De machinisten 1« klasse der Marine C. G. van Langeveld, E. Tegel, J. P. A. Graat en J. C. Annokkée, zullen in de laatste helft der maand April a.s. met het koopvaardijschip de Kandanghauerkapt. Zeelt, van hier naar Oost-Indie vertrekken. In de laatste dagen is de verzending van visch, van Zwolle over den centraalweg zeer toegenomen.. Duizende ponden worden tot hooge prijzen opgekocht en naar Duitsch- land en België verzonden tot groot voordeel der vischhandelaars. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten f 5000 beschikbaar te stellen voor de feestviering bij de aanstaande opening van den spoorweg van Kampen op Zwolle. Men meldt het volgende uit Assen Er is vermoeden gerezen van een vreeselijk feit, dat, onder den schijn van vriendschap en gastvrijheid, met ver raderlijk opzet den dood van een onschuldig slagtoffer heeft ten gevolge gehad, zoo het vermoeden althans bewaarheid wordt. Een jongeling van Koekange, had verkeering met een meisje van Ruinerwold. De ouders van eerstgenoemden waren tegen het huwelijk. De jonge dochter werd voor eenige dagen te gast verzocht, kreeg bij het teruggaan on derweg een geweldige buikpijn en stierf. De gastvrouw had haar vóór het weggaan nog een ferm kop koffij gezet, met wie weet wat er in. Dit althans is zeker, dat dit plotseling sterven de ergste vermoedens heeft opgewekt, tengevolge waarvan er Vrijdag eene geregtelijke lijkschouwing heeft plaats gehad en de ingewanden vervolgens naar Assen zijn getransporteerd. Als eene zeldzaamheid moet worden vermeld, dat in de nabijheid van Delfzijl, bij het gebruik van mosselenon derscheidene paarleu zijn ontdekt van verschillende grootte. Bij het Huis der Afgevaardigden te Berlijn is eene petitie ingediendstrekkende om eene belasting te doen leg gen op alle ongehuwde mannen, die zekeren leeftijd hebben overschreden. Die petitie wordt krachtig ondersteund door de ongehuwde meisjes. Te Wiesbaden heeft zich een comité gevormd met Nassausche generaals aan het hoofdom schikkingen te ma ken tot viering van het gedenkfeest van den slag bij Wa- terlooen het oprigten van een gedenkteeken voor de Nas- sauers, welke daar, gedeeltelijk in Nederl. dienstsneuvelden. In Londen hebben zich voor eenigen tijd een aantal jongelieden van aanzienlijken huize tot een vrijwillig corps, van brandspuitgasten vereenigd, waarvan de jeugdige hertog van Sutherland het hoofd is. Dat vrij-corps van brand- blusschers heeft reeds onderscheiden malen, bij gelegenheid van zware branden, welke er in Engelands hoofdstad ge woed hebben, allergewigtigste diensten bewezen. Het Hof- llad van Londen verhaalt daarvan weder eene nieuwe proeve. Bij een brand, die er was uitgebarsten in Saville-IIouse was het corps der adelijke brandspuitgasten weder op de gevaar lijkste punten aanwezig. Ook de Prins van Wallis, die mede tot het corps behoort, kwam op het terrein van den brand, zette onmiddelijk zijn muts als brandspuitgast op en trad het brandend gebouw binnen. Onlangs heeft te GJeiwitzeene stad in 't regering district Oppeln (Pruisen) een vreeselijk ongeluk plaats gehad. In het magazijn van O. had mengedurende de afwezigheid des eigenaars, buskruid ter verzending gereed gemaakt, toen men plotseling eene geweldige ontploffing vernam. Het buskruid ontvlamde. Of dit door de wrijving der pakjes is geschied, dan wel door eenige andere oorzaak, is voor als nog onbekend. De boekhouder en de vrouw van O. werden met brandende kleederen door de deur heen op straat geworpen. Ofschoon al spoedig hulp opdaagde en de brandende kleederen werden gebluschtzijn de brandwonden nogtans zoo belangrijk dat het leven der ongelukkigen in gevaar verkeert. De koop man R., die in het zelfde huis zijn winkel hield, spoedde zich, op 't geroep van brand, naar zijn lokaal, waarschijn lijk met het doel om zijne boeken te redden. Doch in denzelfden oogenblik bad de ontploffing plaats, en zag men het gehccle gebouw, onder een geweldig gekraak, op ver schillende plaatsen barsten en splijten. Een gedeelte van het dak stortte donderend naar beneden. Eene ijzeren geld kist in den winkel van O. werd met zooveel hevigheid op genomen en in het aangrenzende magazijn van R. geslin gerd, dat deze daardoor getroffenbijna dood op de plaats nederzonk. Vervolgens werd hij door het nederstortend gruis en puin als bedolven. Toen men hem daaronder uit trok, haalde hij nog eenige malen adem, en gaf daarop den geest. Zijn schedel was gespleten, en zijn geheele lig- chaam met vreeselijke wonden overdekt. De meesterknecht van R. en de broeder van O. werden beiden eveneens ge vaarlijk gekwetst. De Pruisische regering heeft bij den heer Arman te Bordeaux tien oorlogschepen besteld. H$t protestantsche blad Le Litn over de scheiding der kerk en staat sprekende, behandeld, in verband daar mede, de traktementen der geestelijken. In die landen, zegt het blad, waar kerk en