Kankercentrum Groningen een feit geworden Snelheidsmaniak John Cobb op Loch Ness verongelukt Federatie of Naar een betere regeling met onze partners uit waaggebouw per 1 Jan. 1953 Portugees schip vergaan Bij poging snelheidsrecord te water te breken Dinsdag 30 September Pagina 5 Kwestie tussen gemeente Alkmaar en de Federatie Oud-ministers onderscheiden Naar wij vernemen Terug uit de Missie Damkampioenschap van Noordhollapd Faillissementen ,,Bemitento" HET EERSTE HOOFDKWARTIER Gehele kankerbestrijding wordt gecoördineerd ONHEBBELIJKE BRIEFSCHRIJVER IVAN PIRECNIK NAAR Z'N MOEDER Van het Bessenvrouwtje en de Pottebakker B BENE LIJ X-0 VERLEG Straal-boot ontploft Critiek op boksrechtspraak te Helsinki Begrafenis van J. B. Vesters MANOEUVRES MET ONDERZEEëRS 'I Het gemeentebestuur van Alk maar heeft de Federatie van V.V.V.'s schriftelijk medegedeeld, dat zij ingaande 1 Jan. 1953 de vertrekken in het Waaggebouw, die de Federatie van de gemeen te in huur heeft, niet langer meer voor de Federatie beschik baar heeft. In een sensationeel bericht doet de Alcm. Crt van Zaterdag het voorkomen, alsof het gemeente bestuur deze stan genomen heeft on verzoek van ..Alc- maria V.V.V.". die dit verzoek gedaan zou hebben onder mede deling. dat zij in het Waagge bouw te nauw gehuisvest is. ..Van federatieziide wordt ontkend aldus lezen wii in bedoeld be richt verder dat Alcmaria VVV ruimtegebrek zou hebben". Deze ..demarche'' zou voorts in federatiekringen grote verwonde ring en ontstemming hebben verwekt. „Begriineliikerwiis zo besluit het bericht is meni ge stad in de provincie er in hoge mate on gesteld, de ..uitgeweze ne" binnen ziin muren gastvrij heid te verlenen". Dit bericht behoeft wel enige kanttekening. Indien de redactie van de Alkm. Crt. zich de moeite ge troost had even nadere inlich tingen in te winnen, hetzij bii het gemeentebestuur, hetzij bij Alcmaria V.V.V.. zou haar ge bleken ziin. dat van een ver zoek van Alcmaria V.V.V. geen sorake is: nog minder dus van een demarche. Alvo rens omtrent de huurverlenging een besluit te nemen, heeft het gemeentebestuur van Alkmaar zich tot Alcmaria V.V.V., dat eveneens een gedeelte van het Waaggebouw in huur heeft, om inlichtingen gewend. Wii verna men. dat Alcmaria V.V.V. het ge meentebestuur heeft laten weten, dat de huisvesting van twee V.V.V.-instanties in het Waagge bouw meermalen aanleiding was tot misverstand bij het publiek en dat Alcmaria V.V.V. in de toe komst wegens uitbreiding van werkzaamheden meer ruimte no dig zou hebben. Dit laatste is tussen haakjes een kwestie, die alleen Alcmaria V.V.V. aan gaat en waarin de Federatie o.i. dus niets heeft te ontkennen. Het gemeentebestuur blijkt in tussen hierin aanleiding gevon den te hebben de huur aan de Federatie met ingang van 1 Jan. '53 on te zeggen. Dat. als gevolg hiervan het kantoor der Federatie zoals het bericht in de Alkm. Crt. sug gereert in een andere gemeen te „z a 1 moeten" worden gevestigd, is iets. waarvan de logica ons ten enenmale ontgaat. Alfsof er in Alkmaar geen an dere kantoorruimte voor de Fede ratie te vinden zou ziin. Een an dere vraag is. of „men" er in Alkmaar in even hoge mate on gesteld is. de „uitgewezene" gastvrijheid te verlenen, als (zo als de A. Crt. weet te berichten) met menige stad in de provincie „begrijpelijkerwijs" het geval is. Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau de oud ministers prof. mr. P. Lieftinck en mr. D. U. Stikker. Tot commandeur in de orde van Oranje Nassau de oud-minis ters prof. dr. J. R. M. van den Brink, mr. A. M. Joekes, prof. dr. F. J. T. Rutten, mr. F. G. C. J M. Teulings, mr. dr. J. in 't Veld en de heer H. H. Wemmers; tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de oud ministers prof. dr. A. H. M. Al- bregts, mr. H. Mulderije en ir. L. A. H. Peters en tot comman deur in de orde van Oranje Nas sau bij bevordering de afgetre den staatssecretaris L. Götzen. nam de Haagse Comedie, gister morgen in intieme kring afscheid var Bob van Leersum, die, zoals bekend, benoemd is tot directeur van de Koninklijke Schouwburg te Den Haag.... hebben gedurende vijf dagen ruim 140.000 betalende bezoekers de loketten gepasseerd van de grote groenten- en fruittentoon- steling, die in de Amsterdamse markthallen is gehouden. heeft de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet een onderhoud aangevraagd met de minister van Justitie om te spreken over de gratieverlening aan de oorlogsmisdadiger Willy Lages.... zullen ruim 1500 waterschapsbe stuurders en ambtenaren aanwezig zijn op de congresdag, welke de Unie van Waterschapsbonden op 8 October a.s. in het Kurhaus te Scheveningen houdt.... keert de Nederlandse ambassa deur in Moskou vandaag met zijn gezin in ons land terug. Hij wil binnen een maand naar Moskou terugkeren alvorens naar zijn vol gende standplaats te vertrekken. zullen vier Nederlandse letter kundigen, Maurits Dekker, An- thonie Danker en Antoon Coolen en dr. P. J. Meertens in Hamburg en Bremen lezingen houden ter gelegenheid van de aldaar georganiseerde „Niederdeutsche Woche".... Uit bovenstaande blijkt dus, dat van een „verzoek" van Alcma ria V.V.V. aan het gemeentebe stuur geen sprake is geweest. Er is dus ook geen enkele reden tot ontstemming in Federatiekringen jegens Alcmaria V.V.V. Wat de kwestie van de huur- opzegging zelf betreft, schijnt de verhouding: Bestuur-Directie in de Federatie hier niet vreemd aan te zijn. Het bestuur van de Federatie, dat de kantoorruimte in het Waaggebouw van de ge meente Alkmaar huurt, heeft de directie van de Federatie opge dragen aan het Bureau-Dinkel- berg en de heer Dinkelberg daarbij het kantoor in het Waag gebouw ter beschikking gesteld. Het Bureau-Dinkelberg behar tigt echter nog andere belangen dan die der Federatie: nl. be langen van privé-zakeliike aard en maakt ook daarvoor gebruik van de door de gemeente aan de Federatie verhuurde kantoor ruimte. Het komt ons voor, dat dit mede een punt van overweging voor het gemeentebestuur van Alkmaar is geweest bii ziin be stuur de Federatie de huur op te zeggen. HEERHUGOWAARD In 't Moederhuis der Franciscanessen van Mill Hill (Engeland) s Vrij dag j.l. voor de tweede maal uit de Missie in Uganda terugge keerd de Eerw. Zr. M. Frances es o-s.f. (Mei. Wilh. Otten, af komstig uit Hoorn). Zr. Frances es vertrok in 1918 naar.de Mis sie van Brits Oost Afrika en kwam in de dertiger jaren voor het eerst naar Europa. Zij wordt in de loop van October bii haar familie in Holland verwacht. De uitslagen van de derde en vierde ronde in het tournooi om het persoonlijk damkampioen schap van Noord-Holland luiden: Hoofdklasse: J. H. Beeke-W. v. d. Sluis 2—0 H. Willemse-C. de Bree 11 J. Ansems-F. Slot 11 P. Beers-A. Grooteman 20 P. Hollenberg-Th. Postma 11 C. de Bree-Th. Postma 11 H. Willemse-P. Beers 20 J. Ansems-P. Hollenberg 11 J. Beeke-F. Slot 11 Eerste klasse: A. de Zeeuw-H. Klinger 11 M. Delsen-J. de Haas 11 De standen zijn thans: Hoofdklasse: J. H. Beeke 4 2 2 0 6 P. Hollenberg 4 2 2 0 6 F. Slot 4 1 3 0 5 J. H. Ansems 4 0 4 0 4 W. v. d. Sluis 3 1 1 1 3 A. Grooteman 3 1 1 1 3 H. Willemse 4 1 1 2 3 P. Beers 