BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. tien der conservatieven, docli 't is mij thans ondoenlijk die uitstekende bestrijding zelfs bij uittreksel mede te deelen. In eene belangrijke rede wederlegde de generaal v. Swieten, oud-generaal in Indischen dienstde bestrijding der koloniale politiek van het Kabinet door de heeren Kochussen en v. Zuylen. Als specialiteit op koloniaal gebied, maakte zijne rede een' diepen indruk en strekte zeker om het vertrouwen op den Minister van Koloniën te versterken. Bij het hervatten der zitting nam de heer Ileydenryck het woord. Zijne rede was van het begin tot het einde eene lof- tuigiDg en verheerlijking van den lir. Thorbecke en het Minis terie. Daarna sprak de afgevaardigde uit Haarlem de heer v. Nierop, zijne geestige en kernachtige taal, maken hem tot een der uitstekendste sprekers der Kamer, waarin hij thans reeds hoewel hij eerst kort zitting heeft eene schitterende plaats bekleedt. Na den heer v. Nierop las de heer Hoffman iets voor van een papier ik geloof dat hij sprak maar het was on verstaanbaar en niemand luisterde er naar. Ten slotte nam de heer Jongbloet voor het eerst het woordmaar, mijn schrij ven is reeds te uitgebreid en behoud mij dus voor daarop later terug te komen. Heden ten elf ure is het woord aan den Min. van Finantien. 24 November. 5 uur. In de zitting van heden heeft de Min. van Finantien breed voerig de bezwaren bestreden, welke door verschillende spre kers waren geopperd. Hij kwam tot de conclusie dat de toestand van 's lands finantien in allezins voldoenden toestand waren. De heeren y. Bosse en v. Nispen hebben hierop gere pliceerd. Daarna heeft de Min. van Koloniën op eene uitstekende en kernachtige wijze den heer Rochussen beantwoord en de po litieke gedragslijn van den heer v. Zuylen ontleed. De rede voering van dien afgevaardigdezijne houdingallesheeft den Minister omtrent dien spreker leed gedaan en hem met «meewarigheid" ten zijnen opzigte vervuld. Hij analyseerde met meesterlijke hand den hr. v. Zuylen van nu, en den hr. v. Zuylen, strijdende onder de vanen der liberalen. Vervolgens heeft hij den heer Wintgens beantwoord over eene uitdrukking door hem vroeger gebezigdwaarbij die spre ker zou verklaard hebben dat des Ministers bestuur den naam van bestuur onwaardig was. Na repliek van den hr. Wint gens is de heer Rochussen in eene breedvoerige wederlegging getreden van de redevoeringen der beide Ministers. Het einde der beraadslaging laat zich nog niet voorzien. Ze zal waarschijnlijk nog langdurig zijn. 3|ngc50nbcu ^tuftlicn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Nog altijd gaat het vuurbalen in open testen bij het kruid- magazijn aan het Wierhoofd voort#, terwijl het gebleken is, dat er 1600 oude ponden buskruid ligt. Wel schijnt het raadslid Boomsmavolgens het verslag der laatste raadsver gadering die hoeveelheid onbeduidend te achtenmaar ik ver wijs hem naar de Courant van 11 Nov. jl. waarin (onder de Engelsehe post) weder een berigt voorkomt van een buskruid ontploffing te Davington. Het gebouw, waarin op dat oogen- blik geen groote voorraad kruid wasis desnietteminvoor een gedeelte in de lucht gesprongenen werden er twee ar beiders in de lucht geslingerd, wier misvormde lijken eerst later onder het puin zijn terug gevonden. Het berigt luidt, dat de ontploffing alleen veroorzaakt was door kruid dat op den vloer verspreid lagterwijl kort te voren de voorraad was weggehaald. De werking was zoo hevig, dat niet alleen alle machineriën totaal vernield zijn, maar ook een aantal voor het huis staande boomen zijn afgeknakt. Nu is het wel mogelijk dat als er een ramp gebeurde met het magazijn aan het Wierhoofd, die 1600 ponden den Helder wel