Moskou eist terugroeping van ambassadeur Kennan Gangsters pleegden overval in 't centrum van Antwerpen Eamon de Valera viert zeventigste verjaardag Op 14 October in Nederland L.S.K.-straaljager sloeg te pletter mÊÊSÈSÊÉÊÈk DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Canada vraagt 7000 boeren Piloot omgekomen 1 - ifl - Pi - F J Diplo maat beticht van laster en verdachtmakingen Nog geen tegenactie der Ver. Staten Labour-congres gesloten Bejaarde vrouw verdwenen VLOEDGOLF IN JAPAN Diamanthandelaar beroofd voor bedrag van één millioen - Wilde jacht in verkeer Prins bezoekt ook Ecuador 76-jarige werd dood gevonden Geen Nobelprijs voor de vrede Reclassering v NOORDHOLLi Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 4 October 1952 48e Jaargang No. 12595 WASHINGTON, 3 Oct. (A.P.). Rusland heeft vandaag de onmiddellijke terugroeping van de Amerikaanse ambassadeur, George F. Kennan, geëist. De eis werd gesteld in een nota, waarin Kennan „persona non grata" genoemd werd in verband met zijn recente „lasterlijke aanvallen" op de Sowjet-Unie. De Prawda, het orgaan van de Sowj et-Russische communistische partij, heeft onlangs Kennan verwijten gemaakt over diens op merkingen onlangs in Berlijn ge maakt over toestanden in Rus land. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse. Zaken, heeft medegedeeld, dat de heer Kennan, die zich op het ogenblik in Genève bevindt, voor overleg naar Washington zal komen. Hij voegde hieraan toe, dat de vervanging van Kennan te Mos kou niet in overweging geno men is. Na overleg met president Tru man las Acheson op een speciaal bijeengeroepen persconferentie een verklaring voor, waarin het gedrag van de Sowjet-Unie ge hekeld werd. „De regering van de Verenigde Staten aanvaardt de door de Sow- jet-regering naar voren gebrachte tenlasteleggingen niet als geldig", zo zei Acheson. Acheson plaatste zich achter Kennan, en verklaarde, dat Ken- nan's opmerkingen, die aan de Russische beschuldiging ten grondslag liggen, „in de meeste delen van de wereld als de waar heid erkend zullen worden". MORECAMBE, 3 Oct. (A.P.) De Britse Labour partij heeft vandaag haar congres in More- cambe besloten. Er werd een reeks weinig belangrijke resolu ties aangenomen, waarover noch de aanhangers van Attlee, noch die van Bevan zich opwonden. Een krachtig pleidooi van de Labour veteraan W. T. Potter, om de eenheid in de partij te be waren, werd zowel met gejuich als gejoel ontvangen. Clement Attlee was tijdens de laatste uren van de conferentie niet aanwezig. Geheugenstoornis UTRECHT, 3 Oct. De hoofd inspecteur chef bureau eerste af deling van de centrale recherche te Den Haag, verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijf plaats van Elisabeth Teunis, we duwe van G. van Leeuwen. Zij weid geboren 11 December 1875 en woont in de Celebesstraat 49e, Den Haag. Op 24 September heeft zij haar woning verlaten en zij is tot heden niet teruggekeerd. Zij lijdt aan geheugenstoornis. Zij is 1.75 m lang, slank pos tuur, dik haar, mager gezicht, blauwe ogen, tandeloze mond. Zij draagt een donkerblauwe mantel, zware wollen rok, een witte blou se met rode stippels, bruine kou sen, zwarte peau de suède schoe nen, zwarte hoed. Zij heeft een zwarte handtas bij zich en zij heeft een kleine wrat op de lin kerzijde van de kin. Kennan, heeft op 19 September tijdens een persconferentie in Berlijn de behandeling van de buitenlanders in Moskou verge leken met de behandeling, die de Amerikanen in nazi Duitsland ge durende de tweede wereldoorlog ondergingen. Ongeacht hoe de Amerikaanse regering over de eis van Moskou denkt, zal zij volgens