RADIO PAULA Naar de Columbiafilm „Paula'' De Zwarte Pagina Buitenlanders over liet algemeen zeer tevreden over Nederland Onze veeltaligheid en goede keuken geprezen UW PUZZLE Vooruitzichten zijn goed voor Missie in Indonesië Financiën en Economie DINSDAG 7 OCTOBER 1952 Resultaat A.N.V.V.-enquête programma HOOFDPIJN? Druiveiiteelt dit jaar verliesgevend voor vandaag Mgr. Albers sprak tot St. Melcinia- leden Radioster gewond BOND TOT REDDEN VAN DRENKELINGEN 35 JAAR Praedicaat Koninklijke verleend Koerswaarden der aandelen in September gedaald Verslag Brandmaatschappij Amsterdam van 1790 Beursoverzicht DIRECTORIUM VAN DE STICHTING 1853—1953 i'ugina 4 Tal van bijzonder vleiende uitlatingen over ons land vindt men bij een ivillekeurige greep in de grote stapel A.N.V. V.-enquête-formulieren, welke tegenwoordig aan vele buitenlandse touristen bij hun vertrek worden uitgereikt. Bij steekproeven in de tweede jaargangvan deze en quête, komen aardige, naast in onze ogen ivel een beetje vreemde opmerkingen naar voren. In de doorsnuffelde stapel zaten beoordelingen van touristen uit Canada, En geland, Hongkong, de Verenigde Staten en Scandinavië. Tot de invullers behoorden za kenlieden, advocaten, leraren, studenten, huisvrouwen, schil ders musici en tal van andere categorieën. Vrijwel allen jui chen over de schoonheid van cxns land, de vriendelijkheid van ons volk, de reinheid, de bloe men, de musea, onze veeltalig heid en de goede keuken. Het klimaat komt er over het alge meen minder goed af, evenals het verkeer, dat door vele bui tenlanders in onze steden le vensgevaarlijk wordt geacht, speciaal door de geweldige stro men fietsers. Hoewel zeer velen der onder vraagden geen klachten hebben, wordt toch een aantal suggesties gedaan, dat voor belanghebben den in de Horecabedrijven en he V.V.V.-wezen interessant zal zijn. Vruchtensap en ijswater. Ten aanzien van hotels wordt dikwijls de opmerking gesigna leerd, dat er zeep op de kamers moet zijn, geregelde heetwater- voorziendng en liefst zoveel mo gelijk badkamers of douches. Of schoon het eten goed wordt ge vonden, zouden vele Amerika nen toch graag wat meer rauwe groente en fruit op het menu zien en, zo mogelijk, vruchten sap bij het ontbijt. De karaf met ijswater wordt meestal alleen op verzoek gebracht, hoewel het algemeen bekend is, dat Ameri kanen verzot zijn op dit koele vocht bij de maaltijd. Verbazing wekt de langzame manier waarop in menig restau rant de rekening wordt gepre senteerd. De Nederlandse restau rateur gunt zijn clientèle gaarne wat rust na een copieus diner. In Amerika is het direct „boter bij de vis". Sommige toeristen WOENSDAG 8 OCTOBER HILVERSUM 1, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Levensba lans', hoorspel; 12.05 Alt en piano; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Gramofoon muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 „Met PIT op pad"; 13.20 Mandoline-orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Kamer orkest en solisten; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Jeugdconcert; 15.40 Harpensemble; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Suri naamse volksmuziek; 18.15 Gees telijke liederen; 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. G. L. Smit Sibinga: „Grepen uit de evolutie van het leven op aarde: De geologische Middeleeuwen"; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbespe- king; 19.25 Gramofoonmuziek; schijnen de Hollandse hoffelijk heid op dit