SYSTEEM IN ZUTPHEN VOLDOET UITSTEKEND RADIO Zeven dienstweigeraars voor de Krijgsraad Langzaam-aan-actie in Britse scheepsbouw Financiën en Economie Jeugdgevangenis en reclassering Vele jongens slagen goed 'in de maatschappij Scheepsberichten programma Beursoverzicht Vrijdag 26 September 1952 De jeugdgevangenis te Zutphen, waar jongens tussen 18 en 23 jaar, die de rechter daarvoor heeft aangewezen, hun gevangenisstraf moeten ondergaan, is een instelling, waarop de moderne reclassering trots kan zijn. Een groot percentage van de jongens die hier geweest zijn, slaagt bij terugkomst in de maatschappij, zoals ons dezer dagen werd medegedeeld door de officier van justitie te Rotter- dam, mr. T. Semeijns de Vries van Doesburgh. Het systeem dat in Zutphen ge volgd wordt, behoort tot de mo dernste experimenten van het gevangeniswezen in Europa. Niet alleen is de wijze van bewaking er geheel veranderd en is men zelfs zover gegaan, aan de gevan genis een „open paviljoen" te verbinden, waar de delinquenten zich vrij kunnen bewegen en vanwaar zij zonder toezicht naar een baas in de omtrek kunnen gaan werken, er wordt ook door de justitie en de reclassering in nauwe samenwerking gewerkt aan de heropvoeding. Psychologen, zielzorgers, sociale ambtenaren en onderwijzers zoe ken met de directie en het perso neel samen uit welke speciale be handeling voor iedere delinquent afzonderlijk de beste is. Achter eenvolgens wordt hij, na een pe riode van observatie in zijn cel, op handvaardigheid en vakbe kwaamheid getest in de verschil lende bedrijven die aan deze ge vangenis verbonden zijn. Zo gaat men met zorg de mogelijkheden na die zijn aanleg en karakter bieden. Daarbij is de staf van dit werk, waarin alle deskundigen samen werken, overtuigd, dat heropvoe ding geheel vruchteloos zal zijn, wanneer de delinquent niet be reid is om zelf mede te werken en niet gewonnen wordt voor het reclasseringsplan, dat voor hem is samengesteld. Heeft men dat vertrouwen eenmaal gewonnen, dan leidt men hem verder op naar meer vrijheid in zijn blij vende onvrijheid. Hij mag op den duur aan gemeenschappelijke re creaties deelnemen en als laatste stadium wordt hij dan toegelaten tot de werkgemeenschap in het open paviljoen te Warnsveld, het „Werksche veld" geheten, waar hem de kans op weglopen als het ware op een presenteerblaadje wordt opgediend. De jongens die daar niet intrappen vormen een soort proef op de som van het systeem dezer inderdaad „bijzon dere strafgevangenis". Men heeft hen tot inkeer gebracht en men heeft hen doen begrijpen wat eigenlijk het doel is van gevan genschap. Zij zijn betere mensen geworden en als de maatschappij niet te hard voor hen is en de omstandigheden niet te veel de andere kant heentrekken, is een werkelijke verbetering in de praktijk van het leven mogelijk. De straf in Zutphen duurt ge woonlijk langer dan die welke de rechter aan een gewone ge vangene toekent, het minimum is een jaar, het maximum drie jaar maar de teleurstelling hierover verdwijnt, wanneer de delinquent zijn geestelijke thera pie gaat begrijpen. Dit zal wel de voornaamste reden zijn, waarom er zelden iemand wegloopt van het Werksche Veld, waar deze jeugdige gevangenen het laatste stadium van hun hechtenis door lopen. Een fantastisch verhaal. Toch is het onlangs weereens gebeurd. Toen de vorige week de Haagse politie een jongen op be zoek kreeg, die met het fantas tische verhaal kwam, dat er in een hooimijt in Heelsum een vol komen vermagerde en mensen schuwe jongen verborgen zat, die zich