de normale diplomatieke procedure toch Ken nan moeten terugroepen. In antwoord op een vraag heeft Acheson aan de journalisten mee gedeeld dat op het ogenblik niet de bedoeling is Rusland te vra gen zijn nieuwe ambassadeur in de V.S., Georgei N. Zarubin, die tien dagen geleden zijn geloofs brieven aan president Truman overhandigd heeft, terug te roe pen. (Van onze verslaggever) Volgens het door de Canadese regering opgestelde schema, kan Canada 12.000 Nederlandse boe- ren-emigranten plaatsen. Op de Nederlandse wachtlijsten staan thans echter nog slechts 5000 na men. Het is dan ook zeer ge wenst dat zich zo spoedig moge lijk nog 7000 emigranten, vrou wen en kinderen inbegrepen, laten inschrijven, waartoe men bij de katholieke aanmeldings- bureaux terecht kan. Aanmelding moet binnen enkele weken geschieden om voor emigratie tussen voorjaar en midden-zomer 1953 in aanmer king te komen. Wie zich na eind November meldt, heeft zijn kans verspeeld, zoals er thans al 2500 mensen op de lijsten staan die al lang en breed geplaatst hadden kunnen zijn, indien zij zich tijdig hadden gemeld. Von Kesselring en Yon Manstein vrij LONDEN, 3 Oct. (A.P.). Een welingelichte woordvoerder heeft vandaag meegedeeld, dat Groot Brittannië binnenkort de Duitse veldmaarschalken Albert van Kesselring en Erich von Manstein, die als oorlogsmisdadigers tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld zijn, op vrije voeten zal stellen. Zowel von Kesselring als von Manstein hebben op het ogenblik ziekteverlof. De woordvoerder zei, dat het niet waarschijnlijk is, dat de bei de Duitsers nog naar de gevange nis in Werl zullen terugkeren. Drie schepen vergaan TOKIO, 3 Oct. (A.P.). Als gevolg van de vloedgolven en stormen die vandaag de kust van het Japanse eiland Hokkaido ge teisterd hebben, zijn drie schepen vergaan en worden 24 vissers vermist. Gevreesd wordt, dat negen van hen verdronken zijn nadat hun schepen gekapseisd waren. Vijf tien anderen zijn waarschijnlijk meegesleurd naar de Stille Oceaan. Tachtig huizen en 23 vissers boten werden beschadigd. De gol ven bereikten een hoogte van vier meter. Het noodweer volgde op een typhoon, welke bij het eiland woedde. Italiaans schip vermist ROME, 3 Oct. (A.P.). Het 358 ton metende Italiaanse motor schip Patriota met een bemanning van negen koppen, wordt vermist op een reis tussen Savona en het eiland Sardinië, aldus werd van daag bekend gemaakt door het ministerie van Marine. Ballon lichtte schip CORNWALL, 3 Oct. (Reuter). Met behulp van een versperrings ballon zijn bergers er in geslaagd een Dinsdag bij St. Ives in Corn wall op de rotsen gelopen Britse mijnenveger los te trekken. Door de ballon aan het schip te bevestigen werd een opwaartse druk van 50 ton verkregen. In Londen rijden sinds enige tijd geen trams meer; alle zijn vervangen door bussen, die om vele redenen economischer zijn dan de trams. Maar onder de Landenaars waren echte „tram-minnaars"die niet zonder meer afscheid konden nemen van dit voertuig. Zij kochten de laatste, die op het traject naar Elephant en Caste reed op, en deden hem cadeau aan het museum voor transport, dat zich bevindt in de „Chessington dierentuin". „Cornet", de olifant uit de dieren tuin, verscheen op het appèl, om de laatste gang van de tram ..iets" lichter te maken. 