Philosophicnm Dijnselburg door Mgr. Alf rink geopend De Missie van Nangololo door brand vernietigd W.G.W. herstelde zich kranig in W jill- Stroverwerkende industrie, deskundigen naar Amerika Dinsdag 30 September 195^ Pagina 3 Verkenners ïhting kermis e huisvrouwen eke Volkspartij vogels-nieuws landbal Eerste H. Mis opgedragen in juist-geconsacreerde kapel ONAFGEHAALDE HOOFDPRIJS De Nederlandse zwemploeg voor Brussel B.E.A. boekt ernstig verlies GEEN KAUWGOM IN DE RECHTZAAL SCHOORL VERRASTE HOLLANDIA T. De Vlotbrug is kapot R.K. Handbalbond Noord IR. GOEDKOOP OVERLEDEN Nederlandse paters moeten van voren-af-aan beginnen WE BOUWEN OPNIEUW... WE BOUWEN OP U II! Rectificatie Gediplomeerden 4 MAANDEN VOOR JOY-RIJDEN f 75.wegens huisvredebreuk vericachting i door het K.N.M.I. ïeldig van Dinsdag- Woensdagavond: bewolking ■nd zwaar bewolkt keliik regen en la- iuien. Krachtige tot d in hoofdzaak tus- i Zuid. Iets hogere :n in de nacht en Van de oud-ver- Heiloo wordt de bü- mgstelling gevraagd gestie, welke gedaan man A. de Wildt in t het instellen van srs-contact-dagen open dat de padvin- e vroegere troepen n zullen opgeven, zal kunnen blijken lname aan het oud- iveek-end op 11 en a.s. Nadere medede- ver zal men kunnen n persoonlijk schrij- dere oud-verkenner, iin, dat er abusieve- wordt vergeten, laat tijdig opgeven bij de Wildt. nners: iedere dag rad; maar door je op oe je de beste daad Tot 11 October. i-BINNEN De Egmond-Binnen zal louden worden op 5 ;r a.s. De daarvoor orpachting luidt als ■oek, palingkraam; J. :ef- en draaimolen: iv.d. Kaag: lucht- J. Kamlag: bussen- Hofman: koekhak- Boom v.d. Kaag: ut; S. Takken: Deen- t: J. VerwijkHui- .kkraam; J. A. Pe- don-express: R. Pot- :aam; B. Wiers: wip- v Bovenpolder AAN DEN HOEF chouw in de Boven- istgesteld op Woens- oer a.s. Deze schouw 11e waterleidingen en sloten). Zij om- leen de controle op 'udcn van deze wa- op voorgeschreven diepte, doch ook de an genoemde wate- oos, riet enz. Voorts ihouw zich uit over bruggen met even- oeiingen en hekken n die dammen bevin- rs. Daar waar in de ;n gaten, sleuven ;ijn ontstaan, moeten sn goede en vaste en aangevuld. Ten- deze schouw betrek- dijkhekken met daar- le omloopjes of over- AAN ZEE He rn half acht, wordt ia! van de heer N. de Klok) op het een bijeenkomst ge- de Ëgmondse huis- ïitgaande van „De ke Voorlichting" te Zee. Twee lerares vertellen van haar veelomvattend is en alle huisgezinnen. Er ,s een film vertoond m broodmaaltijd telt lier krijgt men naast en woord, ook een :t werk te zien. De zullen ongetwijfeld even. Het is in het de huisvrouwen en ;n dat zij deze avond >e kosten yoor deze n leerzame avond n bezwaar zijn: de ragt slechts 10 cent. •OT Op 7 October :afé Verduin een le- ing van de Kath. afd. Akersloot wor- en. Volgens het re den alle bestuursle- in de 9 bestuursleden herkiesbaar gesteld. A. van Vliet heeft secretaris en tevens •slid. De KVP afd. erliest in hem een ht, die menig uurtje /P heeft opgeofferd, van dank voor al in de loop der jaren ig van de KVP heeft ier wel op zijn plaats 'acature, die ontstaan n candidaten indie- secretaris en ook nog nvang der vergade- orge er echter voor. ididaatstelling onder zijn door 5 leden, •ond nog aantrekke- ken zal men trach- >ker te vinden. 