20 jaar voor moord op boswachter Afgestudeerde Nederlanders kunnen naar Zuid-Afrika ZATERDAG Gatenplant Bevelhebbers tevreden over oefening Grote Bras DE KRONIEK VAN Contract getekend voor mijnenvegerbouw [JVEN IN ERE Zaterdag 27 September 1952 Pagina 7 JRUSTSTOKER Oplossing Van Peking naar Wenen Bespaar ons dit monument Dringende behoefte aan tal van specialisten Inaugurale rede van Hendrik Andriessen KAAS NAAR WEST-DUITSLAND Mr. A. J. d'Ailly herbenoemd Communistisch Vredescongres Naar wij vernemen «f» De Koreaanse oorlog „Slappe Toon" veroordeeld DEURWAARDER TOT DRIE JAAR VEROORDEELD DE TAAK VAN MINISTER DE BRUYN öie weRelö vAn ons ooral te moeten waar tegen slechte soorten die heel vaak de oor van vroegtijdige kaal- onder andereook enplant begint zo lang- id ingeburgerd te raken oderne woningen. Met rboorde bladeren vormt le familie der Aronskelk- behorende plant een bui- in sierlijke „aankleding" lichte interieur, dat onze huizen kenmerkt. De ty- jvige luchtwortels, welke ikkelt, verhogen in niet rijke mate de schoonheid lant. Men moet deze wor- r rustig hun gang laten ze niet in de aarde stop- r ze anders zullen afster- merkwaardige is echter, luchtwortels, wanneer ze beweging de aarde berei- •gaan in normale bodem- tenplant, ook wel Philo- genaamd (de officiële Monstera deliciosa) weet tekend aan het haar om- milieu aan te passen en ror een ideale kamerplant, mdat zij heel weinig eisen de winter staat de plant t in een matig verwarmde Een plaats dicht bij het ;lt zij echter op prijs. De •r dient niet al te droog te ar wanneer wij de blade- tijd tot tijd eens afspon- zij ons reeds zeer dank- De vochtiger de omgeving e sneller zullen de lucht- groeien. Ze kunnen een rijgen van enkele meters, d is de plant dan zelf ook ze sinjeur. Bij deze forse iren kunnen wij ook bloe- :rwachten. die heel veel ;bben van de bloeikolven inskelken. Zij bestaan uit oomkleurige, leerachtige waarin de witte kolf staat. bloemen uitgebloeid zijn, deze niet direct weghalen, k de vruchtkolf heeft haar dioonheid. Deze verspreidt welke op die van ananas van een hoog opgroei- itenplant houdt, kan de onder een luchtwortel af- en het bovenste gedeelte mengsel van bladaarde, m, zand en oude koemest Het andere gedeelte zal na jd weer uit gaan lopen. Op ijze hebben wij dan twee in ons bezit gekregen. Htn. de nieuwe spreuk van de and October: BEN JE EEN rust stoken, dat doen som- ;s zo graag. Het lijkt netoj n alles in de war sturen. Ze anderen gezellig spelen, dat >t, dat er leuke plannen ge- vrije middag prettig door te ijd een stok tussen de spa- ii niet meer rijden. Ze schij- als anderen verdriet heb- ander op om hun boze plan- is helemaal laf. En met hun hun vrienden en vriendin den ze als knagende ratten aliefde stuk. de Rozenkransmaand, wil led ons best doen geen on- immigen zullen daar echt >nk ik zo. Als die de spreuk fiks uitvoeren, zullen ze er anderen genoegen van bele- dan dik tevreden. BEN JE de gevangenis en deed al zijn best om ze de vrij heid te bezorgen. Hij had een grote eerbied voorde priesters. Met eigen hand zaaide hij de tarwe en perste de druiven uit voor de hosties en de wijn, die nodig waren voor het H- Misoffer, 's Winters zag men hem op blote voeten door de sneeuw naar de kerken gaan. Hij had een broer, die slecht was. De ze nodigde Wenceslaus uit op een feestmaal. Na het feest ging Wenceslaus naar de kerk om er te bid den. Boleslaus, zijn broer, sloop er ook heen en stal1 de heilige met een lans dood. Zo stierf hij de mar teldood op 28 September 935. Die dag vieren we zijn feestdag. De woorden, die je bij het dubbel-kruisraadsel moest invullen, waren- Pols open Lena Snap. BUITENLANDS OVERZICHT Het