dat de toegestane subsidie uit de gemeente kas tot daar- stelling van eene bewaarschool in deze gemeente, voorloopig wordt aangenomenzegge voorloopigomdat men nog niet tot eene definitive beslissing is gekomen, maar steeds in onderhandeling is. b. Missive van den heer Slotwaarbij ZHEd.Gestr. ver klaart de vernieuwde benoeming tot Commissaris van het ziekenhuis en de gemeente apotheekaan te nemen en zoo veel doenlijk alles wil aanwenden wat strekken kan tot bevor dering van den bloei van die nuttige inrigting. c. Wordt gelezen een deel van het Provinciaal Blad waaruit de goedkeuring blijkt van Z. M.van een besluit van Ged. Staten dezer provincie, van "23 Dec. 1863, waarbij onder meer andere bepalingen aangaande de jaarwedden van eenige Burgemeesters en Secretarissen, die van den Burge meester der gemeente Helder, vast te stellen op ƒ1800, in gaande 1 Januarij 1864. d. Dat bij de jongste opneming der gemeentekas, de boe ken in orde zijn bevonden en in kas aanwezig J 50689.26. e. Een extract uit Z. M. besluit van 10 December 11., No. 39houdende goedkeuring van het besluit tot voortdu rende heffing der plaatselijke belasting op het gedistilleerd. Op voorstel van den Voorzitter wordt het handgeld voor vrijwilligersin mindering van het te leveren contingent voor de Nat. Militie, vastgesteld als voeger op ƒ60. Dat er antwoord van den Comm. des Konings is ingeko men, aangaande het verzoek totwegvoering der kardoezen uit het verbruikmagazijn aan het hoofd, waarbij te kennen is gegeven dat de Minister geen bezwaar heeft gevonden om die ontrui- te doen plaats hebben, waaraan bereids gevolg is gegeven. li. Dat bij een vroeger besluit bepaald is dat de houten stoep voor een huis van den heer W. de Jong, aan de ach terstraat moest worden weggeruimd, dat niettegenstaande aan den hr. W. de Jong daarvan mededeeling is gedaan hij daaraan nog geen gevolg heeft gegeven. Voorts maakt de Voorzitter den raad attent, op de slechte staat waarin de stoep voor een huis van den heer Arons, mede op de achter straat, zich bevindt en vraagt het Dag. Bestuur magtiging om namens den raad den heer Arons aan te zeggen dat die stoep hersteld of weggebroken moet worden. Die magtiging wordt verleend. i. Dat nog twee der gemeente brugwachters, met name Ritter en Mendelsolin, geene vrije woning hebben, stelt het Dag. Bestuur voor, elk hunner eene gratificatie van ƒ25 te ver leen en daartoe wordt besloten. j. Dat C. de Boer, gemeente-ambtenaar bij de belastin gen, door B.en W. voorloopig voor den tijd van 6 maanden is benoemd tot vischafslager. Niemand het woord verlangende op de gewone rondvraag wordt de vergadering gesloten. 1?IB XX W S T LT D 11T 3 S 1T. Ilclder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 27 Januarij 1865. In het lokaal van de bureaux der staatsspoorwegen te 's Gravenhagezal op Donderdag 23 Febr. a. s., worden aanbesteed bet maken van eene goedereidoodssteigerwerken en verdere inrigtingen op het goederen-station alhier, benevens eenige werken ter voltooijing van den spoorweg van bier naar Alkmaar. Aan bet Departement van Marine is aanbesteed: bet bouwen en leveren van 2 loodsrinkelaars. De minste in schrijver was de beer S. II. Woldringh, van Zoltkamp voor f 22,400. De rederijkerskamer Kunst kweekt Kenniste Zijpe hield dezer dagen eene uitdeeling aan de armen van de ver schillende kerkelijke gezindheden aldaar. Eene som van f 3] 6 was de opbrengst van drie ten dien einde gegeven voor stellingen. Mevrouw de Douairière gravin Bentiuck van Mid- dachten beeft de collatie van Ellecom uitgebragt op den predikant bij bet koloniaal militair invalidenhuis en bet gar nizoen te Arnhem den weleerw. beer B. G. Clement, die er dan ook naar kerkorde is beroepen. Men meldt uit Maastricht, 23 Januarij. lieden heeft bet Provinciaal Geregtshof, in zake van den te Boggel gepleegdeu moordde moeder vrijgesproken maar de dochter en den knecht Jansen tot de doodstaf verwezen. r De hulponderwijzer te Baardwijk die in hechtenis was genomen als verdacht van een kind zoodanig met een houtje op het hoofd te hebben geslagen dat het binnen twee dagen overleedis op vrije voeten gestelddaar het niet gebleken is dat de dood van het jongetje door slaan is veroorzaakt. Eergisteren morgen ten 7 ure is er brand ontstaan in perceel OO 53, in de le Angeliersdwarsstraat te Am sterdam, in een gang, genaamd de Hollandsche Tuin, be woond beneden door de Wed. Klein, oud 76 jaren, en boven door door de Wed. Fleyning, oud 48 jaren, en hare twee dochters, oud 14. en 11 jaren, welke vier personen allen verbrand zijn. Het perceel