Er ligt een taak in Nw. Guinea VerdVsMessa da Requiem MERCADET" door de Plankeniers Nieuwe Volleybalclub in oprichting Economische mogelijkheden Agenda 8 October in de Grote Kerk NAJ AARS-MODESHOW De Katholieke Ambachtsschool Schoenenshow bij V. en D. Modeshow Gerard Worm - Langestr. 40 - Alkmaar Pla u ten tentoonstelling in de aula van liet Miirmellmsgymiiasium ATHLETIEK op de ijsbaan MARKT en BEURS in West-Du Pagina 2 Vrijdag 26 September 1952 ALKMAAR In he begin van de vorige eeuw verkocht Nederland aan Engeland Afri kaans Guinee, thans de bloeien de Goudkust. „Het land was door Europeanen niet te bewonen, er groeide niets en de bevol king was te lui", zeiden de ver kopers. De kopers maakten er toch een bloeiende kolonie van, die thans een van de voornaam ste cacao-producerende landen van de wereld is. Hoe zal het met Nieuw-Guinea gaan?, vroeg Drs. A. Th. Boogaardt zich af in de causerie, die hij dezer da gen hield voor de afd. Alkmaar van Sint Adelbert. Hij knoopte hier de wens aan vast, dat het gebeurde met de Goudkust een lesje mocht inhouden voor de genen, die thans over de toe komst van Nieuw-Guinea te beslissen hebben. Drs. Boogaardt toonde zich 'n warm voorstander van de ver dere openlegging van Westelijk Nieuw Guinea, dat nog onge kende mogelijkheden biedt op economisch terrein. Na vooraf betoogd te hebben, dat Nieuw-Guinea geografisch noch demografisch bij Indonesië hoort als onderdeel van Me- lanesië verschilt het grotelijks van het Aziatisch georiënteerde Indonesië, deze stelling werd al vóór de souvereiniteitsoverdracht erkend gaf spr. als zijn me ning, dat het ongemotiveerd zou zijn Nieuw-Guinea aan Indone sië over te dragen. Dat zou de ondergang van de bevolking van Nieuw-Guinea betekenen, dat 750.000 zielen telt ruw en hoog geschat; hiervan bevinden er zich 230 duizend onder Nederlands toe zicht; de rest leeft nog in on bereikbare streken van dit ge bied, dat 12 maal zo groot als Nederland is. Komende tot de economische mogelijkheden, vertelde spr. veel interessants over deze Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Wil helmus C. A. zn v C. Kuiper en A. A. Zandbergen. André P., zn v H. Selder en D. Greveling; Reine J„ d v R. Langenberg en R. Ekamp. Ondertrouwd: Johannes H. Peters en Cornelia Timmer; Adrianus H. Leek en Christina T. van Well; Robert Vos en Jan netje Schmidt; Simon P. Leijen en Elisabeth M. v. d. Horst. Overleden: Jansie Bos, oud 85 jr., wed. van A. Nieuwland. Uit het politierapport ALKMAAR Dezer dagen hebben wij een bericht geplaatst waarin vermeld stond dat een 75-jarige wielrijder op de Ka naalkade was aangereden door een personenwagen, waarvan de chauffeur zich links op de weg had begeven. De chauffeur had de man ter vergoeding van de beschadiging van zijn rijwiel een rijksdaalder in de hand gedrukt en was daarna snel doorgereden. De chauffeur is inmiddels op gespoord en na onderzoek blijkt aat van het voorgevallene een andere lezing moet worden ge geven. De 75-jarige wielrijder had nl. aan de autobestuurder die op de Kanaalkade reed (en de Kanaal kade is een voorrangsweg) géén voorrang gegeven. Vandaar dat de chauffeur naar links moest uitwijken om een botsing te voor komen. Wegens de hoge leeftijd van de wielrijder is tegen hem geen proces-verbaal opgemaakt. Van de sportieve chauffeur kreeg hij bovendien nog een vergoeding toe voor herstellen van zijn rij wiel. Gistermiddag zijn twee auto's op elkaar gebotst op het kruis punt Stuartstraat-Snaarmanslaan. De eerste verleende aan de twee de geen voorrang en beide wa gens werden door de botsing ern stig beschadigd. Eén van de wa- §ens was eigendom van iemand ie vandaag naar Aruba vertrekt. Hij heeft zijn beschadigde auto toch maar meegenomen. De Alkmaarse gemeentepolitie heeft een Alkmaarder aangehou den die nog een straf tegoed had die hem was opgelegd door de politierechter van Leeuwarden. „achterhoek van de aarde", waarvan nog slechts een twee duizendste deel is geëxploiteerd. Door de ontoegankelijke na tuur is het wat men noemt een mensvijandig land. Het is voor namelijk de kuststrook, die on der controle