Rode-Peking fungeert dit weekeinde als „vredesburcht Communistische afgevaardigden uit 30 landen openen vandaag een propaganda-offensief. als een begin van een groots opgezette „vredesmanifestatie". die op 5 December in Wenen het hoogte punt zal bereiken met de opening van een Wereldcongres. De reso luties liggen al klaar. De inhoud komt in het kort neer op een reeks protesten tegen de bewa pening van de Vrije Volkeren en bevat de vanouds bekende lita nie van beschuldigingen als het voeren van een Bacteriologische oorlog in Korea en het aanmoe digen van een oorlogspropaganda. Het laatste in het bijzonder ge richt aan het adres van de V.S. Het liikt op het eerste gezicht al lemaal erg aannemelijk en bui tengewoon onschuldig. In de wer kelijkheid is het voor de zo veelste maal aan 't mensdom de typisch geëigende uiteenzetting over het begrip vTede van het Kremlin voorleggen. Een nieuw geluid zal niet worden vernomen. Het behoeft geenszins te ver wonderen, dat deze actie van Peking uit start. Er heeft zich m de iaren sedert 1945 een sterke binding voltrokken tussen Mos kou en Communistisch China. De laatste conferentie in Moskou, waar de Chinese leiders bii Sta lin op het matje verschenen mag gezien worden als een bezegeling van een reeks voorafgaande be sprekingen, die tot doel hebben de vestiging van een Russisch- Chinees blok, als een sterke we reldmacht. De geweldige uitbrei ding van het verkeersnet m Azie moet de militaire en economische samenwerking nog meer aaneen smeden. De Russen gaan bii hun onderwerping van Azië op een zuiver imperialistische en koloni ale wiize te werk. Een methode, die zii altijd de overige landen hebben verweten. Deze politiek beoogt het wereldcommunisme in het Verre Oosten vaste voet te geven, maar wordt tegelijk inge geven door een bii uitstek Rus- sisch-nationalistisch streven. Moskou heeft op Azië beslag gelegd. De liin Peking-Moskou betekent, dat in de hoofdstad van het Rode China niets ondernomen kan worden, zonder de hoge goedkeuring van het Kremlin. Wat deze dagen dan ook bespro ken zal worden vormt een on derdeel van de politiek van Mos kou. Daaruit is ook te verklaren, dat de afgevaardigden speciaal hun samenkomst de weidse beti teling hebben gegeven van „Het congres van partisanen ter ver dediging van de vrede in Azië en de landen van de Stille Zuidzee". Want Moskou wil zich langs de kusten van de Pacific bescher men tegen de V.S. en zo moge lijk ook landen als Japan. Indo nesië en andere gebieden door middel van een infiltratiepolitiek aan zich onderwerpen. Rusland weet maar al te goed hoeveel voortgang de V.S. en Australië maken met de politieke en miü- taire éénwording van de staten in het gebied der Stille Oceaan. Het liikt ogenschijnlijk 'n ver plaatsing van de Russische poli tiek naar het Verre Oosten. Dat is het ook. Maar het zou van weinig inzicht getuigen, daar de conclusie uit te trekken dat Mos kou geen oogje zou hebben op het Westen. Veeleer gaat men in de Sovjetkringen van de mening uit. dat een sterke Russische po sitie in Euro-Azië in de toekomst de val van het Westen automa tisch ten gevolge moet hebben. Het Euro-Azisch gebied zal bin nenkort één grote vesting ziin, die hermetisch is gesloten voor de buitenwereld en een geweldig reservaat aan mensenmateriaal herbergt. Het getuigt van een juist pro pagandistisch inzicht, om wat in Peking wordt besloten in Wenen nogeens dunnetjes over te doen. Het Kremlin wil er mee aanto nen. dat zijn macht zich uitstrekt van de kusten van de Pacific tot de Donau. En dat moet voor het Westen voldoende ziin. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 43-jarige koopman H. P. en de 32-jarige los werkman M. Chr. P., beiden uit Bussum, terzake van moord op de 58-jarige boswachter A. van der Schagt op 7 Juni 1947 op de Loosdrechtse heide, ver oordeeld tot twintig jaar gevan genisstraf met aftrek. De Procu reur-generaal had tegen de koop man 20 en tegen de los werkman 15 jaar geëist. De Rechtbank had in Mei jl. elk der mannen tot 15 jaar ver oordeeld. Het tweede ten laste gelegde feit. dat beiden hadden bekend, namelijk diefstal met ge weldpleging in een villa te Laren op 16 Juni 1946 waarbij zii een ionge vrouw, die hen betrapte, toen zii poogden met de buit te verdwijnen, hadden mishandeld, werd eveneens bewezen geacht. Tijdens de behandeling voor het Gerechtshof veertien dagen geleden, had de zaak een veheel nieuwe wending genomen, door dat zich in Juni een maand na de uitspraak van de rechtbank twee getuigen, gedetineerden. hadden aangemeld, die verklarin gen wensten af te leggen. Beiden hadden enige tiid alleen met de koopman in de cel gezeten. Aan hen had de koopman aldus hun verklaringen voor het Hof „de ware toedracht" verteld, na melijk. dat hij het nekschot had gelost, waaraan volgens de artsen de boswachter was overleden. De koopman had tegen beide celgenoten eerst verteld, dat de los werkman het bewuste schot had gelost, doch had later bekend zelf te hebben geschoten. Aan een van de twee celgenoten had de koopman gevraagd, als deze vrij kwam. naar Bussum te gaan en de broer van de loswerkman te bewegen tegen betaling een verklaring af te leggen, dat ziin broer tegenover hem had verklaard het schot te hebben afgevuurd. De celgenoot had toen aan de koopman verzocht hem dan ook de juiste toedracht van het gebeurde te vertellen. Ter zitting ontkende de koopman de verklaringen, die de getuigen onder ede hadden afgelegd. Het Hof achtte aldus het ar rest. bewezen, dat de koopman opzettelijk met het pistool het schot op de boswachter heeft ge lost. ROTTERDAM. 26 Sept. De gezagvoerdersclub te Rot terdam heeft in een schrijven geprotesteerd tegen de uitvoe ring van het ontwerp Monu menten dat te Rotterdam zou worden opgericht ter nage dachtenis van de in de laatste wereldoorlog omgekomen zee lieden. In het schrijven wordt gezegd, dat het monument tot niemand van de gezagvoerders spreekt. De omgekomen zee lieden. zo wordt gezegd, zou den zich in hun zeemansgraf omdraaien als ze het konden zien. „Een plaatje van dit monu ment hebben wii nauwkeurig bestudeerd" aldus de gezag voerdersclub, „en we konden dan tot de volgende conclusie komen: een gebroken "eweer. de bol aan een draad stelt dan voor het verbroken evenwicht in de wereld tengevolge daar van. Verder om de symboliek van het ontwerp te benaderen: een paar kammen van de vrouw van Neptunus". Het schrijven besluit: „Bespaar ons zeelieden in het bijzonder en de Nederlander in het alge meen dit monument, dat vol gens ons spot met elke doel stelling en aesthetiek". 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. Bij de Stichting Landver huizing Nederland is een verzoek binnengekomen om Neder landse afgestudeerden voor een aanzienlijk aantal specialis tische vacatures bij het departement van Landbouw van de Unie van Zuid-Afrika. De vacatures zijn op het gebied van de biochemie, de landbauw- chemie. het natuurkundig bodem onderzoek, bodem-microbiologie. spectrografie. plantenphysiologie. ph to-pathologie. entomologie, ge netica en dier-physiologie. Ook worden er werktuigbouwkundige en civiel-ingenieurs gevraagd. Van de candidaten wordt ver wacht. dat zii bereid zijn zich voorgoed in de unie te vestigen. In November a.s. zullen Zuid- Afrikaanse autoriteiten hier te lande de sollicitanten, die zich voor deze vacatures aanmelden, ontvangen. Ook het Zuid-Afri