NAAR MOSKOU EN IRKOETSK leidt de weg over de Pool Rode „zuivering" in Parijs m MOEDER VOCHT TEVERGEEFS T 88 1 1 I i DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Amerikanen bestrijken Sovjet-gebied Schip door onderzeese vulcaan opgezogen 31 opvarenden spoorloos Was de duikboot niet zeewaardig meer? Philosopliicum wordt ingewijd Duits soldaat adopteerde haar tweejarig kind f 4.25 f 4.95 f 9.50 f 4.95 f 12.95 f 8.90 ening jetballer Straaljagers gereed om terug te slaan bij agressie Leidende figuren verstoten uit communistische partij Mussolini's schat BOM OORZAAK VAN EXPLOSIE Britten gered op Groenland DE RAMP MET DE SYBILLE Gouddiefstal in Canada Als de recherche eens méételt.... UITSPRAAK: VONNIS de opening toffenzaak, 'en wij in al e zaken een ns ce, WESTZIJDE 18 ZAANWEG 73 iRSTRAAT 173 NDIJK 173-175 Si i esten deed trillen, rakend versplinter- g e afgerukte buffers Nog enkele malen S om vervolgens tot je van het anders stationsgebouwtje ereen wel duidelijk Augusto", zei het :oenskommedant te ir de restanten van ;fenis in zijn stem, g nou altijd gepaard hij naar de stof- S lingen en langzaam eek er nog iemand alobbo, de kapitein ierg jagers. Hij had keek nu door zijn in de richting van NOORDHOLLJ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tei. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Zaterdag 27 September 1952 48e Jaargang No. 12589 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) SEATTLE, 26 Sept. De Amerikaanse onderminister voor de luchtmacht Rostvell Gilpatrick heeft vandaag verklaard dat militaire doelen in de Sovjet-Unie binnen het bereik liggen van de Amerikaanse bommemcerpers, die van Amerikaanse vliegvelden in het buitenland opstijgen en in de lucht benzine bij kunnen laden. „Wij hebben in het Noord-Westen van Amerika (Alaska) enige vliegvelden aangelegd en eveneens in het-Noord-Oosten (New Foundland, Groenland en IJsland) en verder beschik ken we nog over bases in het buitenland, zoals Engeland, Noord-Afriica en elders in het Middellandse Zeegebied. Vanaf deze vooruitgeschoven bases zouden wij, wanneer we door de Sovjet-Unie aangevallen zouden worden, tegenaanvallen kunnen doen met straaljagers, die hoewel hun actie-radius geringer is dan die van de B 29's, toch hun doel zouden kunnen bereiken dank zij deze bases". (Van IJsland naar Irkoetsk een van de voornaamste Russi sche legeropslagplaatsen is ongeveer 3800 mijl van Thule op Groenland naar Moskou is 2500 mijl en van Engeland naar Moskou plus minus 1600 mijl.) Pooibases De Amerikanen hechten bij zonder veel waarde aan hun noor delijke bases, die met ontzaglijk veel moeite zijn opgebouwd. Tot voor twee jaar bezat men binnen de Poolcirkel practisch geen en kel verdedigingswerk; zelfs nu nog moeten de Amerikaanse tech nici en soldaten, die in het hoge Noorden werkzaam zijn, nog iedere dag ervaren, dat zij een grote achterstand hebben in te halen. Men weet wel nagenoeg zeker, dat de Russen deze achterstand niet hebben. Sovjet-soldaten, die in het Noordpoolgebied dienst doen, zijn uit deze gebieden ge boortig en verdragen de felle kou aanzienlijk beter dan hun col lega's aan de overzijde van de Beringstraat. Indien het tussen de U.S.A. en de U.S.S.R. tot een conflict zou komen, zou de aanvalsweg door de lucht zeer waarschijnlijk via de Noordpool lopen. Langs deze weg is de route naar het Sovjet gebied het kortst. TOKIO, 26 Sept. Een springvloed of de zuiging van een vulkaan onder de zeespiegel is waarschijnlijk noodlottig ge worden voor een Japans waarnemingsschip, de 210 ton me