Deplotselinge' genegenheid der Britten voor Europa RADIO De Zwarte Pagina Financiën en Economie Engeland pijnlijk getroffen Piratenvrouw in de strijd programma Portugese vissers allen gered Beursoverzicht Orkaan trof West-F rankrijk Ons nieuwe feuilleton: Pagina 4 Woensdag 1 October 1952 STRAATSBURG, 30 September Anthony Nutting, onderminister voor buitenlandse zaken, heeft vandaag in de consultatieve vergadering meegedeeld, dat „En geland uit zakelijke overwegingende eenheid van Europa tracht te bevorderen. In een rede voor de vergade ring, waarin hij aandringt op aanvaarding van het plan Eden om schakels te leggen tussen En geland en continentale gemeen schappen als het plan Schuman door middel van de Raad van Europa, verklaarde Nutting, dat zijn regering de motie Amery- Mollet die thans door de verga dering behandeld wordt, volledig ondersteunt. De motie, die opgesteld werd door de Britse conservatief Ju lian Amery en de Franse socialist Guy Mollet, biedt een gedetail leerde toepassing van het pl'an Eden door de aanwezigheid van waarnemers tijdens de zittingen van de vergadering van het plan Schuman en de Raad van Minis ters. Nutting heeft gezegd, dat de Raad van Europa onderhandelen moet met de uit zes landen be staande organisatie van het plan Schuman om de toekomstige be trekkingen uit te werken. Dit, aldus spreker, moet het patroon zijn voor de toekomstige betrek kingen met andere gemeenschap pen als de E.D.G. Nutting deed een aanval op Paul Reynaud (Frankrijk) omdat deze „een cynische en onedelmoe dige beschuldiging" uitgesproken had tegen Engeland door te ver klaren, dat de Britten nu „een plotselinge sympathie" voor Euro pa demonstreerden „Waar ligt het plotselinge van deze sympathie?" vroeg Nutting. „Is meneer Reynaud de twee we reldoorlogen vergeten en de prijs die Engeland in beide betaald© voor de vrijheid van Europa?" „Telt hij de bijdragen die wij thans in wapens en mannen le veren voor de defensie van Europa niet of de waarborgen die wij kegeven hebben voor de E.D.G. of de verplichtingen die wij op ons genomen hebben krachtens het verdrag van Brus sel en de NAVO om West Europa te beveiligen tegen een aanval?" Nutting betoogde dat de lijst van betrekkingen met Europa van Engeland er een is van plechtige beloften „die oprecht gedaan werden en voortdurend ingelost". Nutting zei dat twee recente ontwikkelingen een snel hande len vereisten om het verband vast te leggen tussen de continent tale zes landen en de uit 14 lan den bestaande Raad van Europa. De eerste is de vestiging van de staal- en kolengemeenschap en de Raad van Ministers, de tweede de vorming van een ad hoe vergadering om eèn hand vest op te stellen voor een „poli tiek gezagsorgaan" of confedera tie tussen de zes landen van het plan Schuman. „Loyale medewerking" Nutting verzekerde de conti nentale gedelegeerden ervan dat Engeland niet van plan is zich in hun aangelegenheden „te men gen", maar dat de Britten de Europese gemeenschappen een loyale medewerking zullen ver lenen. „Wij zijn ernstig en oprecht van plan te helpen en niet te hinderen" aldus Nutting. EX-COMMUNISTENLEIDER IN V.S. GEARRESTEERD WASHINGTON. 30 Sept. Earl Browder. vroeger secretaris generaal der Amerikaanse com munistische partij, is vandaag met zijn vrouw gearresteerd, be schuldigd van het afleggen van valse verklaringen bii het natura lisatieproces van mrs. Browder. Het Departement van Justitie heeft medegedeeld, dat de arres taties verricht zijn in New York. De valse verklaringen hielden in. dat mevrouw Browder nooit lid van de communistische partij zou zijn geweest. Zij is in Rusland geboren. Browder was vroeger communistisch candidaat voor het presidentschap der V.S. KATH. HOGERE SCHOOL VOOR VERPLEEGSTERS GEOPEND NIJMEGEN Maandag j.l. opende Mgr. W. Mutsaerts, Bis schop van 's-Hertogenbosch, de Katholieke Hogere School voor Verpleegsters te Nijmegen. De ze plechtigheid werd door vele autoriteiten bijgewoond, o.a. dr. A. van der Werf, procurator van de St.