Herdenking vierde eeuwfeest sterfdag van Sint Franciscus PAULA Roulette draait thans in het grensdorp Raarle Hertog AG AII API ATOM J W. A. Heuseveldt Alkmaar Scherpere maatregelen in Ommelanden-conflict „Spelen uit Aristo" werd Arcadia GELDEN BESCHIKBAAR legen eerste hypotheek 28 September a.s. Steunt Wereld-Missie-Zondag 1952 met Uw gebed en offer Laatste bemiddelingspoging afgebroken HAAGSE SPEELCLUB GOKT OP WINST kappersbediende werkpaarden Leren jassen, jekkers Stofzuigers f 595.- Miele wasmachine KI. Middelbeek Juist ontvangen T ran in gsb roeken WIJ BETALEN voor Joop Nugter eet: 4237 on in een wip zijn we er GARAGE i CNR. DE VRIES - Het adres voor TROUWRIIDEN Telefoon 4237 Leert AUTORIJDEN /A K. Middelbeek TELEFOON 4287 REEDS DUIZENDEN TEVREDEN CLIENTEN BESPAREN HUN DURE BRANDSTOF r>*> n Voor RADIO en TELEVISIE Radio Bakker, Muziekschool Z w a a g BRUINBROOD Bakkerij Randshuizen REPARATIES kunstgebitten MARKT en BEURS Toen op 7 April 1541 de opgetuigde fregatten, die bij Lissabon voor anker lagen, eindelijk de ankers lichtten, de touwen los gooiden en langzaam zeewaarts voeren, kon niemand beseffen of aanvoelen, dat op die dag een nieuwe, grote missiebeweging in de Katholieke Kerk een aanvang had genomen. Want toen immers vertrok aan boord van de „Santiago" Franciscus Xave- rius, een Jezuiet, een uit het keurcorps van St. Ignatius. Het was een schrale, armoedig geklede priesterfiguur, die als Pauselijke Nuntius volledige rechtsmacht had gekregen van de Paus over de landen in het Verre Oosten. Wij, nuchterlingen van de twintigste eeuw, hebben er geen besef van, hoe groot zijn uithou dingsvermogen was om de onge lofelijk, ontberingen te verduren. Ontberingen en tegenslagen, reeds begonnen op zijn eerste reis, via Kaap de Goede Hoop naar Goa: dertien maanden wa ren daartoe nodig! Zijn onderne mingen waren dikwijls vol ge varen, maar gevaren telde hjj niet. Hij was bereid desnoods zijn leven te offeren als het ging om de zaak van Christus, voor de uitbreiding van Zijn Kerk. Franciscus was een man met een enorm godsvertrouwen. Er ging een grote kracht van hem uit. Hij had het diepe besef dat hij niets kon zonder Gods zegen. Hij was een instrument in Gods hand. IJit de missionaris is de leider gegroeid Hij wierp zich op tot een lei der van groot formaat, deze ge zant van de koning van Portugal, maar tevens ook Provinciaal- Overste van de Jezuieten in het Verre Oosten. Vele jaren van harde apostolische arbeid gaven hem een diep inzicht in de men taliteit der volkeren, die hij voor Christus wilde winnen. Hij was een leider met een brede, voor uitziende blik en steeds op zoek naar nieuwe streken, waar hij de Kerk van Christus zou kunnen vestigen. Zijn ontoombare geest kracht heeft hem die innerlijke veerkracht geschonken, die hij nodig had voor het volvoeren van zijn grootse plannen, in weerwil van alle tegenwerkingen bij zijn dikwijls uitputtende reizen, het zij onder de gloeiende zon van Indië dan wel in de sneeuwstor men van Japan. Zielen redden, dat was de voortdurende zorg van Francis cus, dat beschouwde hij als de voornaamste plicht van de pries ter en de missionaris. Ruim elf jaar na zijn vertrek uit Lissabon, op 3 December 1551, riep God hem tot zich, midden uit zijn werk, in grote eenzaam heid, maar vol grootse plannen, op