DIER EN VACHTEN warme winterwikkels Wo/ beschermer bij uitstek tegen koude en warmte Als de kinderen brood mee naar school moeten nemen Contra mijn naar we BLIJVEN De wens van de moderne vrouw is vlug en toch goed gekapt te zijn Wollen stoffen van 60 gram per meter f.oman BUITENLANDS OVERZICHT WAT GEDAAN MET WOL! Tijdig het wollen goed was sen. Lauw water gebruiken. Prima zeep of wolwasmid del gebruiken. Goed het zeepwater er uit spoelen, totdat het spoelwa ter helder blijft. meent vooral te moeten waar schuwen tegen slechte soorten brillantine, die heel vaak de oor zaak zijn van vroegtijdige kaal hoofdigheid, onder andereook bij hem zelf. „COUPE DE SOLE1L" GEEFT FLEUR, ZEGT DE PARISIENNE Het is nu intussen al vijf jaren geleden, dat met de new look ook het kort geknipte haar werd gelanceerd en ondanks de verandering, welke de mode sedert dien heeft ondergaan, blijft de Parisienne aan dit prettige én gemakkelijke kapsel vast houden. Natuurlijk ziet ge ook nu in Parijs nog jonge vrouwen met lange haren. Zij vormen echter de uitzonderingen. Het is niet zonder redendat het korte kapsel het heeft gewonnen, want het is een noodzakelijkheid van het moderne leven. De romantische, rustige tijden, waarin een vrouw soms uren kon besteden aan het kammen en verzorgen van haar lange haren en door kapster en kamermeisjes een even onge makkelijk als kunstig bouwwerk op haar hoofd werd geconstrueerd, zijn voor bij. is tende, speelse omlijsting geeft. Daarentegen doet het strak naar achtere^ gelaat genwoordig kan men een heel tienvoudig middagkapsel. zachte permanent aanbrengen, die het 'haar direct een vol- De vrouw van het atoomtijd- komen natuurlijke golf geeft, perk heeft het druk: haar be we- Of dit nu een koude, hete of lau- gingen zijn geteld en uitgebalan- we permanent moet zijn hangt af ceerd. Haar dag is druk bezet; van het haar, want haar is levend vandaar, dat zij vlug èn toch goed en elk type reageert verschillend, gekapt wil zijn. Opmerkelijk is, Bij het nieuwe kapsel van monsi- dat het korte haar vaak jonger eur Georgil komen geen kruipen- maakt en het gelaat een verzach- netjes meer te pas en men kan zwemmen, wandelen en fietsen bij alle weersomstandigheden zon der dat het kapsel blijvend uit de „golf" gaat. Ontwerper Georgil vindt (natuurlijk) dat alle vrou wen kortgeknipte haren kunnen dragen. Voor een te rond gezicht kamt hij het haar aan de zijkanten glad naar achteren om het verder in losse krullen te laten vallen; een te hoog voorhoofd wordt ge camoufleerd door een paar ver dwaalde lokken, die steeds in krul op het voorhoofd vallen; een te lang gezicht wordt in even wicht gebracht door wat krullen boven de oren. Belangrijk is voorts, dat dit kapsel altijd na tuurlijk valt en nimmer de indruk geeft kunstmatig geplakt te zijn. Meer en meer wordt het mode om in het korte kapsel enige lok ken te bleken, vooral aan de pun ten. Deze streepjes zonneschijn noemt de Fransman zeer terecht „coups de soleil". Wat de kleuren betreft, hebben de heel lichte tin ten, zoals helblond, platina, afge daan en zijn vervangen door rus tiger kleuren, van hazelnootblond tot en met acajou. In grijs is voor al de modekleur het „Gris Tria non". Het belangrijkste is volgens monsieur Georgil gezond haar te hebben, want alleen gezond haal kan in een goed kapsel natuurlijk vallen. Haar, dat steeds vastge speld is en niet met de frisse bui tenlucht in aanraking komt moet op de duur dood gaan. Minstens moet he paksel dagelijks worden geborsteld en wekelijks worden gewassen. Monsieur Georgil Het Rode-Peking f weekeinde als „vr< Communistische afgi uit 30 landen open* een propaganda-offens begin van een groot „vredesmanifestatie". December in Wenen punt zal bereiken met van een Wereldcongn