Labour zwenkt naar links door overwinning van Bevan Hoge lonen funest voor concurrentie Mevrouw Ste ten grave gedragen Opstand ging niet door in Venezuela Communisten drongen in U.S. inlichtingendienst Truman doet Eisenhower hittere verwijten rix Twee zetels meer in liet hoofdbestuur van de partij Rozenkrans Woensdag l Octoóe Pagina 1 oldendorp ir raadslid IDE BRAND )ESHOW RD WORM ■nieuws iil952 Eden terug Katholiek Thuisfront eert overleden militairen Mr. Boven bij Trygve Lie Posthuiïie ZUID-KOREAANSE PREMIER NEEMT ONTSLAG SCHACHT NAAR SPANJE Moordenaar opgehangen van gravin Granville Naar wij vernemen Nationale Garde bleef de baas onderschei dingen „VREDESCONFERENTIE" UITGESTELD En daarin niet alleen BELGISCHE PERSSTEMMEN: Beperking Nedinvoer bepleit WAPENDEPOT OPGERUIMD Legioen van Eer voor Nederlanders Van het boter en kaasfront Noorse vrachtschepen opgelegd Wijziging sociale verzekeringswetten NIEUWE COMMANDANT LUCHTVERDEDIGING •sverivachting d door het KNMI geldig van Woens- ot Donderdagavond ELE BUIEN t half bewolkt met buien. Matige tot vind, in een groot et land nog genli ssen Oost en Zuid, t Zuid-Westen van oedig ruimend naar oord-West. Weinig r in temperatuur. ipg ALKMAAR. tn een besloten bijeenkomst van de Raad wordt hedenavond ten l stadhuize het heugelijke feit ■If herdacht, dat ■fea de heer D. J. Mg Woldendorp 25 H jaar geleden zijn intrede deed in raad. Hem zal bij id namens het ge- r de zilveren ere- gemeente worden door de burgemees- m namens de leden leenteraad een ge worden aangeboden an een tekening van vervaardigd door gense schilder Henk rt. oldendorp, die vele er was van de afd. de K.V.P., heeft zitting in het af- Het zijn vooral ongelegenheden die jn aandacht hebben. oudste raadsleden Is de volle aandacht e-leden. Vannacht om 1 een voorbijganger Herenstraat in een luto merk Plymouth ritstaan. Hii maakte alarm en belde de innenbekleding van n brand geraakt en ld. Door de hitte rportierruit verbrij- ndere ruiten waren totals, een schuim- et politiebureau en sser van de brand- heer Koelman, en ers water, is de De oorzaak is on waardige omstandig- bij het ontdekken d het linkerportier stond, terwijl de ellig van verzekerd het parkeren van portier had geslo- ,In„de Harmonie rard Worm, dames show van hetgeen heeft aan te bie- een show. die gewijd was aan de rsey-modellen van ioch overigens aan- door een kleine, rollectie mantels en ing met een aantal van laken, volgde le serie Zwitserse ostuums. deux- en effen, geruit en in. De nieuwe mo- anthracietkleur - leze modellen ver- Het nieuwste deux pièce met kort opstaand de laag-ingezette teeds gehandhaafd oluke noot vormde af ter-ski-modellen nauwe pantalon, kreeg het. talrijke een collectie cock- avondtoiletten en brocaat te waardig slot uit- door mevr. Elias ite show, welke kennelijk op oriis verband met de mart naar Onze Nood. is er voor fi voor het eerste dstrijd vastgesteld iv I, aanvang 2.30 die de reis willen men zich opgeven onderdagavond bij Stationsweg 78. bussen is precies 11 om 657.8 p. 3. J. 4. W. van Well ot 428.6 p. ind met 387.8 p. p. 3. G. Gouds- J. Huiberts 296.3 265.5 p. lom met 305.6 p. nd 272.8 p. 3. J. 4. J. Somers ortel 124 p. teneraal: land met 660.6 p. 622.1 p. 3. J. 4. J. Somers rtel 383.5 p nd met 323.1 p. 234.4 p. 3. W. 4. J. van Hou- Pijper 184.7 p. (A en B klas) 112885, Gebr. 81637, G .Gouds- 721355, Kaper- den van één der appen promove- leden naar de Hartland, G. Pool. BUITENLANDS OVERZICHT De Britse minister van Buiten landse Zaken. Anthony Eden, is van ziin bezoeken aan Straats burg, Belgrado en Wenen in En geland teruggekeerd. Het meest opmerkelijk van deze diploma tieke missie is de ontmoeting met maarschalk Tito van Joego-Slavië geweest. Voor de komst van Eden, had nog geen enkel staatsman uit het Westen de grénzen van Joego- Slavië sedert het einde van de oorlog overschreden. Het spreekt vanzelf, dat er over