Libanon bolwerk tegen het Communisme en de Islam RADIO PAULA \m ffl» B Financiën en Economie Kerk heeft verdediger in de nieuwe president Enclave van Christendom programma Beursoverzicht UW PUZZLE voor vandaag Scheepsberichten BEIROET (K.N.P.) Met de verkiezing van Camillus Camoen tot president van de republiek Libanon is een christen en katholiek van de maronitische ritus aan het bewind gekomen. Een groot gevaardat het christendom vanwege de Islam bedreigde, is voor het ogenblik bezwo ren. Vrede met de omliggende Arabische staten zal het grote werk van Camoen zijn. Te midden van het Islamitische Midden-Oosten vormt de Liba non een enclave van het Chris tendom. Ruim 600.000 inwoners immers zijn Christenen, tegen 500.000 aanhangers van de Islam. Evenwel vormt deze christelijke meerderheid geen gesloten een heid, maar bestaat uit verschil lende groepen. In elk geval be hoort meer dan 50% van de Christenen wel tot een homo gene Kerk. Dit zijn de Katholie ke Maronieten, die reeds in de twaalfde eeuw, ten tijde van de kruistochten, het gezag van de Paus te Rome hebben erkend en htm vroegere monothelistische dwalingen hebben afgezworen. Beiroet, de hoofdstad van het land, is tegelijk het middelpunt van het Libanese katholicisme en daarboven van de Katholieke Kerk in heel het Midden-Oosten. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit het feit, dat Beiroet naast Rome een der weinige steden in de we reld is, waar meer dan één kardi naal der Romeinse Kerk resi deert. Katholiek centrum Een geestelijk centrum van het katholieke leven in het Midden- Oosten is de katholieke universi-* teit te Beiroet. Met haar vijf fa culteiten voor letterkunde, rechtswetenschappen, sociale we tenschappen, medicijnen en tech niek heeft zij reeds duizenden academisch gevormde intellectu- VBRBOND VOOR VEILIG VERKEER Stop en geel voor rang aan het verkeer op de andere weg Geeft op alle borden acht dfte In Uw belang E^n aangebracht. WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.20 „Het kistje met de rode camelia's", hoorspel; 12.00 Alt en piano; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Salon orkest; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Inter kerkelijk thuisfront; 13.20 Mari nierskapel; 14.00 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamer orkest; 16.00 Voor de jeugd; 17,20 Orgelspel: 17.50 Militaire cause rie; 18.00 Gevarieerde muziek; 18.15 Geestelijke liederen; 18.30 RVU: Prof. Dr. G. L. Smit Si- binga; „Grepen uit de evolutie van het leven op aarde: De dage raad v. h. leven"; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbe spreking; 19.25 Gram.muz.: 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gra- mofoonmuziek; 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Concertgebouw orkest, koor en solisten; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten; 23.1524.00 Gram.muz. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; VPRO: 10.00 School radio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 RVU: M. Reckman: „Achter de coulissen van een krant"; 11.30 Gram.; 12.00 Accor- deonmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Promenade orkest; 14.00 Gesproken Portret; 14.15 Jeugd- concert: 15.00 Voor de jeugd; 15.30 „De Beer en de Pasja", hoorspel; 16.05 Pianorecital; 16.15 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zie ken; 17.15 Gram.; 17.50 Rege ringsuitzending: Correspondentie club olv. Regina Zwart: „Wij slaan op de Tong-Tong." 