Viering van 8ste October wordt grootser dan ooit Het winnen en verwerken van rubber Deken van Alkmaar verrichtte inzegening nieuwe meisjesschool Gebouw beantwoordt teil volle aan eisen van modern onderwijs Défilé van Koninklijke Marine hoogtepunt van de ochtend De vrouw door de eeuwen heen Agenda INTERESSANTE FILMAVOND voor Vereniging „Oost en West" Alles maai Niet maa Baby ii water g Naar wij a 2 Vrijdag 3 October 1952 ALKMAAR - Gezien de plannen, die het bestuur van de 8 October-vereniging heeft gemaakt, zal de komende viering van de voor Alkmaar zo gedenkwaardige dag zoveel luister worden bijgezet, dat het niet spoedig zijn weerga zal kunnen vinden. Alkmaar zal een 8 October aanschouwen, zoals die in de loop der ge schiedenis nog niet is gevierd. Als men vandaag of morgen, wanneer de programma's uitkomen, een blik werpt op de aankondigingen van de talloze attracties, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de aan dacht zullen trekken, zal men dat ervaren. In dit programma kan men alles vinden, wat de dag aan feestelijke evenementen inhoudt. Men kan er in vinden de routes van 4e optochten, waarvan de grote traditionele allegorische op tocht schoner zal zijn dan ooit. Zij zal door Alkmaars straten trekken onder het motto: „De Vrouw door de eeuwen heen". Niet minder dan 600 personen zullen er aan deelnemen, onder verdeeld in 26 groepen, gezeten op 14 praalwagens, die gezamen lijk door vijftig paarden, afge staan door de landelijke rijver- enigingen, zullen worden voort getrokken. Dank zij een prijzenswaardig initiatief van de gemeente-archi varis, de heer Th. Wortel, kan men van zijn hand in het pro gramma van elk der groepen en elk der wagens een lezenswaar dige beschrijving vinden. Van zijn hand is ook de inlei ding tot de optocht, waarin hij de positie van de vrouw in het maatschappelijk leven beschrijft. De costumes, die door de ver schillende groepen zullen worden gedragen, zijn grotendeels ont worpen en nieuw vervaardigd door de costumier H. v. Door- nink te Arnhem. Drie stedelijke muziekcorpsen zullen aan de op tocht deelnemen (behalve Soli Deo Gloria, die het morgenpro gramma verzorgt), alsmede de bands van de N.P.V. en de R.K. Verkenners. Een hoogtepunt in de morgen uren wordt gevormd door een magnifiek schouwspel, het défilé van de Koninklijke Marine, waar aan deelgenomen wordt door detachementen Adelborsten, Ma riniers en Matrozen, alsmede door het Corps der Bewakings troepen Koninklijke Landmacht hier uit Alkmaar. Om half tien worden de troepen op het Sta tionsplein geïnspecteerd door de Commandant Zeemacht Neder land, schout bij nacht F. T. Burg hard en de Ned. Territoriale Be velhebber, generaal D. J. Buur man van Vreede, die daarvoor speciaal uit Den Haag zal over komen. De beroemde Mariniers-, kapel zal bij dit spectaculair ge-' beuren niet ontbreken. Alles ge schiedt volgens de strengste mi litaire reglementen en dat het daarom een stijlvol evenement zal worden, behoeft niet te wor den betwijfeld door wie de Ned. Koninklijke Marine kent. De heer G. Grondsma, lid van het 8 Octo- ber-comité, zal in het Victorie park de marinemannen in het kort wijzen op de betekenis, welke de viering van de achtste October voor Alkmaar heeft. Om 10 uur zal door de C.Z.M., gene raal Buurman van Vreeden, de burgemeester van Alkmaar en de Alkmaarse garnizoenscommandant Dirigent HEILOO Op het vanwege de Bond van Orkestdirigenten in Nederland gehouden examen slaagde de heer F. Alleman, al hier voor de afd. Fanfare en Harmonie. VRIJDAG 3 OCTOBER Bioscopen: REX: Zondige grenzen, 18 j. CINEMA: Het huis aan de rivier, 18 jaar. VICTORIA: Klokslag 12, 14 jaar. HARMONIE: Bente van de Zonnehoeve, alle leeft. Voorstellingen 8 uur, Rex des middags ook 2.3Ö uur. APOTHEKEN: Van hedenavond 6 u. af voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek Krui- singa, Koorstr. 59, Apo theker G. Kruisinga. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons- beek '52. Geopend tot 19 October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) 8 October gesloten. MEDISCHE HULP: Heiloo, Akersloot en Limmen: Za terdagmiddag en Zondag voor spoedgevallen Dokter A. A. M. E. Janssen, Hee- reweg 236, tel. 2530. ZATERDAG 4 OCTOBER. BIOSCOPEN: zie boven. GULDEN VLIES: 8 uur: Ju bileumuitvoering Alkmaar- se Operette- en Orkestver eniging. „De Circusprinses" WATERSTANDEN: Zaterdag hoog water 8.00 en 20.30; laag water 2.05 en 14.45. afgenomen, dat daarna door de gehele stad trekt, ook door de buitenwijken en langs de zie- in het bijzijn van enkele andere militaire en burgerlijke autori teiten, waaronder zich de oud burgemeester van Alkmaar, de heer van Kinschot, zich zal be vinden ook de heer Wendelaar en zijn» echtgenote zijn uitgeno digd alsmede leden van de rechterlijke macht, enkele raads leden, de leden van de 8 October Vereniging en andere genodigden, van de trappen van het Raadhuis af het défilé van de Koninklijke Marine en van de B.K.L. worden kenhuizen en andere openbare gebouwen, zodat een ieder dit schouwspel kan meegenieten. De detachementen staan onder com mando van de majoor der Mari niers G. H. v. d. Spek. Dan zijn er verder nog tal van andere feestelijkheden. Alle Alk maarse turnverenigingen zuilen- demonstraties houden op het Hof plein (in de morgenuren), om half elf vertrekt van het Waag- plein de kinderoptocht, in de avonduren zal op het feestelijk verlichte Waagplein (van 7.30 8.45 uur) een demonstratie wor den gegeven van het nieuwe spel de Zevenhandbal, waarvan men in het programma een door de heer Jansen (A.V.A.) geschreven uitleg kan vinden; van 8.40 uur af des avonds zal de Nationale Reserve, voorafgegaan door een drumband van zestig man, door de binnenstad trekken, enz. enz. Het bestuur van de 8 October Vereniging doet de burgerij hier bij de suggestie aap de hand, om daar, waar de avondoptochten langs trekken, kozijnen en ven sters binnenshuis te versieren met kaarslichtjes, zoals men dat in Leiden, bij de 3 Octoberfeesten, met veel effect pleegt te doen. Voorts verzoekt de gemeente de buurtverenigingen, die een feest verlichting wensen aan te leggen, dit te doen geschieden door er kende installateurs. Bovendien wordt men verzocht hiervan vóór 6 October opgave te doen bij de Gemeentelijke Lichtbedrijven. ALKMAAR. Over het win nen en verwerken van rubber heeft op de eerste seizoenbijeen komst van de vereniging „Oost en West", welke Donderdagavond in de grote zaal van „Het Wa pen van Heemskerk" is gehou den, een vertegenwoordiger van de Rubber Stichting te Delft, een corporatie, die met nog drie bui tenlandse de propaganda en de research van de wereldrubber beheerst, aan de hand van enkele interessante films veel wetens- waardige dingen verteld. Columbus was de eerste Euro peaan, die het gebruik van rub ber in zeer primitieve vorm bij de Indianen aantrof. Eerst 200 jaar later ontdekte een Frans man op welke wijze de Indianen de witte latex, de rubbermelk, zoals zij onmiddellijk van de rub berbomen gewonnen wordt, voor gebruik geschikt maakten. De Portugezen en Spanjaarden brachten de rubber naar Europa. In 1779 werd de eerste uitvinding op rubbergebied in Europa ge daan door een Engelsman, die bevond dat men rubber kon ge bruiken als vlakgummi. Een stukje rubber, dat hij voor dat doel aanwendde, benaamde hij met het Engelse woord voor „wrijver", d.i. „rubber" (to rub: wrijven). In 1820 volgde de tweede uitvinding, die voor de rubberindustrie van belang was. Men wist het toen nl. kneedbaar te maken en te vermengen met andere stoffen, zoals zwavel. 