met knollen in het leven hield en die al enige weken niet meer thuis durfde te komen, bleek bij nader onderzoek, dat degene die dit verhaal was komen opdienen, een weggelopen gede tineerde van Zutphen was. De politie dacht dat het verhaal wel niet zou kloppen, maar het klopte wel degelijk. Men vond de zigeunerjongen onder het hooi. Zijn botten staken aan alle kan ten door zijn vel heen. De ene zwerver had de andere gevonden. De jongen uit de Zutphense ge vangenis, had zo'n medelijden ge had met die kleine zwerver, dat hij maar meteen alles, ook over zichzelf aan de politie was gaan vertellen. Hij zit nu weer in de cel, waar hij een jaar geleden in kwam en moet van voren af aan beginnen. De gevangenisdirectie, de psy chiater, de sociale ambtenaar, de aalmoezenier en de mensen van de reclassering staan voor het zo veelste raadsel: hoe kon deze knaap, enige weken voor zijn be vrijding, zo dom zijn om weg te lopen? „Zo zijn er vele problemen en honderden raadsels. Wij zijn er ons dan ook van bewust, dat wij nog niets weten, dat wij pas aan het begin staan van dit werk, dat nog talloze meningsverschillen be staan onder de deskundigen", al dus dr. Veringa, de directeur van deze bijzondere strafgevangenis. „Maar tegelijkertijd houden wij vast, omdat het tastbare resulta ten heeft opgeleverd, hoe moei lijk het nieuwe systeem ook is uit te voeren". Er is tegenwoordig wel geen rechter of gevangenisdirecteur meer te vinden, die zich niet van harte bij deze woorden van de heer Veringa zal aansluiten. De tijd, waarin zielzorgers met direc teuren van gevangenissen hoog lopende ruzie kregen, omdat deze laatsten hun medewerking wei gerden bij pogingen door de aal moezenier ondernomen, om las tige klanten te reclasseren, is lang voorbij. Men is elkaar gaan begrijpen en waarderen. Over heid en de op particulier initia tief steunende reclasseringsinstel- lingen hebben elkaar gevonden. Daarin ligt een gunstig toekomst beeld voor het reclasseringswerk envoor de maatschappij. Daling criminaliteit. Als één van de tastbare resul taten van het grote nut van het werk der reclassering heeft de voorzitter van de vereniging van reclasseringsinstellingen, mr. E. L. M. H. Baron Speyart van Woerden en tijdens een persconfe rentie te Zutphen op gewezen, dat thans definitief sprake is van een daling van de door de oorlog sterk toegenomen criminaliteit. Het percentage voorwaardelijk veroordeelden dat er zonder ver oordeling doorheen komt, waarbij de reclasseringsinstellingen een grote toezichthoudende rol spe len, is thans zeer groot. Van de voorwaardelijk in vrijheid gestel den houden velen zich goed. Twee symptonen zouden er echter op kunnen wijzen, dat het pu bliek integenstelling tot de rechterlijke macht nog niet geheel van het nut der reclasse ring is doordrongen. Er zijn nog te weinig actieve reclasserings- vrijwilligers, die aan dit werk hun medewerking verlenen. Ook komt het nog al te vaak voor, dat de werkgevers zelfs de groot ste onder hen gereclasseerden die al jaren als arbeidscontractant werkzaam zijn, maar steeds geen Voor de reclassering Wie zich op andere wijze dan door een gift op de na tionale Reclasseringsdag voor het werk verdienstelijk wil maken' en zich geroepen voelt tot practisch werk. kan zich het bést wenden tot het Nationaal Bureau voor Re classering, Nassauplein 28, Den Haag. Dit bureau brengt het contact tot stand met de in aanmerking komende instelling. vaste aanstelling willen geven, hoewel er toch op hun gedrag niets valt aan te merken. Het spookbeeld