kwesties als Triëst en de netelige positie van Oostenrijk is gesproken. Het was voor Eden een voordeel, dat hi.i in Straatsburg de Gasperi kon polsen over „de zaak-Triëst" voor hij Tito ontmoette. Het heeft trou wens in Italië zelf een goede in druk achtergelaten. Wat echter precies tussen Eden en de maar schalk is verhandeld blijft voor lopig geheim. De wijze waarop de gehele ontvangst van de hoge be zoeker heeft plaats gevonden en de sfeer waarin dit gesprek werd gevoerd, dat slechts een uitwisse len van opvattingen over en weer behelsde, bewijzen dat het Westen Tito steeds meer waardeert sedert zijn breuk met Moskou. Tito van zijn kant schijnt werkelijk het plan te hebben de banden met het Westen nader aan te halen. Hii heeft alleen nog geen blijk gegeven in welke vorm hij het graag zag. Tito heeft vier jaren daarvoor nodig gehad. Een al te overhaaste bekering tot het Wes ten zou op de buitenwacht een onbetrouwbare indruk gemaakt hebben en was moeilijk te ver staan geweest voor zijn meest ver knochte volgelingen, die zweren bij de communistische heilstaat. Toch was het eerste contact met het Westen destijds dat met Enge land. Niet Churchill, maar Attlee deelde toen in Londen de lakens uit. Attlee's politieke vrienden hebben nooit sterk afwijzend te genover de maarschalk gestaan. In elk geval heeft deze voorge schiedenis de entrée van Eden vergemakkelijkt, waarbij zijn grootste succes, de aanvaarding door Tito van de uitnodiging om naar Engeland te komen, is ge weest. Het heeft de bestaande re laties tussen beide landen beze geld. Joego-Slavië neemt strategisch een zeer belangrijke plaats in de keten van de verdediging van Zuid-Europa in. Ongetwijfeld zul len Eden en Tito gesproken heb ben over het nog voor het einde van 1952 te verwachten militaire pact tussen Joego-Slavië, Grie kenland en Turkije. Op het ogen blik dat we dit schrijven heeft de leider van de Joego-Slavische de legatie bij het vertrek na een vierdaags verblijf in de Turkse hoofdstad, opgemerkt: „Als Tur kije wordt aangevallen, zal het Joego-Slavië aan zijn zijde vin den." Omdat Griekenland en Tur kije lid zijn van de N.A.V.O. zal Tito voortaan indirect deel uitma ken van de Noord-Atlantische or ganisatie. Maar de maarschalk zal meteen moeten weten, dat ook Italië als volwaardig lid meedoet. De tot nog toe door Tito aangeno men houding tegenover de Italia nen is onsympathiek. Triëst ligt zwaar op de maag en Eden heeft niet helemaal de pijn kunnen stil len. En Oostenrijk...Moskou heeft voor de zoveelste maal te kennen gegeven weinig voor een overleg met het Westen te voelen. De Sovjet-Unie legt een bijzondere belangstelling voor het gedeelte van Oostenrijk aan de dag, wat de Russen bezet houden. Het Kremlin beschouwt het als een wingewest. Het bezoek van Eden aan dr. Figl heeft het karakter gehad van een morele steun. Ook dat kan veel waard zijn, evenals bet vertoeven van Eden en Ache- son in West-Berlijn destijds moed gaf aan de bevolking en de ver bondenheid met het Westen de monstreerde. A MORECAMBE, 30 Sept. De aanhangers van Bevan hebben hun invloed op de Labourparty vandaag weten te vergroten door twee zetels meer in het hoofdbe stuur te veroveren. Zij bezetten thans zes van de ze ven zetels van het bestuur, die aan de partij-afdelingen toevallen. Herbert Morrison, de minister van Buitenlandse Zaken van de oude Labourregering, en Hugh Dalton, die enige tijd minister van. Financiën is geweest, wer den bij de eerste krachtmeting tussen de aanhangers van Bevan en de gematigde elementen van de partij verslagen. Hun zetels werden veroverd door twee jonge volgelingen van Bevan: R. H. S. Crossman en Harold Wilson. Vier andere volgelingen van Bevan, die reeds deel uitmaak ten van het bestuuur mevr. Barbara Castle, Tom Dribert, Ian Mikardo en Bevan zelf be hielden hun zetels. Bevan heroverde zijn zetel met een grote stemmenwinst. Vorig jaar, toen hii