BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. TELEGRAM. 1864. ADVERTENTIE N. TERSTOND. Nu de kerkeraad tc: Hoogcveen voortgaat met liet beroepiugswerk eu nog wel de meeste liberale leeraars uit het vroeger geformeerde twaalftal op het zestal heeft geplaatst vermeerdert de kerkelijke bewegiug aldaar hoe langs zoo meer. De orthodoxe gemeenteledendie aldaar geen klein aantal bedragenblijven bij hun eenmaal genomen besluit volharden, om hun lidmaatschap te ontzeggen aan eene ge meente, die aan hunne godsdienstige behoeften niet kan voldoente meer nogdaar de andere partij toch reeds een leeraar van hare rigting bezit. In Zierikzee circuleert thans een verzoekschrift van cenige leden der Hervormde gemeentedie de orthodoxe rigting voorstaanaan den kerkeraad aldaar tot het beroepen Van een regtzinnigen predikant. Men is reeds ijverig bezig om dit bij de gemeenteleden ter onderteekening aan te bie den. Het pleit niet voor het vertrouwen dat men in den kerkeraad stelt. Men schijnt te vreezen dat de groote meer derheid van dat eollegie geen orthodoxen leeraar begeeren zaleene vreesdie niet ongegrond ismaar het is niet waarschijnlijk dat het indienen van zulk een adres de vrij zinnige kerkeraadsleden bekeeren zal; men zal er zeker niet ééne stem door winnen. Gelijk men weet, werd het eerst tegengesproken dat kapitein Seuimes, de gewezen commandant van het kaper schip Alabama, aan boord van een ander vaartuig weder in zee was gegaanom zich op nieuw ter kaapvaart toe te rusten. Thans evenwel blijkt, dat hij werkelijk aan boord van het schroefstoomschip Sea-King ten dien einde is over gegaan, en dat die bodem als een nieuwe kaper der Zuide lijken zal kruisen. De Sea-King was uit de Londen docks naar Madeira vertrokken, alwaar dit schip-de laurel had outmoet, waarmede Semines uit Engeland op reis was ge gaan en van welk schip hij op de Sea-King is overgestapt. De bekende ingenieur W. Bauer, die beweert hc-t middel te hebben uitgevondenom onder water te varen met gewapende schepen en op die wijze in staat te zijn de sterkste vloten binnen weinig tijds te vernielen, zonder dat de vijand hein kan bereiken of zelfs ontwarenheeft zich in den afgeloopen zomer tot de regering gewend, om zijne uitvinding tegen geldelijke schadeloosstellingen af te staan. Hierop heeft de Minister van Marine dezer dagen geant woord dat de commissie van onderzoek door hem benoemd een niet ongunstig rapport omtrent de uitvinding heeft ingediend. Ten gevolge hiervan wordt de heer Bauer dooi den Minister uitgenoodigdzoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen te doen, welke hem in staat zullen stellen, een beter oordeel over de zaak in kwestie te kunnen vellen vooral wordt hierbij het oog gevestigd op de werking van het onderwater gebezigde geschut. Er zullen proeven wor den genomen met eene stoomkanomieerbootaan eene rijks werf te bouwen naar de plannen van den heer Bauer. De Eugelsche dagbladen gewagen van eene verhande ling aan eene wetenschappelijke maatschappij toegezonden, die niet van belang ontbloot is. Zij handelt over het ver schil tusschen den neger eu den blanke. Het is een werk van docter George Gibbsdie de lucht pijpen onderzocht heeft van 58 negers, //dooden en levenden" zegt de schrijver, en die bevonden heeft dat de kraakbeenen die bij den blanke naauwelijks ontwikkeld zijn of in het geheel niet bestaaneenige zeldzame uitzonderingen daarge laten, altijd in de luchtpijp van den neger aanwezig zijn, waarin zij altijd goed zijn ontwikkeld, zelfs bij jonge negers, en bij de beide geslachten. De stemsnaren van den neger zijn niet horizontaal als bij ons, maar schuins van binnen naar buiten. De holte ver schilt ook bij den neger in toestand en vorm. Aldus zal men weldra misschien onder de negers de tenors gaan zoe ken wanueer men in Europa niets meer vinden zal dan versleten barytons. Een Parijsch correspondent verhaalt, dat erin Erank- rïjks hoofdstad een nieuw genootschap is opgerigtdat zich club de silence noemt. Volgent de statuten van deze ver- eeniging mag er geen woord in dien club worden gesproken. Men kon er eten, drinken, rooken, lezen, maar geen woord mag de stilte 'verbrekendie er in de zalen heerscht. Aan de bedienden worden de bevelen schriftelijk medegedeeld. 