Lages krijgt gratie De Kampioen" uit Haarlem leverde sterkste renners Ontvluchte psychopaat bemachtigde valse pas LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES De zaak-Nixon r Rocky Marciano: 14 hechtingen! Gestoken in Priesterkleren Omdat hij twee jaar in onzekerheid zou hebben geleefd Militair geheim Naar wij vernemen »A I T B A Naar de Columbiafilm „Paula" B /m B 1 f~\ met Loretta Young en de kleine Tommy Rettig Clubkampioenschap op de Veluwe Gerrit Voorting beleefde in ziekenhuis de vreugde Donderdag 25 September i >j<: BUITENLANDS OVERZICHT Het kan bijna niet anders, of de Amerikaanse staatsburgers moeten wel tijdens de herfstcampagne van de verkiezingen voor het pre sidentschap zo langzamerhand de indruk krijgen, dat er in de Nieu we Wereld niet veel mensen meer rondlopen in de hogere politieke regionen, die kunnen bogen op een fatsoenlijke reputatie. Er gaat geen dag voorbij, of op ver gaderingen van de Republikeinen en Democraten valt het woordje .corruptie" met nog allerlei an dere minder aangename uitdruk kingen voor de politieke tegen standers over en weer. Het is ten minste een onverkwikkelijk schouwspel, dat aan de democra tie geen goed doet. Zeker niet, wanneer zulk een methode de overhand krijgt boven een eerlij ke uiteenzetting van de staatkun dige programma's die de partijen willen voorstaan. Het geheel geeft een kinderachtige indruk en is allesbehalve in overeenstemming met dé hoogheid van het recht een president te kiezen. Temeer wanneer deze persoonlijke aan vallen worden aangewend met geen andere bedoeling, dan een politieke tegenstander van zijn plaats te dringen. Het Amerikaan se volk volgt thans met alle aan dacht het verloop van de zaak- Nixon. Robert Nixon uit Califor- nië is één van de jongste leden van de Senaat. Hij werd in begin Juli op de Republikeinse con ventie in Chicago candidaat ge steld voor het vice-presidentschap. Niemand had toen dit verwacht, omdat men eerder had aangeno men, dat gouverneur Earl Warren, William Knowland en zelfs Ha rold Stassen zouden worden ge kozen in de plaats van de 39- iarige advocaat Nixon. Zijn ver kiezing is te danken aan zijn on vermoeide actie tegen de opposi- tie-candidaten op de conventie, die tegenover Eisenhower waren gesteld. Hij muntte uit als een vurig pleitbezorger voor de ge neraal. Daarvóór genoot Nixon reeds een grote bekendheid. Als lid van de commissie voor „On Amerikaanse activiteit" leidde hij het vooronderzoek tegen Alger Hiss. Het feit, dat Nixon uit Cali- fornië komt en Eisenhower thans in New York woont is waarschijn lijk ook van invloed geweest dat de keuze op hem viel als even tueel toekomstig vice-president. De Republikeinse candidatenlijst kreeg op deze wijze meer een nationaal karakter. Nixon is verweten een bedrag van 18.000 dollar te hebben aan genomen, dat hij voor eigen doel einden heeft gebruikt. Hij heeft er zelf van gezegd, dat het be drag diende zijn onkosten te be strijden. die zijn politieke functie meebrengen. Een senator ont vangt een salaris van 25.000 dollar per jaar. Daarnaast krijgt hij nog tal van toelagen, die bestemd zijn om administratieve onkosten te bestrijden en zijn personeel te honoreren. Het extra-bedrag is veel hoger dan het vaste salaris van 25.000 dollar. Men heeft er nu bezwaren tegen gemaakt, dat Nixon behalve dit niet onaanzien- lilk inkomen toch nog een bedrag als schenking heeft aanvaard. Het kon niet anders, of de Democra ten maakten van