van het strafregister uit het verleden, dat zo'n arbei der achteruit blijft zetten, belet tevens zijn algehele reclassering en schept nieuwe moeilijkheden. Aagtekerk pass. 24 Sept. Soco- tra Singapore; Drente 25 Sept. te Aden; Garoet 24 Sept. van Bela- wan naar Colombo; Grote Beer 24 Sept. 190 m. W. Scillys/Hali- fax; Klipfontein 24 Sept. van Teneriffe/Southampton; Lutter- kerk 24 Sept. n.m. te Bahrein; Maasdam 24 Sept. 780 m. W.t.Z. Kp. Clear; Maaskerk 25 Sept. te Takoradi; Muiderkerk 25 Sept. te Bombay; Oranje 24 Sept. van Tj. Priok naar A'dam via Singapore; Prins Fred. Hendrik 24 Sept. van Le Havre naar Bremen; Prins Willem II verw. pass. 24 Sept. Scillys; Rijndam 24 Sept. 490 m. W. Scillys/Southampton; Slamat 24 Sept. n.m. te Suez; Tabinta 24 Sept. van Durban naar East London; Talisse pass. 24 Sept. n.m. Guardafui/Padang; Ternate 24 Sept. van Belawan naar Sin gapore; Veendam 24 Sept. 500 m. O.t.N. Kp. Race/Southampton; Zuiderkruis pass. 24 Sept. Kp. Race/Halifax; Cottica 23 Sept. van Trinidad naar Paramaribo; Hermes 23 Sept. van Pta Cardon te Maracaibo; Stentor 24 Sept. van Paramaribo naar Amsterdam; Bengkalis 24 Sept. van Aden naar Pondicherr; Bintang 24 Sept. te Manilla/Los Angelos; Blitar 25 Sept. van Antwerpen te R'dam; Boschfontein 25 Sept. van Ham burg naar-Antwerpen; Prins Wil lem van Oranje 21 Sept. van R'dam te Chicago; Amstelkerk 25 Sept. van W.-Afrika te A'dam; Arundo Montreal/R'dam alwaar 25 Sept. n.m. verw.; Bonaire 25 Sept. van Georgetown te A'dam; Diemerdijk 24 Sept. van Vancou ver te Los Angelos; Joh. v. Ol- denbarnevelt Sydney/Surabaja p. 25 Sept. Kp. Melville; Laurens- kerk 24 Sept. van Perz. Golf te R'dam; Orion 25, Sept. van A'dam te R'dam; Prins Alexander 24 Sept. van R'dam naar Montreal. Woensdagmiddag stonden voor de Krijgsraad te velde „West" te Den Haag zeven principiële dienstweigeraars terecht. Soldaat K. van A. uit Haarlem had geweigerd een geweer in ZATERDAG 27 September 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram. muz.; 8.55 Voor de huisvrouw: 9.00 Gram. muz. (9.35 9.40 Waterstanden); 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Altviool en piano: 12.00 Gram. muz.: 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gram. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Com mentaar; 13.20 Accordeonmuziek; 13.50 Gram. muz.: 14.00 Radio- weekjournaal; 14.20 Nieuws gra- mofoonplaten; 14.45 Boekbespre king; 15.00 Amateur-uitzending; 15.30 ,,Van de wieg tot het graf"; 15.45 Gram. muz.: 16.15 Sport- oraatie; 16.30 Gram. muz.; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-Varia: 18.20 Filmprogram ma: 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defen sie: 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 „Don Giovanni", opera (2e acte); 21.20 Socialistisch commen taar: 21.35 Cabaret: 22.20 Weense muziek: 22.45 „Onder de pannen", hoorspel: 23.00 Nieuws; 23.15 Or gelspel; 23.3024.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 —24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Koorconcert; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten: 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram. muz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. muz.: 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 13.20 Lunch concert: 14.00 Boekbespreking; 14.20 Idem: 14.40 Amateur-pro gramma: 15.15 Kroniek van Let teren en Kunsten; 15.53 Gram. muz.; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de ieugd: 18.00 Gram. muz.; 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18.25 