Oorlogstactiek in Indo-China geheel anders dan in Korea .Herwonnen Levenskracht" gaat veertig-jarig jubileum vieren Fransen numeriek sterker Middenstandsbonden over vermindering van lasten Geen nieuws uit Moskou Thans ook rusthehoevende mannen naar Nieuwenoord99 öie weReiö >E JENEVERS DE PELS BOUNTY Sartapirin. de veilige 3 Engeland werd aangevallen Van een lapjeskat, een lapjesdeken en een lapjesbal (II) van ons '11 Goede „Opmars Reorganisatie van Indonesisch H. C. I)li> O AG 1 ÜCTOBEF 195.4 I'aiiina s verwachting ïld door het KNMI geldig van Dinsdag- Woensdagavond: :nde bewolking 7 Oct. Wisselende met hoofdzakelijk in en van het land en- Langs de Wadden- ankelij k nog krach- •ïgens matige wind iord-West en Zuid nacht iets kouder, rerdag ongeveer de- peratuur als vandaag ÏERICHT id met de 8-October- ons blad in Alkmaar omgeving morgen op jdstip dan gewoonlijk en dus ook later dan lagen worden bezorgd. GENLOODS EINIGING de verwarming 'R B en W vragen :en crediet van f 17 behoeve van de aan- ntrale verwarming in )od.s op het terrein ïeente aan het Zegiis, n't wordt geacht aan- motoren van de wa- 'inters vorstvrij moe- i gehouden. :al zo mogelijk srgegaan tot uitbrei- :tering en vernieu- het bedrijf, waarvan in 1951 waren ge- E 134.610—.. dvertentie) i meer dan drie- w hun plaats onder ;ten handhaven: 7.70 7.15 rote overwinning n. A van A.O.G. R Veel is er van I A.O.G. jun. A te niet te zeggen. Het opzichten een een- trijd die door A.O.G. nder dan 160 werd Heel in t begin was le aanval, maar ver en meter voor het en zij niet. Hierna thuisspeelsters de rijd in handen. De ster, die geen enkele ar doel heeft gehad, luis kunnen blijven, en B hebben de eer :jes uit Oudorp moe- want deze wedstrijd hen gewonnen met iststand ging in met as een aardige wed- in beide elftallen ei- 3 toegaven. Was het van Oudorp niet in vorm, dan was het log gelijk geworden, avond 8 October is raining. Zondag a.s. rnioren B en de ad en voorwerpen R Gevonden over van 25 September 1 October 1952 en aan het bureau van Ukmaar van 17 tot kamer 14, 5e etage, ndagen, Woensdagen portemonnaies met nhoud; diverse sleu telbossen, dames- en hoenen, handdoek ak, zak met inhoud, motorhandschoen, gewhoed, chauffeurs- in (vacantiefonds), iet handdoek, rozen- oekje, koffer, sleu- uflagejas, dameskou- as etui met sleutels, benzinedop, zakmes, ulovingsring, étui m. vulpotlood, kleuren- ockeystick kinder- li met vulpen, en ;rote belangstelling itie geworden Mode- wij besloten onze ls in onze „flitsen," te demonstreren, s zullen in onze ge in op de le etage dag 9 Oct. a.s., en 3.45 uur de combinaties de :n laten zien in innen, Blouses, Hoeden, etc. :n charmante wijze erg, zoals gebruike- bij U inleiden, onze uitgebreide en llectie en de bijzon- stelde prijzen, advi- evenement vooral entree BUITENLANDS OVERZICHT De redevoeringen, die Molo- tof en Malenkov op het 19e con gres van de communistische par tij in de Sovi et-Unie hebben gehouden, bevatten maar weinig nieuws. In grote lijnen was de wereld hiervan reeds op de hoogte. Behalve de gebruikeluke beschuldigingen aan het adres van de V.S. en de overige vrne landen, is er een aantal beschou wingen ten beste gegeven, die hoofdzakelijk terugvallen op het artikel van Stalin, dat in de af gelopen week in de „Bolsjewiek werd gepubliceerd. Het is en bliift nu eenmaal moeilijk voor de buitenwereld hierover een oordeel te vellen. De gehele tekst van het artikel zal nog wei niemand hebben bestudeerd. Ook niet in Washington en Londen. Daar komt nog bii. dat de Rus sen heus niet meer los laten dan ze willen. Stalin heeft het oude liedie gezongen. Hii voorspelde de ondergang van de „kapitalis tische staten", die zichzelf eco nomisch zouden wurgen. De V. S ziin er volgens hem op uit Engeland en Frankrijk econo misch te ontwrichten met de be doeling de wereldheerschappij te verkrijgen. Op die wijze zou dan het Westen zichzelf ver zwakken. ten koste van het Ame rikaanse kapitalisme. Stalin heeft dit niet van zich zelf. Ziin leermeesters Marx en Lenin hebben al veel eerder uit dit vaatje getapt. Toch heeft Stalin hier een kwestie aangeraakt, die niet he: lemaal zonder betekenis is. Wu bedoelen de trage samenwerking en dikwiils het gebrek aan durf de coördinatie der Westerse lan den krachtiger aan te pakken m de regeringsbureaux van de At lantische landen. Men behoeft geenszins de theorie van Marx aan te hangen bii het poneren van deze stelling. Een sterke economische samenwerking voor al door de nog bestaande belem meringen uit de weg te ruimen, vergroot de kracht van het Wes ten. Zonder een gezonde econo mische basis is de opbouw van een militair afweerapparaat. een onmogelijkheid. Sedert de brieen komst van de leden der N.A.V.O. in Lissabon is er met dit vraag stuk geworsteld. De kern van de zaak is. dat in de Westerse wereld de vrijheid een hoog goed is en voor zover het mogeliik is, men daar ook ziin eigen economische vrijheid wil handhaven. Het ganse eco nomische leven van de Sovjet- Ünie en de overige, communis tische landen is in één hand ge legd. Waarschijnlijk speculeert het Kremlin op de genoemde traagheid, om zodoende een wig te driiven tussen de V.S. en de andere staten. Overigens heeft dit congres voor de zoveelste keer bewezen, üat het een bespotting is van de democratie. Men geeft er de sehiin aan van een partij-biieen- komst. waar het ieder afgevaar digde vrii staat ziin critiek te laten horen. De meeste deelne mers zullen wel heimelijk naar de democratie" verlangd hebben, toen zii uit de mond van Malen kov vernamen, dat een zuivering in de regionen van de partij-or ganisaties nodig is. omdat op tal van punten een verkeerd beleid is gevoerd. Maar ook het laat ste bevat zelf geen nieuws. Het thema van het oude liedie. de communistische wereldrevolutie prediken en desnoods met ge weld aan de nog niet-communis- tisehe volken de heilstaat op dringen. is gebleven. Alleen het wiisie vertoont zo hier en daar een nuance. Maar daar is het dan ook bii gebleven. A AUSTRALISCH BEZOEK AMSTERDAM 6 Oct. Giste ren is de Australische directeur- generaal der posterijen, mr. H. L. Anthony op Schiphol aangekomen Hij zal'hier kennis nemen van de ontwikkeling van de radio, de te levisie en de luchtvaart. SAIGON (Indochina) (A.P.) Als men van oorlogen in het Oosten spreekt, geef mij dan maar Korea. Daar weet je tenminste waar je aan toe bent," schrijft de oor logscorrespondent Bill Boss, die bijna twee jaar voor de „Canadian Press" bij de Canadese troepen in Korea is ge weest en nu een maand lang een ander soort oorlog heeft bekeken, de burgeroorlog in Indochina, In dit artikel vergelijkt hij beide soorten van oorlog in het Oosten. Vergeleken met de burgeroor log in Indo-China is de oorlog in Korea een keurige en ordelijke oorlog. In Korea bestaat een front en je weet waar de vijand is, maar hier in Indochina zijn de strij ders van de communistische Viet Minh overal en je kunt nooit zeggen waar zij zullen toeslaan. De oorlog in Indochina, die enerzijds wordt geadverteerd als een strijd om onafhankelijkheid van de Fransen en anderzijds als een opstand, welke ten doel heeft ten zuiden van Communistisch China een rode volksdemocratie te vestigen, duurt nu al zes jaar. De Viet Minh wordt door de Chinezen gesteund met ammuni tie en levensmiddelen, maar er zijn niet, zoals