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Dansmuziek; 19.00 „Het congres van de La bour-Party", causerie; 19.15 Gra- mofoonmuziek; 19.25 Nieuws; VPRO: 19.30 V. d. jeugd; VARA: 20.00 Philharmoniaorkest; 21.00 „Zuiderzee", hoorspel; 22.00 Amu sementsmuziek; 22.30 „Zijn wilde dieren werkelijk zo gevaarlijk?", causerie: 22.45 Gram.muz.; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muz. elen in het Midden-Oosten gele genheid gegeven de katholieke opvattingen en beginselen van dichtbij te Ieren kennen. Op het ogenblik zijn aan de St. Jozefs Universiteit meer dan 3.000 studenten uit 25 verschil lende landen ingeschreven. Deze katholieke universiteit vormt een sterk bolwerk tegen het opdrin gen van het communisme in de nabije Oost. Daarentegen moet worden geconstateerd, dat van de studenten der neutrale universi teit van Beiroet, die met Ameri kaans geld is gebouwd en onder houden wordt, zeker de helft communistisch is georiënteerd. Opdringen van Islam In het parlement hadden de christelijke volksvertegenwoordi gers tot nog toe de absolute meerderheid, geheel in overeen stemming met de godsdienstige verhoudingen in het land. Overi gens zijn de Christenen voor net allergrootste deel Arabieren gelijk met hun mohammedaanse medeburgers. Sedert enige tijd echter trachten bepaalde islamie tische kringen deze verhouding te veranderen en wel door het aan trekken van steeds meer moham medaanse vluchtelingen uit Pa lestina. Terecht verzetten zich de Christenen hiertegen en eisen een gelijkmatige verdeling van deze ongelukkigen over alle landen van het Midden-Oosten, die aan Israel grenzen. Indien men immers alle slachtoffers van de vervolging door de Joodse rege ring m de republiek Libanon zou willen laten immigreren, dan zou dit voor de arbeidsmarkt in dit jonge land noodlottige gevolgen hebben. Het is niet onmogelijk, dat de revolutionnaire gebeurtenissen der laatste dagen en de staats greep het gevolg zijn geweest van intriges, die door de hier ge noemde tendenz zijn uitgelokt. Mocht er werkelijk in bepaalde regeringskringen tot nu toe een zekere corruptie hebben geheerst, zoals ter verklaring van de re cente staatsgreep wordt gezegd, dan mag er toch ook op worden gewezen, dat het culturele, eco nomische en sociale peil van de republiek Libanon ver boven het niveau van alle andere landen van het Midden-Oosten uitkwam. Dat echter was bepaalde Moham medaanse kringen sedert lang een doorn in het oog. Deli-Atjeh voert voorzichtige dividendpolitiek De algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Handel maatschappij ..Deli-Atjeh" heeft, na langdurige discussies over het uit te keren dividend, de jaar stukken over 1951 goedgekeurd. Het dividend is bepaald om 8 procent. Enkele aandeelhouders hadden graag 9 procent ontvan gen en meenden, dat de behaal de winst deze hogere uitkerin" gemakkelijk toeliet. Van be stuurszijde werd geantwoord, dat een zeer voorzichtige politiek wordt gevoerd en dat men voor bereid wenst te ziin op alle eventualiteiten. Voorts wordt er naar gestreefd de continuiteit te dienen en zo veel mogelijk grote verschillen in de beloning aan aandeelhouders te voorkomen. 1951 is bovendien het laatste jaar geweest van de vrije af schrijvingen. Javasche Bank wordt Bank Indonesia De naam „Javasche Bank" zal worden gewijzigd in „Bank Indonesia". Dit werd door de Indonesische minister van Voor lichting Mononutu aan de pers medegedeeld na de laatste ver gadering van het Indonesische kabinet, waarin het ontwerp voor de bankwet werd behandeld. Dit wetsontwerp, dat voorziet in nieuwe statuten van de in dit jaar bij de wet genationaliseer de circulatiebank, werd door het kabinet met algemene stemmen aanvaard: het zal zeer binnen kort aan het parlement worden aangeboden. Gehoopt wordt, dat de wet met ingang van 1 Januari 1953 in werking zal kunnen tre den. J aarvergadering Van Berkei's Patent On de algemene vergadering van aandeelhouders van de maatschappij van Berkel's Pa tent N.V. te Rotterdam sprak de plaatsvervangende voorzitter waarderende woorden aan het adres van de voorzitter van de raad van commissarissen, de