-Radboutstichting, de Deken van Nijmegen, C. van Dijck en de Rector-magnificus van de R.K. Universiteit, prof. mr. Ch. Petit. Rector A.A.M. Sanders uit Den Haag, president-curator van deze Katholieke Hogere school gaf een uiteenzetting over de betekenis van deze stichting. De ontwikkeling van de geneeskunde eist, aldus spr., dat de verpleging gelijke tred houdt met de medischezorgen. Daarom was 'een betere oplei ding noodzakelijk. Mgr. W. Mut saerts onderstreepte de woor den en huldigde de zusters van de H. Carolus Boromeus, die ten koste van veel offers deze school tot stand hebben ge bracht. De school bestaat voor lopig uit drie gebouwen. Begin November zullen de lessen be ginnen. Tl A X TT i Naar de Columbiafilm „Paula" ƒ4 II Ji/4 met Loretta Young en de kleine Tommy Rettig HONGKONG, 30 Sept. De Chinese piratenvrouw Wong Pai Mei is op weg naar het Chinese vasteland om daar haar partisa- nen te reorganiseren voor de strijd tegen de communisten. Mevrouw Wong, de weduwe van een zeerover, heeft na de dood van haar man het bevel over zijn manschappen overgeno men. Toen de Japanners China binnenvielen, sloot zij zich met haar groep bij Tsjang Kai-Sjek aan. Later streed zij tegen de communisten. Met de restanten van de natio nalistische troepen stak zij naar Formosa over en nu treft zij na een rustperiode van twee jaar op een nationalistisch steunpunt voor de kust van de provincie Tsekiang voorbereidingen voor een nieuw avontuur. De 52-jarige snelheidsrecord houder, John Cobb, die Maan dagmiddag bij het vestigen van een nieuw, wereldrecord op het water, verongelukte en aan zijn verwondingen bezweek. DONDERDAG 2 OCTOBER HILVERSUM I (402 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Maria- liederen; 7.45 Morgengebed en Lit. kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie; 12.00 Angelus: 12.03 Lunch concert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gram.; 13.35 Zangrecital: NCRV: 14.00 Metropole orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kamer orkest en solist; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voor dracht; 18.00 Lichte muziek; 18.35 ,Op de stelling": 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.: 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 .Vragen aan voorbijgangers"; 22.15 Sopraan en orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—14.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgyn.; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gram.; 9.30 De groenteman; 9.35 Gram.; 10.35 Ik weet. ik weet wat u niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Ka merorkest: 11.45 „Dierenbescher ming", causerie; 12.00 Zang en piano; 12.25 „In t spionnetje"; 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen; 12.33 Gram.; 12.50 „Uit 't bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Ge varieerde muziek; 14.00 „Ontmoe tingen met Christopher Blaze" hoorspel; 14.35 Gevarieerde muz.; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gram. 16.75 „Van Pepita's en Mantii la s 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40_ Gram.; 17.45 Regeringsuit- zendmg: R. Nieuwenhuis: „De Ne derlandse dichters in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproble- men: 18.25 Dansmuziek; 18.55 Ge sproken brief uit Londen: 19.00 Gevarieerde muziek: 19.40 Ronde tafelconferentie: 20.00 Nieuws; 20.05 Omroeporkest en solist; 21.15 .With a song in my heart", hoor spel: 22.45 Orgelspel; 23.00 Nieuws 23.15 Sportactualiteiten; 23.30 24.00 Gram.muz. LISSABON. 30 Sept. In Lis sabon is officieel bekendgemaakt, dat alle 74 opvarenden van het Portugese vissersvaartuig „Joao Costa" zijn gered. Zoals Maandag werd gemeld, had het Ameri kaanse schip „Compass" twaalf opvarenden gered. Aanvankelijk bestond er niet veel hoop, dat men de 62 andere bemanningsle den zou kunnen vinden, doch Dinsdag werd medegedeeld, dat het Franse vrachtschip „Henriette Shutt 27 personen en het Ame rikaanse schip „Steel Executive" 35 personen aan boord heeft ge nomen. In de thuishaven van de „Joao Costa". Figueira da Foz, heerst uiteraard grote vreugde. Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities meldden, ver ging de „Joa Costa", die op weg was van New-Foundland naar Portugal, op 23 September. Radio-Peking over luchtruimschendingen HONKONG, 30 Sept. Vol gens een te Hongkong opgevan gen uitzending van Radio Pe king zijn Amerikaanse vliegtui gen in de tweede helft van Sep tember tot 80 km in het Mand- sjoerijse luchtruim doorgedron gen. 167 Amerikaanse vliegfor- maties van in totaaal 1040 toe stellen hebben volgens de radio tussen 12 en 26 Sept. boven Mandsjoerije gevlogen. Acht vliegtuigen hadden op 21 Sept. het dorp Tatoengkou bij Antoeng,, met mitrailleurs beschoten. OUDE DAME ZAT EEN JAAR DOOD Voor de haard LONDEN De grijze, 87 jari ge oude mevrouw Helen Maiy Stacey legde de bruine plaid over haar knieën, zette haar kopje thee neer en ging eens echt gemakkelijk in haar armstoel voor het knappende haardvuur zitten. Na een korte spanne tijd was de thee op en het haardvuur uit. terwijl de lieve mevrouw Sta cey „het volmaakte beeld van een lief oud dametje" rustig het tijdige met het eeuwige ver wisselde. Dat gebeurde een jaar geleden. En zo zat zij te staren naar 't gedoofde haardvuur, totdat bu ren haar Zaterdag j.l. vonden in haar flat op de bovenste ver dieping van een flatgebouw in South Kensington, heeft Scotland Yard vandaag bekend gemaakt. De rechercheurs zeiden, dat er geen spoor van gewelddaad was. De oorzaak van haar dood kon niet vastgesteld worden. De politie tracht thans te ont dekken. waar haar 67 jaar oude zoon is, die kort geleden een be zoek aan de flat van zijn moe der gebracht zou hebben. Vol gens de politie had hij de huur regelmatig betaald, terwijl hij van tijd tot tijd in South Ken sington winkelde. Java-Surmatra Handelmij. zet de zaken voort Het jaar is voor de N.V. Java- Sumatra Handelmaatschappij be paald ongunstig geweest en de on kosten zijn zodanig opgelopen, dat zij desastreus dreigen te worden wanneer de handel minder goed verloopt. Het bestuur kwam voor de vraag te staan: liquideren of doorgaan, maar is na rijp beraad tot de overtuiging gekomen, dat het beter is de zaken voort te ZGttGïl. Aldus heeft de heer L. W. Wil- dervanck verklaard, voorzitter van de Raad van Commissarissen, m de gisteren gehouden jaarvergade ring. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling en onderstreepte, dat de positie der vennootschap, welke bijzonder gevaarlijk en be zwaarlijk was geworden, ernstig is bekeken. De conclusie is gewor den: zeer drastische bezuiniging, want anders bestond, er weinig uitzicht op een redelijk voortbe staan in de volgende jaren. De onkosten wil men verlagen van f960.000.— in 1951 tot f 855.000.— in 1952 en f 619.000.— in 1953. Dit kan uiteraard niet gebeuren zonder ingrijpende veranderingen. In Maart j.l. zijn derhalve twee kantoren der firma in Indonesië, die niet levensvatbaar meer wa ren. gesloten. Andere kantoren zijn aanmerkelijk ingekrompen. De totale bezuiniging der kanto ren Djakarta, Surabaya en Ma kassar wordt getaxeerd op rp. 675.000 ofwel f 225.000.—. Ook op het kantoor Amsterdam is bezuiniging nodig. Met de di rectie is een regeling getroffen, krachtens welke de beide direc teuren per 1 October a.s. hun functie neerleggen. Tot nieuwe directeur werd be noemd de heer R. A. Hymans, die al 15 jaar aan de firma verbonden is en houder is van alle aandelen op naam. De heer V. A. Blikslager wordt adjunct-directeur. In het College van Commissarissen werd de heer Olyslager herkozen, ech ter met de toezegging aan aan deelhouders, dat nog een vierde commissaris zal worden benoemd, op voorstel van aandeelhouders, mits dezen met een alleszins be kwaam persoon te voorschijn ko men. Afgaande op het inzicht van de directie is het bestuur unaniem tot het inzicht gekomen, dat het iammer zou zijn het bedrijf te