staat niets met elkander te maken hebben, is de finantiële toestand van de kerk ook veel gunstiger. Men zie slechts wat in Amerika plaats heeft. Daar worden bij voorbeeld jaarlijks de zitplaatsen in de kerken bij opbod verkocht en die verkoop levert voor de kerk de grootste inkomsten. De duurste bank in de Plymouth Church in Nieuw-York, werd in .1864 voor f8000 toegewezen. In 1865 werden er 16 verkocht voor f700 het stuk, 12 voor f1000 en voor f1300. De kerk wordt langs dien weg zeer rijk, en daar zij als de oorzaak van dien rijkdom te regt den predikant beschouwt, Henri Ward Beecher, den broeder der schrijfster van de Negerhut, heeft men deze ook een zeer aanzienlijk traktement toegelegd. In 1864 bedroeg dit f20,000. Voor 1865 is het verhoogd tot f 40,000. Een vreemdeling die aan den kerkeraad de opmerking maakte dat zulke traktementen toeh buitenge- gewoon hoog warenkreeg het echt amerikaanseh antwoord //Als de heer Beecher in eeue andere betrekking overging zou hij evenveel of nog meer kunnen verdienenhet is dus billijk dat wij hem zijn tijd naar dezen maatstaf betalen." De jaarwedde is vooral belangrijk wegens den tegenwoor- digen finantiëleu toestand van Noord-Amerika. Vrijdag morgen jl. is de Hertog de Morny te Parijs overleden. Men geeft van hem de volgende biographie: Jules de Morny, geboren op 23sten October 1812, te Parijs, was de natuurlijke zoon van koningin Hor- tense, de gemalin van Bodewijk Napoleonen van haren opper-stalmeester graaf Elahault de la Billarderie. [Die mededeeling wordt in de dagbladen opgenomen zonder eenige bijvoegingdie het feit bemantelt of nog maar de gelegenheid Openlaat om althans te geloovendat men zich bedriegen kan. Koningin Hortense, de moeder van den regereuden keizer der Eranschen, heeft overspel gepleegd met een harer hovelingen Dat wordt nu met zooveel woorden rond gebazuinden niemand schijnt er ergenis in te vinden. Wat eene blijvende en onuitwisehbare smet zou wezen voor elke burgerfamilie, en een diep geheim blijft, is hier eene publieke zaak; en de zoon der schande wordt door zijn broeder tol de hoogste staatsambten verheven.] De kinderlooze graaf de Morny, uit Isle de France, nam het natuurlijke kind tegen eene som van 800,000 fr. als het zijne aan. De jonge de Morny, in het huis van mevr. de Souza, de moeder van Elahaultmet groote liefde opgevoedwas reeds als knaap een lieveling van Talleyrand, die reeds toen voorspelde dat hij eenmaal minister worden zou. In 1832 trad hij als onder-officier in het le reg. Uhlanen, dat te Fontainebleau garnizoen hield. Later bekwam hij verlof zich naar het Eransche leger in Afrika te begeven waar hij deelnam aan den togt tegen Mascara en aan de belegering van Constantine. Bij Mascara volbragt hij gelukkig het waagstuk om alleen door het geheele leger van Ab-el-Kader heen te rijden en op die wijs zich bij het Eransche leger aan te sluiten. Bij Constantine werd hij door vier kogels gewond enna den afloop van den veldtogtontving hij het kruis van het Legioen van Eer, doordien hij, onder de muren der belegerde stad met eigen levensgevaar den ge neraal Trezel redde. Koningin Hortense die op 5 Oct. 1837 overleed, vermaakte haar natuurlijken zoon eene rente van 40,000 francs jaarlijks. De levenslustige Uhlanen-offic. leefde van dat inkomen tot 1838, toen hij uit de dienst trad en zich te Clermont in Auvergne als beetwortelsuiker- fabriekant neerzette. Vier jaren later werd hij door Puy- de-Döme tot lid van de Kamer van Afgevaardigden gekozen, waar hij intusschen eene zeer onbeteekenende rol speelde. In 1849 had de Morny door industrieële speculatien en door dagelijksch hoog spel, zóó veel verloren, dat hij zich in groote geldelijke verlegenheid gewikkeld zag. De staat kundige omwenteling van dien tijd baande echter voor hem spoedig eene nieuwe toekomst. Reeds lang een trouwe aan hanger van Bodewijk Napoleon was hij in den strijd tus- schen uitvoerende en parlementaire magt, de man, aan wien de prins-president het vermetele plan van den coup détat van 2 December toevertrouwde. Tot min. van binnenl. zaken benoemd, werd hij, onder den nieuwen keizer, een der meest gewigtige personaadjen van Frankrijk. Na den Parijschen vrede ging de Morny naar Petersburg om de Eransche regering bij de krooning van den Czaar te ver tegenwoordigen. Daar met groote onderscheiding ontvangen, poogde hij de betrekkingen tusschen deze twee groote mo gendheden naauwer toe te halen en bij deze gelegenheid vroeg en verkreeg hij de hand van de jeugdige prinses Trubctzkoi, die aan eene zeldzame schoonheid, een onmetelijk fortuin paarde. In Frankrijk teruggekeerd, werd de Morny tot graaf verheven en benoemd tot lid van den geheimen raad en tot voorzitter van het wetgevend ligchaam. welke beide betrek kingen hij tot aan het einde van zijn leven vervulde. Vooral

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2