is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend, doch blijkbaar is die in het benedenhuis ontstaan. In de Amsterdamsche Courant van Zaturdag 21 Jan. 1865leest men '/Brussel, 19 Jan. Het groote en belangrijke nieuws waarvan ieder hier den mond vol heeft, is de vestiging der Generale Bank ter bevordering van landbouw en openbare werken. Nog nooit weliigt kwam eene instelling tot stand, waaraan zoo vele door rang en persoonlijke verdiensten uit stekende personen hunne medewerking verzekerd hebben die in hooge mate tot het algemeen welzijn kan bijdragen, en die op een schitterend succes rekening mag maken. Men leest in de correspondentie van het Volksblad: Op het verzoek van den geachten geabonneerde te A.om inlichtingen aangaande zekeren heer Friedrich Schwarz, in wiens naam twee jongelieden op het eiland Voorne en Putten rondreizenzich noemende //zendelingen van de apostolische zending, gevestigd te Amsterdam," en voorzien van een mandaatdoor genoemden Schwarz geteekend, waarbij zij gemagtigd worden a. a. //den ouboetvaarpigen boete te prediken »en gelden in te zamelen ten behoeve van genoemde zending," deelen wij het volgende mede: Genoemde Friedrich Schwarz, uit Hamburg, houdt alhier op de bovenste verdieping van een lokaal in de Haarlemmer- HouttuiueuUU 16-3, in het Neder-en Iloogduitsch gods dienstoefeningen, terwijl hij door veelvuldig bezoek inzon derheid bij de kleine burgerklasse aanhangers voor zijne gemeente der apostolische zending tracht te winnen. Met een //vrede zij u lieden ongeroepen de woningen binnen tredende geeft hij voor door handoplegging en gebed zieken te kunnen genezen de booze geesten te kunnen verdrijven enz.mits de patiënt gelooft. Dit geloof bestaat hoofdzakelijk in het gfeloof aan de eerlang te verwachten ligehamelijke wederkomst van Christuswanneer het duizendjarige rijk'zal aanvangen. De leerstellingen der apostolische zending, die haar hoofdkerk heeft te Londen in Oxford-streetkomen vrij wel met die der Irvingianen en Chiliasten overeen. Wij zouden geen gunstig denkbeeld verkrijgen van den opgeklaarden godsdienstigen geest te A.als de inwoners door hunne zuur verdiende penningen de zoo het schijnt nog niet zeer winst gevende affaire van Friedrich Schwarz c. a. ondersteunen. De berigten uit Oost-Indië loopen tot 14 December en zijn niet zeer belangrijk Den 7U dier maand is Lx. Ms. stoomschip Vice-Admiraal Koopman, naar Nederland vertrokken. Zr. Ms. transportschip Heldinlag op Onrust te timme ren en zou half Januarij naar Nederland vertrekken. Men schrijft van Sintang dd. 5 November het volgende: Heden in den vroegen morgen vertrekt van hier de postik moet mij dus haasten u de laatste gebeurte nissen mede te deelen. Eergister avond kregen wij door middel van vlugtende visschers berigt, dat het beruchte Dajaks-hoofd Soera-PattiePangerang Praboe en Nibong met hunne volgelingen tegen ons etablissement in aantogt waren. De veiligheids maatregelen werden verdubbeld: den gan- schen nacht van 3 op 4 Nov. patrouilleerden gewapende sloepen van Zr. Ms. schepen Onrust en Celebes in de Ka- poeas- en langs den uitloop der Melawie-rivier. Zes duizend mannen hebben zich evenwelals onverwacht, met Soera-Patti aan het hoofdtusschen de Soengis Deday en üjetta geworpen, vast besloten onze positie tot op den laatsten steen te slechten. Zoo omtrent luiden de berigten, en de spionnendoor den adsistent-resident uitgezonden, hebben zulks bevestigd. Alstoeu is door den heer de Neve het voorstel gedaan om de Celebes, welke gereed was den volgenden morgen naar Pontianak af te stoomen de Melawie- rivier te doen opgaanten eiude de vijandelijke bende te verstrooijen. Maar de Celebes is den volgenden morgen vertrokkenom de 1° en 2C comp van het garn.-bat. ter WKB van Pontianak en Siukabang af te halen en heeft voor het oogeublik de taak, den vijand te water te bewaken, opgedragen aan de Onrust. Ofschoon men voor het overige niets vijandelijks bespeurt, is alles in rep en roer, vooral des nachts, als wanneer men door de nachtelijke stilte be gunstigd zeer duidelijk het gegons hunner gesprekken kan waarnemen. 's Morgeus om 4 uurde voorposten des vijands zijn de Soengi Nena overgetrokkenwij maken ons voor den strijd gereed Hoordaar valt een schot ingerukt met pen en inkt waar is mijn potlood van Miuié? //Hier, sergeant." Voorwaarts-marsch Er zijn in Europa drie-en-veertig regerende soevereinen. Van dezen belmoren negen tot de R.-Kath. godsdienstdoch een hunner (de koning van Italië) is geëxcommuniceerd31 tot de hervormde godsdiensteen hunner is Grieksch-orthodos

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2