Stedelijk Museum toont beeldhouwwerken Waar gaan ive naar toe? Agenda Jan Ivangh bootste bij B.B.C Nederlandse vogels na Warmwalserij van Breedband in bedrijf gesteld Milde straffen Splitsing Labour 850 mooi Gemeenteraad Heerliugowaard Poterhut L.T.B. had goede start A-bommen voor vliegdekschepen Franse scholen overbevolkt Indonesië lieeft veel interesse Scheepsberichten Sovjet-nota aan Denemarken voor handelaren in bouwmaterialen Bollenveiling Bovenkarspel buitenlands overzicht lil een half Pagina 2 Donderdag 2 October 1952 ALKMAAR Het is voorzover wij- ons herinneren nog niet in de geschiedenis van het Stedelijk Museum te Alkmaar voorgekomen dat aldaar een tentoonstelling ge houden werd, uitsluitend gewijd aan de beeldhouwkunst. Ons land is nu eenmaal een land van schil ders. Toch valt er, zoals Henk Wezelaar het namens de Ned. Kring van Beeldhouwers bij de opening gisteravond zeide, ook wat de beeldhouwkunst betreft, een opgaande lijn te constateren. Het is uiteraard kleinplastiek, die hier ondergebracht kon wor den. Nederland is nu eenmaal 't land van de kleinplastiek; daarin ligt de kracht van onze vader landse beeldhouwkunst, aldus We zelaar, omdat het meeste werk hier ontstaat zonder het remmen de of stimulerende van een opdracht. Het kleinplastieke werk, dat deze zomer in het paviljoen op Sonsbeek te zien was, is thans naar Alkmaar overgebracht. En hoewel deze collectie niet ten vol le representatief geacht kan wor den voor de Nederlandse beeld houwkunst, geeft zij toch een zeer overzichtelijk beeld van wat onze beeldhouwers presteren. Van Bronner, zelf niet met Werk hier vertegenwoordigd, ex poseren vele oud-leerlingen. In totaal zijn hier 'n veertig beeld houwers vertegenwoordigd; het zou ons derhalve te ver voeren bij alle geëxposeerde werken even stil te staan. De lezer doe dat zelf in de letterlijke betekenis want deze expositie is een bezoek zeker waard. Er valt veel mooi's te genieten. Het traditionele werk is in de meerderheid, zodat er voor de doorsnee-bezoeker maar weinig problemen zullen opdoe men. Men krijgt bewondering voor het talent van de kunstenaar als men voor het granieten Paar van Hilde Krop staat of voor 't gracieuze danseresje van Henk Wezelaar, beiden beeldhouwers, die reeds naam maakten. Meent echter niet, dat degenen die min der bekend zijn. met minder werk voor den dag komen. Wij zeiden het reeds: er valt hier veel goeds te genieten. Van W. Cou- zi.in frappeert het raak-getypeerr de portret van zijn college Reyers alsook het gipsen relief „De uit tocht der Joden," meesterlijk van lijn en compositie. De tentoonstelling biedt ook 'n goed overzicht van de verschillen de materialen, waarvan de beeld houwers zich bedienen; brons en graniet, gips en kunststeen, terra- Dierenbeseherming ALKMAAR Op de Nieuwlan- dersingel is gisteravond aange troffen een zwart poesje plm. 9 maanden oud. Te Schoorl in de Blinkenlaan „In Holland slaat het Huis" ter beschikking 4 jonge poesen. 10 weken oud, gezond. (Voor liefhebbers te Alkmaar worden ze thuis gebracht). Adres Inspecteur C. Verwer, Zaagmo lenstraat 36, Alkmaar. Klaver jaswedstrijel ALKMAAR Na een span nende wedstrijd in het lokaal van de heer Hoogland tussen de clubs Romeco, 't Klavertje, DVA en Troefjagers, slaagde 't Klavertje er in beslag te leggen op de eer ste prijs, een beker, beschikbaar gesteld door Romeco. De uitslag was: 1. 't Klavertje 26918 pnt: 2. DVA 25721 p; 3. Troefjagers 25179 p; 4. Romeco 24995 p. Openbare verkoping ALKMAAR Gisteravond heeft Notaris Mr. C. J. de Lange bij afslag de volgende percelen verkocht: A. Drie huizen en er ven aan het Heiligland, no's 52, 54 en 56, te Alkmaar, resp. groot plm. 56 ca. plm. 41 ca en 64 ca. Afzonderlijk in afslag bleven zij staan op het hoogste bod van resp. f 510; f 650 en f 650. In combinatie afgemijnd op f 325 bo ven het hoogste bod van f 1.810. B. Huis en erf aan de Noordex-- kade no. 37 te Alkmaar, groot 2 a. 50 ca. Afgemijnd op f 200 bo ven het hoogste bod van f 1.600. C. Huis en erf aan de Stuart- straat 109 te Alkmaar, groot 1 a. 52 ca. niet gemijnd. Hoogste bod was f 5.000. D. Huis en erf aan de van Aos- tastraat no. 3 te Heiloo, groot 1 a. 52 ca. Afgemijnd op f 1100 boven hoogste bod van f 2760. De afge mijnde percelen zijn gegund. DONDERDAG 2 OCTOBER Bioscopen: REX: 's Nachts langs de w.eg 18 jaar. CINEMA: Lost Weekend. HARMONIE: Die Csardas füi-stin, 18 jaar. VICTORIA:» Starlifö» (a.l.). - Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van hedenavond 6 u. af voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek Krui- singa, Koorstr. 59, Apo theker G. Kruisinga. WAPEN V. HEEMSKERK: 20 uur: Filmavond Kon. Vereniging Oost en West GULDEN VLIES: Neger revue. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons beek '52. Geopend tot 19 October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) 8 October gesloten. VRIJDAG 3 OCTOBER Bioscopen: REX: Zondige grenzen, 18 j. CINEMA: Het huis aan de rivier, 18 jaar. VICTORIA: Klokslag 12, 14 jaar. HARMONIE: Bente van de Zonnehoeve, alle leeft. Voorstellingen 8 uur, Rex des middags ook 2.30 uur. Vrijdag: hoog water: 7.10 en 19.50 uur; laag water 1.20 en 14.00 uur. cotta en syaniet, chamotte en ijzer hout en hardlood. kalksteen en zandsteen. Er was bij de opening reeds een verheugende belang stelling. Namens de Kring van Beeldhouwers dankte Henk We zelaar het Gemeentebestuur en de heer Th. Wortel voor de ge boden gelegenheid ook de Noord- Hollanders dit werk te laten zien. Hij vroeg de morele en daad werkelijke steun van het publiek voor de beeldhouwers, opdat ook de beeldhouwkunst zich verder in opgaande lijn mocht ontwikkelen. Dr. Vlas. voorzitter van de Vrien den van het Museum, sprak na mens burgemeester Wytema, die verhinderd was, de hoop uit, dat deze unieke tentoonstelling veel bezoek zou trekken en bracht tenslotte dank aan allen, die aan de totstandkoming van de tentoon stelling hadden medegewerkt. Met de wens dat de tentoonstelling mocht strekken tot heil van de Nederlandse beeldhouwkunst en tot welzijn van de beeldhouwers, verklaarde spr. haar voor geopend Kind te water ALKMAAR. Gistermorgen is een drie-jarig knaapje Alexan der D. in het water van de Jan van Scorelkade terecht gekomen. De heer Schroever. de directeur van de Rijkslandbouwwinter- school alhier, begaf zich te water en heeft het kind, dat inmiddels al enkele metei-s van de kant was afgedreven, weten te grij pen en op het droge gebracht. Athletieknieuws „Olympus" ALKMAAR De Junioren- vijfkamp in Heiloo, is op Zondag 5 October a.s. De veldloop in Vel- sen vangt aan om half één. De startkaarten kunnen pfgehaald worden aan het wedstrijd-secre- tai-iaat, Nieuwstraat 21: De zaal training vangt vermoedelijk aan op Vrijdag 10 October en staat weer onder leiding van de heer C. Bakker uit Heiloo. Burgerlijke sland ALKMAAR. Geboren: Jan M„ z. v. S. W. J. Schouw en T. Kamp. Gehuwd: Franciscus van Wan- rooy en Catharina van Veen. Overleden: Siitie Kaan, 83 jaar,: Cornelis Grootjes, 84 jaar, wednr. van E. Zut. ALKMAAR Trekt de Con gregatie je niet meer? Goed, dan schaffen we die af! Het kan merkwaardig lopen in de wereld, vooral in het wereldje van de jongeren in onze dagen. Nog niet zo heel lang geleden en ook nu nog hebben de Directeu ren van de jeugdcongregaties zich het hoofd gebroken over de vraag: hoe trekken wij de jeugd naar de kerk, naar de Congrega tie? En wat zeiden de jongeren dikwijls: „Hoe vinden wij een smoesje, om ons verzuim op de Congregatie te „rechtvaardigen?" Wij zouden veel liever willen, dat er een buitenkerkelijke bij eenkomst zou worden gehouden waarop we de vrienden en vriendinnen van de parochie bij elkaar zouden kunnen ontmoeten en dan praten over interessan te, actuele onderwerpen! Wel, de jongeren in de Domi- nicus-parochie hebben het gekre gen zoals ze het wensen. En in tgeenstelling tot vroegere dagen wordt nu als argument, om de jongeren op te trommelen voor zo'n buitenkerkelijke bijeenkomst het feit gebruikt, dat ze toch eigenlijk geen zin hadden om naar de Congregatie te gaan. Wat doen we dan? Met mede- wex-king van de jongeren zelf is een programma ontworpen voor de jongens en meisjes boven de 17 jaar zoals we dat bijna volle dig hebben gepubliceerd in de krant van Zaterdag j.l. Een bui- tenkex-kelijke bijeenkomst? Die is er! De eerste keer op 9 October a.s. in Hotel Victox-y, 8 xiur. Jon gens en meisjes bij elkaar? Ze ker, jongens en meisjes bij el kaar! Een interessant onderwerp: d.w.z. geen saai praatje over wat de jongeren niet wiilen horen, maar juist het omzetten van hun eigen gedachten en gevoelens in woorden en volzinnen door een spreker die zijn gehoor weet te boeien en mee te slepen? Al weer de spijker op zijn kop geslagen! Pater L. Godefrov S.M.M. spreekt over de „Geloofsbeleving van de Jongeren." Het zal daarom storm lopen, werd gezegd. En het loopt ook storm! Velen hebben zich al op gegeven. Alle folders (programma en inschrijvingsformulier) zijn Botsing ALKMAAR. Gistex-en is een botsing ontstaan tussen een auto en een bx-omfiets op het kruis punt Zevenlhuizen-Geest-Molen- buurt. De auto. bestuurd door een dame. kwam van het Zeven huizen met de bedoeling recht door te rijden, terwijl van rechts van de Molenbuurt een bromfiets kwam aanrijden, waax-na de bot sing ontstond. Beide voertuigen werden beschadigd. Proces-ver baal is opgemaakt. Mexicaanse journalisten naar Alkmaar ALKMAAR. Ter gelegen