4 1 1 2 3 Th. Postma 4 0 3 1 3 C. de Bree 4 0 2 2 2 Eerste klasse: W. Tesselaar 1 1 0 0 2 A. de Zeeuw 1 0 1 0 1 M. Delsen 1 0 1 0 1 J. de Haas 1 0 1 0 1 H. Klinger 2 0 1 1 1 ALKMAAR. Door de arron dissementsrechtbank te Alkmaar zijn uitgesproken de volgende faillissementen: T. Langediik. bloembollenkwe ker te Bergen. Hoflaan 16 S. Rechter-commissaris mr. J. N. Alblas. curator mr. W. M. Reii- erse. Ch. Kuipers, Meerlaan 5. Me- demblik. Rechter-commissaris mr. J. Krabbe, curator mr. J. P. Windhausen. Voorlopige surceance van be taling is verleend aan H. Holt- rust jr.. Stationsweg 23. Castri- cum en tevens aan de C.V. Handelsmaatschappij .De Wel vaart". Westerweg 226. Heiloo. met benoeming van mr. C. W. Thijs tot bewindvoerder. 81 man vermist Het Portugees vaartuig „Joao Costa" dat op weg was van New-Foundland naar Portugal is 23 dezer te 21.00 uur vergaan. Aan boord bevond zich een be manning van een kleine honderd koppen hiervan ziin er twaalf, die zich op drie kleine vletten bevonden, door het Amerikaanse schip „Compass", op een positie van 38 47 graden noorderbreed te en 25 33 graden westerlengte opgepikt. Nog een en tachtig op varenden bevinden zich op zee. De gezagvoerder van de „Com pass" meldde aanvankelijk geen hulp nodig te hebben, hier ech ter aan toevoegend dat zijn schip te langzaam is om het zeegebied, waarin de schipbreukelingen zich moeten bevinden, op doelmatige wiize af te zoeken. Later meldde de gezagvoerder evenwel dat de „Compass" ten gevolge van machinestoring het zoeken heeft moeten opgeven. Het schip verzoekt alle naburige schepen scherp uit te zien naar overlevenden van de „Joao Costa" en het vraagt de vaar tuigen in dit zeegebied koers te zetten naar het toneel van de ramp. BEEMSTER. De middenstan ders van Beemster hebben een middenstandsbeurs georganiseerd en wel een „Bemitento" te Mid- den-Beemster op 3, 4 en 5 Oct. a.s. in het Herenhuis. Verschil lende attracties en'prijzen voor de zoveelste bezoeker enz. zijn beschikbaar gesteld, terwijl er op 5 October nog volksspelen zullen worden georganiseerd. Wij twij felen er niet aan, of het Beem ster publiek zal de gelegenheid aangrijpen om eens te zien wat de zakenmensen' hun kunnen brengen, vooral daar het al reeds enige jaren geleden is dat er een dergelijke tentoonstelling is ge organiseerd. GRONINGEN Groningen heeft het eerste kanker centrum in Nederland. De oprichting van de stichting i,Universitair Kankercentrum te Groningenwelke gistermorgen ten overstaan van notaris F. Gouverne te Groningen in het Provinciehuis te Groningen plaats vondbetekent een historisch moment in de kanker bestrijding in Nederland, want dit centrum is het eer ste resultaat van een groots plan om de gehele kan kerbestrijding te organiseren, een bundeling en coör dinatie van de verschillende instanties, die zich hier mede bezig houden. De stichters van dit belang rijke centrum zijn: het college van curatoren der Groningse Universiteit, de medische facul teit van deze Universiteit, het Alg. Prov. Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen en de stichting „Koningin Wilhelmina Fonds". Zoals we dezer dagen reeds berichtten, heeft deze stichting ten doel de kanker bestrijding in haar totaliteit, dus de behandeling van patiënten, het na-onderzoek en de nazorg. Verder ook het wetenschappelijk onderzoek en de opleiding van kankerspecialisten. Dit historisch feit was overi gens uiterst simpel. De statuten werden voorgelezen en de verte genwoordigers van de lichamen zetten hun handtekeningen en daarmede was één hoofd kwartier