in het andere strijdperk, Chinese troepen in het veld. In Korea vechten de Chinezen en Noordkoreanen tegen de troe pen van de UNO en de Zuid- koreanen,hier strijdt de Viet Minh van de grote rode leider Ho Tsji Minh tegen de Fransen en de anti-communistische Viet- namezen, die financiële steun en wapens van de V.S. ontvangen. De strijd wordt hoofdzakelijk gevoerd in de staat Vietnam, die zich uitstrekt van communistisch China tot Cochin China, de zuid punt van Indo-China. Plaatsen als Saigon en Hanoi zijn veilig, afgezien van de bommen en gra' naten, die er van tijd tot tijd val len. Maar vijftien kilometer buiten de steden begint de oorlog. Con troleposten op elke weg buiten Saigon noteren de rij-opdracht plaats van bestemming en ver moedelijk tijdstip van terugkeer van elke wagenbestuurder, opdat de route van elk wagen zo nodig later kan worden nagegaan. Politietoezicht prima. Het politietoezicht in Cochin China is het beste van geheel Indochina. Langs de grote we gen staan op onderlinge afstan den van ongeveer anderhalve KM versterkte blokhuizen. Over dag moeten de uitkijkposten waken tegen belemmering van het verkeer door de Vietminh en bij nacht tegen aanvallen op do blokhuizen. Elk dorp is door wallen om geven en heeft wachttorens, be mand met van 6 tot 20 man. Eén bataljon van de Viet minh, verspreid over een pro vincie als Travingh, bindt 11.000 man Fransen en Vietnamese troe pen, een gehele divisie. In Cochin China kunnen voer tuigen vrij veilig alleen reizen ofschoon de reizigers worden gewaarschuwd dat hun leven in gevaar is als zjj de hoofdwegen verlaten, maar in het hoge Noor den van het district Tonkin moe ten auto's veiligheidshalve paars gewijze reizen en de wegen kunnen zelfs voor militaire doel einden niet worden gebruikt voor zij van mijnen zijn gezui verd. In Korea zijn inheemsen die niet veel voor de UNO voelen over het algemeen neutraal. Er zijn maar weinig guerillabenden. Maar in Indochina kan men de vriendschappelijk gezinde Viet- namezen onmogelijk onder scheiden van de vijandige. De blik van iedere arbeider in de rijstvelden is vijandig. In Korea wuiven althans de kinderen, maar hier niet. Zelfs de vreed zame atmosfeer in het oorlogs winst makende Saigon is niet in staat u op uw gemak te stellen. In Korea worstelt Seoel na twee maal veroverd en tweemaal be vrijd te zijn nog om zijn bestaan, Saigon daarentegen baadt zicb in weelde. Hoog soldij in Indo-China. De Koreaanse soldaat krijgt 'n schijntje soldij, de Vietnamese ontvangt ,van Frankrijk hetzelf de bedrag als de Franse en dit is tienmaal zo hoog als het ge middelde loon van een Vietna mese kantoorbediende. Zelfs de gevechtspauze in Indo- China is anders dan in Korea. In Korea wordt langs het ge hele front door beide partijen zwaar gepatouilleerd en met ar tillerie geschoten, maar zolang de wapenstilstandsonderhandelin gen te Panmoenjon voortduren, streeft geen van beide naar een beslissend voordel. De pauze in Indo-China is die van twee goed tegen elkaar opgewassen worste laars, die naar een opening zoe ken, welke de overwinning zal brengen. Fransen sterker. De Fransen en Vietnamezen zijn numeriek en wat de bewa pening betreft in de meerder heid, maar zij hebben een vij and tegenover zich, waarmee zij maar moeilijk contact kunnen krijgen en die strijdt met al de verbetenheid van 't nationalisme. Franse officieren zeggen dat de wijze van oorlogvoering in Indo-China wordt bestudeerd als het soort strijd, dat de commu nisten in een derde wereldoor log in Europa zouden voeren. Het is een driesoortige strijd: met normale formaties tegen de legers der verdedigers, met plaat selijk gerecruteerde strijdkrach