Geen uitspraak te geven over „verdedigde gemeden PAULA r>r> JVog maar vier Urker vissers zoeken iverk Directeur Groninger kledingfabriek wegens verduistering in arrest NEDERLANDSE TOERISTEN IN HET BUITENLAND Duizenden brachten Cor Ruys laatste hulde K.N.V.B. niet anti-katholiek V. S. - studiebeurzen voor Nederlandse leerkrachten Politieke strijd in West-Duitsland RIDGWAY SPRAK MET DE PERS Al-omvattende defensie nog niet mogelijk Grootste heivondering voor onze Korea-strijders Naar wij vernemen Zij geven twintig millioen meer uit dan buitenlanders inbrengen De toekomst van 't ambaeht Meer kaas naar de Ver. Staten Hilversumse koopman als medeplichtige gegrepen Vrijdag Üo Sep tem-. Pagina 3 BUITENLANDS OVERZICHT De eerste tekenen van de ko mende verkiezingsstrijd in West- Duitsland worden merkbaar. Eén der aanwijzingen is de felle rede voering, die de voorzitter van de sociaal-democratische partij, Ol- lenhauer, gisteren in Dortmund op het Vijfde na-oorlogse congres heeft gehouden. De opvolger van Kurt Schumacher heeft er geen gras over laten groeien. Voor de houding van de Westelijke Grote Drie had Ollenhauer geen goed woord over. Een directe vier- mogendhedenconferentie over de Duitse kwestie stelde hij als strikte eis, terwijl het plan-Schu- man helemaal geen genade in zijn betoog kan vinden, omdat het een wig zou drijven tussen het vasteland en Engeland en de Scandinavische landen. Frank rijk had het bij hem voorgoed bedorven, omdat het steeds bij alle onderhandelingen alleen op het eigen belang uit zou zijn. Over de binnenlandse politiek zijn niet minder harde woorden gezegd. Uit alles spreekt duide lijk, dat de socialisten zullen stre ven naar een onteigening van het groot-grondbezit. Het machtige vakverbond vinden zij daarbij aan hun zijde. Er zijn dus twee be langrijke zaken, die de sociaal democraten bij hun verkiezings campagne tegen de regerings coalitie van christen-democraten, liberalen en rechts gematigden in het veld zullen brengen: het pro bleem van de hereniging en de sociale kwestie. Adenauer komt dit alles slecht gelegen. Hij heeft werk genoeg wanneer straks het parlement de Europese verdragen zal behan delen. De opvatting van de bonds kanselier druist rechtstreeks in tegen de mening van de socia listen op het terrein van het bui tenlands beleid. Adenauer wil West-Duitsland inschakelen in het Westers blok. De socialisten hou den nog altijd krampachtig vast aan de hereniging. Van een ver binding met het Westen, zoals die thans wordt voorgesteld, moe ten ze niets hebben. Hetzelfde IJzeren Gordijn, dat over de Duitse landen is neergelaten, scheidt ook de politieke geesten in West-Duitsland in hun oordeel hoe dit gordijn ooit voorgoed te doen verdwijnen. De christen-democraten hebben tegenover de socialistische eisen van onteigening het parool uit gegeven van een verspreiding der persoonlijke bezitsvorming. Zij zien daarin het geëigende middel om een beter gerechtvaardigde verdeling van het nationale in komen te bereiken. Juist voor de arbeidersmassa. De liberalen nemen als vanouds een midden-positie in. Hun groot ste bezwaren zijn gericht tegen de socialisatie, waar de sociaal democraten mee schermen. Niet minder fel ageren de liberalen tegen de vakbonden. Een sterk getekend programma houden ze er niet op na. Het geeft meer aan wat men niet wil, dan wat wel. Het is negatief. Wat het lot zal zijn van de. extreme linkse en rechtse groepen staat nog te be zien. Een verbod van deze par tijen is niet onmogelijk. Bezon digen de oud-nazi's en commu nisten zich niet aan illegale prac- tijken, dan zullen zij toch elders een politiek dak boven hun hoofd moeten zoeken. Een