van het staatsbe stuur staat. Een verdere bestuursexplora- tie achtte spr. urgent. De bo dem bevat tal van waardevolle ertsen en mineralen; luchtfoto's hebben de aanwezigheid van olie vastgelegd. Het land is als het ware een groot oerwoud, met vele kostbare houtsoorten, o.a. het ijzerhout. De transport mogelijkheden zijn echter nog beperkt. Het mijnbouwkundig belang is nog moeilijk te bepa len, doch vast staat, dat er nik kel, zink, talk, asbest, marmer, ja zelfs goud en zilver in de bodem zit. In het Australische gedeelte van Nieuw Guinea is reeds veel goud gedolven; er werd daar reeds voor 11 mil- lioen winst gemaakt. Voorts be vat de bod'em van Nieuw-Gui nea goede glanskolen, nog geen 20 km van de kust, vrij gemak kelijk vereikbaar. Wat de landbouw betreft is het sago-areaal onuitputtelijk, terwijl ae grond zich ook goed leent voor rijstbouw en vee teelt. Een grote moeilijkheid is de schaarste aan mankracht; im port van labour uit China, Ja pan of Indonesië is niet gewenst; gedacht wordt aan Zuid-Afrika en zelfs aan arbeidskrachten uit Nederland. Nieuw-Guinea verdient open gelegd te worden. Tot duver was het een schadepost op de begroting; het kan een winst post worden. De mening, dat Nieuw Guinea economisch waar deloos is, kan niet verdedigd worden. Zolang niet is aangetoond, dat Nieuw-Guinea van geen belang is voor de arbeidsmogelijkheid van ons bevolkinsoverschot en voor de aanvulling van ons grondstoffentekort, mag 't niet worden losgelaten. Spr. betoogde voorts, dat economische over wegingen niet op de voorgrond dienen te worden gesteld. Nederland heeft ook een mo rele plicht tegenover het volk van Nieuw-Guinea, dat groten deels nog in het stenen tijdperk leeft. Dit volk over te leveren aan Indonesië, dat sinds de souve reiniteitsoverdracht nog geen blijk heeft gegeven zichzelf te kunnen besturen, zou onverant woord zijn. In dit verband wees spr. nog op de goede resultaten die mede dank zij de Missie en Zending reeds in Nieuw-Guinea bereikt werden. Tijdens de hierna volgende geanimeerde gedaehtenwisseling heeft Drs. Boogaardt nog vele vragen beantwoord, waarbij hij ook enkele politieke aspecten van het vraagstuk belichtte; hieruit kan wel geconcludeerd worden, dat van overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, dat hier uit prestige-overwegin- gen op aandringt, voorlopig geen sprake zal zijn. VRIJDAG 26 SEPTEMBER Bioscopen: REX: 's Nachts langs de weg 18 jaar. CINEMA: Een nacht in Rome. (a.l.) HARMONIE: Die Csardas fürstin VICTORIA: Starlift (a.l.). Apothekers: Na hedenavond 6 uur voor spoedgevallen geopend Apotheek Wanna-Mient, Mient C 13; Apotheker: mej. F. Schuitema. ZATERDAG 27 SEPT. Bioscopen: Zie boven. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Toneelavond Ber- gerhofspelers. AULA GYMNASIUM Zater dagmiddag tentoonstelling door kinderen opgekweek te planten en bloemen. ZATERDAG: hoog water 12.25; laag water 6.25 en 18.40. ALKMAAR De dames van het Alkmaarse Comité voor het Ere-Fonds voor Oud-verpleeg sters, die de gisteravond in 't Gulden Vlies gegeven toneelvoor stelling door de Plankeniers uit Naarden hebben georganiseerd, mogen tevreden zijn. Zij hadden de voldoening 't Gulden Vlies zo goed als uitverkocht te zien, ter wijl de bezoekers een avond van goede toneelspeelkunst hebben genoten. Vooraf sprak loco-burgemees- ter Van Slingerland wegens verblijf buitenlands van de bur gemeester een woord van har telijk wpjkom tot de vele bezoe kers, waaronder de medische kringen ruim vertegenwoordigd waren. Spr. bracht het doel van het Erefonds voor Oud-verpleeg sters in herinnering en dankte het Comité voor zijn vele werk, dat beloond werd door 'n volle zaal. Ook de spelers uit Naarden bracht de heer Van Slingerland bij voorbaat dank voor hun be langeloze medewerking, alsmede de directie Van 't Gulden Vlies, de heer W. Mooij, die de zaal gratis had beschikbaar gesteld. Tenslotte wenste spr. allen een gezellige avond. Nu, dat is 't geworden. Wij hebben hartelijk genoten van het geestige Franse stuk van de grote de Balzac. Wij hbben meegeleefd met de fantastische speculant