eigen eur RADIO RADIO OPNIEUW TWEE DUITSE BUSSEN met smokkelivaar aangehouden Hernieuwde inwerkingtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 Financiën en Economie Moskou bevreesd voor tanks van de H. Stoel Overtreders betaalden boete ter plaatse en konden gaan programma DOUANE IN GLANERBRUG ACTIEF Prijsvoorschriften nog onmisbaar Vraag uw handelaar wat uw oude toestel bij inruil waard is 103-jarige te Eibergen SnuiPen wrijf Beursoverzicht De zaak Rocky Ma 14 hechti Pagina 4 Donderdag 25 September 1952 Nijmegen opent opleiding bedrij f spaedagogiek Het Gemeenschappelijk Insti tuut voor Toegepaste Psychologie te Nijmegen heeft in samenwer king met de Nijmeegse universi teit en de Economische Hoge school te Tilburg een program ma opgesteld voor een binnen kort aan te vangen opleiding bedrijfspaedagogiek. Het ligt in de bedoeling opleiding te geven aan hen, die in de bedrijven met de personeelsaangelegenheden en vraagstukken der efficiency zijn belast. De algemene leiding berust bij prof .dr. A. Oldendorff, hoog leraar in de sociologie. De cursus, die in November start, duurt 2 jaren; iedere maand wordt op twee vast te stellen dagen studie- en werk bijeenkomsten gehouden in het G.I.T.P. te Nijmegen. Anti-vloekbond in Italië opgericht MILAAN (KN.P.) In Italië is een vereniging opge richt, die de strijd wil aanbin den tegen het vloeken. Zij heeft daarvoor de medewerking inge roepen van alle priesters en van alle leidende katholieken in het sociale leven. De vereniging zal een anti- vloek-campagne lanceren, vooral omdat de laatste jaren het vloe ken siterk is toegenomen. Clarence Hunter naar Amerika Clarence E. Hunter, hoofd van de M.S.A. in Nederland is gis teravond per vliegtuig naar Washington vertrokken, om daar zijn jaarlijkse vacantie door te brengen. Hij zal tevens van de gelegenheid gebruik maken om in Washington met autoriteiten over onderwerpen van algemene aard van gedachten te wisselen. De heer Hunter, die midden October in Nederland hoopt te rug te keren, zal op zijn reis worden vergezeld door zijn echtgenote. Bij Glanerbrug zijn opnieuw door de Nederlandse douane twee uit Duitsland afkomstige autobussen aangehouden waarin zich smokkelicaar bevond. In beide gevallen werd de chauffeur voor de aanwezigheid van de smokkelwaar verantwoordelijk gesteld. De bussen werden echter niet in beslag genomendaar de betrokkenen er de voorkeur aangaven, direct een flinke boete te betalen, zodat daar mee de zaak als afgedaan beschouwd werd. De chauffeur van de bus met een gezelschap uit de omgeving van Münster. dat een dagje uit was geweest naar Amsterdam, verried eigenlijk zichzelf, toen hij 's avonds laat met zijn bus aan de grens terugkeerde. Hij deed erg zenuwachtig. Enfin, de douane kreeg de indruk, dat de man zichzelf niet vertrouwde en daarom werd de bus aan. een extra onderzoek onderworpen en niet zonder resultaat. Voor in de motorkap werden eerst een paar busjes koffie-extract ontdekt en toen men nog dieper in de mo torkap wegdook, waarbij de be treffende douaneman zelfs zijn arm openscheurde, kwam de ge zochte buit te voorschijn. De chauffeur bleek bereid de hem opgelegde boete ter plaatse te betalen. Zo kon het gezelschap na enige vertraging zijn. reis naar Münster's omgeving vervolgen. De tweede bus. die werd aan gehouden. was afkomstig uit Bie lefeld. Het gezelschap keerde terug van een driedaagse reis door ons land. Hier fungeerde de reisleidster tegelijk als smokke laarster. Ook zij verried zichzelf. Het gevolg van één en ander was, dat ook deze bus aan een nauwkeurige inspectie werd on derworpen. En, ook in dit geval bleken de douanemannen niet misgeraden te hebben. Evenals in de vorige fï~» was ook hier de smokkelwaar in de omgeving van het dashboard weggestopt. Achter deze plaat bevonden zich 14 halvepondspakjes koffie, vijf pakjes thee van 100 gram en 12 stukken