overgaan van met al te sterk communistische groepen naar de socialisten ligt in de lijn. Dit zal van de houding der socialisten zelf afhangen. Het zou eveniyel geen voordeel voor ze betekenen. Uit alles blijkt nu reeds, dat het er binnenkort in de Bonds republiek heet zal toegaan. De uitslag van de strijd om het rege ringskasteel van Bonn is niet alleen voor de West-Duitsers een zaak van het hoogste belang, maar zal zeker van invloed zijn op de gehele wereldpolitiek, omdat hier problemen aan de orde worden gesteld, die ver over de grenzen van de Rijn reiken. Omgekeerd mag men aannemen, dat b.v. de uitslag van de verkiezingen in de V.S. op de Duitse verhoudingen een stempel zal drukken. Zo zijn Ollenhauer en zijn geestverwan ten eerder gebrand op een Ste venson dan op een Eisenhower. SCHIPHOL, 25 Sept. „Wij hebben nog in genen dele zelfs ook maar de minimum kracht, die wij nodig hebben, bereikt. Het is echter mijn overtuiging, dat wij deze tijdig zullen bezitten"Dit zei generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de N.A.V.O. vanmiddag, kort voor zijn ver trek, tijdens een persconferentie op Schip hol. Hij legde er de nadruk op hoezeer hij de bijdragen en vooral de militaire bijdra ge van de West-Duitse Bondsrepubliek op prijs stelt. Naar de Columbiafilm „Paula" met Loretta Young en de kleine Tommy Rettig De vooruitgang, die er in de laatste twee jaar gemaakt is, noemde hij uiterst groot. „Het resultaat is verbazingwekkend. Als een agressor thans zal trachten ons aan te vallefi, zal hij een geheel' verschillende graad van weerstand tégenover zich vinden dan die hij b.v. een jaar geleden zou hebben ontmoet". Generaal Ridgway zeide met nadruk, dat echter geen mili taire sterkte kan worden opgebouwd op een zwakke econo mische ondergrond. Generaal Ridgway begon zijn persconferentie met te zeggen, dat hij enkele algemene opmer kingen wilde maken en dat hij bereid was daarna vragen te be antwoorden. Hij zeide diep ge troffen te zijn door de hoffelijk heid, waarmede hij hier in Ne derland is ontvangen. Dit had hem echter niet verbaasd, want aldus de generaal „ik ben reeds lange tijd een grote be wonderaar van uw volk en ik acht het een eer onder de groot ste vrienden, die ik bezit, enigen van uw landgenoten te mogen rekenen". In Korea „Als een voorrecht heb ik het beschouwd met uw mannen in Korea zij aan zij te hebben mo gen strijden. Uw regiment is toe gevoegd aan de tweede Ameri kaanse infanteriedivisie, die met niets en niemand te vergelijken is. Het moet voor u juist zo'n gevoel van trots zijn als het voor mij is, dat het uw mannen zijn, die enige van de hardste proeven van de strijd hebben doorge maakt. Ik respecteer dan ook vol komen de bewondering, die mijn mannen voor de uwe hebben en ik hoop, dat dit gevoel weder kerig is De eerste vraag, die de gene raal werd gesteld, was uiteraard die over recente berichten, vol gens welke bepaalde delen van ging een Haagse compagnon er met de hele kas van het bedrijf vandoor. Na hiermee in Amster dam aan de zwier te zijn ge weest, kreeg hij ruimschoots tijd om in de cel over die zwierig heid na te denken; zullen een tiental leden van de Zweedse en een twintigtal le den van de Noorse kunststof federatie een bezoek aan Neder land brengen. Zij zullen o.a. een bezoek brengen aan de Philips- en de AKU-fabrieken; zullen op 16 en 17 October a.s. vertegenwoordigers van de Oos tenrijkse kunststoffen-industrie een bezoek aan ons land brengen; deed een Haagse bloemist bij de politie aangifte van de dief achtige neigingen van zijn loop jongen, die in een jaar tijds meer dan vierduizend gulden had weg genomen; begint de suikercampagne