Laatste kaasmarkt van zomerseizoen ON Waar gaan we naar toe? Bevo Ikingsonderzoek op longtubercul Kaastentoonstelling besluit het Alkmaars seizoen FILMS VAN DE WEEK Comi Formal toen Het zal storm lopen Huisbezoekers vóór! Velen wt geh 14.880 torenbeklimmers Frankenberg N.V. Cursus over toneel VAN SCHÓLA PUBLIC A Agenda Goede kwaliteit pleit voor behoud van de Alkmaarse kaasmarkt Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. Morgen naar Onze Lieve Vrouw ter Nood Duizender opgesloter mogelijke Vorrink vraag te stuitte in Londe Vorrink vrijwel ten bate „dat du: bereken 1 rapport zich als nieuwe f belangriji standighe achteraf quêtecom veel milde allen onde Pagina 2 Zaterdag 27 September 1952 ALKMAAR Wat de kaasmarkt betreftis het zomer seizoen afgelopen. Voor het laatst droegen gisteren de kaasdragers hun witte pakken en gekleurde hoeden voor het laatst brachten de fabrieken hun kaas ter markt en voor het laatst dit seizoen verkochten de meisjes in het Waagpand de hompjes kaas en beschuitjes met kaas aan de bezoekers uit binnen- en buitenland. Tot de laatste Vrijdag in April van het volgend jaar zal het des Vrijdags stil zijn op het Waag plein. Slechts enkele zelfkazende boeren zullen er nog hun luttele stapeltjes ten verkoop aanbieden, zodat er alsnog elke Vrijdag een Alkmaarse kaasmarktnotering zal zijn. De fabrikanten-aanvoerders zullen zich met hun monsters terugtrekken in een der café's op het Waagplein, waar ook de Han del komt kijken. Daar zal zich onder het genot van een kopje koffie en een goede sigaar de verdere kaashandel afspelen. Hoewel het niet een officiële kaasbeurs is, noemt men dat toch beurzen. En als dan de prijs van de boerenkaas op de markt be- këhd is, dan begint ook op de beurs weer het spel van vraag en bod, dat soms vlot verloopt, doch soms ook lang kan duren. De laatste kaasmarkt van dit seizoen mocht er wezen. Behalve de normale aanvoer van 15 stapels Fahrieks-Edammer en 5 stapels Bóeren-Edammer (w.o. weer een stapel onder rabbinaal toezicht gemaakte kaas) waren er nog 15 kleinere stapels Edam mers van de fabrieken en 11 sta pels kaas van zelfkazende boeren, die deelnamen aan de kaaskeu ring, georganiseerd door de Stich ting tot Behoud van de kaas markt. De mooie gele, geoliede kaas vormde een kleurige noot in het overigens wegens het som bere weer trieste beeld van deze laatste kaasmarkt, welke niette min nog door vele bezoekers voor 90% buitenlanders w.o. een groep Amerikaanse Marine- lui van de in Den Helder gesta- tionneerde Amerikaanse kruiser Harwood bezocht werd. Over bezoek heeft de kaas markt dit seizoen niet te klagen gehad: zowel Nederlandse vacan- tiegangers als buitenlandst tou- risten bezochten in grote getale de Vrijdagse attractie in onze stad. Op het bureau voor V.V.V. hebben zich zeker enkele duizen den om inlichtingen vervoegd. Het aantal beklimmers van de Waagtoren, dat in Augustus alleen al 6.400 bedroeg, had gis ter het getal van 14.880 bereikt. Dat het bezoek aan de kaas markt dit jaar zo bijzonder groot was, mogen wii zeker voor een groot deel toeschrijven aan het succes van de prijsvraag voor journalisten, dit jaar door V.V.V. uitgeschreven, waardoor in tal van dagbladen en tijdschriften in binnen- en buitenland, in totaal A.O.G.-nieuws ALKMAAR Het eerste elf tal zal morgen Meervogels op bezoek krijgen. De wedstrijd be gint om 12 uur op het AOG- terrein aan de Westerweg. Het 2e is vrij en het 3e elftal speelt ook thuis n.l. tegen VBO 2 om 3 uur. De junioren a gaan naar Wijk aan Zee. Vertrektijd van de Heilooërbrug af om 12 uur. De wedstrijd begint om half 3 in Wijk aan Zee. Speelsters het is de belangrijkste wedstrijd. Dus zet alles op alles. De junio ren B spelen thuis tegen Meer vogels om 1 uur en de adspi- ranten ontvangen ook hun te genstandsters thuis. Deze wed strijd tegen VBO begint om 2 uur. Thuisspeelsters, een kwar tier voor de aanvang aanwezig. Opstellingen en indien de wed strijden worden argelast, wor den bekend gemaakt bij de hr J. Smit, Nieuwesloot, Sigaren magazijn „Sport". Inplaats van Donderdag wordt er met ingang van de volgende week op Woensdag getraind. De junioren B en de adspiranten komen van hald 