Franse duikboot verloren Zelfs 'ii verenigd Europa blijft altijd straat-arm Vuurzee te Mar lenshoek Met 48 man aan boord vermorzeld na overschrijding van diepte-grens Prawda doet aanval op Amerikaanse gezant 'n Ander in zijn plaats examen laten doen.... Felle brand verwoestte belangrijk deel van scheepswerf Ontploffing scheurde vliegtuigromp open DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Olievlek en veiligheidsboei vaagden laatste hoop weg Van laster beschuldigd De armoede van Duitsland Gratie Toulon in routv Mossadeq heeft nieuw voorstel EEN ONBARMHARTIG RAPPORT: Overzeese rijksdelen zullen Avondland moeten redden „Velser affaire" moet wachten 17 passagiers in doodsangst NOORDHOLL1 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Vrijdag 26 September 1952 48e Jaargang No. 12588 Buiten God is 't nergens veilig Vondel De ramp met de Franse duikboot Sybille, waarbij 48 man als verloren worden be schouwd, heeft bij alle zee varende naties diepe ontstel tenis gewekt. Opnieuw zijn bijna vijftig koene zeevaarders om het leven gekomen. Vijf jaar geleden verdween een andere Franse duikboot van de basis Toulon met 21 man aan boord. In 1939 vond een grote Franse duikbootramp plaats voor de kust van Indo- China. 71 mannen verloren hierbij het leven. 20 jaar geleden verdween de Franse duikboot Promethee voor de kust van Cherbourg met 62 man aan boord. DAT AAN LAGES, een van de oorlogsmisdadigers uit de zwartste iaren, welke over ons land in de periode van 1940 tot 1945 geko men ztin, thans bij Koninklijk Besluit gratie is verleend, zal bii velen in den lande niet weinig bevreemding wekken. De regering stond echter voor een moeilijke taak, voor een zware beslissing. Men zou er, in de eerste opwelling, toe kunnen komen, over dit besluit veront waardigd te zijn. Lages is inder daad, het wordt ook in de toe lichting van de minister van Justitie, mr. Donker, gezegd, een der zwaarste oorlogsmisdadigers, die tijdens de Duitse bezetting hier te lande oorlogsmisdrijven en mis drijven jegens de mensheid heb ben gepleegd. „Ook is noch in de persoon van Lages, noch in zijn verder optreden grond voor gra tieverlening gevonden, voegde de minister aan de mededeling toe. Wat heeft dan wel gegolden, of beter gezegd, wat heeft de door slag gegeven? Dat is de overwe ging, dat „na het onherroepelijk worden van de uitspraak, waarbij Lages ter dood veroordeeld is, nu reeds meer dan twee jaar zijn verstreken, gedurende welke men de veroordeelde in onzekerheid heeft gelaten omtrent zijn lot". Men zou hier tegen kunnen aan voeren. dat Lages wel geweten moet hebben, wat hem boven het hoofd hing, ware het niet, dat bij mensen van zijn soort elk be sef van enigerlei schuld, naar wel gebleken is, ontbreekt. En wan neer men er van spreekt, dat „zelfs tegenover een figuur als Lages in een beschaafde samen leving als de onze aan de normen van recht en beschaving wordt vastgehouden", dan is het ver klaarbaar, dat het voor sommigen twijfelachtig is. of dit onder alle omstandigheden tegenover „figu ren als Lages" geschieden moet. Ook is het de vraag, of de traagheid, welke in deze proces gang is gevolgd, met die normen overeenstemt. Maar wij zullen niet alle critiek op de hizondere rechtspleging in dit geval weer naar voren halen. Zeker is, dat de redenen, welke, van rechtswege feitelijk van bijkomstige aard, tot dit gratiebesluit hebben gevoerd, zeer moeten worden betreurd. Zonder opheldering zal een en ander dan ook zeker niet kunnen blijven. Ten eerste missen wij, tot nog toe, in de overwegingen van het gratiebesluit, voor zover deze zijn medegedeeld, naast de nor men van recht en beschaving, die van de christelijke barmhartig heid, welke tegenover de eis van rechtvaardigheid zeker zou moe ten zijn afgewogen. Voor een natie als de onze dient zij mede richtsnoer te zijn bij het bepalen van wat men nu „eén