op de conventie in Scarborough gekozen werd, kreeg hij 858.000 stemmen. Dit jaar stond hij bovenaan de lijst met 965.000 stemmen. De overwinning van de Bevan- fractie brengt een zware slag toe aan het prestige van de vroe gere premier Clement Attlee. en Herbert Morrison, zijn medepar- tijleider. De uitslag van de stem ming om de zetels, die aan de partij afdelingen toevallen, wordt n.l. gezien als een weer gave van de gevoelens van de grote massa der partijleden. Het hoofdbestuur van de La- bourpartij omvat 27 leden. De partij afdelingen bezetten zeven Op Zaterdag 8 November zal te Amsterdam in de kerk van de H. Willibrordus Buiten de Veste de jaarlijkse plechtige H. Mis van Requiem met militair eerbetoon worden opgedragen, ditmaal door de Hoofdvlootaal- moezenier Mgr. J. F. N. de Sain, terwijl de predicatie zal wor den gehouden door de Vlootaal- moezenier E. A. J. Kamerbeek. Behalve geestelijke en wereld lijke autoriteiten zullen de fa milieleden van de gesneuvelde en overleden militairen van zee-, land- en luchtmacht worden uitgenodigd om d« plechtigheid bij te wonen. Zij die voor kaarten in aan merking wensen te komen, kun nen zich wenden tot het Secre tariaat van Nationaal Katholiek Thuisfront, Postbus 4, Den Haag. NEW YORK, 30 Sept. De mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft gister avond in gezelschap van de heer von Balluseck, permanent verte genwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, een beleefd heidsbezoek gebracht aan de se cretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie. wengilde, mevr. A. Keyzer—v. d. Brink, presidente van de Kath. Vrouwengemeenschap in 't Aarts bisdom. mevr. Soons, namens de Aartsdioc. Vrouwengemeenschap: mej. C. Stringa, namens de KAV en een vertegenwoordigster van de KAV in het Bisdom Haarlem. Toen de kerkelijke plechtigheid te Utrecht beëindigd was. begaf de rouwstoet zich naar Soester- berg, waar pastoor W. H. Welsing in de kerk de absoute plechtig heid verrichtte. Dan werd het stoffelijk overschot bijgezet in 't familiegraf te Soesterberg. Ook daar werden Z.Em. Kard. de Jong en Mgr. B. J. Alfrink vertegen woordigd door Mgr. dr. J. A. Geerdinck. (Van onze verslaggever.) UTRECHT, 30 Sept. Plechtig door haar diepe rust was de ge zongen H. Mis van uitvaart, welke hedenmorgen in de Utrechtse kathedraal werd opgedragen voor de zielerust van een der grootste katholieke vrouwen, welke Neder land in de laatste tientallen jaren gekend heeft, mw. P. A. F. Steen- bergheEngeringh, oud-presiden te der Union Internationale des Liques Feminines Catholiques. Het kerkgebouw was bezet met eui overwegend vrouwelijk gezel schap. waarvan velen nationale en internationale instellingen ver tegenwoordigden. In de kanunnikenbanken had den verschillende hooggeplaatste geestelijken plaats genomen. De Officiaal van het Aartsbis dom, mgr. dr. J. A. Geerdinck, vertegenwoordigde Z.Em. Joh. Kard. de Jong en de Aartsbis schop-Coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink. De H. Mis werd gecelebreerd door mgr. dr. A. C. Ramselaar, president van het seminarie Apel doorn. als geestelijk adviseur van de „Union Internationale", waar van de overledene presidente is geweest. Van de vele geesteliiken, die deze plechtigheid bijwoonden, noemen wij de paters v. d. Ven en H. Ruberg, resp. promotor en directeur van de Derde Orde van St. Dominicus, Mag. prof. dr. J. B. Kors O.P. voorzitter van de KRO; rev. J. Willisen, propagandist voor Inlandse Catechisten der Missies te Uganda en mgr. A. A. Rientjes, lid van het Metropolitaan Kapittel. Bij de familie hadden zich aan gesloten mej. Swagemakers, na mens de Internationale Unie van R.K.' Vrouwenbonden, alsmede mei. Bak: eveneens een vertegen woordiging van de Internationale en Nationale Vrouwenbeweging. Men zag voorts, behalve zeer veel vooraanstaande relaties van de familie Steenberghe en veel bestuursleden van vrouwelijke