7 tot 8 uur. Hierna de junioren A en het 3e elftal tot half tien. Vertrek bij de Posterijen ALKMAAR Naar wij ver nemen zullen de brievenbestel lers J. N. Kaandorp, 2e Tuin dwarsstraat 31 en J. M. Schip per, Kennemerstraatweg 102 per 1 Oct. a.s. de dienst der Poste rijen verlaten, wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Scheidsrechtersoursus ALKMAAR Op 30 Sept. a.s. des avonds om 8 uur begint in het Wapen van Haarlem de scheidsrechterscursus van de KNVB, afd. Noord-Holland. Voor de aanvang kan men zich alsnog ter plaatse als deelnemer aanmelden. Eerste ontwikkeljngsavond van de OUDORP De K&J3. afd. Oudorp, hield Dpndeitd&gavond haar eerste ontwikkelingsavond in Café Meereboer. Bij de ope ning verheugde de Voorzitter, de heer A. Oudhuis zich over de goede opkomst: spr. gaf een uit eenzetting van het wmterpro- gramma, waaruit bleek, dat door verschillende sprekers over be langrijke onderwerpen lezingen zullen' worden gehouden. Om het bezoeken van deze bijeenkom sten aan te moedigen, wordt aan ieder lid voor elke bijgewoonde vergadering een lot verstrekt uit te reiken aan het einde van het seizoen. De verbondscursus zal op 2 October a.s. te Alkmaar aan vangen; vooral de jongeren wor den aangespoord deze cursus te volgen. De heer Dominicus uit Alkmaar hield hierna een lezing met als onderwerp „De Vrijmet selarij" waarbij hij de verhou ding van katholieken tot de vrij metselarij uiteenzette. met een oplaag van ettelijke mil- lioenen, een artikel over Alkmaar en de kaasmarkt is verschenen. De aanvoer ter kaasmarkt, die zich wekelijks om de 40.000 kg. bewoog, beliep tot dusver dit jaar in totaal 875.000 kg. De prijzen mogen voor de producenten zeker hoog genoemd worden. Zij lagen meestal boven de 2.per kg. en schommelden de laatste tijd steeds rond de 2.20 per kg. Voor Alcmaria V.V.V. is er een drukke periode afgesloten. Het hureau en het bestuur krijgen nu weer wat meer de tijd zich te bezinnen op de actie, welke het volgend jaar en het jaar daarna gevoerd zal worden. Het Vreem delingenverkeer begint zich in een steeds stijgende belangstel ling bij publiek en overheid te verheugen: een verblijdende fac tor. Moge ook de belangstelling voor Alcmaria V.V.V. groeien door een steeds groter aantal leden onder de Alkmaarse bur gerij, die toch over het algemeen en in al zijn geledingen belang heeft bij de kaasmarkt en het vreemdelingenverkeer. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Het eerste dat Zondag j.l. wegens de zware re genval noodgedwongen 'n rust dag had, zodat de wedstrijd te gen Andijk niet doorging, heeft ook morgen weer een rustdag. Er worden in 4B vijf wedstrij den gespeeld, doch AFC mag 't nog eens afkijken. Het tweede elftal speelt ech ter om half 3 op de Westerweg tegen IW. Het derde gaat om 12 u. naar Alcmaria 5 en het vierde om 2.30 naar Bergen 2. De vijf juniorenelftallen tre den allen weer aan: Jun. a en b spelen thuis resp. tegen GVO a (2.30 uur Overdie) en Zeevo gels a (12 uur Overdie); c en d gaan naar Castricum waar zij om 12 uur tegen Vitesse b en c spelen. Jun. e ontvangt om 12 uur aan de Westerweg HSV b. De adspiranten a en c spelen thuis resp. tegen GVO a (1.15 uur Westerweg en 12 uur Wes terweg, beiden A-veld) en ad spiranten b spelen om 4.15 uur in Warmenhuizen tegen Vios a. Vanmiddag om 4 uur speelt adsp. e thuis tegen LSVV d (Westerweg) en adsp. f in Hei- loo tegen HSV c onder auspi ciën van het R.K. Sportcomité. Op 13 October houdt Leo Pa- gano in het Gulden Vlies 'n le zing over de Olympische Spelen. Hiervoor zijn kaarten verkrijg baar bij de heren B. v.d. Berg, Overdiepad 14 en N. Schimmel, Spoorstraat 64. Leden f 0,50, niet-leden f 0,75. Clubavond Op 6 October beginnen de clubavonden weer in het Ka- jottershuis. Op de eerste avond kan men zich laten inschrijven voor de verschillende competi ties als biljarten, klaverjas, ta feltennis enz. Men reservere dus alvast deze datum voor de club avond. Supporter f Advertentie m HANDELSDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK O VEREEN.DRUKWERK Langestr. 