting. Men heeft tegen de wijze waarop de ridder Iluyssen van Katten- dijke onze marine beheert, zeer vele en gewigtige bezwaren, hoewel zijn persoon oneindig meer sympathie inboezemt dan die van des generaal Elanden. Het staat intnssehen te vréezen, dat wij bij een evontucelen val van de ministers van marine en oorlog finantiüel niet zouden verbeteren, en in dit geval zou zeer zeker de groote meerderheid van de natie die het drukkende der oorlogs- en marinebudgetten maar al te zeer gevoelt: onvoldaan blijven. Wanneer men een nieuw stelsel van verdediging wil invoeren dan behoort men het in te rigten op een zoo min kostbare voet als maar eenigzins mo gelijk isanders zal ook dat nieuwe stelsel spoedig onhoud baar blijkenwant in een tijd dat de overtuiging dieper en dieper wortel schiet, dat do staande legers een vreeselijke kanker zijn voor de maatsshappijen in allo landen, is een tot ver boven de finantiëele krachten der natie opgevoerd oor logsbudget iets onhoudbaars in een klein land als het onze.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2