ten om garnizoenen en politie- troepen aan te vallen en met goed geoefende vijfde colonnes om een guerillastrijd te voeren en de activiteit van het burger lijk gezag te saboteren. H. Vader over Derde Orde van Sint Franeiseus VATICAANSTAD, 5 Oct. Op het feest van St. Franeiseus van Assisië heeft de H. Vader aan de vier algemene oversten der Franciscaner Orden (Capu- cijnen, Franciscanen, Conventu elen en Tertiarissen) een schrij ven gericht als antwoord op de felicitatie, die dezen Hem in Augustus hadden gezonden. Toen immers was Paus Pius XII 50 jaren lid van de Derde Orde van St. Franeiseus. In dit schrijven bekent de H. Vader, hoe gélukkig hij was op de dag, kort na Zijm priester wijding, toon Hij mocht worden opgenomen in de Orde van St. Franeiseus. Het is de Paus in de loop der jaren steeds dui delijker geworden, dat deze mid deleeuwse instelling voor deze tijd niets aan betekenis heeft in geboet. De tijden mogen veran derd zijn, deze regel van Si. Franeiseus biedt nog grote steun in de gevaren van onze tijden. Moge zo besluit de Paus de nederigheid van de Heilige tot steun zijn om met vrucht te ar beiden aan de verbreiding van het Rijk van Christus. De reserves van het voorlopig Netl. elftal Voor het voorlopig Nederlands Elftal, dat Woensdag 8 October in het Feijenoord stadion te Rotter dam tegen Wolverhampton Wan derers speelt, zijn de volgende re serves aangewezen: Landman (Sparta), Alberts (Vitesse), Zuid geest (Sparta) en Clavan (A.D.O.) 29e Dies Natalis van de Katholieke Universiteit Bij gelegenheid van de viering der 29e Dies Natalis van de Katholieke Universiteit te Nij megen op Vrijdag 17 October zal Mgr. W. Mutsaerts een pon tificale H. Mis opdragen in de parochiekerk van de H. Jozef te Nijmegen. Japan telt thans 172.000 katholieken TOKIO (K.N.P.) Volgens de statistieken, die zojuist in Japan werden gepubliceerd, telt de Ka tholieke Kerk in Japan momen teel 172.785 leden. In vergelij king met het vorig jaar betekent dit een stijging van 9,2%. Verder zijn er 28.356 personen die zich voorbereiden om de in de schoot van de Katholieke Kerk te wor den opgenomen. Volgens dezelfde statistieken telt Japan thans 973 priesters, onder wie 760 buitenlanders. L. Japan vertoeven 156 Japanse cn 122 buitenlandse lekebroeders, 1951 Japanse cn 918 buitenlandse kloosterzusters. Qrivvtvn "e j Drie superieure geneesmiddelen in I elk tablet, bovendien door juiste dosering, zeer verhoogde genees- 1 krachtige werking. Overtreft alles I Werkt veilig en snel bij Griep - Kou Koorts en Pijnen. 25 tabl. 45, 50 tabl. 80 ct. Tuchtoefening LONDEN, 6 Oct. (AP) Zon dag werd Engeland aangevallen door eskaders bommenwerpers komende van het vasteland van Europa, die raids moesten uit voeren op Londen, Liverpool, Newcastle. York cn Glasgow. Parachutetroepen daalden in Yorkshire. De aanvallers waren Ameri kaanse, Canadese, Frar.se, Ne derlandse en Belgische vliegtui gen. Zij werden opgewacht en bestreden door zwermen Britse jagers. Luchtmaarschalk sir Basil Embry, chef van het Britse „Fighter Command", verklaarde „uitermaakte verheugd te zijn over het behaalde resultaat". Prins Albert van Luik BRUSSEL. 