chocolade. Ook de reis leidster bleek bereid ter plaatse een flinke boete te betalen, zo dat ook dit gezelschap zijn reis kon vervolgen. Vanzelfsprekend werd in beide gevallen de ge vonden smokkelwaar in beslag genomen. Eredoctoraat voor prof. Bakker PARIJS 24 Sept. (A.F.P.). Blijkens de Franse staatscourant heeft de universiteit te Lille be sloten aan prof. H. J. Backer, hoogleraar in de organische chemie aan de rijksuniversiteit te Groningen, een eredoctoraat aan te bieden. Opschorting invoerrecht op aardappelen in West-Duitsland BONN, 23 Sept. (Reuter) Een woordvoerder der West- Duitse regering heeft Dinsdag medegedeeld, dat het West- Duitse kabinet een besluit heeft aangenomen, volgens hetwelk consumptie-aardappelen tot 31 December a.s. vrijgesteld worden van invoerrechten. Op het ogenblik geldt voor aardappelen een invoerrecht van 20 procent ad valorem. Het besluit van de regering werd genomen daar de droogte in Zuid-Du itsland een ernstige aanbodpositie deed ontstaan. Volgens de woordvoerder wordt de oogst van dit jaaT op slechts 20 millioen ton geraamd tegen 24 millioen ton in het vorige jaar en 27 millioen ton in 1950. Het besluit moet nogdoor het parlement worden goedgekeurd. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot hernieuwde inwerkingtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet 1939. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ont leend. Het K.B. van 25 Augustus 1951 bepaalde, dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 opnieuw in werking trad met ingang van 27 September 1951. Daarbij werd later tevens bepaald, dat de Prijs opdrijvings- en Hamsterwet 1939 in werking zou zijn uiterlijk tot en met 26 September 1952. Het is echter nodig dat ge noemde wet ook na laatstgenoemd tijdstip nog in werking blijft. Weliswaar zijn op zeer vele ge bieden de prijzen van goederen en diensten opnieuw vrijgelaten, doordat de in 1951 noodzakelijk gebleken voorschriften ten aan zien van de handelsmarges en de richtlijnen voor de prijsbereke ning door de industrie zijn in getrokken. In verband met de internationale omstandigheden is het evenwel niet uitgesloten, dat zich op de wereldmarkt plotseling wederom abnormale prijsstijgin gen zullen voordoen. De overheid moet dan eventueel opnieuw maatregelen van prjjsregelende aard kunnen nemen. Daartoe is nodig, dat beschikt wordt over de bevoegdheden, neergelegd in de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939. Bovendien is handhaving van de werking van genoemde wet nodig, omdat prijsvoorschriften voorlopig niet zullen kunnen worden gemist op het gebied van de steenkolen, enige bouwmate rialen, enkele chemische produc ten en enkele dienstverleningen, alsmede ten aanzien van een aan tal levensmiddelen, zoals brood, suiker en melk. In verband met een en ander is bepaald, dat die wet met in gang van 27 September 1952 op nieuw in werking treedt. Dit be sluit behoeft wederom bekrach tiging bij de wet, terwijl voorts zal dienen te worden bepaald, voor welke tijdsduur de opnieuw in werking gestelde wet ten hoogste in werking zal zijn. DOOR HET VENSTER Een van de begrippen, die het moeilijkste voor onze christenen schijnt is het of fer. Men heeft er wel eens van gehoord, maar als het er op aan komt. schrikt iedereen ervan terug. Jaren lang vaak een heel leven, is men bezig met het sja cheren of men zich al of niet kan opwerken tot een echt offer. Maar men reserveert een groot aantal gehechthe den. plannen, aanspraken en men is niet van zins zich daarvan te ontdoen en zo in de toestand van armoede te komen, die de mens geschikt maakt voor de volledige in- bezitname van God. Als men immers alles op deze wijze aan God heeft weggegeven, dan kan God veel terugdoen. Jammer. dat men deze vrucht zo weinig van de boom van het offer plukt. SACERDOS BVITENLAN OVERZICHT U geniet pas werkelijk van uw radiomuziek, wanneer U de „klankkleur", het timbre zelf kunt regelen... wanneer U de muziek kunt „kleuren" naar uw eigen gevoel. Laat U de klankkleur-regeling van de Philips toestellen eens demonstreren door uw handelaar. Philips BX 410 A met bsndspreiding en afstemoog- Prijs f 249Ook kunt U hiervoor sparen terwijl U luistert. Contant f 24.85 en f 15— per maand. Ia prijzen van f 136.