Indonesië streeft naar Tussen organ en persoonlijkheid Rapport over Duitse gevangenen in ons land Thunderjets hoeken ISederlands succes reorganisatie defensie Deviezen voor emigranten in tuchtoefening Ardent' De gratie voor Lages Scheidsrechter v. Vught geschorst Journalist, een eigenaardig vak „GROSSIERS VAN HET WOORD" zonder val van regering Scheepsberichten Pagina 5 VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Oversteekplaats voor voetgangers Geeft op alle borden acht die in Uw belang ztfn aangebracht. K.N.V.B. MAAKT ZICH BELACHELIJK 13 MILLIOEN LUCIFER- DOOSJES VERKOCHT Voor Kon. Wilhelmina- fonds AMSTERDAM, 6 Oct. De verkoop van de K.W.F.-lucifers bliikt ook in de maand Septem ber in stijgende liin te ziin ge gaan. Werden gedurende de eer ste drie maanden ruim 10 mill, doosjes verkocht, in de 4e maand September, werden alleen reeds 3.500.000 doosjes omgezet, zodat in vier maanden tij ds ruim 13.500.000 doosjes KWF-lucifers zijn verkocht, wat voor het Ko ningin Wilhelminafonds zonder twijfel een verheugend resultaat te noemen is. De Zondag te IJmuiden gespeelde voetbalwedstrijd tussen Stormvogels en Go Ahead eindigde in een 62 overwinning voor de Umuidenaren. Doelman Kraak heeft tijdens een aan val van Go Ahead de bal tot hoekschop verwerkt. De nieuwe behuizing van het „Institute of Social Studies" zal op 14 October a.s. officieus worden opengesteld, in het voormalige Paleis Noordeinde te Den Haag. De verbouwings werkzaamheden zijn thans nagenoeg gereed, de laatste hand wordt gelegd aan het gereed maken van het interieur. Op de foto links ziet u de voorbereidingen in de Indische Zaal; rechts: één der beelden in de Indische Zaal wordt schoongemaakt. „Bij het overwegen van het harde iverk en de kleine glo ries van onze voorgangers in de journalistiek, komt de vraag op, of het ons in sommige opzichten toch niet heter ging, toen het ons slechter ging. Staat niet tegenover de maatschappelijke erkenning en verzekering van ons be roep de verflauwing van het individuele besef van een roeping? Concentratie van techniek en sociale organisatie dreigen de persoonlijkheid te verdrukkenaldus sprak prof. L. F. G. M. Schlichting, hoogleraar aan de R. K. Universiteit, in zijn tafelrede bij het gouden feest van de Kathlieke Nederlandse Journalistenkring. „De journa list, zo vervolgde hij, wiens stamvaders zijn de koopman, de politieke agent en de liedsjeszanger, heeft een zeer eigenaardig vak." Een journalist heeft de be hoefte om iets aan het publiek mee te delen, om iets tot vele an deren te zeggen. Dit stelt hem apart. Alleen een zéér ongewoon man treedt in de journalistiek als „gewone man." op. Hij ge looft, dat hij spreekt tot een groep en namens een groep. Hij schrijft niet: „Ik begrijp er niets meer van" maar: „Wij begrijpen er niets meer van". Hij spreekt op zekere wijze met de stem van de gemeenschap; hij schrijft voor. maar ook uit een groepsverbon- denheid. Studie en onderzoek vervolmaken een oorspronkelijk instinct. Dit is niet te bewijzen; maar daarop berust de wezen lijke, de innerlijke vrijheid van ons beroep. „Geen opdracht" Deze gemeenschapsfuctie heeft geen opdracht van enige georga niseerde gemeenschapsinstantie van node en kan zich ook niet door zulk een opdracht laten binden. Dit is een geloof, dat door de buitenwereld doorgaans niet wordt gedeeld- en dat in onze dagen steeds meer in het gedrang komt. Een journalist heeft nu een maal, om het stukje, dat hij ge schreven heeft onder de ogen van zijn lezers te brengen, de bemiddeling van een technisch apparaat nodig. Hieruit komen wel eens conflicten voort. Maar tegenover het gebrek aan waar dering voor het éénmalige van onze creatieve werkzaamheden; dat wij misschien wel eens bij een directie menen waar te ne men, zouden wij dan de geest drift kunnen stellen, waarmee eenzelfde directie in haar pro paganda onze pennevruchten on misbaar noemt voor eenieder, die het leven ten volle genieten wil. Achter uw rug prijst zij u hoger, dan gijzelf het zoudt durven doen. Spanningen Naast de spanning tussen com merce en journalistiek is er een nieuwere, n.l. die tussen sociale organisatie en de persoonlijkheid van het beroep. Naast de koop man is het thans ook de poli tieke agent, die de liedjeszanger in het nauw drijft. Hier komt het