gesticht, van waar uit de volksvijand nummer één de kanker zo doeltreffend mogelijk bestreden zal worden. Ook in andere Universiteitsstede n Tijdens een bespreking met de pers werden t.a.v. deze uitermate belangrijke materie nadere me dedelingen gedaan, waaruit bleek dat de Centrale Commis sie voor de Kankerbestrijding van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid op dracht heeft gekregen deze be strijding zo effectief mogelijk te organiseren. Plannen zijn toen uitgewerkt om in de verschil lende universiteitssteden centra te stichten, naast de beide reeds thans werkende instituten in Amsterdam en Rotterdam. Deze centra zullen tot stand ko- „Capsonus dingetjes" zo be titelde een Amsterdamse verte genwoordiger de wagens van het Corps Diplomatique en deze Amsterdammer had ook nog andere onparlementaire uitdruk kingen gebezigd in een boze brief aan de handelsraad van de Franse ambassade. Zo verbeeld de de Amsterdammer zich ook, dat er een vereniging tot hard handige verwijdering van onge wenste vreemdelingen bestond. Voorts vermeldde de brief, dat de Franse ambtenaren hier te lande maar vreemdelingen (en als ze een grote mond opzetten, ongewenste vreemdelingen) zijn. Wegens opzettelijke belediging moest de vertegenwoordiger hiervoor terecht staan te Am sterdam. De president van het gerechtshof noemde de brief hoogst onhebbelijk en de procu reur-generaal sprak van een er gerlijke kwajongensstreek. Het hof zal op 9 October arrest wij zen. men met medewerking van het Koningin Wilhelmina Fonds. Groningen is het eerste centrum. Verwacht wordt dat Utrecht, Amsterdam ën Leiden spoedig zullen volgen. Avorens ook in Nijmegen gestart kan worden, zal eerst gewacht moeten wor den op de verdere uitbouw van de medische faculteit aldaar. Naast deze centra zijn in Deven ter, Eindhoven, Maastricht en Middelburg subcentra geprojec- Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft voor de direct no dige apparatuur voor het nieuwe centrum te Groningen f 125.000 gevoteerd uit het bekende Haak- in-fonds. De instandhouding van dit centrum kost uiteraard een belangrijk bedrag per jaar. Op de begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid wordt echter een vier de gedeelte van het jaarlijkse bedrag als reigeringssubsidie uit getrokken. De rest moet echter uit particuliere bronnen worden aangeboord en daarvoor is van het grootste belang dat het K. W.F. ons aller medewerking verkrijgt zowel bij collectes en de acties die door dit fonds wor den georganiseerd als in het lid maatschap. Frankfort 29 Sept. Het Opperste Amerikaanse Hof in Duitsland heeft een vorige uitspraak verworpen en beslo ten met 2 tegen 1 dat de elf jarige Ivan Pirecnik aan zijn moeder teruggegeven zal wor den. Ivan's vader werd in 1942 door de Gestapo in Joegosla vië vermoord en zijn moeder naar een concentratiekamp gezonden. Zijn pleegvader, Gustav Sirsch, die bij de S.S. diende, nam het kind, mee naar Duits land. IN de meeste plaatsen is het eens in de week marktdag en zo was het ook in Pompelmondie, een klein stadje aan de rivier de Pompei, heel ver hier vandaan. Elke Woensdag in de week stond het marktpleintje daar vol met tenten en kraampjes en die tenten en kraampjes zaten weer vol met allerlei koopwaar. Op de markt 'van Pompelmonde kon je van alles krijgen, zeep dropjes, sigaren, gebakjes, jurken, mantels, ballonnen, ja ik weet al niet wat. Meestal kon je er ook fruit kopen.' Het heerlijkste sap pigste fruit, dat je je maar denken kon. In het voor jaar waren er al gauw si naasappels en citroenen en