19 jaar later bevond men, dat kneed bare rubber, vermengd met zwa- velpoeder, in verhitte toestand volkomen elastisch werd (vulca- niseren van rubber) en niet meer onderhevig aan temperatuur-in- vloeden. De rubber wordt gewonnen van bomen, wanneer deze ongeveer 6 a 8 jaar oud zijn. Men -maakt een snede over de bast, waar de witte latex uitdruppelt. De latex aldus is in grote lijnen het productieproces wordt in ge stremde toestand gebracht door bijvoeging van mierenzuur en de gestremde rubber, ontdaan .van het rubberserum, wordt uitge- mangeld en gerookt, waardoor het voor allerlei verwerkingen geschikt wordt. De eerste film handelde over de rubber-verwerkende industrie in Liberia, het land waar de Amerikaanse negers hun vrijheid hervonden, het land van de grote Firestone, die aan duizenden ne gers werk verschafte in de rub ber-industrie.. Het filmpje gaf een aardig beeld van de wijze, waarop de negers daar hun le ven doorbrengen. De rubber wordt gewonnen en in de fabriek verwerkt, waaraan schatten ver diend worden, zodat men Liberia eens bestempeld heeft als het land van „het witte goud". In volgende filmpjes werd een indruk gegeven van de verschil lende rubber-industrieën, het vervaardigen van schoenen en laarzen, de geschiedenis van -de luchtband. Voorts werd nog een film gedraaid, waarin het nuttig gebruik van rubber werd aan getoond. PRESTATIELOOP OP 8 OCTOBER ALKMAAR Evenals vorig jaar organiseert de Althetiek vereniging A.V.A. een prestatie loop voor jongens van plm. 14 t.m. 18 jaar .over een afstand van 1200 m. De start vindt plaats om 2 uur op het Waagplein. Kleedgelegenheid in het Waag gebouw. Route: Waagplein, Marktstraat, Hofplein, Nieuwe Sloot, v. d. Bosstraat, Langestraat, Schou tenstraat, Laat, Boterstraat, Houttil .Waagplein. Aan ieder, die de loop vol brengt, wordt na afloop een medaille uitgereikt. Bovendien is er voor alle sportmensen uit Alkmaar en omgeving, dus voor voetballers, handballers, tennissers, turners, zwemmers 'enz. een wedstrijd over 2000 m. De lopers moeten 19 jaar of ouder zijn. Enkele mooie medailles zijn als prijs beschikbaar gesteld. Start om plm. 2.15 op het Waagplein. Kleedgelegenheid in Waaggebouw. Route: Waagplein, Marktstraat, Hofplein, Nieuwe Sloot, v. d. Bosstraat, Langestraat, Schou tenstraat, Laat, Boterstraat, linksaf Langestraat, Schouten- straat, Laat, Boterstraat, Houttil, Waagplein. Voor beide afstanden opgave bij P. Nap, Brouwerstraat 13; G. Dilling, Fnidsen 30; A. Meijer, Nic. Beetskade 40; Apotheek Hartong van Ark, Langestraat. Nutsspaarbank ALKMAAR In de maand September werd op de spaar bankboekjes,, bij de Nutsspaar- bank, ingelegd f 409.475,03 en terugbetaald f356.807,81, alzo meer ingelegd dan terugbetaald 52.667,32 (vijl f47.338.43). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans f 11.482. 873 (v.j. f 10.800.500,73). Onder de in September nieuw-uitgege- ven boekjes zijn begrepen 26 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eerste inleg van f 1). De lediging in de loop der maand September van 616 Spaarbusjes leverde een bedrag op van f 10.170,53 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 5.752. Jubileum directeur Ambachtsschool ALKMAAR In besloten kring van bestuur en personeel werd op 1 Oct. jl. het feit her dacht. dat de heer J. Arnoldus 12 y, jaar als directeur aan de Ambachtsschool was verbonden. Ook de inspecteur van het N.O., de heer ir. G. Moerkerk, was hierbij tegenwoordig. De waarnemend voorzitter van het bestuur, de heer J. Met, sprak in welgekozen woorden de jubilaris toe en liet zijn ge lukwensen vergezeld gaan van het aanbieden van een cadeau en bloemen. Inspecteur Moerkerk wees op de belangrijkheid van de func tie van directeur aan een grote school als deze, wat dit beteken de voor een stad als Alkmaar, welke eisen aan zo'n directeur worden gestelij en hoe de heer Arnoldus Op.' treffende wijze hieréan vóldoëtV - -- Vervolgens isprak de heer- G. Waalewijn adj.