deze kwestie een grote ophef. Zij sloegen daarmede Eisenhower, die herhaalde malen op „corrupte practijken" van de Democraten had gewezen, een wapen uit de handen. De kern van de vraag is, met welke op zet hebben de gevers Nixon dit bedrag ter hand gesteld. Wilden zii op die wijze Nixon gunstig stemmen voor hun belangen? Moedig is zeker in zijn recente radiorede de toezegging van Nixon het partijbestuur uiteinde lijk te laten beslissen over zijn gedrag, omdat hij Eisenhower niet in verlegenheid wil brengen. In het telegram, dat de generaal aan Nixon heeft gestuurd, staat dat Eisenhower voor de senator zijn grote genegenheid heeft behou den. Eisenhower is blijkbaar over tuigd van de eerlijke houding van Nixon m deze kwestie. Er zal nu nog een onderhoud plaats vinden tussen de twee. Geheel Amerika wacht op het resultaat daarvan. Een ding is zeker! Nixon heeft tenminste een verklaring afge legd over zijn financiëel beleid. Daardoor heeft hij zijn positie in moreel opzicht versterkt. PHILADELPHIA. Rocco Marchegiano beter bekend als Rocky Marciano is vandaag naar Brockton teruggekeerd met veertien hechtingen in zijn hoofd en het wereldkampioenschap zwaargewicht in zijn zak. Rocky is de 28-jarige zoon van een Italiaansche immigrant en is aardig op weg naar ziin, eerste millioen dollar. Voor het ge- vecht van gisteren tegen Joe Walcott krijgt hij minstens hon derdduizend dollar. Hij laat in Philadelphia een gebroken hart achter. Dat is van Joe Walcott. die overigens niet hoeft te rouwen om een verlo ren broodwinning want hij heeft volgens zjjn promotor een slor dig millioen op de bank staan als appeltje voor de dorst. Joe zal de ring niet meer betreden. „Hij was een groot kampioen en wij willen dat hij als zodanig m de herinnering van zijn vele bewonderaars zal blijven voort leven," verklaarde zijn promo tor. Muggen en vliegen komen terug! NEW-YORK, 24 Sept. „Het schijnt dat vliegen en muggen bezig zijn hun strijd tegen DDT en enkele andere nieuwe insec- tendodende middelen te win nen", aldus dr. Robert Metcalf, van de Universiteit van Cali- fornie, in een door hem in het tijdschrift „Scientific American" gepubliceerd artikel. Hij schrijft verder dat geleerden vijf of zes jaar geleden hebben bemerkt dat een aantal insectensoorten immuun begon te worden voor DDT. „Het is duidelijk", aldus dr. Metcalf, „dat wij metdeze insectenbestrijdingsmiddelen slechts een veldslag, doch niet de oorlog tegen deze plagen der mensheid hebben gewonnen." BREDA Een ontvluchte psychopaat heeft kans gezien zich in Breda van valse papieren te voorzien en wordt thans door de politie gezocht. In deze stad stelde hij zich in verbinding met de gebroeders De Ronden. Hij had zich gestoken in priesterkleren en vertelde de broers, dat hij met enkele kloos terlingen een tocht naar Frank rijk moest maken, waarvoor hij een chauffeur nodig had, mis schien zelfs wel twee, deelde hij terloops mee. Maar voor hij een chauffeur mocht aannemen, moest hij hierover met de over ste van het klooster praten en deze zou de papieren van de can- didaten eerst aan een onderzoek moeten onderwerpen. De gebroeders koesterden te genover de man in priesterkleren geen enkele verdenking en dus gaven zij hem hun papieren mee. Met deze papieren gewapend, be- taf hij zich naar het bureau van e burgerlijke stand. Hier vroeg hij een pas aan op de papieren, die hij van de chauffeur had af getroggeld. Men koesterde ook daar geen verdenking. De man begaf zich toen naar een reisbureau te Breda en be stelde daar vijf plaatsen in een K.L.M.