liquideren. Het bestuur vertrouwt dat als de rigoureuse bezuiniging is doorgevoerd, het bedrijf levens vatbaarheid heeft en op een la gere basis tot een rendabel geheel kan worden gemaakt. De nieuwe directeur meent in staat te zijn het bedrijf weer op de goede weg te brengen. Aan de firma zijn in totaal ca. 100 mensen verbonden en er zouden grote brokken ge maakt worden, indien de werk zaamheden werden gestaakt. Koninklijke Stoomweverij Nijverdal Wegens de onlangs aangenomen statutenwijziging brengt de direc tie van dé Kon. Stoomweverij te Niiverdal thans verslag uit over een periode van zes maanden, nl. JuliDecember 1951. Het winst- saldo heeft bedragen f 1.234.312 (geheel 1950/51 f 1.193.143). Voor- gesteld wordt een bedrag van halfjaar 1952. liggen niet onbe- f 1.987.000 aan te wenden voor uitgaven wegens de herkapitali satie en het honderdjarig bestaan der fabrieken. De gang van zaken in het eerste deel van 1952 maant tot voorzichtigheid. Aan de liqui diteit worden bovendien hoge eisen gesteld. Voorts kan een divi dend van 4 pet. worden betaald. De directie memoreert in haar verslag de moeilijkheden, die op de binnenlandse textielmarkt wer den ondervonden. In deze maan den bleek de waarde van de na oorlogse politiek, die door vrijwel geheel de Nederlandse katoen industrie gevolgd werd. De gro tere spreiding van de exporten immers maakten, dat de industrie gemakkelijker buiten de grenzen compensatie kon vinden voor de achteruitlopende binnenlandse af zet. Totaai zijn in 1951 uit Ne derland uitgevoerd 23.662 ton ka toenen. rayon en linnenweefsels tegen 19.338 ton in 1950. In de eerste plaats is getracht de uitvoer naar de historische af zetmarkten in het Verre Oosten te vergroten. Als tweede voor de hand liggende markt kwam Bel gië in aanmerking, temeer waar hier eigenlijk van een vergroting van het binnenland namelijk tot de Beneluxmarkt gesproken kan worden, aldus het verslag. De directie blijft in haar ver slag even stilstaan bij de Bene luxmarkt. Het komt haar voor, „dat de commerciële boemerang het terugkaatsen van hun im porten bij onze zuidelijke bu ren onnodig overdreven wordt voorgesteld." Uit cijfers betreffen de het handelsverkeer in de tex tielsector (grondstoffen, halffabri katen en eindproducten) blijkt, dat zich bepaalde verschuivingen openbaren ten gunste van Neder land. daarnaast echter ook. dat de situatie op textielgebied voor Bel gië allerminst zo erg is als som mige kringen menen te moeten voorstellen. Van de totale uitvoer van Bel gië naar Nederland maakt textiel 30 a 40 pet. uit. bij de Nederland se uitvoer naar België textiel nog geen 10 pet. Van de gehele Bel gische textielexport gaat 22 pet. naar Nederland, omgekeerd neemt België slechts 11 pet. af van de Nederlandse textieiuitvoer. Viscose wenst terugbetaling op aandelen Volgens het Financieel Dag blad ligt het in de bedoeling van de Raad van Beheer van de Internationale Viscose Compag nie om, zodra vaststaat dat aan alle betalingsverplichtingen is voldaan, tot terugbetaling over te gaan van een behoorlijk per centage op het aandelen kapi taal. Het ligt niet in de bedoe ling van het bestuur om nieu we participaties te nemen. Gunstige vooruitzichten voor „Netam" De directie van de N.V. Neder landse Tank-, Apparaten- en Ma chinefabriek „Netam" te Rotter dam, deelt mede, dat de gunstige verwachtingen, uitgesproken in 't jaarverslag over 1951, ten volle gerechtvaardigd gebleken zijn. De omzet en de wmst volgens de voorlopige cijfers over het eerste 5). De vrouw bleef aarzelend staan. „Geef mij de baby maar even," vervolgde de zuster, „dan kom ik het zo meteen brengen om het de dokter te laten zien." De moeder gaf het kind aan de zus ter over, doch zodra was ze niet weg of de klei ne begon te schreien. Onmiddellijk was nu ook Paula er bij. „Och, zuster, wat een schat," zei ze zacht. „Als U het soms druk heeft, wil ik haar wel even overnemen." Eén kort moment zag de zuster haar aan. Toen liet ze Paula haar