-dir. en de heer E. Harder namens het gehele personeel, de heer A. v. Rossum, voorzitter van de Afd. Alkmaar van de Ned. Bond van Leer krachten bij het N.O., de heer J. F. Ie Blansch, als bestuurslid en tevens als directeur' van de Ned. Machinefabriek; en de heer J. Met namens de V.A.M. en de plaatselijke afd. van de Bovag. Ieder wees op de goede eigen schappen- van de directeur en roemde de prettige wijze van samenwerking. Tenslotte dankte de directeur allen voor de hem en zijn vrouw gebrachte hulde, dankte bestuur en personeel ovor de medewer king, die hij van hen steeds mocht ondervinden en waardoor hij in staat was gesteld zijn taak te vervullen. Ook voor de cadeaux en de bloemen, die verschillende spre kers aanboden, was de heer Ar noldus zeer erkentelijk. Na het officiële gedeelte, bleet- het gezelschap nog geruime tijd gezellig bijeen. RECLASSERINGSDAG ALKMAAR Morgen, 4 October worden van alle stad genoten en bezoekers van Alk maar wederom bijdragen ge vraagd voor het werk van de reclassering. Ik hoop van harte dat ge U er' niet van afmaakt met de zucht: „Alweer een collecte" en dan het kleinst mogelijke geld stukje in de bus laat glijden. Ik hoop dat ge U bedenken wilt dat het werk waarvoor Uw bij drage wordt gevraagd noch met achteloosheid, of schouderopha len, noch tnet de naar uw draag kracht te geringe gift wordt ge diend. Reclassering is het beoe fenen van practisch Christendom in volheid en oprechtheid. Niet iedereen hoeft er metterdaad aan mee te doen. Maar moeten zij wier idealisme hen tot deze nohele arbeid drijft dan ook nog de kosten daarvan te hunnen laste nemen? Zij zouden het gaarne willen maar zij kunrten het niet want de reclasserings- arbeid vraagt veel geld en hoe meer middelen binnenstromen, hoe meer zegenrijke vruchten de arbeid zal afwerpen. Ik -be veel de reclasseringscollecte warm bij U allen aan. Burgemeester van Alkmaar. w.g.WYTEMA, Waarom Nationale Reclasseringsdag ALKMAAR. Omdat reclas sering geen taak is voor de Overheid. Het reclasseringswerk is een taak van de gehele bevol king. Nu is het vanzelfsprekend dat niet iedereen zich persoonlijk kan inzetten voor het reclasse ringswerk. Er zullen niet zoveel mensen meer zijn, die niet weten wat re classering is. Wel zullen er nog mensen zijn die niet weten dat reclasseren veel werk en veel kosten met zioh mede brengt. Bent U één dergenen die dit nog niet weten, vraag dan eens inzage van een jaarverslag van een reclasseringsinstelling. dan zult U bemerken dat het reclasse ringswerk Uw steun dringend nodig heeft. Indien U hiervan overtuigd is. dan biedt de reclassering-collecte van Zaterdag 4 October a.s. U de gelegenheid. Een U allen bekend spreek woord zegt: „Elke dag een draad je is een hemdsmouw in een jaar". Een variatie hierop is: Allen op één dag één draadje en de gezamenlijke reclasserings- instellingen zorgen dat de mouw klaar komt. Het Plaatselijk Comité (Ingez. mededeling) HEILOO - Het was gisteren voor het R.K. Schoolbe stuur te Heiloo een belangrijke dag, toen de nieuwe zes-klassige meisjesschool aan de Mallevoortsdijk inge zegend en in gebruik genomen kon worden, in Heiloo ivaar het gebrek aan schoolruimte een probleem is, dat ook na de opening van deze nieuwe school nog niet volledig tot een oplossing is gekomen. Er zijn, ook voor het Bijzonder onderwijs nog talrijke deside rata, zoals de befaamde kwestie van het gymnastiek lokaal, maar de algemene tevredenheid over de inte- rieure bruikbaarheid van het gebouw, het uiterlijke aanzien, de inrichting en de afwerking, die tot stand is gekomen, ondanks de zuinigheid, die het gemeen tebestuur bij de bouw heeft moeten betrachten, was dermate groot, dat men voor het moment volkomen tevreden is. De onvoldaanheid, die overbleef, werd door wethouder J. Rus nog voor een groot deel tveg- genomen door zijn belofte, dat de bouw van een gym nastieklokaal op de urgentielijst van 1953 zal worden geplaatst. 1 de gemeente-secretaris, enkele le- 1,1 -* den van de R.K. Raadsfractie, vertegenwoordigers uit de onder- rrv iri»i -1 aM Iwijswereld, de aannemers en on- deraannemers, de architect de heer P. de Bruyn uit Wassenaar In het bijzijn van het School- en de Eerw. Zusters en onder wij - bestuur, onder praesidium van de zeressen, heeft de Deken van Zeereerw. Heer J. van Muijen, de Alkmaar, de Hoogeërw. Heer J. geestelijkheid van de parochie, de Th. Jacobs het gebouw ïngeze- Inspectèur van het Lager Onder- gend en in gebruik gesteld. In de wijs, G. G. C. Vernooy uit Alk- wijdingsgebeden kwam op tref- I maar, de beide wethouders e» fende wijze tot uitdrukking de ideele doelstelling, waaraan