6 Oct. (A.P.) Prins Albert van Luik. broeder van Koning Boudewijn van Bel gië, zal, naar een woordvoerder van het Belgische Hof heeft me degedeeld, ziin diensttijd vervul len bij de Belgische vloot. Een datum voor de inlijving van de 18-jarige Prins is nog niet vast gesteld. DE GENIE AAN HET WERK Genietroepen uit het leger der V.S., dat in Korea vecht, leggen een brug aan over een riviertje om een goede transportverbinding tot stand te brengen met de heuvel „Old Baldy", waar hun ka meraden vechten om deze voor zich te be houden. Die bal was.... een lap jesbal. Ze was uit lappen van verschillende stof ge maakt, dat kon de poes met haar kattenogen duidelijk zien. „Dat is ook toevallig" zei ze weer, „een lapjesbal, een lapjesdeken en een lap jeskat, allemaal tegelijk op reis." „Noem het maar toe val" antwoordde de bal een (beetje eigenwijs, „het zal wel om dezelfde reden zijn. Tellen jullie thuis ook niet mee?" „Precies!" riep de lapjeskat uit, „ik mocht nooit in een gemakkelijke stoel of bij de kachel zit ten". „En ik" vertelde de lapjesdeken, „ik werd niet eens meer gebruikt. Ik lag zo maar op zolder, alsof ik niets beters te doen had". „Zo verging het mij ook", zei de bal, „maar nu is het afgelopen. Er moet een land zijn, waar ze wél naar lap- jesballen omkijken en daar ga ik naar toe". „En hoe staat het daar met lapjes katten en lapjesdekens?" vroegen de poes en de de ken tegelijk. „Natuurlijk ook best" antwoordde de bal, „dat land heet immers Lapland? Dan zal alles er wel van lapjes zijn, zou ik zo denken". De poes en de deken waren het meteen met de bal eens. „Op weg naar Lapland" zeiden ze daarom opgetogen, „naar Lapland!" Arme poes, arme bal en arme deken. Hoe ze ook liepen en zochten, ze bleven steeds in Nederland en Ne derland ligt nog heel ver van Lapland. En wat nog mooier is. In Lapland is heus niet alles van lapjes, zoals de bal gedacht had. Misschien liggen daar ook wel lapjesdekens en lapjes- ballen op zolder en mis schien is daar ook wel een lapjeskat, die niet bij het warme fornuis mag zitten. Onze lapjesvrienden wis ten daar niets van. Die ble ven maar zoeken en dwa len, tot ze er ten laatste verdrietig en moedeloos van werden. „Ik geef het op" zuchtte de deken. „Ik ook" zei de poes en de bal knik- wachten, wat hier gaat ge beuren?" De anderen knik ten. Er waren nog geen mensen te bespeuren, maar die kwamen gauw genoeg. En toen werd het ineens zo druk op dat plein, dat horen en zien je verging! Sommige mensen stonden in de huisjes, andere liepen er langs en allemaal riepen of schreeuwden ze .wat. „Willen we ook eens gaan kijken?" vroeg de bal. te treurig. „Ja" zei hij, „dat het zó moeilijk was, had ik ook niet gedacht". „Moei lijk?" herhaalde de deken, het is gewoon onmogelijk". Hierna viel er een diepe stilte. Wat was er ook nog te zeggen? Ze wisten alle drie, dat hun tocht tever geefs was geweest. En waar het nu verder naar toe moest? Dat wisten ze niet. Het liep al tegen de mor gen. Hier en daar vielen de huizen duidelijk te onder scheiden. Omdat het de laatste nacht was geweest, dat ze Lapland probeerden te vinden, besloten ze wat langer door te wandelen dan anders. Zo kwamen ze op een plein, waar kleine houten huisjes met een dak je van tentzeil stonden. Het leek wel een dorp! „Wat is het hier leuk" vond de de ken, „zullen we eens af- Ze gingen. Eerst liepen ze langs huisjes, waar grote vissen in lagen, daarna za gen ze er een paar met kaas en toen„Kijk eens!" riep de lapjesdeken. „Wat?" vroegen de anderen. „Daar, daar moet Lapland zijn" zei de deken en hij wees triomfantelijk met zijn vinger. De anderen zagen een huisje, waaarop met grote letters stond: „Miena's Lap- penrijk". „Lapland of Lap- penrijk, dat scheelt niet veel, hé?" vond de deken. De poes en de bal ant woordden niet eens. Ze sprongen het huisje binnen en geen minuut later plofte ook de deken op de toon bank van het kraampje neer. Toonbank? Kraampje? Ja zeker, ze waren op de markt verzeild geraakt. Misschien heb je dat al be grepen en misschien heb je ook gemerkt, dat ze in een stalletje met lappen stof be land waren. Het oude koop vrouwtje begreep er niets van, toen er achtereenvol