kaanse departement van bos bouw heeft Nederlandse acade mici gevraagd, wier sollicitatie reeds deze maand werd inge wacht. Merkwaardig Merkwaardig is dit nieuws wel. na hetgeen deze week bekend werd over de houding van de Zuid-Afrikaanse artsenvereniging welke vereniging in het geheel niet gesteld bleek op immigratie van Nederlandse artsen en sprak als haar mening uit. dat Neder landse immigranten, die zich als arts in de Unie wilden vestigen, in geen geval dezelfde facilitei- De heer Hendrik Andriessen, door de St. Radboudstichting be noemd tot buitengewoon hoogle raar in de Muziekwetenschap aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, zal op Vrijdag 3 October 1952, des namiddags te 4 uur, zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een rede in de Aula aan de Wil- helminasingel. Na afloop receptie in het Aulagebouw. ten mochten genieten als artsen, die vanuit Engeland immigreren. In hoeverre de Zuid-Afrikaan se regering meningen als die van de artsenvereniging deelt, is niet duidelijk. De West-Duitse autoriteiten heb ben de volgende bedragen toe gewezen voor invoer uit Neder land: 12.6 millioen mark voor kaas en 500.000 mark voor gecon denseerde melkproducten. 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. Bij Kon. besluit van 8 Septem ber is ingaande October mr. A. J. d'Ailly herbenoemd tot bur gemeester van Amsterdam. NEW YORK, 26 Sept. (A.P.) Morgen en vandaag komen in Pe king afgevaardigden van commu nistische landen bijeen om te be raadslagen over een zg. „vredes offensief". Het ligt in de bedoeling op 5 December een slotzitting te houden in Wenen. De-opzet is om in een aantal resoluties kenbaar te maken, dat 't communisme strijdt voor de wereldvrede. DE „PIET HEIN" IN DE KOREAANSE WATEREN Hr. Ms. torpedoboot- jager „Piet Hein." neemt deel aan de acties van de geallieer den in de Koreaanse wateren. „Piet Hein", genomen uit een heli- coptère van het Britse vliegkampschip H.M.S. „Ocean". overleed te Wassenaar op 51- jarige leeftijd de componist Hec tor Marinus, wiens werken voor al in de laatste tijd in brede kring de aandacht hebben ge trokken bestaat op 11 October a.s. het oudste ziekenhuis van ons land, nl. het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft, zevenhonderd jaar. Het werd gesticht in 1252, zeven jaar nadat Delft stadsrechten had ge kregen werden Donderdagavond, tijdens een hevig onweer te Den Haag, twee jongens van achttien in het Haagse Bos door de bliksem ge troffen. Zij werden naar het zie kenhuis overgebracht, waar bleek dat hun toestand niet ernstig was is Mr Dr L. H. Slotemaker, di recteur buitenlandse betrekkin gen van de K.L.M., op 1 October aanstaande vijf en twintig jaar in dienst van deze Luchtvaartmaat schappij Mevrouw L. van Overeem was tijdens de oorlogsjaren 1940- 1945 hoofd van de Dienst voor Speciale Hulpverlening van het Nederlandse Rode Kruis. Zij slaagde er in met de hulp van talloze vrijwillige mede werkers om de gevangenen in Duitse gevangenissen, huizen van bewaring en concentratie kampen in Nederland regel matig levensmiddelen en me dicamenten te bezorgen. In het Parlementair Enquête Rapport (zie elders in dit num mer) wordt haar naam enige malen genoemd. OSLO, 26 Sept. (A.P.) De operatie „Grote Bras", de onlangs geëindigde manoeuvres van de Zee- en Luchtstrijdkrachten Van de NAVO voor de Scandinavische kust heeft de commando machine geolied en de militaire leiders enkele belangrijke lessen ge leerd, volgens twee hooggeplaat ste NAVO-bevelhebbers. Admiraal Lynde McCormick verklaarde tijdens een persconfe rentie aan boord van één van de schenen in de haven van Oslo: „Naar mijn mening is het werk, wat tijdens deze oefening is