het Katholieke onderwijs moet beant woorden: „Vrede zij aan dit huis en aan allen, die erin verblijven. Moge in dit huis heil geschieden, (zoals geschiedde aan het huis van Zacheus. toen Christus daar zijn intrek had genomen). Mogen dé kinderen vervuld worden van de geest van wetenschap, wijs heid en de vreze Gods en mogen zij, hetgeen hun onderwezen wordt met het verstand begrij pen. in het hart opnemen en daarnaar hun daden richten." Pastoor van Muijen heeft bij deze gelegenheid zijn dank be tuigd aan allen, die betrokken waren bij de bouw van de school De Inspecteur van het Lager On derwijs, wiens streven ertoe heeft bijgedragen, dat in 1950 de urgen tieverklaring van de bouw kon worden verkregen, de architect, wiens ontwerp tot tweemaal toe gewijzigd moest worden, het ge meentebestuur en de raad, de op zichter van Bouw- en Woning toezicht. de heer Eversteijn, die de supervisie op de bouw heeft gehad, de aannemers en onder aannemers. die van hoog tot laag hun liefde voor hun vak in hun werk hadden neergelegd. Er was grote behoefte aan deze school, zeide Pastoor van Muijen, omdat de kinderen, die deze zes klassen zullen gaan bevolken, onder pri mitieve omstandigheden een on derkomen moesten vinden in het Dorpshuis, het Brunogebouw en de bestaande meisjesschool. De heer Rus, sprekende na mens het gemeentebestuur de burgemeester was wegens uitste- digheid verhinderd prees het werk van de vaklieden, die on danks de zuinigheidsmaatregelen van het gemeentebestuur een zeer acceptabel gebouw hebben opge leverd. Hij kwam nog even terug op de befaamde kwestie van het gymnastieklokaal, om dan zijn belofte uit te spreken, die gol ven klaterend handgeklap aan ziin toehoorders ontlokte. De heer Vernooy memoreerde, dat in de laatste vier jaar het aantal klassen voor het Bijzonder Onderwijs in Heiloo is verdub beld, hetgeen moge wijzen op een gezonde groei, maar tevens een feit, dat gemeente- en school besturen voor een zware verant woordelijkheid stelt. Het school gebouw zelf noemde hij de incor poratie van een compromis tussen de zuinigheid van de gemeente en de eisen, die aan de moderne opvoeding en didaktiek gesteld moeten worden. Hij gaf een ra ke uiteenzetting van de noodza kelijkheid van het principiële Katholieke Onderwijs dat op voedt tot de. beoefening van Christelijke en Maatschappelijke deugden en over het contact tus sen ouders en onderwijzend per soneel, dat dringend intensive ring behoeft. De Hoogeerw. De ken borduurde op dit zelfde the ma voort en wees het onderwij zend personeel op haar taak. die verantwoordelijkheidsgevoel en opofferingsgezindheid vraagt, een taak. die de H. Chrysostomos deed uitroepen: Het meest bewon der ik degenen, die kinderzielen vormen, bóven de beoefenaren van de schone kunsten Tenslotte bezichtigden alle aan wezigen het schoolgebouw, waar aan gewerkt werd door de Gebr. B. en G. Kaandorp, met hun on deraannemers de firma's Faber, Kueter, Nijman, Bult en S. Bak ker. De zes localen zijn allen aan de openbare wég gelegen en worden van twee kanten ruim schoots voorzien van licht en lucht. De localen hebben een op pervlakte van 50 m2 en zijn in lichte verf en licht pleisterwerk gestoken. De entree is bijzonder aardig samengesteld uit een af dakje, geschraagd door een aan tal keurig afgewerkte houten bal ken. Het gebouw is opgetrokken uit een sierlijke rode handvorm steen. Achter het schoolgebouw is een ruime speelplaats aange legd. In architectonisch opzicht vormt het gebouw een verfraai ing van de Mallevoortsdijk, waar aan de belendingen zich t.z.t. zullen moeten aanpassen Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jac ques G. z. v. G. B. T. Frehe en G. P. H. Meiier; Jan. z. v. A. van Ravenhorst en C. H. van 't Veen: Catharine H.. d. v. C. J. Smit en H. L. Meeldijk; Maxi- miliaan A. J. z. v. J. J. M. Koekenbier en P. Vriens; Rigte. z. v. P. Plinsinga en J. den Her der: Maria J.. d. v. D. J. Wol- dendorp en P. E. H. van Giizen. Ondertrouwd: Andreas J. Roo- zendaal en Antie F. de Geus: Hendrik Groen en Trijntje Roo- zendaal; Jacob Bruin en Her- manna van den Berg: Jan Slot en Nelly Ploeger: Hendrik Vas- binder en Bettv Sollie. Overleden: Lodewiik Jansen. 