heer W. Hoos, die in verband met ziekte besloten had als voorzitter en als commissaris af te treden. Over de uitgebracht geconso lideerde balans sprekend, bracht één der aandeelhouders de ver houding tussen de moeder- en dochtermaatschappijen ter spra ke. Hii wees op verschillende posten en zeide. dat bijvoorbeeld de voorraden bij de dochter maatschappijen zes keer zo groot zijn als bij de moedermaatschap pij. Op de vraag hoe het komt. dat in verhouding deze voorraden zoveel keer groter zijn. hetgeen ook voor andere posten geldt, en of dit soms ziin oorzaak vindt in het feit, dat de omzetten gro ter zijn, antwoordde de voorzit ter. dat dit gedeeltelijk waar is. Hii merkte op. dat Amerika het afbetalingss^steem kent, waaraan niets te doen is. doch dit feit dwingt tot het aanhouden van grote voorraden. Deze blijven echter binnen het raam van de gefixeeerde omzetten. Gerekend over het gehele con cern werd over de bruto-wnist na afschrijving een belasting van 46 procent betaald, had één der aandeelhouders becijferd en dit zou lager zijn dan het niveau in ons land. Hierop antwoordde de voorzitter, dat de belasting in DOOR HET VENSTER Vele mensen zien vol be wondering op naar die en kelingen, die door hun pres taties een stempel drukken op het wereldgebeuren. Ze zijn jaloers op hun talenten en denken, dat deze mensen voor zichzelf grote verdien sten hebben verworven. Maar ze vergeten, dat het Gods genade is, die in hen heeft gewerkt, die uiteindelijk ieder mens afstemt voor de taak. die God in alle eeuwig heid heeft bepaald. Het past daarom niet jaloers te zijn op de kundigheden van an deren: iedereen moet op ziin eigen plaats het werk doen. wat God hem heeft opge legd. En ten opzichte van allen, ook van de groten de zer wereld, geld het woord van maarschalk Foch tegen over zijn vleiers: „Met een gebroken bezemsteel had God het evengoed kunnen doen. SACERDOS Nederland zeer zwaar weegt. Dit is ook in sommige andere lan den het geval, doch in andere is de belastingdruk weer minder. Er wordt met de beschikbare middelen voor geijverd om de belastingen zo laag mogelijk te houden. Was 1951 een recdrdiaar. al dus de voorzitter, gr moet reke ning mee worden gehouden, dat de resultaten in 1952 lager zullen zijn. Spreker wilde zich. echter zonder enige aansprakelijkheid, wel aan een taxatie wagen en hii was van oordeel, dat globaal be zien het resultaat vijftien pro cent minder zal ziin, hetgeen spreker nog zeer bevredigend noemde. Het dividend, zo merkte hij ook nog op. hangt niet alleen van de behaalde resultaten af. maar ook van de economische en politieke verhoudingen. De jaarstukken werden bij acclamatie goedgekeurd en het dividend bepaald op zes procent. Weinig verandering AMSTERDAM 29 Sept. In feite heeft de beurs de nieuwe week met een onveranderde stemming ingezet. De industrie- markt bleef goed op peil, doch van buitenlandse belangstelling voor olie's of aku's was geen sprake. Unilever, Philips en ook beide eerstgenoemde fondsen wisten zich gemakkelijk te hand haven. Vandaag is de claimhan- del in Kemo-corsetfabriek be gonnen. De theoretische waarde van de claim liet zich bij een laatste notering van 140 voor de tedaan bieden te voorschijn Aan- elen schokbeton verloren enkele handhaven voor suiker- en rub herwaarden Deli Maatschappij echter die de laatste dagen reeds gedrukt ligt, was vanmiddag op nieuw iets luier. Op de scheep vaartafdeling kwamen de meeste fondsen met een iets lagere no tering uit de bus, doch nergens werden hier belangrijke verliezen geconstateerd. Japanse obligaties zijn vandaag in Londen vast geweest naar aan leiding van de Japanse verzeke ring, dat de dienst op deze le ningen zo volledig mogelijk zal worden nagekomen. Op de Am sterdamse beurs worden 'n drie tal Japanse leningen in ponden