TELEGRAM. ADVERTENTIE IV. Politiek leven was aldaar bijna geheel onbekendniet tegenstaande de inwoners de voorregten der constitutionele- regeringsvorm konden genieten, zij dachten er niet aan, (een klein gedeelte hunner uitgezonderd) dezelven te gebruiken. Bij stemming voor leden der Tweede Kamer en Provinciale Staten, en zelfs voor den raad hunner gemeente, werd de stembus slechts zeer traag bezocht, de meeste stemgeregtigden vermeenden dat zulke zaken wel zonder hen beredderd kon den worden, cn begrepen alzoo hunne roeping niet Plotseling scheen op den 22 Maart jl. dien tragen geest te zijn gewekenwant een niet verwacht wordend groot aantal stemgeregtigden liet zicliter kiezing van twee leden voor den gemeenteraadaan de stembus vindenom het bewijs te leveren dat het hen niet meer als vroeger, onver schillig is, wie hunne belangen behartigen. Op den 5cn dezer moest voor één lid, eene herstemming tussohen twee personen plaats hebben, en aistoen verwonderde men zich, niet alleen over het nog grooter aantal kiezers, maar vooral over het vuur dat hen voor die zaak bezielde, waaraan door mondelinge en schriftelijke aanprijzing der kandidaten door partijen werd lucht gegeven. Zoo als elders wel meer gebeurd werd de grens der beschei denheid ook hier wel een weinig overschreden, door het links en rcgts aanplakken van pamphletten en carricaturen. (Als rariteit heeft men ons er eeuige toegezondeudie wij echter uit plaatsgebrek hier niet kunnen opnemen). Voorts berigt men ons van Texel, dat den 5" dezer al daar met eene meerderheid van 7 stemmen tot lid van den raad gekozen isde heer K. Mandje. Te Woudsend (Friesland) overleed den 29 Maart jl. ds. J. J. Knap, predikant bij de herv. gemeente aldaar, in den ouderdom van 58 jaren. Opmerkelijk is het, dat deze man, die gedurende bijna 36 jaren het evangelie verkondigde, door zoo vele gemeenten tot leeraar begeerd en zoo dikwijls van standplaats veranderd is. Om van de talrijke beroepen waarvoor hij bedankt heeftniet te gewagende heer Knap werd in 1829 predikant te Valkenburg, vertrok in 1832 naar Heerde, 1836 naar Aarlanderveen, 1843 naar Doornspijk, 1844 naar Fijnaart en Heiningen, 1845 naar Ileeg, 1853 naar Oud-Alblas, 1855 naar Putten, Maart, 1857 naar OpheusdenDec. 1S57 naar Vlissingen1800 naar Losdorp en 1862 naar Woudsend. Leidsch Daghl. In de gister gehouden zitting van de Tweede Kamer der Stateu-Generaalheeft de Voorzitter medegedeeld dat is ingekomen eene missive van den heer mr. G. Groen van Prinsterer, houdende kennisgeving dat hij, wegens redenen van gezondheid zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Te Leiden is na verdediging van stellingen tot doctor in de verloskunde bevorderd de heer F. Spaander, doctor in do genees- en heelkunde, geb. te Abbekerk. Z. M. de Koning heeft de firma Wed. Lazare Zoon te 's Graveuhage, gemagtigd tot het verkrijgbaar stellen van penhouders, inct het photografisch portret van wijlen H. M. de Koningin-Weduwe. Op deze voorwerpen, thans in den handel gebragt, meenen wij gerustelijk de aandacht van het publiek te mogen vestigen. De penhouder, zelve van rus- tieken vorm, bevat in de ruimte van ongeveer een spelde- knop, het photografisch portret van wijlen II. M. ten voeten uitdat door een voorgeplaatst vergrootglaasje op eene groo- tere schaal gebragt, inderdaad treffend van gelijkenis mag genoemd worden. De Am. Cl. gaat voort met het leveren der uittrek sels uit de verslagen der examens van onderwijzerswaaruit blijkt van de onbekwaamheid in plaats van de bekwaamheid veler kandidaten. Opmerkelijk is het, dat uil meer dan een gewest wordt gemeld, dat de onderwijzeressen nog meer aan de geschiedenis hadden gedaan dan de onderwijzers. Het was dan ook een kandidaat in Limburg, die deze antwoor den gaf. "De daden van Nero zijn niet lofbaar genoeg om ze aan te halen. Trajanus was meer minzaam en dus zijne daden minder belangrijk." In de memorie van toelichting bij het wetsontwerp op de geneeskunde behoorende, werd gezegd, dat de klasse der vroedvrouwentot schade der maatschappijmeer en meerook in de algemeene schattinggezonken is. Vroeger, merkte dr. Westerhofl' aan, was het in dit op- zigt in ons land veel beter gesteld en kan Frankrijk, onder anderen, wijzen op eene Justine Siegwundin, op