-, f 162.-, f 198.-, 249; f 293- en VRIJDAG 26 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO: 21.00 VARA; 22.35 VPRO; 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.: 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; VPRO: 10.00 „Thuis", causerie: 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel en zang; 11.20 Radiofeulleton; 11.40 Hobo en piano: AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.: 13.30 Amusementsmuziek; 14.15 Kookpraatje; 14.35 Gram.; (plm. 15.15 Boekbespreking); VA RA: 16.00 Gram.: 16.30 Voor de jeugd: 17.00 Pro Musica Antiqua; 17.15 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Meisjes koor; 19.15 Prijzenpraatje; VPRO: 19.30 Propaganda-avond; VARA: 21.00 Omroeporkest en solisten; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Orgelspel; VPRO: 22.35 Ca baret; 22.50 „Vandaag" causerie; VARA; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.30 —24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 KRO. KRO 7:.Ó0 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.: 9.45 Schoolradio; 10.00 Kamerorkest; 10.30 Symphonette orkest en solisten: 11.00 Voor de zieken: 11.40 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Salonorkest: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Actualiteiten: 13.25 Piano duo: 13.45 Voor de huisvrouw; 14.00 Radio Philh. Orkest; 14.55 Gram.: 15.00 Schoolradio- 15.30 Amusementsorkest: 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor: 17.35 Amusements muziek; 18.00 Militaire causerie; 18.10 Gram.: 18.30 Lichte muziek; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en Toelichting; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.30 Weense muziek; 21.00 Symphonette-orkest en so listen: 21.30 Thuisfront-Tombola; 21.35 Gram.: 21.50 „Aqui esta su casa", hoorspel; 22.45 „Het Chris telijk Oosten", causerie: 23.00 Nieuws: 23.15 en 23.5524.00 Gram.muz. Ongeveer 40 personen, van wie 28 geestelijken staan, volgens berichten uit Moskou, thans te recht voor een rechtbank te So fia. Zij worden ervan beschul digd spionnage tegen hun vader land te hebben gepleegd ten gunste van het Vaticaan en mi litaire inlichtingen te hebben verstrekt aan Frankrijk. „II Quotidiano" het Italiaanse blad der Katholieke Actie drijft in een hoofdartikel Dinsdag de spot met de beweringen, welke over dit proces door de commu nisten worden gelanceerd. De beschuldigingen, welke in Sofia worden ingebracht tegen deze Op 2 October hoopt te Eibergen de weduwe Christina Karnebeek- Backs haar 103e verjaardag te vieren! De bejaarde vrouw, die in Eibergen beter bekend is als „Chrissemeuje", geniet een goede gezondheid en is nog best ter been. Alleen het gehoor wordt iets minder. Deze op het nippertje oudste inwoonster van Nederland (mevr. Calonne-Meister in Den Haag is slechts één maand jonger!) denkt nog niet aan rusten. Dagelijks breit zij nog menige steek en ze leest trouw de krant, zodat ze met allerlei zaken op de hoogte blijft. „Chrissemeuje", die op een boerderij inwoont, leeft helemaal met het boerenwerk mee. Zij is 's morgens reeds tegen acht uur uit bed, gaat 's middags een uur tje rusten en begeeft zich des avonds om negen uur- ter ruste. Over kranig gesproken! „Chrissemeuje" houdt niet van al die drukte om haar verjaar dag. Zij vindt haar hoge leeftijd eenvoudig niets bijzonders. In de loop der jaren is zij niet van tegenslagen en rampen be spaard gebleven. Korte tijd ge leden nog brandde haar boerderij af, maar zij behield haar goed humeur en reeds