luties liggen al klaar, komt in het kort ne reeks protesten teger pening van de Vriie I bevat de vanouds be nie van beschuldiginf voeren van een Baci oorlog in Korea en Y digen van een oorlogs Het laatste in het bi richt aan het adres Het lijkt op het eerste lemaal erg aannemel: tengewoon onschuldig, keliikheid is het vo veelste maal aan 't n typisch geëigende u over het begrip vrei Kremlin voorleggen, geluid zal niet worder Het behoeft geensz wonderen, dat deze Peking uit start. Er h de jaren sedert 1945 binding voltrokken t kou en Communistiscl laatste conferentie i waar de Chinese leid lin op het matje versi gezien worden als eer van een reeks voora: sprekingen, die tot c de vestiging van ee: Chinees blok. als een reldmacht. De geweld ding van het verkeer; moet de militaire en samenwerking nog n smeden. De Russen g onderwerping van A zuiver imperialistische ale wijze te werk. E< die zij altijd de ove hebben verweten. Di beoogt het wereldcom het Verre Oosten va geven, maar wordt, te geven door een bii sisch-nationalistiseh s Moskou heeft op gelegd. De lijn Pel betekent, dat in de hc het Rode China niets kan worden, zonder goedkeuring van he Wat deze dagen dan ken zal worden von derdeel van de politie kou. Daaruit is ook ti dat de afgevaardigd hun samenkomst de teling hebben gegeve: congres van partisan) dediging van de vrede de landen van de Stil Want Moskou wil zie kusten van de Pacii men tegen de V.S. e lijk ook landen als J nesië en andere geb middel van een infilt aan zich onderwerpe weet maar al te ge voortgang de V.S. e maken met de politie taire éénwording van het gebied der Stille Het lijkt ogenschijn plaatsing van de Rus tiek naar het Verre is het ook. Maar hi weinig inzicht getuig* conclusie uit te trekk* kou geen oogje zou 1 het Westen. Veeleer e de Sovjetkringen van uit. dat een sterke Ri sitie in Euro-Azië in de val van het West tisch ten gevolge moi Het Euro;Azisch gebi nenkort één grote v die hermetisch is ge de buitenwereld en ei reservaat aan mens herbergt. Het getuigt van eei pagandistisch inzicht. Peking wordt beslotei nogeens dunnetjes ov Het Kremlin wil er nen. dat ziin macht zi van de kusten van de de Donau. En dat mo Westen voldoende ziin Van het begin van de wereld af tot nu toe is het schaap een bron geweest van romantiek en literatuur. In het grijze verle den werden er vele verhalen gesponnen rond dit dier en zan gers zongen in de oudheid meewarige liederen over haar. Het schaap was echter niet alleen romantiek en literatuur bescho ren; het werd bovendien een weldaad en een behoefte voor de mensen. De primitieve mens hulde zich in dierenhuiden om de koude te weren en hij schutte ook met huiden zijn hol af. Spoe dig ontdekte de mens echter dat het niet nodig was om het schaap te doden om zich meester te maken van zijn vacht. Over blijfselen van primitieve wollen weefsels uit het Bronzen Tijd perk wijzen er op dat de oorsprong der wolindustrie in een grys verleden ligt. Om de wol nu meer onder de aandacht te brengen organiseert het International Wool Secretariat de komende weken in diver se steden een wolweek. Nederland heeft een belangrijk ste pasteltinten tot de meest spre- aandeel gehad in de geschiedenis kende kleuren, en de ontwikkeling van de wol en haar verwerking, ja ons land gaf zelfs de stoot tot de zo belangrij- ke schapenteelt in Zuid-Afrika en k indirect ook tot die in Australië. j y Evenals nu, was het toen ook de emigrant die zich probeerde een toekomst te bouwen in Zuid-Afri- .3 -V v i ka en met succes; dat is wel ge- V y bleken. l J 1 De gatenplaat begint zo- lang zamerhand ingeburgerd te raken in de moderne woningen. Met haar doorboorde bladeren vormt deze tot de familie der Aronskelk- achtigen behorende plant een bui