-toestel naar Rome. Van deze order vroeg en kreeg hij schriftelijke bevestiging en met dit papier gewapend, begaf hij zich wederom naar de burgerlij ke stand om aan te tonen, dat hij met de pas zeer veel haast had. Men adviseerde hem toen met de papieren naar de Provinciale Griffie in Den Bosch te gaan en daar de pas zelf in ontvangst te nemen. De zaak liep zoals de man gehoopt had: hij kreeg de pas in handen, zonder dat deze behoefde te worden opgestuurd. De psychopaath wordt thans gezocht. Vermoed wordt, dat hij in priesterkleren thans bedelt voor zgn. charitatieve instel.- ling. De pas zou hij nodig heb ben, zo vermoedt men, om zich naar het buitenland te kunnen begeven, wanneer de grond hem te warm onder de voeten wordt. (Van onze parlementaire redacteur) De aan de Duitse oorlogsmisda diger W. P. F. Lages opgelegde doodstraf is bij K.B., bij wijze van gratie, in levenslange gevan genisstraf gewijzigd, aldus een mededeling van de Minister van Justitie. Uit deze gratieverlening, aldus de mededeling, mag niet worden afgeleid, dat de aan Lages opgelegde doodstraf niet als ten volle gerechtvaardigd is aange merkt. Integendeel moet Lages als een der zwaarste oorlogsmisdadigers worden beschouwd, die tijdens de Duitse bezetting hier te lande oor logsmisdrijven en misdrijven te gen de menselijkheid hebben ge pleegd. Ook is nog in de per soon van Lages, nóch in de om standigheden, waaronder hij zijn misdaden heeft begaan, noch in zijn verder optreden grond voor gratieverlening gevonden. Aan drang van Duitse zijde is uiter aard geheel buiten de gratie- overwegingen gehouden. Bij de beslissing, aldus de mededeling van de Minister van Justitie, kon echter niet voorbij gegaan worden aan het feit, dat inmiddels zeven en half jaar verlopen zijn. Zwaar der heeft echter de omstandig heid gewogen, dat na het onher roepelijk worden van het vonnis de veroordeelde meer dan twee' jaar in onzekerheid is gelaten omtrent zijn lot. Van officiële zijde vernamen wij omtrent de gang van zaken nog de volgende feiten. Lages werd op 20 Sept. '49 door het Bijzonder Gerechtshof ter dood veroordeeld. Zijn beroep in cas satie werd op 20 Juli 1950 door de Bijzondere Raad van Cassatie ver worpen. Op het gratieverzoek, dat Lages daarna indiende, moesten, zoals gebruikelijk, de adviezen worden verkregen van de colleges, die recht over hem hadden ge sproken. Het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam' was inmiddels opgeheven, zodat het advies van deze instantie moest verkregen worden van de Bijzondere Straf kamer van de Rechtbank te Am sterdam. Het uitbrengen van ge noemde adviezen heeft wel zeer lang op zich laten wachten. Het laatste kwam eerst binnen op 3 October 1951. Vervolgens is op 15 Mei 1952 nog een revisie- verzoek door de Hoge Raad in be handeling genomen, ten aanzien waarvan dit college op 26 Juni jl. tot een afwijzende conclusie kwam. De nieuwe Minister van Justitie. Mr Donker, heeft op grond hier van Lages voor gratie voorgedra gen. Het is uiteraard te betreuren, aldus zijn mededeling, dat de re gering thans voor de noodzake lijkheid is geplaatst om met het voorgaande rekening te houden, doch het zou in strijd zijn met een behoorlijke rechtstoepassing, waaraan een natie als de onze terecht de grootste waarde hecht, indien onder deze omstandigheden nog tenuitvoerlegging van de doodstraf zou zijn