ver richt zeer indrukwekkend ge weest". In de afgelopen tien dagen hebben we reusacnuge vooruit gang gemaakt en ik denk dat we allemaal uit deze oefening ge leerd hebben, bewondering te koesteren voor de prestaties van elkaar". Hoewel McCormick niet persoonlijk aan de oefening heeft deelgenomen, heeft hii de opera ties nauwkeurig gevolgd vanaf zijn vlaggeschip de Mount Olym pus. Admiraal Sir Patrick Brind, de NAVO-bevelhebber van Noord- i De Engelse fabrikanten, die souvenirs voor de komende kroning laten vervaardigen, zitten met de handen in het haar, nadat het IJkkantoor heeft verklaard, dat volgens een wet uit 1773 geldt, dat een kroon alleen mag worden geslagen op edele metalen Deze kronen vallen niet onder de bepaling van 1773, zodat Joan Bellis rustig kan door gaan met ze de juiste kleur te geven. In het gebouw Torenstraat te Den Haag, waar de hoofdafdeling Materiëel van het Ministerie van Marine is gevestigd, is Vrijdag het contract, betreffende de bouw van 32 mijnenvegers voor de Ko ninklijke Marine getekend, door de Minister van Marine Ir C. Staf enerzijds en door de oudste directeur van Wilton-Feyenoord Ir S. van West, anderzijds. Aanwezig waren onder meer de Staatssecretaris van Marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, de Vlagofficier Materiëel. vice-admi- raal F. Stam. de Secretaris-gene raal van het Ministerie van Ma rine. de heer J. J. van Houten, de vertegenwoordiger der Ameri kaanse Marine. Captain R. S. Hitchcock U.S.N, en Kapitein ter Zee K. van Dongen, die met het toezicht op de aanbouw is belast. Wïlton-Feiienoord fungeert als hoofdaannemer. De contracten tussen de hoofdaannemer en de overige deelnemende werven werden terstond na de onderteke ning van het hoofdcontract gete kend. De werven ziin: N.V. G. de Vries Lentsch te Amsterdam, de Haan en Oerlemans te Heusden, E. J. Smit en Zn. N.V. te Wes terbroek (Hoogezand). N.V. Gebr. Pot te Bolnes. N.V. Scheepsbouw- unie te Groningen. N.V. werf Gusto te Schiedam. J. en K. Smit's Scheepsbouwwerf, N.V. te Kinderdijk, L. Smit en Zn te Kinderdijk, N.V. Arnhemse Stoomsleephelling Maatschappij te Arnhem. Werf de Noord te Alblasserdam. Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek N.V. te Amsterdam. Scheepswerf de Groot en Van Vliet te Slik kerveer en de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem. Na de ondertekening overhan digde Vice-admiraal F. Stam aan Ir S. van West een cheque ten bedrage van 10 pet van de totale bouwsom, die circa 140.000.000.- bedraagt. Van de 23 mijnenvegers worden er 18 gebouwd voor Amerikaanse rekening, de overige 14 worden bekostigd uit het te genwaarde fonds. Er staan heel wat onderwerpen voor de- ze week op het program. Alleeen als wij zouden willen bepalen tot wat de dag van morgen of van de komende week biedt, dan zouden wij al ruimte tekort komen. Nationale Reclasseringsdag, Pijltjesdag van de Katholieke Jeugdbeweging, Dierendag, Rozenkranskruis tocht enz. enz. Wij willen ons voorhands tot het laatste bepalen. Het is een belangrijk ge beuren, dat zich morgen op 12 verschillende plaatsen in ons land zal afspelen. In navolging van wat er, enige maanden geleden, op dit gebied in Engeland is voorgevallen. Daar heb ben tien- en tienduizenden, geluisterd naar de kruistocht, die pater Peyton predikte en zij hebben in kerken en in openbare parken, gebe den tot Maria, van wie de grote voorspraak op de redding van de wereld wordt verwacht. Feite lijk is dit in ons land verleden jaar al begonnen, maar nu wordt dit idee weer zoveel te krachti ger gepropageerd. Wie doet er mee, morgen? En als hij of zij niet in de gelegenheid is, zelf naar een der aangegeven plaatsen te gaan, laat hij