tengewoon sierlijke „aankleding" van het lichte interieur, dat onze moderne huizen kenmerkt. De ty pische stevige luchtwortels, welke zij ontwikkelt, verhogen in niet onbelangrijke mate de schoonheid van de plant. Men moet deze wor tels maar rustig hun gang laten gaan en ze niet in de aarde stop pen, daar ze anders zullen afster ven. Het merkwaardige is echter, dat de luchtwortels, wanneer ze uit eigen beweging de aarde berei ken overgaan in normale bodem wortels. De gatenplant, ook wel Philo- dendron genaamd (de officiële naam is Monstera deliciosa) weet zich uitstekend aan het haar om ringende milieu aan te passen en is daardoor een ideale kamerplant, ook al, omdat zij heel weinig eisen stelt. In de winter staat de plant het liefst in een matig verwarmde kamer. Een plaats dicht bij het raam stelt zij echter op prijs. De atmosfeer dient niet al te droog te zijn, maar wanneer wij de blade ren van tijd tot tijd eens afspon- sen, is zij ons reeds zeer dank baar. Hoe vochtiger de omgeving is, des te sneller zullen de lucht wortels groeien. Ze kunnen een lengte krijgen van enkele meters, Uiteraard is de plant dan zelf ook een reuze sinjeur. Bij deze forse exemplaren kunnen wij ook bloe men verwachten, die heel veel weg hebben van de bloeikolven der Aronskelken. Zij bestaan uit een roomkleurige, leerachtige schede, waarin de witte kolf staat. Als de bloemen uitgebloeid zijn, moet u deze niet direct weghalen, want ook de vruchtkolf heeft haar eigen schoonheid. Deze verspreidt een geur, welke op die van ananas lijkt. Wie niet van een hoog opgroei ende gatenplant houdt, kan de stengel onder een luchtwortel af snijden en het bovenste gedeelte in een mengsel van bladaarde, turfmolm, zand en oude koemest zetten. Het andere gedeelte zal na enige tijd weer uit gaan lopen. Op deze wijze hebben wij dan twee planten in ons bezit gekregen. Htn. Voor de eerste maal is deze maand verschenen het blad „De Typekamer" dat door de „De Pos tiljon" te Amsterdam wordt uit gegeven. Dit tijdschrift richt zich lot allen die betrokken zijn bij de opleiding, examinering, selectie, aanstelling en leiding van stenoty pisten, facturisten, telexisten, be dieners van ponskaartenmachines, vergadering- en dagbladstenogra fen. In het eerste nummer heeft Dr W. Drees in stenografie „Groote" zijn gelukwensen aangeboden er wenste het blad alle goeds toe. De inhoud van „De Typekamer' is niet alleen interessant voor be langstellenden, maar ook voor buitenstaanders. In deze aantrek kelijke uitgave wordt geschreven over de nationale typewedstrijder welke onlangs in den Haag zijn ge houden, over de 11-jarige Hild; van Beek uit Zaandam die voor het examen typiste slaagde en over verschillende personen, die bij de opleiding betrokken zijn. In een interview vertelt Mej. H. v. Veen over haar ervaringen als A.N.P.-telexiste tijdens de Olym pische spelen te Helsinki. Boven dien geeft de P.T.T. in een artikel enige bijzonderheden over haar telexistenopleiding. Gedurende de oorlogstijd werden aan de textiel-industrie de groot ste eisen gesteld. Dientengevolge hebben wetenschappelijk gevorm de mensen rusteloos gezocht naar verbeterde methoden. Zo ontstonden nieuwe procédé's o.a. het mot- en krimpvrij maken en om de wol te verven in twee verschillende kleuren of in licht en donker. Heden ten dage wor den wollen stoffen voor dames blouses en lingerie gemaakt, die niet meer dan 60 gram per meter wegen! In steeds stijgende lijn worden de wetenschappelijke on derzoekingen waarin Nederland zulk een groot aandeel heeft voortgezet, ten einde de wol-in dustrie bij voortduring nieuwe ge gevens te verschaffen en haar de plaats, die zij inneemt, te doen behouden en te versterken. In het boekje „Het-Guldenvlies", uitgegeven door het