heid van de opening van de luchtlijn van de K.L.M. naar Mexico zal een achttal Mexicaan se journalisten op het eind van deze maand naar Nederland ko men als gast van de K.L.M. In Amsterdam zullen zij worden ontvangen door burgemeester d'Ailly. Zij zullen ook naar Alk maar komen waar zij op 28 Oc tober om half twaalf door burge meester mr. H. J. Wytema ten stadhuize zullen worden ontvan gen. Politievoetbal Het Alkmaarse Rijkspolitie- elftal heeft Dinsdagmiddag te Den Helder zijn eerste nederlaag moeten lijden tegen het elftal van de gemeentepolitie Den Helder. Dit elftal was versterkt met enige marechaussee's. Ofschoon het er aanvankelijk niet naar uitzag dat de Alkmaarders zouden verliezen, wist Den Helder met de rust reeds een voorsprong te nemen van 20. Na de rust vergrootte Den Helder de voorsprong tot 30. Tegen het einde van de wedstrijd wisten de Rijkspolitie mannen de eer te redden door 'n doelpunt van midvoor Düster. Geslaagd ALKMAAR. Aan de Ge meentelijke Universiteit van Am sterdam slaagde voor het candi- daatsexamen geneeskunde onze stadgenoot de heer J. Lammes. Burgerlijke stand PURMEREND— Geboren: Cor nelis M. zv W. M. Schuitemaker en A. Steur; Willem zv J. P. De bets en J. J. van Kogelenberg; Maaike W. dv W. K. Pilkes en H. C. Knip. Ondertrouwd: H. Bruin 27 j. en A. C. de Goede. Overleden: P. Boes 66 j. echt genoot van S. Peereboom wonen de te Marken; J. Ruijter 60 jaar echtgenoot van A. Bakker, wo nende te Wijdewormer. verzonden en allen, die voor deze avonden in aanmerking ko men, zijn aangeschreven. Moch ten er misschien een paar verge ten zijn, dan zal men zelf wel zo verstandig zijn. zich even te mel den op de pastorie aan de Breed- straat. En dan een vx-iendelijk verzoek: Zorgt dat je het aanmel dingsformulier uiterlijk Zondag 5 October in de brievenbus hebt gestopt van een der adressen, die ir. de folder staan vermeld. Want Maandag a.s. moeten de toegangs bewijzen verzonden worden. En zorgt dat je erbij bent, want als ie nummer 251 bent, kom je de Marijke-zaal van Victory niet meef inEn dat zal je spij ten HEERHUGOWAARD De gemeenteraad besloot Dinsdag avond bij de Bank voor Neder landse Gemeenten N.V. f 26.000 in rekening-courant op te nemen, welke geld zal worden besteed voor de uitbreiding van de R.K. Lagere school te Heerhugowaard 't Kruis, waar een lokaal met 'n kamer voor het hoofd der school zal worden bijgebouwd. Bij de zelfde Bank werd f 72.000 ge leend voor de financiering van kapitaalsuitgaven zoals het dem pen van sloten te Heerhugo- waard Nooi'd en 't Kruis, het aanleggen van de verbindings weg Veenweg-Sportlaan en het aanbrengen van voet- en riipa- den, een grasmat en een afschei dingshaag aan de Stationsweg (v.h. Basseweg). Weth, Tromp informeerde naar de drainage ter plaatse. Behalve enkele plaat sen b.v. Pols en Den Hartogh, had de heer Leegwater alles in orde bevonden. Op diens verzoek werd de heer Strooper medegedeeld, dat in de toekomst een baatbelasting zal worden ingevoerd, waarin zij die daarvan profijt hebben zul len moeten bijdragen ter bestrij ding van de onkosten die door de gemeente zijn gemaakt i.v.m. het dempen van sloten. Met de be lastingplichtigen zal nog nader overleg worden gepleegd. N.a.v. 't verslag van de Volks- credietbank te Alkmaar over 1951 deelde de voorzitter mede, dat hoewel de raad op verzoek van de middenstanders aanslui ting bij deze bank heeft bevor derd, deze zelfde middenstanders geen enkele stap blijken te heb ben ondernomen om ook maar enig voordeel van deze aanslui ting te hebben. Zij moeten zich n.l. ook ieder persoonlijk aansluiten, waardoor het mogelijk wordt dat burgers die gelden van de Volkscrediet- bank krijgen, deze ter plaatse kunnen besteden. Daar nog geen enkele middenstander zich heeft aangesloten, werden de f 6158. die de Volkscredietbank aan in woners van Heerhugowaard leende, in andere gemeenten be steed.. De heer Veldman zeide een en ander diep te betreuren. Wat de nieuwe Winkelslui tingswet betreft bleek uit de toe lichting van de secretaris, dat de plaatselijke regelingen hun be slag nog niet hebben gekregen. BERGEN De natuurkenner, Jan Ivangh, bekend om zijn voordrachten voor de radio, waarin hij tal van vogelgeluiden imiteert, maakte de vorige maand een studiereis naar Enge land. Zijn voornaamste doel was een bezoek aan de ganzen-, een den- en zwanenkolonie van Pe ter Scott (de zoon v. d. bekende Zuidpoolreiziger Sir Robert Fal con Scott) in Slimbx'idge, waar Ssott Jr. directeur is van The Se vern Wild Fowl Trust, een na tuurreservaat, waar enige hon derden verschillende ganzen, eenden en zwanen leven. Jan Ivangh liet Scott zijn imi tatie-vogelgeluiden horen en blijkens een notitie in Ivanghs dagboek