punt niet bijster te waarderen. Ook de „exclusief- inclusief" affaire bij de „tip" schijnt niet voor iedereen dui delijk te zijn geweest. In de ene zaak is het „prijzen inclusief zo veel percent bediening", in de andere „prijzen exclusief zoveel percent'. Men wenst meer lijn en eenheid in dit systeem. Over het algemeen wordt de voorkomendheid van ons winkel personeel geprezen. Ten aanzien van trips wordt in vele gevallen gevraagd om meer plattegronden en om gidsen, ook met historische achtergrond. Doorgaans worden politie en douane zeer geloofd. Commercialisatie Marken en Volendam komen er in vele gevallen slecht af Enige malen treft men de woor den „commercialisatie en dege neratie" aan. Iemand schrijft: „Ik geloof dat de inwoners het minstens even vervelend vonden als wij, dat ze daar zo te kij'k stonden". Meer gegevens over buitenhotels Minnaars van het landschap vragen meer gegevens over bui tenhotels en -restaurants. Som migen zouden liever in pensions gelogeerd hebben, omdat ze zo iets gezelliger vinden. Anderen dringen aan op een scherpere of duidelijker klassificatie van hotels en restaurants. Ze wer den uit de gegevens niet wijs. Een hele hulp waren echter de menu's met prijslijsten, die bij de deuren van vele eetgelegen- heden hingen. Op twee formulieren uit de stapel trekt men van leer tegen taxichauffeurs die, ondanks de bedragen op de meter, sterk overvroegen. „Maar ja", verzucht een van hen, „alleen in Londen zijn alle taxichauffeurs correct en nergens anders op de wereld'.' Tegenover deze opmerking staan tal van waarderingen voor hof felijkheid van andere chauffeurs, van portiers en ander bedienend personeel. Te veel verdeeldheid. Een student, die een half. jaar in ons land was, heeft stomver baasd gestaan over de politieke en religieuse verdeeldheid, die zich naar zijn smaak te veel in het dagelijkse leven manifes teert. Hoewel hij zich in Neder land best thuisgevoelde, vindt hij ons toch te veel „klassebe- wust". Op andere formulieren vindt men ook wel de opmerking dat hotel- en restaurantpersoneel doorgaans keurig is, maar te weinig vlot, te stijf, vriendelijk, maar niet vriendschappelijk. Deze opmerkingen komen uit Amerikaanse hoek. Naast deze suggesties over in buitenlandse ogen onvolkomen heden, staan tal van prijzende opmerkingen. Het woord „ex cellent ontbreekt op vrijwel geen enkel der gelezen formu lieren. Een vrolijke Amerikaanse ad vocaat heeft hier bijzonder ge snoten. Hij schrijft onder de vraag, waar hij het meest van hield, dat zulks het bier was. Voorts geeft hij onder sugges ties om het toerisbenverblijf hier te veraangenamen" de raad om deze toerist „niet zoveel goed eten en zoveel bier voor te zetten. Het maakt hem niet al leen zo rond als een bierton, Qrhiprtenti?' -m Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnharde Hoofdpijncabletien- Koker 80 cc. maar bezorgt hem ook spijt als hij weer naar huis moet gaan." Asbakjes favoriet. Souvenirs nam deze bezoeker niet mee, behalve asbakjes, de hij bij zijn reis door heel Spanje, Frankrijk, Duitsland en Neder land „mee kon pikken". Een Amerikaanse jongedame vindt het enquêteformulier reeds het beste bewijs dat Nederland het oprechte verlangen toont om het de toerist naar de zin te maken. Dat alleen al geeft de toerist het verlangen om terug te komen, meer van hqt land te zien en zijn vrienden op die tocht mee te nemen. Zeer velen beloven trouwens terug te komen. Een Caldfor- nische schilder schrijft: „Ik ver lang er nu