overgegaan. In Mei 1951 had in de Tweede Ka mer een debat over het gratie beleid plaats, dat uitmondde in een motie-Donker en waarin be zorgdheid over het tot daartoe gevoerde beleid werd uitgespro ken. Het lot heeft intussen gewild, dat de huidige minister Donker toch voor soortgelijke moeilijkhe den is komen te staan als zijn voorganger en daaruit ook de zelfde consequenties heeft moeten trekken. KOPENHAGEN, 24 Sept. Een Deense journalist heeft vandaag onthuld hoe tijdens de oefening Mainbrace de Oranje duikboten de tijd van vertrek van een convooi wis ten en daardoor een grote overwinning behaalden. De verslaggever vertelde dat hij gewoon het hoofd kwartier in Bergen had op gebeld en gevraagd had wan neer het convooi precies ver trok en welke route het zou volgen. Het antwoord werd prompt gegeven. De Deen veronderstelt dat wellicht een van de vijanden op hetzelfde illustere idee is gekomen als hij en gewoon per telefoon inlichtingen heeft gevraagd. verwacht men de benoeming van mr. S. Th. J. Teppema tot directeur-generaal van de buiten landse economische betrekkingen; volgt hij in deze functie de heer D. P. Spierenburg op, die, zoals bekend, werd benoemd tot lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalge meenschap; waren bij de uitreiking van de internationale Karelsprijs te Aken aan de Italiaanse minister-presi dent de Gasperi o.a. aanwezig vice-admiraal de Booy en mr. dr. F. Houben; hield men Donderdag in tegen woordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard in Scheveningen de herdenkingsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond; verlaat dr. H. M. Hirschfeld op 15 October a.s. 's lands dienst als regeringscommissaris voor het economische en militaire hulp programma. De beroemde filmspeler Char lie Chaplin, is met zijn vrouw en vier kinderen in zijn ge boorteplaats Londen aange komen. Staande op het dak van het Savoy Hotel, waar de familie Chaplin haar intrek heeft genomen, toont Charlie Chaplin zijn vrouw de ver schillende markante punten van de Britse hoofdstad. INLEIDING. Het besef haar man geen kinderen te kunnen schenken, voert een vrouw wel eens in een toe stand van geestelijke onevenwichtigheid, vooral wanneer de omgeving geen begrip toont voor haar leed. De vervulling van haar grote wens kan in sommige gevallen geschieden door het adopteren van een ouderloos kind. In boek en film is dit onderwerp in de loop van de jaren op velerlei wijze behandeld. Het is belangrijk nu en dan inzicht te krijgen in de eenzaamheid van deze vrouwen en in de soms bovenmenselijke pogingen, die zij ondernemen om toch nog een vorm van geluk in hun bestaan te vinden. Wij menen de reeks opgewekte feuille tons te mogen afwisselen met een, dat zich speciaal met het leed en het streven van een kinderloze gehuwde vrouw bezighoudt. Van morgen af be ginnen wij met de extra publicatie van het film feuilleton „Paula", voorlopig nog naast het lopende vervolgverhaal „Tegen de stroom op". Paula is een vrouw, die haar leed in stilte ver werkt en zich aan de buitenwereld, ook aan haar man, toont als de opgewekte, voor alles zorgende echtgenote. John Rogers twijfelt wel eens aan de waarachtigheid van deze opgewektheid. Dokter Frazer slaat haar voortdurend gade en hij komt tot de slotsom, dat een dergelijke houding op de duur zal moeten eindigen in een zenuwcrisis. Maarhet leven zelf grijpt in. Tijdens een snelle autotocht, waarbij Paula aan het stuur zit, rijdt