1TI B 77" S T IJ D 11T 3 31T. Eek Ooggetuige. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 30 Mei 1865. De heer J. Haremaker vierde Zondag jl. zijn 25jarig jubilé, als te dezer plaatse gevestigd doctor in de genees-, heel- en verloskunde. Gisteren had alhier de plegtige ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Adriaan, in leven boekhouder bij de directie der Marine alhier; een man die zich in zijne betrekking steeds onderscheidde als een voorbeeld van naauwgezette pligtsbetrachting. Ook in de burgermaatschappij droeg men den heer Adriaan eene algemeene achting toe. Sedert eene reeks van jaren had hij bij de Hervormde gemeente te dezer plaatsezitting in verschillende kerkelijke collegiën. Ook de betrekking van regent van het algemeen weeshuis werd door hem, steeds met ijver vervuld. Een zestigtal weeskinderen benevens vele vrienden en bekenden geleidden hem ter laatste rustplaats. De plaatsing van den luit. t/z. le kl. G. W. C. Wes tenberg, als 1® officier op Zr. Ms. transportschip de Heldin, wordt ingetrokken; wordende alsnu met 1 Junij aanst. als zoodanig op dat transportschip geplaatst de luit. t/z. le kl. jhr. A. C. van Haeften, van het wachtschip te Hellevoet- sluis, die met gemeldcn datum wordt vervangen door den luit. t/z 1° kl. D. L. Feldmanthans non-actief. De heer mr. N. H. de Langete Alkmaaris be noemd tot secretaris der commissie van beheer over het huis van arrest en het huis van verbetering en opvoeding aldaar. Op Donderdag 1 Junij, des namiddags ten 5 ure, zal door het dijksbestuur van Wieringen, bij de Wed. S. Kossen aldaar, worden aanbesteed: het maken van 222 ellen steenglooijing. Het bestuur van de banne en polder Schagen, is voornemens op Zaturdag den 3 Junij bij inschrijving en opbod aan te bestedenHet verdiepen en uitmodderen van twee perceelen Slootwerk, zijnde p. m. 2862 strekkende ellen in den polder Schagen. Aan boord der stoomboot Texel had Zondag namiddagop de reize van Texel naar hier het volgende voorval plaats Eender passagierszich op het voordek bevindende had hot ongeluk zijn portefeuille over boord te laten vallen de man, geheel onthutst, spoedt zich echter naar den kapitein, die zich op het middendek bevindt, en geeft meer door ge-r" baren dan met woorden te kennen wat er is voorgevallen; met moeite brengt hij nog uit«er is veel geld in." Kapt. Mets, die, naar ik van verscheidene kanten hoor, bekend staat als iemand die in alle omstandigheden geresol veerd is en zich geen tweemaal behoeft te bedenkengeeft onmiddelijk order om de machine te stoppenkijkt in het zelfde oogenblik over boord en ziet de portefeuille van onder een der raderente voorschijn komenmaar ook weder even spoedig in de golfslag verdwijnen; hij strijkt met eigen hand de sloep springt er in met zijn zoon en de stuurman der boot en geeft order om met de boot achteruit te werken. Weinige oogen- blikkcn daarna heeft hij het genoegen de portefeuille in han den te stellen van den regtmatigen eigenaar, die eenige be- naauwde stonden had doorgestaanmaar zich thans des te gelukkiger gevoelde. Hij opende de portefeuille en toonde dat zich daarin ruim f1600 bevond. Het verlies zou voor don eigenaar eene ruïne zijn geweest, en zonder twijfel zou dit het geval zijn geworden, indien Mets slechts 5 mi nuten had gedraald, want op het oogenblik dat de porte feuille werd gegrepen, was zij reeds zinkende. Dat dit voorval verder tot eene genoegclijke reis aanleiding gaf, laat zich begrijpeneen iederzoowel bemanning als passa giers nam hartelijk deel in de vreugdedie als het ware van ieders gelaat afstraalde, zoodat het voor mij eene ware teleurstelling was toen de boot in het Nieuwediep aan de steiger schoot en ik weder voet aan wal moest zettenmet dat gulle en hartelijke gezelschap zou ik zoo gaarne nog een veertien dagen hebben doorgereisd. Aan elke der rijkskweekschool te Haarlem en Groningen zal met den cursus 1 September a. s.gelegenheid zijn tot plaatsing van tien hulponderwijzers ten einde, onder dezelfde voorwaarden als voor de kweekelingen zijn bepaald, op leiding tot hoofdonderwijzer te ontvangen. Men schrijft van Haarlem het volgende: Door den raad dezer gemeente is thans aan heeren bur gemeester en wethouders een crediet van 1200 toegestaan tot viering van het Waterloo-feest door illuminatie, door ondersteuning der oude gedienden van 18131815 ook om deze krijgslieden de reis naar Leiden ter feestviering in het invalideuhuis aldaar, te vergemakkelijken. Donderdag middag was alhier een löjarig jongelingv. d. E. genaamd, bezig met het uithalen van vogelnestjes in een der boomen aan het Vrouwenhek, waarbij hij het ongeluk had uit dien boom, ter hoogte van 30 voet, neder te stor ten en te geraken op een hoop steeneu of puin, met dat gevolg, dat hij zijne beenen en een arm