na een paar maanden was het „Chrissemeuje", die de eerste steen legde voor haar nieuwe boerderij, waarin zij thans woonachtig is. Dat zij nog enkele gelukkige jaren mag beleven! katholieken, zo schrijft het blad, zijn door Moskou gefabriceerd om de eigen schuld te verber gen. De beschuldigingen, zo cy nisch en zo bestiaal, veroordelen zichzelf. De domheid wordt nog overtroffen door het bij herha ling geuite refrein, dat de mili taire inlichtingen bedoeld zijn voor het Vaticaan. Men is dus in Moskou beducht voor de tanks en divisies van, de H. Stoel en vreest, dat deze de Balkan zul len binnenvallen. „Moskou zo vervolgt het blad heeft met zijn propaganda ver over het doel heengeschoten, omdat het op deze manier de beschuldigin gen, die nog door de openbare aanklager moeten worden uitge bracht en door getuigen moeten worden bewezen, reeds pasklaar de wereld instuurt. De aanklacht van Moskou aldus besluit het blad is een principieel docu ment voor het latere proces, dat eens door de beschaafde wereld zal worden gevoerd tegen de ware misdadigers". Unie van Ijsfabrieken pet. slotdividend Volgens het verslag over 1951 van de N.V. Unie van Ijsfabrie ken bleef zowel het aantal doch termaatschappijen als het aan delenbezit daarin gedurende het verslagjaar onveranderd, evenals het aantal fabrieken in werking. Van het onverdeeld winstsaldo 1950 ad f673.239 is f346.333 aan de reserve voor diverse belangen toegevoegd en het restant ad f 326.905 is naar de verlies- en winstrekening over 1951 overge bracht. Het winstsaldo 1951 bedraagt f 857.213, waarvan in verband met de wet op de dividendbeper king f 330.000 aan aandeelhouders uitgekeerd mag worden. Daar reeds 4Vz pet. interim-dividend is uitgekeerd, kan nog 6V2 pet. toe gevoegd worden. Voorgesteld wordt om de surplus-winst we derom als onverdeeld saldo aan te houden. Het jaar 1951 heeft hoge dochterdividenden opgele verd. Hoewel de bedrijfsresultaten der dochters tot dusver in 1952 niet bij die van 1951 achterblij ven, is het niet aannemelijk, dat de verlies- en winstrekening 1952 even grote creditposten -te zien zal kunnen geven, daar afge zien van de transfermogelijkheid de liquide middelen in Indo nesië de laatste jaren zeer ge slonken zijn als gevolg van de monetaire maatregelen van Maart 1950 en Februari 1952, alsook van de transfers over 1950 en 1951. Voorts moesten grote investaties geschieden om de fabrieksinstal- laties op bedrijfszekere basis te houden. Deviezenreserve weer geslegen De wijziging in de goudvoor- ning-courant. raad van de Nederlandse Bank, welke op de vorige weekstaat tot uitdrukking kwam, is in verband gebracht met het overschot over Augustus in de Europese Beta lingsunie. Inmiddels is gebleken, dat dit overschot nog niet in de week staat is verrekend, want de goud voorraad staat deze week voor hetzelfde bedrag van f 1235 mil lioen te boek. De naderende ultimo heeft nog geen invloed uitgeoefend op de weekstaat per 22 September. In de biljettencirculatie is maar heel weinig verandering ge komen. Met slechts f 7 millioen is de chartale geldomloop vermin derd tot f 2899 millioen. Op de geldmarkt blijft de situatie on geanimeerd en dat de middelen weer ruimer zijn geworden blijkt wel uit de handhaving van dag geld op een half procent. Sinds de Agent van het Minis terie geen schatkistpapier meer afgeeft, blijft de Bank hierin voorzien. In de afgelopen week is weer voor f 34 millioen afge geven, waarmede de post „schat kistpapier overgenomen van de staat" tot f 308.6 milioen is ge reduceerd. Van de posten, die het devie- zenbezit uitmaken, vertoont „vor deringen in buitenlands geld" een vrij grote stijging. Het totale deviezenbezit is ditmaal weer toe genomen met f 47 millioen tot f2108 millioen ofwel inclusief goud tot f 3343 millioen. Op het saldo van de schatkist is f 61 millioen bijgeschreven, ten dele onttrokken aan de saldi