gang gaan en gaf haar het kind over. Direct was Paula in de baby verdiept. Zachtjes fluisterde ze: „Dag kind nu niet meer huilen hoor zie je wel, je bent in goede handen. Er is helemaal geen reden om je traantjes te laten lopen. Och De kleine had het huilen gestaakt en terwijl Paula sprak begon het te lachen. Het was of Paula ineens de wereld zag verzinken. Ze bukte zich verder over het kind heen en draaide de zuster, die het tafereel heimelijk had gevolgd de rug toe. Reeds wilde deze opstaan, toen Paula zich weer omkeerde, op haar toetrad en op een toon, die maar nauwelijks verstaanbaar was, zei: „O zuster, wilt U de kleine weer overnemen? Ik herinner me juist, dat ik een dringende afspraak heb„Natuurlijk, mevrouw Rogers." De zus ter nam het kind bij zich. Ze bleef staan, terwijl Paula naar de uitgang hep. Ze vermoedde, dat er helemaal geen afspraak was, doch dat Paula op dat ogenblik het smartelijke gevoel van het gemis niet had kunnen verwerken Er volgden enige weken, waarin Paula, door zich geheel te werpen op huishoudelijke bezighe den, op het maken van visites bij vrienden en kennissen, haar dagen probeerde te vullen en te vergeten. Het was op een dag, die juist een zeer belang rijke was voor John (er zou ten huize van de voorzitter van de Commissie van Toezicht op de Universiteit een receptie worden gehouden, waar bij min of meer officieus zou worden medege deeld, dat John zou worden belast met de lei ding van deze onderwijsinstelling) dat Paula be sloot zich 's middags nog eens door een andere specialist te laten onderzoeken. Het resultaat was zeer teleurstellend voor haar. Na een langdurig onderzoek moest ook deze spe cialist vaststellen, dat hun huwelijk niet met kinderen zou worden gezegend. De laatste hoop, die Paula nog had gekoesterd, was hiermede ver dwenen. Hoewel ze in haar neerslachtigheid het liefst rechtstreeks met de auto naar huis had wil len rijden, riep haar plicht haar, als echtgenote van de toekomstige universiteitsleider, naar de receptie, die min of meer te zijner ere werd ge houden. Het was ver en het huis van de voorzit ter lag een eind buiten de stad. Wilde ze niet te laat komen, dan moest ze met vrij grote snel heid rijden. Dit viel naar niet gemakkelijk, te meer omdat op het namiddaguur velen huiswaarts keerden. Ze moest dus herhaaldelijk trachten te passeren, hetgeen door de talrijke tegenliggers werd belemmerd. Op een gegeven ogenblik zat er voor haar een oude vrachtwagen. Hoewel Paula herhaaldelijk de claxon liet klinken, had de be stuurder blijkbaar geen zin om haar wat ruimte te geven. Wanhopig door dit doelloze oponthoud, waagde Paula het er op vrij gewaagd te passeren. Het liep zonder ongelukken af, maar in het voor bijgaan merkte ze, dat de bestuurder, een be jaarde man, haar woedend aankeek. Paula ver grootte snel de afstand met slechts de enige wens: spoedig op de receptie te zijn om John niet in ongelegenheid te brengen tegenover de commissie leden, die zich natuurlijk over haar afwezigheid zouden verbazen. Onwillekeurig drukte ze het gaspedaal dieper in. Het duurde slechts weinige ogenblikken of ze zat wederom achter een auto, die met minder snelheid reed. Enkele malen probeerde ze voorbij te komen, doch dit werd moeilijker dan tevoren, omdat de invallende duisternis het nodig maakte meer voorzichtigheid te betrachten. Eindelijk zag Paula haar kans schoon, dit meende ze althans. Want een plotseling met zeer veel vaart van de tegenovergestelde kant naderende vrachtauto, noodzaakte haar om vlak voor de wagen, die zij passeerde, een tikje rechts uit te halen. Paula had genoeg ervaring als chauffeuse om hierdoor in niet te grote moeilijkheden te geraken. Maar er geschiedde iets anders, dat haar bijna alle zelfbeheersing deed verliezen. Op het beslis sende ogenblik schoot er achter de tegenliggende auto ineens een donkere figuur te voorschijn. In een schier ondeelbaar moment besefte Paula, dat er een ongeluk moest gebeuren. Ze wendde in