Helaas! de Aëronaut wikt, het Hoofd der gemeente-politic beschikt; zoo althans is het hier geweest. Nadar had te kampen met te veel wind onze oudernemers worstelden met vuurgebrek; op hoog bevel namelijk mogt dit bij de opstijging niet worden gebezigd. Tengevolge van dit verbod eerst op den dag der oplating gegevensleepte de eene ballon nu, met een weinig rook gevuld, eenige ellen langs den grond voort, wipte over een kikkersloot en wierp zich toen wanho pend in eene weide neder, tot niet geringe schrik van de daar grazende runderen. Over hetgeen met den ander is gebeurd, hangt tot nog toe een geheimvolle sluijer. Deze ballon toch verhief zich tot boven de huizen en verbrandde toen niettegen staande het vuurverbod De ontsteltenis was algemeen. Deze riep mirakelgene verdacht den eigenaar van aan de negroinantie (zwarte kunst) te doen, en weder anderen uitten vermoedens, welke mij, die ccn onverwoestbaren eerbied voor hooge bevelen en po- licic-verordeningen koester, een gruwel waren. Hoe dit echter zij de eene ballon huppelde vreedzaam met het rundvee in de weidede andere was en met hem de verwachting van p. m. een paar duizend toeschouwers in rook opgegaan: weshalve het publiek niets anders overbleef dan naar huis te gaanof in de herbergendie gereed waren barm hartigheid te oefenen en de ook van elders zaamgevloeide menigte liefdevol op te nemen, ten einde de teleurgestclden door opwekkende muziek en andere middelen de geleden tegenheên te doen vergeten. Aldus is geweest de alloop der met toestemming van het E. A. Bestuur onzer gemeentel', voldoende luchtvaart onderneming des lieeren Boogh— Hoogslag. Stof tot schrik heeft die alloop in ruime mate gegeven. Het ontbreekt tevens echter niet aan personen, die het afkeuren, dat in onze gemeente voor zoo iets zoo gemakkelijk permissie is te verkrijgen en die vreezeu, dat wanneer het maar ge oorloofd ishet publiek door brommende annonce's her waarts te lokkenzonder het iets, der moeite waard, te vcr- tooncn, Schagen den nabuur ten spot of nog iets ergers zal worden. Ik hoop, dat-het niet zóó verre zal komen. Toch kwam mijbij den thans aan het publiek gespeelden trek, het bitter woord uit zekere brochure*) voor den geest. Daariu namelijk wordt Schagen vergeleken bij den paljas eener kermistent, loerende op een klein '/douceur of drink penning van den buitenman". De vergelijking moge over dreven zijn, deze luchtvaart heeft m. i. bewezen, dat enkelen in onze gemeente zich niet zouden schamen, haar, indien 't maar //iets gaf", tot waarheid te maken. En met alle weidenkenden hoop ik, dat voortaan daartegen gewaakt zal worden. Schagcns kanaal. Bij de Regering maakt het een punt van overweging uit, om de voormalige Marine-gebouwen te Medemblikwelke thans gecue bestemming hebben, tot eene gevangenis voor crimineel veroordeelde mannen te benuttigen. Een onder zoek is aanhangig. Eerst na afloop daarvan zal eene beslis sing mogelijk zijn. In het volgende jaar zullen twaalf bataillons infanterie, acht escadrons cavalleric, twee batterijen veld- en een halve batterij rijdende artilleriebenevens eene compagnie artillerie- trein in de legerplaats bij Millingcn worden vereeuigdten einde daar, op het voetspoor van vorige jaren, op ruimer schaal te worden geoefend. De sterkte van de actieve zeemagt voor 1866 zal be dragen 6122 koppen; in Oost- en West-Indië hebben de schepen boven de vastgestelde eene bovenrol van 10 pCt. waardoor, zoomede door het personeel aan wal, de juiste sterkte het getal van 6434 koppen bereiktalsvoor Oost- Indië te zamen 2984, voor West-Indië tezamen 308; voor buitenlandschc dienst en verwisseling 1716 en voor binueu- laudschc dienst 1415 koppen. Het corps mariniers was op 1 Julij 1865 sterk 45 offi cieren en 1839 onderofficieren en manschappen, te zamen 1884, zoodat er ontbraken 7 officieren en 266 onderoffi cieren en minderen, te zamen 273. Van het corps zijn geëmbarriueerd 9 officieren, 942 onderofficieren en minde ren, en aan wal 36 officieren en 897 onderofficieren en minderen. Dezer dagen heeft een 24jarig daglooner bij zijn hu welijk do drie kinderen zijner bruid willen wettigen. Deze kinderen waren 7, 9 en 13 jaar. Tegen de wettiging van het oudste verzette zich de ambtenaar van den burgerlijken stand, omdat hij, die het vaderschap zou willen aanvaarden, dan reeds op zijn 11de jaar vader zou moeten geweest zijn. De man wendde zich toen tot de regtbank te 's Ilertogcn- bosch met verzoek, dat het kind in de huwelijksacte zou worden vermeld, maar deze heeft bij gemotiveerd vonnis anders beslist en art. 17 B. W. in dien zin uitgelegd, dat de adressant de vader niet kon zijn van het kindhetwelk hij wilde erkcuneu en alzoo zijn verzoek om het fc wettigen geweigerd. Te Dragteu heeft men een, naar het schijnt, zeer doeltreffend middel beproefd om het geregeld schoolgaan der