der banken, die van f 86 tot f 58 mil lioen zijn verminderd. De bijzon dere rekening bleef onveranderd, evenals de voorschotten in reke- De resultaten van gemeentelijke emissies Ook de tweede tranche van de 4V4 pet. 30-jarige obligatielening ten laste van de gemeente Roer mond is een groot succes gewor den. Deze lening van f 2.000.000, waarvan f 500.000 reeds op in- schrijvingsvoorwaarden was ge plaatst, is zodanig overtekend, dat op de inschrijvingen een aanmer kelijke reductie zal moeten wor den toegepast. De 4pet. 30-jarige obligatie lening van f 1.000.000 ten laste van de gemeente Putten (Gld.) is eveneens geslaagd. Hier dient alleen op de grote inschrijvingen een reductie te worden toegepast, (f 500.000 was reeds op inschrij- vingsvoorwaarden geplaatst.) De inschrijvingen op de 4V< pet. 30-jarige obligatielening gemeen te Lichtenvoorde zullen ten volle worden toegewezen. Met de plaat sing van het restant op inschrij- vingsvoorwaarden zal worden voortgegaan. Deze lening was groot f 1.500.000. V erzekeringproductie in Augustus Gedurende de maand Augustus is voor een bedrag van f 151.9 millioen aan verzekeringen afge sloten (f68.2 millioen kapitaal-, f 69.1 millioen rente- en f 14.6 millioen volksverzekering) tegen f 171.8 millioen in Juli. De totale verzekeringsproductie gedurende de maanden Januari- Augustus 1952 is hiermede geko men op f 1397.4 tegen f 1300.8 millioen in dezelfde periode van 1951. (Advertentie) Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Betere ondertoon AMSTERDAM. 24 Sept. Ge heel buiten verwachting van de beurs heeft Koninklijke Olie vanmiddag een avance van circa vier punten geboekt, waardoor de gehele markt een iets vrien delijker aspect kreeg. Vanmor gen waren olies tijdens het tele fonisch verkeer nog 315. maar vanmiddag scheen er uit het bui tenland enige belangstelling te bestaan, met name uit Brussel, zodat na een opening op 316 3/4 de koers al spoedig tot 318 steeg. Deze prijs werd tegen het slot vrijwel behouden. Ook de ove rige industriefondsen ontwikkel den zich niet ongunstig, al ble ven de koerswinsten hier meest al beperkt tot fracties. Over de omzet viel echter nergens een optimistisch geluid te vernemen. In navolging van de iets gun stiger tendentie op de indu- striemarkt. was ook de onder toon op de scheepvaartsector niet ongunstig. Vooral aandelen K.N.S.M. bleken in trek te ziin en deze boekten dan ook een vooruitgang van circa twee punten. Vandaag kon de handel in aandelen en obligaties I.G. Far- ben-industrie op de Amsterdam se effectenbeurs hervat worden. Wat de aandelen betreft had de handel vroeger wel iets te be tekenen, daar dit fonds een der grootste Duitse belangen op het Damrak vertegenwoordigde. De betekenis van de gelijknamige obligatiën is echter zeer gering. Een noteriilg werd vanmiddag nog niet opgemaakt, wel werd een adviesprijs opgegeven van 100 bieden voor de in rijksmark luidende aandelen. Hoe verwaarloosd de cultuur- markt ligt, blijkt wel uit het feit. dat vandaag zelfs de drie voornaamste soorten. H.V.A.. Amsterdam Rubber en Deli. het geen enkele maal tot een tape notering brachten. Tegen slot bleken tabaksnapieren iets zwak ker. De guldensbeleggingen hand haafden zich gemakkelijk. FEUILLETON \m mm w DOOK DOROTHEE COEBELER 44. HOOFDSTUK 34 Mevrouw Hendrich had geen rust meer in huis. Iedere keer weer stond zii op en liep naar het raam. Zij tuurde de straat af. Kwam haar jongen dan nog niet? En er was zo ontzettend veel te bepraten na deze ver schrikkelijke gebeurtenis. Die verloving, die haastige ver loving Maar zii werd in haar gepeins gestoord. In de gang ging de deur open. „Eindelijk, Geo!" Zij stond al op de drempel. „Kom gauw bin nen. Ik heb al uren op je ge wacht. Waar ben ie toch al die tiid geweest?" „Waar ik onder deze omstan digheden behoor te ziin: bii mijn verloofde." „Verloofde?" Haar mond bleef open