al naar om over een jaar of twee terug te komen". Ziedaar een aantal antwoorden op het Nederlandse begrip „Wel kom vreemdeling" .Slechts één miskent onze veeltaligheid en zegt „More people should speak American" De teelt van in kassen gestook te druiven is in het afgelopen seizoen verliesgevend geweest Deze druiven haalden bij ver koop de productiekosten niet. Ook de teelt van druiven in de koude kassen is, blijkens mede deling van de Ned. fruittelers organisatie, niet rendabel ge weest. De teelt van „koude" drui ven, waarvan de afzet bijna voor bij is. was tot dusverre ook ver liesgevend. Men vraagt zich af in hoeverre de tegenwoordige productiekosten het, bij de marktsituatie en de koopkracht van de consument, nog mogelijk zouden kunnen ma ken om kasdruiven lonend te telen. DOOR HET VENSTER Een van de oefeningen, die het meest verwaarloosd wordt is het gewetensonder zoek. En toch is er niets be ters om het zieleleven op peil te houden dan juist dat gewetensonderzoek. Het geeft een helder inzicht in de te kortkomingen, waar men anders zo gemakkelijk over heen kijkt: het doet de mens plannen maken om ziin le ven beter af te stemmen op God. Dit gewetensonderzoek is in het avondgebed ver werkt maar de meesten le zen er overheen. Is dat mis schien de reden, waarom de mens, ondanks ziin goede be doelingen dor blijft? SACERDOS De apostolisch vicaris van Ma- lang, Mgr A. Albers heeft één dezer dagen voor de leden van het Sint Melania-missiewerk een 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 optimistisch beeld gegeven van de Gramofoonmuziek; 20.00 Radio krant; 20.20 Internationaal or gelconcours; 21.30 „De nieuwe Wereldzee", causerie; 21.50 Amu sementsmuziek; 22.20 Gramo foonmuziek; 22.30 Intern. Evan gelisch commentaar; 22.40 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en SOS- bericbten; 23.1524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon muziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.13 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmu ziek; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Hawaiianmu- ziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Metropole-orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gespro ken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 16.05 Piano voordracht; 16.15 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.30 Orgei en zang; 17.50 Regeringsuitzen ding: Sam Pasariboe: „Oude en nieuwe klanken uit Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Militaire causerie; 18.30 Actualiteiten; 18.35 Dansmuziek; 19.00 „Het Welvaartsplan van het N.V.V." .causerie; 19.15 Gra mofoonmuziek; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Poli tiek commentaar; 20.15 Beelden uit de wereld van variété, ca baret, operette en toneel van om streeks 50 jaar geleden; 22.45 „Hoe maakt men peniciline?", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. missie in Indonesië. Met grote klem heeft Mgr vastgesteld, dat het ook nu nog alle zin heeft, om het missiewerk voor Indonesië voort te zetten. De mening, dat de hulp van Nederland niet meer no dig zou zijn. of niet meer geaccep teerd zou worden, heeft hij met grote nadruk tegengesproken. En ook de bewering, als zouden de Nederlanders in geheel Indonesië niet meer in tel zijn. is volgens hem volkomen onjuist. Nog altijd wordt tegen hen opgezien, men waardeert hen zelfs zeer, ook al kunnen zij de hoge posities van voor de oorlog niet meer innemen. Mgr stelde vast, dat