International wool secretariat staan deze gege vens verwerkt, welke tot doel heb ben een aanschouwelijk en begrij pend beeld te geven van deze be langrijke tak van nijverheid. Wat ons land betreft begint in de 15e eeuw reeds in Leiden de wolbewerking. In de 18e eeuw was het Tilburg, dat deze stad overvleugelde. Belangrijke wol industrie zien wij thans nog in Veenendaal, Helmond en Zeeuwsch Vlaanderen en, zij het in mindere mate, in Twente. Er zijn talloze plantaardige en synthetische vezels, die als gevolg van hun bijzondere eigenschappen hun bestaansrecht overvloedig be wezen hebben. De wol handhaaft zich echter en wordt zelfs meer en meer gevraagd. Daar zijn dan ook redenen te over voor. Van nature is wol bestemd om beschutting te geven tegen koude en warmte. De structuur van de wolvezel is zo danig, dat meerdere vezels teza men gevoegd, hetzij op de huid van het schaap hetzij bewerkt tot ga ren of stof, steeds een isolerende luchtlaag vormen. Wollen kleding sluit de huid nooit geheel herme tisch af. Wanneer men wollen on dergoed draagt, kan de huid zijn zo voorname ademhalingsfunctie vrij uitoefenen. Een wollen kle dingstuk sluit altijd heerlijk om het lichaam zonder te spannen. Vandaar dus ook dat er tussen de huid en het wollen ondergoed weer de isolerende luchtlaag ontstaat. Zeer voornaam is dat goed van een dergelijk materiaal absorberend is. In dit jaargetijde is verkoudheid een van de meest voorkomende kwalen, welke te wijten is aan de plotselinge overgang van een war. me naar een koudere temperatuur. Wol is hiertegen een van de beste beschermers, want 's winters sluit wol de koude buiten en in de zo mer houdt zij de warmte tegen. Vandaar ook dat bijvoorbeeld de Arabieren in de woestijn hun wollen bournouzen dragen ter be scherming van de gloeiende zon en tegen de plotseling intredende koude wanneer de zon ondergaat. Wol kan tegen een stootje, want zij heeft de eigenschappen sterk en taai te zijn: een wolvezel kan duizenden keren gevouwen wor den zonder een spoor van breuk te vertonen. Soldaten, politie agenten, postboden, zij allen dra gen het gehele jaar door wol. Maar iedere jongen komt wel eens thuis met een scheur in zijn broek, want tegen baantje glijden of hekjes klimmen is zelfs geen ijzer be- bestand. Een wolvezel kan minstens een derde van zijn lengte worden uit gerekt zonder te breken. Laat men de vezel los, dan komt hij in zijn normale stand terug. Vandaar dus dat wollen kledingstukken ge kreukt kunnen worden of zelfs gemaltraiteerd, zonder dat zij daarvan de sporen achterlaten. De meeste mannen uitzonderin gen daargelaten duwen hun kleren maar zo'n beetje in een koffer wanneer ze op reis gaan. Dat leren ze niet zo makkelijk af, want ze weten uit ervaring, dat hun wollen kleren (och niet kreuken. In tegenstelling tot andere ve zels, die aanstonds vlamvatten wanneer ze in aanraking komen met vuur, brandt wol practisch niet. Wol schroeit wel even, doch de vlam dooft vanzelf. Het is on nodig te zeggen dat dit uitermate belangrijk is, want hoe vaak spe len kinderen niet met lucifers, on danks ieder verbod! Zo is het ook verklaarbaar dat men bij een brandblussing mensen die in ge vaar verkeren, dikwijls in een wollen deken ziet gehuld De meeste schapenwol is van nature wit. Er komen weliswaar ook zwarte, bruine en grijze scha pen voor, maar slechts in geringe mate. Die natuurlijke kleuren vindt men dikwijls terug in met de hand gesponnen en geweven stoffen. Bijna alle wol wordt even wel in alle mogelijke kleuren ge verfd. Een vezel is onder de microscoop is dat duidelijk zicht baar niet glad maar schubbig. Die vorm is nu de oorzaak dat wol zo goed verf houdt. Met het ver ven van wol worden de fraaiste resultaten bereikt: vanaf de teer- roerei van