zij een kind aan, dat toevallig in een weeshuis thuis hoort. Het jongetje blijft ernstig gewond liggen en moet overhaast naar een ziekenhuis worden ver voerd voor een operatie. De omstandigheden, waar onder het ongeluk plaats vond, schijnen voor Paula ongunstig en deze worden nog onnatuurlijk aan gedikt tijdens het onderzoek van de politie. In het besef iets te moeten goed maken, overreedt Paula haar man het kind na zijn gedeeltelijke genezing in huis te nemen en op te voeden. Het schuldbesef groeit bij de vrouw echter uit tot liefde voor het kind en dan eerst beginnen de grote geestelijke conflicten, omdat de jongen na enige tijd meent in haar iemand te moeten zien, die hem „kwaad" heeft willen doen. Dit feuilleton zal ongetwijfeld een bijzondere indruk nalaten. Men achtte de inhoud dermate belangrijk, dat de film z.g. „cultureel" werd ge keurd. De pleegmoeder Paula Roggers (Loretta Young) met de kleine weesjongen Davie Larson (Tommy Rettig) ARNHEM, 24 September Juichende vrienden gaan vanavond Gerrit Voorting in zijn ziekenkamer het mooi ste moment bezorgen, sinds hij na een zware val op Belgi sche wegen naar het gasthuis werd gebrachtzijn club „De Kampioenuit Haarlem heeft op het Veluwepar- cours aan de rand van de Gelderse hoofdstad, het kam pioenschap van Nederland gewonnen. Drie jonge Hol landse amateurs, Piet van Roon, Arend van 't Hof en Wim Rusman kaapten daarmee de titel weg vóór twee Brabant se ploegen. Na vier jaar van zuidelijke triomfen met „Maastricht" en „Wïllebrord Wil Vooruit" dus weer een Hollandse clubkam pioen. De Haarlemmers als 27ste équipe gestart twee mi nuten na het Amsterdamse „Olympia" (met wereldkam pioen Piet van Heusden en Henk Faanhof) en evenveel tijd vóór de Zaankantersploeg „D. T. S." met de profs. Bakker, Schellin- gerhoudt en Evers trokken al in de eerste ronde geweldig van leer. De twee Gerrits: Voorting en Peters, mochten dan op het appèl ontbreken, de kwaliteit van de amateursformatie van 't Hof - Van Roon - Adrie Voor ting en de jonge Peters plus de snelheid van de prof-sprinter Bijster, gaven „de kampioen" TECHNIEK Ja, ja, de techniek schrijdt al-maar voort. U ziet het vandaag wel aan de krant. Sinds Laurens Coster nou ja, misschien was het Gutenberg dan wel de boeddrukkunst uit vond. (in elk geval sneed hij de A in een stuk van een boom in de Haarlemmerhout), is er op dit gebied heel wat gebeurd. Wie A zei, moet B zeggen! Met razende snelheid ratelen de gegoten regels, die hier getikt worden, mor gen uit de zetmachine. Een wonderlijk ding, die zetmachine. En de ontwikkeling staat nog niet stil. De nieuwste „lino-»type" komt aan en in de werkplaatsen van de grote ontwerpers wordt alweer een ver volmaking uitgevonden. Er is al een zetmachine, die automatis'ch zet. De copie van de redactie kan zó op de machine worden geplaatst, dat ze zonder de tussen komst van de zetter ge zet kan worden! Maar dat is, voor algemeen gebruik in ons land, toekomst-muziek. De Grafische scholen heb ben nog geen gebrek aan leerlingen. Toch hebben wij hier te ma ken met een ontwikke ling van de techniek, die. naar men zou zeg gen, meer op 'n vreed zaam doel is gericht, dan zoveel techniek in de wereld om ons heen. Zeker, ook een krant kan tot oorlog aandrij ven, maar de meeste kranten in de wereld zijn zo boosaardig niet. Anders staat het met de on.tivikkeling van de luchtvaarttechniek, bijv. Ook dez° kan aan vre- desdoel'^ den besteed worden maar voorals