het missie werk in Indonesië er geenszins slechter voorstaat dan voor de ooi log. De kerkvoogden hebben vertrouwen, dat het land in korte tijd vele inheemse priesters zal hebben, wat één van de grote vruchten is van de na-oorlogse tiid. Merkwaardig is juist het godsdienstig besef onder de Indo nesische jeugd. De priesters ont moeten juist m deze tijd de prach tigste voorbeelden van bekerin gen. De missie heeft een grote kans gekregen door het katholiek onderwijs, dat bijzonder het ver trouwen bezit van de Indonesische bevolking. Dit vertrouwen is over gegaan op alle andere instellingen. Er zijn voorbeelden, die dit be wijzen. Zoals bijvoorbeeld het ziekenhuis in Malang: het bleef volkomen leeg staan, tot de zus ters er de leiding over namen, waarna het steeds overvol is. Het meest vruchtbare terrein voor be keringen is misschien wel het middelbaar onderwijs, waar de leerlingen, die bijna allen niet- katholiek ziin, tot nadenken ko men. Daarom spoorde Mgr Albers zijn gehoor aan, om toch door te gaan met het missiewerk en om jonge idealistische Nederlanders, bezield met apostelgeest, aan te sporen, het werk van de missionarissen, hetzij als priester, hetzij als leek, te gaan steunen. „Vergeet Indo nesië niet", zo vroeg hij met aan drang, „en praat de leden van het missiewerk toch uit het hoofd, dat zij alleen nog maar voor Nieuw- Guinea moeten werken". Tenslotte sprak Mgr Albers zijn erkentelijkheid uit voor het vele goeds, door het Melania-werk ver richt. Nog altijd vormt het een machtig contact met de Indonesi sche vrouw en verricht het onver vangbaar veel werk. ROME, 6 Oct. De populaire Italiaanse radiozangeres Alma Danieli, echtgenote van de radio- orkestdirecteur Ernesto Nicelli, werd gisteren zwaar gewond toen haar auto slipte en tegen een boom reed. Buzzle 105 Horizontaal: 1. rivier in Azië: 3. amer. aloë 7. zangnoot 8. deel v.d. kachel 10. fig. uit de nuorse mythol 12. speelgoed 13. aas (eng.) 15. vogel 17. tijdrekening 18. elasticiteit 19. rivier (spaans) 20. geluid 22. bediende 23. stad in Italië 24. nevel 26. voorzetsel 28. takje 29. muzieknoot 31. voorzetsel 32. ontkenning 33. boom 34. deel v.e. week 35. spier 37. rivier in Duitsland 39. deel v.d. bijbel 40. houding 41. technische nogeschool Verticaal: 2. plaats in Utrecht 3. reeds 4. gekookt 5. spat 6. en omgekeerd. 7. bloem 9. bedstee 11. vleesgerecht 12. herleven 14. eil. in Indonesië 16. vermindering 21. stuk hout 22. familielid 25. ongerijmd 27. lekkernij 29. plaats in N. Brabant 30. stop in een vat 36. verl. toon 38. de dato OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL nr 104 Horizontaal: 1 Siam; 4 Last; 7 st; 8 motie; 10 he; 12 tap; 14 sos: 15 bed; 16 am; 18 ae; 19 kopen; 22 arken; 24 karbonkel: 25 kever; 26 serie: 28 en; 30 le; 31 sir; 33 dop; 35 non; 37 te; 38 ratel; 40 ns: 41 raat: 42 kaas. Verticaal: 1 sta: 2 am: 3 mos; 4 lis; 5 ae; 6 the; 7 stuk: 9 tol; 11 eden: 13 papaver: 15 bekeren: 17 me ren; i8 arkel; 20 oke; 21 nbr; 22 ans; 23 eli; 25 kast; 27 eens; 29 mot; 32 ier: 33 dat: 34 pek: 36 ons; 38 ra: 39 la. AMSTERDAM. De Neder landse Bond tot het redden van drenkelingen heeft Zaterdagmid dag in Krasnaoolsfcy te Amster dam ter gelegenheid van haar 35- iarig bestaan een buitengewone ledenvergadering gehouden. Dr. J. Miedema. hoofd van de afde ling Lichamelijke Opvoeding en Sport van het Ministerie van O. K. en W„ heeft op de vergade ring bekend gemaakt dat de Bond het praedicaat Koninklijke is verleend. De voorzitter van