een eiland onder de kust van China, dat hij ook voor Christus wilde winnen. Tragisch was het einde van deze onvermoeide strijder voor God, voor de uitbreiding van Zijn Kerk, maar zijn dood was de be- Xaverius als de grootste missio naris aller tijden blijft ons voor ogen. Was het wonder, dat hij werd uitgeroepen tot Patroon der Katholieke Missies en Patroon van het eerste en voornaamste Missiegenootschap van de Paus, het Genootschap tot Voortplan ting van het Geloof? De Patroon van alle missie-activiteit, een machtige hulp en voorspreker, een voorbeeld ter navolging voor de arbeiders in de wijngaard des Heren, de missionarissen. Allen moeten wij medewer ken om het ideaal van deze grote heilige: „geheel de hei denwereld voor Christus" te verwezenlijken. De Kerk van Christus in alle landen en onder alle volkeren te vestigen, hetgeen alleen kan door eigen priesters en bisschoppen uit het eigen volk der missielanden. Voor de opleiding van in heemse priesters had Fran ciscus alle zorg, daarin zag hij de toekomst der Kerk. Hierin ligt voor ons een grootse taak: de medewerking en hulp aan de opleiding der inheemse priesters, want juist in deze roerige wereld blijkt overduidelijk, van hoe groot belang het is, dat ieder volk zijn eigen priesters, zijn eigen zieleleiders heeft. In het niet verschrikkelijk, dat op het eiland Sancian de kapel, gebouwd op de plaats waar St. Franciscus stierf, in Mei 1951 door de communisten is gesloten en alle godsdienstplechtigheden werden verboden? In het spoor van St. Franciscus trekken de duizenden geloofsver kondigers uit voor de prediking van het Evangelie aan de heide nen. Op 28 September a.s. zal te 's-Hertogenbosch plaats vinden: de nationale viering van 't vierde eeuwfeest van de sterfdag van St. Franciscus Xaverius. Op het programma staat een plechtige bijeenkomst in de Ca sino Schouwburg te 2.30 uur en een Pontificaal Lof in de Basi liek van St. Jan, te celebreren door Z.H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaers te 5.30 uur. Een mooie gelegenheid om onze steun aan en het offer van alle katholieken over de gehele wereld voor de Voortplanting van het Geloof, voor de uitbreiding van het Gods rijk hier op aarde. Ons bijzonder gebed en offer voor de bekering van de 1.300.000.000 heidenen. In het spoor van St. Franciscus werken ongeveer 26.000 priesters aan de bekering van dat enorme aantal ongelovigen. Met Gods hulp en Gods bijzondere zegen moet dit werk slagen. Begrijpt gij, dat er jaarlijks honderden millioenen nodig zijn voor het in stand houden en de uitbreiding der missies? Door uw lidmaatschap van het „Pauselijk Genootschap tot Voortplanting van het Geloof" steunt ge de missie dus reeds, maar Z.H. de Paus vraagt op Missiezondag een extra gave van u. Maak er een echt offer van en vier deze Zon dag op waardige wijze: uw ge bed, uw H. Communie en uw aalmoes aan de collecte voor de Voortplanting van het Geloof, voor de uitbreiding van Gods Kerk. St. Franciscus Xaverius zij u ten voorbeeld: tracht hem na te volgen in liefde en ijver voor de missies. Vrouw aangereden op Kennemerstraatweg ALKMAAR. Om half 6 gis termiddag werd de 39-jarige mevr. Pranger uit Heiloo. op de hoek Kennemerstraatweg-Vanne- broek aangereden door een zes- wielige vrachtauto komende uit de richting Heiloo. De