IJzeren gordijn opzij tot vooroorlogs Rusland Naguib hoopt op Amerikaanse steun Vliegende schotels thans in formatie boven het land DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING GEEN BEDDEN GENOEG? Baarle Hertog is in trek Hoofdzetel van I. C. V. straks naar Brussel Kind viel uit het raam Aanbod van een wanhopige Op brede basis RAAD VAN EUROPA WIL: Docli op vredelievende wijze Hotelier wist er raad op Egypte blijft monarchie Vergiftigde arts zijn vrouw? Politici leggen financiën bloot Labour wil meer nationalisatie Zweden in opschudding Observatorium houdt het op een enorme meteoor WISJINSKY NAAR DE ALGEMENE VERGADERING CHINESE TEGEN AANVALLEN IN KOREA VOOIt DIIOI .1 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Dinsdag 30 September 1952 48e Jaargang No. 12591 Builen God is't nergens veilig (Vondel) IN DE KOMENDE WEKEN moe ten de afdelingen van de Katho lieke Volkspartij bijeenkomen, om hun besturen te vernieuwen. Die besturen, en de verschillende an dere functionarissen, zoals afge vaardigden naar Statenkringen en Rijkskringen, naar de Partijraad, enz., moeten telkens na een ver kiezing voor de Tweede Kamer aftreden. Dan is er dus de gele genheid, om „nieuw bloed" in de organisatie te brengen, waar alle reden voor is aan het einde van zulk een vierjarige periode. Bovendien is er, na deze verkiezingsuitslag, reden te meer, om in twee opzichten de samen stelling van besturen en afvaar digingen, te herzien. Men weet nu onder-de-hand wel, dat de uit slag van de verkiezingen van 25 Juni nogal wat teweeggebracht heeft. Er is ook alle reden om te verwachten, dat de verschillende oorzaken, welke tot deze verkie zingsuitslag hebben geleid, nog wat zullen doorwerken in de or ganisatie. Daar is niets op tegen, eerder is dat, voor de zuiverheid der ver houdingen wel gewenst. De ver nieuwing, in de zin van verande ring en verbetering dus, moet er komen, omdat de zwakke plekken in afdelingen en Kringen kunnen worden versterkt, èn opdat kan worden nagegaan, 'of de samen stelling van de verschillende col leges en afvaardigingen wel vol doet aan de eis, welke toch al in het oude reglement is gesteld, dat zij moeten voldoen aan de veel zijdigheid, ook in maatschappelijk opzicht. Zij moeten de weerspiegeling zijn van de veelzijdige samenstel ling van de Partij, die een v o 1 k s p a r t ij is. Dat betekent, dat zij het gehele katholieke volk, naar zijn velerlei geaardheid, van geestelijke, sociale en economische standen en groepen, moet omvat ten. En die velerlei geaardheid moet zich in de samenstelling van de besturen weerspiegelen. Wat dit laatste betreft, kan men ook zeggen, dat de besturen en de afvaardigingen wars moeten zijn van eenzijdigheid en op een „bre de basis" moeten rusten. Wil men dat bereiken, dan moeten die ver schillende standen en groepen en stromingen zorgen, dat zij op de vergaderingen, waarop de samen steling van deze besturen en af vaardigingen geschiedt, voldoende vertegenwoordigd zijn! Daar komt nog bij, dat er een sterke tegenstelling bestaat tussen het ledenaantal van de K.V.P. en het aantal stemmen, dat nog op de K.V.P.-lijsten wordt uit gebracht. Deze tegensteling en het niet voldoende opgehelderd-zijn van haar oorzaken, is een van de redenen der moeilijkheden, welke zich bij de candidaatsteling en de verkiezing van 25 Juni hebben voorgedaan. Men kan er niet mee uit, met te zeggen, dat het ledental een vijfde van het aantal stemmen bedraagt, want dit zou op zichzelf, gelet ook op de toestand bij an dere partijen, nog niet verontrus tend behoeven ie zijn. Die ver houding 1 5 is echter de verhou ding in het totaal over het ge hele land. Maar in verschillende kringen en districten en plaatsen is ze veel en veel slechter. Het komt met de ontwikkeling van de organisatie nooit in orde, als deze verhouding niet ten gun ste van de Partij gewijzigd wordt. Wil het met de Partij nog de goede richting uitgaan, dan moet men van alle kanten, van alle z ij d e n, werkelijk veelzijdig dus, zorgen, dat er een leiding gekozen wordt, plaatselijk, Kringsgewijs en landelijk, die in dit