'OT Het Meervo- verzoekt het volgen den. Zij, die interesse de spreekavond in 't es te Alkmaar op October a.s., waar de' ïano komt spreken, ndeliik verzocht zich :e avond die eigen en enkele sportlief- ist mag worden bij de secr. G. Krom :al worden over „De e sport in ons leven", h tot en met Zondag- pgeven. De toegangs ent. Zondag speelde de V.B.O. 1 alhier een jen U.S.V.U. van Uit- leek dat V.B.O. sterk ierheid was. Met de le stand 40 voor tweede helft maakte sg zes punten bij en J. in het laatste ge- de wedstrijd een te maken, zodat deze ïdstrijd eindigde met overwinning voor ifdeiing van de hand- O. alhier, zal Zondag Istrijd spelen te Am- m P.S.C.K. Ongetwij- elangrijke wedstrijd. >er autobus en sup- mee willen gaan, uiterlijk Woensdag- ;lden bij mej. T. Ko- ïalte of de heer C. reg 53. HUIS TER HEIDE, 29 Sept. Vandaag heeft de aarts bisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alf rink, de consecratie verricht van de kapel van het nieuic-geboutvde philoso phicum van het Aartsbisdom, gevestigd op het landgoed „Dijnselburg'"Bij de liturgisch zo zinvolle plechtighe den werd de consecrator geassisteerd als diaken en sub diaken door leraren van het Groot Seminarie „Rijsen- burg". Diaconus ad Intus was de president van het Philo- so phicum, drs. H. J. H. M. Fortmann; studenten van Rijsenburgverrichten de lagere assistentiefuncties en vormden de schola voor het uitvoeren van de Gregoriaan se gezangen. Omstreeks half twaalf werd de eerste plechtige Heilige Mis in de nieuwe kapel opgedragen. Celebrans was de vicaris-gene raal van het aartsbisdom, mgr. dr. Huurdeman, assistenten wa ren mgr. G. C. Hartmann, presi dent van het groot-seminarie, als oresbyter-assistens, mgr. dr. A. C. Ramselaar. president van het klein-seminarie Apeldoorn, als diaken en de hoogeerwaarde heer J. A. M. Prein. directeur van het seminarie „Rijsenburg" als sub-diaken. De aartsbisschop coadjutor woonde in het pries terkoor gezeten, deze Heilige Mis bij. Studenten van „Rijsenburg" zongen ook tijdens de Heilige Mis de voorgeschreven gezangen. De toekomstige studenten van het philosophicum waren des morgens vroeg uit Gorssel ge komen. waar zij in retraite wa ren. om er de wijding van de De hoofdprijs van de het vorig jaar door de Federatie van VW's in Noord-Holland gehouden Lote- ri welke prijs bestond uit 20 Texelse schapen of iets anders ter waarde van 3000,- is nog steeds niet afgehaald. Wij vernamen, dat de koper van het lot nr 19957, waarop de hoofdprijs viel. iemand uit Friesland, zijn lot is kwijt ge raakt. Als hij het 29 October a.s. niet gevonden zal hebben, ver valt de prijs aan de Federatie, die de loterij organiseerde. De Nederlandse zwemploeg, die aan de ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Kon. Belgische Zwem- en Reddings hond op 8 en 9 October te Brus sel te houden wedstrijden zal deelnemen, is thans difinitief samengesteld. Zij bestaat uit de volgende zwemsters en zwem mers: 200 meter schoolslag dames: Nel Garritsen (RDZ) en Rika Bruins (GZ en PC); 100 meter rugslag heren: Van der Veen (LZO); 400 meter vrije slag herent Ten Thye (LZO); 200 meter schoolslag heren: Wiering ('t IJ); 100 meter vrije slag heren: Willemse (De Vechtstreek); 3 maal 100 meter wisselslag estafette heren: Van der Veen, Wiering en Willemse. LONDEN. Het staatsbedrijf, de British European Airways, hebben in het jaar, dat 31 Maart geëindiid is, een verlies geleden van 1.423.611 dolar tegen 979.267 dollar het vorig jaar. ALKMAAR Gistermiddag moest 'n principieel dienstweige raar voor de Alkmaarse politie rechter, Mr. Alblas verschijnen. Het scheen een interessante zaak te worden, die echter als een nachtkaars uitging. Het geval was. dat zekere R. van D. te Uit geest geen gevolg had gegeven aan de oproep om zich te onder werpen aan de medische keuring; hij stond ingeschreven voor de dienstplicht 1953. Al kauwgom kauwend kwam hij de zaal binnenzeulen, schok schouderend van de ene kant naar de andere. Een minuut later stond hij, op bevel van de politie rechter. weer op de gang om het elastieke spul uit zijn mond te verwijderen, dat hij tussen zijn centen in zijn portemonnaie een plaatsje gaf; voor na de zitting.. De principiële redenen kwamen noch in het proces-verbaal, noch op