tuïtief het stuur nog meer naar rechts, doch voelde gelijktijdig, dat ze met het linker spatbord iets raakte. De klap trilde zelfs door tot in haar han den. Even een korte slinger en toen schoot haar auto links over de verkeersbaan. Ze remde uit alle macht en kreeg de wagen in een minimum van tijd tot stilstand, doch niet dan nadat ze een hek had geraakt, dat langs de weg stond. Paula moest even de ogen sluiten. De spanning had haar zo aangegrepen, dat ze beefde over het gehele lichaam. En ineens viel haar iets op. Het was doodstil. De auto, die ze had voorhljgereden, was uit het oog verdwenen. Ofwel, de bestuurder wilde zich nergens mee bemoeien, of hij had niets bemerkt. En de tegenligger, de vrachtauto, was eveneens in geen velden of wegen te zien. Het was verklaarbaar, dat de chauffeur van deze wa gen niets van het ongeval had gemerkt. (Wordt vervolgd.) langrijk boven die van dezelfde periode in 1951. Ook thans is de bedrijfsbezetting zeer goed, en de vennootschap beschikt, dank zij de differentiatie in de productie, over een orderportefeuille groter dan ooit tevoren, aldus de directie AMSTERDAM, 30 Sept. De beurs heeft ook vandaag een uitermate lusteloos verloop ge had. In de oliehoek opereerden twee arbitragehuizen, doch de vraag van de een woog vrijwel op tegen het aanbod van de an der, zodat het hoofdfonds in een rustige hoek onveranderd bleef Ook de overige internationale in dustriepapieren waren in door snee gelijk aan gisteren, terwijl de handel weinig te betekenen had. De beurs interesseert zich altijd voor tussentijdse medede lingen, doch de uitwerking op de koers is dikwijls zeer gering. Zo bleven aandelen Netam vrij wel onveranderd, ondanks de gunstige gang van zaken en de grote orderportefeuille. Hetzelfde geldt voor aandelen van Berkel, die ex 6 procent dividend op 93 geadviseerd werden tegen giste ren 99. Hier zal de winst over 1952 waarschijnlijk iets lager uit vallen dan over 1951. Aandelen Excelsior verbeterden zich op nieuw tot 240 in verband met herkapitalisatiegeruchten. Aande len Becht en Dyserinck werden vandaag met opzet niet geno teerd. Dit zijn geen papieren, die betrekking hebben op de gelijk namige firma, waarnaar een jus titieel onderzoek wordt ingesteld. Claims Kemo werden vandaag iets lager verhandeld. Vandaag staat de inschrijving open op de tweede premielening 's-Gravenhage. Op grond van de binnengekomen inschrijvingen meende men, dat deze emissie beter loopt dan de eerste premie lening en de kans van slagen acht men „redelijk goed". De cultuurmarkt had vandaag weer een uitermate oninteressant verloop. Alleen Deli werd af en toe genoteerd. In doorsnee was de stemming hier prijshoudend. Ook op de beleggingsmarkt viel weinig te beleven. De voornaam ste noteringen waren hier gelijk aan gisteren. Op de scheepvaart markt waren aandelen K.N.S.M. en Nederland een kleinigheid heter. PARIJS, 30 Sept. Een van de zwaarste stormen in vele ja ren heeft Dinsdagochtend West- Frankrijk getroffen, gepaard gaande met ongewoon zware re genval. Volgens de eerste berichten zijn verscheidene rivieren in Bre- tanje en langs de Atlantische kust buiten de oevers getreden, afgelegen boerderijen overstro mend. De treinenloop is ver traagd door op de rails gevallen bomen en de wegen zijn onbe gaanbaar. Te Saint-Gilles sur Vic is een pasgebouwd stadion zwaar be schadigd en een deel van de kerktoren afgewaaid. De eerste sneeuw MILAAN, 30 Sept. In de Ita liaanse alpen is gisteren de eerste sneeuw gevallen, op sommige plaatsen 40 cm. De Stelvio-pas werd geheel ge blokkeerd, terwijl in de Falzare- gopas het verkeer grote moeilijk heden ondervond. Film over het leven van Paus Pius X LONIGO, Italië, 30 Sept. Vandaag zal in Londgo, Italië, de wereldpremière plaatsvin den van een nieuwe film over het leven van Paus Pius X. De vertoning zal worden bijge woond door mensen, die de Paus persoonlijk hebben gekend. De filmmaatschappij heeft Lo- nigo gekozen als de plaats, waar de film