or ganisaties in en buiten de stad Utrecht, o.m. de zaakgelastigde a.i. Mgr. Gino Paro bij de Aposto lische Internuntiatuur te Den - Haag, mevr. M. Dubois-Raup. na- deze aanval werd een wacht ge- mens het Landelijke Kath. Vrou- dood. zetels, de vakbonden 12 en de overigen worden verdeeld tussen de vrouwenbeweging en de coö peratieve beweging. De 12 zetels, die aan de vakbonden toevallen, werden door aarhangers van de Attlee-vleugel bezet. Bevan wilde geen commentaar op zijn overwinning geven, maar Richard Crossman zei dat zij een uitspraak is ten gunste van een meer militante socialistische po litiek en tegen het denkbeeld dat de volgende labourregering moet consolideren in plaats van over gaan tot een snelle uitbreiding der rationalisaties. POESAN, 30 Sept. De Zuid- Koreaanse premier Tsjang Taik Sang heeft om gezondheidsrede nen zijn ontslag ingediend bij president Syngman Rhee. De afgelopen twee weken heeft de premier aan critiek blootge staan omdat hij deze zomer een Japanner naar men zegt Soe- soemi Itsji, tijdens de Japanse bezetting burgemeester van Seoel bij zich heeft ontvangen zonder dat deze een verblijf vergunning had. In Mei heeft Tsjang ook reeds ontslag gevraagd nadat hij een campagne was begonnen tegen corruptie in de regering. Het ont slag is toen niet aanvaard. Tsjang behoort tot de gematigde partij. Hij verzet zich al meer dan vier jaar tegen de politiek van de extremistische elementen uit de liberale partij van Syngman Rhee. HAMBURG. Dr. Hjalmar Schacht, minister van Financiën onder Hitler, is Dinsdag naar Spanje vertrokken voor een par ticulier bezoek van ongeveer een week. Hij reist niet op uitnodi ging Van de Spaanse regering, doch het is mogelijk, dat hij een bespreking zal voeren met Franco en een van de Spaanse ministers, aldus verklaarde Schacht. In de afgelopen drie weken heeft Schacht Perzië en Egypte bezocht en de regeringen van deze landen van advies gediend over financiële vraagstukken. LONDEN, 30 Sept. Dennis George Muldowney, de 41-jarige portier van een nachtclub, die de 37-jarige Poolse gravin Chris tine Granville heeft vermoord, is vanmorgen opgehangen. Gravin Granville was tijdens de tweede wereldoorlog agente voor de Britse geheime dienst. stelde de Haagse gemeenteraad een bedrag van ruim f80.000 be schikbaar voor de inrichting van de tuin van het Koninklijk Paleis Noordeinde, die weldra voor het publiek zal worden open gesteld defileert de Koninklijke Mare chaussee a.s. Donderdag in Eind hoven en op 16 October in Utrecht, om de burgerij nader kennis te laten maken met dit wapen heeft de gemeenteraad van Eind hoven na een debat van ruim vier uur besloten geen koopavond in te stellen is men van plan over vier jaar gereed te komen met de dichting van de z.g.n. Baakse overlaat in de Gelderse Achterhoek; een werk dat in totaal 7 millioen gulden zal kosten veroordeelde het Hoog Militair Gerechtshof de soldaat J. K. uit Rotterdam tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek, wegens de sertie in Korea werd een masseur uit Bussum wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde veroordeeld tot f100.boete CARACAS, Venezuela, 30 Sept. De regering van Ve nezuela heeft gisteravond be kend gemaakt, dat zij een po ging tot opstand heeft onder drukt. Bij de ongeregeldheden zijn vijf personen gedood en tien gewond. Er zijn maatre gelen genomen tot handhaving van de openbare orde. O.m. is een verbod uitgevaardigd voor het houden van politieke bij eenkomsten, aldus de bekend making. Volgens de regering deed een bende gewapende burgers giste ren in de vroege ochtend een aanval op een post van de Natio nale Garde in de landbouwkolonie Turen in de staat Portuguesa. Bij Een tweede groep opstandelin gen zou volgens de berichten de prefectuur van het nabijgelegen dorp Bruzual overmeesterd heb ben. De Nationale Garde herover de de prefectuur echter. Bij deze gevechten werden vier