24 Tel. 2394 ALKMAAR ALKMAAR. Voor de in het programma van Schola Publica aangekondigde cursus over To neel en Toneelspeelkunst,' te ge ven door de bekende toneelcriti cus J. W. Hofstra, hebben zich nog maar enkele belangstellen den opgegeven. Men heeft wel licht gewacht op nadere mede delingen. Die komen dan bij deze. De cursus gaat in ieder ge val door en wordt op 2 en 16 October en 6 November, telkens op 'n Donderdagavond in de gro te zaal van Victory gehouden. De eerste avond spreekt Hof stra over de oorsprong van het toneel, toneelmiddelen, vroeger en nu, de psychologische achter grond van het toneel, de schep pende en de reproducerende kunstenaar. De 2de avond behandelt hij de dramaturgie in de 19de en 20ste eeuw, de functie van het toneel in de samenleving, en de manier van toneelspelen. Op de laatste avond spreekt hij over de moder ne toneelspeler, vaktoneel en dilettantisme, typen van come- dianten en over toneelspelers, thuis en in de schouwburg. Wij vernamen, dat de heer Hofstra een vlot causeur is, die zelf vroeger toneelspeler was en dus terzake kundig is. Niet alleen voor leden van amateurstoneelverenigingen doch ook voor degenen, die toneel voorstellingen plegen te bezoe ken ja zelfs voor degenen, die dat tot dusver nog niet deden zal deze cursus over het toneel ongetwijfeld interessant zijn. Het cursusgeld is aan de lage kant; slechts f 1.50 voor leden van Schola Publica, f 2.voor niet- leden. 't Is kinderengeld voor grote mensen-kost. Maar wacht nu niet langer met u op te geven schriftelijk bij de secretaris van de Schola, de heer J. Dominicus, Roemer Visscherstraat 1. En dan: tot Don derdagavond. Tafelteniiiswedstrijden van D.S.S. Men verzoekt ons opname van het volgende: ALKMAAR Zondag 28 Sep tember organiseert de Alkmaar se Tafeltennisvereniging „D.S.S." voor de afdeling Noordhollands Noorderkwartier het ster-tour- nooi dames 4e klas. De 10 dames van de 4e klas, die in de afge lopen competitie de beste indivi duele prestaties behaalden, zullen nu uitmaken wie van haar de sterkste is. Ieder speelt daartoe 9 wedstrijden, zodat er Zondag volop spanning zal zijn en de toe schouwers van goede tafeltennis wedstrijden zullen kunnen genie ten. De wedstrijden worden ge speeld in het gymnastieklokaal van de Rochdaleschool van 126 uur., toegang gratis. Kunstkring Elekerlyc opende seizoen CASTRICUM. De Kunst kring Elekerlyc heeft Donderdag middag in het Corso-theater het tweede winterseizoen geopend. De zaal was tot de laatste plaats bezet. De voorzitter, de heer G. W. v. d. Horst, opende met een opgewekt woord en toonde zich zeer verheugd over de vooruit gang dezer vereniging. De koorschool van de Kathe drale Basiliek o.l.v. Dr. A. J. M. Kat en het herenkoor van de St. Bavo lieten het aanwezige pu bliek genieten van de schoonheid van het Gregoriaans en van de klassieke meester-werken w.o. Palestrina. Een van de beide Gre goriaanse melodieën liet Dr. Kat dirigeren door een iongen van een iaar of tien. Dit was een zeer knap staaltje van zeer zuiver rhythmisch gevoel. De pianist Kees Brechten speel de als intermezzo stukken van J. S. Bach en Grieg. Na de pauze was het program ma van lichter gehalte. De Na- politaanse liederen, die door de jongens werden uitgevoerd, vie len zeer in. de smaak; Kees Brechten speelde ter afwisseling een wals van Chopin. Het behoeft geen betoog dat de aanwezigen zeer tevreden huis waarts zijn gekeerd. ZATERDAG 27 SEPT. Bioscopen: REX: 's Nacfits langs de weg 18 jaar. CINEMA: Een nacht in Rome. a.l.) HARMONIE: Die Csardas fürstin, 18 jaar. VICTORIA: Starlift (a.l.). Voorstellingen 7 en 9.30 u. APOTHEKEN: Van hedenavond 6 u. af voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek Krui- singa, Koorstr. 59, Apo- theker G. Kruisinga. MEDISCHE HULP: Alkmaar: Artsen K. H. Kolk, Geestersingel 47, tel. 2017 en J. F. Nijman, Oudegracht 283, tel. 2384. Heiloo, Akersloot, Limmen: Zaterdagmiddag en Zon dag, alleen voor spoedge vallen: de arts D. W. L. Hoekstra, Kennemerstr.w. 380, tel. 3480. Schermer en Beemster: de arts J. G. Wegdam, De Rijp, tel. K 2997:455. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: toneelavond Ber ger Hof Spelers. MURMELLIU S GYMNASIUM: 5 uur: Uit reiking der prijzen plan- tententoons telling. ZONDAG 28 SEPT. BIOSCOPEN: (Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur) en de apotheken: zie boven. ABDIJ EGMOND: Hoogmis voor werknemende mid denstand „St. Stephanus" Vertrek bij gymnasium Westerweg: 8.30 uur. De Hoogmis 9.30 uur. HEILOO: Alkm. Bedevaart naar O.L. Vr. ter Nood. Vertrek per trein uit Alk maar 10.30 uur. GULDEN VLIES: 8 u. R.K. Danscomité. MAANDAG 29 SEPT. BIOSCOPEN: (Voorstellin gen 8 uur; Rex: des mid dags ook om 2.30 uur) en apotheken: zie boven. ZONDAG: Hoog water 0.55 en 14.00 Laag water 7.25 en 19.55 MAANDAG: Hoog water 2.30 en 15.50 Laag water 9.15 en 21.45 Waar gaan we naar toe? Een vraag, die jongelui elkaar vaak stellen, als zij een vrije avond voor de boeg hebben. Gelukkig is er in Alkmaar altijd wat te doen: er zijn con certen, toneelavonden, dansavondenaf en toe een bios- coopje, 'n voetbalwedstrijd of 'n feestavond. Heus, we komen de ivinter wel weer door! Maar behalve de vele avonden, die ontspanning bieden, staan er ook verschil lende avonden op het winterprogramma, die wat inspan ning vragen. Avonden echter, waaraan jongelui vanaf 17 jaar, met niet minder dankbaarheid later zullen terug denken. Avonden, waar je wat óp kan steken voor je later leven. Wij hebben hiermede niet Schola Publica op het oog, dat haar leden 'n 20-tal interessante avonden biedt. De Schola heeft 'n program voor scholieren van 12 tot 80 jaar. Neen, er zal nog een andere cyclus van ontwikkelings avonden worden gegeven, speciaal gericht op de aspiraties en ver langens van onze jongens en meisjes vanaf 17 j'a'ar van de St. Domïnicus-parochie. De meisjes herinneren zich nog wel dat da verende programma onder het motto „Daar heb je 't nou!", twee jaar geleden door Pater Berent- zen c.s. in elkaar gezet. Zoiets is er nu weer in kannen en kruiken. Echter,niet alleen voor de meisjes, óók voor de jongens. En wat het leuke van het geval is, de meeste avonden zijn gemeenschappelijk. De jongens mogen dus op de zelfde avond komen als de meis jes. En kom nu maar niet met be zwaren van: ik moet naar de Congregatie; dat uitvluchtje be hoef je niet meer te gebruiken, want de Congregatie behoort tot het verleden; tenminste in de vorm, zoals wij die tot dusver kenden. Veertien avonden staan er op het komende winterprogramma. Die geven antwoord op de vraag: Waar gaan we naar toe? De meeste avonden worden voor jongens en meisjes samen gegeven in de gezellige zaal van Victory. Daar kunnen we helaas maar 250 jongelui bergen, doch dat is niet anders. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Het gaat er dus om, dat je je zo spoedig mogelijk ais deelnemer aan deze ALKMAAR Nu ook in Alk maar de tijd nadert dat met het bevolkingsonderzoek op tubercu lose begonnen wordt zal het onze stadgenoten wel interesseren nog verder iets te vernemen over het belang van een dergelijk onder zoek voor de volksgezondheid. Zoals men weet, is de tuber culose een besmettelijke ziekte. Indien men weet dat iemand aan deze ziekte lijdt, kunnen allerlei maatregelen genomen worden om die besmettelijkheid te beperken. Het gevaar vormen dus die personen, die niet weten dat zij iets mankeren en zich vrij in de maatschappij bewegen. Nu hebben uitvoerige onder zoeken elders reeds uitgemaakt dat ongeveer 1.5 pro mille van de bevolking lijdt aan een actieve vorm van tuberculose die zich daarvan niet bewust zijn. We kunnen dus het aantal per sonen in Alkmaar dat zich niet bewust is te lijden aan een ac tieve vorm van t.b.c., en waar van een deel besmettelijk is, schatten op verscheidene tiental len. Deze personen nemen uiteraard geen voorzorgsmaatregelen en zijn daarom een voortdurend ge vaar voor hun omgeving. Bovendien lopen deze lijders zelf een grote kans dat door uit blijven van een behandeling hun ziekteproces verergert en ten slotte een langdurige en kostbare behandeling' nodig is om hen te genezen, want ook voor de tbc ALKMAAR. De Stichting Fonds tot Behoud van de Kaas markt te Alkmaar heeft gisteren de laatste kaastentoonstelling van het seizoen gehouden. Ge wassen en geolied lagen de hon derden en honderden Goudgele bolletjes Hollandse heerlijkheid te pronken op het Waagplein en trokken veel bekijks, o.a. van een gezelschap Amerikanen, die als