Mercadet, die, met een onuitputtelijke ener gie zijn schuldeisers op 'n afstand wist te houden en ze zelfs nog tot hogere credieten wist te be; wegen. Telkens weer weet hij nieuwe perspectieven te openen en zelfs als hij de ondergang nabij is, versaagt hij niet, totdat het gelukkig toeval, zonder het welk niemand wel vaart, hem werkelijk uit de put helpt en van zijn schuldeisers vrienden maakt. Het gezelschap, gevormd door vier dames en negen heren. De Plankeniers, hebben, in aanmer king genomen dat het amateurs zijn, van dit geestige Franse to neelstuk een alleszins acceptabele opvoering gegeven. Er waren uitblinkers, als de heer H. Harms, die de volhan- dige hoofdrol voor zijn rekening had genomen, A. Schatborn en C. v. Dillen, die de rollen van Vio lette en Goulard vertolkten en anderen, die minder uitblonken. J. Rinkhuvzen was een te zwak ke tegenspeler voor de vitale Mercadet; zijn optreden bracht een lichte inzinking in het spel: ook de damesrollen genoten niet de sterkste vertolking. Niettemin ALKMAAR Het bestuur van het district Alkmaar van de NKS heeft het initiatief ge nomen tot oprichting van een volleybalclub voor katholieken. Deze tak van sport wint de laatste tijd meer en meer veld en de tijd is er rijp voor, naast de verschillende bedrijfselubs een officiële katholieke club op te richten in NKS-verband, daar talloze katholieke jongeren, die zich voor deze sport interesse ren, suggesties in deze richting hebben gedaan. Gisteravond heeft het bestuur van het district Alkmaar van de NKS, dat voorlopig de belangen van de komende vereniging zal behartigen, tot de oprichtng be sloten. Wanneer het aantal le den op redelijk peil is, zal uit dezen een definitief bestuur sa mengesteld worden. Dan is de vereniging een feit. en zal de R.K. Volleybalclub de tiende ka tholieke sportclub in Alkmaar zjjn. Wanneer binnenkort een zestal geoefende spelers of speel sters zich heeft aangemeld, kan men wellicht een afvaardiging van de nieuwe club de competi tie insturen. Men kan zich als lid opgeven bij de heren P. Kootker, Westerweg 37, telef. 3287 en P. J. de Bruyn, Ver- dronkenoord 11, tel. 5465. De bedrijfsverenigingen „Ca tapult" en „Hooghe Huys" had den spontaan aangeboden, op deze avond, die gehouden werd in de gymnastiekzaal van de St.-Adelbertusschool, een de monstratie te geven. Er waren vrij veel belangstellenden. Vol leybal is een bijzonder attrac tieve sport, welke, mits goed beoefend, kracht, behendigheid en teamgeest vordert en waar bij samenspel alles is. Het is 'n sport, waar „veel in zit" en veel spanning biedt, zowel aan spe lers als toeschouwers. Wij zou den het alleen maar toepuichen, wanneer Katholiek Alkmaar spoedig zou komen tot 'n bloei ende volleybalclub voor katho lieken. Dan zijn vele jongelui in de winter weer op uitstekende wijze „onder dak". was het geheel zeer genietbaar, vooral ook om de geestige in houd van het vrolijke blijspel. Décor en costuums droegen veel b;j tot de juiste sfeer en in de voorstelling zat een vaart, die men bij amateurgezelschappen dikwijls tevergeefs zoekt. Voor de dames waren er na af loop bloemen; het was een hulde voor de gehele groep uit Naar den, namens welke de heer Harms dankte voor de hartelijke ontvangst. Dit was het eerste op treden van de Plankeniers; wij sluiten ons gaarne aan bij zijn wens, dat het ook niet de laatste keer zal zijn. HONDENBELASTING ALKMAAR. Het schijnt nog steeds tot vele houders van hon den niet te zijn doorgedrongen, dat zii van het bezit van een hond. die ouder dan drie maan den is. ten stadhuize aangifte moeten doen. Het gevolg van hun verzuim is, dat zii moeilijkheden krijgen, doordat hun bij ontdek king een drievoudige belasting aanslag wordt opgelegd. In een bekendmaking op een der advertentie-pagina's herinnert het gemeentebestuur thans weer eens aan de aangifteplicht. Men doet maar het oest. daaraan ge volg te geven. ALKMAAR. Van verschil lende zijden bereikte ons de vraag, hoe het staat met de plan nen voor de stichting van een katholieke ambachtsschool. Men zal zich herinneren, dat de Raad het vorig jaar zijn medewerking