Gevariëerde muziek; 18.45 Buiten landse correspondenties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram. muz.; 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gram. muz.: 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 „Lichtba ken". causerie: 20.50 Gram. muz.; 21.00 Gevarieerd programma; 21.50 Militaire causerie; 22.00 Lichte muziek: 22.30 „Wij luiden de Zondag in": 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws ir Esperanto: 23.2524.00 Gram pi"7 LONDEN, 24 September (AP) De Langzaamaan-actie in de Britse Scheepsbouw- en Machine- Industrie zal bij besluit van de vakbondsleiders op 20 October beginnen. Door deze actie worden Groot- Brittannië's herbewapening en exportcampagne bedreigd. Het hoofdbestuur van het ver bond van vakverenigingen in de scheepsbouw- en machine-indus- Katliolieke journalist als martelaar gestorven De katholieke journalist Stanis laus Toth, die tegelijk met kardi naal Mindszenty tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd, is in Hongarije gestorven. Toth was dertig jaar hoofdredacteur van het blad „Nemzeti Ujsag". Na het aan banden leggen van de persvrijheid was Toth nog werk zaam bij het tijdschrift „Uj Em- bor". In Januari 1949 werd hij gearresteerd. Nu is hij na 3Va jaar in de gevangenis gestorven. Te lioge lonen uitbetaald Op de economische strafzitting van 1 September heeft de procu reur-generaal bij het Haagse Ge rechtshof bevestiging gevraagd van de straffen twee boeten van f 250 en een voorwaardelijke hechtenis van zes dagen opge legd aan de 75-jarige directeur van de N.V. Standaardbouw, G. T. M. uit Den Haag, wegens het uitbetalen van te hoge lonen. Gistermorgen heeft het Ge rechtshof het vonnis vernietigd voor wat de opgelegde straffen betreft en M. veroordeeld tot twee boeten ieder van f 250. subs, twee maanden hechtenis. Vier vlasboeren en een vlas handelaar uit Zeeuws-Vlaanderen, die wegens het betalen van te hoge lonen veroordeeld waren tot geldboeten van f 300 en f 500 en voorwaardelijke boeten van f 1000 met een proeftijd van twee jaar, hebben veertien dagen geleden ter economische zitting van het Haagse Gerechtshof bevestiging van deze straffen horen eisen. Gisterochtend arrest wijzend heeft het Gerechtshof de volgende straffen opgelegd: Ch. J. V. te IJzendijke f 300 boete subs, een maand hechtenis, F. de F. te Hoofdplaat f200 subs, een maand hechtenis, W. B., A. J. B. en A. G. G„ allen te IJzendijke, f100 trie heeft zijn 38 onderhorige vakverenigingen opdracht gege ven met ingang van genoem de datum overwerk te verbie den en stukwerk te beperken. De vakverenigingen, waarin bijna 3.000.000 arbeiders verte genwoordigd zijn, hebben in Augustus met deze actie gedreigd toen de werkgevers de éis voor een verhoging van het week loon met twee pond (ca. 20 pet) van de hand wezen. Van de zijde der regering en sommige vakbondsleiders is om een loonplafond verzocht ten einde een desastreuze inflatie en een stijging van de Britse prij zen tot boven het wereldpeil te voorkomen. De pogingen der re gering om de werkgevers en de vakbonden tot elkaar te brengen zijn mislukt. Een aan- bod van de werkgevers om het geschil door arbitrage te laten beslechten werd door de vakver enigingen afgewezen. Verwacht wordt, dat het Rijk thans een laatste, wanhopige poging zal doen om de dreigen de langzaam-actie af te wenden, militaire dienst. ontvangst te nemen en had in deze weigering volhard. Zijn zaak werd aangehouden, omdat hij een beroep op de dienstweige- ringswet wenste te