nog gaat het meestal om mil;,-aire doelen. De ontwi' ^ding van de snelheid is zo enorm en zo fabelachtig „sneller dan het geluid", is al de gewoonste zaak van de wereld dat zelfs insiders een waar schuwing laten horen. Waar gaat dat heen, waar draait dat op uit? Een man als de schrij ver-vliegenier Viruly gaf onlangs te kennen, dat hij zeer gereserveerd staat tegenover deze ontwikkeling, vooral te genover de toenemende snelheidskoorts. Dat is zeker niet zonder bete kenis, als een insider gelijk Viruly, er zo over denkt. En de vele on gelukken met de straal jagers, in, ons land ook, geven eigenlijk op dit gebied veel meer te denken, dan wij soms beseffen juichen maar! President Pieck van Oost-Duitsland heeft ge zegd, dat er te juichen valt over het feit, dat een Oost-Duitse, dus communistische delega tie een boodschap kon overbrengen aan het parlement van West- Duitsland. betreffende de hereniging van Oost en West. Er was alle reden voor dat gejuich! Luistert U maar naar de eerste regels van het volgende bericht: „To maten, rotte vruchten, afwijzende pamfletten en kreten van „zwijn" uit de kelen van, 3000 anti-communisten be groetten de vijf Oost- Duitse leiders, die in Bonn deze brief kwa men overhandigen" En nu, juichen maar! Huwelijk no 1, politiek no. 2 Vrouwen in. de gem.- raad (1949) 232; Vrou wen als wethouders 7; Vrouwen in de Prov. Staten (1950) 28; Vrou wen in de Ged. Staten (1950) 2; Vrouwen in de Eerste Kamer (van 1919 tot 1951) 3; Vrouwen in de Tweede Kamer (van 1946 tot 1951) 6; van 1918 tot 1940) 8; Vrou wen als burgemeester (sinds 1945) 1. Vier der acht dames in de Tweede Kamer (van 1918 tot 1940) wa ren getrouwd en één huwde na meer dan 15 jaar in de Kamer zit ting te hebben gehad. Twee dezer acht waren onderwijzeres, twee ad vocaten. één artse en drie waren functionaris sen in sociale en vrou wen-verenigingen. Dit achttal was gemiddeld 48,5 jaar oud! OM IN DE GEEST van de tijd te blijven: vandaag begint in de krant zogezegd de „operatie-Bodoni". In en met en door de krant. De lezer heeft het al begrepen, want hij heeft het al gezien: de nieuwe letter, waarmee de „koppen" voor de berichten en verslagen enz. gezet worden, is de Bodoni. Er is tegenwoordig geen dagblad meer, dat zich zelf respecteert, of het heeft zich de Bodoni aangeschaft, tenminste, als het mee wil doen in de rij der moderne kranten en zijn plaats onder de zon wil vasthouden en versterken. En dat wil de „Noorderpers", reken maar. Dat deze operatie vandaag ook in ander opzicht een nieuwe „aera" inluidt, leest u elders in dit nummer. Door de uitbreiding van wat wij met een geleerd woord de „zetcapaciteit" noemen, d.w.z. versterking van het vermogen, om de binnenlopende copie te zetten, te ver-zetten, zou je ook kunnen zeggen, zal de „Noorderpers" nog meer „bij" zijn, „up-to-date" noemt men dat, en dit betekent ge woonweg „bij tot op de dag". Dat is de inzet van de operatie- Bodoni, die tot doel heeft, de grote schare vrienden van de „Noorderpers" zo sterk mogelijk uit te breiden! Het zes-tal dames-Ka merleden (van 1946 tot 1951) was gemiddeld 45 jaar. Twee hunner wa ren gehuwd. Drie waren universitair gevormd, en allen bekleedden func ties in vrouwen-organi saties, terwijl twee hun ner bovendien lerares waren, twee onderwij zeres en één advocate. Drie vierde der Ned. vrouwen huwt tussen 25 en 65 jaar. Conclusie uit een en ander: dat de vrouw als regel meer belangstel ling koestert voor het