rebellen gedood en tien gewond. Tegelijkertijd deden kapitein Wilfred Omana en luitenant Hec tor Navarro Torres op de voor naamste Venezuelaanse luchtbasis in Boca del Rio pogingen om hun mede-officieren over te halen, zich bij de opstandige beweging aan te sluiten. Dit werd gemeld in een communique van de staf. De officieren weigerden, aldus het communique. Omana was ge vlucht, terwijl Navarro Torres zich had overgegeven. De regering maakte bekend, dat zij garandeert, dat de verkiezin gen voor de samenstelling van een constituerende vergadering, die 30 November zullen worden gehouden, doorgang kunnen vin den. Voor verzetsstrijders 's GRAVENHAGE, 30 Sept. H. M. de Koningin zal persoon- lijk op Donderdag 2 October a.s. te 10.45 uur in het paleis op de Dam aan de nabestaanden van 18 verzetsstrijders het posthuum toe gekende Verzetskruis uitreiken. Verscheidene oud-medewerkers uit de illegaliteit en ook de Com- missarissen der Koningin in de provincies Friesland, Drente, Overijssel en Gelderland, waar de activiteit van de posthuum ge decoreerden zich in hoofdzaak heeft afgespeeld, zullen deze plechtigheid bijwonen. Een van de posthuum onder scheidenen is ir. L. R. Reinhart Beynen. Zijn weduwe is vandaag per vliegtuig uit San Francisco vertrokken om de plechtigheid bij te wonen. Mevrouw Beynen, die Amerikaanse is, is na 22 jaar in ons land te hebben gewoond, in Juli 1947 naar Amerika terug gekeerd. Op 13 April 1945 werd haar man door de Duitsers ge- executeerd. De andere posthuum onder scheidenen (tussen haakjes de woonplaatsen der nabestaanden) ?ijn: A. Kalter (Nieuw-Amsterdam), J. C. H. F. van Hanxleden Hou- wert (Enschede), A. O. H. Telle- gen (Zeist), D. M. R. H. Kroon (Zeist), J. D. van Melle (Goes), F. G. M. Conijn (Alkmaar), E. J. Bosch Ridder van Rosenthal (Eefde gem. Gorssel), F. Datema (Meppel), A. ,T. Rozeman (Hoo- geveen), L. Zwanenburg (Bei- len). Mevrouw C. J. van den Berg-van der Vlis (Leeuwarden), J. J. Barendsen (Waardenburg) J. ter Horst (Enschede), G. Schoonman (Zaandam), mr. J. Gelderman (Losser), H. D. J. Beernink (Zwolle), T. J. Kroese (Apeldoorn). TOKIO, 30 Sept. De „Vre desconferentie" voor Azië, die op 26 September in Peking ge opend had moeten worden, is uitgesteld tot 2 October. Dit is vandaag door Radio Peking me degedeeld. Alle gedelegeerden zullen naar verwacht wordt, vanavond in Peking gearriveerd zijn, aldus de uitzending. Omringd door partijgenoten hield de President van de Wafd- partij, Nahas, een toespraak na de belangrijke vergadering van deze partij, waarin werd besloten niet accoord te gaan met het bevel van de huidige regering om de politieke partijen te reorganiseren. WASHINGTON, 30 Sept. Generaal Walter Bedell Smith heeft vandaag verklaard te geloven, dat de com munisten doorgedrongen zijn in het Centrale Inlichtin genbureau, waarvan hij het hoofd is. Ook zijn zij z.i, in alle andere Amerikaanse veiligheidsorganen geïnfil treerd. Generaal Bedell Smith legde deze verklaring af tijdens een verhoor over de aanklacht, die de republikeinse senator Joseph McCarthy wegens smaadschrift en laster tegen de democratische senator William Benton inge diend heeft. Generaal Smith was door Ben ton verzocht verklaringen af te leggen over een in 1951 door McCarthy in de Senaat gehou den rede, waarin hij de staat van dienst van generaal Georgb Marshall aanviel. Generaal Smith legde de ver klaring over het Centrale In lichtingenbureau af tijdens een kruisverhoor door Warren Ma- gee, de advocaat van McCarthy Magee vroeg Smith of deze het eens was met de verklaring die Benton tijdens een verhoor afgelegd had, en waarin hij ge zegd had. dat er in het Depar tement van Buitenlandse Zaken communisten zaten. „Ik ben het daarmee eens", antwoordde Smith. „Ik geloof dat er in mijn eigen dienst commu nisten zitten". Magee vroeg Smith of hij wist wie zij waren. „Dat weet ik niet. Ik zal m'n best doen ze te