burgerlijke stand der gemeente beldek. burgerlijke stand der gemeente terschelling. Begram alleen tegenstemde omdat de' Minister geene toezeg ging wilde doen van eene nieuwe indiening der tiende-wet en de heer Kienomdat de Minister tevens was Minister van Herv. Eeredienst, dan is die uitslag gunstiger dan de groot ste voorstanders van het Kabinet hadden kunnen hopen of verwachten. Indien de Oostersche Spreuk «spreken is zilver maar zwij gen is goud" waarheid bevat, dan is de Utrechtsche burger vader de heer Kien, plotseling van het zuiverste goud tot zilver van zeer gering allooi overgegaan. Vroeger altijd het stilzwijgen bewarende vraagt hij thans telkens het woord om de Kamer op redevoeringen te vergasten, die somtijds slot noch zin hebben, zoo stemde hij tegen de hoofdstukken III j A en B, en IV A en B (Buitenl. Zaken en R. C. Eeredienst en Justitie met Herv. Eeredienst). op grond eener algebraï sche formule, waarbij hij de A's en B's zoo allerjammerlijkst verwarde dat hij tot het resultaat kwam dat hij dkn alleen vóór konde stemmenals van de begrooting van Buit. Z.die voor de R. C. Eeredienst werd afgetrokken attent gemaakt op de non sens door hem gedebiteerd, verklaarde de heer Kien in lan gen tijd niets aan de algebra gedaan te hebben. Hopen wij voor het geduld der Kamerleden, dat de heer Kien spoedig weder in het edele goud veranderen moge. En de discussien Ze waren zeer belangrijk. Ik zal echter slechts aanstippen datgene, wat mij der vermelding waardig schijnt. In mijn vorig schrijven meldde ik u dat de anti-revolutio naire heer v. Lijnden, tijdens de behandeling der Buit. Zaken, Let voorgevallene met Mortara en Coën had ter sprake ge bragt. De heer de Bieberstein repliceerde hierop en betoogde dat de anti-revolutionairen in Amsterdam even onverdraag zaam waren als de Katholieken te Romewant dat ze pro selieten maakten van Israëlieten in de gasthuizen der hoofd stad. De heer v. Lynden ontkende het feit, maar bij de behandeling der begrooting van Justitie, constateerde de heer v. Nierop dat die bekeering plaats had tegenover weerloozen in de gevangenisdat er een zekere «industrie" bij die be- keering plaats greep, waardoor de gevangenissen ontaarden in gouvernements-kloosters. Bij de behandeling van dat hoofdstuk werd ook gewezen op het niet ten uitvoer brengen van de doodstraf. Wilde men ze afschaffendan moest zulks bij eene wet geschiedende lieeren van Lijnden en Wintgens betoogden dat het niet goed is dat de doodstraf niet wordt uitgevoerddat de zware mis daden toenemenomdat de booswichten weten dat de uitvoe ring zeldzamer wordt. De Minister liet zich bij zijne beant woording niet uit over zijne denkwijze omtrent de doodstraf, maar constateerde dat in geen geval gratie is verleend, of zij vond steun in de adviesen der regterlijke autoriteiten. Ik acht die verklaring te meer van gewigt, omdat welligt op hetzelfde oogenblik dat de Minister ze aflegden, het provin ciaal geregthof in Gelderland het doodvonnis uitsprak over de drie moordenaars van den pastoor Leus, na welke uitspraak de Voorzitter hen aanmaande tot boete en berouw, «daar hunne misdaad en voorafgaand levensgedrag hun op de Ko ninklijke genade geen hoop mogten geven." Ik betwijfel echter of de Koning genegen is eenig doodvonnis welk dan ook, te bekrachtigen. Ook werd bij deze gelegenheid op de begrooting gebragt eene som van 4000 tot schadeloosstelling van de ambtenaren van het openbaar Ministerie bij de Kantongeregten. Wanneer die som over al de ambtenaren moet worden verdeeld zullen zij daardoor niet rijk worden. Bij de behandeling van het Ve hoofstuk (Binnenl. Zaken) hield Dr. Simons zijn maide speach. Hoe weinig