late vacantiegangers in ons land vertoefden. De fabrieken moesten met min stens 200 stuks en de zelfkazende boeren met minstens 100 stuks op de markt verschijnen. De ka zen werd gekeurd door de keur meesters J. H. de Boer, van de Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. C. W. Keiisper. penningmeester van de Stichting en S. Agema, ambtenaar van het Z.K.B. De kaas werd gekeurd op kwaliteit en afwerking en het hoogst bereikbare aantal punten was 20. Bij de fabriekskaas ging de eerste prijs naar ..De Eendracht" op Texel, welke fabriek 18 pun ten behaalde en zich de verguld zilveren medaille plus f 25 ver wierf. De tweede prijs, zilveren medaille met f 20 werd gewonnen door „Excelsior" te Heerhugo- waard met 17% pnt.: de derde prijs, vergulde medaille met f 10 werd veroverd door ,.De Volhar ding" te Hem met 17% pnt.; en de vierde prijs, verzilverde me daille met f 10 door „De Dage raad" te Burgerbrug. Het gemeentebestuur van Alk maar heeft het vorige jaar een wisselbeker beschikbaar gesteld voor diegenen, die het hoogst aantal punten zou behalen. Even als het vorige jaar ging ook dit maal deze wisselbeker naar de heer Heeman, te De Beemster. die zich de eerste prijs voor de boerenkaas verwierf (de prijzen waren resp. dezelfde als bij de fabriekskaas) met 19 plus; de heer Schilder te Berkhout kreeg men 19 min de tweede prijs: de derde en vierde prijzen werden gewonnen resp. door de heren Neefjes te Wervershoof en Groot te Hoogwoud. De prijzen werden uitgereikt op een bijeenkomst van het Stichtingsbestuur en de keur meesters. in het bijzijn van de loco-burgemeester van Alkmaar de heer G. van Slingerland en de heer F. Keestra. Directeur van het Zuivel Kwaliteits Controle Bureau. De voorzitter, de heer G. Grondsma reikte de prijzen uit en feliciteerde de winnaars met hun succes. Wethouder van Slin gerland nam bij de afwezigheid van de burgemeester van Alk maar. die tot heden buitenslands vertoefde, de uitreiking van de wisselbeker op zich. Hulde óók aan de kaas makers zelf. I Het bleek, zo zeide de heer van Slingerland, dat het product dat ter Alkmaarse Kaasmarkt wordt gebracht, de toets der critiek kan doorstaan. Hij bracht daarbij hulde aan de kaasmakers zelf. die door hun deskundigheid en toewijding voor het goede pro duct hebben gezorgd. De heef Keestra zeide. dat hij met veel genoegen de keuring had bijge woond. waarvan de manier, waarop deze geschiedde, zijn volle sympathie had. Volgens hem was er een voordeel in ge legen dat de gehele aangevoerde partij aan een onderzoek werd onderworpen. Van de Alkmaarse kaas had hij een buitengewoon goede indruk gekregen; de kwa liteit staat op hoog peil en als men in Noord-Holland voortgaat met een dergelijk goed product te brengen, zo zei hij. zal althans de Noord-Hollandse kaas in het buitenland een goede naam blij ven behouden. Hij somde de voordelen op, die beide soorten, fabriekskaas en boerenkaas be zaten. doch hij kon niet nalaten, daarbij op te merken, dat, wan neer men het beste van het beste wilde hebben, men tenslotte toch terechtkwam bii de ouderwetse Edammer en volvette Goudse, die van de boerderij komen. Wel meende hij enige aanmerkingen te kunnen maken op de vorm. Qua uiterlijk, qua vorm en mo del is de Noordhollandse kaas momenteel ondergeschikt aan de Friese of de Gelderse en hij drong er met klem op aan. dat men hierin verbetering zou brengen. Tenslotte sprak de heer B. Goes, die namens de Alkmaarse Mid denstand aanwezig was. Het be houd van de kaasmarkt, zo zeide de heer Goes, speelt bij de Mid- denstandbelangen een grote rol. Wat is de Middenstand, zonder Kaasmarkt? Wanneer de Alk maarse kaas op hetzelfde peil blijft, als waarop het thans. bv. de keuring staat, mag dit voor het behoud van de Kaasmarkt als een redelijk argument gelden. geldt dat kleine wonden beter en sneller genezen dan grote. Het is niet prettig te moeten horen dat men iets mankeert, maar het is bepaald een ongeluk ziek te zijn en niet behoorlijk be handeld te worden omdat men niet weet dat er met zijn gezond heid iets niet in orde is. Ook moet men wel bedenken dat met een onderzoek van grote groepen vaak de beginnende af wijkingen gevonden