ont dekken". Smith zei: „Ik geloof, dat zij zo handig en bedreven zijn, dat zij in alle veiligheidsorganen van de regeringen doorgedrongen ziin". Het Belgische ochtendblad „La Citéwijdde gisteren een hoofdartikel aan de Nederlandse concurrentie in Belgiëi Het blad, dat als spreekbuis optreedt van d e Waalse katholieke arbeiders in het Algemeen Christe lijk Vakverbond (A.C.V.), is tot de conclusie geko men, dat de kwestie der Nederlandse concurrentie niet zo eenvoudig is als zij wordt voorgesteld door de Bel gische industrieën, die door de crisis worden getroffen. Wanneer men de toestand sec tor na sector nagaat, komt men tot de vaststelling, dat de onder nemingen. die zich over de Bene lux beklagen, dikwijls juist diege nen zijn, welke zich niet de no dige inspanning hebben getroost om hun bedrijf te rationaliseren, aldus het blad. Ook behoren zij soms tot die groep van industrieën in de Belgische economie, die voortdurend aan een depressie onderhevig ziin. In dit geval be tekent de Nederlandse concurren tie dan meestal de druppel, die de emmer deed overlopen. Het is volgens „la Cité" niet voldoende om te luisteren naar de klacht van deze getroffen industrieën, om zich een goed beeld te kun nen vormen van de invloed der lage lonen in Nederland op de Belgische economie. Het blad is van oordeel, dat, hoe de toestand ook is. men de bedreigde in dustrieën niet eenvoudig kan la ten wegkwijnen. Men vraagt zich echter af. welke maatregelen nu precies genomen moeten worden om zoiets te verhinderen. Het blad stelt in het licht, dat het heffen van een invoerbelas- ting door België zo goed als uit gesloten wordt geacht, omdat deze onmiddelliik zou worden beant woord met Nederlandse tegen maatregelen. Ook het vooruitzicht op een verhoging der lonen in Nederland acht „la Cité" zeer on waarschijnlijk. Het blad meent, dat de kwestie van de coördinatie der hinnen- en buitenlandse poli tiek in Nederland en België her zien zal moeten worden en acht het niet uitgesloten, dat op de aanstaande ministersconferentie te Knokke de oprichting van boven nationale organen voor de Bene lux onder ogen zal worden ge zien. Volgens „la Cité" zou op 't ogenblik sprake ziin van een een making der omzetbelastingen voor die industrieën, welke op het ogenblik door de Benelux-over- eenkomsten schade ondervinden. BRASSANO DEL GRAPPA, Italië, 30 Sept. In een leeg staand huis in een der buiten wijken van Brassano del Grap pa, in Noord-Italië, is gisteren avond volgens een mededeling van de politie eer), grote hoe veelheid wapens ontdekt, o.m. 10 machinegeweren, drie gewo ne geweren, twee revolvers, 119 handgranaten en verscheidene patronen. Alle wapens verkeer den in goede staat. Dit zou. aldus het blad, niet al leen een steun voor bedoelde industrieën betekenen, doch te vens een stap verder op de weg naar de volledige economische unie. Alvorens zich verder uit te spreken, oordeelt „la Cité" het noodzakelijk, het advies van de Belgische centrale raad voor de economie af te wachten, die vóór 1 October verslag aan de regering zal moeten uitbrengen. In ieder geval kan men thans echter reeds bevestigen, zo besluit het blad, dat de besehermende maatrege len. waarom de getroffen in dustrieën verzoeken, bescheidener zullen zijn, dan men uit het grie ven- en eisenboek van deze in dustrieën wel meent te mogen opmaken. Geven en nemen. Het Belg. blad „De Standaard" noemt als basis van de conferen tie te Knokke, een ernstig onder zoek, dat ingesteld moet worden, teneinde na te gaan, hoe een soe pele' regeling van de concurrentie kan worden bevorderd. Van Bel gische zijde zou men een vrijwil- 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Vier Nederlanders hebben heden avond uit handen van de Franse ambassadeur, de heer J. P. Gar- nier, een Franse onderscheiding ontvangen. Vice-admiraal F. Stam, vlag officier materieel van de Konink lijke Marine, werd benoemd tot