de zitting volledig uit de doe ken. Men kreeg de indruk, dat de jongeman de oproep maar wat onverschillig naast zich had neèr- gelegd om af te wachten, wat er verder zou gebeuren. Hij had nog gezegd, dat er op de oproepings- kaart stond: Bij niet opkomen, wordt men beschouwd, te zijn goedgekeurd. Dit was echter weer 'n geheel nieuw verweer. De Of ficier eiste de gebruikelijke ge vangenisstraf van zes weken. De Politierechter wilde, omdat er twijfel bestond ten aanzien van de jongeman, niet tot het opleg gen van een gevangenisstraf overgaan, doch veroordeelde hem tot een boete van 50,- subs. 25 dagen. kapel en de eerste plechtige Hei lige Mis in de kapel bij te kun nen wonen. Na afloop van de liturgische plechtigheden kwamen allen bij een in een der grote zalen van het philosophicum. De opening Mgr. dr. B. J. Alfrink heeft in deze bijeenkomst het philosophi cum geopend in naam van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal De Jong. die plotseling bericht had gezonden hierbij, op medisch advies, niet aanwezig te kunnen zijn. Het speet Zijne Excellentie, dat de initiatiefnemer voor de bouw van dit gebouw, wiens wa pen op de gevel prijkt, deze bijeenkomst niet kon bijwonen, zodat veel luister aan deze plech tigheid moest ontbreken. Namens heel het aartsdiocees sprak Zijne Excellentie grote dank uit voor wat Zijne Eminentie ten gunste van deze bouw gedaan heeft. Nu de bouw gereed is. aldus spreker, mag het werk de meesters loven. Het geheel is zeer doelmatig Alle luxe is ver meden zonder dat de soberheid tot saaiheid be hoeft te leiden. Dank bracht spr. aan allen. die zorg aan de bouw besteed hebben en door financiële steun geholpen hebben. Met name werd dank gebracht aan de vicaris-generaal die het hem bij zijn priesterfeest ge schonken bedrag bestemde voor de kapel van dit gebouw. Er is geen gebouw in het aartsbisdom dat de vicaris zo vaak persoon lijk gezien heeft. Bijzondere dank bracht Zijne Excellentie ook aan de president van dit huis. die zoveel tijd en werk kracht aan de bouw van dit philosophicum besteed heeft en de verdere bestudering van zijn vak grotendeels heeft moeten prijs geven, hetgeen zeker als een offer gevoeld zal zijn. Spreker wees er op, dat de Kerk in alle tijden een bijzon dere zorg heeft gehad voor de opleiding van haar priesters. Het ligt voor de hand dat zij steeds weer de eis. die aan de opleiding wordt gesteld, zal onderzoeken en bezien. Zoals een priester zal moeten openstaan voor noden van de arbeiders zo zal hij ook moeten kunnen opgaan met de acade micus en de intellectueel. De twee-jarige philosophie- cursus nu biedt gelegenheid tot een goede opleiding hiervoor. Grotere waarde nog moet men becbten aan de vorming van de persoonlijkheid; wie als bazuin Gods wil optreden, zal door de Geest Gods moeten worden aan geblazen. Het ambt van de pries ter kan men niet hoog genoeg aanslaan: daarom kan de oplei ding nooit voortreffelijk genoeg zijn. Met de bede. dat Gods zegen hier nooit moge ontbreken, ver klaarde spreker het philoso phicum voor geopend. Tot de plechtigheden van deze dag waren uitgenodigd de leden van het Metropolitaan Capittel. alle dekens uit het aartsbisdom in gezelschap van één hunner pastoors, leraren van de semi naries Rijsenburg en Apeldoorn, de oud-philosophie professoren, de clerus van de gemeente Zeist, alsmede burgemeester A. P. Korthals en wethouder J. P. M. Ruvs van de gemeente Zeist. Burgemeester Korthals Altes sprak zijn voldoening uit. dat de wereldlijke overheid heeft kun nen meewerken om aan het landgoed „Dijnselburg" zijn nieuwe bestemming te kunnen geven. Hollandia start in zeer hoog tempo en reeds direct is de Schoorlse veste enkele malen in groot gevaar. De achterhoede van Schoorl blijft alsnog de situatie