zouden spa ren maar dat er in de nabijheid van de Hoofd- en Achter gracht vreeselijke dingen zouden kunnen gebeuren, mag wel worden aangenomen. Het verslag der raadszitting zegt ook dat de Burgemeester zich tot de bevoegde autoriteiten ge wend heeft, maar ik weet wel hoe het met die zaken gaat. Men schrijft een brief, daarop komt na verloop van tijd ant woord dat leidt weder tot correspondentieen soms tot niets en intussehen duurt het vuurdragen met open testen maar dagelijks voort. Het is onverantwoordelijk. Als er met die batterij geschoten moet wordenkan immers even van te vo ren het kruid worden aangevoerd. Het is evenwel niet te denken dat dit geschieden zalwant het zou ruiten kosten bij menigte. Een buskruidmagazijn aan de openbaren weg in een sterk bevolkte gemeente! Het is onbetamelijk en zeer gevaarlijk. Helder. S. Mijnheer de Redacteur I Een plaatsje s. v. p voor liet volgende. Ik zoude er niet om. durven ver zoeken ware het niet dat het eene zaak betreftdieofschoon voor Schagen in de eerste plaats van gewigtongetwijfeld ook ten uwent voor velen van belang is. Er heeft zicli het is u bekend alhier eene commissie gevormd, of beter, er is er eene benoemd, voor de daarstelling van wij zullen dien naam maar gebruiken Schagen's kanaal. Reeds nu wat ook de uitslag moge zijn zijn wij dank verschuldigd aan de mannen, die aan deze zoo hoogst belangrijke zaak den eersten stoot hebben gegeven. Maar dat is niet genoeg. Die mannen hebben voor alles regt op de krach tige medewerking van ieder, die ten dezen iets, hoe gering ook kan helpen. En wat mogt men anders verwachten, dan dat in de eerste plaats, ons weekblad zicli ijverig met deze zaak zou bemoeijen. Nu liet heeft er zich mede bemoeidmaar ijverig ik geloof en het doet mij leed ontkennend te moeten antwoorden. Immers't is waar de Schager Courant deelt mede dat de commissie was benoemden geld noodig had. Zij ver klaart verder het plan toe te juichen en geeft ten slotte een wenk omtrent het uitsteken van vlaggen, iets, waardoor Schagen, m.i. wel eens een na volging kon leveren van Amsterdamin zake het kanaal door Holland op zijn smalst. Ziedaar alles. Niet eene korte kernachtige herinnering aan de voordeden der zaak; niet een krachtig vurig woord om dc voorstanders te steunen en de tegenstanders (want ook die zijn er) zoo mogelijk te ontwapenen; niet een ijverig streven om der commissie in hare gewigtige taak te helpenen door de kracht der redenering de beurzen zelfs der onwilligen te openen kortomniets van datgenewatin dit gevalde roeping bij uitnemend heid onzer courant ware geweest, en door de redactiën van audere bladeu als eene eerste pligt wordt geachtis door haar verrigten zoo het schoone woord van wijlen D. Donker Curtius „de drukpers is de koningin der aarde", waarheid is, hebben wij ten minste niet te klagen dat de vertegenwoordig ster van H. M. ten onzent, zich te veel met de bevordering onzer plaatse lijke belangen bezig houdt. Zal ik nu trachten het verzuim zij 't op gebrekkige wijzeecnigermatc te herstellen Ik wil het wagen. Moge ik al de regte snaar niet weten te roerenmijn goede wil zal zeker niet in twijfel w:orden getrokken. Medeburgers! wilt ge Schagen's, of liever uwe eigene welvaart Wilt ge dat de oorsprong van die welvaartuwe markt in bloei toeneme P Wilt ge dat het wolvee van Texel en Wieringenhet rundvee uit Friesland, regt- slreelcsch op uwe markt worde aangevoerd Dat het graan uit de naburige polders, het zuivel van de omliggende dorpen, te Schagen worde verhan deld P Landlieden wilt ge uwe producten in stede van ze uren ver ter markt te moeten brengen, met veel minder moeite en teveus minder kosten, dan tot heden van de hand doen Eu eindelijk.