staan. „Lieve hemel, het is wel verschrikkelijk, maar er is toch niets aan te doen. Mevrouw Dehn zal toch zelf wel inzien, dat onder deze omstan digheden „Mevrouw Dehn is niet te spreken. Zij is vertrokken naar haar familie in München. Zii wil met de hele zaak niets te maken hebben en zij laat alles over aan de curatoren." „Dat is- heel verstandig van haar, Geo. Wanneer zii met haar dochter weg is, komt alles wel in orde." „Zii is niet met haar dochter weg. Hilde is hier gebleven." „Hier? Maar waar dan Geo? Het is toch onmogelijk, dat jii nu nog.Zii heeft geen cent meer." „Geen cent meer? Zii heeft totaal niets want alles is ver zegeld. Zii wil ook niets. Zii heeft zelfs haar eigen sieraden in handen gegeven van de cura toren," „Dat klinkt keurig netjes." De vrouw lachte spottend. „Maar dat is tenslotte ook haar plicht. Maar jii „Ja. moeder, daar is niets aan te doen." Hij ging op de sofa zitten. „Er blijft thans niets an ders meer over dan Afrika." „Wat heb ik dan voor vooruit zichten. Enfin, daar hebben wii samen al genoeg over gepraat: een ambtenaren-loopbaan, maar geen biizondere. Tenminste niet voor iemand, die geen geld heeft." „Nee. Geo. Hoe kan je zoiets in ie hoofd halen? Jii met jé schitterende vooruitzichten hier." „Juist daarom moet iii „Een vrouw zoeken die geld heeft, hè. moeder? Maar dat heb ik eenmaal in miin leven er varen en ik pas voor de tweede keer." „Maar Geo. jii moet toch in zien. dat ik moet werken en dat ik in miin eigen levens onderhoud zal moeten voorzien en in het onderhoud van miin vrouw en kinderen. Het soiit me moeder, dat ik ie niet kan helpen met het geld van een rijke vrouw, maar met uw pen sioen komt u er ook. En u komt er zelfs ruim. wanneer ik de deur uit ben. Moeder, begin nu niet te huilen. Ik ben op het ministerie van koloniën geweest. Daar willen ze me uitzenden. Zii ziin zelfs blii dat ik ga, want daar in Afrika hebben ze mii nodig. Een dezer dagen zal de definitieve beslissing vallen. Ik ga naar Zuid-West-Afrika. In November vertrek ik uit Ham burg met het stoomschip Usam- bara. Moeder, houd nu in 's he melsnaam op met dat huilen." „Moet ik er dan niet om hui len?" Zii begon nog heviger te snikken. „En dat allemaal om dat meisje en om jouw over dreven eergevoel. Zii moest toch inzien, dat zii onder deze om standigheden jou niet voor zich mocht opeisen." „Zii heeft onze verloving wil len verbreken." „Nou. kiik eens aan." „Maar u vergeet, moeder, dat wii van elkaar houden." HOOFDSTUK 35 „Maar Kate, kom jii mii op zoeken? Jii bent de enige, die naar mii omkijkt." Het slanke meisje snikte. Hilde Dehn was geen afspie geling meer van de weelde uit vroeger tiiden. Het anders zo keurig gekapte haar was glad gekamd en het opgewekte ge zichtje droeg duidelijk de sporen van het verdriet dat zii de laat ste tiid gehad had. Kate gaf haar een hand. „Ik dacht zo. dat iii mij misschien nodig zou kunnen hebben. Hil de. „Eens heb ik hetzelfde moe ten meemaken als jii nu." „O. Kate, maar bii iullie was het niet zo heel erg. Kom maar hier heen." Hilde nam haar vriendin mee naar een kleine achterkamer, waar vroeger één van de dienstboden had gesla pen. „Aan de voorkant is alles gesloten en verzegeld. Alleen dit kamertje is nog van mii. Ten- minst voorlopig." „Maar Hilde. en ie moeder dan?" „Mama is naar haar broer in München. Zii heeft alleen haar eigen geld uit de zaak gered. Zii wil nergens meer iets mee te maken hebben." Er lag een on uitsprekelijke verbittering in deze" naar woorden. Hilde staar de voor zich uit en daarna droogde zii haar tranen. „Ja. Kate, in een naar dagen is er geweldig veel gebeurd. Maar ja. de zaken moeten geregeld wor den." „Jii komt er echter beslist Hilde." Kate streek over d'r haar. „Ik ben de moeiliikheden ook te boven gekomen, Hilde." „Ja, Kate, maar jouw vader was geenZii sprak het ver schrikkelijke woord niet uit. „En jouw moeder is