worden, die nog geen ziekteverschijnselen ge ven en die in dit stadium bij een passende behandeling zeer goed kunnen genezen. Om het bevolkingsonderzoek in onze gemeente goed te doen sla- §en zijn er nog pl.m. 100 huis- ezoekers nodig. Dames en heren helpt ons bij onze actie, blijft niet dralen doch geeft U terstond op aan het adres Doelenstraat 44, telefoon 4330. DOORLICHTING BEVOLKING OP T.B.C. Limmen In café Friesland had Donderdagavond onder lei ding van burgemeester Bosma een bijeenkomst plaats van pro pagandisten in verband met de doorlichting van de bevolking hier ter plaatse, welke zal ge schieden in de week van 13 tot 18 October a.s. Als propagan distisch spreker werd het woord gevoerd door de heer Hooijkaas. Er moet echter nog zeer veel werk verzet worden, vooral' op administratief gebied. 26 propa gandisten zullen in het belang van de bevolking, de eerst ko mende dagen de huisbezoeken afleggen om Jhet administratieve en financiële gedeelte te rege len. Natuurlijk wordt op aller medewerking gerekend. Het is immers niet alleen een persoon lijk maar ook een algemeen be lang. In Nederland doen zich per jaar nog 15.000 gevallen van tbc voor, wat in vergelijking met andere landen van Europa niet veel, maar toch nog een ernstig aantal vormt. cyclus van ontwikkelingsavonden meldt. Laten we nog even een greep doen uit het welverzorgde pro gramma van onderwerpen en sprekers, 'n programma, samen gesteld in overleg met enkele jongeren zelf. Pater L. Godefroy begint op 9 October met een speech over „Geloofsbeleving der Jongeren" 'n Spreker, die zeker de weg naar jullie hart zal weten te vin den. Op de vooravond van het Feest van Christus Koning houden de jongens en meisjes gezamenlijk een Avondwake. Half November spreekt de heer A. J. v. d. Drift over de vraag: „Ben je nog wel eens thuis? Eind November wordt in afzon derlijke conferenties de vraag beantwoord: „Interesseert God Zich voor mij?" Begin December gaat het om de vraag: „Interes seer ik mij voor God?" Tegen Kerstmis vertelt de bekende spreker J. Jongenelen in Victory over het kerstgebeuren in de Kunst. In Januari komt Pater van Pampus O.P. spreken over de op lossing van moeilijkheden. In Februari houdt de heer J. van Berkum een danspraatje, gevolgd door een dansavond; in Maart komt de heer J. Dominicus spre ken (met lichtbeelden) over het interessante onderwerp „De Vrij metselarij". In April komt nie mand minder dan Dr. G. van Hesteren uit Warmenhuizen voor de jongens en meisjes afzonder lijk enkele huwelijksproblemen bespreken en in Mei zal Pater Brenninkmeyer O.P. „Onze Weg" uitstippelen. Natuurlijk wordt het seizoen besloten met een daverende slot- avond in Juni. Maar daar zullen de deelnemers aan deze serie ontwikkelingsavonden zélf wel een woordje over mogen mee spreken. Alles bij elkaar een program ma, dat er zijn mag en dat zeker de belangstelling van onze jon gens en meisjes vanaf 17 jaar zal trekken. Dezer dagen ontvangen zij een folder met aanmeldings formulier. Veel willen wij er niet meer van zeggen; alleen dit: zorg dat je er bij bent, want de zaal van Victory is zó vol. En meer dan 250 deelnemers kunnen we helaas niet bergen. Tot 9 October in Victory! V.I.O.S.-nieuws WARMENHUIZEN Zondag 28 Sept. gaat Vios I naar Wierin gerwaard I. Jongens dat zal hard werken worden, om de overwin ning te behalen. Vios II gaat naar Vrone n. Vios IIIWieringerwa'ard II. Alkmaar 4Vios 4 en ten slotte SVW Junioren AVios Ju nioren A. Vios Adsp. A—RKAFC'B. Trekking loterij „Reddingsbrigade" CASTRICUM. Heden Zater dagavond zal wethouder Meyer de trekking verrichten in Hotel „De Rustende Jager". Belang stellenden kunnen bij deze trek king aanwezig zijn. W interprogramma Kath. Vrouwenbeweging CASTRICUM. Dezer dagen is het winterprogramma gereed gekomen en aan alle leden toe gezonden. De opening geschiedt 17 Oct. a.s. met een H. Mis en gezamenlijke H. Communie. Des avonds wordt een toneelstuk op gevoerd door een Amsterdams R.K. Toneelgezelschap. Het hoogtepunt van het gehele programma is wel. dat Mej. Dr. Klompè lid van de Tweede Ka mer zal spreken over „Onze ver antwoordelijkheid" Overigens biedt het programma nog enkele sprekers en gezellige avonden. Het geheel ziet er zeer aantrekkelijk uit. Father Smit HEERHUGOWAARD. Father Smit. die 1% jaar met verlof is geweest vertrekt a.s. Dinsdag weer naar zijn missie in de Bel gische Congo. Degene die af scheid van hem wil nemen heeft daartoe Zondagmiddag de gele genheid op het adres van de heer J. Smit aan de Middenweg. W eersverwach ting medegedeeld door 't K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. Wisselend bewolkt Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Ma tige tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. 