te Halfweg, welke negen weken zal duren, Maandag 29 September; brengen zes Britse parlements leden van 13 tot 19 October a.s. een bezoek aan ons land. Dit be zoek geschiedt op uitnodiging van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal. West-Europa niet zouden worden verdedigd. Daarop antwoordde de generaal: „De verdediging van West-Euro pa van geheel West-Europa tion terug naar Parijs. is ons doel. Op dit ogenblik mogen wij niet hopen dat te kun nen doen met de beschikbare strijdkrachten, maar elke dag die verstrijkt wordt de mogelijkheid hiertoe groter". De generaal zei'dë elke specu latie in enige gesuggereerde rich ting te betreuren en wel om twee redenen: le. geen sterveling kan op dit ogenblik voorspellen op welke wijze een aanvaller zijn plannen ten uitvoer zal brengen; 2e. wij hebben geen keus. Indien wij morgen aan de dag worden aangevallen, zullen wij zonder twijfel aanvankelijk in de ver dediging worden gedrongen. Generaal Ridgway vertrok kort na vier uur met zijn Constella- BUENOS AIRES, 24 Sept. De Nederlandse ambassade in Buenos Aires heeft Woensdag bekend gemaakt, dat op het ogenblik slechts vier van de 20 Urker vissers, die in Januari in Mar del Plata aankwamen, werk zoeken. Tien mannen van de groep van twintig, aldus de ambassade, zijn thans na een contractueel geschil, waardoor zij als gevolg van hun weigering om Zondagsarbeid te verrichten werkloos zijn gewor den, naar het eiland Urk terug gekeerd. Drie van de zes Urkers, die op het ogenblik werk hebben, zijn in de visserij, terwijl de andere drie winstgevende betrekkingen hebben, verklaarde de ambas sade. De ambassade legde deze ver klaringen af, omdat in Nederland berichten de ronde deden volgens welke twaalf der vissers „bijna behoeftig" waren en omdat in Nederland een actie ontketend was, om hen aan vissersschepen te helpen. Receptie Katli. Ned. Journalistenkring Het Hoofdbestuur van de Ka tholieke Nederlandse Journalis tenkring deelt mede, dat bij ge legenheid van het vijftigjarig bestaan der organisatie gelegen heid tot gelukwensen wordt ge boden op Zaterdag 4 October a.s. om vier uur (tijdens de pauze van een journalistiek cabaret) in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen aan de Maria- plaats te Utrecht. Voorlopig Ned. Elftal Wolverhampton Wanderers DEN HAAG, 25 Sept. (ANP). De wedstrijd tussen het Voorlo pig Nederlands Elftal en de En gelse eerste divisieclub Wolver hampton Wanderers zal op Woensdag 8 October worden ge speeld in het Feijenoord-stadion te Rotterdam. De wedstrijd zal om 6.00 uur aanvangen. 1) I Het wachten in een ziekenhuis op de uitslag van een operatie, die een huisgenoot moet ondergaan, is een ware marteling. Steeds weer richt men de blik op de deur van het vertrek, waarin men zich bevindt. Want op een onverwacht ogenblik zal deze worden geopend door een verpleegster of door een dokter met berichten over de afloop van het chirurgische ingrijpen. Het was deze marteling, die professor John Rogers moest ondergaan, ook al bevond hij zich in de kamer yan de directeur van het ziekenhuis tevens een van zijn intieme vrienden dokter Frazer en zat deze tezamen met hem te wachten. Johns vrouw onderging in de operatiekamer van- de afdeling verlossingen een zeer ingrijpende be handeling. Voor de tweede maal hoopte het jonge echtpaar Rogers op een baby. De eerste keer had den de dokteren reeds het hoofd geschud en sterk in twijfel getrokken of Paula Rogers wel ooit het geluk van een eigen kind zou kennen. Er kwam echter een ogenblik, waarop de hoop in de harten van John en Paula opnieuw ontwaakte. Maanden lang werd de jonge vrouw met de grootste zorg