meester, al is het enkele malen niet zonder geluk. Daarna zakt het tempo en het spel golft op en neer, al blijft Hollandia in de meerder heid. Enige prachtige kansen leve ren niets op, mede dank zij het goede werk van de Schoorl-keeper. De rust gaat dan ook in met blan ke stand. Na de thee wederom hetzelfde spelbeeld. Met het uitblijven van succes wordt het spel van de Hol- landia-voorhoede vóór het doel krampachtiger. Het gaat vandaag niet. Een „geheide" handsbal in het strafschopgebied waait de overi gens correct leidende scheidsrech ter met zijn handen weg en ont houdt aldus aan Hollandia een penalty. Dan wordt Schoorl ver baasd over de nog blanke stand, sterker: de hoop op een gunstig re sultaat inspireert hun spel, terwijl Hollandia afzakt. Na 25 min. spe len in de tweede helft gebeurt het: een missen in de Hollandia-achter- hoede en Schoorl leidt met 10. Hollandia heeft niet direct een antwoord klaar, moeizaam komt 't toch weer tot een overwicht, maar er zijn zoveel benen voor de Schoorlse doelmond, dat er geen doorkomen aan is. Hollandia dringt op. De voorhoede van Schoorl is ongevaarlijk, weet met de ruimte geen raad. Ook in een krampachtig slotoffensief, dat trouwens rijkelijk laat komt, lukt het Hollandia niet de gelijkmaker te forceren. Schoorl verlaat als overwinnaar het veld. Abbekerk heeft een nieuw gemeentehuis, dat gistermiddag is geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. De voormalige pastorie der N.H. Kerk is voor de nieuwe bestemming grondig gerestaureerd. Links op de foto het oude raadhuisje, een van de kleinste in ons land. ALKMAAR - De vlotbrug heeft dezer dagen een aanvaring te ver duren gekregen van een vracht boot, die met stukgoederen was geladen. Het wilde de schipper niet gelukken, de motor op achter uit te schakelen, zodat een aanva ring kon worden voorkomen. Nu kan de ene helft van de brug niet meer open: de schade bedraagt ongeveer f 400. Te Laren is Woensdagavond overleden ir .H. Goedkoop, oud directeur en commissaris van de Nederlandse Scheepsbouwmaat schappij, tevens oud-commissa ris van de Kromhout Motoren- fabriek v.h. Gebr. Goedkoop te Amsterdam. Ir. Goedkoop, die in 1901 in dienst is getreden bij de Neder- landsche Scheepsbouwmij, werd in 1912 benoemd tot onderdirec teur, van 1919 tot 1937 vervulde hjj de functie van directeur. Op 1 Jan. 1938 volgde zijn benoe ming tot commissaris. De overledene, die sedert 1917 te Laren woonachtig was en in December a.s. 77 jaar zou wor den, was officier in de orde van Oranje-Nassau. Nangololo, t teas n klein Eldorado in Portugees-Oost- Afrika, 're aardige nederzetting, die langzamerhand tot 'n echt christelijk dorp zou uitgroeien, 'f Lag schilderachtig, hoog op 're berg, met tropische vergezichten, door dalen en over verre heuvels. Prachtig kon je er de avond zien komen en ook de dag zien aanlichten door de roerloos hangende bladen van de reusachtige palmbomen, waar onder de missiegebouwen lagen: de kerk, de school, het ziekenhuis, de voor de missie zo kostbare timmerwerk plaats en de vele huten van de catechemen. Want hierom was Nangologo eigenlijk zo waardevol: hier kre gen de catechumenen hun laatste vorming en voorbereiding op het H. Doopsel. Telkens kwamen er nieuwe groepen van de verschil lende missieposten, ze bleven er enkele maanden en na hun doop sel keerden ze terug naar hun eigen dorpen. Dan waren ze de gelijk gevormde christenen en droegen in zich de schat van het Goddelijk leven, de heiligmaken- de genade. Ze waren 'n voorbeeld voor hun heidense stamgenoten. Nangololo was voor Maqambique de kaderschool, de kweekschool, het seminarie van de christenheid. De duurzaamheid, de vitaliteit en de uitbreiding kwamen uit Nan gololo. De ramp. Op 'n rampzalige morgen, 't was 25 September, zagen we beneden in 't dal een klein vuurtje. Op zichzelf is dat niets bijzonders: van tijd tot tijd moet 't al te hoge Den Haag, 29 Sept. In het kader van de technische bijstand, die de West-Europese landen on der de M.S.A.