in de zomer kocht je er aardbeien, kersen, frambo zen en bessen. Weet je, bij wie je mooie bessen kopen kon? Bij het bessenvrouw- tje. Het bessenvrouwtje was bij iedereen bekend. Ze heette Bessie en ze kwam nooit op de markt zonder haar rode pantoffeltjes aan. „Fijne waar, goeie waar, de beste bessen bij Bes sie!" riep ze dan, zodra ze in haar tentje stond. Ze schreeuwde zo hard, omdat ze bang was, dat de men sen ander fruit gingen ko pen. Kersen en frambo zen zijn ook lekker, zie je. Bessie moest helemaal al leen voor zich zelf zorgen en daarom deed ze haar uiterste best zoveel moge lijk fruit kwijt te raken. Dikwijls was ze kwaad op Dorus de pottebakker, die naast haar stond. Want Dorus schreeuwde al even hard als Bessie, moet je weten. Ook Dorus was er op uit veel te verkopen. Hij had mooie borden en heel leuke drinkkommetjes, maar ja, die hebben de mensen niet altijd nodig. Dorus was wel eens bang, dat hij het niet vol zou kunnen houden. Soms kochten de mensen zo weinigAls hij maar geld genoeg verdiende om elke dag brood, melk en wat aardappels te kopen. Als dat elke keer nog maar lukte! Zo piekerde Dorus af en toe en nu begrijp je zeker wel, dat ook hij zo hard over de markt riep om klanten te lokken. Niemand vond dat erg, behalve Bes sie dan. lP zekere keer kon Bessie haast niet meer boven Dorus' stem uitko men. „Mooie waar, fijne waar" schreeuwde ze, maar steeds hoorde ze vlak naast zich: „De mooiste komme tjes, de beste drinkkom metjes, mensen koopt dan toch bij Dorus!" „En nou is 'het uit" zei ze plotseling kordaat. Ze liep kwader te maken. „En tooh zul je niet meer zo hard roepen" zei ze nog, terwijl ze met opgeheven vinger langzaam achteruit liep. „Bessie kijk uit, kijk uit!" hoorde je opeens van alle kanten roepen, maar het was al te laat. Het vrouw tje had in 'haar boze bui zo slecht opgelet, dat ze te gen haar kist met bessen was gelopen en er achter over was ingeduikeld! „Oei," riep ze, „oei oei, help help!" Een politie-agent was de eerste, die te hulp schoot. Hij greep het bes senvrouwtje bij haar ar men en trok haar uit de zo maar van haar bessen weg en stapte Dorus' •kraampje binnen. „Zeg eens" ibegon ze, „wat is dat voor geschreeuw? Ik kan me zelf gewoon niet ver staan. Doe jij het maar wat minder, vrind pottebak ker." De pottebakker keek het kleine vrouwtje met haar rode mutsje en haar rode pantoffeltjes verbaasd aan. „Dag buurvrouw" groette hij toen, „schreeuw ik te hard? Tja, dat is misschien wel waar, maar als ik het zachter doe, hoor ik de hele dag: „mooie waar, fijne waar, de beste bessen bij Bessie". Een paar omstanders, die ge luisterd hadden, begonnen vrolijk te lachen, maar Bes sie zelf werd er niets vro lijker van. Ze werd er juist bozer om! „Akelige nare pottebakker" riep ze „moet je mij het leven zuur ma- kon en nog uitlachen op de koop toe?" „Ik lach hele maal niet" antwoordde de pottebakker „en bovendien wil ik ook graag verdie nen." Hij bleef er heel kalmpjes ibij, hoewel Bessie hem zo maar een akelig nare pottebakker had ge noemd. Maar juist dat ge duld van die 'goeie potte bakker scheen Bessie steeds rode bessenmassa. „Oei" klaagde Bessie, „wat moet er nu met mijn mooie rok? Vanmorgen schoon aange trokken. Eii wat moet ik met mijn lekkere verse bessen? Kapot, allemaal kapot". „Maak er bessensap van" riepen de mensen en dat was niet eens zo'n gek idee. „Dat zou kunnen" zei Bessie, maar waar moest ze stevige kannen vandaan halen om het vocht in op te vangen? „Je buurman de pottebakker leent er wel een paar" werd er geroepen en werkelijk, Dorus