Op 2 Maart 1865, 's namiddags half drie ure. zal aan het prov. bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van het gemeentebestuur van Zuid-Seharwoude, bij enkele inschrijving worden aanbesteed: Het maken van eene nieuwe school en onderwijzerswoning te Zuid-Scharwoude. Ter plaatse, dag en uur als voren, zal namens en voor rekening van liet gemeentebestuur van Egmond-Binnen, mede bij enkele inschrijving worden aanbesteedHet bouwen van eene nieuwe dorpsschool te Egmond-Binnen. Op 9 Maart e. k., zal ter plaatse als voren, van wege het Ministerie van biunenl. zaken worden aanbesteed: Het onderhouden der rijks havenwerken en zeeweringen op het eiland Urk, van den dag der goedkeuring der besteding tot den Sisten December 1867. Een der zich in Nederland bevindende Japansche officieren zal bij het regiment rijdende-artillerie te Arnhem worden gedetacheerdom in dienst van dat wapen te worden geoefend. Een verliefd paar, dat uit Amsterdam te Rotterdam was aangekomen, is in zijne droombeelden gestuit dnor de hand der politie, op verzoek van den vader van het meisje, die zijne toestemming tot dat reisje niet had gegeven. In de vorige week werd op de kolonie Veenhuizen een kolonist ontslagen, die van daar vertrok met ongeveer f60. Die som schijnt de hebzucht van een paar andere kolonis ten te hebben opgewekt, althans zij deserteerden en ver volgden den ontslagen kolonist, die later door den rijks veldwachter Dolting en een paar andere politif-agenten in het veld tusschen de Norgervaart en de gestichten is ge vonden zonder hoofd. Men had hem dit afgesneden en bij het lijk vond men een klomp. De politic-agenten ver volgden onmiddclijk de deserteurs en arresteerden beiden. Men deelt mede dat op de kleederen van den eenen bloed vlekken werden gevonden en de andere een klomp miste. De regtbank te Zwolle heeft de zaak tegen den heer J. G. van Rijn, vroeger predikant aldaar, thans zonder be kend beroep en verblijf, wegens het onderhouden van eene bijzit in de door hem en zijne echtgenoote bewoonde wo ningen te Zwollenaar de correctionele regtbank verwezen. Het raadslid der gemeente J. II. K. Bathmen, die den burgemeester het woord //schurk" had toegevoegd, is door de regtbank te Deventer vrijgesproken op grond dat zulks in eene openbare vergadering van den raad geschied is en het als eene uiting zijner meening beschouwd wordt. Ook tc Groningen wordt even als in andere gemeen ten de stadsvuilnis verkocht. Uit de rekening van de admi nistratie over 1861 blijkt, dat deze in dat jaar meer dan f46,000 heeft opgebragt, waaronder eenige duizend gulden voor gier. Door het aankoopen van eene tot dusverre par ticuliere mest-verzameling-industrie zal de opbrengst voortaan nog toenemen. Te Bonnetillo in Spanjewerden onlangs twee jonge mannen ter dood veroordeeld omdat zij gedurende eene geweldige sneeuwbui, toen zich niemand op de straat ver toonde, een persoon hadden vermoord en geplunderd. De koningin schonk hun gratie, doch hetzelfde element dat de misdaad begunstigde, heeft op merkwaardige wijze hun ook den dood berokkend. De telegrafische depêche, waarmede het bevel werd medegedeeld, dat de teregtstelling niet moest plaats hebbenwerd door een sneeuwstorm opgehouden en kwam eerst twee uren na hunne teregtstelling aan. In &e JficMiHi- Utrechtscke (W.-leest men het volgende: Dc Pruisische Adelborst in dc leer" op onze Kweekschool voor de Marine. Dc Pruisische minister lieeft 100 millioen voor dc Pruisische vloot aangevraagd. Men lachte vroeger over die vloot, in Duitschland zelfs. Maar het -wordt ernst. Zeehavens die wil ■en zal Pruisenen daarvoor alleen heeft het misschien den oorlog tegen Denemarken aangevangen. Eene Pruisische vloot! Wat zal Pruisen er mee doen Er mêe gaan vechtenna tuurlijk! Tegen wien Niet tegen Frankrijk, niet tegen En geland. niet tegen Rusland, niet tegen Oostenrijkniet tegen Amerika, maar tegen ons, als de adelborst, die bij ons in de leer is op Willemsoord, admiraal of commandeur er van zijn kan. IIij leert nu vast onze marine in al hare kleinig heden en eigenaardigheden kennen, en tegen den tijd, dat alles gereed iskan Limburg tot voorwendsel van den oorlog dienen. Wij kunnen ons vergissen maar wij letten op de lessen van onze eigene geschiedenis. Wij hebben Deen- sche, Zweedsclie en Fransche admiralen »in de leer" ge had, zoo als Witte Wittenszoon zeide toen hij den Zweed- sclicn admiraal EsasHammensz ter opleiding kreeg; maar wij weten het ook, dat zij het waren, die tegen ons gevochten hebben, en wij hebben ons slechts Jean Bart en Duquesne te herinneren, om te weten wat zij ons gedaan hebben. Wij zouden daarom onze regering raden: Z. M. bij der gratie Gods koning van Pruisen en zijn vriend von Bismarck nu te doen verstaan dat de Pruische adelborst reeds zoover was dat er voor hem bij ons niet meer te loeren vielen hij tot eene hoogere klasse moest bevorderd worden dat hij zijne verdere opleidiug nu in Engeland of in Frankrijk voltooijen moest. Jan de Witt zou zijn vriend de Ruiter, bij zulk eene gelegenheid, ook wel eens ingefluisterd hebben: »Maak hen niet