-hulp ontvangen, is op 27 September per S.S. Wester- dam een z.g.n. productiviteits- groep naar de Verenigde Staten vertrokken, teneinde aldaar een studie te maken van de techni sche en sociale problemen in de stroverwerkende industrie. Zoals gebruikelijk brachten de deelnemers aan deze studiereis geruimen tijd voor het vertrek 'n bezoek aan eikaars bedrijven ten einde zich op de reis voor te be reiden. Aan deze studiereis, die door tussenkomst van de Contactgroep Opvoering Productiviteit te Den Haag tot stand kwam, nemen de volgende personen deel: D. G. S. Landweer, teamleider, directeur van de N.V. Carton- en papierfabriek v/ W. A. Scholten, Hoogezand, W. S. de Muinck Kei zer. directeur van de N.V. Stro- cartonfabriek „Hollandia", Coe- vorden, Ir R. Hellemans. directeur N.V. Cartonfabriek Beukema en Co te Hoogezand, J. Olthof, direc teur N.V Erica-fabrieken en de N.V. Stro-, papier- en carton fabriek Erica II, Pekela, H. 't Hooft, directeur van de Noordelij ke Industrie voor Vezelverwer king, Hoogezand, Dr F. M. Muller, directeur van het Nederlands Proefstation voor Stroverwerking, Groningen. J. v.d. Veen Jr., ad junct-directeur van deSCoöperatie- ve Strocartonfabriek Union, Oude Pekela. H. Albers. bestuurslid van de Algemene Bedrijfsgroepencen trale te Amsterdam, F. A. Buykx, bestuurslid van de Nederlandse Katholieke Fabrieksarbeidersbond te Den Haag, A. Mulder, voorman van de Strocartonfabriek „De Vrijheid" te Veendam, J. de Haan, papiermaker van de Strocarton fabriek .De Eendracht" te Appin- gedam en J. Brouwer, efficiëncy- deskundige van de Sociëté Conti nentale de Mesures et d'Analyse du Travail v/h Bedaux en Co NV Amsterdam. Na afloop van de reis zullen de deelnemers een rapport over hun bevindingen uitbrengen, dat ter beschikking van de gehele Neder landse industrie zal worden ge steld. gras afgebrand worden. Men houdt dan rekening met de wind en er niets te vrezen. Ook ditmaal was er geen enkele reden om be zorgd te zijn. Maar heel onver wachts en onvoorzien ontstonden er windhozen als kleine orkanen, 't Ging allemaal zo snel: rap ren de het vuur door 't hooidroge gras pijlrecht de berg op. We begrepen aanstonds het gevaar: er zat maar één ding op: 't vuur tegemoet gaan. Met al 't manvolk dat op de missiepost aanwezig was, ijlden we omlaag, gewapend met de in derhaast gemaakte vuurzwepen. De negers zijn tenslotte grote zwarte kinderen: bij al hun goeie wil missen ze redelijk inzicht. Toch zouden we de brand de baas geworden zijn, als de wind niet zo onberekenbaar grillig gedaan had: hij zigzagde het. vuur, nu links, dan rechts; hij joeg de brand uiteen tot 'n ring, die heel de berg omsloot: zo kwam t dreigend, knetterend en rokend naar boven. Waar 't het eerst de behuizingen kon bedreigen werd 't ook het eerst aangepakt. Soms deed de wind uitvallen die ons gunstig waren en de hoon herleefde, dan weer viel hij ver raderlijk snel neer en kroop plat over de grond onder het struik gewas door, 't. vuur voor zich uit spuwende. Zo spoot het soms voor of achter ons op en daar we elk uitzicht misten door de dikke rook. stonden we machteloos. De negers raakten uitgeput en ont moedigd; wijzelf waren ook dood op, maar we vochten voor iets dat ons dierbaar was, dierbaarder dan ons leven, iets waar we jaren voor gewerkt hadden, iets waar voor we alles verlaten hadden: 'n stuk christenheid in Afrika. Is 't te verwonderen dat er meermalen 'n paniek ontstond onder die grote zwarte kinderen? We moesten gaan ontruimen om tenminste iets te