huwelijk, dan voor de politiek. Probleem Persvrijheid en per soonlijke vrijheid waren zjjn en worden, een probleem, veel meer dan men soms denkt. Zie de agressie van prof. Duyn- stee in de „Maasbode". Hij pleitte eens voor in perking van de pers vrijheid jegens degenen de communisten dan, die daar misbruik van maken. Maar wordt het niet zo langzamerhand eens tijd, om te overwe gen, wat er in onze eigen kring gebeurt? Hoe staat het daar met het verantwoordelijk heidsbesef? Is het niet tekenend, dat de rector- magnificus van de R.K. Universiteit in zijn af scheidsrede aan het einde van het studie jaar zich openlijk moest beklagen over hoog leraren, die te weinig aandacht hadden voor hun eigen taak en te veel voor andere aan gelegenheden? Is het niet erg, als zo iets ge zegd moet worden? Wijst dat niet op een tekort aan, verantwoor delijkheidsgevoel, ook in onze leidende kringen? En denkt u niet, dat de heer F. D. zich er iets van aantrekt! Hij is glashard en gaat met zijn ondermijnend werk door. Hij laat óns het probleem. Mopje (I) De muzieklessen van mijn dochter, zei meneer Groot-op, hebben mü kapitalen gekost. Zo. zo vroeg de vriend hebben de buren je een proces aangedaan? Mopje (II) De Engelse scheids rechter werd uitge jouwd. Hij zag een op gelegde „hands" niet, en dit kostte de thuisclub een doelpunt. Ook was hij een paar keer in de war met de buitenspel regel. Het liep na de match nogal warm. De plaatselijke politie net als iedereen chau vinist voor de thuisclub, maar sportief waar 't het beroep betrof leidde de scheidsrechter veilig weg, met de vriendelijke boodschap: Weest u maar niet ongerust, me neer, wij zijn gewend, dat wij blinden begelei den Mopje (III) Er was een zieken huis in, aanbouw. Zo ge zegd voor geesteszieken. Gekkenhuis, zei men vroeger. Wat moet dat worden? vroeg een boer, die voorbij kwam. Dit wordt een gekkenhuis voor boeren, antwoord de een opperman. Dat dacht ik al, zei de boer, voor stadsmensen zou het veel te klein zijn Propaganda Van de verkiezingen in Zweden meldt het „Vrije Volk", dat de rode minister-president en zijn liberale tegen hanger, nadat ze ge stemd hadden, verkie zingspamfletten gingen verspreiden onder het volk. Dat hebben wij nog nooit gehoord van Schouten, Romme en Oud Bomen-probleem Heeft U er wel eens aan gedacht, dat het plaatsen van bomen langs verkeers- en snel wegen ook een pro bleem kan zijn? Ik lees ergens, dat eén man van de statistiek dat zijn van die mensen die niets anders te doen hebben dan almaar te tellen in België heeft uitgere kend. dat er in. 1951 bij onze Benelux-partner (dat zou je ook haast vergeten) van de 713 dodelijke auto-ongeval- len 350 te wijten waren aan botsingen met bo men of palen. 80 pro cent van de botsingen met bomen had een do delijke afloop. Zou men een ander systeem van beplanting moeten zoe ken. ofzijn er te veel auto's lan.gs de weg. En dan met chauf feurs. die met zo'n ding eigenlijk niet overweg kunnen? Emancipatie Is de telkens herhaal de klacht over onze on volgroeide emancipatie overdreven? Prof. Zee- gers, de leider van ons Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut (Den Haag, P. Gabriëlstraat 28-30) be wijst met cijfers: 38 pet. der Nëderlandse bevol king is katholiek; 47 pet. van de bevolkings aanwas is katholiek; 44 pet. onzer soldaten zijn katholiek; minder dan 30 pet. van het nationale vermogen is in. R.K. be zit; minder dan 25 pet. der studenten zijn R.K.: minder dan 9 