waren deze imitaties voortreffelijk, speciaal die van de wulp en de andere steltlopers; zó goed, aldus Scott Jr., dat er geen verschil te bemerken was tussen deze imitaties en die van de door Ludwig Koch van vogel geluiden opgenomen gramofoon- platen. Ook met deze Ludwig Koch, een man, die zich al 60 jaar op de studie van vogelge luiden toelegt, kwam Jan Ivangh in contact; ook deze getuigde in Ivanghs dagboek, dat diens ge luiden tot de beste gerekend kunnen wordefti, welke Koch ooit hoox-de. Via de Nederlandse afdeling van de B.B.C. werd Jan Ivangh voorts betrokken in een inter view in het kader van de uitzen dingen „In Town To Night" waarin buitenlanders die toeval lig in Londen worden aangetrof fen, worden geïnterviewd. Ook in dit interview, dat door de B.B.C. werd uitgezonden liet Jan Ivangh enkele van zijn bekende vogel-imitaties horen. Bij deze gelegenheid kwam Ivangh voorts in contact met enkele andere persoonlijkheden, die door de B.B.C. werden geïnterviewd, zo- Kunstenaarscentrum Bergen BERGEN In de kunstzaal van de „Rustende Jager" zullen een aantal niet-beroeps-kunste- naars hun werken gedurende en kele weekends exposeren. De deelneming staat open voor con tribuanten. alsmede voor inwo ners van Bergen, Schoorl en De Egmonden. In November zal Piet Wiegman exposeren en in De cember Arnoud Colnot en D. H. W. Filarsky. Woensdag 29 Octo ber a.s. zal in de danszaal een concert worden gegeven door de pianiste Maria Stroo uit Korten- hoef en de cellist C. Pruyt uit Den Haag. Het was feest in de Prins Hendrik Stichting EGMOND AAN ZEE Met vier autobussen kwam personeel van de Stoomvaartmaatschappij Nederland naar de Prins Hendrik Stichting om de bewoners een gezellige middag te bezorgen. Me dewerking verleenden een da meskoor. een balletgroep, een muziekensemble, de toneelgroep van de S.M.N., het dubbelman- nenkwartet en verschillende so listen. zodat er volop kon wor den genoten. Bovendien mocht de oudste der damesverpleegden een reusachtige taart in ontvangst nemen, ditmaal aangeboden door de K.L.M.. maar door een S.M.N.- kok gebakken. Voor de heren van de stichting was er tabak en voor de dames een doos vol versnape ringen. zodat directeur v.d. Gaag terecht de mensen van de „Ne derland" hartelijk dankzegde voor de fiine middag die zij de Stich ting hadden bereid. Opbrengst collecte EGMOND a.d. HOEF De Piiltiesdag-collecte ten bate van het Kath. Jeugdwerk in het Bis dom Haarlem heeft f 27,84 opge bracht in onze parochie. als Jean Bird, de eerste vrouwe lijke piloot van de R.A.F., Stan ley Smith,- een Engelsman, die met een vriend in een zeilbootje de oceaan overstak, Sidney Hoo- kens, een artist met een zingende zaag, en de filmsterren Bing Crosby, Bob Hope en Betty Hut ton, die hun handtekening in Ivanghs dagboek plaatsten. Ge durende een week logeerde Jan Ivang op de „Discovery", het zeilschip, waarmee Scott destijds zijn tocht naar de Zuidpool maakte en dat nu in de Theems ligt, waar het dient als oefen schip voor de Engelse zeeverken ners. Kath. Vrouwenbeweging viert eerste lustrum LIMMEN 4 October a.s. zal de plaatselijke afdeling der Kath. Vrouwenbeweging haar le lus trum vieren. Op 7. 8 en 9 Oct. zal er voor de dames een triduum worden gehouden: ook niet-le- den zijn daar van harte welkom. De predicaties zullen gehouden worden door Kapelaan Heems kerk van Castricum. 21 October zal er voor de leden een prach tige film wox-den gedraaid „Haar grootste offer." In de afgelopen vijf jax-en is ei mooi werk verricht en heeft de afd. zeer zeker getoond reden van bestaan te hebben. Het leden tal groeide dan ook van 30 tot 140. Het winterprogramma is voorlopig vastgesteld. Om te be ginnen zal onze oud-kapelaan, thans Rector Sondaal op 25 No vember een lezing houden over een actueel onderwerp. Het be stuur rekent er op, dat alle da mes op het triduum aanwezig zullen zijn. Niet-leden kunnen zich op iedere bijeenkomst als lid opgeven. En als U kunt, waar om zoudt U dan afzijdig blijven? NRD. SCHARWOUDE De Coöperatieve Aardappelbewaring L.T.B. vergaderde in de Brug. Uit het financiële verslag bleek dat deze jonge vereniging het eerste jaar niet slecht gevaren heeft. De balans per 30 Juni '52 sloot in lasten en baten met f 165.963.37 met een winstsaldo van f 1516.71. De totale stich- tingskosten van de aardappelbe waarplaats hebben bedragen f 155.939. Hiervan was per 30 Juni 1952 afgeschreven f 6650. De oprichtingskosten van de vereniging hadden in totaal be dragen f 1681.95. Hiervan was af geschreven f 840.97. De kosten van de aangeschafte inventaris bedroegen f 3987.63 waarvan was afgeschreven f 797.53. De verlies- en winstrekening van 12 April '51 tot 30 Juni '52 sloot op f 25.605.99 met een winst