doen. Soldaat H. van der V. uit Sappemeer had geweigerd een militair uniform aan te trekken, toen hem zulks bevolen werd. Het vonnis luidde voor hem: twee jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Tegen A.V. uit Grouw, die zich aan hetzelfde vergrijp had schul dig gemaakt, werd een vonnis uitgesproken van twee jaar en zes maanden met ontslag uit de militaire dienst. De zaak tegen Jl.B. uit Rot terdam die eveneens geweigerd had een militair uniform aan te trekken, werd aangehouden voor het inwinnen van een aanvul lend psychiatrisch rapport. Tegen S. van der S. uit Nije- berkoop werd wegens hetzelfde feit twee jaar en zes haanden met aftrek geëist. Het vonnis luidde: twee jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Een psychiatrisch rapport noemde J. de V. uit Utrecht on geschikt voor de militaire dienst, omdat hij verminderd toereke ningsvatbaar was. De V.. die niet voldaan had aan een wettige oproeping voor de werkelijke dienst en later gewei gerd had een militair uniform aan te trekken, werd veroordeeld tot 8 maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. De soldaat L. C. A. van R. uit Den Haag. die had geweigerd een militair uniform aan te trek ken. bleek reeds twee maal te vergeefs een beroep te hebben gedaan op de dienstweigerings- wet. Hoewel de verdediger, Mr J. H. van Wijk een vonnis met gratie-aspect bepleitte, luidde het vonnis een jaar en negen maan den met aftrek en ontslag uit de VULCAAN ONDER ZEE In de Stille Oceaan, bijna 400 kilometer ten Zuiden van Tokio, verscheen plotseling een eilandje uit de golven, dat na een week van zijn bestaan boven water, bewees vulkanisch te zijn. Grote stoomwolken verhieven zich boven de krater tijdens een uitbarsting van deze vulkaan, die zelfs nog geen naam had. Nieuw aandeel Kemo naar de beurs Voor het eerst sedert geruime tijd zal ter beurze van Amster dam een nieuw aandeel worden geïntroduceerd. Op Woensdag 8 October a.s. staat bij de Neder landse Credietbank N.V. de in schrijving open op 720 gewone aandelen van f 600 nominaal m de N.V. Kemo Corsetfabriek te Amsterdam, uitsluitend voor houders van claims van gewone aandelen, in verhouding van 1 nieuw aandeel tot de koers van 110 pCt. voor twee claims van oude aandeelen. De nieuwe aan delen delen ten volle in de winst van 1952. De notering ter beur ze van het gehele geplaatste ge wone aandelenkapitaal zal wor- dne aangevraagd. In het emissieprospeotus schrijft de directie o.m., dat de vennootschap haar werkterrein vrijwel uitsluitend vindt in het exploiteren van winkelzaken (on der de naam Hünkemoller Lexis) de 32 filialen verkopen in hoofd zaak corsetartikelen, doch ook de verkoop van kousen en tricot- goederen is van betekenis. Het bedrijf vertoont reeds vele jaren een grote mate van stabiliteit bij gestadige ontwikkeling, aldus hét prospectus van 1935 tot en met 1945 is totaal 129 pCt. divi dend uitgekeerd over 1951 werd 12 pCt. betaald, benevens een bonus van f 200 per aandeel en f 50 in contanten. De tussentijdse balans per 31 Juli vertoont een exploitatie saldo van f 1.326.370 (geheel '51 f 2.065.597). De directie verwacht ook over het verhoogde kapitaal een bevredigend rendement in het uitzicht te kunnen stellen. Met de bepalingen inzake de dividendbeperking 'moet echter rekening worden gehouden. 