verwach ting ik ook van hem had, had ik niet kunnen denken, dat een oud Minister van Binnenlandsche Zaken èn zoo weinig redenaars-talent èn zoo weinig tact van discussiëren zou bezitten. Hoe minder men er van spreekt des te beter. Natuurlijk werd de borreltjes quaestie voor de leden der stembureaux wederom ter sprake gebragtware het nietdat juist de anti-revolutionairen de borreltjes wederom zoo gaarne op de begrooting zouden gebragt ziendan zou men wezen lijk op het denkbeeld komen dat zij daarin al veel belang stelden. Thans echter verraadt dat telkens terugkomen op een nietig en onbeduidend punt. het gemis aan goede en dege lijke gronden van oppositie. Van veel meer belang is voor uwe lezers de redevoering van den heer van Nierop over de doorgraving van Holland op zijn smalst. (1) Heden ten elf ure zal de beraadslaging over Binnenlandsche zaken worden voortgezet. Dit hoofdstuk is zeer uitgebreid en er zullen dus nog wel eenige dagen verloopen eer Marine aan de orde is. Wat nu te zeggen M. d. R. van de zitting van Zaturdag en de interpellatie des heeren Rochussen Toen de HH. v. Zuylen en Rochussen tot leden der Kamer werden gekozen, voorspelde men dat zij der Kamer «veel werk zouden geven." Indien nu het «werk geven" bestaat in het belemmeren van den gang der werkzaamheden door het te midden brengen van motie's en interpellatiesdie zonder vrucht zijn maar tijd wegnemendan komt die voorspelling (1) Daar do doorgraving van Holland op zijn smalst, en juist het gesprokene door den lieer v. Nierophet onderwerp van ons volgend hoofd artikel uitmaaktmeenen wij om hier plaats tc winnendit gedeelte der correspondentie te kunnen achterwege latcu. Rejo. volkomen uit. De gansche zitting van Zaturdag ging met de interpellatie verlorende heer Rochussen stelde eene motie van orde voor die hij langdurig verdedigde en die natuurlijk even langdurig bestreden werd en ten vier ure toen de zitting zou eindigen trok de hr. R. zijne motie in Waarlijk de wijze van strijden van de oppositie toont hare onmagt en krachteloosheid. Mijn schrijven is te lang geworden anders zou ik in eene beschouwing treden omtrent de Haagsche St. Nicolaas avond; maar ik eindig met de opmerking dat onze Eerste Tenors bij de Fransche opera elkander even snel afwisselen als de Ministers van 185362; in dit saisoen hebben wij er reeds drie zien debuteren, en nukrijgen wij den eersten (die vroeger afgewezen is) terug. Adieu EXTRACT uit het journaal van het Japansche gezantschap, in Europa, in 1863, welk journaal bij den Boekhandelaar fox-ij ah, te Jeddois uitgegeven. O. a. wordt daarin gezegd dat de bewoners van de westelijke landen zeer veel op elkaar gelijkende kleederdragt is onderling dezelfdeevenzoo ook de wapensofschoon de eene natie met het gebruik meer vertrouwd is dan de andere. De Franschen schijnen daarin het meest ervaren. Ceremoniën en eerbewijzen zijn ongedwongen en gemakkelijk en de beleefdheden jegens een vorstelijk persoon zijn bijna dezelfde als in de geringste klasse: men neemt zijn hoed af, maakt een kleine buiging en daarmee is alles gedaan. Bij de audiënties die wij bij vorsteu haddenwaren deze door geen gordijn van ons afgescheidende vorstin zelfs was niet gcsluijerd en zit op gelijke hoogte als de vorst. De lords waren zeer beleefdja al te beleefd daar zij ous toestonden meer te eten en te drinken dan onze gebruiken veroorloofden. De lagere klasse was niet beleefd; zij toonde ons duidelijk hun afkeer. Men vindt er zeer schoonc vrouwen! o. a. de keizerin van Frankrijk. Zij loopeu even hard als de mannen. Om ranker te schijnen dragen zij hooge hoeden. Voorname dames zelfs dansen zeer veel. Menigmaal zagen wij manneu