weigerde aan de plannen tot op richting, van katholieke zijde ge- entameerd. Wij vernamén, dat tegen dit raadsbesluit geen be roep werd aangetekend bij de Kroon. Intussen is gebleken, dat men dat in Arnhem wél gedaan heeft en met succes, zodat Arnhem bin nenkort wél een katholieke am bachtsschool kan gaan bouwen. Ook uit Friesland bereikte ons het bericht, dat op de Rijksbegro ting voor 1953 een post voor de stichting van een R.K. ambachts school in die provincie is opgeno men. Gewacht wordt op het fiat van de Kamer; is dat verkregen, dan zal volgend aar ook in het Noorden een R.K. ambachtsschool verrijzen. Het voorlopig Comité tot Stich ting van 'n Kath. Ambachtsschool te Alkmaar zal binnenkort verga deren over de vraag, welke weg bewandeld dient te worden; als nog beroep aantekenen tegen het besluit van de Raad, of volgend jaar, als de nieuwe gemeenteraad is gekozen, opnieuw een verzoek om medewerking tot de Raad te richten. Gezien de verhoudingen in de Raad, welke zich volgend iaar maar weinig zullen wijzigen, komt het ons raadzaam voor, dat alsnog beroep wordt aangetekend tegen het besluit van de Raad, om geen medewerking tot stichting van een Kath. ambachtsschool te verlenen. Wij hebben er ons zelfs over bevreemd, dat men dit niet, zoals in Arnhem, direct gedaan heeft. Intussen is veel kostbare tijd verloren gegaan; een reden temeer, om niet nóg eens een jaar te wachten. R. K. A. B. C. ALKMAAR. Ter gelegen heid van het 12 1/2-jarig bestaan van de R.K. Alkmaarse Bridge club wordt Zaterdagavond, aan vang half acht, in Victory een grote open bridgedrive gehouden. Men kan zich voor deelname aanmelden tot Zaterdag 12 uur bij de heer P. Vink. telefoon 2135. Opbrengst collecte ALKMAAR. De Woensdag i.l. gehouden collecte ten bate van het ere-fonds voor oud-ver pleegsters heeft opgebracht een bedrag van 491.61. ALKMAAR Evenals in het voorjaar, heeft V. en D. gisteren wederom een schoenenparade gehouden, die grote belangstel ling onder de dames heeft ge trokken. Een drietal charmante mannequins, met de even char mante namen Henriet, Mara en Gerda, toonden de verschillende soorten, waaronder de camel- en anthracietkleurige het meest opvielen en die in de komende winter wel het meest gedragen zullen worden. Mevr. D. Venema gaf een ex plicatie van de getoonde schoe nen, waar Henriet, Mara en Gerda als trotse geschoeide go dinnen mee paradeerden. Met dezelfde bewonderende blikken, waarmee men naar haar op keek, keek men néér op de schoentjes en geen wonder ook. De verscheiden modellen, som mige naar Amerikaanse snit, voldeden geheel aan het vrou welijk verlangen, goed, licht en charmant gekleed te gaan. Daar waren allereerst de vlotte en jeugdige modellen California- schoentjes, in camel- of anthra- cietkleur, de grote mode van de komende winter, en die met hun aardige versiering een bij zonder sportieve indruk maken. Schoenen zonder hoge hakken, die helemaal niet nodig blijken om er elegant uit te zien. De aandacht trokken ook de pumps en flats, in verschillende uitvoeringen, waarvan sommige op de kwetsbare plaatsen met leer waren bewerkt, een prac- tisch voordeel dus. De schoen, waarom gevochten zal worden is de „Stromboli" in rood, met een schier onverslijtbare zool. Bewondering trok o.a. ook de calfslederen cocktail schoen, met brede zool, die men toch aan de voeten bijna niet voelt. De verrassing van de show was een „goedkope" suède dames pump met tankhak in zwart, waarvan men ze echter ook in wat frivoler uitvoering had, met lak bewerkt en met open ver siering. Tenslotte waren er de ver schillende laarsjes, in allerlei uitvoering, waarvan een in ca- lifornialeer en met wol gevoerd wel de meest vlotte indruk maakte. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE WILD Op 3 October herdenkt de hr. A. Heertjes, chef van de Elec- trotechnische Radio- en Rijwiel groothandel van de ïa. M. de Wild N.V. alhier, de dag waar op hij 25 jaar bij deze firma in dienst is. Ter gelegenheid van dit jubi leum wordt die dag van. 3 tot half 5 in ,,'t Wapen van Heems kerk" een receptie gehouden; des avond zal het jubileum, ge lijk met het zilveren jubileum van de heer A. Dudink, die 23 .Tan. j.l. 25 jaar bij de fa. De Wild werkzaam was, in tegen woordigheid van directie en het personeel uit Utrecht en Alk maar feestelijk worden gevierd. ALKMAAR. Velen zullen zich nog herinneren, dat dit werk enige jaren geleden onder auspi ciën van het N.H. Dagblad, door de R.K. Oratoriumvereniging, ge dirigeerd door Leo Pielage, in de Grote Kerk werd uitgevoerd. Thans heeft de Ned.-Herv. Ora toriumvereniging te Alkmaar, di rigent Corn. Jonker, hetzelfde werk in studie genomen, waarvan de uitvoering op 8 October, even eens in de Grote Kerk zal plaats hebben. De solisten zijn: Erna Spooren- berg, sopraan; Lenie Henning, alt: Han Le Fèvre, tenor en David Hollenstelle, bas. De orkestbege leiding is toevertrouwd aan de H.O.V. Dit Requiem, dat Verdi na zijn opera Aïda componeerde en dat in 1874 gereed kwam, had nog een voorgeschiedenis. Naar het ons voorkomt, is deze niet alge meen bekend, zodat het zijn nut kan hebben hieromtrent iets mede te delen. Toen de beroemde opera-compo nist Rossini in 1869 te Parijs stierf maakte Verdi die een grote verering voor deze meester had, het plan zijn nagedachtenis te eren. Het was wel een bijzonder muzikaal plan. De belangrijkste Italiaanse componisten zouden ge zamenlijk een Requiem" schrü- ven. Een commissie verdeelde de tekst in dertien stukken en ieder zou een gedeelte voor zijn reke ning nemen. Dit waarlijk oor spronkelijke plan is echter niet doorgegaan. Inmiddels had Verdi het hem toegewezen gedeelte, nl. het „Li bera me", reeds gecomponeerd. Toen in 1873 de dichter Alles- sandro Manzoni stierf, door wiens dood Verdi ten zeerste werd ge troffen, besloot Verdi ter zijner nagedachtenis een volledig Re quiem te componeren, met zijn reeds voltooide „Libera me" als slotzang. De „In Memoriam"-uit- voering vond plaats op 22 Mei 1874. Verdi's Requiem wordt daarom ook wel het Manzoni- requiem genoemd. Verdi's werk is op de eerste plaats een concert, maar geen Li turgische mis; daarvoor is het bo vendien ook te omvangrijk. Deze muziek heeft een ernst en diepte van inhoud, niettegenstaande sommigen Verdi's muziek in dit opzicht „te opera-achtig" vinden. Men vergete echter niet, dat het Zuidelijk temperament zich nu eenmaal moet manifesteren. Men denke hierbij ook aan de mis- muzieken van bijv. Haydn en Mo zart. Wie Verdi goed beluistert, zal toch onder de indruk komen van zijn oprechte devotie. Uit de conceptie van dit Requiem blijkt, dat het reeds eerder geschreven .Libra me" de muzikale kern van het werk vormt. De bezorgdheid voor de ziel van de overledene en de angst voor de laatste Oordeels dag, de „Dies irae", vormen de twee dominerende gedachten van dit meesterwerk. Met het bede thema „Requiem aeternam dona eis Domine" (Heer, geef hun de eeuwige rust) zetten de violoncel len in. De feitelijke muziek is hier aan het strijk-orkest toebe deeld: het koor zingt in afgebro ken frases de bede. In de sequentia „Dies Irae het grootste deel van het werk. in visionaire schilderingen en met grandioze orkest-middelen komt Verdi's geniale dramatische in slag wel zeer sterk en boeiend tot uitdrukking. Het „Sanctus" en „Benedictus" zijn met elkaar verbonden en hebben meer een jubelend karak ter. Daarmee contrasteert 't „Ag nus Dei", aangeheven door unj- sono-zang van sopraan en mezzo sopraan (soli), een tere melodie, welke geleidelijk door het gehele ensemble wordt overgenomen. Op het vrij beknopte Communio ,Lux aeterna" volgt als besluit 't responsorium „Libera me", even als het „Dies irae" groots van op zet. Het werk eindigt met een meesterlijke fuga op de wporden •Libera me Domine", op een the ma, ontwikkeld uit het Requiem motief. Na een grote climax treedt plotseling ontspanning in, de so praan-soli. Het geheel eindigt in een bijna fluisterend C-majeur- accoord. Verdi. die vóór alles dramatisch opera-componist was, bewees met dit meesterlijke Requiem wel zijn grote veelzijdigheid. De reputatie van de Ned.