gens een poes, een bal en een deken op haar toonbank terecht kwamen. „Hereme- tijd" riep ze, „dat moet een geschenk uit de hemel zijn. Hoe kan een arm mens als ik anders aan een poes ko men en aan zo'n fijne de ken? En dan die mooie bal! Wat zal mijn kleine Dorus blij zijn." Wie Dorus was? Het kleinzoontje van de oude marktvrouw uit de lapjes- kraam. Hij was dolgelukkig, toen grootmoe 's avonds met zo'n prachtige bal naar huis kwam. En grootmoe was zelf niet minder blij. Ze had altijd graag een poes willen hebben en die deken was heerlijk voor de kou. „Het werd me allemaal zo maar toegeworpen" zei ze lachend en dankbaar voeg de ze daaraan toe: „nu heb ik heus niet veel meer te wensen". Er waren er nog drie, die dat zeiden en dat waren. de lapjeskat, de lapjesdeken en de lapjesbal. Eindelijk werden ze weer goed be handeld, eindelijk waren ze in ere hersteld. „Had ik het niet gezegd van Lapland?" vroeg de bal nog menigmaal en dan knikten de twee an deren instemmend. „Want dat ze in een doodgewone marktkraam waren binnen gegaan in plaats van Lap- jesland, dat hebben ze nooit begrepenl V Op 15 Juni 1953 bestaat „Herwonnen Levenskracht" veertig jaar. Over de wijze waarop dit feit herdacht zal ivorden, kan thans uiteraard nog weinig gezegd worden. Wel staat vast, dat aan de feestviering een grote propagan- da-actie zal voorafgaan. Deze actie, zo vernemen wij van de heer H. J. Vuister, alg. secretaris van H. L. te Utrecht, is nodig om de financiële basis te geven aan de zo nood zakelijke uitbreidingen. Herwonnen Levenskracht staat n.l. op een keerpunt van haar geschiedenis. Van een vereniging tot bestrijding van de tuberculo se is ze thans reeds geworden tot een vereniging ter bestrijding WASHINGTON Harry Truman blijft maar best. In het dorpje Epharata heeft hij de herinnering opgehaald aan de grote Democraat William Jennings Bryan die eens een rede zou houden in 'n plaats je in Missouri, waar geen po dium was. Hij liet toen een meststrooier naar buiten rij- 1 den, klom er op en zei „Dit is nu de eerste maal in mijn leven dat ik vanaf een Repu blikeins podium spreek." WENEN Dertien jonge lieden hebben in hun vrije tijd het koperen dak van kas teel Laxenburg gestolen, een vroegere keizerlijke zomerre sidentie waar nu Sovjet-auto riteiten in en uit lopen. MUNCHEN Ter gelegen heid van de „Oktoberwoche" kwam een bedelaar zonder benen met zijn eigen „Mer cedes", zijn chauffeur en zijn huishoudster uit Stuttgart over. In een paar uur tijd had hij 139 mark in klein geld op het feestterrein bij elkaar toen werd hij gearresteerd. PARIJS In Bosmarceau- les-Mines in het departement Creuse is een reuzenpadde- stoel gevonden, 1 meter 20 hoog, met een omvang van 2 meier 40 en een gewicht van vier kilo. JEN A „Zeiss-Ikon"nu achter het IJzeren Gordijn, heeft een filmcamera gecon strueerd, die 3000 opnamen per seconde kan maken en 'n kogel in zijn baan kan foto graferen. Als de camera daar voor gebruikt wordt, rolt de film met een snelheid van 100 kilometer per uur door het toestel. van volksziekten en ter bevor dering van de volksgezondheid. Bekend is de mogelijkheid, die rustbehoevende moeders hebben, om een tijd op „Nieuwenoord" door te brengen. Met ingang van 15 October a.s. zullen ook rust- behoevenden mannen van „Nieuwenoord" gebruik kunnen maken. Verder is onlangs besloten om vanwege H.L. aan de ouders van suikerzieke kinderen een gelde lijke bijdrage te "geven voor hun uitzending naar koloniehuizen, waar men zich gespecialiseerd heeft op de behandeling van de jeugdige zieken. Ruim 100.000 leden van de K. A.B. zijn reeds donateur. De heer Vuister meent daarom te mogen zeggen, dat de overigen en dat zijn er altijd nog 230.000, ook donateur dienen te worden, In 1951 bedroeg de totale opbrengst van donaties en acties meer dan f 400.000.