tende Kaiyo Maroe, dat met 31 personen aan boord sinds Dinsdag spoorloos verdwenen is. Het schip maakte een inspec tietocht langs de Myojin riffen, die plotseling veertien dagen ge leden uit de zee omhoog rezen na een vulcanische explosie on der de zeespiegel. Aan boord be vonden zich negen geleerden en een bemanning van 22 koppen, toen het opstoomde naar de nieu we riffen die nog volkomen in rook waren gehuld. Een zegsman van het meteorologisch instituut in Tokio zeide. dat het schip waarschijnlijk door een vulkaan krater onder de zeespiegel is op gezogen. Viif Japanse patrouillevaartui gen. die op zoek ziin naar de ..Kaiyo Maroe" waren Vrijdag genoodzaakt zich haastig weg te spoeden van het rif toen zich een uitbarsting voordeed. Zij keerden naderhand terug om te zoeken naar olievlekken of wrakstukken die een aanwijzing zouden kun nen geven omtrent het lot van de Waiyo Maroe. Zii hebben eer ter geen spoor gevonden. 21 V.S.-MATROZEN WERDEN KATHOLIEK Tijdens Operatie Main Brace GLASGOW, 26 Sept. 27 matro zen van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Wasp", dat tijdens de „Operatie Main-Brace" iri de Cly de voor anker lag. hebben de reis naar Glasgow ondernomen om er het Heilig Vormsel te ontvangen uit handen van Mgr. Campbell, aartsbisschop van Glasgow. Sinds de „Wasp" in April de thuishaven verliet, zijn 21 matrozen tot de Ka tholieke Kerk toegetreden. Egyptische gezanten ontslagen CAIRO, 25 Sept. Te Cairo is Donderdag officieel medegedeeld, dat vijf Egyptische ambassadeurs en gezanten en een tiental onder staatssecretarissen en hoge func tionarissen uit de regerings- dienst zijn ontslagen in het eerste stadium van een zuivering in de regeringsdiensten. Onder degenen, die ontslagen zijn, bevindt zich de Egyptische gezant in Nederland, Mohamed Aly Sadek, oom van ex-koningin Narriman. Postsluitmg voor bemanningen Hr. Ms. schepen 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. Voor opvarenden van Hr. Ms „Zeehond" en Zwaardvis" zijn de luchtpostsluitingen bepaald op 1 October 20.00 uur voor Amsterdam C.S. Voor opvarenden van Hr.Ms. „Ternate" zijn luchtpostsluitin gen bepaald op 15 October 20.00 uur en 24 October 22.00 voor Amsterdam C.S. Voor opvarenden van Hr.Ms. „L 9607" en „L 9608" zijn lucht postsluitingen op 4 October 8.00 uur, 22 October 22.00 uur en 3 November 8.00 uur en een Zee pos t-sluiting op 2 October 8.00 uur voor Amsterdam C.S. Alle post dient als volgt te worden geadresseerd: naam, rang of kwaliteit, marinenum mer, aan boord Hr.Ms. (volgt naam van het schip), Amsterdam C.S., Marine. Een foto van het nieuwe Phïlosophicum „Dijnselburg' Koreadetachement krijgt bezoek 's-GRAVENHAGE De staats secretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, zal in de tweede helft van October een bezoek brengen aan de Nederlandse eenheden die deelnemen aan de krijgsverrichtin gen van de Verenigde Naties op Korea. PARIJS, 26 Sept. De Franse communistische partij heeft vandaag Charles Tïllon, die zij kortgeleden uit het Polit bureau zette, er van beschuldigd een geheim fonds er op na te houden, dat gebruikt had kunnen worden voor de finan ciering van een oppositiebeweging. Deze beschuldiging was vervat in een rapport verstrekt door Leon Mauvais van het Polit bureau voor de vergadering van de centrale commissie, tijdens welke besloten werd Tillon uit het Politbureau en Marty uit het partijsecretariaat te stoten. Het rapport werd vandaag in het communistische weekblad „France Nouvelle" gepubliceerd. In het rapport werd Marty er ook van beschuldigd een bulletin uit te geven waardoor hij de communisten ideeën bijbracht, die niet overeen stemden met de partijlijn. 