'De claims zullen verhandeld worden 29 September tot en met ,8 Oct. „Panglieotan" halveert dividend Ofschoon het exploitatieresul taat in Indonesië over 1951 nog het bevredigende saldo heeft op geleverd van RP 547 319 hebben wij RP 491 850 moeten bestem men voor afschrijvingen en voor reserve belastingen, zodat over 1951 geen winsttransfer-aanvrage zal worden ingediend, aldus het verslag over 1951 van de N.V. Theecultuur-maatschappii „Pan- gheotan". Het hoge bedrag der afschrijvingen houdt verband met de aanzienlijke kapitaalsuitgaven om in de toekomst een zo goed mogelijke exploitatie te kunnen voeren. De directie koestert de verwachting, dat de aanzienlijke kapitaalsuitgaven thans tot het verleden zullen behoren. De ver- lies- en winstrekening sluit met een voordelig saldo van f 22.045 Voorgesteld wordt een dividend van 2% procent (v.j. 5 pet). Obligatielening Venray Op Donderdag 2 Oct. a.s. wordt bij de Nederlandse Credietbank N.V. en Bankierskantoor Staal en Co N.V. te Den Haag de in schrijving opengesteld op 1 mil- lioen guiden 4'A 30-jarige obli- gatiën ten laste van de gemeente Venray. Het zegelrecht op de toe- wijzingsbiljetten ad 2 0/00 komt niet ten laste van de inschrijvers. De gemeente geeft totaal uit 2.000.000, waarvan f 1.000.000 reeds op inschrijvingsvoorwaar- den is geplaatst. De opbrengst dient voor de consolidatie van vlottende schuld, gemaakt voor de financiering van de in de afgelopen jaren uitgevoerde kapi- taalswerken. Geen dividend Lodaja In haar verslag over 1951 schrijft de directie van de N.V. Cultuur maatschappij „Lodaja". dat de afzet zeer teleurstellend was. De maatschappij beschikt thans dan ook over grote voorraden. De productie op de onderneming is inmiddels drastisch beperkt, gezien de sombere vooruitzichten is de voorraad zeer voorzichtig gewaardeerd. De verlies- en winstrekening in Indonesië sluit, na afschrijving ad RP 85.671. zonder saldo. De Nederlandse verlies- en winst rekening vertoont een nadelig saldo van 18.117. dat wordt af geboekt op de rekening diverse belangen (v.j. is 10 pet dividend uitgekeerd). Ned.-Indische Suiker Unie In de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ne- derlandsch-Indische Suiker Unie. welke in de tweede helft van October zal worden gehouden, zal worden voorgesteld over 't boek jaar 1951 een dividend van 3 pet uit te keren. Vaste stemming voor scheepvaart AMSTERDAM, 25 Sept. Wa ren het gisteren Olies die voor een kleine verrassing hebben ge zorgd, vandaag heeft de Scheep vaartsector alle aandacht getrok ken. De gehele middag werd hier een vrij drukke hoek gevormd, waarin vooral K.N.S.M. en .Scheepvaartunie verhandeld wer den. Eerstgenoemde verbeterde per saldo twee punten na een aanvankelijke koerswinst van 3 punten. Ook de andere scheep vaartmaatschappijen waren vrij vast gestemd, al bleven de win sten hier iets beperkter. Deze gunstige stemming werd eens deels in verband gebracht met de stijging die de vrachtenmarkt in het najaar gewoonlijk te zien geeft, andere weer meenden, dat de in 1952 behaalde resultaten gunstig zullen uitvallen. Olies vielen vandaag niet de zelfde belangstelling van gisteren te beurt, niettemin was 't hoofd fonds op 318% circa 1 punt ho ger, vooral wegens de aankopen van de beroepshandel. Philips en Unilever prijshoudend, AKU een kleinigheid lager. Voor het eerst sinds de aangekondigde omwis seling van lapoen scheepsbouw werd vandaag een koers voor de aandelen opgegeven. Deze was 131. bij een vorige notering van 139. Aandelen I. G. Farben wer den vandaag geadviseerd op 115 bieden tegen gisteren 110 bieden. Morgen kan de eerste notering worden verwacht voor oude aan delen KEMO corsetfabriek, die tegelijkertijd met de nieuwe emissie officiéél beursfondsen zal worden. Ook de Cultuurmarkt toonde vandaag een iets gunstiger on dertoon. Rubber en Tabakken verbeterden zich een kleinigheid. Suikeraandelen licht verdeeld. HVA bv. ca 1 lager. NISU daar entegen vier punten hoger op 71. De beurs had niet gerekend op het dividendvoorstel van drie procent. Van de beleggingsmarkt valt weinig opmerkelijks te ver tellen. de stemming was hier in doorsnee goed prijshoudend. Eerste Nederlandse ziel zorger naar Nw.