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Naar wij van de Ierse vrien denkring vernemen, hoopt de Ierse taoiseach (eerste minis ter), dr. Eamon de Valera, op 14 October zijn 70ste verjaar dag in ons land te vieren. De Ierse minister verblijft reeds geruime tijd in het ooglijders gasthuis te Utrecht, tvaar hij door prof. Weve voor een oog aandoening wordt behandeld. Dr. Valera hoopt in de tweede helft van October de kliniek te verlaten, om waarschijnlijk na een korte rustkuur in een plaatsje dat over de Gelderse vallei uit kijkt, naar Ierland terug te ke ren. Minister de Valera werd op 14 October 1882 geboren te New York. Zijn vader was een Span- (Van onze correspondent) ANTWERPEN. Vlak bij het Centraal Station in Antwerpen hebben twee gangsters Donderdag een diamanthandelaar aan gerand en hem beroofd van zijn geldtas met een inhoud van een millioen francs. Een der daders kon worden gegrepen. De diamanthandelaar werd aangevallen bij een bankgebouw door een man, die uit een auto sprong. De aangevallene verzette zich hevig en riep om hulp. Voorbij gangers snelden toe, maar één der bandieten greep de tas, wierp die in de auto, terwijl de ander er met de wagen in snelle vaart vandoor ging. De diamanthande laar, de heer Tiefenbrunner, sprong op de auto toe en hield Het Amerikaanse leger heeft voor het eerst gedemonstreerd met „het atoomkanon" voor vertegenwoordigers van de pers. Het is een reusachtig stuk veldgeschut van 85 ton met een kaliber van 280 mm. Het wapen kan in 20 minuten tijd in stelling worden gebracht, en is te gebruiken bij alle weers gesteldheden; het kan een granaat afvuren over een afstand van 32 km. zich vast aan het portier. Toen volgde een wilde jacht door het drukke stadsverkeer. Kort daarna richtte de chauf feur een pistool op de diamant handelaar en loste twee schoten, die echter geen doel troffen. De diamanthandelaar, die vreesde in het gedrang te zullen komen, liet het portier los. Hij viel op de straat en kwam vlak voor een tram terecht. De man werd zwaar gewond opgenomen. In het zie kenhuis constateerde men een open schedelbreuk. De gangster, die door voorbij gangers werd vastgehouden raak te tijdens de worsteling gewond. Hij ontkende iets met de overval te maken te hebben. Het bleek een 34-jarige inwoner van St. Jansmolenbeek te zijn. De man werd in arrest gesteld. De kogels van de vluchtende bandiet had den bijna een slachtoffer ge maakt. Een voorbijganger kreeg n.l. een kogel dwars door zijn jas. 51 gevallen van kinderverlamming 's GRAVENHAGE. 3 Oct. In de week van 21 tot en met 27 September deden zich in ons land 51 gevallen van kinderverlam ming voor. aldus meldt de Staats courant van heden. Ze zijn als volgt over de oro- vincies verdeeld: Groningen 6: Friesland 5: Overiisel 2: Gelderland 1: Utrecht 4: Noordholland 5; Zuidholland 13; Zeeland 3: Noord-Brabant 6 en Limburg 6. Het treinongeluk in Italië REGGIO EMILIA, 3 Oct. (AP). Het dodencijfer van het trein ongeluk van Woensdag bij Reggio Emilia is vandaag tot vijf geste gen. De politie heeft vandaag een seinhuiswachter gearresteerd, na dat de Italiaanse spoorwegen had den verklaard, dat hij en nog twee anderen voor het ongeluk verantwoordelijk zijn. Mexicaanse order voor Nederland 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Een technisch handelsbureau te Den Haag voert reeds gedurende twee jaar onderhandelingen met de Mexicaanse regering voor de levering van stalen damwanden tot een bedrag van ongeveer f 20.000.000.waarvan de beta ling eventueel in Amerikaanse dollars zal geschieden. De bespre kingen zijn thans vrijwel afgeslo ten en wel met een gunstig re sultaat. Robot veroorzaakte opschudding WENEN, 3 Oct. (Reuter). Een Zwitserse robot „Sabor" genaamd, heeft reeds tweemaal opschudding verwekt op een tentoonstelling in Wenen. De eerste maal veroorzaakte de kunstmens een paniek, toen op een ogenblik het loopmechanis me in werking trad en de ro bot