verhandeld. Voor de oorlog schatte men het totale Neder landse belang hierbij op circa twee millioen pond, doch noeveel dit thans is valt zelfs bij benade- HOE LAAT HET WAS.... Een argeloze toerist van een van de landen ten Wes ten van het ijzeren gordijn, liep 's avonds door de verla ten straten van een stadje er gens in Roemenië. Zijn hor loge stond stil op half vier en er was nergens een klok te ontdekken, zodat hij een pas serend mannetje aanklampte om te weten te komen hoe laat het was. Het mannetje keek even langs de huizen naar boven en zei triomfantelijk: „Pre cies acht uur meneer". „Hoe weet U dat zo precies?", vroeg de toerist, die zag dat de man geen horloge bij zich droeg. „Nogal eenvoudig me neer", vertrouwde het man netje hem toe. En na even voorzichtig om zich heen ge gluurd te hebben, gaf hij de verbaasde toerist de verkla ring. „U ziet zeker wel dat alle mensen bezig zijn de ramen en deuren te sluiten. Dat is voor mij het teken dat het acht uur is, want dan begin nen de Roemeense uitzen dingen van de „stem van Amerika". Naar de Columbiafilm „Paula" met Loretta Young en de kleine Tommy Rettig ring moeilijk vast te stellen. Ook op het Damrak lagen deze lenin gen (6 pet lening 1924, 4 pet 1910 De guldensbeleggingen bleven goed op peil. Op de Amerikaanse afdeling werd een kleine open hoek in interrubber gevormd, doch veel had de handel niet te betekenen. KRUISWOORD No. 101 HORIZONTAAL: 1. waterhoogte 3. bijwoord 5. gewas 9. pers. vnw. 10. toestand van rust 12. heilige 13. plant 16. samentrekking v. d. spieren 19. motorraces 20. het Romeinse rijk 21. onder andere 22. en omgekeerd 23. zoals de akten getuigen 24. bijwoord 25. peTs. vnw. 26. zonnegod 28. de lezer heil 30. hetzelfde (afk.) 32. dierentuin 33. verdieping 35. slede 37. volk 40. pers. vnw. 41. godin v. d. huiselijke haard 42. hoeveelheid 43. meisjesnaam VERTICAAL: 1. vertegenwoordiger 2. monnikskleding 3. bloem 4. laatst leden 5. vogel 6. muzikaal drama 7. verlaagde toon 8. deel v.d. bijbel 11. jongensnaam 14. wondvocht 15. vr. munt 16. sportterm 17. lusteloos 18. rivier in Italië 25. familielid 26. geriefelijk; ruim 27. spil 28. lidwoord (Fr.) 29. handvat 31. de k 34. voorzetsel (Eng.) 35. als volgt 36. zangnoot 38. water in N. Brabant 39. hetzelfde 40. bevel OPLÖSSING KRUISWOORDRAADSEL no. 100 Horizontaal: 1 vertellen: 8 ara; 10 laren; 11 droom- 12 die; 14 erts; 17 veer; 19 no; 20 or; 21 ge; 22 po; 23 zeis; 26 even- 28 eos; 30 annie; 31 trede; 32 usa; 34 antwerpen Verticaal: 2 eerst: 3 tand; 4 er; 5 lade; 6 eloge; 7 oldenzaal; 9 amerongen; 13 ik; 15 roe; 16 sos; 17 vee; 18 epe; 24 innen; 25 zo; 27 vrede; 28 eeuw: 29 star: 33 se 4. Het was een mooie dag, vol beloften. Paula en John hadden afscheid genomen van dokter Frazer en waren op weg naar huis. John wilde aarzelend over de toekomst beginnen. „Toe lieveling, viel Paula hem in de rede, laten we daar een andere keer over praten, vindt je niet?" „Dat is goed, kind", knikte John gelaten. Ze be reikten even later hun huis, John stapte snel uit, liep om de wagen en hielp zijn vrouw. De deur werd door Cora al geopend. „Welkom thuis, mevrouw!" riep ze uit. „Dag Cora, antwoordde Paula opgewekt. „Alles goed?" „Ja, mevrouw. En wat ziet u er best uit". „Waarom zou ik niet. Het enige wat je in een zie kenhuis doet is eten, slapen en je laten vertroete len. Maar Cora, wat ziet het huis er keurig uit? Wat heb je in 's hemelsnaam gedaan". Paula keek vol bewondering rond. „Niets anders dan een beetje boenen en wrijven", antwoordde Cora trots. „Nou ik moet je zeggen, dat ik het nog niet zó heb gezien". Hier begon John zich met het gesprek te bemoeien.