opzicht be rust op een „brede basis". Dan moeten de besturen en af vaardigingen niet eenzijdig wor den samengesteld, maar het ver trouwen genieten van brede krin gen van het katholieke volk. Maar dan moeten die brede krin gen in het tonen van hun belang stelling voor de desbetreffende vergaderingen vóórgaan! STRAATSBURG. De Europese consultatieve vergadering heeft er gisteren eenstemmig op aangedrongen om op vredelievende wijze het ijzeren gordijn terug te rollen tot de vooroorlogse Russische grenzen. Gedelegeerden uit 14 West-Europese landen en het Saar- gebied deden dit door het aannemen van een verklaring dat Europa door zijn geschiedenis en zijn aard zich uitstrekt van de Middellandse Zee tot de vooroorlogse Russische grenzen en dat landen achter het ijzeren gordijn altijd zetels in de vergadering gereed zullen vinden. Terzelfder tijd drukte de verga dering haar vastbeslotenheid uit om de weinige vrije West-Euro- pese landen die nog niet in de Raad vertegenwoordigd zijn teza men met die volkeren die onder „een totalitair regiem leven" in West-Europa een zinspeling op Spanje in de Raad te brengen Deze politiek was vervat in een rapport van de speciale commis sie van de vergadering die be last is met het toezicht op de be langen van Europese landen die nog niet in de Raad vertegen woordigd zijn. Bij het aanbieden van het rap port aan de vergadering zei Tuf- ton Beamish (Engeland) dat de Raad van Europa onmiddellijk vier stappen zou kunnen nemen om de terugkeer van de Ooste lijke staten te verhaasten: 1. Snel economisch herstel in West-Europa en het opstellen van een plan voor economische hulp aan de Oostelijke landen. 2. De handel van de Weste lijke landen met Rusland en zijn satellieten verminderen. 3. Een coördinatie en intensi vering van de Westelijke radio oorlog tegen Rusland. 4. Groter zorg en meer doel treffende maatregelen om de vluchtelingen uit de landen achter Drie vermoeide reizigers traden des avonds laat het kleine hotel binnen van een provinciestadje in Drente. Een goedmoedige en omvangrijke waard trad hen minzaam te gemoet. met de mededeling nog drie kamers vrij te heb ben. Bevrijd van een last, lieten de gasten zich in mak kelijke stoelen zakken en be stelden een glas vocht, waar mee Schiedam beroemd is ge worden en lieten dit spoedig door een tweede en derde volgen. De hotelier toonde zich een echte gastheer en geboren verteller. Hij be schikte over een onuitputte lijk repertoire annecdoten. die de stemming in niet geringe mate verhoogde. Middenin een sterk verhaal werd hij door zijn gade weggeroepen, die wel eens wilde weten, wat deze gasten nog zo laat in de gelagkamer deed vertoeven. Die logeren hiar natuurlijk, beweerde hij. Er is nog maar één kamer vrij. kreeg hij fluisterend ten antwoord. De gasten, die deze samenspraak niet hadden gevolgd, amu seerden zich uitstekend. De waard stelde voor om een spelletje te kaarten, een voorstel dat met instemming begroet werd. Zo werd het ongemerkt half vier, toen een der gasten de wens te ken nen gaf naar bed te willen. Laten we nog één spelletje doen. dan geef ik een rondje, aldus de hotelier. Om vüf uur was een der spelers zo ver moeid. dat hij. met de kaar ten binnenstebuiten in de hand, beweerde te passen. Gaat u nu even ginds in die luie stoel rusten, advi seerde de gastheer. Een ad vies welke gaarne opgevolgd werd en zó aanstekelijk werkte, dat nummer twee de andere luie stoel opzocht en spoedig waren zij vertrokken naar het land der dromen. De overgebleven gast prefereerde een bed. waartegen natuurlijk geen bezwaar bestond omdat er één kamer disponibel was. Zo loste deze lepe hotelier zijn probleem op en liet de heren bii de afrekening rus tig logies betalen. Nu. dat had hij dan ook wel verdiend. NEW YORK. In een exclu sieve radio-interview uit Cairo voor het Columbia Broadcasting System in de Ver. Staten heeft premier Naguib gisteravond ver- klaard, dat Egypte een monarchie zal blijven, maar dat de gronden van de rijke pasja's onder het volk zullen worden verdeeld. Deze meisjes hadden er twee dagen en een nacht wachten voor