28 September zon op 6.36. onder 18.52: maan op 16.24. 29 Sep tem oer zon op 6.38. onder 18.22: maan op 16.47. onder 0.39. (Advertentie) En voorkom zo Rhcumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiver heden, die zich anders vastzet ten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het le ven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bii Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur Nog even een herinnering aan de grote Rozenkrans-Bedestond voor Vrede, Welvaart, Wereld verbetering, op morgen, Zondag 28 September. De „Rozenkranskruistocht" doet een beroep op alle katholieken om een bedetocht te houden naar O. L. Vrouw ter Noord te Heiloo. Samenkomst 's middags om half drie bij de grote Kapel O. L. Vrouw ter Nood. De Kruistocht zal aldaar worden gepreekt door pater Dalmatius Linnebank O.P. Wanneer bovenstaande inten ties U iets te zeggen hebben, trekt dan mee en verenigt U met allen die op dezelfde dag en wijze deze plechtigheid bijwonen in elf Ma- ria-genade-oorden in andere delen van ons land. Vergadering van de R.K. Middenstand WAARLAND. Maandag 29 Sept. 1952 des avonds om half acht zal in het café Stoop door de R.K. Middenstandsvereniging een vergadering worden gehou den. Behalve het punt bespreking „Winkelsluitingswet" vermeld de agenda onder meer. verkiezing van een voorzitter wegens het af treden van de heer H. Groot, die zich niet meer herkiesbaar stelt. MISSIEFILM OVER PAKISTAN WIERINGERWERF. Woens dagavond 8 October zal in Café De Maaier de kleurenfilm „Waar woestijnen bloeien gaan" worden vertoond. Deze film zal ons meenemen naar het missiegebied Pakistan waar Paters Franciscanen ijverig werken aan de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. Speciaal het Zuid-Oostelijk Woestijngebied, zal onze aandacht trekken. In deze streek, die door bevloeiing vanuit de kanalen vruchtbaar is gemaakt, verrijzen welvarende dorpen. Nieuwe ker ken worden gebouwd en het mis siewerk is bloeiende. Kaarten voor deze filmavond zijn verkrijgbaar Zondag a.s. na de H. H. Missen in het Jeugd lokaal. Vereniging voor Bedrijfs- voorliehting in de W ier ingermeer WIERINGERMEER. De ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer houdt Dins dag 30 September des avonds om 7 uur haar algemene ledenver gadering in Hotel Smit te Mid- denmeer. Op de agenda staan weer enkele belangrijke punten, waardoor een bezoek aan deze avond zeker de moeite waard zal zijn. De heer J. Schipper be drijfsleider van de Prof. Dr. J. M. v. Bemmelenhoeve zal een in leiding houden over de rassen- proefvelden 1952 in verband met de rassenkeuze. Voorts zal het werkplan voor 1953 worden behandeld. Verschil lende proeven staan voor dit jaar op het programma, die deze avond nader zullen worden toege licht. Victoria Starlift In de film „Starlift" krijgt de toeschouwer een ware regen van filmsterren te bewonderen. Be kende sterren als Doris Day Gordon Mac Rae, Virginia Mayo, Gene Nelson en vele andere War ner Bros artisten voeren in een vlot tempo een prachtige show op, waarin muziek, zang en dans zich in een bonte rij afwisselen. Het verhaal zelf doet niet zo heel veel terzake. Het speelt zich af op en om het vliegveld. De film „Starlift" is zeker in staat de bezoekers enkele uren prettig te amuseren. In het goed verzorgde voor programma behalve het nieuws een goede documentaire over de stad Parijs. Harmonie Die Csardasfiirstin Deze bontgekleurde operette film, vrij naar het bekende werk van Emmerich Kalman vervaar digd, vertelt ons h et bekende verhaaltje van Edwin, die na veel moeite de revue-ster Sylva tot vrouw krijgt. Vanzelfsprekend