gemaakt is. Brood met zoet belegsel, zoals jam of suiker, heeft na een paar uur veel aan smakelijkheid inge boet. Hebt u het al eens gepro beerd met steviger zoetigheden, zoals ontbijtkoek, speculaasjes, co- cosbrood, rozijnen, plakjes dadel e.d.? Of met zelfgemaakte smeer sels zoals stroopjesvet of chocola depasta, die men voor enige da gen tegelijk kan klaarmaken? Het is niet aan te bevelen om dag in dag uit dezelfde belegging te geven; zelfs de meest geliefde gaat op de duur vervelen. Ver andering van spijs doet eten! De meegenomen boterhammen zullen 't smakelijkst zijn wanneer ze dun gesneden en twee aan twee op elkaar gelegd worden, zo kort mogelijk tevoren klaargemaakt en in een trommeltje bewaard. Bo terhampapier kan alleen dienst doen zolang het schoon is en niet naar een vorige inhoud ruikt. belegging (appel, radijs, rauwe wortel, e.d., al naar de tijd van het jaar). Een met zoet belegde boterham of ander zoetigheid] e voor toe valt meestal erg in de smaak. Een heel goede gewoonte is het om de kinderen dagelijks ook een goed gewassen stukje fruit of rauwe groente, zoals wor tel of stevige tomaat, mee te ge ven vooral wanneer het „sap pige" belegsel ontbreekt. Wat de hartige boterhammen betreft: maak deze geheel klaar voor het gebruik, dus worst zon der vellen, kaas zonder korst, spek ontdaan' van zwóerdjes. Hier door wordt voorkomen dat bij de eerste hap de hele plak rookvlees of worst tussen de boterhammen wordt uitgetrokken. Ter afwisse ling kan gehakt of worst ook eens in de vorm van koude ragout of hartige drie-in-de-pan tussen het brood meegegeven worden. Ge bakken, gestoomde of gerookte vis kan ontgraat en desgewenst met slasaus vermengd tussen 't brood worden gelegd (visboterhammen afzonderlijk inpakken). Een ei kan men bijna hard koken en in plakjes snijden of fijnhakken, of wel bakken met doorgeprikte dooier (om natte boterhammen te voorkomen). Meer boterhammen kunnen er echter mee belegd wor den, wanneer er een omelet of Voor chocoladepasta is het re cept: 100 g boter of margarine, 75 g (5 eetlepels) basterdsuiker, 30 g (3 eetlepels) cacao, een paar eetlepels water. De boter of margai-ine week roeren. Bij kleine scheutjes tege lijk zoveel water toevoegen dat het mengsel goed smeerbaar wordt. BEN JE EEN ONRUSTSTOKER Hier komen we met de nieuwe spreuk van dé Jeugdbond voor de maand October: BEN JE EENi ONRUSTSTOKER? Onrust stoken, dat doen som mige jongens en meisjes zo graag. Het lijkt net, oj ze niets liever doen dan alles in de war sturen. Zei kunnen niet zien, dat anderen gezellig spelen, dal een feestje fijn verloopt, dat er leuke plannen ge maakt worden om een vrije middag prettig door tel brengen. Ze steken altijd een stok tussen de spe ken en het karretje kan niet meer rijden. Ze schij nen plezier te hebbenals anderen verdriet heb ben. Soms stokn ze een ander op om hun boze plan-I nen uit te voeren. Dat is helemaal laf. En met hu# praatjes, die ze over hun vrienden en vriendin netjes vertellen, roddelen ze als knagende ratten en bijten zo de naastenliefde stuk. In de Octobermaand, de Rozenkransmaand, wil len we samen eens goed ons best doen geen on-l ruststokers te zijn. Sommigen zullen daar ec/itl moeite mee hebben, denk ik zo. Als die de spreutI eens een hele maand fiks uitvoeren, zullen ze e'l voor zichzelf en voor anderen genoegen van bele-l ven en O. L. Heer is dan dik tevreden. BEN Si\ EEN ONRUSTSTOKER? trokken met wel 1900 Ne derlanders erop! We gaan verhuizen! Er wa ren 650 kinderen bij! De reis duurde 35 dagen. In Amsterdam was laatst een beer uit Artis ontsnapt, kleine vrien den! 