nietmet de Noorderzon verdwenen „Maar Hilde, zo moet je niet praten. Je moet dat niet alle maal zeggen." „En waarom niet? Nu begriin ik pas waarom papa elke dag ernstiger werd. Nu weet ik. dat het van hem geen nukken waren, wanneer hii tegen ons zei: Jullie moeten wat zuiniger worden, je moet geen nieuwe kleren kopen en wii kunnen dit jaar slechts één keer op reis gaan." Daarover heeft mama met hem dikwijls ruzie gehad en ook ik was vaak onaange naam. En ook ik ben menig keer kwaad weggelopen. En hii hij was altiid goed voor ons. Ik heb ook schuld." Zii begon te huilen. (wordt vervolgd) Het kan bijna ni Amerikaanse staats wel tijdens de van de verkiezinge sidentscihap zo lan indruk krijgen, dat we Wereld niet ve< rondlopen in de h regionen, die kun een fatsoenlijke gaat geen dag voo: gaderingen van de en Democraten va .corruptie" met n dere minder aangt kingen voor de p standers over en w minste een 0 schouwspel, dat aa tie geen goed do< wanneer zulk eet overhand krijgt bo ke uiteenzetting va dige programma's willen voorstaan. B een kinderachtige allesbehalve in ov met dé hoogheid een president te 1 wanneer deze pei vallen worden a£ geen andere bedoi politieke tegenstar plaats te dringen. E se volk volgt thans dacht het verloop Nixon. Robert Nixi nië is één van de van de Senaat. Hij Juli op de Repi ventie in Chicago steld voor het vice- Niemand had toen omdat men eerder men, dat gouverneu William Knowland rold Stassen zoude kozen in de plaal jarige advocaat Ni kiezing is te danke vermoeide actie tej tie-candidaten op die tegenover Eise gesteld. Hij muntt vurig pleitbezorger neraal. Daarvóór reeds een grote b< lid van de oommis Amerikaanse activil het vooronderzoek Hiss. Het feit, dat 1 fornië komt en Eis in New York woont lijk ook van invloe de keuze op hem tueel toekomstig De Republikeinse kreeg op deze wi nationaal karakter. Nixon is verwetc van 18.000 dollar t genomen, dat hij v< einden heeft gebru er zelf van gezegc drag diende zijn 01 strijden, die zijn pc meebrengen. Een vangt een salaris va per jaar. Daarnaast tal van toelagen, di om administratieve bestrijden en zijn honoreren. Het ei veel hoger dan hel van 25.000 dollar, nu bezwaren tegen Nixon behalve dit r lilk inkomen toch n als schenking heeft kon niet anders, of ten maakten van de grote ophef. Zij sloe Eisenhower, die he: op „corrupte practi Democraten had wapen uit de ham van de vraag is, n zet hebben de gev bedrag ter hand g< zii op die wijze 1 r temmen voor ht Moedig is zeker in radiorede de toe Nixon het partijbes luk te laten beslis gedrag, omdat hij Ei m verlegenheid wi het telegram, dat de Nixon heeft gestut: Eisenhower voor di grote genegenheid den. Eisenhower is 1 tuigd van de eerlijki Nixon m deze kwes nog een onderhoud tussen de twee. Ge wacht op het resu Een ding is zeker! tenminste een ver legd over zijn fins Daardoor heeft hij moreel opzicht vers PHILADELPHIA. Marchegiano bet Rocky Marciano naar Brockton teru veertien hechtingen en het wereldk zwaargewicht in zij Rocky is de 28-jai een Italiaansehe im: aardig op weg naa millioen dollar. V J^cht van gistere) Walcott krijgt hij r derdduizend dollar Hij laat in Phila gebroken hart achte Joe Walcott. die o hoeft te rouwen oi ren broodwinning v volgens zijn promo dig millioen op de als appeltje voor c zal de ring niet m „Hij was een groot wij willen dat hij in de herinnering i bewonderaars zal t leven," verklaarde tor. Muggen en - komen te NEW-YORK, 24 schijnt dat vliegen bezig zijn hun strij- en enkele andere 1 tendodende middel nen", aldus dr. Ro ysn de Universite forme, in een door tijdschrift „Scientifi gepubliceerd artikel verder dat geleerde )aar geleden hebl dat een aantal ii jmmuun begon te DDT. „Het is duic dr. Metcalf, „dat insectenbestrijdini slechts een veldsla de oorlog tegen dez mensheid hebben f

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4