-Herv. Oratorium-vereniging, ons bekend uit vele Passie-uitvoeringen e.d., doet ons weer het allerbeste van dit grootste kerk-concert ver wachten. W. SCHREURS. DOKTERSDIENSTEN RAYON WESTFRIESLAND Dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296:204; Dokter Boeckhorst te Wog- num, tel. K 2297:215; Dokter de Vries te Benning- broek, tel. K 2299:251. AVENHORN/BERKHOUT Dokter Reedijk te Avenhorn, tel. K 2294:225. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Rex: ,,'s Nachts langs de weg" (18). Harmonie: „Die Csardas-für- stin". Sinema Americain: „Een nacht in Rome" (a.l.). Victoria: „Starlift" (a.l.). Bergenaren zoeken een nieuwe toekomst BERGEN (N.-H.) Vandaag (Vrijdag) znn met de „Water man naar Nw.-Zeeland vertrok ken, de heer Boorsma en echtge note, van de Breelaan 72 en mej. E. L. Borst, Sluislaan 17, die naar haar beide zusters gaat in het Noordereiland. Op 4 October ver trekt mevr. Bakker tot voor kort Oude-Prinsweg 5 met haar 4 kin deren naar haar man die 9 maan den geleden vertrok. Op 30 Sept. vertrekken de jongemannen Jac. Nico en Dick de Koning, Voert 6, Piet Bakker. Voert 8, en Jan Smit, Zakendijk 10, naar het nieuwe vaderland. Zij reizen met de trein via Parijs naar de havenplaats Marseille, waar de nieuwste Franse vrachtboot hen wacht die hen na 2 maanden rei zen op Nieuw-Zeelandse bodem brengt. Advertentie Hiermede hebben wij de eer U uit te nodigen tot het bijwonen van onze kleine waar wij naast onze TRICOT-KLEDING, tevens de NIEUWE NAJAARS-MODELLEN JAPONNEN, MANTELS, COCKTAIL- E en AVONDJAPONNEN tonen. Deze show wprdt gehouden op DINSDAG 30 SEPTEMBER a.s. in de kleine zaal van de HARMONIE te ALKMAAR E Aanvang: Middagshow 14.30 uur Avondshow 20 uur l Kaarten a 2.75 aan onze zaken hoek Houttil en Langestr. 40 E Ook telefonisch 24932944 Door kinderen zorgvuldig opgekweekt ALKMAAR. De afdeling Alkmaar van de Kon. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke momenteel 50 leden telt, heeft in samenwerking met het gemeentebestuur en verschillende bloemist-winkeliers in de aula van het Gymnasium aan de Wes terweg een tentoonstelling van planten ingericht, die door school kinderen zijn gekweekt. Het gaat er bij deze vereniging o.a. om, belangstelling voor bloemen en planten, plantsoen- en tuinaanleg hij het publiek aan te kweken en vanzelfsprekend begint dit werk bij de kinderen. In Juni van het vorige jaar heeft men aan alle scholen in Alkmaar en Oudorp 2907 planten in pot uitgereikt, met de bedoe ling. dat de kinderen die binnens huis verder zouden opkweken en verzorgen. Nu dit achter de rug is. worden de opgekweekte plan ten, waaraan door de kinderen heel wat uurtjes vol ijver en toe wijding besteed zijn, tentoonge steld. Er zijn slechts 523 planten ingezonden. Sommige scholen heb ben helemaal niets van zich laten horen, waaruit wellicht zou kun nen blijken, dat het onderwijzend personeel dit werk niet voldoende gestimuleerd heeft. In dit verband is het aardig om te zien, hoe verschillende scholen gereageerd hebben. In het na volgende staatje wordt percents gewijze aangegeven, in welke mate de scholen de planten heb ben ingezonden: Jan Ligthartschool 15 pet. van [het aantal op deze school uitge reikte planten: Rochdaleschool 50 pet.: Oudorp 60 pet.; Tesselschade- school 16 pet.. Bosboom Toussaint- school 17 pet. en Lindenschool 23 pet. De Openbare lagere school in Oudorp heeft voor de tweede ach tereenvolgende maal de wissel beker gewonnen. De tentoonstelling bevat ver volgens nog een Dahliastand van de heer A. Groen te St. Pancras, met verschillende rassen, zoals cactus, semi-cactus, decoratief, mi niatuur en mignon. De prijzen vielen als volgt: C o 1 e u s 1. A. Schmeddes (St. Willibrordusschool)2. G. Vader (St. Willibr.school)3. G. Datema (Oudorp); 4. B. Schot (Wilhelmi- na); 5a. A. Distelbrink (Oudorp); 5h. L. Zaal (Rochdale). Fuchsia: 1. J. Gonggrijp (Ligthart); 2a. J. Roope (Vondel); 2b. L. Krab (Oudorp); 3a. Gr. Pie (Ligthart); 3b. M. Muilwijk (Vondel); 4. D. Boerman (Roch dale): 5. M. Haven (Rochdale). Begonia: 1. Gr. Pie (Ligt hart): 2. Gr. Pie (Ligthart); 3. J. Gonggrijp (Ligthart); 4a. R. Groet (Oudorp); 4b. E. Muilwijk (Tesselschade): 5a. R. Kaagman (VGLO)5b. B. Nieboer (Linden). Geraniums: 1. E. Muilwijk (Tesselschade); 2. P. de Haas (Tesselschade); 3. G. Scheepsbou wer (Oudorp); 4. L. v. Beneden (Oudorp); 5. Th. van Beneden (Oudorp). B a 1 s e mi n 1. H. Malta(Ligt- hart): 2. L. v. d. Bogaarde (Ligt hart); 3. I. van Gaai (Mariasch.). De prijsuitreiking geschiedt a.s. Zaterdagmiddag om 5 uur. De tentoonstelling, die er wel verzorgd uitziet, zal tot dat tijd stip voor het publiek geopend zijn. W eersvertvach ting medegedeeld door 't K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. Nu en dan buien Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Langs de Waddenkust nog stormach tige, overigens krachtige en in het Zuiden van het land tijdelijk tot matig afnemende Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 27 September zon od 6.35, onder 18.27: maan op 15.53. onder 23.10. Advertentie KLEDERMAKERS LAAT 112 5 October: De beste Junioren van Noord-Holland aanwezig HEILOO. De Athletiek Ver D.O.V.E.S. organiseert Zondag 5 October op de Ijsbaan de athle tiek-wedstrijden die Zondag i.l. zijn afgelast. De junioren van geheel Noord- Holland (Amsterdam inbegrepen) zullen uitmaken wie de beste allround athleet is. De wedstrijd geeft de A en B jongens en de meisjes uit een viifkamp. en de 13 meisjes uit een driekamp. De volgende nummers worden verwerkt: A-jongens: 100 m. 800 m. ver springen. hoogspringen kogel stoten. B-jongens: 100 m. 600 m. ver springen. hoogspringen, kogel stoten. A-meisjes: 60 m. verspringen, hoogspringen, kogelstoten. dis cuswerpen. B-meisjes: 60 in. verspringen, kogelstoten. Van de deelnemende jongens noemen we Bos (estafette) ver moedelijk de beste B-junior van Nederland. Roi.g Konijn (DO VES, beide springen ruim 6 m. 6 meter ver. En bij de meisjes Tineke de Jong (Sagittal Ned. Kampioen en recordhoudster verspringen. Imke Vaal (Ned. Kampioen hor den). Mieke Schenk (beste pres tatie 1952 verspringen). Namen die goede sport en prima resul taten garanderen. De prestaties worden gehono- reed volgens de Finse punten telling. De wedstrijd vangt aan om 12 uur. Audiëntie HAARLEM, 25 September Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 30 September en Woensdag 1 October a.s. geen audiëntie verlenen. Gevangeniswezen ALKMAAR. De heer J. F. H. Kiene, sinds 11 Juli 1949 di recteur van het Huis van Bewa ring alhier is bevorderd tot adj. directeur 2de klasse aan het Huis van Bewaring III te Amsterdam. De heer H. A. van Huit. direc teur 4e klasse van het Strafge- sticht Bankenbosch is in gelijke rang overgeplaatst naar het Huis van Bewaring in onze stad. GROOTEBROEK, 25 Sept. 3000 kg aardappelen, Yselster 8.80, Saskia 9.80; 7500 kg bieten, A 6.80—8.70, B 5.60—7.70: 15000 kg uien, grof 12.7013.40, gr. 14.70—15.60, drieling 16—16.80, nep 16.30—19.90; 1000 kg rode kool 13.10; 1500 kg veevoer 4— 4.30; 1500 kg groene kool 6.606; 400 kg slabonen 5057; 75000 st. Bloemkool, B 2638.80, afw 22.30—27.90, stek 7—11.10, tuss.s. 27.10—36.20, II 22.40—28, stek 13.50—26.20. WARMENHUIZEN. 27 Sept. 600 kg. slabonen 3243; 5100 kg. uien 15.30—15.50; grof 13.10— 13.40; drielingen 15.80—15.90: nep 24—24.90; 8300 kg. aardappelen koopmans blauwe 10.70; eigenh. 11.50; 500 kg. b;eten 7.50: 41.000 kg. witte kool 4 90—5.30: 900 st. bloemkool eerste soort 24.10 28.60: tweede soort 8.5012. N.-SCHARWOUDE, 23 Sept. 3500 kg aard. BI. Eigenh. 10.60, Bevel. 9.20, Bonken 8.309.80; 300 kg kroten A 8.30—9.80, B 5.80; 300 kg peen B 8.90, C 8.70; 18.00 kg uien 15.1016.20, grote 13.70—14.40, driel. 15—17, nep 19 —23; 6700 kg slab. I 48—54, II 38 —42, afw. 24—36; 2800 kg rode kool B 4.605.30; 400 kg gele kool A 4.70, B 3; 300 kg groene kool A 6.40; 95.000 kg witte kool 3.55.5; 5000 succ. kool 5.405.50 1300 st. bl.kool A2 17, BI 13—22, B2 8—17. LANGEDIJK, 26 Sept. 1000 kg. aard. Eerst 8.90; Dl. Eigenh. 10.60; grote 8.7—9.8; 17000 kg rode kool A 7.911.1, B 4.9T; 2100 kg gele kool 5.45.5; 14.000 kg groene kool 66.4; 110.000 kg witte kool 4.55.5; succ. kool 5.4 5.7; 13.000 kg uien 1315.9, grove 13.513.8, driel. 