952 emigranten naar Nieuw-Zeeland ROTTERDAM, 26 Sept. Van middag om half vier is uit Rotter dam het m.s. „Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd vertrokken. Het schip zal via Cu racao en het Panamakanaal 952 emigranten, onder wie zestig kin deren, naar Nieuw-Zeeland bren gen. Marine-stoker gewond 's-GRAVENHAGE, 26~ Sept. - Na der wordt vernomen, dat het ge wonde bemanningslid van het Ne derlandse fregat „De Zeeuw", dat in een ziekenhuis in Gothenburg is opgenomen, de stoker derde klas A. Banis uit Rotterdam is. Hij brak op 24 September zijn rechteronder- Zijn toestand geeft geen re- - id. arm den tot ongerustheid NOORSE „JONAS" N£AR. ROTTERDAM Een walvis, die werd aangekocht door een groep Noren en in verschillende landen van Europa zal wor den tentoongesteld, wordt hier aan boord gehesen van het s.s. „Claus", dat het dier naar Rotterdam zal brengen. In deze stad zal namelijk de „pre mière" van de walvis worden gegeven, in het tentoonstellings schip „Viking", dat ligplaats zal kiezen in de Coolhaven vlak bij de z.g. Lage Erfbrug. Walvis „Jonas" is onderweg naar Rot terdam. De beschuldigingen worden be kend gemaakt meer dan drie weken nadat de twee commu nistische veteranen afgestraft werden. In het rapport van Mauvais wordt verklaard, dat Tillon partij- gelden had op twee bankreke ningen, waarvan hij er een ge heim gehouden had voor de partijleiders. Chef marinestaf betuigt Frans collega deelneming 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. De chef van de marinestaf, de vice- admiraal A. de Booy, heeft aan de chef van de Franse marinestaf het volgende telegram geseind: „Na mens de Nederlandse marine heb ik de eer mijn medeleven te betui gen met het droevig verlies van de onderzeeboot „La Sybille". Hoe lang nog op bodem van Como-meer? KEULEN. 26 Sept. Van alle zii den wordt de Duitser Gustave Nagel, die beweert gezien te hebben waar de schatten van Mussolini in 1945 verborgen wer den. overstroomd met brieven van avonturiers en schatgravers om samen te werken. Nagel heeft echter te kennen gegeven dat hii alleen met de Italiaanse regering contact wil opnemen. Er doen zich ook andere klan ken horen. Een Duits onderoffi cier schreef naar een krant dat hij er bij was geweest toen de kisten in het water werden ge dooid. Hij had gezien dat de mannen de kisten met gemak droegen en boven hun hoofd til den en meent daaruit op te kunnen maken, dat zii nooit met goud en edelstenen gevuld kun- <nen ziin geweest. Nagel lacht om deze berichten en zegt ge heimzinnig: „de tiid zal leren wie er geliik heeft." in lijnvliegtuig STAD MEXICO. 25 Sent. Re chercheurs hebben vandaag ver klaard van mening te zijn. dat de geheimzinnige ontploffing, waardoor een DC3 Woensdag avond tijdens de vlucht biina vernield werd. veroorzaakt is door een bom. in de bagage-af deling geplaatst door iemand die een grote levensverzekering afge sloten had op een der 17 passa giers. Door de ontploffing werd een van de zijden van de romp der machine opengereten. Verschei dene passagiers werden door het rondvliegende metaal licht ge wond. Internat, zesdaagse 1953 in Tsjecho-Slowakije Zoals na de grote Tsjechische successen in de Internationale Motorzesdaagse te Bad Aussee reeds kon worden verwacht, is besloten het evenement het vol gend jaar in Tsjechoslowakije te houden. LONDEN, 26 Sept. De ne gen Engelsen, die meer dan een week in Groenland op een ijs- plateau hebben doorgebracht, zijn