op een groep angstige kin deren inliep. Donderdagmorgen drukte een onbekende inbreker in het ge bouw op een verkeerde knop, waarop de robot in werking trad en drie schoten loste met een alarmpistool, de door het lawaai gewekte dmwoners waarschuwden de politie, doch de onbekende dader had haar komst niet afgewacht. jaard, zijn moeder een Ierse. Hij huwde in 1910 en heeft vier zoons en twee dochters. Een van zijn zoons, die arts is, vertoeft bij zijn vader in het ooglijdersgasthuis te Utrecht. De Valera was minister president en minister van Buiten landse Zaken van 29 December 1937 tot Februari 1948 en minis ter van Onderwijs in 1939. De partij van de Valera, de „Fianna Fail", kreeg bij de ver kiezingen van het vorig jaar met de hulp van enkele onafhanke- lijken de meerderheid in het par lement. De Valera werd tot for mateur aangewezen. In het hui dige kabinet is hij weer minister president. Dr. Eamon de Valera heeft de titels B.A. (Bachelor of arts), en Ph. D. (Doctor of philosophy ho noris causa). ,Brunsbuttel' vlot gekomen Gistermiddag hebben de sleep bootjes „Jona" en „Hollander" van de Amsterdamse Ballast Maatschappij, zonder assistentie van de IJmuidense havensleep boten, het gestrande bagger- vaartuig „Brunsbuttel", dat van morgen vlak bij de IJmuidense Zuidpier aan de grond was ge lopen, vlot gesleept. De berging gelukte reeds bij de eerste trek. Reddingboeien aan Engelse kust waargenomen mededeling van reddings- 'Volgens een Humberradio zijn zes boeien waargenomen, op 1 mijl van het lichtschip Dowsing (ver moedelijk aan de ingang van de Humber). Zij drijven in N.W.- richting. Aan schepen in de buurt is verzocht uit te kijken. DC 4 krijgt drie gener aalssterren 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Na Columbia en Peru heeft thans ook de regering van Ecuador een officiële uitnodiging gezonden aan Z. K. H. Prins Bernhard om tij dens de komende Zuid-Ameri kaanse goodwill-reis dit land te bezoeken. De uitnodiging is aan vaard. De Prins en zijn gezelschap zul len van 1014 November in Ecuador vertoeven. Met het char tertoestel van de K.L.M. zal op 10 November van Bogota naar Quito, de hoofdstad van Ecuador, worden gevlogen. Het gedetailleerde programma voor Ecuador is nog niet geheel gereed. Het chartertoestel, waarmede de tocht in Zuid-Amerika wordt gemaakt, is de K.L.M. DC-4 „Schiedam", die voor deze gele genheid een andere beschildering zal krijgen. Het toestel zal wor den voorzien van drie generaais- sterren. Politieman stal UTRECHT, 3 Oct. De 37-jar. Utrechtse politieagent W. J. T. had twee weken geleden terecht gestaan voor de Utrechtse Recht bank, wegens diefstal van een fiets, een bromfiets, een regenjas en een actetas. Hij werd vandaag veroordeeld tot een gevangenis straf van 12 maanden met aftrek van het voorarrest, waarvan zes maanden voorw. De eis was de zelfde geweest, echter met vier maanden voorwaardelijk. AMERSFOORT, 3 Oct. Hedenmiddag omstreeks 13.00 uur is op de grens van de gemeenten Leusden en Amersfoort een Gloster-Meteor straaljager van Soesterberg neergestort. De piloot is om het leven gekomen. Blijkbaar heeft hij nog ge tracht het vliegtuig te verlaten. In een boom heeft men namelijk resten van een parachute gevonden. Verschillende personen verklaar den dat zij vlammen uit het toe stel hadden zien slaan, voor het neerstortte op een opslagplaats van de Heide Maatschappij, op zeer korte afstand van de woning van de heer J. Meijer. De opslagplaats, waar het toe stel neerstortte, ligt aan de Hei- ligenbergerweg in het bos, ge naamd Heiligenberg, nog juist in de gemeente Leusden. Het toestel kwam juist