voor 't eerst zal draaien, omdat er in Riese, de geboorte plaats van de Paus, geen bio scopen zijn. Prinses Margaret naar Chaplin-première LONDEN, 30 Sept. Prinses Margaret heeft een uitnodiging aangenomen om de wereldpre mière van Charlie Chaplin's nieuwste film ;,Iimelight" op 16 October hier bij te wonen. Zij gaat als gast van de Lon- dense Kon. Ver. voor Onderwijs aan en scholing van de blinden. De recettes van deze première zullen toevallen aan instellin gen voor liefdadigheid. MORGEN beginnen wij, naast het filmfeuilleton „Paula", welke elders in onze krant opgenomen blijft, op de gebrui kelijke feuilleton-plaats met een nieuw verhaal, waar even eens een film van bekend is, die werd uitgebracht door Europa-Columbia Film. „DE ZWARTE PAGINA" is een spannende geschiedenis, die speelt achter de schermen van het Amerikaanse kfantenbedrijf. Wat men noemt een „thriller", met een persoonlijke en een sociale achtergrond. Het is a.h.w. een aanklacht tegen de overdreven sensatie- jacht van vele Amerikaanse bladen, en wij rekenen er op, dat onze lezers ook dit feuilleton weer met grote belang stelling zullen volgen. FEUILLETON \m mm DOOR DOROTHEE COEBELER. nou gaat „Wat heeft Rudi daar weer mee te maken?" „Hii met haar trouwen." „Maar grootmoeder, hoe kom je daar bij? Hij kent haar nog niet eens." „Hij heeft haar gis teren voor het eerst ge zien." stotterde Johann. De oude vrouw schoot in de lach. „O.... Heeft zij daarom bij ons gesolli citeerd." merkte mevrouw Klara Böhmer spottend op. .O, had zii zulke bedoelingen? Of heeft hij haar soms naar ons ge stuurd?" „Natuurlijk, Klara. natuurlijk. Het is allemaal afgesproken werk geweest. Maar één ding heeft natuurlijk dan niet ge klopt: Zii wist tot voor kort niet. dat hij tot onze familie kring behoorde." „Nou begrijp ik er niets meer van," zei Johann Böhmer, die met grote stappen in de kamer heen en weer had gelopen en nu plotseling bleef staan. Dat kan ik me voorstellen, jongen. Maar alles zal je nu gauw genoeg duidelijk worden. Vraag het maar aan ie broer. Hii komt daar juist aan." Rudolf Böhmer stormde de kamer binnen. „Waar is Kate? Ik ben op het atelier geweest. Zii komt niet meer terug," zei jouw schuld." Hii ging naar Kla ra toe. „Jli, met ie hoogmoed. Johann mag niet meer. Jij moet een apart rijtuig hebben. Jij moet een gereserveerde plaats hebben en jij hebt tegen Kate gezegd dat zij maar eens bij jul lie aan tafel moest komen om zich aan te laten gapen als een mannequin." Mevrouw Klara wist niet. wat haar overkwam: .Rudi, zo heb ik het niet bedoeld. En daarom.... ben ik mijn beste kracht van de hele zaak kwijt" het was Johann Böhmer, die zich in het gesprek mengde. „Maar je krijgt ze terug. En ie krijgt ze voor goed terug. Want ik ga met haar trouwen." „Rudi. Dat dat meen je toch niet." Mevrouw Klara sprong op. „Rudi, een meisje uit de zaak een meisje die de klanten helpt. En dat op het moment, waarop Johan elk ogenblik hofleveran cier kan worden. Zij is toch maar een eenvoudig naaistertje. En haar moeder is de vrouw van de di recteur van het gymnasium", merkte grootmoeder droogjes op. „Ja, ja. dat heeft zii me wel niet verteld, maar ik weet het toch. En wie was jouw moeder? De vrouw van een boekhouder, voor juffrouw Burkhard. „En dat is zover ik weet. En mijn moeder leurde met appels". „Grootmoeder!" Klara stopte haar vingers in haar oren. „Hou nou toch in 's hemelsnaam eens op met dat verhaal over die ap pels." „En de oude keizer Wilhelm heeft in hoogst eigen persoon bii haar inkopen gedaan, toen zii met haar wagen in Lustgarten stond. En zodoende was zij ook hofleverancier." Zii grinnikte. Maar de anderen waren niet in de stemming om te lachen. Alleen mevrouw Klara merkte zachtjes op: „De vrouw van de directeur van het gymnasium. Ja als ik dat geweien had zou ie je wel anders ge dragen hebben, niet?" Rudolf Böhmer lachte spottend: „Maar waar praten wii over? Ik wil we ten. waar ik Kate kan vinden". „Willen jullie naar