bestuurder wilde het Vannebroek oprijden en zag de dame met flinke snel heid op haar fiets van de Heiloo- er brug afrijden. Zowel de auto als de dame trachtten door snel te remmen een aanrijding te voorkomen. De chauffeur, die meende dat de dame stilstond, reed door. waardoor de dame die ook was doorgereden door de voorzijde van de auto werd aan gereden. Zij kwam op de straat terecht en werd na enige tijd per ziekenauto naar het Centraal ziekenhuis vervoerd, waar zij met een hersenschudding. een bloe dende hoofdwond en een linker beenbreuk werd opgenomen. Haar nieuwe Gazelle-rijwiel dat onder de auto terecht was geko men werd zwaar beschadigd. De Politie verzoekt de getuigen van dit verkeersongeval, zich te mel den op het politiebureau. Kapelaan Watervis in Heiloo gearriveerd HEILOO. Gistermiddag is Kapelaan C. A. Watervis in zijn nieuwe Parochie in Heiloo gearri veerd. Het ligt in de bedoeling, dat hij het werk van Kapelaan van der Ploeg, in zijn geheel zal overnemen. Kapelaan Watervis werd geboren op 15 December 1903 te Amersfoort en Priester gewijd in Haarlem in 1932. Ach tereenvolgens was hij kapelaan in Noordwijk Delft. Schevenin- gen. Loosduinen en Schiedam. /Vaar de Columbiafïlm „Paula" met Lorelta Young en de kleine Tommy Rettig kroning van een welbesteed leven lnDoornGodsngfnade kon hij met de missionarissen «p te joeren onvervaarde moed de grootste - - - j~ j>- •-» gevaren trotseren, de grootste ontberingen verduren, werelden doorlopen gehele landen voor Christus winnen. Het beeld van St. Franciscus en te stimuleren is de Wereld- Missiezondag 1952, die op Zondag 19 October a.s. gevierd wordt. Op de Wereld-Missiezondag GRONINGEN, 26 Sept. Naar wij vernemen is de laatste be middelingspoging in zake het conflict tussen de Coöp. Melk- productenfabriek „de Ommelan den" te Groningen enerzijds en de Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond anderzijds, afgebroken. Twee weken lang heeft de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Groningen, drs. W. van der Mast, als persoon bemiddeld in dit conflict. Hij be treurde het. dat hij in een po- ging om het bestuur van „De immelanden" en het hoofdbe stuur van de A.N.A.B. tot el kander te brengen niet is ge slaagd, omdat beide partijen net concrete voorstel van de heer van der Mast ter wegruiming van de gerezen geschilpunten, niet meenden te kunnen accepteren. Ver over het middernachtelijk uur maakt de A.N.A.B. haar standpunt inzake het conflict bekend. Zij betreurde het uiteraard dat „De Ommelanden" niet wenst in te gaan. op de voorstellen van de bemiddelaar, die neerkwamen op de verplichting van de A.N.A.B. om de staking en het conserva toire beslag op „De Ommelan den" op te heffen, terwijl ,,De Ommelanden" zich zou verplich ten het vroegere bedrijfsverband dat door de staking verloren ging te herstellen, door alle werknemers, die op 21 Augustus in dienst van „De Ommelanden" waren weer in dienst te nemen. In overleg met de bemidde- vraagt Z.H. de Paus het gebed laar zou dan moeten worden na gegaan, welke arbeiders tenge volge van de normale seizoen matigheid ontslag dient te wor den aangezegd. Voorts zou „De Ommelanden" zich verplichten een pensioen regeling te treffen, welke is be paald in de pensioenregeling voor de zuivelindustrie. De pen sioenen