van f 1516.71. Aan boxhuur was van de le den ontvangen f 12.990: en door verhuur f 8298.01. Medegedeeld werd dat voor dit jaar reeds bij na alle beschikbare ruimte was verhuurd. Gehoopt wordt dat' ge durende de komende herfstmaan den reeds een behoorlijk kwan tum kan worden afgeleverd. In het bestuur kwarpen enige wij zigingen. De heer Jac. Bruijn Dz. die zaakvoerder voor de Coöpera tie is, moest dientengevolge be danken en de heer Jn. de Jong moest bedanken omdat hij fami lie is van de zaakvoerder. In hun plaats werden in het bestuur ge kozen de heren Th. Groen en Th. van der Vliet. De vergadering bad een geanimeerd verloop. Hedenavond vergadert R.K. Middenstand LANGEDIJK Ook de R. K. Middenstand heeft voor haarleden een winterprogramma samenge steld. Om de 14 dagen wordt er 'n middenstands-avond gehouden welke gewijd is aan de sociologie eh onderwerpen over bankwe zen, verzekering en sociale wet ten. Verschillende sprekers zullen actuele onderwerpen behandelen. Vanavond wordt de eerste avond gehouden in de Brug, waarbij de heer de Gruijter, directeur van de R.K. Slagershond zal spreken. Propaganda-avond voor Luchtwachtdienst ST. PANCRAS Dinsdag 7 October om half acht zal in „Het Wapen van Vrone" voor de twee de maal een propaganda-film- avond worden gehouden voor het Korps Luchtwachtdienst. De toegang is gratis. Behalve enige filmpjes over de Luchtwacht dienst wordt de film „De Slag om Engeland" vertoond. Een en ander staat in verband met de op te richten post voor de Lucht wachtdienst te Sint-Pancras, waarvan de taak het melden van vijandelijke vliegtuigen in oor logstijd zal zijn. Vooral voor buitengewoon dienstplichtigen ligt in aanmelding bij de Lucht wachtdienst een buitenkans, daar hun oorlogsbestemming dan vlak bij huis komt te liggen. KINDERSPELEN IN STROMENDE REGEN BURGERBRUG. Ter ge legenheid van de kermis waren door het comité spelen georgani seerd voor kinderen van de lagere scholen. Zo moesten de jongens en meisies van zes en zeven jaar een wedloop houden met lolly's. Winnaars waren Jan Schrieken, Tiny v. d. Zanden. Jan de Boer. Jan Burger en Tinv Metselaar. De jongens en meis jes van acht en negen jaar moes ten Uit een gevulde zak een i'ood, een wit en een blauw blok- ie halen. De prijswinnaars waren o.a. Jan Bakker. J. Mink. C. Hobma. A. Klaver en M. Ooye- vaar. In de stromende regen be ëindigden de meisies van tien en elf jaar hun spelt de vrolijke keuken. Het best daax-in thuis waren Nelly Bregman. Ida Hui- berts, Ada van Straten, Henny Ooyevaar en G. van Wijk. De jongens van tien en elf jaar werden voor een dag nog naar huis gestuurd wegens de regen. De jongens van 12 en 13 jaar moesten kurk happen uit een teil met water. Dermate nat werk gaat ook wel bij regen meende de jury. Verreweg het snelst was Theo Zutt, die daarmee een grote mecanodoos won. Dan volgden Wim Smit. Dik Moot en Loek de Beux's. Meisjes van 12 jaar en ouder mochten binnen d.w.z. in de openbare school „spijkers zoe ken". 1 Vera Zut. 2 Ria Huiberts. 3 Elly Ooijevaar. Alle deelnemers werden getracteerd op gebak en lolly's. IJMUIDEN - De warmbandwal serij van Breedband N.V., het eerste afgeronde gedeelte van deze onderneming, is Woensdag in aanwezigheid van ca. 1000 personen, die zeer nauw bij het ontwerpen en de bouw der fa brieken hebben medegewerkt, zonder vertoon naar buiten in bedrijf gesteld. Ir A. H. Ingen Housz, de voorzitter der directie van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken N.V. en van de direc tie van Breedzand N.V., sprak zijn vreugde uit over dit samen zijn met de medewerkers nu een nieuwe phase wordt ingeluid en een nieuwe lijn in de fabricage begint. „Het is een geweldige taak, die hier voor ons ligt en zoals bij alles, is ook hier het begin moeilijk." Spr. ging vervolgens de ex pansie van de laatste jaren na, noemde de uitbreiding van de hoogovens, de vergrotxng van de staalfabriek, de onlangs ge opende 'blokwalserij, de bouw van allerlei hulpinrichtingen en tenslotte de breedband. Uit zijn woorden bleek, dat het moeilijk was geweest om het plan voor deze laatste onderneming te rea liseren, omdat de hoogovens de daarvoor benodigde middelen niet konden opbrengen. Na zeer vele besprekingen lukte het echter toch om de middelen te vinden om de idee te verwerke lijken: het belangrijkste gedeel te kon de Nederlandse regering, dank zij de Marshall-hulp, voor haar rekening nemen. Spr. rele veerde in het bijzonder de krach tige medewerking, die minister Van den Brink had verleend. Verschillende feiten en cijfers passeerden nog de revue, waarna ir. Ingen Housz eindigde met de woorden: „Aan ons thans de ge weldige taak om dit geheel tot leven te brengen en er een blij vende broodwinning