dan in de geest meedoen en thuis of in de kerk de Rozenkrans meebidden, voor de grote intentie: Vrede, welvaart en wereldverbetering. Het is morgen de grote inzet voor de komende Octobermaand en dan zal die grote intentie het ook weer van de dagelijkse rozenkrans moeten hebben Van reclassering gesproken, in verband met dit woord zouden wjj wel even op een soortgelijk begrip willen wijzen. Reclasse ring is taalkundig wel iets anders danher classificatie, maar het lijkt er toch op. Het eerste is feitelijk het is me toch wat met die vreem de woorden! iemand die ontspoord is, weer in het goede spoor, in die goede orde van de maatschappelijke klas, terugbrengen. Wij lazen in het Katholieke Schoolblad deze week iets over de bekende kwestie van de „klassificatie," d.i. de indeling van de gemeenten in verschillende klassen voor bepaalde lonen en salarissen. Her classificatie pp dit gebied, een betere regeling dus voor die uiteenlopende salarissen, was, zoals men weet, heel dikwijls aan de orde van de dag. Het K.S. wijst er nu op, dat er in de Troonrede geen woord over deze zaak staat. Nu is het een geluk, dat dezelfde minister van Binnenlandse Zaken, dr. Beel, die de grondslag van de classi ficatie al eerder onrechtvaardig heeft genoemd, thans weer minister van Binnenlandse Zaken is. Hij behoeft zich dus maar aan zijn eigen woord te houden, om deze zaak ter hand te nemen Niemand kan natuurlijk in ernst beweren, dat er niets aan dit vraagstuk is gedaan Sinds de uitspraak van minister Beel heb ben we bijv. het rapport van de commissie-Kruyt gehad, maar dat was meer wetenschappelijk. Het was heel mooi en belangrijk, maar bracht de practijk nog geen stap verder. Dan heeft intussen ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten het bestaande stelsel nog eens krachtig veroor deeld. Vóór de verkiezingen hebben ook de poli tieke partijen er zich mee bezig gehouden, en de K.V.P. bijv. heeft zich op het standpunt ge steld, dat het oneerlijk was, in het program de verwachting te wekken, dat er in de komende vier-jarige periode iets van afschaffing zou kun nen komen. Maar wél wil zij verbetering van deze regeling. Nieuwe classificatie, reclassering dus!Hoe dat precies zal gaan, weten wij niet. Er is, zoals het K.S. ook liet uitkomen, na tuurlijk verschil in de lonen en salarissen van de overheid en van particulieren, verschil in be handeling en beoordeling dan. Van een algemeen optrekken van lonen zal geen sprake kunnen zijn. Maar zou het zo gek wezen, als we dan toch aan verbetering willen doen, een begin te maken met het schrijnende in bepaalde tegen stellingen van salarissen weg te nemen, ten bate van het onderwijzend personeel bijv? Al zullen dan de overheidsambtenaren wel moeten volgen. Maar de aohterstelling op dit gebied benadeelt niet alleen de betrokkenen, doch ook de toe standen en verhoudingen op het platteland. Dat is al te uit-en-te-na betoogd. En als we het er dan toch over eens zijn, dat de grondslag van de bestaande verhoudingen onrechtvaardig is dan had, zo gezegd, de Troonrede er ook eigen lijk niet over mogen zwijgen Men vraagt zich wel eens af, waar het, ook ie bijv. met wat men gaarne de „edele kunst van het ambacht" pleegt te noemen, naar toe moet in deze tijd van massaproductie, z.g. rationalisatie en normalisatie, versobering op allerlei dingen, bijv. de woningbouw, waar iedere versiering uit den boze wordt geacht. Een van de ijverige propagandisten van het ambacht, prof. Heere van de Katholieke Economische School te Tilburg, heeft op het jubileumcongres van de Koninklijke Middenstandsbond betoogd, dat men over de bestaansmogelijkheden van het ambacht nog niet zo somber behoeft te