behoorlijke rechtstoepassing" noemt en die daarom voor „een natie als de onze d.w.z. een christelijke na tie, t e r ec h t de grootste waarde heeft! Er is nog iets. Het is wel een tragische speling van het lot, dat het uitgerekend de heer mr. Don ker. thans als minister van Justi tie, moest zijn, die de voornaamste verantwoordelijkheid voor deze beslissing draagt, terwijl hij als Kamerlid in Mei 1951 in' de Tweede Kamer de leiding had van de oppositie tegen het gratiebeleid van de toenmalige regering, waar- bil toen van verschillende zijde op de „barmhartigheidsoverwegin gen" nogal geschamperd werd. Zelfs eindigde het debat met 'n motie-DonkerO), waarin de Ka mer bezorgdheid over dat gratie beleid uitsprak, al werd toen vrij algemeen ook onzerzijds er kend, dat het zwakke punt in dat beleid was, dat „gewerkt" werd met aan de Kamer onbekende richtlijnen. Het is niet de eerste keer, dat oppositie-elementen, la ter zelf in grotere verantwoorde lijkheid geplaatst, tot de ontdek king komen, dat zij in hun nieu we omstandigheden de dingen anders leren zien! Het zou een les kunnen zijn voor dergelijke ele menten in bepaalde gevallen! Afgedacht dan nog van het al even tragische feit. dat minister Donker thans ongeveer voor de zelfde toestand staat, als waarover znn partijgenoten in België de katholieke minister van Justitie hebben lastig gevallen, tot hinder- li.lk volgen toe En eindelijk is het niet duide- iilk, waarom de vorige rege ring inderdaad! deze zaak zo jang op sleeptouw heeft gehouden. Want in de mededeling wordt ge zegd. dat het laatste der gratie adviezen, welke nodig waren, is binnengekomen op 3 October '51. Dat is bijna een jaar geleden! Waarom heeft het zo lang ge duurd? Omdat Lages herziening van het vonnis had gevraagd? Maar dat gebeurde pas op 15 Mei 1952. Daar zit nog zeven maanden tussen!! PARIJS, 25 Sept. De Sybille, de duikboot van de Franse Marine, die gisterochtend na het verstrijken van de oefentijd niet meer boven water kwam, zal nooit meer opduiken. Een communiqué van het Franse Ministerie van Marine heeft aan de mar telende onzekerheid, die twintig uur lang heerste, een einde ge/naakt. Inplaats van naar boven te komen heeft de Sybille de fatale dieptegrens naar beneden overschre den. Na dieper gezonken te zijn dan 250 meter moet de duikboot met zijn rampzalige bemanning van 48 koppen door de druk van het water volkomen vermorzeld zijn. Om elf uur vanmorgen werd door een der patrouillerende schepen naar Toulon geseind: „Duikboot met man en muis verloren. Verwittig familieleden". Een officier van het marine hoofdkwartier in Toulon verklaarde, dat de duikboot naar beneden was gegaan op een plaats waar de zee ongeveer 750 meter diep is. Op de diepte waarop de duikboot ver moedelijk ligt, is alle reddingsmateriaal nutteloos. Het nieuws van de ondergang van de Sybille verspreidde zich als een lopend vuur door Toulon. Dinsdag was de Sybille uitge varen en de meeste leden van de bemanning waren uit Toulon af komstig. Morgen zullen alle sche pen van het eskader waartoe de Sybille behoorde naar de plaats varen om een laatste hulde te brengen aan de bemanning en het schip. Het communiqué In het communiqué van het Franse Ministerie van Marine wordt gezegd: „De Sybille moet als verloren beschouwd worden". De bekendmaking gaat voort met: „Tijdens een oefening van schepen van de anti-duikboot actiegroep op 24 September is de Sybille, die tot 08.02 gevolgd was met behulp van geluidssig nalen, om 09.30, de vastgestelde tijd, niet boven water gekomen. Terstond werd een onderzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van alle ter beschikking staande middelen. Dit onderzoek heeft geleid tot het vinden van olievlekken op het water, zes mijl ten oosten van Cap Camarat (waar de zeediepte ongeveer 700 meter is) en van verschillende voorwerpen, die momenteel nog