'n Heleboel mensen hebben hem weer gevan gen! Hij heett ook een man in zijn been gebeten. Zo'n beer! De Engelse fabri souvenirs voor d kroning laten V( zitten met de har haar, nadat het heeft verklaard, een wet uit 1773 een kroon alleen t geslagen op edel Deze kronen vallet de bepaling van Joan Bellis rustig gaan met ze de te geven. Pas geleden koudge- walst plaatijzer gezien! Prachtig ijzer! Fijn voor hoefijzers van het paard! De sigarenwinkeliers hebben een vrije middag geëist. Groot gelijk! In Parijs ving 'n jon gen van 13 jaar een kind van 3 jaar op, dat vanaf vijf hoog naar beneden viel. Gered! Hulde! In Nederland zijn weer een heleboel mannen aan het werk kunnen gaan. Ze maken fijne sigaren! Hm! Voor je vader! Van die lange! De Lassoman is laatst naar een kamp voor jon gens op de Veluwe gere den. Keep was erbij! En ook de boys van Steinra- ven. Dat zijn ook kleine Lassomannetjes. Op dat kamp heeft de Lassoman een half uur in het donker en in de re gen gelopen. Des avonds om 11 uur! Kletsnat, mijnheer! Het paard lag in de tent en hinnikte vrolijk! Bij een Engelse voet balwedstrijd waren on langs 1.000.000 mensen om te kijken en te roepen! Houden jullie ook zo van feest? De Lassoman niet, hoor! Pas geleden is er een schip naar Australië ver- In Groningen geweest. Wat waren de mensen daar vriendelijk, kleine vrienden! Gewéldig! Laatst was een boer in Brabant aardappelen aan het rooien. Opeens schoot een slang tussen de aard appels weg. Een slang van meer dan een meter lang! Zo'n slang! En „Bras" fietst niet meer. De Lassoman rijdt en vangt maar door! Tot ziens, kleine vriendeji! Blijft allemaal maar goed rechtop lopen! De neus in de lucht! Hup paard! octo, dat acht betekent. In de Oud-Romeinse ka lender was het de achtste maand van het jaar, om dat men het nieuwe jaar op 1 Maart begon. Toen de kalender veranderd werd, was October de 10e maand. Een andere naam, die ze October geven is: Wijnmaand. Daar weten ze in Frankrijk meer van. Zoals de kinderen in ons land hun flesje melk mee naar school nemen, zo krijgen de Franse kinde ren een flesje wijn mee van moeder. Frankrijk is het land van de wijn. Toen Lode- wijk Napoleon leefde die ken je toch wel uit de Vaderlandse Geschie denis? werd de naam Wijnmaand ook in de staatsstukken gebruikt. October is toegewijd aan O. L. Vrouw van de H. Rozenkrans. Haar feest wordt op de eerste Zon dag van October plechtig gevierd. teerde hij zorgvuldig, wat hij van de drie schurken gehoord had. Toen hij bij de kasteelvrouwe was binnen gelaten en een diepe buiging had ge maakt, vertelde hij met een strak gezicht, dat zij op die en die dag, op dat uur, op die plaats en in dat gezelschap haar kost bare ring verloren had. Ze had haar handschoen uitgedaan. Toen was de kostbare ring van haar vinger gevallen. Een kal koen, die daar juist voor bij kwam, had hem opge pikt en binnen geslikt. Ze moest nu alle kalkoenen van het hoendererf maar laten komen. Hij zou het bewuste dier meteen her kennen. De dame, die een en al verbazing was, dat alles precies klopte, wat de waarzegger haar vertelde, beval onmiddellijk, dat men alle kalkoenen, die ze bezat, voor haar liet passeren. Enkele ogen blikken later kwam de stoet er kakelend en kra kelend aan. Wat betekent OCTOBER Dat is niet zo moeilijk op te lossen. We hebben al verteld, dat September zevende betekent. Zo komt de naam October van het' Latijnse woord kei nu helemaal niet op gerekend. De hele nacht had hij zich suf liggen te peinzen, hoe hij uit het kasteel zou ontsnappen. Want hij vreesde een ge ducht pak rammel voor de bedriegerij, die hij haa uitgehaald. En nu zou hij waarachtig nog op een rijke beloning kunnen re kenen, omdat die drie die naren hem de diamant in de hand speelden. Hij hield zich goed en deed net of hij alles geweten had. Hij trok een heel ernstig gezicht en zei te gen de lakeien, dat ze er heel goed aan gedaan had den, dat