al te wijs." De 19n eeuw kan teregt de eeuw der uitvindingen worden genoemd. De spoorwegen hebben als 't ware alle denkbeelden van natuurlijke grenzen doen verdwijnen, en de grootste uit vinding van de electrisehe telegrafie herleidt de verste afstanden tot eenige minuten. En toch is er nog édne leemte in het internationaal verkeer, wier aanvulling eene groote weldaad voor het menschelijk geslacht zou zijn. De spoorwegen toch dienen alleen om ons met buitengewone snelheid van de eene plaats naar de andere te brengen, de telegrafie kan alleen het geschreven woord zijne bestemming doen bereiken. Doch dit is niet voldoende meer voor de tegenwoordige behoeften. Dit was dan ook de meening van den een paar jaren geleden te Parijs overleden heer Sudre. Wat baten ons spoorwegen wat helpt het of men in eenige uren van het Noorden naar het Zuiden en van het Westen naar het Oosten kan trekken, wanneer men de taal die daar gesproken wordt niet kent en men zich in zijn eigen taal, niet verstaanbaar kan maken? Deze denkbeelden drongen zich ook bij Sudre op enna lang zwoegen en tobben had hij eindelijk het doel van zijn onop houdelijk zoeken bereiktdat zeven muzijknoten do re mi fa sol la si, zouden dienstig worden gemaakt aan de zamen- stelling van eene algemcene taal, waardoor ieder zijnegedachten, in welk land ook zou kunnen uitdrukken en aan andere doen begrijpen. De dood verraste dien onvermoeiden geest evenwel op het oogenblik dat hij de kroon op zijn werk zou zetten, Hij liet echter eene weduwe achtereene verstandigekracht volle vrouwdie de uitvinding van haren man op den voet had gevolgd. Zij zette de proefnemingen voort en eindelijk zeker van haar werknoodigde zij eenige dagen geleden verschillende vrienden in hare salons om getuigen te zijn van hetgeen ook weder o^ dit gebiedna jaren werkeusis kunnen worden verkregen. Aan ieder der genoodigden werd papier en potlood gegeven, met verzoek hunne gedachten op het papier over te brengen. Dit geschied zijnde, schreef mevr. Sudre ze op een lei over, liet ze aan ieder lezen om over de getrouwheid der vertaling, die volgen zou, te kunnen oordeelen, waarna de deur werd geopend en zij tot een jong meisje, kweekeling van den kundi- gen leermeester, de woorden rigtte do sol fa la. De vertaling volgde oogenblikngij kunt binnenkomenDaar dit evenwel een afgesproken teek.cn kon zijn, werden de proeven herhaald, doch steeds met denzelfden goeden uitslag. Mevr. Sudre liet hierop de jonge dame in den salon komen, en sprak haar weder iii de bekende zeven lettergrepen aan, in verschillende orde gerangschikt, en oogenblikkelijk volgde de vertaling: »dui- zend wegen leiden tot dwaling, den enkel slechts tot waarheid." Tienmaal werd de proef herhaald, en telkens werden de gedachten der aanwezigenin der haast uitgesproken met dezelfde juistheid vertaald. Er kon verschil zijn in een woord, maar nooit in den zin. De aigemeene taal strekt voornamelijk om de gedachte weder te geven, zoodat een Franschman, zich in het Franscli uitdrukkende, uitmuntend in het Duitsch begrepen wordt door een Duitscker. Mevr. Sudre begreep echter, dat het niet voldoende was allce'n te werken voor hen die het geluk hebben hun spraak vermogen te bezitten zij heeft ook gedacht aan de doofstommen en blinden. Zij heeft daarom een soort van teekens uitgevonden, waardoor de noten met de hand of met den mond kuunen worden nagemaakt, waardoor de door haar man uitgevonden en door haar tot volkomenheid gebragte taal, teregt den naam van aigemeene taal mag dragen. Er kan zelfs geen sprake zijn van een aigemeene muzij- kale taal. "Wel algemeen, maarniet muzijkaalwant, om die taal te kunnen sprekenbehoeft men volstrekt geen muzijkale kennis te hebben. Niet tevreden met de gedane proevenheeft mevrouw Sudre ook nog aan de aanwezigen het voordeel der aigemeene taal getoond voor het dagelijksch gebruik. Vraagt men bijv. do si do mi, dan begrijpt ieder, die de aigemeene taal kent, of hij Franschman of Rus, Engelschman of Hollander zij, dat dit beteekent: »welke salade verkiest gij." Do si re fa beteekent: »wilt gij dessert." Is het geheim van die aigemeene taal eenmaal wereldkundig, dan behoeft men niet meer bevreesd te zijn zich in een vreemd land zoo geheel afgezonderd te gevoelen want dan kan ieder, uit welke landstreek ook afkomstig, zich doen begrijpen en is men ook zeker dat wanneer, zooals nu, een Duitscher aan een Hollander vraagtom hem naar een goed Gasthaus te brengenhij hem niet naar het gasthuis zal verwijzen maar hem den weg wijzen naar een goed hotelwaar hij dan met behulp der aigemeene taalzich zal kunnen laten bedienen van do (salade) of van ré (dessert) al naar mate hij aan 't een of ander behoefte gevoelt. De Fransche berigtgever, aan wien deze bijzonderheden ontleent zijn, zegt daaromtrent: "begrijpen doe ik het niet, maar ik heb bet gezien. M A K K TBËKIG T E N, ALKMAAR 25 Februari). Aangevoerd 2 Paarden f 14 a 25 2 Koeijeu f 66 a 80202 Schapen f 12 a 20, 60 Varkens HO a 18, 31 Biggen f6 a 8, Boter per kop 80 a 90 ets.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2