- „Alles goed en wel, maar nu naar boven". Hij aar zelde niet, nam zijn vrouw in zijn armen en droeg haar de trap op. Cora bleef beneden staan en riep naar boven: „U moet er wel om denken, dat het achter de boeken nog stoffig is, maar ik mocht er van mijnheer niet aankomen". „Maak je geen zorg, Cora", riep Paula terug, „dat doen we op een goede dag wel samen". John had haar intussen, boven gebracht. „Wil je mij hier neerzetten?" vroeg ze. „Ik kan verder wel naar de kamer lopen". „Laat ik je eerst naar bed brengen", drong John aan. „Nee, het gaat best heus, geloof me. Haal jij mijn koffer maar van beneden". Misschien dat Paula het prettiger zou hebben ge vonden om zich als een kind naar bed te laten brengen. Er was echter iets, dat haar nieuwsgierig heid prikkelde doch haar tegelijkertijd angstig maakte. Ze wist, dat John dit niet prettig zou vinden en daarom stuurde ze hem naar beneden. Paula bleef op de overloop staan. Haar blik gleed naar een deur. Langzaam deed ze een paar stappen vooruit. Aarzelend tastte haar hand naar een deur knop. Ze sloot de ogen zodra ze de deur halverwege had geopend en een lage kamer zag, een klein vertrek, waarin geen enkel meubel stond. De wan den alleen verrieden waartoe het had moeten die nen. Het behang vertoonde motieven van spelende dwaas getekende dieren hier zou de kinder kamer zijn geweest. Paula sloot de deur en leunde tegen de muur. Toen ze opkeek, was het duidelijk, dat het haar moeite kostte zich te beheersen. Toch deed ze dit en ze had "er een bedoeling mee. Ze opende een andere deur, die van een diepe kast. Eén blik overtuigde haar, dat hierin bijna alles stond, wat tot het meubilair van de kinderkamer had behoord. Vlak vooraan stond een wieg, prachtig opgemaakt met een hemel van zijde. Ze bukte zich en keek er in de wanden waren gewatteerd, een matrasje bedekte kaal, zonder een dekentje of kussentje, de bodem. Het was te veel voor haar ze sloeg de handen voor het gezicht en barstte in snikken uit. Dokter Cull, de bekende vrouwenarts^ die Paula de wanden waren gewatteerd, een matrasje bedekte, kaal zonder dekentje of kussentje, de bodem. Het was te veel voor haar. in haar moeilijke ogenbliken had bijgestaan, stond vanachter zijn bureau op en begeleidde zijn patiënte naar de deur. „Ik vind het niet nodig, dat u de volgende week terug komt, mevrouw Rogers", zei hij. „Dat is prettig", was haar antwoord. „Ik kan niet anders zeggen dan dat u in uitstekende conditie bent", voegde de dokter er ter verduide lijking aan toe... „Dank u wel, dokter", lachte Paula. „Het enige wat ik verwacht is, dat u zich over een maand of drie nog eens laat zien voor een routine- onderzoek". „Dan kom ik over een kwartaal terug tot ziens dokter". Paula stond op de gang. Dit was de derde maal na haar thuiskomst, dat ze voor onderzoek bij dr. Cull was geweest en elke keer had deze zich zeer tevre den getoond over haar gezondheidstoestand. Ze liep naar de uitgang en bleef even staan om de administratie-zuster van de vrouwenafdeling te groeten. Op dat ogenblik kwam er een eenvoudige vrouw met een kind van enige maanden binnen, die ze al eens meer had getroffen, omdat deze zich op het zelfde uur moest laten onderzoeken. De vrouw herkende Paula en vroeg: „Hoe gaat het met u, mevrouw?" „Uitstekend, dank u", antwoordde Paula. „En hoe maakt de kleine het?" Ze kwam naderbij, keek naar de baby en vervolgde: „Wat is ze gegroeid,...!" Paula streek de baby over de wangen. „U kunt zo doorlopen", riep de zuster. „De dokter is klaar en u bent 'de laatste patiënt". (Wordt vervolgd). TRUMAN CRITISEERT EISENHOWER FARGO, Noord Dakota. Pre sident Truman heeft gisteren in een verkiezingsrede scherpe cri- tiek uitgeoefend op de republi keinse candidaat generaal Eisen hower. De president zei, dat wilde men een derde wereldoorlog ver mijden, men zich nog maar eens bedenken moest alvorens de repu blikeinen aan de macht te helpen. Eisenhower, aldus Truman, schijnt wat de buitenlandse