kindereu te bevorderen. Daar wordt jaarlijksdezer dagen reeds voor de derde maal, een schoolfeest gevierd, waaraan alleen getrouwe schoolbezoekers mogen deelnemen. Het kin derfeest bestond nu in gymnastische en andere spelen, uit reiken van boekgeschenken, onthaal op versnaperingen en wandeling door de gemeente onder begeleiding van muziek. Nu namen er reeds 1040 scholieren deel aan200 meer dan aan het eerste feest, en het is dus daaruit gebleken, dat hoop op de toelating tot het feest mede een sterke prikkel voor ouders en leerlingen is, om het schoolgaan op prijs te stellen. In berigten uit Toulon wordt een treurig tafereel opgehangen, omtrent den daar heerschenden toestand. Het grootste gedeelte der winkels is gesloten, en men raamt, dat bereids 30,000 bewoners de stad verlaten hebben, om de cholera te ontvlugten. Even als in het jaar 1S35 brandt men op de straten vuren, om de lucht te zuiveren. Er zijn vele jonge artsen uit Montpellier gekomen, om de zieken te verplegen. Voor behoeftigen heeft men op verschillende plaatsen der stad ambulances opgerigt. Er wordt intusscheu sterk geklaagd over de overheid. Van de zestien leden van den gemeenteraaddie opgeroepen zijn om de noodige maat regelen te nemen, zijn er slechts twee verschenen. Ook over de geneesheercu wordt zeer geklaagd. De onderprefect daarentegen is dag en nacht op de been en begeeft zich onophoudelijk van het eene gasthuis naar het andere. Twee pogingen tot bedrogdezer dagen bij eene Oos- teurijksche levensverzekering-maatschappij voorgekomentrek ken de algemeene opmerkzaamheid der Weener assurantie kringen. Een gezond man verzekerdeonder een valschen naam met overlegging'van valsche papieren, zijn leven ten gunste zijner erven voor een bedrag van 10,000 ff. Eenige weken, nadat de polis aan den verzekerde was afgegevenverdween deze spoorloosen nu trachtte de erfgenaam met eene valsche doodacte het verzekerd kapitaal te bekomen. Het schelm stuk mislukte, en de aanleggers worden vervolgd. In de tweede plaats werd het leven eener vrouw ver zekerd voor 20,000 11. Drie geneeskundige attesten waren overgelegd, en daaruit bleek de goede gezondheid der dame voldoende. Doch, nog vóór dat de polis was afgegevenwerd geconstateerddat in plaats van de verzekerdedie zich on misbaar reeds in het laatste tijdstip harer ziekte bevondeene andere gezonde vrouw was ondergeschoven. In beide gevallen is door de desbetreffende maatschappij den weg van regten ingeslagen. Men ziet met nieuwsgierigheid de uit spraak des regters te gemoet. Eene Berlijnsche dame heeft een nieuw middel gevon den om zich van haar kind te ontdoen Op het oogenblik, dat de spoortrein vertrekken zou, kwam zij met hare kleine aangeloopen en legde die op den schoot eener damedie reeds in een wagen zat, verzoekende het kind een oogenblik te bewaren, tot dat zij plaats zou genomen hebben. Maar de trein vertrok alvorens zij kon terugkeeren en zij scheen daarop ook geen plan te hebbenwant zij heeft noch plaats gevraagdnoch naar haar kind eenig on derzoek ingesteld, terwijl de dame, aan wie het was toever trouwd, verpligt was het met zich te nemen naar Maag denburg Ziehier weder eene nieuwe «lezing, aangaande den naam //Fenians". Volgens le Siècle, waren de Fenians of liever Einians, eene militaire en bardische corporatie, die bij het begin der christelijke jaartelling een grooten invloed in Ierland uitoe fende. Zij behoorde tot het ras der Schotsche Hooglanders en ontleende haren naam aan het opperhoofd Fin-Gall. De Fenians zouden alzoo de volgelingen der aanhangers van Fin-Gall zijn, die,zich op vaderlandsche overleveringen beroepende en rekenende op den bijval van de Schotten, vij andig optreden tegenover de Anglo-Saksen. De wereld-tentoonstelling in 1867 te Parijs te houden, belooft nu reeds hoogst interessant en grootsch te zullen zijn Men zal er gchccle landhoeven zien met vee- en paarden stallen, melkkamers, stoom- en andere landbouwwerktuigen, draincermachines en al, wat op het gebied van don landbouw in de laatste jaren is uitgevonden. Voorts fabrieken van geestrijke vochten, die den ganschen dag in werking zullen zijn. Eene chocolaadfabrick zal aan het publiek de fabriekaten leveren, die het iii zijn tegenwoordigheid ziet maken. Ineen photografisch atelier zal men gelegenheid hebben, het geheele procédé gade te slaan Een parfumerie-inrigting zal onder het oog van den toeschouwer de reukwerken fabricerenuit bloemen, die in een tuin daar naast groeijen. Een horizontale windmolen levert aan de brood- en pasteibakkers in den om! rek van het gebouw der tentoonstelling het meel, dat zij noodig hebben. Een lichttoren van 66 cl hoogte werpt des avonds haar clectrisch schijnsel, terwijl ecu vuurbaak, zooals op de kusten is opgerigthaar draaijend licht vertoont.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2