zien?" vroeg grootmoeder. „Nou. zorgen jullie maar voor bowl want ik ga haar halen. Over een paar uur ben ik terug". „Grootmoeder, wil je dat doen? Hii pakte haar hand. „Een oude vrouw uit het huis Böhmer moet eerst weer goed maken wat een jonge mevrouw bedorven heeft. Of niet soms?" En toen pakte ook de jonge mevrouw de hand van grootmoe der en zei: „Ja grootmoeder, ga alsjeblieft naar naar toe. En breng alsjeblieft ook de echtge note van de directeur van het gymnasium mee." HOOFDSTUK 39 Wat duurde de dag toch lang. Kate hielp nu eens in het huis houden en dan weer probeerde zii te lezen. Maar niets lukte. Ze klapte haar boek reeds na enkele ogenblikken dicht. Zii nam een handwerkje en ging in een ge makkelijke stoei zitten. O. wat duurde de dag lang. wanneer ie niets omhanden had. O. stond ze maar weer in het atelier, kon zii maar weer nieuwe patronen brengen naar meneer Johann Ze nam potlood en papier en ont wierp een naar kleine modellen. Maar het panier lag even later in de nrullemand. Zou men haar missen in de Brüderstrasse. Ach. misschien een paar dagen Ze zouden gauw genoeg iemand anders vinden, want niemand was onmisbaar. Terwijl zii zo in gepeins zat. ging de bel. Wie zou dat kunnen ziin? Het meisje kwam even later binnen: „Juffrouw, er is een oude mevrouw, die U wil spreken." Ik ben vandaag niet te spre ken. Lotte. Dat weet je toch?" „Dat heb ik haar al gezegd, maar zij luistert niet. Zii is overigens maar een rare oude vrouw. Zij praat als een vrouw die op de markt staat. „Hoe?" Kate vloog naar de deur: „Grootmoeder!" „Ja, grootmoeder." De oude vrouw liep haar voorbij en schoot de kamer in. Daar bleef zij staan, leunend op haar krukken: „Wan neer kinderen ruzie maken moet grootmoeder het opknappen. En wat heeft dat allemaal te beteke nen? Weglopen hé? En alles laten liggen. Dat past niet meisje. Durf iii zo maar je werk in de steek te laten?" Kate Scholz kroop ineen. Zij ging naar de oude vrouw toe en gaf haar 'n stoel. Kate zei op alles ja en amen. Ze kon eenvou dig niets anders zeggen. „Ja, Kate, ik begrijp wel, wat je zou willen zeggen. Rudi heeft mii alles verteld. Ik weet alles van Werder. En ik weet ook wat er gisteren is gebeurd. En wat ga ie nu doen? „Ik kan niet naast hem wer ken". En een zachte meisjesstem zei: „U zult toch moeten begrij pen grootmoeder dat ik het moeilijk kan verdragen, dat ik altijd maar weer word beledigd". „Dat zal niet meer gebeuren, mlin kind. Want ie gaat met hem trouwen". „Grootmoeder!" Twee bruine ogen werden groot en vochtig. „O. jullie houden al van elkaar sinds Werder. Jullie hebben dat voor mii niet verborgen kunnen houden. Ik weet. dat hii van iou houdt. En wanneer iii gisteren niet zo ineens was weggelopen en niet zo eigenwijs was geweest, had hii ie dat gisteren ook ver teld. Maar hii kon je dat 's mid dags niet zeggen. Want zoiets be waar je voor de avond, als de maan hoven de Havel staat. Maar waar is je mama?" „Hier", zei mevrouw Henriëtte. Zii bracht juist een dienblad met kleine wijnglaasjes binnen. ..O nee. laat maar. Klinken doen wii later. In de Brüder strasse staat de champagne al in het iis. Kleedt U maar gauw aan. dan gaan wii vooruit. Rudi komt later om haar af te halen. Ze wees op Kate." „Maar dat is tochMe vrouw Henriëtte kon geen woord meer zeggen. Zii liet de glazen biina uit haar handen vallen. „Dat is toch tegen alle „Ja. dat is tegen alle gebrui ken in." Grootmoeder schoot in de lach. „Ach. mevrouw, wat kunnen ons in dit geval de uiter- liike vormen schelen. Kom mevrouw, wanneer Rudolf komt. ziin die twee liever alleen." En plotseling was het stil en leeg in de kamer. Het meisje hoorde slechts het kloppen van haar eigen hart. En toen de bel weer: Hii Hij Hii! „Hou vast wat ie hebt. Nelly O'Brien". Ze kreeg een vuurrode kleur: „Ja, Rudolf, dat zal ik. En wel voor altijd." En met stralende ogen ging Kate haar blijde toekomst, haar geluk tegemoet. EINDE

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4