redden. De inboedels werden naar buiten gedragen op reeds kaalgebrande plekken. Al gauw likten de vlammen aan de gebou wen: 't waren echte tongen, die vlammen, duivelstongen; 'n on metelijke vuurspuwende draak kronkelde zich door Nangololo. Was er 'n stuk van de hel op Nangololo neergevallen, was dit de doodsteek die satan aan onze missie wilde toebrengen? „Een tegenvuur aanleggen!" Met de moed der wanhoop werd er gewerkt. Moest dan alles eraan geloven? Moeder Maria! Onze ne gers. onze goede zwarte kinderen roepen reeds: „De kerk. de kerk!" En inderdaad zien we het vuur naar de kerk toesnellen. Nog en kele minuten en het strooien pipp pi ®111M "A s ÜIMÈ Waren we bij onze voorbe schouwing wat pessimistisch ten aanzien van de afwerking van het programma, nu Zondagavond blijkt toch wel dat de optimist het meest aan zijn trekken komt. Gelukkig had de harde wind de velden wat afgedroogd, zodat geen al te grote stagnatie in het dakMaar hadden O.L.Heer en I programma is opgetreden. onze goede Moeder Maria ons dan toch verhoord? Kijk het vuur wordt minder. ja, het wordt minder! Wat was dat? Enkele da gen geleden stookten enkele kwa jongens een vuurtje, vlak bij de missie, en die hadden we toen ■een mals pak langs hun broek gegeven voor hun onvoorzichtig heid. Endat vuurtje is onze redding geworden! Door die vle gelstreek was er een brede brand- weg gekomen, waarvoor het vuur bleef stil staan. Goddank!, want er hoefde werkelijk ook niet méér af te branden, het was zo al erg genoeg AAA, Commandant F. J. Molenaar heeft het commando over de Luchtstrijdkrachten te Nijmegen, overgedragen aan kolonel M. A. Smeenk. Tranen. Ondertussen kwamen onze goede Zusters, met de ogen vol tranen, ons hun beste diensten aanbieden. We moestten nu maar naar huis gaan; wat uitrusten; eens goed eten: zij zouden wel even toekijken. Het was twee uur in de namiddag. Het gevaar van verdere uitbreiding was gelukkig voorbij. Maar we waren op, dood op. In het Zusterhuis lieten we ons neervallen op een stoel. We zeiden niets meer, konden niets meer zeggen. We hadden een Afrikaanse brand op onze eigen dierbare missie meegemaakt. „Die avond hebben we begre pen", zo schreef Pater Buner, nadat o.a. Pater Meels zijn leven waagde in de blussingspogingen, „die avond hebben we begrepen, voor al die opgestapelde puinen, wat het zeggen wil dat een mis sionaris schreit." We waren zo goed als alles kwijt. Mijn God, maak ons sterk in ons geloof en in onze moed. We kunnen Nangololo toch niet opgeven, zeker niet nu we heb ben gevoeld hoe katholiek Neder land achter ons staat, nu er een lawine als het ware van over schrijvingen en pakken kaarten naar Schinnen stroomt. Brieven van alle kanten uit het land. Ieder die wil bijdragen zendt zijn gave per postwissel of per giro aan Ed. Hermans, Schinnen (L.). Gironummer 385673, of plakt vijftig cent extra op 'n briefkaart. Doet mee aan de grote Nangolo- lo-loterij, Schinnen (L.), Ed. Her mans, gironr. 385673. Stel niet uit, zend onmiddellijk uw eregave. bestel direct uw lo ten. 't Geldt hier geen verganke lijke eer of ijdele roem, maar.... de uitbouw van 't Godsrijk. J. W. URSEM. In ons verslagje van de Econ. Politierechter in ons nummer van 25 Sept. betreffende een veroordeling van de slager Fr. K. alhier kwam een onjuist heid voor. Volgens het verslag was er sprake van ongekeurd vlees. Dit was echter niet het ge- vak Het vlees in kwestie was wèl gekeurd op het Slachthuis in Hoorn. Art. 8 van de Vleeskeu- ringswet schrijft echter voor, dat het vlees, na vervoer naar een andere keuringskring (in dit ge val de kring Alkmaar) opnieuw aan een onderzoek moet worden onderworpen, om na te gaan, of zich in de toestand van het vlees veranderingen hebben voorge daan. Is dit niet het geval, dan