madame Lachapclle en veuve Boivin, die alle drie ook als schrijfsters over de verloskunde met roem bekend zijn. In ons land hadden wij vroeger zeer bekwame en beroemde vroedvrouwen waarvan ik alleen maar zal noemen Arnhem's wwijze-moeder" Jenneke van Kortebroekdie in de XVIIJe eeuw leefde en niet alleen te 's Ilagemaar zelfs herhaalde keeren naar Berlijn geroepen werd, om ervorstinnen bij te staan. Betreffende den heer Ricliard Cobden den 2 April overledenleest men o. a. het volgende Geëerd in zijn vaderland en door de geheele wereld, had hij speciale eerbewijzen steeds van de hand gewezen. Meer dan eens in zijne staatkundige loopbaan aangezochtom een ministerielen zetel te aanvaarden, maakte lord Palmerston hem, bij zijne afwezigheid, lid van zijn kabinet, maar hij weigerde, even als den titel van baron en den zetel in den geheimen raadhij wilde tot het laatste oogenblik het vaderland als ambteloos burger dienen. Een mechanious te Dublin, O'Klearyheeft een werktuig uitgevonden, hetwelk op het gebied van drukpers en steno- graphie groote veranderingen zal kunnen te weeg brengen. Dit werktuigSelfacting phonographic apparatusbestaat uit gegalvaniseerde en geëlectriseerde bladenwelke zoo ge vormd en in onderlinge verbinding gesteld zijn dat zij voor de trilling der luchtdoor de menschelijke stem veroorzaakt, in al hare nuances gevoelig is en in beweging wordt ge bragt. Is nu dit ingewikkeld werktuig in werkingdan worden de toonen der stem op zeer kunstige wijze in een bijzonderen vorm van letters op het papier gebragt en heeft men alzoo het uitgesprokene oogenblikkelijk in een soort van letterschrift gedrukt voor zich. Bij een verward geluid wordt slechts de praedominerende toon teruggegeven. Een dagblad van Duinkerken berigt, dat aldaar bevel is ontvangen om alle uit Rusland komende schepen ter reede quarantaine te doen houden. De reden daarvan, zoo schrijft men aan een Fransch bladligt in eene te St. Petersburg heerschende ziekte, de Siberische pest geheeten, wier aard niet juist bekend is, maar die het karakter van besmette lijkheid vertoont. MAKKTBERIGTEN. SOHAGEN 6 April. 4 Paarden f 40 a 80. 10 Magere Gelde Koeijen f70 a 110. Vette Gelde Koeijen f160 a 850. 36 Nuchtere Kalveren f3 a 6. 185 Overhou- dersschapen 16 a 26. Bokken en Geiten f 1 a 2.50. 16 Magere Varkens f 12 a 16. 4 Zeugen f30. 36 Biggen f5 a 7. Konijnen 15 a 60 ct. Kippen 40 a 100 ct. Eenden 50 a 100 ct. Duiven 10 a 30 ct. Bo ter 67| per kopof 90 ct. per Ned. (g. Kaas 25 a 40 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f 2.35 Eend-Eijeren 2.60 per 100 stuks. PURMERENDE 4 April. Kleine Kaas f 29.Middelbare f Aangevoerd 17 stapels Kleine Kaas. geen Middelbare. Boter. Van f 1.tot 1.07-| per Ned. fg. Ge middeld f 1.02-| per Ned. f§. Aangevoerd 113 Runderen. Handel stug. 88 Vette Kalveren. Haudel vlug; de prijs was van 70 tot 90 ct. per Ned. fg. 156 Nuchtere Kalveren. Prijsvan f3 tot 8 per stuk. Handel vlug. 29 Vette Varkens. De prijs was van 45 tot 51 ct. per Ned. Handel vlug. -57 Magere Varkens, van f 14 tot 19, en 131 Biggen, van f4.50 tot 6.50. Haudel matig vlug. 438 Schapen en Lam meren. Weinig kooplust. 4 Paarden. Kip-Eijeren f2.50, Eend-Eijeren f 2.60 per 100 stuks. 8 mud Appelen a] f 26 mud Peren a f2. Verle den Dingsdag zijn ter waag gewogen 18 stapels Kaas, wegende 3734 Ned. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f30.Middelbare f82, Aangevoerd: 1384 Ned. f£ Boter. Als bijzonderheid mag vermeld worden dat gepasseerden Dingsdag te Purmerende twee Nuchtere Kalveren verkocht zijn voor f60. Heden Vrijdag7 April 1865. EFFECTEN Beurs vau Londen Parijs 5°/o 60t °lo 583 a, 7 i Vast. Berlijn frankfort AMSTERDAM. Metalliek (oude) 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 8Gecoufedereerden 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3 °/0 Mexico (oude) 3°/0 Mexico (nieuwe) 3°/0 Binnenl. Spanje 6°/0 Turken 3°/„ Venezuela AANGEKOMEN SCHEPEN op JAVA, voor 27 Febr. Drie Gezusters, Admiraal Piet ITein, Baron van Harden- broekIda Maria de Raadt, Hercules, de Hoop, Celehes. 191 251 Donderdag 13 April vertrekt van hier de West-Indische mail. Ondertrouwd J. F. KAMMERER met M. W. TH IE. Helder, 6 April 1S65. Algemeene kennisgeving.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2