-Zeeland Pater P. C. Mul, Assumptionist, zal zich als eerste Nederlandse priester ten dienste van de ziel zorg onder de Nederlandse emi granten in Nieuw-Zeeland vesti- §en. Hij vertrekt op Vrijdag ^6 eptember met de „Sibajak" vïa Curagao en Panama naar Wel lington. Tot op heden werd de zielzorg onder de emigranten uit Nederland waargenomen door de fathers van Mill Hill, die in Nw.- Zeeland missiewerk verrichten. Zwemmen NEDERLANDSE ZWEMPLOEG NAAR DENEMARKEN Op internationale zwemwed strijden, die begin October in De nemarken worden gehouden, zul len de Nederlandse zwemsters Hannie Termeulen (HDZ), Koosje van Voorn (DZN). Joke de Korte (ODZ) en Els van der Ploeg (ADZ) en de schoolslagzwemmer Bekkering (Sleutelstad) aan de start komen. De wedstrijden, die worden georganiseerd door de Konenhaagse zwemclub DMG worden gehouden op 3 en 5 Oc tober in Kopenhagen, terwijl op 7 October in Aarhus zal worden gezwommen. t Advertentie) ba„« „1*7° f Ie echte Pvcli"""1™ Alleen ethi \met blduw etiket op iedere kam FEUILLETON \m i wvm DOOR DOROTHEE COEBELER 45. Maar Hilde. jij wist toch niet beter. En daarom kun je toch nauwelijks thans over schuld praten. Het hele zakenleven is op het ogenblik slecht. De bank waar mijn vader zijn geld heeft verloren, is ook door de slechte omstandigheden failliet gegaan." „Dat is dan ook miin enige troost." „En zo'n vaart zal het met jou toch niet lopen. Jij bent toch immers verloofd. Tenmin ste. dat heb ik horen zeggen," voegde zij er aarzelend aan toe. „O ja, praat men daarover? Ik heb hem natuurlijk gezegd, dat hij volkomen vrij is thans de verloving te verbreken. Maar daar wilde hij niets van weten. Hij blijft .mij trouw." Kate peinsde. Dus hij was haar toch niet ontrouw geworden. En hij was niet gegaan, toen alles rond zijn verloofde ineenstortte. Een keurige vent. Hoe blij moet Hilde nu wel zijn. nu zij heeft mtd»kt dat hij een k~rel uit pakte Hilde's komt beslist één stuk is. Zij hand. „Hilde, jij wel uit de moeilijkheden.' „De moed heb ik niet ver loren. Kate." Hilde was wat kal mer geworden. .Wij hebben al les uitvoerig besproken. Ook met de oude Bollmann. onze procu ratiehouder. Hij zal mij helpen. Ik ga bij hem inwonen als hier alles wordt gesloten. Hij denkt dat hij nog wel een paar mar ken voor mij zal kunnen red den. Mijn sieraden willen zij niet in het faillissement op nemen. Daarom verkoop ik ze maar. Misschien krijg ik op deze manier nog wel een paar hon derd mark bij elkaar. En dat is dan precies genoeg voor een cursus op de kolonistenschool." „Wat zeg ie nu, Hilde?" „Ja. voor de kolonistenschool in Witzenhausen. Ik wil zo gauw mogelijk anar Geo toe. Hij gaat in November naar Zuid-West- Afrika „Wiegaat? Geo?" Kate be greep er"ni"i, meer van „Ja," zei Hilde, ..Geo Hendrich. Die ken jij immers. Hij heeft altijd graag naar de koloniën wilien gaan en nu gaan wii samen. Wii zullen daar hard moeten aanpakken, maar mis schien krijgen wij dan wel een eigen boerderij." Hilde was to taal veranderd. Haar gezicht straalde weer toen ze zei: „Wij zijn de vorige week verloofd. Ik geloof, dat dat de laatste