—. Ter voorbereiding van de „Feest-actie" gaat H.L. beginnen met het beleggen van een serie kringvergaderingen. De eerste, die voor Rotterdam en Den Haag, heeft op Zaterdag j.l. reeds plaats gevonden. Verder zullen kringvergade ringen plaats vinden o.a. te Roo sendaal op 11 Octaber en in Alkmaar op 18 October, in Den Bosch en in Utrecht op 25 Octo ber; in Eindhoven op 8 Novem ber; in Leeuwarden op 15 No vember; in Groningen op 29 No vember en in Oostburg op 13 No- December. Alle vergaderingen beginnen des middags om half 3. Sovjel-nota STOCKHOLM De Zweedse regeringsleiders en parlements- vertegenwoordigers zullen deze week bijeenkomen om de ant- woord-nota van de Sowjet-Unie op de beschuldigingen van Rus sische spionnage in Zweden te be studeren. 'sGRAVENHAGE Een com missie van belastingdeskundigen die is vastgesteld door de drie middenstandsbonden in samen werking met de Bedrijfsgroep Detailhandel, heeft zich, mede naar aanleiding van een aantal i rapporten dat door haar is uit- I gebracht, beraden over de wijze waarop de noodzakelijke verlich ting der lasten van dc midden stand kan worden bereikt. Op de eerste plaats zijn er sommige sociale verzekeringen waarbli zich de moeilijkheid voordoet, dat de premiën, die be taald moeten worden niet mogen worden afgetrokken van het be drag, waarover inkomstenbelas ting moet worden betaald. Daar naast zal echter inkomstenbelas ting moeten worden betaald, over de te genieten uitkeringen Hier is dus inderdaad sprake van een dubbele belastingheffing. Het advies van de commissie luidt, dat bevorderd zal dienen te worden, dat de premiën waarvan hier sprake is afgetrokken kun nen worden van het bedrag waar over belasting verschuldigd is. Verder zijn nog steeds geen voorzieningen getroffen met be trekking tot de belasting die, evenals bij overdracht of iiqui- Idatie van de zaak. bii overlijden van de ondernemers wordt gehe ven van de in de onderneming 'aanwezige „stille" resérves. Die reserves vertegenwoordigen vaak in werkelijkheid in het geheel geen winst en zijn dan het ge volg van de waardevermindering van het geld. Dit betekent, dat ook, bii voort zetting van de onderneming door de weduwe of de kinderen extra belasting moet worden betaald. Op een zo ongunstig mogelijk ogenblik dus, worden gelden aan de onderneming onttrokken. De Bonden achten het noodzakelijk, dat er een einde komt aan het belasten van schijnwinsten. i Zij zouden het voorts daarheen willen leiden, dat bedoelde reser ves bii voortzetting van de on derneming door de weduwe of de kinderen van de overleden ondernemer ook verder onbelast blijven tot het ogenblik van een eventuele overdracht of liqui datie van de zaak. Voor wat de vereveningshef fing betreft achten de Bonden het vooral onbillijk, dat deze be lasting verschuldigd is ongeacht het bedrijfsresultaat en dat zii speciaal de productiefactor ar beid belast. De belasting betekent boven dien een extra belasting voor ondernemingen die werknemers in dienst hebben. Naast de in komstenbelasting moet derhalve door deze ondernemers, nog een extra belasting betaald worden, zodat zij zwaarder belast worden dan niet-ondernemers met een zelfde inkomen. Het ontwerp van de „Wet op de Omzetbelasting 1952" hoeft de strekking de detailhandel van omzetbelasting vrij te stellen. Van bevoegde zijde is evenwel herhaaldelijk gesproken van een tegemoetkoming aan de midden stand door wijziging van de Om zetbelasting. Deze belofte dient te worden ingek «t De Middenstandsvakcentralen zullen dan ook