- Ingezetenen wilt go dat de transportkosten van al let wel van al uwe behoeften met 20 pCt. worden verminderd Wilt ge dat Welaantoont het dan door uwe daden. Vijf mannen wier namen achting en vertrouwen beiden inboezemen, hebben de taak aanvaard, om zoo mogelijk aan uwe wenschen te voldoen. Zij zullen u een klein offer vragen om de eerste kostennoodwendig aan de onderneming verbondente dekken. Geeft dat offer gewilligwant het is gering te noemenin vergelijking met het daarmede beoogde doel. Toont nu door stoffelijke blijken dat Schagen niet sliep toen het moest walcen. Vermijd vooral het belagchelijke vanna lang een kanaal te hebben begeerdterug te zijn getredenvóór nog de eerste stap om het te verkrijgenwas gedaanSchagen zou ten spot strekken aan de naburige gemeenten. Doch boven allesbeschaamt niet het vertrouwen van de leden der commissie Die mannen willen het welzijn van Schagen's ingezetenen. Kunt ge hen daar beter voor danken, dau door bun streven krachtig te ondersteunen En Schagen zal vergeve mij de diefstal) als van ouds groot worden en magtig zijn in. West-Friesland. Schagen 24 Nov. 1864. S. Correspondentie. Het ons toegezondene uit de A. P. Polder, is ons zeer welkomwij zullen liet zoo spoedig mogelijk opnemenen kouden ons verder gerecommandeerd ook voor hetdoor den geackten inzender in P.S. vermelde. Yan 17 24 November 1864. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. GEBORENJacobz. van Jan Duinker en Hartje Dijksen. Klaas z. van Poulus Kikkert en Neeltje Luijtse. Geertje d. van Jan Gielis en Aagje van der Ploeg. Froutjc d. van Jan Kaan en Mietje Verbaar- schot. lteindert, z. van Dirk van der Hoek en Pietertje Verduin. OVERLEDENAagje Stoltes 80 jaren. Maarten Bz. Timmer 9 jaren. Dirk Kooiman weduwnaar van Dieuwcrtje Brouwer 69 jaren. MARKTBERIGTEN. PURMERENDE 22 November. Kleine Kaas f 27.75. Middelbare f 32.Aangevoerd 75 stapels Kleine Kaas, 7 middelbare. Boter. Van fl.l7$ tot 1.27$ per Ned. f§. Ge middeld fl.22$ per Ned. f§. Aangevoerd 117 Runderen Handel vlug. 51 Vette Kalveren. De handel was vlug, de prijs was van 60 tot 90 et. per Ned. f§. 34 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 8 tot 16 per stuk. Minder vlugge handel. 138 Vette Varkens. De prijs was van 39 tot 44 ct. per Ned. f§. Handel vlug. 7 Magere Varkensvan f 9 tot 14, en 201 Biggen, van f2.75 tot 4.75. Handel matig vlug. 870 Schapen en Lammeren. Handel matig ving. 553 Ganzen van f2.75 a 3. 140 Zwanen f6.75 a 7. 2 Paarden. Kip-Eijeren f4.50, Eend-Eijeren 3.30 per 100 stuk. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 116 sta pels Kaas wegende 32262 Ned. f§. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f 28Middelbare f 32. Aangevoerd802 Ned. f§. Boter80 mud Peren f 1 a 2 per mud; 495 mud Appelen a f 1 tot 2 per mud. SCHAGEN 24 November. 113 Paarden f50 a 250. 12 Veulens 40 a 70. 18 Magere Gelde Koeijen f'50 a 120. 16 Vette Gelde Koeijen f140 a 200. 18 Vaarsen f30 a 55. 12 Gras Kalveren f 14 a 28. 8 Nuchtere Kalveren f6 a 12. 185 Magere Schapen f 16 a 23. 158 Vette Schapen f'22 a 30. 9 Magere Varkens f 10 a 16. 65 Biggen f3 a 6. Konijnen 10 a 65 ct. Kippen 40 ct. a fl.30. Eenden 30 ii 70 ct. Duiven 10 a 20 ct. Boter 92$ ct. per kop, of f 1.23 per Ned. £6- Kaas 20 a 40 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f3.50, Eend-Eijeren f3.50 per 100 stuks, weinig ter markt aangebragt. Heden geen beur stelegram, wegens verstoring in de telegra fische verbinding P O L I T I E. Ten Burele van den ondergeteekende, ligt ter beschikking van den eigenaar, EEN ZILVEREN NAAIRING, EEN SCHOENTJE en TWEE KOUSEN, welke voorwerpen op do openbare straat zijn gevonden. Helder24 November 1864. T)e Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3