zouden moeten worden ondergebracht bij een verzeke ringsinstelling, waarbij de vak organisaties eens per jaar in lichtingen kunnen krijgen. Voorts zou „De Ommelanden" zich ver plichten tot uitkering van va- cantietoeslag. Tegen al deze bepalingen heeft „De Ommelanden" bezwaar gemaakt, en wel in het bijzon der tegen het ontslag dat zou moeten worden aangezegd aan al degenen, die buiten het vroe gere bedrijfsverband staan. De A.N.A.B. heeft thans scher. pere maatregelen aangekondigd, welke neerkomen op medewer king van verschillende bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Men vertrouwt voorts op steun van de confessionele bonden. Men wil dit conflict voor de arbeider tot een goed einde bren gen en zal daarvoor alle be schikbare middelen aanwenden. DOKTERSDIENSTEN Artsen J. Knol, Hippolytushoef K. 2297-334; A. E. Roskam, Win kel K. 2244-225; A. B. Hoogka mer, Middenmeer K. 2270-456; A. J. Koning, Schagen K. 2240-435; T. Nauta, Wieringerwaard K. 2242-232; J. Schreuder, Oude Niedorp K. 2232-212; J. Verheul 't Zand K. 2249-223. Veeartsen; N. J. Bouman, Slootdorp; E. P. Hakkesteegt Schagen K. 2240-437. 2) „Kerel, liever niet", antwoordde Frazer. „We hebben haar een flinke verdoving gegeven. Dat was nodig na de complicatie". „Complicatie?" informeerde John ongerust, „en ze heeft zichzelf in die tijd zo met alles ontzien..." „Dat weet ik", viel Frazer hem in de rede. „Maar feitelijk heeft ze nooit een behoorlijke kans gehad". John haalde de schouders op. Hij begreep nu, dat de dokters hem de vreugde over de schijnbaar geschonken kans niet hadden willen ontnemen. „Hoe moet ik het haar vertellen?" vroeg hij, niet zonder een klank van radeloosheid in zijn stem. Dokter Cliff Frazer klopte zijn vriend wederom op de schouder. „Het brengen van slecht nieuws behoort nu eenmaal tot mijn werk. Ik zal morgen ochtend met haar praten", zei hij. „Dank je, Cliff", sprak John uit de grond van zijn hart. „Luister eens, John", vervolgde Frazer. „Je moet er wel rekening mee houden, dat hetgeen er is gebeurd enige verandering bij haar zal veroor zaken". „Hoe bedoel je dat?" „Nou, dat er op een of andere manier een reactie zal volgen. Ze zal zich uiterst gevoelig tonen, ter neergeslagen ik acht het niet uitgesloten, dat ze zeer nerveus zal zijn". „Paula nerveus? Kom, kom, Cliff, ik dacht, dat je haar beter kende", kon John niet nalaten op te merken. „We zullen zien", zei Frazer rustig. ,Ik bedoel", lichtte John toe, „dat zij de laatste is van wie ik verwacht, dat ze van streek zal zijn. Herinner je je de vorige keer". „Toen leefde ze in de overtuiging, dat er nog een kans was", zei Frazer opnieuw rustig. „Iets waar ze naar uit kon zien. Maar ditmaal is 't afgelopen". Hij ging vlak voor John staan. „Je bent een goede echtgenoot geweest, John. Maar nu moet je een tweemaal zo goede echtgenoot worden vriende lijker en geduldiger dan ooit tevoren". John gaf eerst geen antwoord. Toen keek hij zijn vriend aan en zei: „Ik begrijp het. Ik kan haar morgen toch bezoeken, nietwaar?" Frazer knikte en begeleidde John naar de deur. Teruggekeerd in het vertrek bleef hij een poos peinzend voor zich uit staren. Dit betekende het einde van een illusie, waaraan een jong echtpaar zich had vastgeklampt, en het begin van een moei lijke periode. Dr Frazer kende