hun invloed aan wenden om ook voor de andere dienstverlening en vervoer al thans verlichting van de omzet belasting te verkrijgen. Eveneens zijn de Bonden van mening, dat een algehele tech nische herziening van de Inkom stenbelasting noodzakelijk zal ziin en wel met name voor wat betreft belastingvrije reserverin gen de eventuele verruiming van verliescompensatie, belastingver laging voor in het bedrijf blij vende winsten en extra belasting op de winst boven de 8000 gld. MEN MOET het een net zo goed zeggen als 't ander. Wanneer er geklaagd is en wordt over de propaganda methoden van de K.V.P., dan is het billijk, en zelfs kan het heil zaam zijn, er ook eens de aan dacht op te vestigen, als de K.V.P. iets goeds doet. Tot dat goede re kenen wii het speciale nummer van de „Opmars" van 3 October j.l., dat niet alleen een extra om vang, maar ook een extra-inhoud heeft. Wii vermelden hier een paar van de voornaamste artike len. om een indruk te geven van wat er te koop is. Het „Opmars - nummer opent met een artikel van kolonel Fens over het vraag stuk van de Europese verdediging en het gelijk recht daarop van alle landen. Dr. Mol, medische specialiteit van de KVP-fractie, waarschuwt tegen een dagblad artikel in zake de volksgezond heid. Men loopt te hard van sta pel, verzekert hij. Er wordt geen aanslag op de huisarts gepleegd, en er is geen sprake van sociali satie van de volksgezondheid. Dan is er een bijdrage over „sterkte en zwakheid van de christen-demo- craten van Europa en een artikel over „terreinverlies voor het katholiek onderwijs, met dezelfde 'gegevens, als die wij Zaterdag j.l. in de Kroniek aanhaalden. Zeer bijzonder willen wij noemen een uitvoerig artikel van drs. Quaed- vlieg over „De weg naar Vrijheid" waarin de verschillen in uitgangs- ounten tussen P.v.d.A.katholie ken en KVPkatholieken worden behandeld. Vooral de lezing hier van wij zullen er elders in dit nummer iets aan ontlenen be velen wij sterk aan. Naast een gedegen artikel van prof. Romme over de gezinspolitiek, waarin 'n antwoord wordt gegeven aan het „Vrije Volk", verdient de rubriek der jongeren de aandacht, evenals een beschouwing over de rede, welke Bernard Verhoeven hield op een conferentie van „Ter Elf der Ure". Het is een goede „Op mars", die ruime verspreiding en belangstellende lezers verdient. Van de zijde van het Indone sische Hoge Commissariaat in Den Haag heef men meegedeeld, dat het ontslag, dat 54 Neder landse ambtenaren is aangezegd, moet worden gezien als de eer ste faze van de uitvoering der reorganisatieplannen, zoals deze werden opgesteld door de Missie- Darmasetiawan, die onlangs een maand in Nederland vertoefde. Deze ontslagen betreffen en zullen in de toekomst betreffen, die Nederlandse ambtenaren bii het Indonesische H.C., die door Indonesiërs kunnen worden ver vangen. de ambtenaren, die de Nederlandse regering destijds heeft „uitgeleend" en de werk krachten, die door de voorgeno men centralisatie der Indonesi sche kantoren in Den Haag alleen ziin er 17 overbodig zullen worden. Als achtergrond van deze maatregelen moet worden gezien de bezuiniging waarop in ver schillende kringen in Indonesië reeds herhaaldelijk is aangedron gen, het op Indonesische leest schoeien van de Indonesische vertegenwoordiging in Neder land. vooral ten aanzien van de politieke militaire en voorlich tingsdiensten en voorts het stre ven de werkzaamheden van het H. C. te beperken tot de eigen lijke ambassadewerkzaamheden. Er werd nog de nadruk gelegd op het feit. dat de reeds getrof fen en nog te treffen maatrege len geen politieke - achtergrond hebben.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3