naar vandaag is gemeld, door een reddingsvliegtuig meegenomen. Zij hebben sinds verleden week Dinsdag beschutting ge vonden in de romp van een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht, dat een noodlanding moest maken. Drie inzittenden, die bij de landing verwondingen opliepen ziin reeds Woensdag door een amphibisch vliegtuig opgehaald en bevinden zich in een ziekenhuis van de Ameri kaan basis Thule» 86 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING Blijkens een opgave in de Staatscourant van heden zijn in de week van 14 tot en met 20 September jl. in het gehele land 86 gevallen van kinderverlam ming aangegeven. Deze waren als volgt verdeeld: Noordoost polder 2 gevallen. Groningen 4, nl. in de stad Groningen, in Marum, Hoogezand, Sappemeer en Slocbteren. Friesland 6 nl. in Haskerland, Heerenveen, Leeuwarden, Oost- Dongeradeel, Smallingerland en Sneek. Drenthe had geen enkel geval. Overijssel 10, nl. 2 in Hellen- doorn, Hengelo en Raalte en tel kens 1 in Deventer, Odenzaai, Staphorst en Tubbergen. Noord-Holland 17, nl. 5 in Am sterdam, 4 in Den Helder, 2 in Noord-Holland en Haarlem en telkens 1 in Bloemendaal, Hui zen, Medemblik en Wieringer- waard. TOULON, 26 Sept. Het Parijse blad „Aurore" beschuldigt de Franse marine-autoriteiten er van te trachten de oorzaak van de ramp met de Franse duikboot Sybille te willen „ver bergen" en schrijft, dat de Britse admiraliteit ten tijde van het vergaan van de Affray een geheel andere houding toonde. „Zij besefte, dat openhartigheid geboden was tegenover het publiek". Volgens de „Franc Tireur". zou de Sibylle reeds eerder in moei lijkheden verkeerd hebben bij de jongste vlootoefeningen ten Zui den van Frankrijk. Enkele leden van de bemanning hadden voor dat zii zich voor het laatst in scheepten. aan vrienden verteld. dat de Sibylle beschadigd en on- - betrouwbaar was. De moeder vaneen defect aan het duikroer zeer een der matrozen van de Sibylle waarschijnlijk de ramp met de had gezegd, dat volgens baar I Sibvlle heeft veroorzaakt. zoon de onderzeeboot onlangs plotseling naar de diepte was ge schoten en de bemanning met grote moeite erin geslaagd was het schip weer naar de opper vlakte te brengen. Van de zijde van de marine in Toulon is Vrijdag verklaard, dat op Maandag a.s. ZEIST Het Philosophicum op het landgoed Dijnselburg te Zeist zal op Maandag 29 Septem ber plechtig worden ingewijd. Z.H.E. Mgr. Alfrink. aartsbis schop-coadjutor. zal deze plech tigheid bijwonen. Des morgens om kwart voor acht zal hii de kapel consacreren, waarna om half twaalf een plechtige H. Mis zal worden opgedragen door Mgr. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom. Z.E. Kardinaal de Jong hoopt hierbij aanwezig te ziin. Des middags zal een of ficiële bijeenkomst voor genodig den worden gehouden.. De studenten, die hier hun 2- iarige cursus in de philosonhie zullen volgen, als voorbereiding voor de vierjarige theologische opleiding, die tot het priester schap voert, betrekken Donder dag 2 October het internaat, dat een capaciteit van honderd stu denten heeft. Gehele politie op pad TORONTO, 26 Sept. (A.P.) Bfj een zeer brutale overval heb ben dieven zes kisten met goud ter waarde van 375.000 dollar uit een onbewaakte provisorische safe op het vliegveld Malton ge stolen. De overval, de grootste, welke Canada ooit gekend heeft, heeft de politie in geheel Canada in het geweer geroepen. De dieven lieten vier andere kisten staan, welke zij blijkbaar niet meer konden dragen. DEN HAAG. 26 Sept. Toen gisteravond twee rechercheurs