omringd. Zij zelf offerde alles op en ontzag zich in ieder opzicht, opdat zij spoedig met zijn drieën zouden zijn. En thans bevond Paula zich in de critieke periode. Wederom hadden de doktoren bedenkelijk gekeken, maar zij beloofden hun uiterste best te zullen doen voor moeder en kind. Het is te be grijpen, dat onder deze omstandigheden John in de hevigste spanning leefde. Hij moest nóg enkele momenten van wurgende onzekerheid doormaken momenten, die allen, die in zulk een situatie hebben verkeerd, zich zullen herinneren. Dat is het ogenblik, waarop er een zuster binnentreedt, zich tot een andere aan wezige zuster of dokter wendt en haar of hem iets in het oor fluistert. Hierop volgt dan voor een ondeelbaar ogenblik de aarzeling bij degene, die de boodschap moet overbrengenenfin, dit alles beleefde John Rogers, toen er een verpleegster binnentrad, die zijn vriend, dr Frazer, vroeg of ze hem even mocht spreken. Hierna volgde het fluis teren en „Cliff, wat is er gebeurd?" vroeg John zijn vriend op gejaagde toon. Frazer keek hem aan, kwam naderbij en legde een hand op Johns schouder. De directeur van hc ziekenhuis was een rustig man, die de mensen, vooral patiënten, observeerde en in. zijn eind- diagnose immer een „dosis" geestelijke overweging betrok. Voor het overige draaide hij nooit om de zaken heen. „We hebben het kind niet kunnen redden, John. Mijn collega Cull heeft gedaan wat hij kon. Paula maakt het goed". John moest enkele ogenblikken de ogen sluiten om de teleurstelling te verwerken. De verwachting van maanden was de bodem ingeslagen. Hij ver mande zich en vroeg: „Mag ik haar nu zien?" (Wordt vervolgd.) Er kwam echter een ogenblik, waarop de hoop in de harten van John en Paula opnieuw ontwaakte. Vuurtje, meneer? Als u soms in Caïro ver zeild raakt en u hebt geen lu cifers. neem dan de eerste de beste tram, die voorbii komt. Aangezien het wisselgeld schaars is. zal de conducteur u. als u geld terug moet heb ben. een pakie lucifers geven. DEN HAAG, 25 Sept. Onder weersomstandigheden, welke elkeen, die het vreemdelingenverkeer een goed hart toe draagt, wel zwaarmoedig moet maken, heeft de Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en Aan verwante Bedrijven hedenochtend in „Seinpost" zijn niette min geanimeerde algemene ledenvergadering gehouden. De bond bleef geheel in stijl, niet mag klagen wanneer het zijn ook op deze vergadering, doordat hij een aantal gasten had te her bergen, onder wie genoemd kun nen worden de minister van So ciale Zaken, mr. J. G. Suurhoff, de voorzitter van de Eerste Ka mer, mr. J. A. Jonkman, de bur gemeester, mr. F. M. A. Schok king, de gouverneur van de resi dentie, ir. Tans, de hoofdcommis saris, J. H. A. K. Gualtherie van Weezeel en de president van de Belgische Hotelfederatie. De voorzitter van het hoofdbe stuur van de bond, de heer J. G. Meyer, heeft tijdens deze verga dering een rede gehouden, waar in hij de kernproblemen van de Nederlandse hotellerie onder de loupe nam. Hoewel Nederland inkomsten van het toerisme be kijkt, moet er anderzijds op ge wezen worden dat Nederlandse toeristen in het buitenland nog altijd twintig millioen gulden meer uitgeven dan er binnen komt. De toeristenwerving dient ver sterkt te worden, aldus de heer Meyer, die in dit verband mee deelde, dat de A.N.V.V. voor 1953 de beschikking zal krijgen over een subsidie van f 900.000, het geen bijna tweemaal zoveel is dan vorig jaar. Een van de plannen, die hier door verwezenlijkt kunnen wor den, is de instelling van logies- informatiebureaux in de drie grote steden van het land, als mede bij de „invalspoorten", zo als Maastricht, Breda, Arnhem, Enschede, die