Paula.... Toen de zuster, die speciaal was belast met de verpleging van mevrouw Paula Rogers, de vol gende morgen de kamer binnentrad, waar deze lag, vond ze de patiënt in een zee van tranen. „Kom, kom, mevrouw", zei ze opgewekt. „Dr Frazer vertelde me, dat ik u klaar wakker zou vinden". „Dat ben ik ooksnikte Paula. „Kan ik iets voor u doen?" Paula deed een poging om zich te beheersen. „Ja, eh mijn man. Dokter Frazer zei, dat hij me 'zou komen bezoeken, maar .ik weet niet meer hoe laat". „Hij zou hier tegen twaalven zijn", lichtte de verpleegster in. „En het is bijna zo laat". Deze mededeling was voldoende om Paula tot bezinning te brengen. „Is 't al zo laat!" riep ze uit. „Oh wilt u dan mijn bed wat omhoog draaien?" De zuster gaf onmiddellijk gevolg aan dit ver zoek en draaide het hoofdeinde zo ver op, dat de patiënte gemakkelijk kon zitten. Paulina toonde zich vervolgens actief in het geven van kleine orders. „Wilt u me even de borstel en de kam geven, die in dat kleine koffertje zitten?" En terwijl de verpleegster zocht, voegde ze er aan toe: „En er is wat poeder en lippenstift bij als u dat ook meeneemt Met de haar door de zuster gebrachte toilet artikelen probeerde Paula zich wat op te knappen. Vlot ging het niet. Ze had nu en dan moeite om een snik te onderdrukken. „Zal ik u helpen", bood de zuster aan. „Nee dat is niet nodig", weerde Paula af. De zuster wist echter met neerslachtige patiënten om te springen en vervolgde: „U weet blijkbaar niet, dat ik een uitstekende kapster ben". Dit was voor Paula voldoende om „het werk" uit handen te geven en zich gewillig naar de zuster te schikken. Een enkele maal gaf ze door een snik nog uiting aan haar opgekropt gemoed. „Ziezo" zei de verpleegster na enkele ogenblik ken, terwijl ze een laatste strikje aanbracht. „Zo ziet u er weer toonbaar uit. Voelt u zich nu niet veel beter?" Voordat Paula kon antwoorden werd er op de deur geklopt. Paula schoot overeind. Haar vermoe den bleek waar te zijn. Toen de zuster de deur opende, kwam haar man John binnen. „Oh John!" riep Paula, terwijl ze moeite had de tranen in bedwang te houden. In een oogwenk was John bij het bed en terwijl hij zijn vrouw omhelsde, fluisterde hij: „Dag lieveling". Toen de eerste aandoening van het weerzien voorbij was, duwde hij haar zachtjes van zich af, keek haar aan en zei glimlachend: „Je ziet er uit als een klein meisje". „Maar John", protesteerde Paula. Doch onmid dellijk vervolgde ze: „O, ik begrijp het al. De strikjes in mijn haar". (Wordt vervolgd.) Gevraagd: Aankomend of halfwas C. J. PRONK, Markt 6, Schagen. Te koop aangeb.: prima makke P. DE WIT, Tel. 15, Eier- land, Texel. Voor ideale bescherming Broeken, Pijpen etc. Scherp concurrerend! H.J.BOERSEN, Schagen Ged. Gracht 25, Tel. 328 vele merken, iedere prijs klasse. H.J.BOERSEN, Schagen Ged. Gracht 25. Tel. 328 met electr. draaibare wringer. 1 jaar garantie. H.J.BOERSEN, Schagen Ged. Gracht 25, Tel. 328 Leren Jekker f 25; leren Vest f 30; leren Laarzen f 30; leren Damesmantel f 45.—. Loet Tel. 251 Schagen Nw. partij Legerschoenen mt. 39-47 f 6.