de technische commissie van de Bond. de heer J. W. van Gemen werd onderscheiden met de gou den medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. met Loretta Young en de kleine Tommy Rettig 10.) Even aarzelde Paula. Toen antwoordde ze glim lachend. „Nee maar ik had' het al gelezen". „Je weet, dat we hier wel meer dames hebben, die zich als onderdeel van het Rode Kruis ver dienstelijk maken met het opmonteren van de patiënten. Ik acht het best mogelijk dat zoiets voor jou interessant is en je een afleidende bezigheid verschaft". „Cliff heb jij dat geval in behandeling?" vroeg Paula. „Wat o, je bedoelt dat ongeluk. Ja ik heb de rapporten erover ontvangen.Wat zou je denken voel je er iets voor om je op die manier in ons ziekenhuis verdienstelijk te maken?" „Ik weet het eigenlijk niet precies. Eigenlijk wilde ik het aan jou overlaten. Zeg de kranten schreven, dat de toestand van het kind critiek is.. Paula keek hem onzeker aan. Het duurde even voordat Cliff Frazer haar antwoord gaf. „Och, dat is zo moeilijk te zeggen", zei hij tenslotte. „Sterft het kind er aan?" vroeg Paula angstig. „Paula", sprak Frazer met nadruk, „als vriend en als dokter schrijf ik je voor, dat je je aandacht moet geven aan dingen die een opgewekter karak ter hebben". „Toe, Cliff, ik zou het graag willen weten. Dat bericht in de krant over dat jongetje heeft me zo getroffen. Wat hebben jullie met hem moeten doen?" „We hebben hem moeten opereren er was een bloeduitstorting in de hersenen. Hij is er goed door gekomen, maar verder kunnen we er nog weinig van zeggen. Hij kan er in een paar dagen overheen zijn het is ook mogelijk dat zich in de komende uren een complicatie voordoet zeg, Paula, ik heb al een beslissing voor je genomen". „Nu blijkt, dat je zoveel belangstelling hebt voor onze patiënten, lijkt het me het beste, dat ik je inschakel in de „hulpcolonne" zoals wij het noemen, die de zusters helpen door het brengen van wat vrolijkheid bij de zieken. Ik ben ervan overtuigd, dat het je ligt. Ik zal de nodige afspraken maken. Wanneer kan je beginnen morgen?" „Ja, morgen, dat zou prachtig zijn", stemde Paula in. „Dat is dan afgesproken. En Paula houd contact met mij, wil je?" drong Frazer aan. „Natuurlijk, Cliff". „Kom bij me binnenstappen wanneer je er be hoefte aan hebt". „Dat doe ik beslist, Cliff. Paula reikte hem dankbaar de hand. Toen ze de deur achter zich had gesloten, bleef dokter Cliff Frazer lange tijd peinzend staan. Het gedrag van Paula gaf hem aanleiding om zich enige vragen te stellen, waarop hij het antwoord niet kon geven. Paula was blij geweest, dat de politie tot dus verre niets van zich had laten horen. Indien ze echter achter de schermen had kunnen kijken, dan zou ze hebben gemerkt, dat het politie-appa- raat wél werkte, doch zulks deed met bijzondere nauwkeurigheid. Inspecteur Dargen bevond zich namelijk op het ogenblik dat Paula een bezoek aan Frazer bracht, in het laboratorium, waar vele zaken scheikundig ten dienste van de politie worden onderzocht. Hij luisterde naar de uiteenzetting van een van de laboratoriummensen. „Het is met autolak bijna net zo als met vinger afdrukken", verklaarde de man hem. „Er zijn geen twee fabrikanten, die hetzelfde mengsel gebruiken. Er is altijd variatie in de cjiemische samenstelling. Ik heb deze lak vergeleken met de monsterboekjes die wij bezitten. Het is bijzonder interessant ik zal u eens wat laten zien. Kijkt u goed". Inspecteur Dargen boog zich voorover. De labo