men spoedig hoopt op te richten. De hotelliers en allen, die logies-accomodatie ex ploiteren, zullen daaraan ten volle moeten medewerken. De heer Meyer meende vervol gens, dat er dient te worden ge streefd naar verandering in de wijze van vacantiebesteding bij grote groepen der bevolking. De rijksdienst voor het Nationale Plan heeft een studie gemaakt, die uitwijst, dat in 1947 gemid deld veertig procent van hen, die betaalde vacantie genoten, de vacantie thuis doorbracht en dat van hen, die wel op reis gingen, niet minder dan 58 pet. bij fa milie of vrienden verbleef, ter wijl slechts 9 pet. een hotel koos. Er moet voorkomen worden, aldus de heer Meyer, dat een aan zienlijke bevolkingsgroep ver vreemd zou raken van het hotel en hij wees in dit opzicht ook op de nieuwe vacantie-accomodatie in de vorm van vacantiecentra, bungalowbedrijven en dergelijke. Er vindt een duidelijke verschui ving hierheen plaats. DE MISSIEWEDSTRIJD TE SITTARD N.K.S. maakt standpunt bekend De Ned. Katholieke Sportbond heeft naar aanleiding van de be kende kwestie „missiewedstrijd te Sittard" en het standpunt van de K.N.V.B. inzake het straffen naar aanleiding van reglementsover tredingen onderstaand standpunt ingenomen: 1. Het erkent, dat de bonds- reglementen van de K.N.V.B. het noodzakelijk maakten straffend op te treden. 2. Het is er van overtuigd, dat er in geen enkel opzicht sprake is van een anti-katholieke hou ding van de K.N.V.B., zoals door sommigen in enkele persorganen op onchristelijke en onsportieve wijze is geïnsinueerd. 3. Over de zwaarte der straffen kan het zich uiteraard niet uit spreken. DEN HAAG, 25 Sept. Vanmorgen werd in het Casi no 't nationaal Middenstands congres geopend, dat wordt gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. Na een openingswoord van de Bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, hield Prof. Dr W. R. Heere hoogleraar aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Til burg. een referaat over ..De waarde en betekenis van het am bacht voor ons volk". Overbluft door de geweldige ontwikkeling der techniek in de l9e eeuw. meenden velen en niet alleen de leken dat de toekomst behoorde aan de indu strie. waaruit zou volgen, dat het ambacht moest uitsterven. Dit is niet nodig als de .am bachtsman streeft naar de goede wiize van bednif voeren, recla me maken, inkopen en verkopen, scholing en nascholing en zoveel meer. En dit alles met behoud van het niet te kostbare artikel, goed van vorm goed van materiaal, goed van technische uitvoering, doelmatig in het gebruik. Ge schiedt dit. dan mag verwacht worden, dat de Overheid dit steunt en dat de medeburgers zich de iets hogere kosten ge troosten. WASHINGTON 24 Sept. (A.P.) Nederland. Denemar ken. Italië en Engeland zullen de landen zijn. die het meeste voordeel zullen hebben van de veranderingen in de quota van de kaasimport, ingaand op 1 Oc tober. aldus hebben deskundigen van het Amerikaanse Ministerie van Landbouw verklaard. Voor Nederland zal het jaar lijkse invoerquotum van Edam mer en Goudse kaas van 3 mil lioen op 4 millioen pounds ge bracht worden. Daarenboven is de tijdelijke verhoging van 15% van toepassing. GRONINGEN - Door de Groninger recherche is in nauwe samenwerking met de Hilversumse politie een aanvanke lijk mysterieuze verduisteringsaffaire tot opheldering gebracht, waarbij vele rollen voeringsstoffen waren ver dwenen. Gearresteerd is de directeur van de Groninger Kledingfabriek N.V. Menco, alsmede de koopman in tex- tielwaren uit Hilversum, zekere B. vonden dit verdacht, téVneer om dat deze B. geen onbekende van de justitie was. Geschaduwd. Vlug werden thans door de Groninger