31nöC5Dnbcn JstitftUen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Ter vermindering van ongelukkeudoor het springen van stoomketels in fabrieken, geeft X. in overweging, om die ketels te plaatsen buiten de fabriekin een afzonderlijk gebouwtje van zeer sterke constructiewaar binnen alzoo de eventuele verwoesting waarschijnlijk grooteudeels zou beperkt blijven. Van 11 18 November 1864. ONDERTROUWD G. C. Kunstzeeman32 jaren en W. J. Kerkho^ 22 jaren. GEHUWDJ. Bastra en G. ilc Boer. J. vau Straten en N. Schmidt. J. Kuiper en W. Klop. BEVALLEN: J. Mets D. M. L. W. Pietevs geb. Roel? Z. J. W. Tlieuret geb. Hellegers Z. M. J. Meijer geb. tle Roos Z C. H. Huibers geb. van Os Z E. Witte geb. Douw Z. A. Vetten geb. Kreudde Z. A Mens geb. Hoek D. D. Mcerens geb. London Z. OVERLEDEN M. Keijzer geb. Zwaan 21 jaren. J. Rijk 22 dagen. G. Lange 6 weken. J. Bijloo 13 dagen. J. Kolmliorst ruim 9 we ken. Levenloos aangegeven 2. MARKTBEKIGTEN. ALKMAAR 19 November. Aangevoerd 2 Paarden f50 a 60, 3 Koeijeti f30 ii 50, 3-16 Sclinpen f 0 a 27 50 Magere Varkens f5 a 10, 206 Biggen 1'3 a 5, Nuchtere Kalveren f 6 a 12. Boter per kop 80 a 85 et. HOORN 19 November. Aangevoerd 10 mud Tarwe f8.50, 2 mud Rogge f6.50 120 mud Gerst f6.25 209 mul Haver f4.75, 174 mud Booncu Bruine f12.75 Paar den f7.75 mud Erwten, Graauwe f12, Vale dito f 10.50, Groene f 11.75, Witte groote f9.op monster verkocht 340 mud Mosterdzaad f 14.50, 190 mud Karvveizaad f14, 28 Paarden f20 a 130, 12 Kalveren 1'6 a 14.50, 140 Schapen f 11 a 21, 210 Varkens f5.50 a 20, 14 Zeugen f 12 a 41 460 Biggen 2.50 a 4.50. 360 Kippen f 0.25 a 1.45 290 Eenden f 0.40 a 0.50, 1600 Kip-Eijeren 1'3.75 a 4.650 Ecud-Eijercu f4 per 100, 1950 koppen Boter 73 a 75 et. per kop. 420 mud Aardappelen fl.90 a 2.80 per mud, 94G inandcu Appelen f0.40 a 0.80 en 430 manden Peeren f 0.90 a 1.per mand. Heden Dingsdag, 22 November EFFECTEN Beurs van Londen Parijs n IFeenen \Vast. Berlijn u Frankfort AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 8 °/0 Geconfedcrecrden 1.0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico li°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2°/„ Venezuela 421 s 1831 21 26| H 46 J 17^- 1 1 Ct. °l I o 3 ff AANGEKOMEN SCHEPEN OP JAVA, voor 15 Oct. Henricus Gerardus, v. d. Zee, Japan; AnnaDïgna, Ouman> Amsterdam; II. Liduina, v. d. Brinck Londen; Ilcndrika de Groot Still'ry, Amsterdam; Frans fy Flise, Niedfeld, dito; ZeemanshoopReiniersenRotterdam; Jan Hendrik, Lelyvelt, Melbourne; Senior, Bakker, de Kaap de Goede Hoop; Mary Sj Hillegonda, Walters, Rotterdam; Europa, Lupcke, dito. B E kYBTDMTKTN™^.""™ In verband met den moord, in den avond van den 15 NOVEMBER 'jl.te Dinteloord gepleegd, verzoekt de on- dergeteekende Commissaris van Politie, namens den lieer Officier van Justitie te Breda opsporing en berigt, of in den avond van dien dag, of daarna, in deze Gemeente, een Nederlandsch bankbiljet 'groot ƒ40.nieuw model, met bloed bevlekt, of sporen van uitgewasschen bloed dragende, is vertoond of uitgegeven, en, zoo ja, inlichtingen omtrent den vertooner of uitgever. Helder22 Nov. 1S64. T)e Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Donderdag 24 November vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. Bevallen van een ZOON, IV. P. P. van SPRANG D' IIARVANT. Nieuwediep, 19 November 1S64. Eene DIENSTBODE, die goed met de Wasch kan omgaan, benoodigd bij Mejufvrouw DE BU1SONJÉ. Hoofdgracht.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3