is de voornaamste factor in deze rolprent de charmante muziek van Kalman, en niet te velveten de virtuoze zang van Marika Rökk en de tenor Johan Hees ters. De operette-liefhebbers zul len ook van „Die Czardasfürstin". althans van de muziek, weer veel kunnen genieten. Cinema Een nacht in Rome Het is niet een film, zoals wij die de laatste tijd van de Italia nen gewend zijn; ditmaal een gemoedelijk verhaaltje van een in een taxi gevonden kleuter, waar van men tevergeefs de ouders tracht op te sporen. Ben j amino Gigli speelt hier de zingende taxi-chauffeur, die volop gelegen heid krijgt tal van bekende opera-melodieën te laten horen. Intussen speelt zich nog een ver makelijke geschiedenis af in de villa van de rijke graaf, waar de kleuter tenslotte verzeild raakt en de nodige verwikkelingen ver oorzaakt. Overigens heeft het verhaal weinig te betekenen, al is er een romantische liefdesge schiedenis in verweven. Hoofdzaak is het optreden van de grote Italiaanse zanger Gigli, die tevens blijk geeft een goed acteur te zijn in het komische genre. HET FILMJOURNAAL ALKMAAR Aardige mo menten uit de wedstrijd Dene markenNederland vormen een belangrijk onderdeel van het Polygoon-journaal.. Wij zien voorts reportages van de begra fenis van Cor Ruys, de grote toneelspeler, van de Landdag van SWG in Rotterdam, van de grote Amato-tentoonsttlling in Amster dam en van het bezoek van Ge neraal Ridgway. Eden en Tito glimlachen als twee dikke vrienden; in Londen werd een katoenconferentie ge houden, waar ook de Japanners aan deelnamen en in Portugal wordt aan de Douro de wijn ge oogst. Op Groenland kregen de Amerikanen een Luchtbasis, waarvan interessante opnamen en in de Karpaten zien wij de hout hakkers bezig grote bomen te vellen en te vervoeren. Charley Chaplin speelt ditmaal niet de hoofdrol in een eigen film, maar komt voor de verandering nu eens in het journaal voor. In India werd een sprinkhanenplaag bestreden en in Amerika zien we tenslotte de nieuwste snufjes op Luchtvaartgebied; de 8-straal- jagermotonge Boeying en de 130 Kilo wegende helycopier. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii MIMI'Illllll Wat kon geda: Nederlanders, prikkeldraad kampen in an; den? In Dui Nederlandse 1940, als vertef een vijandelijke de grens geleid de Nederlandse vertrouwd aan schap. De Enqu oordeel, dat d: geweest. Deze baar vooral g< klaringen, dat nier aan bereid broken, al wa eigen initiatief De Zweden kar niet hard vallen, heer Rickert, wa nazi-figuur, maar Duitse druk. De se belangen hi reeds ontnomen se gezant duideiijK derlandse belange: opgaan, wanneer opwekken door ten met het lot den. De zorg voor verband naspeurent taire Enquêtecomm derscheiden: de politieke gevangt groep betreft kon In het jongste mentaire Enquête< schillende landsvei de loupè genomen de ambteljjke functionarissen, soms hopeloze vi daglicht traden, op de eerste pla eigenschappen, v logst ijd al dan me boven ambtelijke prestige. En zo gee een opeenstapeling klachten en van i van waardering te functionarissen In evenzovele verslag betrekking tot die zelfde betuigingen Haast ontelbare gelden in het gehee er waren ook re, gers en hoofd- en ambtenaren, die te kibbelen over d wat hij moest doe maar niet mee te zaak echter gavei politiek gebeuren de Duitsers het ka de hulpverlening Vanneer men de Enquêtecommis van het beleid van ring te Londen me verlening aan Nee Frankrijk, Spanje Zwitserland en vi van Nederlandse die landen in het verlening, van de dan is er alle red feit, dat verschillei met meer menselij] worden opgelost en bewondering te door zovele Nederl lijke omstandighed landgenoten is gei die eerste dagen opgericht, waarin van elk eigenbela de zorg voor ander ettelijke Nederlanc geweest, particulie landse instellingen die hulp- en steun geldsbedragen bes zenden landgenote naar hun land kur ben de gelegenhe heenkomen te zoe noten hebben danl landgenoten en v: culiere personen bedreigde leven geholpen brj het vi dienstbaarheid va een vrij en rustig zijn bij hun kinde ouders teruggebra zijn beschermd ge grage knuisten va Dat zijn de goec •nvermeld mogen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2