ze hem alles openlijk verteld hadden. Ja, vergiffenis zouden ze voor hun misdaad krij gen, maar op één voor waarde. Ze moesten hem heel nauwkeurig alle om standigheden van hun diefstal opnoemen, te we ten: wanneer, waar en hoe zij die prachtige flon kerende steen van oe kasteelvrouwe hadden te pakken gekregen. Dat de den ze, bevend en bibbe rend. Daar stapte een gro te kalkoen over het hoen dererf. Krekel liet hem pakken en, in hun tegen woordigheid liet hij ,de vogel de diamant inslik ken. Vervolgefts liet hij zich naar de salon bren gen, waar hun meesteres wachtte. Onderweg repe- voor ELK D D E R E I G E R R O E N L O A D IJ S D A M M E R A K E L 3. M'n grootmoeder stond op één been 'bij het graf. 4. M'n zuster trok de ene kous na de andere aan. 5. Wees maar zoet, Maria. 6. Hij is op z'n klompen naar de hemel. 7. Wij moeten God bemin nen en onze naaister. 8. Hij is gegeseld op het vel van Pilatus. Weten jullie, wat het ■moet zijn? Wie heet er WENCESLAUS De H. Weneeslaus was hertog van Bohemen. Zijn grootmoeder, de H. Lud- milla, voedde hem braaf op. Zijn hele leven be waarde hij zijn reinheid en toen hij koning was, was hij een vader voor zijn onderdanen, 's Nachts zag men hem met een bos hout over straat lopen. Dat bracht hij naar de ar men. Hij bezocht de on gelukkige misdadigers in de gevangenis en deed zijn best om ze de vrij' heid te bezorgen. Hij had een grote eerbied voorde priesters. Met eigen hand zaaide hij de tarwe ej perste de druiven uit voor de hosties en de wijn, die nodig waren voor het K Misoffer, 's Winters zag men hem op blote voeten I door de sneeuw naar de kerken gaan. Hij had een broer, die slecht was. Dri ze nodigde Weneeslaus uil op een feestmaal. Na hel feest ging Weneeslaus naar de kerk om er te bid' den. Boleslaus, zijn broei sloop er ook heen en stat de heilige met een la® dood. Zo stierf hij de mar teldood op 28 September 935. Die dag vieren zijn feestdag. Als je voor de woorden van dit rijtje één letter zet, kun je er acht nieu we woorden van maken, die de volgende beteke nissen moeten hebben: 1. Gezonde drank. 2. Giftige slang. 3. Een vogel. 4. Een plaats in de Ach terhoek. 5. Een soort groente. 6. Meisjesnaam. 7. Iets om water te put ten. 8. Een hijswerktuig. In het gebouw Toi Den Haag, waar de h< Materiëel van het Mi Marine is gevestigd, het contract, betreffen van 32 mijnenvegers ninklijke Marine get* de Minister van Ma Staf enerzijds en doo directeur van Wiltoi Ir S. van West, andei Aanwezig waren om Staatssecretaris van IV admiraal H. C. W. IV Vlagofficier Materiëel raai F. Stam. de Sect raai van het Minister nne. de heer J. J. de vertegenwoordiger kaanse Marine. Can Hitchcock U.S.N, en 1 Zee K. van Dongen, toezicht on de aanbou Wilton-Feijenoord i hoofdaannemer. De tussen de hoofdaann* overige deelnemend werden terstond na d< T=raadsel Als je dit raadsel op lost, moet het volgende woord steeds een letter minder hebben dan het vorige. De andere letters moeten blijven staan. Al le woorden moeten met een t eindigen. Heb je nu de juiste woorden gevonden, dan vormen de beginletters, van boven naar beneden, de naam van één van onze prinsesjes. Brabbeltaal Sommige kinderen, gro te mensen ook wel eens, hoor, kunnen sommige gezegden verkeerd ge bruiken. Luister maar eens. 1. Zoveel hoofden, zo veel neuzen. 2. Het hemd is nader dan deborstrok. Krekel, de waars zegger (V) Daar lagen de volgende morgen de drie lakeien aan de voeten van Krekel om nederig hun diefstal te bekennen. Daar had Kre- Oplossing De woorden, die je bij het dubbel-kruisraadsM moest invullen, waren Pols open Lena e# Snap. Een stuk boter. Wat sommige vissen hebben. Het verhaal is Oude naam voor een muzieknoot.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6