kwam met drie koele kannen aan gelopen! INNEN een half uur bessensap gemaakt. De buurman aan de andere kant, die kruidenier was, had suiker geleverd, zodat er niets op Bessies bessen sap viel aan te merken. Ze was net zoet genoeg, net rood genoeg, net pittig ge noegAls ik nu alleen nog maar een andere rok aan had" zuchtte Bessie, „zou ikzou ik ihet vra gen?" Ze trok de stoute schoenen aan en vroeg Do rus, of hij even op haar tentje wilde passen. „Dat is best!" Jachtte die goedmoe dig, en bij zich zelf dacht hij: „Dat is eigenlijk net wat ik hebben moet." Wat deed die goeie Do rus, toen Bessie weg was ivoor een schone rok? Hij begon weer te roepen, maar het ging nu niet speciaal over leuke drinkkommetjes of over fonkelende bessen sap, maarover allebei tezamen. „Komt het zien, komt 'het zien!" riep Dorus „enkomt het proevein". De fijnste bessensap van Bessie uit Dorus drinkkom metjes. Vijf cent per kom, een verrukkelijke verfris sende drank op zo'n warme dag als vandaag. Ja, d55r hadden de mensen wel oren naar. Lekkere bessensap uit een koel kommetje! „Geef mij maar een kommetje sap, en mij een" hoorde je al spoedig overal en Dorus glunderde. Toen Bessie terugkwam, wist ze werkelijk niet, wat ze zag. „Ben je bessensap aan het verkopen?" vroeg ze verrast. „Jawel" zei Do- tus, „uit mijn kommetjes en de zaken gaan goed, hoor." Er werd die dag behoorlijk verdiend en je begrijpt ze ker wel, dat Bessie en Do rus 's avonds een plannetje maakten. „We doen het voortaan elke week op die manier" zeiden ze „met zijn tweeën gaat het veel beter." Zo gebeurde het en heus, Dorus en Bessie kregen beiden een goed bestaan. Toen de zomer om was en de eerste frisse herfstdagen kwamen verkochten ze warme chocolademelk. In de winter maakte Bessie lekkere gloeiende anijsmelk en in het voorjaar deed ze gezond citroensap en si naasappelsap in Dorus' kommetjes. Altijd hadden ze iets lekkers te drinken en altijd werd er goed ver kocht. „Gelukkig maar, dat jij op dat prachtige idee bent gekomen" zei Bessie wel eens tegen Dorus, maar dan antwoordde de pottebakker steevast: „Gelukkig maar dat jij die keer in de kist met bessen bent gevallen, anders had ik dat mooie plannet.ie nooit kunnen ver zinnen!" DEN HAAG. Tussen de re geringen der drie Benelux-landen is overeengekomen, zo spoedig mogelijk een conferentie van uit sluitend ministers te houden, zo vernemen wii van gewoonlijk wei-ingelichte zijde. Deze bijeenkomst zou voorna melijk dienen voor het opstellen van instructies voor de ambtelijke organen, ter voorbereiding van een grote Benelux-conferentie. LOCH NESS, 29 Sept. Bij zijn tweede poging om met zijn door een reactiemotor aangedreven motorboot „Cru sader" het absolute snelheidsrecord te water te verbete ren is de Engelsman John Cobb Maandagmorgen op het meer van Loch Ness dodelijk verongelukt. Op n gegeven ogen blik sprong met een luide knal zijn motor uit elkaar, waarna de boot onmiddellijk zonk. Cobb kon niettemin zwaar ge wond door een van de zich op het meer bevindende motorboten worden gered, waarna hij onmid- delliik naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis te Drumnadrochit werd overgebracht. Op weg naar het ziekenhuis is de Engelsman echter aan ziin verwondingen overleden. Cobb is de man. die voor het eerst met een auto een snelheid van 400 miil per uur bereikte. Ziin poging van vandaag was gericht op de verbetering van het wereldrecord voor gliiboten van 176.497 miil per uur, dat dit iaar door Stanley Savres uit Seattle (Washington) gevestigd werd. Cobb. die tevoren het wereld