van te maken. Die wordt ons niet ge schonken; die moeten wij zélf verdienen." De warmbandwalserij is de eer ste stap op de weg naar de vol ledigheid van dit bedrijf. In het voorjaar van 1953 hoopt men de koudwalserij gereed te heb ben, die in de loop van dat jaar, met de blikfabriek, de trots der fabrieken van Breedband N.V. compleet zal maken. De warm walserij zal warmgewalste dunne plaat vervaardigen, alsook het halffabrikaat voor de fabricage van koudgewalste dunne plaat en blik voor de thans nog in aanbouw zijnde koudwalserij en blikfabriek. Bij de wax-mbandwalserij wordt uitgegaan van de stalen plakken van de onlangs geopende blokwalserij. Deze plakken wor den onder een voorwals in ver warmde staat uitgewalst tot een lange plaat: met een enorme snelheid loopt deze plaat vervol gens over een rollenbaan om via de laatste walsgroep van vier walsen een bewerking, waar bij de plaat een brede band wordt van vele honderden meters lengte te verdwijnen in een zeer groot apparaat, een haspel, waaruit de plaat weer te voorschijn komt, gewikkeld op een rol, ongeveer zoals de rollen papier voor dagbladen. Deze productiewijze van stalen platen, voor ons land volkomen nieuw, geschiedt in een hal van ca. 700 meter lengte. PARIJS. De Amerikaanse Minister voor de Marine, Kimball heeft te Parijs meegedeeld, dat alle Amerikaanse vliegdekschepen zijn, of binnenkort zullen worden, uitgerust voor het vervoeren van de atoombommen. Kimball, die op rondreis door Europa is. zei op een persconfe rentie dat er op het ogenblik geen atoombommen aan boord van de vliegdekschepen ziin. De voox-ziening gold alleen om in geval van oorlog snel de beschik king te hebben over mobiele atoombases. Binnenkort zullen alle vliegdekschepen vliegtuigen aan boord hebben die een atoombom kunnen meenemen. PARIJS, 1 Oct. Vijf millioen Franse schoolkinderen zijn van daag in de overbevolkte scholen teruggekeerd. In Parijs alleen gingen er 75.000 hetgeen 50 pet. meer is dan verleden jaar. Niettegenstaande een rege ringsprogramma voor de bouw van scholen heeft Parijs alleen al een tekort van 100 klassen. Als het parlement de volgende week bijeenkomt zal de minister van Onderwijs André Marie een wet indienen voor een scholen bouwplan van vijf jaar ten be drage van 207 milliard francs. Voor Krupp FRANKFORT Dr. Asmaun, buitengewoon gezant en gevol machtigd Minister van de In donesische regering is te Frank fort aangekomen voor een be zoek van tien dagen aan de Bondsrepubliek. Hij zal fabrie ken bezichtigen te Frankfort, Diisseldorf, Hamburg en Bre men. Te Essen zal dr. Asmaun een bezoek brengen aan de lo- comotievenfabriek van Krupp. Naar verwachting zal Indonesië in West-Duitsland een nieuwe bestelling voor 100 dieselloco- motieven plaatsen. Enige tijd geleden werd een bestelling ge plaatst voor 100 stoomlocomo tieven. Dr. Asmaun zal verder naar verwacht wordt inlichtingen in winnen over de mogelijkheid van de bouw van kustvaartui gen voor Indonesië. ZOUTE HARING NAAR OOST-DUITSLAND De Nederlandse Bond van Ha ringhandelaren heeft met Oost- Dxutsland een contract gesloten voor 57.000 vaten gezouten ha ring. Met de uitvoering van dit contract zal een aanvang wor den gemaakt omstreeks 15 Oc tober a.s., terwijl de leveringen beëindigd zullen worden om streeks medio Maart 1953. De export van gezouten haring bevindt zich in een vrij gunstige positie, omdat grote hoeveelhe den worden uitgevoerd naar Bel gië, West-Duitsland, Noorwegen, Frankrijk, Canada en de U.S.A. Oost-Duitsland is het eerste O. Europese land, waarmede Neder land dit seizoen tot een contract voor gezouten haring is gekomen. Italiaanse rode leiders naar Moskou? ROME Volgens Italiaanse persberichten zullen de drie voornaamste Italiaanse commu nistische leiders, Palmiro Togliat- ti, Pietro Secchia en Luigi Longo,- het aanstaande partijcongres te Moskou bijwonen. Kostbare viool verdwenen AMSTERDAM, 1 Oct. De violist Nap de Klijn uit Laren bemerkte vanochtend na zijn reis met de trein uit Rotterdam bij aankomst in Den Haag, dat ziin viool was verdwenen. De kunstenaar is door het ge mis van dit kostbare instrument een Paolo Maggini, zeer gedu peerd. Blitar pass. 30 Sept. Gibraltar^ Marseille: Loosdrecht vex'tr. 1 Oct. v. R'dam-A'dam; Rempang. 30 Sept. te Singapore; Rijnland. 30 Sept. van Ptoalegre: Woensdrecht (T.) 7 Oct. te Curaqao verw.; Al- dabi I Oct. te Antwerpen; Kota Baroe 1 Oct. n.m. te Port-Said verw.: Loenerkerk, 1 Oct. Gibral tar/Santander; Stad Leiden 10 Oct. te A'dam of R'dam verw.: Arendsdiik 30 Sept. te Eva Peron; Ittersum 2 Oct. ca. 0700 aan Hoek v. Holl. verw.; Merwede 3 Oct. te Lehavre verw.; Nw.