— p.p..; nw. lange camouflagejassen f 9.50, gebr. f 6.50; Kruip- broeken m. kniestuk f 13.75; groene rubber Regenpakken, ideaal voor fietser, bromfietser, ak kerbouwer en veehouder f 23.lange oliejassen, jekkers, broeken, pijpen. Hevea laarzen f 13.50. J. STRAATSMA Tel. 608 en 396 Schagen van 180 jaar, van f 1.60 tot f 9.0. Ook warme kleding voor brom- en motorfietsen. Ook postorders worden uitgevoerd. A. DE WIT, Nw. Niedorp Tel. 280 Oude lompen 25 ct. p. kg 'Wol gebreid 150 ct. p. kg Verder betalen wij voor metalen enz. de hoogste waarde! Hekelstraat 28, Alkmaar Tel. 4909 Dijk 4 Kanaalkade 1 Die heeftge/ecrd-hg AUTORIJSCHOOL (vJ». Chr. de Vries) Friescheweg 5-7, Alkmaar en gebruiken deze herfst een v-f 1 i I liil r. |De ideale oplossing voor ruimteverwarming, zolang het niet vriest. Gemakkelijk verplaats baar en daardoor te gebruiken v. ieder vertrek De AGA PETROLEUM RADIATOR BRANDT 8 UUR OP 1 LITER PETROLEUM Gemiddeld gebruik van electr. radiatoren 1 kWh per uur Ge'llustreerde brochure wordt U gaarne op aanvraag GRATIS toegezonden LANGESTRAAT 20 TELEFOON 4170-5059 DEMONSTRATIE Reparatie-inr. HEILOO - TEL. 4414 Kennem.straatweg 255 NATIONALE HYPOTHEEKBANK HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Voordam 13 Tel. 4924 Rippingstr. 4 Tel. 2707 ALKMAAR Iedere dag inschrijving voor de nieuwe cursus sen op alle instrumenten Studiegelegenheid a. d. scholen. Alie muziekinstr. in bruikleen of op ter mijn zonder vooruitbe taling in eigendom. Ac cordeons f 10.Guita ren enz. f 5.per mnd. Emmastraat 75. Alkmaar Tel. 4425 HET BESTE v. ZUIVERE TARWE PR. HENDRIKSTR. hoek Toussaintstraat, ALKMAAR TELEFOON 3755 Sneller, beter en.... goedkoper P. B. STOKMAN, Ken nemerstraatweg 78 te Alkmaar Telef. 3711 Chemische' Wasserij en Ververij' DepotJ. Dol Landbouwstraat 30 Schagen. Fabriek Voormeer 3 v— ALKMAAR Ui Telefoon 3568 Winkel: Schoutenstr. 30, Alkmaar Depót: Hoorn, Meijer, Appelst. 3 Medemblik: G. Singer, Oosterhaven 45 (Van onze speciale verslaggever) BAARLE HERTOG, 27 Sept. Om precies tien uur vanavond begon in Baarle Hertog het roulette-balletje te draaien. „Trente-deux", riep de croupier. Twee en dertig, En een jonge vrouw in een geel toiletje incasseerde een flinke winst. Eer het zover was, had het bestuur van de speelclub een zware conferentie met enige Belgische belastingambtenaren achter de rug en had de secretaris een legertje journalisten ontvangen. Maar het was de Haagse speelclub „Aristo" dan toch eindelijk gelukt, profiterend van de ruimere opvattingen van de Belgische autoriteiten, om na de inval van de Nederlandse justitie in Den Haag, opnieuw te gaan spelen, zij het onder een andere haam, in het beruchte, vol juridische mogelijkheden zittende Baarle Hertog, of zo ge wilt Baarle Nassau, want de grens loopt daar nu eenmaal erg grillig. eerste plaats gelet op „standing". Er wordt een strenge selectie toe gepast en er is een wachttijd van acht dagen waarin de leden be zwaren kunnen maken tegen het adspirant-lid. Op de tweede plaats moeten de leden kunnen spelen „uit weelde", dus, populair ge zegd, geld te veel hebben. Van armoede, met gevolg verdriet, mag niet gespeeld worden. De hoogste inzet is tien gulden per nummer, de laagste een gul den. De belastingautoriteiten in België maken geen bezwaar. Zij heffen een bepaald percentage. Van baccarat 3,85, van roulette 2,2 procent. Aan het eind van de avond stellen de aanwezige amb tenaren een rond bedrag vast naar gelang van hetgeen er ver speeld is. De politie-autoriteiten maken al evenmin