krijgt het vlees een nieuw waar merk. Aangezien de heer Kn. echter verzuimd had het vlees weer naar Alkmaar te brengen voor een onderzoek ingevolge art. 8 van de Vleeskeuringswet, werd hij veroordeeld. In de Hoofdklasse ondervond V.I.O. dat het in Slootdorp moei lijk winnen is. Hoewel de grootte van de uitslag ons tegenvalt. We hadden van V.I.O. werkelijk meer tegenstand verwacht. T.O.P. ondervond dat een derby moeilijk te winnen is. Geel Zwart bood hardnekkig tegenstand, maar kon toch niet verhinderen, dat T.O.P. uiteindelijk met de overwinning ging strijken. Toch zal T.O.P., wil het de plaats op de ranglijst blijven behouden bij haar volgende wedstrijden wat beter van haar scoringskansen gebruik moeten maken. Van Geel Zwart geen slecht resultaat. W.G.W. schijnt nu de weg naar het doel gevonden te hebben. Het heeft onze voorspelling niet ge nomen. en keerde van de verre reis naar Westwoud met de volle buit naar huis terug. Jammer voor D.T.S.. dat nu al haar derde wedstrijd verloor, en in de on derste regionen van de ranglijst is terecht gekomen, 'n plaats die zij. gezien haar snel geheel niet behoeven te bezetten. In de eerste klas ging slechts een wedstrijd door en deze werd voor Hugo Girls een debacle. Met liefst 7—0 moest het in V.Z.V. haar meerdere erkennen, wat ons tegenvalt van de Girls maar alle goeds doet hopen in deze competitie van V.Z.V. In de tweede klas veroverde St Victor weer een kostbaar puntje op Strandvogels, was het terrein van V.I.O.S. te slecht en hielden de reserves van VI. Vlug en V.Z.V. op zoals ze begonnen wa ren. dubbel blank. Hoe is het mogelijk zonder de buitenspel regel. In de derde klas deed St Vic tor 2 geen onaardig werk door S.E.W. een puntje te ontnemen, maar kon K.S.V. haar weg naar het herstel niet volhouden en moest met de kleinst -mogelijke cijfers de eer laten aan W.G.W. 2 1—0. Bij de Junioren wist V.Z.V. a wel geen overwinning te boeken tegen de gedoodverfde kampioen W.G.W. a maar de seoreciifers 37 zijn toch een opmerkelijk resultaat. D.W.O. a boekte ook haar eerste overwinning, en VI. Vlug a eveneens. S.E.W. a doet het dit jaar ook niet slecht, nu weer een overwinning, ten koste van D.T.S. a. van 102. S.E.W. b volgde dit voorbeeld niet na. maar kwam uit 't Veld terug met een 30 nederlaag tegen V.Z.V. c, terwijl de b-ties van V.Z.V. met VI. Vlug b twee maal twintig minuten speelden, zonder dat beide tot doelpunten kwamen. De uitslagen luiden: Dioc. Klasse Noord: Geel Zwart —TOP 2—3: DWO-VIO 7—1; DTS—WGW 2—5. le klasse: Hugo GirlsVZV 07; Con Brio-VI. Vlug afg. 2e klasse: St Victor—Strandv. 2—2; VIOS—Con Zelo afg.: VI. Vlug 2—VZV 2 0—0. 3e Klasse: KSV—WGW 2 0—1; SEWSt Victor 2 11. Junioren Aa: VI. Vlug aHugo Girls a 6—1: VZV a—WGW a 3—7. Junioren Ab: St Victor a Strandv. a 5—0; SEW a—DTS a 10—2. Con Brio a-VlO a afg. Junioren B: VI. Vlug bVZV b 0—0; Con Zelo b—WGW b afg.?; VZV c—SEW b 3—0; VZV b— VZV c 3—4. Cursus 1951-1952 tuinbouwvakscholen In „De Witte Engel" te Hoorn vond de diplomauitreiking plaats aan de leerlingen van de cursus 1951-'52 van de tuinbouwvak scholen, ressorterende onder de Rijkstuinbouwschool te Hoorn. De bijeenkomst stond onder leiding van de Rijkstuinbouwcon- sulent dr. ir .C. Rietsema. Verder waren aanwezig ir. Honig, in specteur van het Tuinbouwon- derwijs, de commissie van toe zicht op- en het personeel van de verschillende scholen, een aantal genodigden en de leer lingen. Na de opening werd door dr. ir. Van Beekom een zeer inte ressante lezing met lichtbeelden gehouden over Amerika, waarna de diploma's door de heer Krab bendam werden uitgereikt. Ver volgens werd nog het woord ge voerd door ir. Honig, de heer Beemsterboer namens de com missie van toezicht, verschillende leerlingen, die dank brachten voor