aan de armen van vrouweu langs de straat gaandeze waren zeker gehuwde menschen. In 't algemeen genieten er de vrouweu te veel vrijheider is geen onderscheid in de kleederdragt van voorname dames en de mindere klasse, 's Avonds vooral, zijn de dames immer even net gekleed. Uitgezonderd de liollandsche dames staan alle vrouwen beneden de Fransche. De mannen zijn stijf, barscli en ietwat trotsch; zij dragen geen wapens en zelden hun onderscheidingsteekens. Zoo wij goed hebben gezien bezoekt iedereen en zelfs voorname personen dikwijls koffijhuizen. Hoofd- en andere ofliciercngaan menigmaal naar den schouwburg. Jammer dat wij daar niet alles kouden verstaan. Bijua ieder had een tooneclkijkerdie welligt uit verstrooijing steeds naar ons gcrigt waren. Kooplieden zijn trotsch, en de winkeliers zien ongaarne dat men hun goederen veel in handen neemt. Het hinderde ons vreeselijk raauwvlecsch te zien uitgestaldhet vlecsch eten moge veelal gezond zijntoch begrijpen wij niet waarom men het voor iedereen buiten hangt. In Louden en Parijs loopt iedereen hardeven zoo als bij ons wanneer er ergens brand is. De huizen zijn er zeer hoog, zoodat zij bij ecu aard beving noodzakelijk moeten instorten; zij schijnen daarentegen onbrandbaar. M A U K T B E U I G T E X. ALKMAAR 3 December. Aangevoerd 5 Paarden f20 a 100 6 Koeijcu f 50 a 120, 476 Schapen f 10 a 30, 50 Magere Varkens f7 a 10, 150 Biggen t'3 a 5, Nuchtere Kalveren f9 a 14. Boter per kop 70 a 80 ct. HOORN 3 December. Aangevoerd 38 mud Tarwe f8.25, 15 mud Rogge f 6.5074 mud Gerst 6.108 mud Haver f4.50, 107 mud Boouen Bruine f 12.Paar- fen f7.78 mud Erwten, Graauwe f 12 Vale dito f 11 Groene fll, Witte grootc f9, op monster verkocht 190 mud Mosterdzaad f 14.50 70 mud Kar weizaad f 13.50 34 Paarden f 18 a 170, 19 Kalveren f4.50 a 16, 203 Schapen f9 a 21.50 240 Varkens f5 a 19 13 Zeugen f 19 a 41 406 Biggen 2.50 a 4.50, 3 Bokken f 1 a 7, 4 Geiten f2 a 8, 500 Kippen f0.20 al.50, 609 Eenden f 0.50 a 0.55 1350 Kip-Eijeren f3.50 a 3.75 475 Eeud-Eijeren f4.per 100, 1900 koppen Boter 67 70 ct. per kop. 700 mud Aardappelen fl.90 a 3.20 per mud, 4C0 manden Appelen f 0.60 a 0.90 en 200 manden Peeren f0.70 a 1.10 per mand. Van 25 November 2 December 1S64. ONDERTROUWD P. A. Snijders tuinman 46 jaren weduwnaar van C. Kroonen, cn E. Bruijgom, 31 jaren, weduwe van G. van der Hulst. J. Gijbeisgasvitter44 jarenweduwnaar van J. van Stipriaan cn G. Moerbeek 27 jaren. GEHUWDA. J. Bruin cn C. Bregman. J. Fritz cn J. G. Luff. J. D. Bruininga en H. van Loenen. BEVALLEN J. Riedeman geb. Boendermaker D. M. Zwaan geb. Borst Z. A. Caarls geb. Steenman Z. J. M. C. Ligtenberg geb. van Bruggen D. B. de Boer geb. Fasol Z. A. Pronk geb. van der Bel Z. B. Verberne geb. Hin D. W. llieuwers geb. Mens Z. H. vau Waart geb. Hubbcliug D. J. Roukens geb. Peet D. J. C. Kamp geb. Braakhaan D. OVERLEDENN. de Vries geb. de Groot 43 jaren. C. Julmi 34 jaren. W. F. Bas ljaar. II. Caarls 2 dagen. M. Steenman 1 jaar. B. Lastdrager 27 jaren. D. T. Lund 14 maanden. J. G. Hanc- kamp 2 jaren en 4 maanden. Levenloos aangegeven 1. Van 13 -30 November 1864. ONDERTROUWDCornelis Jacobs Brouwer zeeman26 jaren en Maamke Buijl 24 jaren. Tjaard Gerrits Buijl, zeeman, 27 jaren,en Aaltje Jans de Vries 2.7 jaren. GEHUWD Daniël Roos en Maamke Ewoud. Andries Douwes Ruijg en Mari Cornelis Groendijk. GEBORENKlaasz. van Jan Klaas Pais en Trijntje Willems Smit. Cornelis, z. van Gcrrit Klaas Smit en Pietje Jorts Roos. Jemkc, z. van Ariën Bloem cn Bankje Klijn. Teekc, z. van Steven Tjcbbes Ree en Neeltjc Cornelis Reus. Douwcz. van Jacob Arends Roos en "k-ijutje Douwes Smit.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2