keer geweest is dat papa gelachen heeft. Toen begreep ik nog niet wat hij bedoelde met: nu weet ik tenminste dat jii geborgen bent." „En dat ben ie ook. Hilde, want bij zo'n man kan ie ge lukkig zijn. Voor hij weggaat moet je beslist eens samen bij i ons op bezoek komen. Hilde." Toen Kiite buiten stond, was zij inwendig blij. Maar waar- om? Omdat Hilde Dehn verloofd I was met Geo Hendrich. omdat1 het prettig is twee mensen te j ontmoeten die dapper en onver schrokken hun toekomst teae-1 moet gaan? O. natuurlijk Kate, natuurlijk, alleen daarom.... HOOFDSTUK 36 Het jaarlijkse uitstapje stond voor de deur. Er werd slechts gesproken over het weer: Hoe zou het zijn? Zou de zon schijnen? Zou het regenen? In het westen lag een wolkendek. Het kwam uit de richting van Spandau. En uit ervaring wist men. dat uit die richting weinig goeds te ver wachten was. Als het .in 's he melsnaam Zaterdag maar niet zou regenen. Wat zei het weer bericht? Veranderlijk? Zie je wel. Nu dreigde alles te verrege nen. „Maar wij gaan in ieder ge val. Al hagelt het stenen zo groot als duiveneieren," zei meneer Johann. Maar ia, wat had je er dan eigenlijk aan? Het plezier zou dan voor het grootste deel bedorven zijn. De opwinding in de zaak werd met de dag groter. Van 's mor gens tot 's avonds werd slechts over het uitstapje gesproken. Men had gehoord, dat er ver schillende verrassingen zouden zijn. „Juffrouw Ka'te, u zult eens zien. hoe fijn het is. Juffrouw Kate, wat doet u aan?" Ja, wat zou zij aan doen? Natuurlijk een zomerjurk. Dat sprak vanzelf. In haar hart ver- langde zij ernaar, dat deze dag j voorbij zou zijn. Het liefst zou zij niet zijn meegegaan. Kon zij maar een of andere ziekte voor wenden. Maar ja, dat ging niet en zij kon er zich. nu zij nog zo kort bij de firma in dienst was. zeker niet aan onttrekken. Zij stond voor haar kleerkast en zij keek wat zij zoal had. Bij al het werk voor andereen had zij de laatste tijd haar eigen garderobe toch wel erg verwaar loosd. Maar ia, wat had zij nu eigenlijk nodig? Voor de fiets tochten een rok en een blouse. En voor de zaak niet veel an ders. Maar de meisjes hadden haar vandaag nog gezegd, dat zij zich voor dit uitstapje toch wel bijzonder moest kleden. Tenslot te was zij toch de eerste ver tegenwoordigster van de firma Böhner. Zij schoof haar kleren heen en weer en plotseling zag zij iets. Daar hing de jurk die zij destijds had gedragen toen zij naar Werder ging. Zij haalde haar uit de kast en bekeek de japon nauwkeurig. Wanneer zii opgestreken was. zou zij er weer heel goed uitzien. Op de grote hoed moesten nieuwe bloe men. Korenbloemen of zoiets. Zij riep het meisje dat zii thans weer konden betalen en gaf haar opdracht de jurk te strijken. De hoed zou zij 's avonds kunnen garneren. Toen zij 's Zaterdagsmorgens voor de spiegel stond, zei haar moeder: „Je ziet er keurig uit, Kate." En het dienstmeisje sloeg de handen ineen: „Zo sjiek als Kate zal niemand er uit zien." En toen dacht ze er plotse ling aan. Dat was immers de jurk die hij toen in Werder zo mooi had gevonden. Gelukkig ging hij nu niet mee, dat had zij in de zaak gehoord an ders zou hij misschien denken dat zij die jurk had aangetrok ken om hem een plezier te doen. En mocht hij komen, wat zou dat dan nog? Hij wist natuurlijk niet meer dat zii toen die jurk droeg. Je moet ie niets verbeel den. Kate. Maar toch keek ze een beetje schuchter rond toen zij bij de Jan Plezier stond, waarmee het uitstapje werd ge maakt. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7