organisatorische in conflict met het spontane. Wij zullen waakzaam moeten zijn tegen ieder streven, dat de functie van de journalist in de maatschappij tot een secundaire zou willen maken door hem in plaats van een oorspronkelijk en spontane stem tot een spreekbuis van het reeds georganiseerde stelsel te maken. Hier komt de verantwoorde lijkheid van de journalsit naar voren. Deze speelt zich af tus sen de pen en het papier, tus sen het hoofd en de schrijf machine. Verantwoordelijk Bij elke „mededeling", welke hij neerschrijft, al zijn het nog zulke feitelijke dingen, geeft de journalist iets van zich zelf mee en wel zoveel, als waarvoor de vernemer ontvankelijk is. Het is op het ogenblik, dat de journa list, zoals de Fransen zeggen, zijn papier zwart maakt, dat zijn verantwoordelijkheid werkt. Wat hij in zijn woorden legt, weet dikwijls hij alleen. Hoe waar achtig hij is. hoe toegewijd, hoe moedig óf hoe laf hij weet het helemaal alleen. Het ligt mis schien in. de keuze van een woord, in de loop van een zin; maar: het is een mededeling en zij bevat niets meer en niets anders al zou het anders schijnen dan wat er werkelijk in is neergelegd. De vernemer haalt het er op een of andere wijze precies uit, of hij haalt er niets uit, omdat er niets in was. De journalisten zijn de gros siers van het woord; zij brengen het in omloop. De waarachtig heid en de eerbied, waarmee hij de taal hanteert, draagt hij vol ledig over op zijn lezers. De ont vankelijkheid van de lezer be antwoordt in gelijke mate aan de waarachtigheid van degene, die meedeelt. „As in de mond" Daarom doen sommige stuk ken, waarover ze ook mogen handelen, ons op een inwendige wijze goed; daarentegen zijn er andere, misschien technisch per fect geschreven, die als as in de mond zijn. Zoveel ruimte en eerlijkheid, zoveel geloof en hoop en liefde de journalist in zijn verslagen en overzichten, zijn stadsnieuws en zijn politieke commentaren begraaft, precies zoveel deelt hij aan. de lezers mee. Daarin ligt ook het kruis van het beroep. De journalist ver taalt dagelijks de wereld voor zijn lezers. Maar het beroep zelf brengt mee, dat hij die wereld meestal niet op haar best ziet. Hij kijkt in de keukens, hij weet hoe het gedaan wordt, hij kent de arrengements en de v'erzwe- genheden en hij wordt zelf ge jaagd door de holdebolderende feiten. De specifieke bekoring van 't beroep is dan ook de we reldverachting. het cynisme, het beu-zijn, zoals de specifieke deugd van het vak dat onuitput telijk vermogen is, om alle din gen en mensen altijd weer met waarachtige belangstelling te ontwaren en te verslaan. De voetbalwereld in het zuiden is weer eens door een vreemde beslissing van de K.N.V.B. in rep en roer gebracht. De bekende eerste klasse scheidsrechter Antoon van Vught is Zaterdag j.l. op de dag. dat hij zijn 25-jarig jubileum als re feree vierde, met onmiddellijke ingang geschorst. De K.N.V.B. heeft zich met de ze schorsing wel belachelijk ge maakt, gezien het feit, dat de heer Lotsy als voorzitter van die zelfde K.N.V.B. niet geschroomd heeft de heer Van Vught per soonlijk geluk te wensen. Wat zijn in het kort de feiten? Wel de heer Van Vught heeft 23 jaar de K.N.V.B. gediend, zijn vrije tijd belangeloos als een goéd amateur in dienst gesteld van de voetbalsport. Voor die tijd heeft hij twee jaar gefloten in de R.K. voetbal bond. Zijn eerste wedstrijd floot hij in, Loon op Zand op 1 Octo ber 1927 en nu wilde de K.N.V.B. de twee jaar, dat hij niet in het voormalige K. N. V. B. -verband heeft gefloten, niet erkennen en verbood de receptie, die de heer Van Vught georganiseerd had naar aanleiding van zijn jubileum Of de heer Van Vught nu met de schriftelijke bewijzen van de betrokken clubs in Den Haag verscheen, het hielp niet, de K.N.V.B. bleef halsstarrig volhou den aan zijn blunder en verklaar de zelfs iaconiek, dat dat dan wel een „andere Van Vught" zou zijn geweest. Later trok ze deze bewering weer in, maar het ver bod om het 25-jarig jubileum te vieren, liet ze bestaan. De receptie ging toch door, stromen gelukwensen kwamen binnen en met die ook een schorsingsbesluit van de K.N.V.B. Wel, we willen er niet veel van zeggen, maar dit gaat toch wel een beetje te ver, en de „grote" K.N.V.B. is hier toch wel zeer klein geweest, temeer, als men