geïdentificeerd worden". „De veiligheidsboei van de Sy bille werd gevonden, maar de kabel, waarmee die aan de duik boot bevestigd moet zijn, was gebroken", meldt het communi qué verder. „Het centrum van de olievlek, die zich over een groot opper- „DE ZEEUW" BRACHT GEWONDE AAN LAND GOTHENBURG 25 Sept. Aan boord van het fregat „De Zeeuw" van het Nederlandse smaldeel, dat aan de oefening „Mainbrace" heeft deelgenomen, heeft zich een ongeval voorgedaan. De „De Zeeuw" arriveerde reeds vandaag in Gothenburg, om een gewonde aan land te zetten, die inmiddels in het ziekenhuis „Sahl- gren" in Gothenburg is opgeno men. MOSKOU, 26 Sept. De Praw da heeft vandaag een aanval op de Amerikaanse ambassadeur in Moskou gedaan, die het blad „een als diplomaat vermomde „lasteraar" noemde. In het arti kel werd gezegd, dat Kennan door tegenover journalisten in Berlijn de toestand van de Wes telijke diplomaten op het ogen blik in Moskou te vergelijken met de toestand van de diplomaten, die na het uitbreken van de laat ste wereldoorlog in Duitsland ge ïnterneerd werden, gehandeld had op een wijze, welke een ambassa deur niet past. Door deze verklaring tegenover de pers heeft Kennan, aldus Prawda, „zekere elementaire re gels, welke verplichtend zijn voor diplomaten in betrekking tot de landen, waar zij resideren, ge schonden". „Kennan heeft zijn ontmoeting met vertegenwoordigers van de West-Berlijnse bladen en Ameri kaanse correspondenten gebruikt om de ene laster op de andere te stapelen en om te liegen over de Sowjet-Unie. Hij aarzelde zelfs niet om kennelijk onzin te praten, blijkbaar er van overtuigd zijnde, dat alles, wat hij zou zeggen, hoe absurd en onwaar ook, op grote schaal door de specialisten ge bruikt zou worden om valse pro paganda over de Sowjet-Unie te verspreiden". Het blad had verder bezwaar tegen de verklaring van Kennan, inhoudende,, dat de Amerikaanse burgers in Moskou aan strikte regels onderworpen zijn. „Hij beperkte zich niet hiertoe en verklaarde, dat als gevolg hier van het voor Amerikanen onmo gelijk was geworden om contact met de Russen te onderhouden en dat „vrij onlangs zelfs de sociale betrekkingen tussen Russen en Amerikanen verbroken waren". Dit, aldus Prawda, is onjuist DEN HAAG, 25 Sept. In een schoolgebouw te Scheveningen zijn onlangs examens afgenomen ter verkrijging van een Minis teriële verklaring van vak bekwaamheid in de motor branche. Een zekere S, uit Haarlem, die zich voor dat examen had laten inschrij ven, voldeed aan de toela tingseisen. Van motoren wist hij ech ter niets af, zodat er wei nig kans was dat hij de verklaring van vakbe kwaamheid zou kunnen verwerven. Hij besloot zich uit deze moeilijkheid te redden door zijn compag non, de monteur H. uit Haarlem, die van motoren alles af wist maar niet aan de toelatingseisen voldeed, in zijn plaats naar het exa men te sturen. Aldus werd gedaan. Toen de naam van S. werd afge roepen, riep H. „present". Hij legitimeerde zich met het rijbewijs van S-, waarop hij zijn eigen foto had be vestigd. Alles zou misschien goed gegaan zijn als een der exa minatoren niet uit Haarlem afkomstig was geweest. Hij kende zowel S. als H. De politie werd er bij gehaald en H. kreeg een verbaal wegens poging tot oplich ting en valsheid in ge schrifte, S. wegens uitlok king en medeplichtigheid aan deze misdrijven. vlak uitspreidt, is in overeen stemming met de positie van het schip ten tijde van de laatste ge luidspeiling. De schout bij nacht, onder wiens bevel de actiegroep stond en de eerste escortedivisie, blijven ter plaatse patrouilleren. De Sybille stond onder com mando van luitenant ter zee Curot. Met hem zijn vier offi cieren, negen onderofficieren en 34 manschappen om het leven gekomen. LONDEN, 25 Sept. De Perzische premier Mossadeq heeft aan Churchill en Truman voorgesteld, dat de eisen van de Brifs-Iraanse Oliemaatschappij worden