bezwaar, zo lang de club maar niet in conflict komt met de eigen reglementen". Drie avonden per week. En hoe staat het met de devie- zenovertredingen? vroeg men de secretaris. De club is gevestigd op het grondgebied van Baarle Hertog, in de enclave, antwoordde hij, en geld dat hier naar toe komt, wordt niet uitgevoerd, dus van export is geen sprake. Hoe wordt de belasting betaald? In Belgisch geld, dat iemand die dit heeft, aan ons leent. Is dit een Belg of een Neder lander? Maar op deze vraag wenste de secretaris niet te ant woorden. Iedere Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond zal er onder toe zicht van Belgische belastingamb tenaren worden gespeeld. Gisteravond is het begin ge maakt. In het cafézaaltje hangen nieuwe lampen. Er staat een rou lette en een baccarattafel. Rond om de roulette schaarden zich vier al oude dames, een jongere vrouw, de gelukkige die op num mer 32 zette in een van de eerste spelletjes, en een tiental heren. Vier croupiers handteerden de „Cercle Arcadia, strikt besloten club", staat er in gouden letters op een zwartglimmend marmeren plaatje op de voorgevel van café Sport in de Molenstraat in het enclave-dorp. Het café staat op Belgisch grondgebied terwijl aan de overkant van de straat Neder lands grondgebied is. Er kwamen op deze eerste avond reeds zestig leden opdagen. Kat uit de boom. In café Sport ging in het deel dat de eigenares voor eigen ge bruik behouden heeft, het leven zijn gewone gang. De appartemen ten van de speelclub zijn volko men afgesloten door een muur, waarvan de specie tussen de ste nen nog vochtig was. Slechts een klein luikje in die muur vormt de verbinding met het speellokaal, omdat men roulette nu eenmaal niet op een droogje wenst te spe len. Om ongeveer acht uur was de situatie ter plaatse een spannende film waardig. In het halfduister van een por tiek stonden twee Nederlandse rechercheurs rustig, maar waak zaam, de kat uit de boom te kij ken. Door de Molenstraat wan delde de hoofdinspecteur van de dienst van invoerrechten en ac cijnzen uit Eindhoven, die ook belang bleek te stellen in de nieuwe situatie die de heren van „Arcadia" hebben geschapen. Er waren ook Belgische belasting ambtenaren, maar die wensten het naadje van de roulette-kous te weten om na te kunnen reke nen hoeveel de Begische fiscus zou toekomen aan het einde van de avond. Strenge selectie. Om negen uur ontving het be stuur de pers. De secretaris, een Indonesisch type, verstrekte alle inlichtingen die gevraagd werden. Omringd door fraaie bloemstuk ken met felicitaties, alsof het de opening van een kruidenierswin kel betrof, vertelde hij, dat „Ar cadia" de nieuwe naam is van de voormalige speelclub „Aristo". Tengevolge van het ingrijpen van de Nederlandse justitie was de club van Den Haag uitgeweken naar Baarle Hertog, omdat men daar meer mogelijkheden zag. De Belgische overheid heeft blijk- i baar andere opvattingen over het recht van vrije vereniging als de Nederlandse, zei de secretaris, die zijn naam liever niet noemde. „De leden komen weer hier naar toe omdat zij zich blijkbaar niet wil len laten knechten. Bij het aan nemen van leden wordt op de Overplaatsing WIERINGERWERF. Onze nlaatsgenoot de heer B. Bakker werkzaam bij het Rentambt Wie- ringermeer is met ingang van 1 October