-Amsterdam 1 Oct. van New-York te R'dam; Almkerk 1 Oct. te Antwerpen; Boskoop, 30 Sept. n.m. v. Paita- Guayaquil; Fairsea, R'dam-Svd- ney, 30 Sept. 500 m. Nw. Fre- mantle/Melbourne; Johan v. Ol- denbarnevelt, 1 Oct. v.m. v. Syd ney te Surabaja; Nw.-A'dam, 30 Sept. n.m. v. Lehavre; Oberon, A'dam-West-Indië, 2 Oct. te La- guaira: Sommelsdijk, 30 Sept. n.m. te R'dam; Veendam, 30 Sept. n.m. te R'dam: Willemstad 1 Oct. te Curaqao; Arendskerk, 30 Sept. n.m. v. Penang-Colombo; Aver- dijk 30 Sept. n.m. v. Lehavre-Ant- wei-pen; Lissekerk pass. 30 Sept. n.m. Gibraltar: Maasland pass. 30 Sept. Kaap Verdi eil. recife; Oranje. 30 Sept. v. Colombo-Suez: Prins Fr. Hendrik, 30 Sept. te Antwerpen: Sibajak. 30 Sept. 360 m. N.O. Fayal Azoren/Cutaqao: Singkep pass. 30 Sept. n.m. ten N.W. Malta-Antw.: Slamat 1 Oct. v.m. v. Aden/Belawan; Stad Alk maar 1 Oct. te Narvik verw.: Tabinta 30 Sept. van Kaapstad- Houston: Tarakan 30 Sept. van Surabaia/Semarang. DRIE TWEELINGEN IN VIER JAAR In Amsterdam-Noord, bij de familie Ruisendaal aan de Heg- gerankweg 100 is een tweeling geboren: Elly van 3 en Annie van 4 pond. Niets bijzonders, maar wel als men weet, dat Elly en Annie al drie zusjes en een broertje hebben, die ook twee lingen ziin. Willy en Rietje wer den 21 Augustus 1948 geboren en ruim een jaar later kwamen Cor en Joke. W eersverivacliting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Weinig verandering Over het algemeen veel be wolking met enkele buien, vooral in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. WAARSCHUWING MOSKOU, 2 Oct. De Sowjet regering heeft de Deense regering in een formele nota meegedeeld, dat de vestiging van buitenland se bases op Deens grondgebied niet anders beschouwd kan wor den „dan een daad die een be dreiging vormt voor de veiligheid van de Sowjet Unie". In de Russische nota wordt verklaard, dat het legeren op Deens grondgebied van buiten landse troepen of het vestigen van bases een schending zou be tekenen van de overeenkomst van 8 Maart 1946. waarin Dene marken beloofde Bornholm te be sturen zonder deelneming van buitenlandse strijdkrachten. In de nota wordt verklaard, dat de huidige besprekingen die door de Deense met de Amerikaanse regering gevoerd worden om het gebruik door leden van het Noord Atlantisch verdrag toe te staan van Deens grondgebied „begon nen werden niettegenstaande de voorgaande verklaringen van de Deense regering dat aan buiten landse strijdkrachten niet toege staan zal worden in vredestijd bases in Denemarken te vesti gen". NIEUWE PREMIES WONINGVERBETERING Thans is in de tegemoetkoming van overheidswege uit het zgn. Terlingenfonds voor woningver betering, een aanzienlijke ver ruiming gekomen. Gedurende de wintermaanden wordt van de kosten, tot een bedrag van f 2800 de helft vergoed, plus een zesde van de totale som. Vergt de wo ningverbetering b.v. een uitgaaf van f 3600.dan is de uitke ring f 2000.zijnde 50% van f 2800.plus een zesde van het geheel. Tot nu toe ontbrak de laatste tegemoetkoming. Aanvra gen kunnen reeds bij de bevoeg de instanties worden ingediend. ALKMAAR Gistermiddag heeft de Meervoudige Economi sche Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank uit spraak gedaan in de zaken tegen de handelaar in bouwmaterialen J. E. R. te Egmond aan Zee en de bouwmaterialenhandels ,,'t E" en W. F. S. Zn, beiden te Alkmaar, tegen wie de officier van Justitie, resp. boeten van f5000.—, f3000.— en f50.000.— had geëist wegens het berekenen van te hoge winstmarges voor leveranties, zulks in strijd met de regelingen in gevolge de Prjjs- opdrijvings- en Hamsterwet '39. Bij het opleggen van de straf fen heeft de Rechtbank in aan merking genomen, dat de ver dachten niet met moedwil te hoge prijzen hadden berekend en dat zij bij de berekening daarvan zijn uitgegaan van een onjuiste omvatting omtrent de strekking van de voorschriften, terwijl voorts rekening is ge houden met het feit, dat de be treffende regelingen thans niet meer geldig zijn. De handelaar J. E. R. te Eg- mond aan Zee kreeg een boete van f500,subs. 50 dagen opge legd; de bouwmaterialehhandel ,,'t E" werd veroordeeld tot een boete van f 350.en bouwmate- rialenhandel W. F. S. Zoon tot een boete van f 4000. De veiling van leverbare tul pen en irissen loopt ten einde. Voor de veiling van 1 October 1952 waren nog 850 manden aan gevoerd, waarvan een groot ge deelte irissen, welke practisch waardeloos zijn. De tulpen, die verkocht werden, gaan voor mi nimumprijs van de hand. Voor de plantgoedveiling waren 1700 manden aangevoerd. Hiervoor is nog grote belangstelling, ten minste wanneer het volledige partijen zijn. Notering van plantgoed was: Brilliant Star 180225; Due de Berlin 100; Electra 075—140, Gen. de Wet 120—190; Goya 550; Ibis 5070; Mr. v. d. Hoeff 4490; Oranje