voorgelegd aan het In ternationaal Gerechtshof te Den Haag. Dit voorstel geldt tot Za terdag 4 October. Perzië vraagt voorts om 49 millioen pond sterling in omwis- selbare dollars, te betalen als voorschot op de definitieve af rekening met de Oliemaatschap pij, dus niet met de Britse rege ring. PAUS EERT DUITS GENERAAL VATICAANSTAD Paus Pius XII heeft de Duitse generaal Theodor Groppe. die thans in de stad Hanau aan de Main woon achtig is, tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote benoemd. In een begelei dend schrijven noemt de H. Vader als reden voor deze on derscheiding de „karaktervolle houding" van generaal Groppe ten tijde van de nationaal-socia- listische heerschappij. Het vertrek van emigrantenschepen Naar het commissariaat voor de emigratie meldt, staat thans de vertrekdata vast van de vol gende emigrantenschepen: 26 September: „Sibajak" naar Nieuw-Zeeland. 4 October: „Waterman" naar Australië en Nieuw-Zeelaind. 28 October: „Zuiderkruis" naar Zuid-Afrika. 11 Nov.: ,',Johan van Oldenbar- nevelt" naar Australië. 29 November: „Fairsea" naar Australië. FRANSE DUIKBOOT VERMIST De vroegere Engelse duikboot Sportsman, die in Juli van dit jaar werd overge dragen aan de Franse marine en toen de naam Sybille kreeg, is als vermist opge geven, na oefeningen in de Middellandse Zee. De duikboot was reeds tijdens de tweede wereldoorlog ingeschakeld. De Sybille na de overdracht in de haven. STRAATSBURG, 25 Sept. Aan de Europese raadgnvende vergadering is heden in ronde woorden te kennen gege ven, dat zelfs een in hoge mate geïntegreerdéén- geworden West-Europa nooit in staat zal zijn zich economisch zelf te bedruipen, maar altijd hulp van bui ten nodig zal hebben. Dit was de kern van een rap port van de Economische Com missie van de Assemblee, waar in wordt aangedrongen op een enge economische unie van alle Europese staten met de over zeese rijksdelen en koloniale ge bieden, die aan enkele van de bij de Raad van Europa aange sloten staten behoren. Om de Europese afgevaardig den er een denkbeeld te geven hoeveel niet aangeboorde econo mische bronnen Europa overzee zou kunnen exploiteren, wijst het rapport er op, dat deze landen j en gebieden een oppervlakte van ongeveer 50 millioen vier kante km, dat is meer dan een derde van de bewoonbare ge deelten van de aarde, beslaan. Deze landen, zo zegt hij, be slaan een groter oppervlakte dan het Sowjetblok en Rood China samen, waar 750 millioen men sen op 35 millioen vierkante km wonen, terwijl wij 950 millioen mensen hebben, van welke een derde Europeanen in onze over zeese gebiedsdelen. Daarom was de Economische Commissie van mening, dat een snelle ontwikkeling op grote schaal van deze overzeese landen deze in staat zou stellen te pro duceren voor de verkoop naar het dollargebied. waar binnen (Van onze correspondent) HOOGEZAND-SAPPEMEER. Een korte maar zeer felle brand heeft gistermiddag een groot gedeelte van Bodewes' Scheepswerven N.V. in Martenshoek in de as gelegd. Even over vijf, nadat het personeel de werf had verlaten, ontdekte men in de grote bouw loods een sterke rookontwikkeling. In deze loods bevinden zich bijna alle belangrijke afdelingen van het bedrijf, zoals de smederij, de lasinrichting, de bankwerkerij en de afdeling afschrijvingen. Nog voordat de brandweercorp sen van Hoogezand en Sappemeer op het terrein van de brand aan wezig waren, sloegen de vlammen reeds uit de grote loods, die hoofdzakelijk uit hout is opge trokken. Met vele stralen bestreed de brandweer het vuur, maar men kon niet verhinderen dat de loods geheel in vlammen opging. Een in aanbouw zijnde kust vaarder bleef gespaard, maar alle tekeningen en berekeningen van het schip zijn door het vuur ver teerd. Ook de tekeningen van enkele nieuwe opdrachten gingen verloren, zodat de omvang van de schade nog niet is te bereke nen. Omtrent de oorzaak van deze