overgeplaatst naar het Beheer der Domeinen te Breda. Telefonisten elders benoemd WIERINGERWERF. Onze telefoniste mei. A. de Caluwe en haar zuster mei. C. C. de Caluwe. welke laatste als telefo niste werkzaam was aan het kan toog te Oude Zeug. ziin beiden als telefoniste aangesteld op het telefoonkantoor te Delft. harkjes. In een smalle gleuf voor hen verdwenen de bankbiljetten. Buiten woei een koude wind door de verlaten straten. Een in woner fietste, gebogen tegen de wind in, huiswaarts. Verder was alles doodstil en verlaten. Baarle Hertog heeft zijn speelbank. HEILOO, 26 Sept. Soercie- bonen 4056; snijbonen 3584; pronkbonen 2433; stokbonen 56 63; tomaten 2140; kropsla 4 10; andijvie 812; komkommers 915; druiven 7592; spruitkool 2845; bloemkool 2540; spina zie 3439. WARMENHUIZEN, 27 Sept. 13000 kg uien 14.9015.90, grove 13—13.80, driel. 15.90—16.20, nep 21.5022; 1950 kg slabonen 36 48; 5000 kg aardapp., bl. Eig. 10.60, Noordel. 10.70; Koopmans Blauwe 11.20: 4000 kg gele kool 5.307.50; 105000 kg witte kool 3.50—5.80. N.-SCHARWOUDE. 27 Sept. 12.000 kg. aard. bl. eigenh. 9.60; bevel. 10.5011; alfa 8.90: iisel- ster 9.20; eerstel. 10.70; bonken 8—9.70; kriel 4.10: 1200 kg. peen B 9.70; C 9.20: 21.000 kg. uien 14.90—15.50: grote 13.30—14.40: driel. 16—17; neo 14—21; 8000 kg. slabonen I 4053; II 3238: afw. 2032; 8400 kg. rode kool A 12.40—13.10; B 4.70—7.90; 3500 kg. gele kool A 5.508.70: B 4: 112.000 witte kool 3.80—5.60; 5300 kg. succes witte kooi 5.205.60; 340 stuks bloamkool AI 30; AII 13—25: B II 8. ZWAAG, 26 Sept. Late aardappelen 4,1011,80; spina zie 3841; uien 617,80; bie ten 5,30—8,50; prei 8—14; Chi nese kool 13,20; sav. kool 4,10 9; groene kool 69,10; rode kl 312,90; slabonen 3599; aug. 211,01; breepeen 2,1010; an dijvie 711; sla 25; bloemkool 836; komk. 920; witte drui ven 6688; Alicant 5079; fran- kenthaler 5084; Emile Royal 5571; suikermeloen 10dl, ananasmeloen 1629; Ellington 715; St. Besois 638; Cox Orange 1438; Edison Oranje 1339; Glorie van Holland 12- 21; James Grieve 1545; Ja- ques Lebel 411; Manks Codlin 522; Notaris appel 4—14; Schellinkhouter 733; Signe. Tillisch 514; Transparante de Cronsels 524; Zoetebloeme 6 21; Beurré Beuke 3-9; Beur- ré Hardy 740; Beurré Lebrun 316; Bonne Louise 411; Con- férance 425; Hertogin Elsa 3 11; Legipont 319; maagdepeer 38; Marguerite Manilla 315; Soldat Laboureur 6-12; Triomph de Vienne 325; William Du- ches 313; Eva Baltet 311. ALKMAAR. 26 Sept. slabo nen z.dr 3260; stoksniibonen 27 104; pronkbonen 1540; kom kommers 823: tomaten A 17 32: bloemkool 830; rode kool 10 14.50- savoye kool 6.508; groene kool 68: spruitkool 12 43: spinazie 2556: postelein 10 20; sla 27.50; andiivie 510; rode bieten 58; bospeen 920; winterpeen 7.508.50; waspeen 9 21: uien 617; prei 1423: soep 3.508: selie 24; druiven; frankenthalers 54—107: alicant 72 91: golden champion 85119: meloen: suiker 843: net 1024; ananas 1540: appels: cox orange nippin 2537; ellison's orange 12 30; glorie van holland 619; goudreinette 622; iames grieve 1236; jonathan 1632; manks codlin 623; notarisappel 413; transparante de cronsels 625: Deren: beurré hardy 516; bonne louise d'avranches 625; confe rence 519: legipont 618; triomphe de vienne 516: zwiin- drechtse wiwtpeer 510.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 9