84 jaar. geh. met J. Hogentoorn: Antie de Geus. 61 jaar, geh. met K. Raat. GEEN VIERING 1000-JARIG BESTAAN BERGEN. Deze zomer is meerdere malen over het 1000- iarig bestaan van Bergen gespro ken. Men nam als „geboorte datum" aan de oudste bekende stukken waarin de naam Bergen vermeld staat. Daar een herdenking van een dergelijk feit gebaseerd moet ziin op vaststaande gegevens, heeft het gemeentebestuur infor maties ingewonnen bij professor dr. D. Th. Enklaar. het hoofd van het Instituut voor Middel eeuwse Geschiedenis der Rijks universiteit te Utrecht. Het blijkt thans, dat de goede renlijst van deSint Maartens kerk te Utrecht, die gedateerd is op het jaar 900 tot 917 de namen .Bergum" en „Scoronlo" ver meldt; daar stonden toen respec tievelijk vijf en vier cijns- plichtige hoeven. Weliswaar werd deze goederenlijst in 953 aange vuld. doch de vermelding van Bergen en Sohoorl behoren tot de oude lijst van ca. 900. Uit het oorkondenboek van „Het Sticht van het jaar 1188" blijkt, dat toenmaals Bergen nog geen gemeente met eigen sche penen was. In ieder geval bestaan Bergen en Schoorl meer dan 1000 jaar. maar voor een herdenking van het heuglijke feit in 1953 is geen speciaal motief aan te voeren. Dit had in de jaren 1900 tot 1917 kunnen geschieden. Nu is het hiervoor te laat. Op grond van deze overwegin gen heeft het college van B. en W. van Bergen, in overleg met het bestuur van de V.V.V.. be sloten geen herdenkingsfeesten in 1953 te entameren. Dansavond N.K.J.B. HEILOO De N.K.J.B. draait in het nieuwe seizoen al weer op volle toeren en Zondagavond zal wederom de eerste dansavond gehouden worden, die geduren de het winterseizoen maande lijks zal terugkeren. Immer weer trekken deze NKJB-avonden gro te bélangstelling, niet het minst door de sfeer van intimiteit en gezelligheid, die het bestuur altijd heeft weten te scheppen. Als vanouds zullen de Ragtime Boys onder leiding van Piet de Boer de dansmuziek verzorgen. De voorverkoop van kaarten vindt plaats Zondagmorgen van half elf tot één uur; ook kan men des avonds aan de zaal kaarten verkrijgen. Burgerlijke stand HEILOO. Geboren: Adriana A. M„ d. v. G. J. Pepping en G. C. M. Kruver: Adrianus A. z. v. A. B. Dekker en M. A. Apeldoorn: Catharina J. M„ d. v. G. P. Bruin en G. J. Jansen. Ondertrouwd: J. N. Oudhoff en Bellekom; Cornells M. Pep ping en A. Stuifbergen. HUIJGENOTEN STARTEN WEER HEERHUGOW AARD-ZUID Het startschot is wat betreft het nieuwe toneelseizoen weer ge lost en de R.K. Gem. Toneelver eniging „De Huijgenoten" brengt a.s. Zondag 5 October in de gro te zaal van de heer F. H. v.d. Heiligenberg te H.H. Hugowaard- Zuid het mooie en spannende to neelstuk „Verdronken Land," van A. v.d. Lugt. Dit drama dat ge baseerd is op historische gegevens speelt zich af in de Krimpener- waard in het jaar 1926. toen deze streek door watersnood werd ge teisterd en met de dappere Giel- jard Vermaat, vele boeren hun vrucht van jarenlang ploeteren in één slagen zagen vernietigd. Om het vele werk van de Huij genoten te waarderen moet U de opvoering van 5 of 7 October gaan meemaken. Floralia HEERHUGOW AARD In ons verslag over de Floralia werd gesproken over 'n partij rode kool, die de le prijs kreeg. Ook aan de zaadhandelaar werd lof toegezwaaid; dit was echter niet de fa. Beemsterboer, doch de fa. Broersen te Harenkarspel. Schaakclub „F.I.T." HEERHUGOWAARD Op de openingsavond van het seizoen, speelde de heer Kayser, kam pioen van Alkmaar, een simul- taanwedstrijd tegen 13 leden en gasten van F.I.T. Na drie uur spannende wedstrijd won de heer Kayser tien partijen. Ne derlagen leed hij tegen de heer D. Knoijn, bordt 1 van F.IT.. en Greidanus, terwijl de heer H. van Leeuwen hem een remise wist af te dwingen. Maandag be gint de competitie om 7.30 u. in „De Heer van Jericho", waar zich nog nieuwe leden kunen melden. K.V.P. VERGADERT OUDE NIEDORP