zijn. Zeker, er is in de laatste tientallen jaren in ons land veel veranderd, maar het ambacht heeft nog een werkelijke kans. Doch deze moet dan ook benut worden. Iedere mogelijkheid moet, om zo te zeggen, worden uitgebuit. De laksheid moet verdwijnen, en er moet gewoekerd worden met de talenten, aldus prof. Heere. Men zal, zo be toogde hij in het practische deel van zijn rede, datgene overboord moeten gooien, wat niet meer levensvatbaar is. Er zal een goede organisatie tot voorlichting op dit gebied moeten komen en men zal moeten begrijpen, dat ook hier de kost vóór de baat uitgaat De hoogleraar heeft nog iets gezegd, dat ie wij onder de aandacht willen brengen. Men zou dit in verband kunnen zien met andere van zijn opmerkingen, als hij spreekt over het hoge levenspeil, dat massa-productie onmisbaar maakt. Op dit hoge peil mag men niet schimpen, aldus de prof., die hier een even teer als actueel punt aanraakte. Dat hoge levens peil heeft immers de gezondheid en de huisves ting en de levenswijze van het volk belangrijk verbeterd. Het heeft ook veranderingen te weeg gebracht in de sociale structuur van het volk, zeggen wij. Veranderingen in de richting van een zekere nivellering bijv. die onvermijde lijk waren. Die nivellering zal echter niet te ver moeten gaan. Dat hebben in de laatste tijd bijv. rapporten over de positie van de middengroe pen wel geleerd. Men heeft echter de leuze: kies gerust de overall inplaats van de witte boord, wel eens verkeerd opgevat. Daarom is het inte ressant, van prof. Heere te vernemen, dat hij met name „voor jonge boeren en kinderen van intel lectuelen" een nieuw levensbestaan ziet als voor uitzicht voor de beoefening van het ambacht. Hun zou het uitzicht op een nieuw bestaan in deze richting iets bieden, dat met hun aard meer overeenkomt dan arbeid in „de industrie." Een punt van overweging in de gedachtenwisseling van onze dagen! Frankrijk achter plan van Mexico MEXICO CITY, 26 Sept. (A.P.) Het Mexicaanse plan om de im passe bii de wapenstilstands- onderhandelingen in Panmoenjon over de uitwisseling van de Ko reaanse krijgsgevangenen te doorbreken heeft gisteravond de instemming van Frankrijk ge kregen. De Franse onderminister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, vertelde op een pers conferentie, dat het door presi dent Aleman ingediende voorstel „de meest volledige steun" van Frankrijk heeft. Hij wees er echter op, dat de V.S., welke de grootste last van de Koreaanse oorlog dragen, op de eerste plaats moeten beslissen. Schumann is hier voor een be spreking met Franse diploma tieke vertegenwoordigers in Zuid Amerika. Het Haagse gerechtshof heeft, conform de conclusie van de procureur-generaal, de gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden bevestigd, welke de rechtbank had opgelegd aan de 39-jarige chauffeur A. van der V. Een „zware jongen", die in de Haagse onderwereld bekend is als „slappe Toon". Hij is schuldig bevonden aan een po ging tot diefstal in het openbaar slachthuis in Den Haag. Toen hij daarbij door een controleur op heterdaad betrapt werd, zou hij de man aangevallen en be dreigd hebben. Europa, die de oefeningen leidde, verklaarde dat de resultaten uit technisch oogpunt bevredigend genoemd kunnen worden. „Het is niet juist om uit deze oefening verstrekkende strategische of tactische conclusies te trekken. Het doel van de oefening „Grote Bras" was het commando-systeem te testen en dit systeem heeft niet teleurgesteld". De coördinatie van de verschil lende strijdkrachten was voldoen de. De verschillen in operatie techniek tussen de acht deelne mende landen zijn van secundai re aard. Morgen zullen de bevel voerende officieren van de ope