over, om een van de 295 staanplaatsen, die werden ver kocht voor een concert van het „Phïlharmona Orchestra", dat te Londen een uitvoering gaf onder de directie van Arture Toscanini te kunnen bemachtigen. De meisjes, die alle tot nu toe gevestigde „wacht"-records hebben gebroken, mochten de nacht in de hall van het gebouw doorbrengen. Zo spoedig mogelijk zullen na tionale verkiezingen worden ge houden. Ongeveer 400.000 hectare land zullen binnen vijf jaren her verdeeld worden. De vraag of Egypte zich zal aansluiten bij een defensiepact voor het Midden- Oosten of een Arabisch defensie pact of beide, was naar hij zei nog in studie. De Soedan be schouwde hij als een deel van het Egyptische koninkrijk, maar of het Britse bestuur in de Soedan zal voortduren, was een vraag die beantwoord moet worden door de Engelsen zelf. De betrekkingen van Egypte met alle landen der wereld waren vriendschappelijk. Hij hoopte op nauwere Arabische samenwerking, doch Egypte was niet voornemens zich te bemoeien met de particuliere zaken der Arabieren. De pasja's die het land hadden verlaten of die zich thans in arrest bevinden, zouden recht vaardig worden behandeld. Het Egyptische leger zou worden uit gebreid naar verhouding van de defensie-behoeften. Naguib verklaarde tenslotte te hopen op Amerikaanse economi sche steun. Gisterenmorgen werd onder grote belangstelling van de zijde van de bevolking, familieleden en kennissen te Berkel het stofffe- lijk overschot van mevrouw O, die Woensdagavond j.l. onder verdachte omstandigheden over leed, ter aarde besteld. Mevrouw O was de echtgenote van de arts J. F. A. M. O. te Berkel. Deze wordt er van verdacht de dood van zjjn vrouw door vergiftiging te hebben veroorzaakt. O werd Zaterdagnacht gearresteerd. het ijzeren gordijn in de econo mie en het sociale leven van West-Europa op te nemen. Het Britse parlementslid Julian Amery heeft er gisteren bij de Europese consultatieve vergade ring op aangedrongen, haar goed keuring te hechten aan een nieu we, gedetailleerde versie van het „plan Eden". Natuurlijk in Amerika Het hoofdkwartier van gene raal Eisenhower heeft gisteren bekend gemaakt, dat Eisenhower zijn financiën openbaar zal ma ken. In de bekendmaking werd niet verklaard, wanneer dit zal gebeuren. Gouverneur Adlaj Stevenson heeft gisteren zijn inkomstenbe lasting bekend gemaakt, waaruit blijkt dat hij over de jaren 1942— 51 iets minder dan een half mil- lioen dollar verdiende, waarvan hij 212.000 dolar belasting betaalde. Inmiddels heeft senator John Sparkman (Alabama) de demo cratische candidaat voor het vice- presidentschap in een radio-toe- spraak meegedeeld, dat hij zijn inkomstenbelasting bekend zal maken „zo gauw ik de cijfers kan krijgen". In Washington heeft de repu blikeinse nationale commissie meegedeeld, dat naar schatting ongeveer 2 millioen personen uit drukking hebben gegeven aan hun mening over het uitgaven- fonds van senator Nixon en dat de stand te zijnen gunste is 3501. MORECAMBE (Engeyand), 29 Sept. (A.P.). De Britse Labour Party is gisteren haar jaarlijkse conferentie begonnen met een vijfjarenplan waarin aangedron gen wordt op meer nationalisatie. Indien de gedelegeerden het plan goedkeuren het heeft grote steun van de belangrijkste vakbonden zullen de socialisten het tot een punt maken vanwaar zij bij algemene verkiezingen de regering van Churchill kunnen uitdagen. In het programma wordt het dagelijks bestuur van de partij opdracht gegeven een lijst aan te leggen van sleutelindustrieën die genationaliseerd dienen te wor den. Churchill heeft gedreigd de transportindustrie te denationali seren. Een tweede Haagse speelclub? BREDA. Nu de voormalige speelclub „Aristo" uit den Haag zich onder de naam „Arcadia" in Baarle Hertog heeft gevestigd en deze vestiging tot dusver onge moeid is gelaten door de Belgische en Nederlandse autoriteiten, heeft een tweede speelclub uit den Haag pogingen aangewend tot vestiging in het enclavedorp. In een café in de Molenstraat heeft men gevraagd een ruimte te kunnen huren voor een cercle- privé. De naam van de Haagse club kon men nog niet mededelen. Inmiddels is de belangstelling op de eerste drie speeldagen in de cercle-privé „Arcadia" niet erg groot geweest. Vele leden schijnen de weg naar het grensdorp nog te moeten vinden of zien op tegen de grote afstand. Nederland kan trots zijn op de krijgsverrichtingen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea. Dit bleek duidelijk, toen Generaal Ridgway hen, tijdens zijn korte bezoek aan Nederland een officieel compliment maakte. Nederlandse soldaten aan het front van Korea, vullen zand- zakjes, waarmee zij hun stellingen zullen versterken. UTRECHT. Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft besloten het Congres van het I.V.C. in buiten gewone zitting te Brussel bijeen te roepen op 16, 17 en 18 Decem- STOCKHOLM, 29 Sept. Alle Stockholmse bladen heb ben vandaag op de frontpagina's berichten gebracht over wat genoemd wordt „een invasie van vliegende schotels" boven Scandinavië tijdens het weekeinde. Zij schreven, dat de voorwerpen waargenomen werden door officieren politie-agenten en een verslaggever in Zuid- en Zuidwest- Zweden. Een politieagent beweerde een grote en drie kleinere vliegende voorwerpen gezien te hebben die lichtsignalen met elkaar uitwisselden in de lucht nabij Uddevalla (Zuidwest Zweden). Dagens Nyheter bracht op de frontpagina een foto van een gloeiend sigaarvormig voorwerp, die naar beweerd wordt Zondag morgen vroeg genomen zou zijn in Munkedal (Zuidwest Zweden). Het „sigaarvormige gloeiende voorwerp" zou in ten minste 20 steden en dorpen waargenomen zijn en zich gisteravond tussen 18.30 en 18.45 uur Ned. tijd met grote snelheid in Oostelijke rich ting bewogen hebben. Dr. Joran Ramberg, hoofd van het Stockholmse Observatorium in Saltsioebaden. heeft verklaard te geloven dat het voorwerp „een meteoor" geweest is. Vier kogels. Het blad Morgentidningen (so cialistisch) citeerde een officier van de politie, Arne Roenberg uit Munkedal, die gezien had „hoe 'n formatie van vier gloeiende kogels" langs de hemel snelde Za terdagavond vóór middernacht. Het blad schreef dat de politie haar eigen verslaggever Arne Brink had gealarmeerd, die 25 minuten lang een gloeiend voor werp zag en vestigde ook de aan dacht van de officieren van een nabijgelegen infanterie-regiment op het verschijnsel. „Om 23.50 schoot er iets als een raket horizontaal uit het voor werp. Om 0020 zag hij een for matie van drie zwak gloeiende kogels, die zich bewogen in de richting van het gloeiende voor werp. Toen de formatie het eerste voorwerp naderde werd het licht sterker alsof signalen tussen de beide voorwerpen gewisseld wer den." „De drie kleinere lichtbronnen maakten toen een diepe duik naar de aarde, maar klommen daarna weer in de richting van het eerste gloeiende voorwerp. Daarna draai den zij naar het eerste voorwerp en wisselden nieuwe signalen uit, totdat de formatie verdween. Dagens Nyheter citeerde kolo nel Ingemar Nygren van de luchtbasis Yjungbyhed (Zd.-Zwe den) die gezegd heeft: „De voorwerpen die gezien wer den in de provincie Scania wer den waargenomen op een aantal plaatsen die in één lijn liggen." „De vliegende schotels zijn bij na overal gezien en zij bewogen zich van het Westen naar het Oosten. Indien men deze lijn door trekt komt men uit op de ge heime Baltische kust van Rus land." Hij voegde er aan toe: „De ge heimzinnige vliegende schotels zouden de theorie kunnen steunen dat waar wij mee te doen hebben, inderdaad een experimenteel wa pen is". Op hoofd van dame Zondagavond heeft zich in de binnenstad van Enschedé een zeer merkwaardig ongeval voorgedaan, dat op wonder lijke wijze nog vrij goed is afgelopen. Het driejarig zoon tje van de juwelier S. aan de Oldenzaalsestraat, viel uit een zeven meter hoog zolderven ster naar beneden en kwam op hoofd en schouders van 'n op het trottoir staande dame terecht. Het kind. dat bewusteloos op genomen werd. werd in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd waar bleek, dat het slechts een hersenschudding had opgelopen. De dame. die het kind op het hoofd kreeg, klaagde over hoofd pijn. Zij liep echter later