recherche in samen werking met de Hilversumse politiemannen enkele maatrege len getroffen, met het gevolg dat B. na de gemeente Groningen te zijn binnengekomen ongemerkt Op de laatste dag van Juli j.l. werd door de N.V. Menco, een kledingfabriek aan de Nieuwe Kijk in 't Jatstraat te Gronin gen aan de recherche telefonisch kennis gegeven dat uit een ma gazijn twee rollen voering wa ren ontvreemd. Bij het ingestel de onderzoek leek deze zaak vrij raadselachtig daar alle buiten deuren op slot waren. Er was mets waaraan men enig houvast had. Maar de zaak werd nog veel duisterder. Begin Augustus dus direct na de vermissing van de twee rollen, werd bij de hier bedoelde N.V. de drie maande lijkse balans opgemaakt. Bij de inventarisatie kwam toen al gauw aan het licht dat er niet twee, maar wel 133 rollen voe- ringstof zoek waren, tezamen het kapitale bedrag van ongeveer f 14.000 vertegenwoordigend. De directeur van de fabriek, de heer K. die net met vacan tie was geweest toen de vermis sing van de eerste rollen werd vermeld, vervoegde zich na en kele dagen na zijn terugkomst bij de recherche om eens inlichtingen in te winnen over de stand van het onderzoek. Dit was intussen met kracht voortgezet, waarbij de recherche in het bezit was ge komen van enkele kleine aan wijzingen, die hoe gering ook, later door' de feiten werden be vestigd. Een koopman uit Hilversum.... Begin September vervoegden zich bij hun Groninger collega's enkele rechercheurs uit Hilver sum, die wisten te vertellen dat een koopman in textielwaren uit Hilversum, een zekere B. nog diezelfde avond naar Groningen .zou komen om daar 1000 meter voeringstoffen op te halen. Ze geen stap meer kon doen. Het bleek dat B. een afspraak had gemaakt met de directeur van de N.V. Menco, de reeds meerver- melde K. Hij pikte deze ten minste op in de buurt van diens woning, waar K. op het trottoir stond te wachten en samen re den B. en K. vervolgens naar de kledingfabriek. Veel werd de betrokken rechercheurs toen reeds duidelijk Wagen vol voeringstoffen. Het behoeft geen betoog, dat toen B. met zijn auto de poort van de fabriek weer uit kwam rijden, hij werd opgewacht door de recherche. De auto waarin ook thans weer K. bleek te zitten was afgeladen met voeringstof fen. Beide werden gearresteerd en naar het hoofdbureau over gebracht waarna het onderzoek in samenwerking met de Hilver sumse recherche werd voortge zet. Tegen K. en B. werd proces verbaal opgemaakt terzake van diefstal en verduistering van textiel en medeplichtigheid daaraan, c.q. opzettelijke heling. Beide zijn ingesloten en ter be schikking van de justitie gesteld. IN KOREA GEVALLEN 's GRAVENHAGE 25 Sept. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 20 Sep tember 1952 tijdens gevechts handelingen in Korea is ge sneuveld de soldaat T. Bajema. legernummer 290722174. De soldaat bajema was ge boren 22 Juli 1929 en afkom stig uit Blokker. Hij was on gehuwd. Enquete Presidents verkiezing in V.S. NEWYORK. 25 Sept. (A:P.) Het tijdschrift Newsweek be richtte vandaag, dat een enquête onder 50 politieke schrijvers aangetoond heeft, dat 28 ver wachten, dat Stevenson presi dent zal worden, terwijl de rest het op Eisenhower houdt. Bij een soortgelijke enquête vief jaar geleden hebben 50 po litieke schrijvers algemeen een overwinning van gouverneur Dewey voorspeld, die toen van Truman verloor. Protest tegen gratie aan Willy Lages De vereniging Nationale Fede ratieve Raad van het voormalig verzet in Nederland heeft tele grafisch bij Dr Drees protest aan getekend tegen de gratieverle ning aan Willy Lages en ver zocht „deze slag in het gezicht van alle bona-fide