ratie Grote Bras achter gesloten deuren de resultaten van de oefe ning bespreken aan boord van het Britse vliegdekschip Eagle. De Utrechtse rechtbank heeft de 33-jarige deurwaarder bij het kantongerecht te Utrecht, K. K. B. veroordeeld, tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, wegens het meermalen plegen als amb tenaar van verduisteringen van verschillende geldsbedragen tot een totaal van ongeveer f 4000, bij de behandeling van de zaak, twee weken geleden, toen de officier van Justitie vier jaar met aftrek eiste, was echter uit een verklaring van een getuige- accountant naar voren gekomen, dat he ttotaal verduisterde be drag ongeveer f 25.000.zou be lopen ,doch in de dagvaarding was hem niet alles ten laste ge legd. Verdachte had volmondig bekend, maar verklaarde niet te weten, wat hij met het geld had gedaan en waar 't was gebleven. Het Kon. besluit van 25 Sept. 1925 no. 23 geeft een nadere omschrijving voor de taak van de minister voor publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn. Dit besluit bepaalt, dat tot de taak van die minister behoort de zorg voor de bevordering van de tot standkoming van bedrijfsli- chamen als bedoeld in de wet op de 'bedrijfsorganisatie, met name productschappen, hoofdbe drijfschappen en bedrijfschappen. Die taak omvat tevens de zorg voor de aangelegenheden betref fende de samenstelling en in richting van deze lichamen. Daarnaast is de minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie belast met de zorg voor de bevordering van de produc tiviteit in het gehele Nederland se bedrijfsleven. Tenslotte be hoort tot de taak van genoemde minister de zorg voor de bezits vorming. Naast bovengenoemde taken zal de minister voor publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, in overleg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, een deel van de bemoeiingen met concrete kartelvraagstukken op zich nemen. LONDEN. Sedert Mei heeft de Britse regering bij 5 postzakdiefstallen een ver lies van 300.000 pond geleden: meer dan drie millioen gul den. Het laatst verdween deze week een postzak tussen Barnsley en Doncaster met aangetekende brieven en 14.000 pond aan bankpapier. BERLIJN. Een herder die een kudde van 800 scha pen weidde op het Russische vliegveld Schönefeld bij Ber lijn heeft van mistig weer ge bruik gemaakt om de vrijheid te verkiezen. Hij stak over naar de Amerikaanse zone, mèt de schapen. WASHINGTON. Alle Amerikanen samen betalen op het ogenblik 60 milliard dol lar aan levensmiddelen. Maar aan belastingen betalen zij ongeveer 87 milliard per jaar, óók, om Europa aan Marshall- gelden en wapens te helpen. Dat wordt vaak vergeten. FRANKFORT. Gezag voerder Willard Larsen heeft met een Super 6 Clipper, tachtig passagiers en een be manning van 7 koppen voor lopig weer een record geves tigd: in elf uur en 6 minuten zonder tussenlanding van New York naar Frankfort. Hij had de wind in de rug, waar door zijn snelheid af en toe tot 625 kilometer per uur steeg. BONN. In de laatste drie maanden waren er in West- Duitsland 92.914 verkeers ongevallen, waarbij 65.000 mensen letsel opliepen. Iedere 70 minuten valt er in West- Duitsland een dode als slacht offer van het verkeer. Het aantal slachtoffers is sedert 1951 met 15 pet. gestegen. HOLLYWOOD. Ann Baxter rookt graag een een sigaartje na het diner. Zij zijn heerlijk, zegt zij. In het begin stikte ik bijna, totdat ik hoor de dat je niet moest inhaleren. KARACHI. De oudste inwoonster van Pakistan is dood, Sis ja Begum, 130 jaar, die tien jaar geleden opnieuw tanden kreeg, terwijl haar zil vergrijze haar weer platina blond begon te worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7