door: haar naam is niet bekend. De aandacht van het kind. dat met enkele andere kinderen van de familie S. op de zolder speel de. werd getrokken door een levende aap in de etalage van een speelgoedhuis aan de over zijde van de straat, waar veel publiek stond te kijken. Op een gegeven moment opende het kind het zolderraam om de grimassen van de aap beter te kunnen volgen. De kleine ver loor daarbij het evenwicht en stortte naar beneden, met de bekende gevolgen. Natuurlijk verwekte dit ongeval nogal enige consternatie in de binnenstad. Een meteoor? Inmiddels wordt bericht, dat gisteravond een vliegende schotel, waargenomen door duizenden bo ven Hamburg en Noord-Duitsland door het Hamburgse Observato rium geïdentificeerd werd als een meteoor. „Verschillende van onze men sen zagen het vliegende voorwerp met grote snelheid van het Zuid- Oosten naar het Noord-Oosten vliegen. Aan de hand van hetgeen zij vertelden kan het alleen een meteoor geweest zijn", aldus een woordvoerder van het Observato rium. De Hamburgse dagbladen, de politie en het Observatorium heb ben in de loop van de avond hon derden telefoontjes en vandaag tientallen brieven ontvangen van mensen, die de „vliegende scho tel" ook hadden gezien. De Italianen, die op het ogen blik dit zeildoeken-gevaarte gebruiken om zich te bescher men tegen het slechte weer in Italië kan het ópk wel eens spoken zijn op scooter-ge bied zeer in de mode. In min der dan een minuut kan het geheel op de scooter worden bevestigd. Het kost 8.000 lire, dus voor ongeveer f 48.zit de Italiaan droog; daarbij komt nog, dat men zijn keuze kan doen uit vele kleuren. ber. Het bestuur zal voorstellen de hoofdzetel van de organisatie naar Brussel over te brengen. Te gelijkertijd zal worden voorge steld een aantal diensten van dl organisatie aanzienlijk uit té breiden in verband met de toege nomen omvang der werkzaam heden. Naar aanleiding van de toestand die ontstaan is door de pogingen van de Spaanse regering om lid te worden van de Unesco, wijst het Bestuur er nadrukkelijk op, dat het I.V.C. zich als vrije vak organisatie steeds energiek heeft gekeerd tegen het ontbreken van vakbewegingsvrijheid in Spanje en zonder ophouden het herstel van deze essentiële vrijheid voor de arbeiders heeft geëist. Aangezien in het program van de Unesco een groot aantal pun ten voorkomen, die met het leven van de arbeiders nauw verweven zijn en die ook rechtstreeks van belang zijn voor de vakorganisa ties, verklaart het Bestuur van het I.C.V. niet te kunnen aanvaarden, dat een regering, die de vakbewe gingsvrijheid niet eerbiedigt, lid wordt van een internationale or ganisatie van vrije volkeren. MOSKOU. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjinsky, zal de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties die volgende maand in New York begint, bijwonen. De Chinese communisten heb ben gisteren nieuwe tegenaanval len ondernomen tegen geallieerde voorposten aan het Oostelijk cen trale front. Zij veroverden een niet met name genoemde heuvel maar slaagden er niet in de geallieer den van de Kapitool heuvel en van de Vingerheuvel te verjagen tijdens een gevecht met hand granaten. Een nieuw type Amerikaanse Thunder jet de F-84 G, met apparatuur voor het innemen van brandstof tijdens de vlucht is op Korea verschenen. De nieuwe toestellen zijn snel ler, hebben een grotere actiera dius en betere kanonnen. WELLINGTON, Nieuw Zeeland, 29 Sept. Een 31-jarige vluchte ling uit Oost-Duitsland heeft, uit wanhoop door zijn werkloosheid, van Beieren uit een brief naar een dagblad in Auckland in Nieuw Zeeland gezonden, waarin hij een van zijn ogen aanbiedt om een blinde het licht in zijn ogen terug te geven. Als tegenprestatie wenst hij de kans te krijgen naar Nieuw Zee land te emigreren. De man, Ru- dolf Kiesewetter, is getrouwd en heeft twee kinderen. Hij noemt zichzelf gezond en krachtig en een bedreven hersteller van tapij ten, maar spreekt de wens uit in Nieuw Zeeland op een boerderij, bij de bouwnijverheid of in de mijnen te mogen werken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1