commandeur in het Legioen van Eer. Eenzelfde onderscheiding werd uitgereikt aan de Schout bij Nacht van de administratie, h.d. T. Meyer. Tot officier in het Legioen van Eer werd benoemd prof. dr. H. S. Frenkel, directeur van het Staats- Veeartsenijkundig Onderzoekings instituut te Amsterdam. Tot ridder in het Legioen van Eer werd benoemd prof. E. Hui- zinga, hoogleraar in de neus-, keel en oorheelkunde aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen. De Franse ambassadeur zeide dat door deze onderscheidingen is erkend hetgeen de geridderden in hun domein hebben bijgedra gen tot een versteviging der ban den welke gelukkig tussen Frank rijk en Nederland bestaan. lige beperking van Nederlandse uitvoer naar België wenselijk ach ten. In Belgische kringen is men echter niet erg optimistisch wat het resultaat van de besprekingen betreft. Het blad gaat verder: „Ook tegenover de andere landen van Europa zijn de Belgische lo nen te hoog en de liberale poli tiek van België komt thans in 't gedrang." Tenslotte merkt het blad op, dat beide landen water in de wijn zullen moeten doen, wil men ernstig naar een compro mis zoeken. Tegenmaatregelen tegen Amerika? 's-GRAVENHAGE. Op 2 Oc tober a.s. zal te Genève de zeven de bijeenkomst beginnen van de verdragsluitende partijen van de Algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.). Verwacht wordt, dat van Neder landse zijde tijdens deze bijeen komst toestemming zal worden gevraagd tot het nemen van te genmaatregelen in verband met de van Amerikaanse zijde getrof fen beperkingen op invoer van Nederlandse boter en kaas in de Verenigde Staten. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van mr. H. van Blankenstein, directeur van de Dienst voor Buitenlandse Econo mische betrekkingen van het mi nisterie van Economische Zaken. DE OCTOBERMAAND begint vandaag weer. Het is de maand van het Ro zenkransgebed. Van oudsher bestaat in vele katholieke gezinnen, Goddank, nog de gewoonte om zeker in deze maand, dagelijks de Rozen krans te bidden. Want men weet, dat de H. Maagd en Moeder Gods Maria een krachtige voorspraak is voor de noden der mensheid, en hoe heb ben wij die voorspraak van Maria bij Haar Zoon in deze tijden meer dan ooit dringend nodig! Laat ieder, die de gewoonte heeft afgeleerd, of nog niet ken de, zich door het voorbeeld van velen laten leiden, en in de dagen van deze maand het dagelijks Ro zenkransgebed bidden, ter ere van Maria. Een goede iedraad daarbij is de bijzondere intensiereeks van de nieuwe Rozenkranskruistocht, die als algemene intentie stelt het gebed voor Vrede, Welvaart en W ereld verbetering. Een intentie, waarvoor wij al len mede de verantwoording dra gen. Vrede is het waarnaar een ieder zegt te snakken. Wat kun nen wij eenvoudiger en gemak kelijker doen, dan daarvoor, zo mogelijk liefst met en in het ge zin, de Rozenkrans te bidden. Wie zou er niet naar welvaart verlangen, en daarmee is dan ook bedoeld, dat de vele sociale en stoffelijke dreigingen, welke die welvaart ondermijnen, worden afgewend. Wereldverbetering; het is de klacht van elke dag, ja, van ieder uur, dat er zoveel ellende op de wereld bestaat. Oorzaak: de men sen hebben het bidden verleerd. Laat de Octobermaand weer een stroom van gebed, langs de kralen van de Rozenkrans, hemelwaarts doen stijgen, om Onze Lieve Heer, door de bemiddeling van zijn lieve Moeder, te bewegen, de arm van zijn toorn te verkorten en zich over het arme mensdom te ontfermen. OSLO 30 Sept. Tengevolge van moeilijkheden op de wereld- vrachtenmarkt heeft een Noorse rederij zich gedwongen gezien twee van haar vrachtschepen, te zamen 12.000 ton groot, op te leg gen. Dit werd vandaag in Oslo be kend gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Bij de Tweede Kamer zijn in gediend wetsontwerpen tot wij ziging van de Werkloosheids wet, van de wet op de Rijks verzekeringsbank en de Raden van Arbeid