ratorium-assistent liet hem een bladzijde uit een catalogus zien met allerlei groene kleuren en een stukje lak het stukje, dat men op de kleren van het overreden kind had gevonden. „Naar mijn mening lijken ze precies op elkaar", merkte de inspecteur op. „Juist", zei de lab-man, „dat is ook onze mening of liever, het is onze overtuiging". „En tot welke conclusie komen jullie nou", informeerde Dargen. „De lak is van een groene Ford jaar 1951". „Dat is alles wat ik weiten wilde. Bedankt en tot ziens".. Inspecteur Dargen haastte zich weer weg. Paula zou zich met zeer gemengde gevoelens naar het ziekenhuis hebben begeven om haar taak als helpster van de verpleegsters op zich te nemen, als ze geweten had waar inspecteur Dargen dankzij zijn nasporingen was achter gekomen. Maar zij kende inspecteur Dargen niet en de politieman had er op dat moment geen vermoeden van wie de dame was, die hij reeds twee dagen zocht. Paula was al een paar uur met haar nieuwe taak bezig, maar voelde zich toch nog als een kat in een vreemd pakhuis. Bovendien was het niet zo, dat ze zich zonder meer naar de afdeling kon begeven waar het kleine slachtoffer lag, dat feite lijk de oorzaak was van haar aanwezigheid in het ziekenhuis. Binnen het raam van de discipline moest ze eerst allerlei instructies in ontvangst nemen en zich bewegen op die afdelingen van het grote ziekenhuis, die haar door de hoofdzuster werden aangewezen. (Wordt vervolgd). Paula moest zich bewegen op die afdelingen van het grote ziekenhuis, die haar door de hoofdzuster werden aangewezen. De slapte ter beurze in de maand September is met een koersdaling gepaard gegaan, vooral wat de Indonesische en Petroleumaandelen betreft. De nominale waarde van alle ter beurze te Amsterdam genoteerde aandelen steeg met f5 mill, tot f 3.533 mill., doch de koerswaar de daalde van f 6.249 millioen tot f 6.217 millioen. De Indonesische aandelen bleven met f 626 mill, nominaal onveranderd, doch daal den in koerswaarde met f 23 mi.l. tot f 393 mill. Ook de petroleum aandelen bleven nominaal onver anderd. nl. f 939 mill., maar de koerswaarde kwam van f 2.994 mill, op f 2973 millioen. De stijging van f 5 mill, nomi naal komt voor rekening van de Nederlandse aandelen, waarvan de nominale waarde per 30 Sept. i.l. f 1.968 bedroeg, tegen f 1963 mill, oer eind Augustus. De koerswaarde van deze aandelen steeg met f 12 mill, tot f 2851 millioen. De gemiddelde koers van alle aandelen was 176 per 30 Sept., tegen 177 per 29 Aug. De Brandmaatschappij te Am sterdam van 1790 N.V. heeft 1951 afgesloten met een winst van f 459.408 (f 468.285). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 7 pet. Het bruto oremie inkomen is geste gen van f 5.147.000 tot f 6.023.000 Alle afdelingen hebben tot deze stiiging bijgedragen. AMSTERDAM, 6 Oct. Een vrij vaste stemming voor Kon. Olie heeft deze Maandag ervoor gezorgd, dat de nieuwe week over het algemeen niet ongun stig is ingezet. Het al dan niet aanwezig zijn van buitenlandse vraag in de oliehoek is nog steeds zeer belangrijk voor de koersvorming. Toen deze vraag dan ook inderdaad merkbaar was, stelde de koers zich ge makkelijk bijna twee punten hoger op 320. Ook de voortge zette belangstelling voor amor- tisatiebewijzen, in het bijzonder voor Lappen Nedam, verleende de markt vanmiddag enige fleur. Laatstgenoemde boekte Vrijdag reeds een avance van circa f 8, waaraan vandaag nog een zelfde bedrag werd toegevoegd. Geslo ten werd op f 88. Ook aandelen Nedam en