record voor gliiboten op ziin naam had staan, had weken lang moeten wachten op goed weer. Gewooniiik waait het te hard op het Loch Ness. Vandaag achtte hii de weersomstandigheden vrij wel volmaakt. De directeur van het aan het meer gelegen hotel Drumnadro chit. de heer G. B. Nicholson, was getuige van het ongeluk. Hii stond aan de oever te kiiken. „De heer Cobb was juist enige minuten tevoren gestart," ver telde hij. „Hij kwam met een enorme snelheid op de finish af, toen de „Crusader", die op en neer danste, plotseling in een wolk van schuim verdween en uit elkaar spatte. Mevrouw Cobb stond op ongeveer vijftig meter afstand van mij vandaan. Zij sloeg haar handen voor het ge zicht en keerde zich van het meer af." Cobb had op 10 September tij dens een proefvaart een snel heid van 200 miil behaald. En kele dagen later deed hii een formele poging tot verbetering van het wereldrecord, doch ten gevolge van de harde wind kwam ziin gemiddelde toen niet boven de 173 miil per uur uit. Niets gehoord ..Nicholson weten niet wat er gebeurd is. Het ene ogenblik was de Cru sader er nog. het volgende ogen blik was hii verdwenen en dre ven er nog slechts enkele wrak stukken op het water. Een kleine boot met een arts aan boord be gaf zich naar de plaats van de ramp. Een man. die de reddings pogingen met een telescoop gade sloeg. zei me. 'it hii de indruk had. dat men Cobb aan boord had genomen, doch hii kon het niet met zekerheid zeggen. „Ik herinner mii niet op het moment van de ramp ook maar iets gehoord te hebben. Er viel niets anders waar te nemen dan het schuim en vervolgens de wrakstukken." De Crusader" was 31 voet lang. De boot had een straalmo tor. die geliik is aan die. waar mee het Britse Comet passagiers vliegtuig is uitgerust. ym- ge- In de jaarlijkse vergadering van de Britse amateur boksunie te Londen gehouden critiseerde de ex-president van deze unie de heer G. H. G. Chandley jury leden en scheidsrechters bij de bokswedstrijden tijdens de Ol; pische Spelen in Helsinki houden. Hij zei: „Ofschoon het moet worden toegegeven, dat onze boksers niet goed genoeg waren om de besten in de wereld te verslaan, werd meer dan een maal bewezen, dat er een sterke bevooroordeling heerste bij de scheidsrechters. Het is nu een maal niet mogelijk te proteste ren wanneer de beslissing is ge vallen; maar er is geen twijfel aan dat vele scheidsrechters of incompetent of bevooroordeeld vervolgde: .Wh' I waren. waarvan men hoopt, dat ze nog dit jaar zal kunnen plaatsvinden. Het is een bekend feit, dat de ministers Beyen en Luns voor standers zijn van een snelle ver wezenlijking van de Benelux. Naar verluidt, wordt hun stand punt in dit opzicht krachtig on dersteund door de Nederlandse vertegenwoordigers op de belang rijkste diplomatieke posten, ter wijl de speciale behartiging der Beneluxzaken in handen is ge steld van minister Luns. Ook de ministers Mansholt en v. d. Kieft ziin van mening, dat thans het ogenblik is aangebroken om het Beneluxvraagstuk wat krachtiger te gaan aanpakken, te meer daar men unaniem van mening is, dat de Europese integratie zich in versneld tempo ontwikkelt. Het Schuman-plan zal in het komend vooriaar 'n eenheidsmarkt schep pen voor kolen en staal en het was op aandringen van minister Beyen, dat in Luxemburg het principe van verdere integratie werd aanvaard. Dit alles dwingt de drie lage landen zich hu on verwijld te gaan bezig houden met hun eigen, maar beperkte in tegratie. Concurrentiestrijd. Daarnaast zijn er de klachten van Belgische zijde over de moor dende Nederlandse concurrentie, die spoedig overleg gewenst maakt. Een verdere aanleiding tot nieuw Benelux-contact vormt het feit. dat zowel Nederland als Bel gië zich beide in eenzelfde positie geplaatst zien in de E.B.U. In eerder genoemde kringen is men er zich wel van bewust, dat het loonverschil tussen Nederland en de Belg.