en van de Organi satiewet Sociale Verzekering. In de Memories van Toelichting wordt o.a. medegedeeld dat bij de herziening van de uitvoeringsor ganisatie van de sociale verzeke ring als leidraad heeft gegolden, dat de verschillende takken van verzekering door dezelfde zoge naamde „verplichte" vakbedrijfs verenigingen zouden worden uit gevoerd. Zo is het dan ook de be doeling, dat de Werkloosheidswet zal worden uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen. Voorts wordt voorgesteld om het toezicht op de uitvoering van alle takken van verzekering, der halve ook van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, in han den te leggen van één orgaan, t.w. de Sociale Verzekeringsraad en speciale Kamers daarvan. De Raad van Vakcentralen waarin samenwerken het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heeft verzocht het aantal arbeidersleden en plaatsvervangende arbeiders leden van de Raden van Arbeid uit te breiden van twee tot drie, ter tegemoetkoming aan het be zwaar, dat in de Raden van Ar beid slechts twee van de drie voornaamste centrale organisaties van arbeiders kunnen vertegen woordigd worden, waardoor in iedere Raad,een der drie organi saties uitgesloten blijft. Voorge steld wordt, aan dit verzoek van de Raad van Vakcentralen te vol doen. Uiteraard zal het aantal werkgeversleden en hun plaats vervangers dan eveneens op drie dienen te worden gebracht. MONTANA, 30 Sept. Presi dent Truman heeft Generaal Eisenhower er vandaag van be schuldigd dat hij in zijn functie van bevelvoerend generaal in Europa de Ver. Staten in gevaar had gebracht door ernstige „blun ders" te begaan, die tot gevolg hadden, dat Amerika onkundig bleef van de bedreiging, welke Rusland voor de wereldvrede vormde. Hii zei. dat Eisenhower's ver klaring voor 'n Congres-commis sie in 1945 „dat hij geen reden zag waarom Rusland en de Ver. Staten niet de grootst mogelijke vrienden zouden blijven, grote schade" had aangericht. Als Eisenhower in 1945 „een beter advies gegeven had", aldus Truman, „zouden wij er niet zo veel moeite mee gehad hebben ons land in 1946. 1947 en 1948 wakker te schudden ten aanzien van het communistische gevaar." „Wij maken natuurlijk allemaal fouten, maar de Republikeinse candidaat was bevelvoerend ge neraal en onderhield als zodani® een nauw contact met de Russen. Ziin adviezen legden groot ge wicht in de schaal en richtten derhalve grote schade aan". Het is waar. ging de president voort, dat „wij allen, vlak na de oorlog, probeerden wegen te vin den om met de Russen op vreed zame basis te leven en ik neem het de Republikeinse candidaat niet kwalijk, dat hii daarin een aandeel had. Doch hii dient thans eerlijk genoeg te ziin om ziin nebleau. blunders ten aanzien van de Russen toe te geven. Ik krijg ge noeg van al die Republikeinse redevoeringen en alle Republi keinse propaganda waarin ver kondigd wordt, dat de Republi keinse partij wat betreft het communistische gevaar in de voorste gelederen heeft gestaan, want dat is niet waar". DEN HAAG, 30 Sept. Ge- neraal-majoor S. Mante, chef personeel luchtmacht zal met ingang van 1 Nov. wegens het bereiken van het aantal pen sioengerechtigde jaren zijn hui dige functie neerleggen. Om de zelfde reden zal Commodore vlieger-waarnemer J. van de Werff, Commandant Luchtver dediging, de luchtmacht verla ten. Commodore van de Werff wordt opgevolgd door de kolo nel vlieger-waarnemer W. J Reynierse, die, nadat hij de functie van Commandant Vlieg basis Leeuwarden had neerge legd, twee jaar was verbonden aan SHAPE. Generaal Mante wordt in zijn huidige functie niet opgevolgd. Op het Directoraat Personeel van het Ministerie van Oorlog is inplaats daarvan als adjunct directeur Personeel Luchtmacht benoemd de kolonel-waarnemer H. P. Zielstra, die thans is ver bonden aan de staf van gene raal Lauris Norstad te Fontai-

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3