poli tiek betreft, naar vreemde raads lieden te luisteren. Aardiik R'dam/New Orleans p. 29 Ouessant; Blitar R'dam/ Australië verw. 29 n.m. Kp Finis- terre/Marseille; Ganymedes Pto Plata/A'dam 30 n.m. te Antwer pen verw.; Johan van Oldenbar- nevelt Sydney/A'dam p. 29 Flores /Surabaja; Prins Frederik Hen drik 3/10 v. Chicago te R'dam verw.: Prins Johan Willem Friso ca 3/10 v. Port Alfred te R'dam verw.; Tegelberg Z. Amerika/ Japan 30 te Singapore verw.; Veendam New York/R'dam 29 te Southampton; Amsteldijk New York 29 te Terneuzen; Arkeldijk 27 te Norfolk; Blijdendijk 26 v. New York/R'dam: Edam 27 v. Philadelphia te Baltimore; Gouwe 28 v. Hamburg te Uleaborg; Linge verm. 29 v. Gefle/Zaandam- Noor- dam 27 v. New York/R'dam; Sommelsdijk 30 ca 15.00 v. Gal veston te Hoek van Holl. verw.; Zuiderkruis 28 v. R'dam te New York; Boskoop 28 nm v. Callao nr Paita; Eemdijk 27 v. R'dam nr Bremen: Fairsea R'dam/Sydney 27 680 ZW Cocos eil./Melbourne; Groote Beer R'dam/New York p. 29 vm Kp Race/Halifax; Lieve Vrouwekerk 29 v. Suez nr Aden; Langkoeas 27 v. R'dam nr Tj. Priok p. 28 Ouessant; Lekhaven 27 v. R'dam nr Montreal; Nieuw Amsterdam New York/R'dam 28 300 W Valentia; Noordam New York/R'dam 28 Z. Kp Sable; Oranje Ti. Priok/A'dam 28 220 W. Sabang/Colombo; Rijndam 27 v. New York te R'dam; Scherpen- drecht 28 nm v. Pto La Cruz nr Santos; Sibajak R'dam/Welling- ton p. 28 Kp de La Hague/Cu- racao; Veendam New York/R'dam 28 100 W Scillys Southampton; Westerdam 27 v R'dam nr New York: Zeeland SSM 28 v New Castle te R'dam. Speldjes met het monogram van de Koning, waarvan er 1.000.000 werden vervaardigd, zullen aan het Zweedse volk worden verkocht. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de Koninklijke Stichting voor Cultuur. Dit zal het geschenk zijn van het Zweedse volk aan Koning Gustaaf Adolf, op zijn zeventigste verjaardag in November. De eerste broche werd de Koning door de eerste minister van Zweden, Tage Erlander, aangeboden. De eerste minister (rechts) draagt een 'speldje op zijn rever. FEUILLETON DOOR DOROTHEE COEBELER. 48. Zij zei dit niet. maar hii begreep alles. Toen zei hii zachtjes: „Jammer genoeg, Kate, kan het niet anders. Het is nu de tweede keer en het zal beslist de laatste keer ziin." „Dat ben ik volkomen met je eens. meneer Rudolf." Zij zei dit zachtjes en zij negeerde de hand. die hij haar toestak. Zij boog een beetje het hoofd en liep weg. Rudi Böhmer was tijdens het zeiltochtje erg kort. Zelfs ziin broer schudde ziin hoofd en zei: „Tot nu toe heb ik niet ge weten, Rudi. dat iii slechte zin kon hebben." HOOFDSTUK 37 „Waar is juffrouw Scholz?" vroeg men toen men van het water terugkwam. „Waar is juf frouw Kate toch gebleven?" Al spoedig bleek, dat zii al een hele poos weg was. Men zocht, maar nergens was een spoor te be kennen van het blauw-wit ge streepte japonnetje. Was zii misT schien naar het bos? Of zou zii naar het standbeeld gegaan zijn? Het zou natuurlijk ook mogeliik kunnen ziin. dat zii met iemand aan het wandelen was. Tenslotte kwam juffrouw Burkhard ver tellen, dat Kate zich liet ver ontschuldigen. omdat zii. plotse ling migraine gekregen had. Zij had de trein genomen en was naar huis gegaan. „Onzin. Een uur geleden heb ik daar niets van gemerkt." zei Klara Böhmer. „Zii stelt zich natuurlijk een beetje aan. Ik merkte het straks al. De juf frouw heeft het mii een beetje kwallik genomen, dat ik haar niet gevraagd heb om mee te gaan zeilen." „Misschien is er ook wel iets anders geweest." Rudolf Böh mer stond plotseling voor haar. want iiiwant iiizoals iii haar hebt behandeld „O. Rudi nou moet iii ook nog beginnen. Jean is ook al zo gezellig." „Hij heet Johann," schreeuwde Rudi bijna. „Als grootmoeder hier geweest was. zou dit alle maal niet ziin gebeurd." „Natuurliik grootmoeder. Al tijd