het genoten onderwijs, waarna de bijeenkomst door de heer Rietsema werd gesloten. Aan de volgende leerlingen werd het diploma uitgereikt: Tuinbouwvakschool voor bloem bollenteelt te Breezand: C. M. Berbee, N. J. Berbee, H. J. v.d. Berg, F. X. de Groot, W. v.d. Hoek, H. Kolster, J. P. Onder water en W. Zandbergen, Bree zand; J. A. v.d. Berg, J. L. W. Komen en L. J. P. Komen, Anna Paulowna; Th. Dekker, Harenkarspel. Afgewezen: 1. Tuinbouwvakschool voor bloem bollenteelt Bovenkarspel: J. Bak ker, Hoogkarspel; M. Bakker, Wijdenes; A. Blauw en N. Groenland, Obdam; A .de Boer en N. de Wit, Bovenkarspel; N. Bot, J. Dol, G. Koomen, A. Meester, J. Neuvel en W. van Ophem, Wervershoof; J. Bot man, A .Groot, J. Laan en W. Nan, Venhuizen; N. Dekker, Warmenhuizen, W. Groot, Enk huizen; J. de Kroon en W. Man tel, Andijk, P. de Lange, Sloot- dorp, P. Reus, Grootebroek. Af gewezen: 1. Tuinbouwvakschool voor Groen - tenteelt te Hoorn: J. Bakker, St. Maarten; B. Haakman, Wognum; K. Kweldam, Twisk; A. v. Lan gen, H. Hugowaard, C. N. Mul, Graft, J. Zijp en J. Frederiks, Langedijk. Afgewezen: 1. Tuinbouwvakschool voor fruit teelt te Hoorn: G. Balk, Jvan Diepen, Zwaag; S. Blgeker, J. Houter en Z. Houter, Wognum; C. Broers, G. Vlaar, Benning- broek; N. van Diepen, J. Jong, R. Koeman, W. Koning, C. J. Koopman, Th. Slippens, Blok ker; C. Ettes, Hauwert, G. God- friedt en A. Visser, Hoorn; T. v. d. Heijden, Alkmaar; C. P. Koop man, Berkhout; J. M. Koopman, Obdam; W. Maas, Zaandam; P. NRD.-SCHARWOUDE Vier maanden gevangenisstraf heeft de Alkmaarse Politierechter gis terenmiddag moeten opleggen aan de chauffeur S. G. alhier, die op 3 Juli zonder toestemming van de eigenaar, gebruik maakte van een auto, om een dame van Noord-Scharwoude naar Alkmaar te brengen. Hij heeft het in een wilde ren gedaan en had geen tijd, om, zoals het een goed chauffeur betaamt, naar de wagen zelf om te zien. Hij had niet gekeken, of alles in orde was en zo kwam het, dat het ritje de eigenaar op een schadepostje van f 65.85 kwam te staan. Toen de man weer in Nrd. Scharwoude aan kwam, kwam hij de eigenaar van de wagen tégen. Hij is toen gestopt en ging er ijlings van door. De officier vond dat 't hier wel een zeer ernstige vorm van joy-rijden betrof. De verd. had dit soort misdrijven al eerder gepleegd en daarom eiste hij een strenge straf, die hij gesteld zou willen zien op 6 maanden ge vangenisstraf. De Politierechter was het ermee eens, dat dit feit niet met een geldboete kon wor den afgedaan en veroordeelde de verd. tot een gevangenisstraf van vier maanden. EGMOND AAN ZEE H.S. alhier werd gistermiddag wegens huisvredebreuk en belediging door de Alkmaarse Politierechter Mr J. N. Alblas. conform de eis van de Officier van Justitie Dr J. Vellinga veroordeeld tot een boete van f 75.- subs. 25 dagen. In beschonken toestand was hii het café van de heer v.d. P. bin nengelopen en daar deze dergelij ke klanten niet in zijn zaak wen ste. sommeerde hii S. zijn loca- teit weer te verlaten. S. dacht daar niet aan. begon te bakke leien, achtervolgde de caféhouder zelfs tot in zijn woonkamers. Te vens gooide hii deze allerlei scheldwoorden naar het hoofd. De rechtbank achtte een correctie van 75.- op zijn plaats. Oostmeijer, H .Hugowaard; J. P. Smit, Beemster; J. P. de Vries, Venhuizen. Afgewezen: 1. Cursus Zaakvoerder in de tuinbouw te Hoorn: S. Bakker, Medemblik; A. v.d. Berg, Anna Paulowna; C. Bot, J. Broertjes, Blokker; KI. Buys, Beemster, J .de Cuyper, G. Kuipers, F. Musman, Hoom; S. v. Diepen en J. Slijkerman, Zwaag; J. Gutter J. Tromp, H. Hugowaard; B. de Jong en M. Leeuw, Berkhout; W. Mantel, N. Niedorp; J. Neu vel, Grootebroek; L. Stoop en J. Zuydam, Waarland. Afgew.: 2.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3