pet. der gegradueerden zijn R.K. Slotsom: de katholie ke emancipatie is nog lang niet voltooid! vleugels. Aan de kop bepaalde van 't Hof. Voorting en Bijster beurtelings het tempo, en een hoog tempo. Dat bleek al tijdens de eerste ronde, toen de Haar lemse club 25 sec. vóór lag op de mannen van „Maastricht", dat Vinken en Sjefke Janssen moest missen omdat Lambrichs meedeed, doch dat met Van der Brekel. Gelissen, Haan, Nolten en Joeris toch een eerste-rangs titelcandidaat aan de start had gepresenteerd. „De Kampioen" was aan het einde van de eerste ronde nog a:ltijd compleet. Bij het Wille- brordse peloton had Sjef Roo- vers zijn strijdmakkers moeten laten gaan. Moordend was het tempo, waarmee Wim van Est, zijn, broer Nico, Thijs Roks, Jan van Osta en Henk van Glerum over de Veluwe voerde. Zó hard, dat Wim. met een zit als in Bordeaux-Parijs, de ogen scherp gericht steeds op dat ene ge fixeerde punt, kort voor zijn voorwiel, moest minderen óm zijn amateur-kameraden niet te veel af te beulen. Ook al, om dat Roks en Nico van Est ieder een paar spaken waarschuwend hoorden kraken tussen de vel gen. 23 seconden sneller dan de Brabanders was „De Kampioen" in de eerste ronde geweest. Kapitein Van, Est bonkte op nieuw aan de kop van zijn pe loton. Nu moest de jonge van Glerum loslaten. „Feyenoord" raakte Wagtmans kwijt, maar Piet van As, het hoofd een tikje schuin, liet zien dat hij ook voor een dikke 100 km tijdren- nen bekwaam was. Beurtelings sleurden hü en zijn Brabantse makkers Van Oers ën Suijker- buijk aan, de kop. En plotseling bleken nu ook Pauw, Koel» en Stolker van de Utrechtse „Sta dion-club in de voorste linies te opereren, vooral Pauw dreef het tempo op en schrok zelfs niet terug voor gewaagde demarrages, daardoor zijn équipe van louter amateurs van de elfde naar de vijfde plaats voerend. Maar wie zei daar dat „De Kampioen" zou afzakken, omdat er niet te rekenen viel op de sprinter Bijster in een lange ra ce tegen het uurwerk? Bijster viel niet af. Wel voerden Van Roon en Van 't Kof het comman do over het tempo, doch de zuivere spurter moest en zou de victorie van zijn club zelf mee maken. De uitslag: 1. en clubkampioen van Neder land „De Kampioen". Haarlem, 2 uur 43 min. 29 sec. (Van Roon Van 't Hof, Rusman); 2. „Wille brord Wil Vooruit". St. Wille brord, (W. van Est. N. van Est, Roks en Van Osta) 2.44.11; 3. „Feyenoord", Rotterdam 2.45.54; 4. „Maastricht". Maastricht 2.47.24 5. „Het Stadion", Utrecht 2.48.49; 6. D.T.S., Za'Jlidam. 2.49.14; 7. „Olympia". Amsterdam. 2.49.5; 8. „Het Zuiden". Eindhoven, 2.50.7; 9. „Wilhelmina Vooruit" Eindhoven, 2.50.26; 10. „De Ger maan", Amsterdam, 2.51.42. PRINS ONDERAAN in interzonaal tournooi Te Stockholm werden de af gebroken partijen uit de vijfde en zesde ronde van het interzo naal sehaalktournjooi uitgespeeld. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Koitov (Rusl.) 5 pnt.; 2. Stahlberg .Zweden) 4% pint.; 3-4 Szabo (Hong) en Petrosian (Rusl.) ieder 4 pnt.; 5-8 Pach- mann (Tsj.Sl.), Geiler (Rusl.), Pilnik (Arg.) en Barcza (Hong), ieder 3 pnt.; 9-14 Aver bach (Rusl.), Wade (N.Zeel.), Mata- novic (Zuidsl.), Sanchez (Co lumbia), Unzicker (West-Duitsl.), en Taimanov (Rusl.) ieder 3 p.; 15 Gligoric (Zuidsl.) 2y, pnt.; 16 Stoltz (Zweden) 2 pnt.; 17 Golombek (Gr.Br.) 1 y, pnt.; 18 Steiner (V.S.) 114 pnt.; 19-21 Eliskases (Arg.), Vaitonis (Ca nada) en Prins (Ned.,) ieder 1 punt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5