15.917.1, nep. 22.827; 8000 kg biet A 8.7 —9.2, B 6.8—7.9; 2000 kg peen B 9.1—9.2, C 8.5—8.8; 1200 kg andij vie 5—7.1; 3000 kg slab. I 40.9— 51.1, II 35.7—39; 7000 st. bl.kool BI 18.10—31, B2 9.9—15.2. Pluimvee- en eiermarkt Barneveld BARNEVELD 25 Sept Pluim- veemarkt: aanvoer ca. 28.000 stuks Mede door de slechte weersom standigheden was er een trage handel. De oude kippen gingen tegen een iets lagere prijs van de hand. Prijzen: oude kippen 1.55 —1.70; oude zware kippen 1.75 1.85: jonge hanen 2.202.60; N. H. blauwe kuikens 2.552.65 per kg, overige per stuk: oude hanen '34; oude eenden 0.801.40: tamme konijnen 37.50: tamme duiven 0.600.70. Eiermarkt: aanvoer ca. 1.000.000 stuks. Handel matig. Prijzen: kip peneieren 19.5020; algemene prijs 19.75 per 100 stuks; kiloprijs kippeneieren 13.18; henneneieren 1317 per 100 stuks. Veluwse eierveiling „Bar- neveld-Ede." Aanvoer ca. 610.000 stuks. Han del redelijk. Prijzen: kippeneieren van 60/65 gram 19.6020.20; henneneieren van 45/33 gr. 12.60 16.87; kalkoeneieren 20.86; een deneieren van 68/72 gram 12.50 14.16, alles per 100 stuks. KAASMARKT ALKMAAR Aanvoer 42.000 kg. 32 st. fa- briekskaas 2.19 p. kg. 11 stapels boerenkaas 2.24 p. kg. Handel zeer stug. BUITENLAND OVERZICHT De eerste tekenei mende verkiezingss' Duitsland worden r der aanwijzingen is voering, die de voo: sociaal-democratisch lenhauer, gisteren op het vijfde na-oo: heeft gehouden. De Kurt Schumacher 1 gras over laten gro houding van de We Drie had Ollenhaui woord over. Een mogendhedenconfere Duitse kwestie sti strikte eis, terwijl h man helemaal gee: zijn betoog kan v: het een wig zou d het vasteland en En Scandinavische lan rijk had het bij h bedorven, omdat h alle onderhandeling het eigen belang ui Over de binnenla zijn niet minder hi gezegd. Uit alles sj lijk, dat de socialiste ven naar een onteigi groot-grondbezit. H vakverbond vinden 2 hun zijde. Er zijn langrijke zaken, dii democraten bij hun campagne tegen d coalitie van christei liberalen en rechts het veld zullen bren bleem van de here) sociale kwestie. Adenauer komt d: gelegen. Hij heeft wanneer straks het Europese verdragen delen. De opvatting kanselier druist re tegen de mening v listen op het terrein tenlands beleid. A West-Duitsland insch Westers blok. De so< den nog altijd kran aan de hereniging, binding met het die thans wordt voor ten ze niets hebbc IJzeren Gordijn, c Duitse landen is scheidt ook de poli in West-Duitsland in hoe dit gordijn ooit doen verdwijnen. De christen-democ tegenover de social; van onteigening hei gegeven van een ver persoonlijke bezitsr zien daarin het geëij om een beter ger< verdeling van het komen te bereiken. arbeidersmassa. De liberalen nemei een midden-positie ii ste bezwaren zijn j de socialisatie, waar democraten mee scl minder fel ageren tegen de vakbondei getekend programmi er niet op na. Het ge wat men niet wil, c Het is negatief. Wai zijn van de, extrerr rechtse groepen staa zien. Een verbod v; tijen is niet onmog üigen de oud-nazi's nisten zich niet aan tijken, dan zullen zi een politiek dak bov moeten zoeken. Een i niet al te sterk coi groepen naar de so in de lijn. Dit zal vai aer socialisten zelf a zou evenryel geen v ze betekenen. Uit alles blijkt n het er binnenkort i: republiek heet zal uitslag van de strijd ringskasteel van B alleen voor de West zaak van het hoogste zal zeker van invloe gehele wereldpolitiek problemen aan de gesteld, die ver ovei van de Rijn reiken, mag men aannemen, uitslag van de verkie V.S. op de Duitse een stempel zal druk Ollenhauer en zijn ten eerder gebrand venson dan op een DEN HAAG, 25 St elkeen, die het v draagt, wel zwaarr Bond van Werkget verwante Bedrijvei min geanimeerde De bond bleef gel ook op deze vergadei hij een aantal gasten bergen, onder wie gt nen worden de mini: ciale Zaken, mr. J. i de voorzitter van de mer, mr. J. A. Jonkn gemeester, mr. F. M king, de gouverneur dentie, ir. Tans, de h saris, J. H. A. K. Gu Weezeel en de presii Belgische Hotelfedert De voorzitter van 1 stuur van de bond, d Meyer, heeft tijdens dering een rede geho in hij de kernproblei Nederlandse hotelleri loupe nam. Hoewel

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2