andere waardepapieren in Amerikaanse hypotheekban ken waren vandaag aan de vaste kant. Amortisatiebewij- zen gemeenschappelijk eigen dom verbeterden een kleinigheid, in die van Reineveld mocht we derom geen notering worden gemaakt. Dit zijn 'vanmiddag wel de twee belangrijkste gebeurtenis sen ter beurze geweest. In na volging van olie's bewoog ook de industriemarkt zich op iets hoger niveau, doch overal be perkten de koers verbeteringen zich tot fracties en han de han del weinig om het lijf. De scheepvaartsector trok eveneens een kleinigheid aan, doch overi gens was het hier van hetzelfde laken een pak. „Aan cultures valt nog geen goed te doen", zo merkte een hoekman in deze aandelen op en vandaag was de stemming dan ook wederom aarzelend en amper prijshoudend. Alleen Vorstenlan den cultuur trok in een open hoek ruim een punt aan in ver band met de niet ongunstige Ïiroductiecijfers. Bij de meeste eidende soorten bleven de no teringen van Vrijdag op een fractie na gehandhaafd. Certifi caten Deli verloren ruim een punt. Guldensbeleggingen in feite onveranderd. Mr. F. J. van Thiel afgetreden Wegens zijn benoeming tot minister voor Maatschappelijk Werk, is Z. Exc. mr. F. J. van Thiel afgetreden als lid van het Directorium van de Stichting 18531953, welke de viering voorbereidt van de Eeuwher denking van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Neder land (100 jaar Kromstaf"). Tot het Directorium zijn toegetreden de heren H. J. van Doorne te Deurne en M. M. A. A. Janssen Fzn. te Zeist. (Advertentie) f TlfTT/" Niet krabben. De helder I I". I I l\ vl°eibare D. D. D. kal- W XJ VJ XV meert de Jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep ln de huidporiën. geneesmiddel tegen 'mm Yfe HUIDAANDOENINGEN MWtMWmMWm Naar de gelijknamige film uitgebracht door Europa-Columbia Film 5) Ze stond op en baande zich door de dansende „eenzame har ten" een weg naar de uitgang. Chapman keek haar na. Zijn blik voorspelde niet veel goeds. Inmiddels was handleider Ed wards voor de microfoon gaan staan en terwijl de trompettist door enige luide kreten op zijn instrument om aandacht vroeg, stak Edwards van wal: „Vrien den, broeders en zusters in de Eenzame Hartenclub. Ik heb geweldig nieuws voor u een levend bewijs voor het feit dat deize club veel meer betekent dan alleen de naam. Eerst wat anders voelt u er iets voor kennis te maken met de man, die kan worden beschouwd als de stichter van uw club?" Een luiid applaus bewees, dat dit voorstel werd toegejuicht. Mark was naderbij gekomen en stapte, ingevolge het van tevo ren afgesproken programma, op het podium. Edwards wees met een breed gebaar naar hem en zei: „Mijnheer Mark Chapman, hoofdredacteur van de New York Express. Richt de schijn werper op hem Het licht in de zaal werd ge dempt en het felle licht van een schijnwerper zette de omvang rijke gestalte van Chapman in het centrum van de belangstel ling. Van alle kanten klonken er luide toejuichingen, die Mark als een echte dictator in ont vangst nam. Hij gebaarde naar allen kanten, hield hier plotse ling mee op, maakte een ge biedend teken naar de spotlight man, die ogenblikkelijk deze schijnwerper van hem afwend de en de zaal weer in het volle licht zette. Chapman was een psycholoog, een massa-psycho loog. Juist dit abrupte teken om niet ter wille van zijn po pulariteit de avond op te hou den zou bij de massa n prettige indruk achterlaten. Hij verwij derde zich naar een der hoeken van de zaal, terwijl Edwards