brand tast men nog in het duister. Begrafenis J. B. Vesters UTRECHT 25 Sept. De be grafenis oud-hoofdredacteur van .De Volkskrant," de heer J. B. Vesters, is bepaald op a.s. Maan dag op de R.K. Begraafplaats te Utrecht aan de Prinsesselaan. Vooraf gaat een uitvaartdienst in de parochiekerk van Sint Pau- lus te Tuindorp Maartensdijk bii Utrecht. Aan beide zijden van het Win- schoterdiep volgde een grote schare belangstellenden het ge beuren. Burgemeester Roelfsema alsmede de inspecteur van het Brandweerwezen, de heer Co- mello, waren op het terrein van de brand aanwezig. DORTMUND. 25 Sept. Erich Ollenhauer. de waarnemend voorzitter van de Duitse Sociaal Democratische Partij, heeft van daag het plan Schuman aangeval len. dat volgens hem met ziin looptijd van 50 jaar een besten diging betekende van de deling en de armoede van Duitsland. Hij zei. dat in Groot Brittannie 13 minuten gewerkt moest wor den voor een kilo brood en in Duitsland 25 minuten. Hij gaf de volgende vergelij kingen: Vlees: Duitsland 171 min. Groot Britt. 74; Boter: Duitsland 246. Gr. Britt. 111: Suiker: Duits land 45. Gr. Britt. 18: Koffie en thee: Duitsland 1274 en Gr. Britt. 163. Tsjeclio-Slowaken boven West-Duitsland MUENCHEN. 25 Sept. Drie Tsiechoslowaakse jagers hebben Woensdag enkele minuten boven Westduits gebied gevlogen, aldus maakt de Beierse grenspolitie be kend. De politie gelooft dat de vliegers de weg kwijt waren en niet met opzet de grens hebben geschonden. 25 jaar een. ware grondstoffen- nood zal heersen. Voorstel aangenomen De vijftien leden-staten van de Europese assemblee te Straats burg hebben met algemene stem men een voorstel aangenomen, gebieden overzee tot ontplooi ing te brengen door het weder kerig toestaan van preferen- tiele rechten ten einde West- Europa onafhankelijk van dollar hulp te maken. HAARLEM, 25 Sept. De Haarlemse Rechtbank zou op 6 October beginnen met de behan deling van de strafzaken, die men pleegt aan te duiden als de „Vel ser affaire". Wij vernemen, dat de verdach ten bij de Rechtbank bezwaar schriften hebben ingediend tegen kennisgeving van verdere vervol ging. Nu deze bezwaarschriften zijn binnengekomen zal de open bare behandeling van de straf zaken niet in October geschieden De bezwaarschriften zullen be gin November in de raadkamer in behandeling komen. Leg de zeepost klaar 's GRAVENHAGE, 25 Sept. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea: ms Willem Ruys (1 Oct); Nieuw-Guinea (uitsluitend Hol- landia: ss Tomini (4 Oct.); Ned. Antillen: ms Oranjestad (30 Sept.); Suriname: ms Bonaire (1 Oct.); Unie van Zuid-Afrika: ms Car narvon Castle (27 Sept.); Canada: ss Rijndam (2 Oct.); Australië en Nieuw-Zeeland: ss Ranchi (30 Sept.); Zuid-Amerika: ss Alcantara (6 Oct.). STAD MEXICO. Zeventien passagiers zijn aan de dood ontsnapt toen door een onverklaarbare ontploffing een stuk gereten werd uit een van de zijden van de romp van een vliegtuig, dat naar Oaxaca onderweg was. De bestuurder wist het toestel op een militair vliegveld veilig aan de grond te zetten. De ontploffing ontstond in de bagage-afdeling van een DC-3, die op 3000 meter hoogte naar Oaxaca en Tapachula aan de grens van Mexico met Guatamala onderweg was. Een gedeelte van een van de zijden der romp vloog door de kracht der ontploffing weg. Vele passagiers, onder wie enkele Amerikanen, werden door het rondvliegende metaal licht ge wond. De stewardess voorkwam een paniek, terwijl bestuurder Carlos Rodriguez het toestel voorbereid de voor een landing op de mili taire luchtbasis te Santa Lucia op 40 km ten noord-westen van de stad Mexico. Een der passagiers, Ezequiel Camacho uit Bogota, verklaarde opgemerkt te hebben, dat een man op het vliegveld van de stad Mexico zijn passage annuleerde, nadat hij twee koffers in de bagage-afdeling geplaatst had.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1