-Lux. Betalingsunie 'n belangrijk en moeilijk te slechten obstakel vormt. Een nauwkeurige bestudering van de huidige economische situa tie in Nederland zou wellicht tot de erkenning leiden, dat de om standigheden van het ogenblik heel anders zijn geworden dan die van anderhalf iaar geleden en derhalve ook een nieuwe politiek eisen. Een verantwoorde optrek king van de huren en het toestaan van vriieloonvorming zouden no dig ziin om met onze Benelux- oaitners tot een beter overleg te komen. Geen landbouwhervormingen. Wat de landbouw aangaat.-moet er van worden uitgegaan, dat na tuurlijke verschillen nu eenmaal niet kunnen worden geëgaliseerd en derhalve speciale regelingen vergen, zoals er die ook bestaan tussen België en Luxemburg. Mi nister Mansholt schijnt op» het standpunt te staan, dat noch Bel gië, noch Nederland zijn land- bouwregiem behoeft te wijzigen om de Benelux goed te kunnen functionneren. Van Nederlandse ziide, zo ver nemen wii, bestaat het streven om in het nieuwe overleg met de Benelux-partners te komen tot meer dan alleen maar de in stelling van nieuwe organen. Men wi' een bindend politiek stuk. De eerste Belgische reacties hierop waren gunstig. Ook beschouwt men het in politieke kringen hier te lande als een bemoedigend feit, dat in België thans de gedachte om de systemen der Beneluxlan- den te coördineren meer en meer wordt aanvaard. Het is zonder meer duidelijk, dat voor de Benelux beslissende besprekingen in het vooruitzicht liggen. UTRECHT. Vele katholieke journalisten hebben Maandag, op de eerste dag van de week, waar- in de Katholieke Nederlandse Journalistenkring haar gouden bestaansfeest in Utrecht gaat vie ren, het stoffelijk overschot van J. B. Vesters, de man, die meer dan dertig jaar het voorzitter schap van deze organisatie met veel toewijding vervulde, ten grave gedragen. De H. Uitvaartdienst, welke in de parochiekerk van de H. Paulus in Tuindorp door de pastoor, de zeereerwaarde heer B. H. C. M. Husken, werd opgedragen, werd o.m. bijgewoond door prof. mr. C. P. M. Romme en de heer J. M. Lucker, resp. staatkundig en algemeen hoofdredacteur van „De Volkskrant", aan welk blad de heer Vesters zo vele jaren leiding heeft gegeven, drs. J. Naninck, hoofdredacteur van „Het Huisge zin", H. Baron van Lamsweerde, hoofdredacteur van „De Tijd", H. N. Smits, hoofdredacteur van de Noorderpers", de heer A. L. G. M. van Oorschot, secretaris van de K.N.J.K., de heer J. Kolkman, directeur van „De Volkskrant", de heer A. Schotten, directeur van „Het Huisgezin", de heer C Drabbe namens de K.N.D.P., de heer H. J. Kuiper, voorzitter Stichting Utrechtse Katholieke Pers en W. J. Andriessen, voor zitter der K.V.P. Het zangkoor voerde onder lei ding van de heer G. Stoop de Gregoriaanse gezangen uit. Op het R. K. kerkhof voegden zich nog enkelen bij de stoet, onder wie mr. J. van Kessel, directeur van drukkerij „Lumax". De weleer waarde heer H. Phielen, kapelaan van de St. Nicolaasparochie, ver richtte de absoute. LONDEN. Gisteren zijn in de Britse wateren manoeuvres met onderzeeërs op grote schaal begonnen. De Nederlandse duik boten „Zwaardvis" en „Zeehond" nemen er aan deel. De oefeningen zulen 8 dagen duren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5