nu voor het forum het spelletje met het eerste paar van die avond, Mary en Joe, voortzette. Chapman overzag de grote menigte en hij voelde zich vol daan. Elke aanwezige was een lezer en het succes van deze avond zou betekenen: mondre- olame en nog meer lezers. „George! George Grant! Ja je bent het!" Onaangenaam verrast, eigen lijk meer geschrokken, keerde Mark zich half om. „Chariotte!" Hij noemde met gesmoorde stem de naam van de vrouw van middelbare leeftijd, die voor hem stond. Zij zag er uit als iemand, die zich speciaal voor deze feestavond had aange kleed met de bedoeling zich wat vermaak te scheppen. Op haar japon bengelde het in hartvorm uitgevoerde insigne van de Een zame Hartenclub. „Dat ik je hier moet vinden!" sprak ze met korte tussenpozen. „En ik dacht niet anders of je was dood." Chapman had intussen zijn zelfbeheersing teruggekregen. Hij keek haar bijna minachtend aan en zei: „George Grant is dood." Deze opmerking bracht een droeve glimlach op het gezicht van de vrouw. „Ja, dat heb ik juist gehoord. Jij bent. Chapman greep haar bij de arm. „We kunnen hier niet pra ten", beet hij haar toe met een snelle blik naar zijn gasten. „We kunnen naar mijn huis gaan", stelde Charlotte voor. „Het is hier vlak in de buurt. We hebben een boel te bepra ten, George." „Ga naar buiten", beval Chap man gejaagd. „Ik ontmoet je bij de zijuitgang." De kamers van Charlotte la gen inderdaad slechts tien mi nuten verwijderd van het. ge bouw, waar het Eenzame Har- tenfeest in volle gang was. Al les wees erop, dat de vrouw het lang niet breed had. Onderweg had ze slechts enkele woorden met Chapman gewisseld. Ze sprak hem daarbij steeds aan met George begrijpelijk want hij was haar echtgenoot, die ze in jaren niet had gezien! In de kamer bleef hij staan uitdagend. Ze ging zitten, haar gebaren waren vermoeid. Ze keek hem aan. „De jaren zijn je blijkbaar gunstig gezind geweest. Hoe lang is het nu sinds je ver dween. „Wat geeft dat allemaal", viel Mark haar ruw in de rede. „Nu heb je me eindelijk gevonden waf wil je van me?" „Zouden we niet even van ge dachten wisselen?" vroeg Char lotte onzeker. „Vooruit dan maar gebruik geen omwegen!" „Hoe noemden ze je ook weer op het bal Mark?" „Ja, Mark Chapman." „Wanneer heb je je naam ver anderd George onmiddellijk nadat je mij verliet om er voor te zorgen, dat ik je niet zou vinden? Je wist natuurlijk dat ik toen nog zó veel van je hield, dat ik eindeloos naar je zou zoeken, is het niet zo, George?" „Vooruit!" gebood Chapman, terwijl hü enige ongeduldige stappen in haar richting deed. „Voor de dag er mee wat wil je?" Ze was gaan staan en stond tegenover de grote man, die haar vijandig aankeek. Hij maakte een bruuske beweging naar zijn binnenzak. „Hierheb je geld nodig? Daar heb je wat!" Hij duwde haar een pakje bankbiljetten in de handen. Charlotte keek er naar en zij richtte toen haar blik vol af schuw op Chapman. „Geld? Is dat een afbetaling?" Ze lachte. „Hoeveel voor het verdriet van 'n gebroken hart?" „Charlotte schei uit met dat gejammer!" Venijnig klonk dit bevel uit Ohapmans mond. De vrouw daarentegen wond zich meer en meer op. „Mensen die jou geen voor deel opleveren, hangen je altijd de keel uit, nietwaar, George?" „Ja, vervelende creaturen en nietsnutten daar ontdoe ik me altijd van". Charlotte stond nu vlak voor hem. Ze schreeuwde hem in 't gezicht: „En daarom heb je je van mij ook ontdaan!" (wordt vervolgd) im

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4