De K.V.P. afdeling O. Niedorp heeft tegen 10 October een vergadering be legd in zaal Blankendaal te Zij dewind. De Edelachtb. heer B. J. Kalb zal een inleiding houden over „Eenheid in de K.V.P.". Voorts vermeldt de agenda Bestuursverkiezing, benoeming afgevaardigden en candidaatstel- ling voor Kring- en Statenkring- besturen. Tenslotte zal aller aandacht worden gevraagd voor het on derwerp zwemgelegenheid. Als de leden nu eens niet wegblij ven, zal het voor onze plaatselij ke afdeling zeker een nuttige avond worden. Artsendienst op Zondag ANNA PAULOWNA Vanaf Zaterdag 4 Oct. 1 uur tot Maan dagmorgen 9 uur 6 October neemt dokter J. Veenis de prak tijd in de hele Polder waar. W eersverwach ting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. MORGEN OPKLARINGEN Veranderlijke bewolking met hoofdzakelijk aanvankelijk enkele buien en morgen flin ke opklaringen. Overwegend matige wind tussen noord oost en noord-west. Iets kou der. AFSCHEID JUFFROUW RUDING URSEM Ursem heeft af scheid genomen van mej. L. Ru- ding, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd heenging als onderwijzeres aan de Sint Bavoschool. 's Morgens droeg de Z.E. heer Pastoor Th. v. Haaster het H. Misoffer op, met zang van de schooljeugd. In café „De Rode Leeuw" w.as 's middags het gehele schoolbe stuur aanwezig, met Pastoor van Haaster, Kapelaan Geuken en burgemeester Nolet. Van het per soneel was dhr. N. Oud ,de be werker van het zangspel „De drie Spinsters" wegens ziekte verhinderd. Na een korte toespraak van dhr. Blok, hoofd der school, zon gen de hoogste klassen het Af scheidslied, gedicht en getoonzet door dhr. van der Hall. Het zang spel „De drie Spinsters", voor drachten en een amusante film vulden op vlotte wijze de gehele middag. In de pauze spraken de Pas toor, de burgemeester en het hoofd der school, en werden de cadeaux aangeboden: een missaal door het schoolbestuur, een huis kamerlamp en een tas door leerlingen en oud-leerlingen. Na de feestelijke middag maakten veel ouders gebruik van de gelegenheid om tijdens de receptie afscheid te nemen van deze zeer geziene onderwij- zeres. 's Avonds werd het afscheids feest door het personeel in meer intieme kring voortgezet. Verkiezing Banne en Polder Oudorp OUDORP Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een lid van de Banne en Polder Oudorp. werd als lid van het bestuur van de Banne Oudorp herkozen de heer A. Zuurbier aftr., en als lid van het bestuur van de Polder Oudorp de heer J. Schaper even eens aftredend. Aanhangwagen raakte van de weg en viel om OUDORP Een vrachtauto met aanhangwagen geladen met bussen melkpoeder, afkomstig uit Groningen, bestemd voor Am sterdam en bestuurd door de chauffeur P. uit Maren, geraakte op de Prov. weg tussen Huigen- dijk en Boterihuizen door onbe kende oorzaak van het verharde gedeelte van de weg. Bij de po ging de voertuigen weer op de weg te krijgen kantelde de aan hangwagen en viel om. De schade viel nogal mee, maar het afladen op de weg brengen én weer op laden veroorzaakte een zeer lang oponthoud. Wijziging dienstregeling naar Castricnm eh IJmuiden EGMOND AAN ZEE Ge volg gevend aan vele verzoeken om omstreeks 9 uur een bus naar IJmuiden te laten rijden, heeft de NACO met ingang van de nieuwe dienstregeling, die 5 October a.s. ingaat een bus in gelegd, die om 8.45 vertrekt van Egmond aan Zee naar IJmuiden. De dienst van 7.30 uur blijft tot Castricuwi lopen, omdat dit een zeer goede aansluiting is op de forensentrein naar Amsterdam (sneltrein vanaf Castricum). In de avonduren is op deze lijn ook een verandering aange bracht. De diensten van 18.45 en 20.05 vervallen en daar komt voor in de plaats een dienst naar IJmuiden om 19.45. Terug uit IJmuiden om 21.20. De late dienst van 22.15 vervalt, daarmee ook de aansluiting in Castricum om 23.05. Reizigers in deze trein kunnen via Alkmaar nog Eg- mond aan Zee bereiken. Een nieuwe aansluiting in Castricum komt om 22.05. Daar door zijn reizigers, die 21.20 uit Amsterdam vertrekken, onge veer een half uur eerder in Eg- mond aan Zee, dan wanneer zij doorreizen naar Alkmaar. De lijn naar Alkmaar onder gaat geen wijziging. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 5 OCTOBER Berkhout/Avenhorn Dokter van der Linden te Berk hout, telef. K 2295 264. Rayon West-Friesland: Dokter Barnhoorn te Blokker, telef. K 2292 533. Dokter Mulder te Midwoud, telef. K 2291 225. Dokter Pool te Hoogwoud, telef. K 2263 297. Grote belangstelling voor tuinbouwcursus ANNA PAULOWNA De tuinbouwcursus die onder auspi ciën staat van de afd. A.P. der Algemene Ver, voor Bloembol lencultuur, mag zich over een steeds toenemende belangstelling verheugen. Met de herfst is ook 't lager avondonderwijs begon nen. Overal in ons land ziet men tegenwoordig het nut in van 'n goede theorethische grondslag naast 'n behoorlijke kennis van de praktijk en zo is 't ook bij de bollenkwekers uit de Polder. En dat niet alleen: het diploma is ook nodig om later 'n teelt vergunning te verkrijgen. De cursus telt dan ook zeer veel leerlingen. Dinsdagavond jl. bespraken 64 leerlingen in de R.K. School aan de Spoorbuurt 't nieuwe winter- programma. Volgende week 7 Oct. gaat de cursus draaien. 15 leerlingen uit de 2e cursus zullen proberen dit jaar 't einddiploma te behalen. 27 leerlingen bevolken de le cursus, terwijl 22 nieuwelin gen hun eerste schreden zullen I zetten op 't pad van het tuin- bouwonderwjjs. Wij wensen allen veel succes. it it Het verzet it liberale (c zeggen: oud-libers tigheid, zoals die ti komen in enige i de Liberale Inti Straatsburg (zie o: van Woensdag), h< op uitstekende w gevonden in de Ra gadering van de Rc in dat zelfde Stras tholieke afgevaard derland, mej. M heeft op die uitlati waardig en voorna Zij zeide o.a. dat in de bedoeling v< democraten lag, he pa voor een bepa: veroveren. Wij m< overtuiging echter zullen de katholic niet tolerant kunm dienstige aangeleg overigens zijn zij Mej. Klompé verw klem de beschuld H. Vader, dat hij invloed der katholi hoede zou willen recht voegde zij d blijkbaar naar de in het bepleiten v eenheid van alle: en ieder van zijn ning ten beste ma ve de Paus van R< behalve dat! De b gen het Vaticaan volstrekt verworp reden, om nu ju de pleidooien vo van de geestelijke Katholieke Kerk en wantrouwen te kunnen de betrok! en de Nederlande hen eens machten gezegd houden. Oi overtuiging heeft eerbiedigd te woj vinden, dat bepa noodzakelijk zijn heidsstreven tot I men, dan moet n internationale gt ning mee houden, stand in de wer iets anders, dan d< te verscherpen! Er is een it over moe afdeling Zaandan lieke Volkspartij, nogal alarmeren: later niet zo erg eerste geruchten Toch had men, i slag in de plaats de „Nieuwe Dag' vergadering, waa ging". De bekend van de laatste ti rol, om het maar en de invloed v; het bestuur wen overigens in eer dam niet zo vreer ten wij, en daa dat dit geval d< dacht verdient, c moet. Op die i verschillende sta: nooit tot elkaar, weer, dat men degelijk weet h< is, enige dagen r gadering, een weest van de R. K. Middensta het heel anders t de bekende K.A. E. Clijnk uitger spreken en hij en goed ook. Nic duidelijk en bre geweest, dat pai komen hebben besloten is, voor vertrouwvol ber; een plaatselijke overleg in het om van eikaars nis te nemen ei leren verstaan, en zo kan Zaand zijn voor ander Zware AMSTERDAM Gerechtshof te de 32-jarige Ai maker J. H. en buurvrouw, M wegens het doodslag op baby, veroordet en zes jaar gei aftrek van de i tenis tot heden tie was het tw vier j'aar veroo cureur-generaal vijf jaar tegen Toen het la hadden de klei buurvrouw het tje gebracht ei emmer met ws zal op 8 Octot rentuin te den vergadering naar aanleidin verlening aan veroordeelde Rechtbank t jongemannen half jaar je wegens het st en gereedscha; f10.000.— overleed een portarbeider s gen kort na een potwagen door een vei plotseling een werden twee die op waarli; pantserauto's gië binnenst deeld tot resj jaar met aftr voert de sleei Ï'aar de blauv iet feit, dat mijl slepend

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2