Nederlanders" ongedaan te maken. AMSTERDAM, 25 Sept. Op indrukwekkende wijze heeft de hoofdstad afscheid genomen van de populaire toneel speler Cor Ruys. Tussen de twee- a drieduizend personen hebben vanmorgen een laatste groet gebracht aan deze ook bij zijn collega's zo geziene acteur. In de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Stadsschouwburg stond het stoffelijk overschot opgebaard. Naast de door vier kaarsen ge flankeerde kist hadden de acteurs van het gezelschap Ruys, Wim van den Brink, Dudok van Heel, Eric van Ingen en Ton van Duin hoven, de dodenwacht betrokken. Rond de chapelle waren de zeer talrijke kransen en bloemstukken van toneelgezelschappen, schouw burgen en vrienden en collega's neergelegd. - Om tien uur werden de deuren van de schouwburg geopend en nam het zwijgend voorbijtrekken een aanvang van de vele. oudere en jongere toneelspelers en actri ces.' Zowel van toneel- als van cabaretgezelschappen noemen wij Rika Hopper, Magda Janssens, Fien de la Mar, Jan Musch, het echtpaar Bouber, Paul Steenber gen, Jan Retel, Elise Hóomans, Ferd. Sterneberg, Guus Hermus, Aank v. d. Moer, John Gobau, Louis van Gasteren, Ko Arnoldi, Johan de Meester, Johan Violet, Charlotte Kohier, A. Defresne, Guus Oster, Han Bentz van den Berg en Wim Sonneveld. Voorts de dichter A. Roland Holst, de Senaat van het Amsterdams Stu dentencorps, een officier van jus titie en een griffier, zeer vele vrienden en bewonderaars, kort om uit alle kringen van de hoofd stad was men gekomen. Duizenden mensen sloegen van af de trottoirs aan het Leidse- plein, waar het verkeer was stil gelegd, in stromende regen het uitdragen van het stoffelijk over schot gade. Tegen twaalf uur zette een lange rouwstoet zich in beweging. Achter de lijkwagen volgden de bloemen-auto's, daar achter liepen enige honderden collega-toneelspelers van Cor Ruys. De stoet, die zich via het Leidsebosje in de richting van de Nassaukade bewoog, werd beslo ten met vier auto's met familie leden van de overledene. Even voorbij het tramgebouw verlieten de voetgangers de rouwstoet, waarna hij in langzaam tempo in de richting van de Haarlemmer weg reed op weg naar Wester- veld. Krachtens' het Amerikaanse uitwisselingsprogramma op on derwijsgebied en de Fulbright Conventie, worden in het cursus jaar 1953'54 door de Ameri kaanse regering tien studiebeur zen, omvattende de reiskosten van en naar en de kosten van verblijf en studie in Amerika, be schikbaar gesteld voor Neder landse leerkrachten bij het lager, middelbaar, voorbereidend hoger en nijverheids-onderwijs. Deze beurzen betreffen bestudering van onderwijsmethoden en bie den de bursalen, nadat deze een oriëntatiecursus hebben gevolgd, gelegenheid practische ervaring op te doen op daartoe aangewe zen scholen in de Verenigde Sta ten. Ten aanzien van de sala riëring ter voorziening in het onderhoud van gezinsleden is 'n regeling getroffen. De cursussen van de catego rieën lager onderwijs, voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs en nijverheidsonderwijs be ginnen medio Augustus 1953 er, duren zes maanden, de cursus voor leraren in de Engelse taal begint ongeveer 1 Juli 1953 en duurt vier maanden. Voorts kunnen voor leraren bi het middelbaar onderwijs enkeli uitwisselingen tot stand wordei gebracht met Amerikaanse leer krachten. Dit betekent, dat eer Nederlands docent een volledii cursusjaar aan een Amerikaanse Highschool of een Preparatory- school in zijn vak onderricht zal geven. Formulieren dienen voor 30 Oc tober a.s. te worden aangevraagd bij het Nederland-Amerika Insti tuut, Museumplein 4, Amstafc- dam-Z.) V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3