aan het controleren,van cafe's waren, zagen zii in één van deze inrichtingen twee ionge mannen zitten, die ijverig geld aan het tellen waren.' De politiemannen namen plaats aan het tafeltje daarnaast en toonden grote be langstelling voor deze bezigheid. Op een gegeven ogenblik gingen zij mee tellen en het resultaat was. dat er tenslotte f 2000 oo tafel lag. De rechercheurs nodig den toen de jonge mannen uit even mee naar het bureau te gaan. Hier bleek dat zij kort te voren een inbraak hadden ge pleegd in een magazijn in de Hoogstraat. Vermoedelijk hebben zii zich daarbij laten insluiten STRAATSBURG, 26 Sept. Een Duitse socialistische afge vaardigde heeft vandaag de Europese Consultatieve vergade ring gevraagd de zaak te bestu deren van de 11-jarige Joegosla vische jongen die geadopteerd was door een Duits echtpaar tij dens de oorlog en nu opgeëist wordt door zijn Joegoslavische moeder. De zaak, die in de afgelopen weken in toenemende mate de publieke opinie in Joegoslavië en Duitsland bezig houdt werd vertegenwoordigd door Jacob Altmaier die verklaarde een motie te zullen indienen bij de juridische commissie van de ver gadering. Daar de zaak van de kleine Ivan Perecnik reeds in brede kringen de aandacht getrokken heeft en naar verwacht wordt in de toekomst nog meer in het centrum zal komen staan, is het waarschijnlijk dat de juridische commissie de zaak ter hand zal nemen. Tijdens de bezetting van Joe goslavië door de Duitsers werd Ivan's vader, een verzetsstrijder, door de Duitsers doodgeschoten, terwijl zijn moeder naar een concentratiekamp werd gezon den. Een Duitse soldaat nam de 2-jarige Ivan mee naar zijn vrouw. Het echtpaar heeft het kind later geadopteerd en be handeld als een eigen kind. kaans hof kort geleden beslist, dat Ivan bij zijn pleegouders zou blijven. „Het is deze uitspraak die ik aanval", aldus Altmaier tegen over de vergadering, „ik vind dat met deze uitspraak een ge vaarlijk precedent geschapen wordt voor soortgelijke gevallen in de toekomst." Ivan's moeder overleefde het concentratiekamp en ontdekte in 1949 het adres vair haar zoon. Sedertdien is zij bezig te trach ten het kind terug te krijgen. De Duitse pleegouders weigeren echter het te laten gaan. Daar het kind de status heeft van een displaced person (vluch teling) in de Amerikaanse zone van Duitsland heeft een Am.eri- Altmaier zei, dat het hof zijn uitspraak gebaseerd had op de bewering dat het kind beter verzorgd zou worden in Duits land dan in een „ondemocratisch marxistisch" land als Joegosla vië. „Stelt het Amerikaanse hof de almacht van de staat boven de natuurlijke ouderliefde van een moeder voor haar kind?" aldus Altmaier. „Moet de staat het recht hebben te beslissen waar een kind groot gebracht wordt en wie het zal opvoeden?". Hij zei, dat er ongeveer tien millioen vluchtelingen op het ogenblik in West-Duitsland zijn. Velen van hen moesten hun kin deren achter het ijzeren gordijn laten in door Polen en Russen bestuurde gebieden. Wat zou deze vergadering zeggen indien de Russen weigeren deze Duitse kinderen terug te geven, beto gend dat zij betere kansen heb ben in eenvolksdemocratie dan „in het decadente democratische West-Duitsland"? Ik durf te zeg gen dat wij dat allen ellendig zouden vinden en terecht tegen een dergelijk anwoord zouden protesteren", aldus Altmaier. Juist vandaag heeft de Euro pese Assemblee een resolutie aangenomen, waarin wordt voor genomen tijdens een eventuele nieuwe oorlog speciale zorg te besteden aan het kind.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1