maar grootmoeder. Waarom is zii niet meegekomen?" Omdat zij zich niet met onze liefde wil inlaten, dacht Rudölf Böhmer. Hij begreep grootmoe der plotseling volledig. Intussen liep Kate dwars door het bos naar het station. Zii liep met grote passen. Weer was zii aan de kant gezet. Zii was woe dend. Eerst langzamerhand werd zii wat rustiger en werd zii zich zelf weer meester. Het kan niet anders. Kate, althans nu nog niet. Weer zag zii ziin ogen. Had hii geliik? Zij werd zake lijk. Wat was er nu eigenlijk gebeurd? De echtgenote van de chef wds gekomen om haar zwager te roepen voor een zeil tochtje. Dat zii haar daarbii niet had gevraagd, was eigenlijk vanzelfsprekend. Er /as toch niemand anders van het per soneel gevraagd. Ook juffrouw Burkhard niet. En ook de pro curatiehouder niet. die reeds twintig jaar aan de zaak ver bonden was. En wat voor recht zou zii er dan op hebben? Zii was toch immers een van de jongsten uit het bedrijf? Ja. ik heb inderdaad geen en kel recht. Maar ik kan het toch niet langer verdragen, dat ik naast hem sta als iemand van het personeel uit de winkel. Als iemand, die men om raad vraagt, die men goed betaalt en die toch eigenlijk niets anders is dan de juffrouw tegen wie men kan zeggen: „Komt u straks eventjes bii ons aan tafel, want zij zou den graag uw japonnetje eens zien?" Neen. ik zal niet meer met u kunnen samenwerken, meneer Böhmer. het kan niet. Ik kan niet naast u staan en dan toch niet in tel zijn. „Hou vast wat ie hebt, Nelly O'Brien.'.' Wat moet ik vasthou den en waarom? Misschien voor een paar gezellige uurtjes, voor een paar hartelijke woorden, die slechts bewijzen, hoe mooi alles zou kunnen ziin neen nooit. Een streep er onder. En ook een streep onder het werk bii de firma Böhmer. Ik ga een andere baan zoeken. En die zal ik vinden ook. Ik kan zo gaan werken bii een firma in Frank furt. Ik ga weg uit Berlijn. Dat is verreweg het beste. Morgen schrijf ik. Zij was op dat mo ment zo overtuigd van de stand vastigheid van haar besluit, dat zii zowaar weer goede zin kreeg. Maar er bleef nog een moeilijk heid over: wat zou haar moeder er van zeggen? Het zou natuur liik het beste ziin. als zii niets liet merken 'van datgene, wat was voorgevallen. Tot nog toe had zii alles nog kunnen ver zwijgen. wat zich in haar hart rond Rudblf Böhmer afspeelde. Maar toen zii een paar uur later tegenover haar moeder zat en haar moeder1 bemerkte, dat zii inwendig met iets bezig was, wat haar hinderde kwam plot seling het hoge woord eruit. Zii vertelde alles en moeder pakte haar hand: „Ach, natuurlijk. Kate, dat gaat toch nietJe beeldt je heel wat in. Jij vindt beslist wel heel wat anders en wanneer het moet. ga ik mee naar Frankfurt. Kate, jij hoeft ie om de toekomst geen zorg te maken." Maar het meisje dacht: de toekomst.Kon ik het „nu" maar vergeten. HOOFDSTUK 38 Het was alsof de bliksem was ingeslagen in de zaak. Kate Scholz had een brief gestuurd. Kate Scholz kwam niet meer. Zij was eenvoudig ziek. Had iemand ooit gemerkt, dat Kate Scholz overspannen was? Zii zaten in de woonkamer bii mevrouw Klara. En er heerste een on heilspellend zwijgen. „Wat heb je haar gedaan?" vroeg groot moeder. „Wat wij haar gedaan hebben?" vroeg Johann Böhmer. „Niemand heeft haar een stroo- tie in de weg gelegd." „O. jij niet. Jii zeker niet." De oude vrouw wees op Klara. .Maar jii hebt ze natuurliik precies eender behandeld als iemand uit de naaikamer." „Maar grootmoeder. luister eens. Ik ben altijd zeer voor komend voor haar geweest. Maar is zii misschien een lid van de familiekring, omdat zii een paar goede modellen heeft ontwor pen?" „Ze zal heel gauw in de familiekring opgenomen ziin en op een heel andere manier dan iii denkt. Vraag dat maar eens aan Rudi." (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4