Nassau 90200; Peach Blossom 130140; Proserpine 55; Schlegel Max 70—120; Theeroos 55; Witte Valk 32: Witte Zwaan 46; Willemsoord 575; Albino 70; Athleet 3238; Bartigon 4048; Bartigon Max 42; Bleu Parrot 85; Carrara 34; Copland Rival 65; Crater 230; Crown Imperial 60; Glory Overall 200210; Early Queen 90; Edith Eddy 70180; v. d. Eerden 80150; Fridjof Nansen 130; Golden Harvest 130 140; Hillegarda 90; Inglesc. Yellow 32; Juweeltje 55; Kansas 36; Kleurenpracht 4050; Korne- forus 210; Krel. Triumph 80100; Lincolnshire 3648; Mozart 65; Mad. Lefeber 160280; Neerlan- dia 32; Ph. de Comines 40; Prunus 65; Queen of the Night 65; Que- rida 95: Red Champion 200; Rose Copland 3285; Red Pitt 55; Sunshine 55; Utopia 95; Violet Queen 65; White Sail 5075; White Virgin 42; Will. Copland 32—44; Will. Pitt 32—42: Will- mott 48; Iris Wedgwood 1520; Zwanenburg 42. Alles per kilo. De eerste gladiolenveiling wordt gehouden op 8 October 1952. Aneurin Bevan, de max het Britse defensiedeb Maart j.l. in de Labo openlijk muiterij bedrec Attlee, staat thans opnieu brandpunt der publiciteit gelsen hebben zelfs zxi kunnen zien op het scherm. Want het is Be ditmaal op het jaarcong de Labourpartij in Mc alle aandacht tot zich onstuimige critiek op leiding. Zo zelfs, dat de ving over de resultat Straatsburg en de comr op de vinnige strijd tus venson en Eisenhower in drukking zijn geraakt Bevan in Maart fel van tegen Attlee tijdens de over de Britse bewapen tiek en het buitenland leek het een moment, o breuk in de partij zou Het kwam echter niet scheiding en men wist ken aan elkaar te lijmei wilde vóór alles een ve der sociale standaard, die hem door de hoge lastei defensiebegroting in gev: gebracht. Het was geenszins het tief in de campagne-Bei der bleek een duidelxik van Bevan aan de dag 1 om met ziin volgelingen in het partijbestuur ove men. Hijzelf liet zich zonder blikken of bloze lijk uit. De debatten in Moreca 'ben aangetoond, dat het mis van dit voorjaar ee is geweest tegenover wacht en tegelijk als ee werd aangewend de vei moederen in de partiigel bedaren. Want de.werke ningsversehillen zijn ter ven bestaan. Bevan hei Morecambe geen doek.i wonden en een reeks gingen geuit aan het ad: V.S., die volgens hem zo beren Engeland financ economisch naar de al helpen. Het resultaat van d zingen voor het pa heeft een succes voor geleverd. Zijn groep is 6 leden in de hoogste ding vertegenwoordigd als de oud-minister Mor sedert lang als de opv Attlee werd gedoodver 29 jaar zitting te hebt men opzij geschoven. Zo is ook Hugh Dalto ven. terwijl de oud-mir rold Wilson, bekend „anti-Amerikanisme heeft veroverd. Een rische splitsing is het Wel loopt er voortaan per scheidingslijn in over het te voeren bele is voor Labour veel ge dan een afsplitsing van Bevan. omdat de laatste de gelegenheid heeft in regionen een desstruct tiek voort te zetten, kan immers bogen op van een aanzienliike n in het partijbestuur. Ho tegenstellingen wel ziin de gevoex-de replieken camble. Bevan en de z ben zelfs aangedronge verstoren van de soci Gelukkig hebben de lc de vakbonden dit gevaa want zij weten maar wat een ellende een s zou meebrengen voor arbeidersgezinnen. Vo< deze dreiging van Bev ren. Hii moet er rekc houden, dat het besta Labourpartv in financie afhankelijk is van de bonden. Het ziin de de georganiseerde arbei vakbeweging, die de stand houden. Deze band is een krachtig handen van de 12 vak vaardigden in het pa Een ander bewijs van stelling openbaart zi< openingsrede van de cc zitter Earnshaw. die aandrong op een versot stelling derhalve liinre over de opvatting van Attlee blijft de leider zal moeilijker zijn in d dan ooit tevoren. De L is onderhevig aan een proces en vraagt van bekwaamheid en o kracht om het gehee banen te leiden. Ondanks het behou partij betekent het toe1 wikkeling een verzwó het gematigd socialism land en tegelijk een der conservatieve nosi chili heeft nu voor goe met een tegenpartij, i verdeeld is. dus eer valt te bestrijden. Morecambe is een de historie van de Bi constellatie. Een wend tijd nog de richting k van een definitieve si Labourlegioenen. maar nisatorisch. Op W est- J DJAKARTA, X Oct. vandaag gepubliceert cijfers heeft het tei West-Java gedurende zes maanden van he doden onder de hurg geëist. Verdere bijzonderhe niet verstrekt, doch wordt, dat de dodei merendeel het slaci geworden van tot de lam behorende bende Behalve de 850 do( 190 personen gewond voerd. De schade, die periode door brands plundering werd aai droeg in totaal roepias. ongeveer gulden). V erantwoordelii ke autoriteiten ziin van er minstens drie iaar lopen voordat het te West-Java volledig is

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2