op een open gedeelte van de opslagplaats neer, zodat van de daar bewaarde materialen niets beschadigd werd. Een gat van enige meters diepte werd in de grond geslagen. De woning van de heer Meijer, die juist met zijn gezin aan tafel zat, is slechts een vijftal meters van de plaats van de ramp gelegen. In brand Het verongelukte toestel was een half uur tevoren, tegelijk met drie andere straaljagers van Soes terberg opgestegen. De toestellen cirkelden enige tijd boven Amers foort, totdat er een achter raakte, in brand vloog en brandend neer stortte. Op verschillende plaatsen in het bos kwamen brandende wrakstukken neer. Omwonenden schoten onmiddellijk toe om met zand deze branden te blussen, zodat de Amersfoortse brandweer later nog slechts controlewerk hoefde te doen. Honderd meter van de plaats waag het toestel neerstortte vond men een vleugel en een stuk van een wiel. De verongelukte piloot was de vaandrig-vlieger H. C. J. Schmitz. Vaandrig-vlieger Schmitz was 23 jaar oud; hij woonde in Roer mond. LOENEN (Veluwe), 3 Oct. Gisteren is in de bossen, nabij de Loenense waterval, het lijk gevonden van een bejaarde man. Na een onderzoek bleek het de 76-jarige S. K. uit Arnhem te zijn. De man die als zoon van een welgestelde boer een groot deel van zijn leven een zwerversbe staan heeft geleid, was tijdens de oorlog in een gesticht te Arnhem opgenomen, waar hij sinds 9 Sep tember j.l. werd vermist. Het on derzoek heeft uitgewezen dat K. lijdende was aan verschillende kwalen en waarschijnlijk tenge volge daarvan om het leven is gekomen. Enig spoor van misdrijf is niet aangetroffen. BENELUX-CONFERENTIE Algemeen wordt verwacht, dat van Nederlandse zijde aan de op 14 October te houden Benelux Ministers-conferentie de volgen de Ministers zullen deelnemen: Minister-pres. dr. W. Drees, de Minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, de Mi nister zonder portefeuille mr. J. M. A. M. Luns, de Minister van Sociale Zaken, J. G. Suurhoff, de Minister van Financiën, J. van de Kieft, de Minister van Landbouw, S. L. Mansholt en de Minister van Economische Za ken prof. Zijlstra. OSLO, 3 Oct. (A.P.). Dit jaar zal de Nobelprijs voor de vrede niet worden toegekend, zo heeft het Nobel-comité uit het Noorse parlement vandaag mee gedeeld. In het korte communiqué werd gezegd, dat het bedrag voor het volgend jaar zal worden gereser veerd. Er werd, geen reden voor het besluit opgegeven. Ook bij de toekenning van prijzen gebeurt dit niet. Radiorede van minister Donker De minister van Justitie Z. Exc. mr. L. A. Donker heeft gister avond via de radio een oproep gericht tot het Nederlandse volk om het reclasseringswerk te steu nen. De minister legde er de na druk op, dat dit werk zich in de loop der jaren tot een waardevol facet van de Nederlandse cultuur heeft ontwikkeld. De reclassering staat en valt met de weerklank die haar idealen vinden. De taak van de justitie is slechts beperkt, zo betoogde mr. Donker. Aan het slot van zijn rede ves tigde de minister de aandacht op de concrete doeleinden van de reclasseringsdag, daarbij herinne rende aan de nodige geldelijke steun. Mr. Donker besloot met de wens, dat het resultaat van de collecte bevredigend zou zijn. SÉÜ 28* ¥§:ÊÊÊ^ÈËmlÊÈÊÈÊÊÈÊÊÊm iMpr WÉSmi W'\ De amateur-fotograaf, die deze zeldzame opname maakte, had bepaald zijn gelukkige dag. De foto toont een enorme waterhoos, die uit zee omhoog komt en afbuigt nabij de kust van het eiland Honshoe, Japan. Men schatte de lengte van deze monsterstraal op vele tientallen meters en de middellijn op ruim 9 meter. I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1