gebroken heeft. Hij is per vaartuig naar het gasthuis vervoerd. Zijn toe stand is hopeloosdaar te gelijker tijd inwendige kwetsuren te voorzien zijn. Het Provinciaal Geregtshof in Overijssel heeft Vrij dag jl. arrest gewezenin het hooger beroep van het O. M. bij de Arrondisscments Regtbauk te Zwolle, tegen het von nis den 30 Maart jl. gewezen door dat collegie, waarbij de voormalige predikant J. G. van Rijn is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit «liet onderhouden eener bijzit in de woning door hem en zijne wettige vrouw bewoond. Het hof heeft zich met de zienswijze der regtbauk ver- eenigd, het voorgesteld hooger beroep vernietigd en het gewezen vonnis bevestigd, zoo dat van wege gebrek aau wettig bewijs de voormaligeu predikant, is vrijgesproken, hoe zeer de publieke opinie hem ook veroordeelt. Als eene zeldzaamheid wordt uit Geesteren (gemeente Tubbergen) gemeld, dat aldaar een huwelijk gesloten is tusscheu den landbouwer G. Bergman en deszelfs dochter Geertruida. Dat in dit huwelijk geen enkele graad van bloedverwantschap bestaatbewijst het volgendeBij het overlijden van de moeder der nu jonge vrouw, hertrouwde haar vader weder. Daarop komt haar vader te overlijden, waarop hare tweede moeder weder hertrouwt met gemelden Bergman. Twee jaren later komt de tweede moeder ook te overlijden, waarop Bergman nu de dochter der eerste moeder, als derde moeder in het huisgezin heeft doen plaats nemen. Mogten nu uit dit huwelijk kinderen geboren wor den, dan wordt de vader te gelijkertijd grootvader over zijn eigen kinderen. Uit Rusland schrijft men De hier sedert een geruimen tijd geheerscht hebbende ziekte, die zoo velen ten grave heeft gesleept, en geen ge ringe onrust in het buitenland veroorzaakte, daar men haar voor de Siberische pest uitkreet, is thans gelukkig aan het afnemen. Daar zij echter vooral onder diegenendie zich aan den sterken drank te buiten gingenvele slagtoffere heeft gemaakt, heeft zich eeue commissie uit leden der ver schillende ministerien gevormd, om over de middelen te be raadslagen, waardoor men de steeds toenemende zucht tot droukeuschapen de schrikbarende vermeerdering der bran- dewijukroegeu zou kunnen tegengaan. In de eerste zitting stelden eenige leden eene verhooging van de belasting op den brandewijn voor, voornamelijk bij den verkoop in het klein anderen wilden het getal kroegen in iedere straat op zeker getal beperkt hebben, want men houdt het algemeen voor zeker, dat de vrijstelling der sterkendranken-industrie in 1863 en de brandewijn-emancipatie in 186], de zucht tot dronkenschap vreesselijk in de hand hebben gewerkt. Eene Russische gravindie zeer ingenomen is met haar blankheid en dan ook alle mogelijke middelen gebruikt om die blankheid te bevorderen en daarmee in de salons te schitteren, begaf zich onlangs naar een bal hij een der hovelingen, en verscheen daar, tot iedere groote verwon dering, met een gelaat als een schoorsteenveger. Zoodra had zij niet een blik in een der spiegels geworpen, of zij gaf een luiden gil en zeeg bewusteloos neder. De oorzaak van dit vreemde verschijnsel was als volgt. De kokette gravin had zich van een zeer aangeprezen waschwater bediend, dat naar men voorgeeft de huid zacht en blank maakt, waarvan het hoofdbestanddeel uit lood bestaat. Nu was zij in een open rijtuig door een straat gereden, alwaar eene operatie werd bewerkstelligd die in den regel des nachts plaats heeft. De zwavelwaterstofgas welke zich daardoor had ontwikkeld, had zich onmiddelijk met de looddeelen op het gelaat en den hals der gravin vereenigd, en haar in een oogenblik in eene negerin herschapen. Van Soerabaija schrijft men het volgende: De Javaantjes beoefenen hier thans, en dikwijls met goed succeseene nieuwe tak van industrie uitmen vraagt namelijk namens mevrouw A. aan mevrouw B.- dit of dat ter leen, of wel men haalt op naam van mijnheer of mevrouw C. bij den Tokohouder D. een of ander artikel om bissok pagi den bepaalden prijs te voldoenlater echter blijktdat noch de zoogenoemde leenersnoch de koopers part of deel aan deze fraaije boodschappen hebben, en zoo wordt deze of gene de dupe zijner ligtgeloovigheidhet ta lent van meesterlijk en met kleuren te kunnen liegen, kan men aan deze nieuwe chevaliers d'industrie niet ontzeggen; de goede politie krijgt echter door al deze aardigheden steeds meer en meer besognes, want aan grootere en kleinere dief stallen is hier waarlijk ook geen gebrek. Dat er nood onder de inlanders isblijkt wel uit de om standigheid, dat er dagelijks een veel grooter getal koelies zich hier bij de verschillende nijverheids-etablissementen aan biedt dan gebezigd kan wordendit feit toont aandat ook op Java even als overal elders in de wereldhet getal werk-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2