bedenkt, dat de voorzitter Lotsy zelf wel een gelukwens instuur de. Voor e heer Van Vught wel een zeer grote teleurstelling na een dergelijke verdienstelijke loopbaan. Bokser gestorven De beroepsbokser Jimmy Tay lor uit Miami is vandaag gestor ven aan de verwondingen die hij Vrijdag tijdens een gevecht opge lopen had. Hij werd Vrijdag in de zesde ronde knock out gesla gen door Charlie Joseph uit New Orleans. Taylor was welterge- wicht. De oorzaak van zijn dood moet nog vastgesteld worden. BISSCHOPSWIJDING MGR. VAN KESTER Op 11 October a.s. zal Z.H. Exc. Mgr. J .P. Huibers, bisschop van Haarlem, aan de nieuwbe noemde Apostolisch Vicaris van Basankusu, Z. H. Exc. Mgr. W. van Kester, de Bisschopswijding toedienen in de parochiekerk te Poeldijk. Mgr. W. Mutsaerts zal daarbij als co-consecrator fun geren. (Vervolg van pag 1) Zij zeggen: „Wij hebben het hier goed, maar dat mogen wij tegen over Bonn niet erkennen, anders bemoeit men zich niet meer met ons". Bonn, dat is trouwens een hoofdstuk apart. Wanneer men kennis kan nemen van de brie ven, waarin door officiële instan ties de correcte en behoorlijke behandeling en verzorging van Ideze oorlogsmisdadigers wordt erkend, dan is men verbaasd, dat nooit een officiële Duitse tegenspraak komt van de on juiste berichten. Lectuur; cursussen, ontspan ning, radio, handenarbeid, sport, komen vol lof ter sprake. Het rapport vervolgt: Minder bevredigend leek ons de wasgelegenheid. Er is welis waar geen gebrek aan water,, maar men moet gebruik maken van tinnen waskommen, omdat er geen waterleiding is. (Dit is echter geen uitzonderingsbehan deling voor de gevangenen). Een ander onderwerp vormen de slaapgelegenheden. In Duitse publicaties wordt veel ophef ge maakt van de „kooien" waarin de gevangenen als roofdieren worden opgesloten. In een aparte afdeling, waar de oude inrich ting is blijven bestaan, en waar op het ogenblik Nederlandse cri minelen meestal korte strafffen uitzitten, kon men dit kooien- systeem nog zien. Het is niet fraai en spreekt van de harde behandeling van de gestrafte. De Duitsers hebben nooit in deze kooien moeten verblijven. Drie van deze kooien zijn tot een ruimte verenigd, die van boven open is, met langs de zijkanten een vlechtwerk van staaldraad, dat 's nachts niet gesloten wordt. Wij hadden de gelegenheid met gevangenen te spreken over de voorkeur die zij hadden: plaats in een van deze kooien of plaats in een slaapzaal (waar geen bedden boven elkaar staan en iedereen over vier behoorlijke dekens en bedlinnen beschikt). Het blijkt al uit deze gesprek ken ,dat men veel liever een dergelijke aparte ruimte heeft, dan een plaats in de grote slaap zaal. Bij het vrijkomen van een „kooi" verdringen de Duitsers zich om er een te mogen be trekken. De gevangenen hebben zondeT uitzondering verklaard dat het eten overvloedig en goed is. Zij zien er gebruind uit en hebben niet de gestichtskleur die men verwacht. Deze inrichting is in het geheel geen gevangenis. De meeste gevangenen werken bui ten en worden of blijven daar door sterker dan wanneer zij bijv. in de gevangenis in Leeu warden zouden moeten verblij ven. Bij nader onderzoek blijft niets over van de verwijten, die in de Duitse pers over de behandeling en. verzorging van deze oorlogs misdadigers worden gemaakt, al dus het rapport. Er is één punt dat de aan dacht van de minister van Jus titie verdient: tegenover de po litieke delinquenten wordt de .^voorwaardelijke (invrijheidstel ling" toegepast, d.w.z. bij goed gedrag wordt de gevangene na afloop van twee derde van zijn straftijd „voorwaardelijk" in vrijheid gesteld. De voormalige minister van Justitie heeft in de Kamer verklaard, dat hij in beginsel geen bezwaar heeft te gen de toepassing van deze me thode op de Duitsers. In de practijk is echter van een toe passing van dit beginsel door hem niets gekomen. Hier geen andere behandeling toe te pas sen lijkt wenselijk. Een toevoeging van de hand van de heer Scheps besluit al dus: „Als bewijs hoe de politiek een rol speelt, mag tenslotte nog gelden, dat Duitse instanties het hebben laten bestaan de gedeti neerden als „krijgsgevangenen" niet gezegelde brieven toe te zenden, ervan uitgaande dat hier geen „oorlogsmisdadigers" zaten. De directeur van Norgerhaven heeft dit terecht niet toegestaan, de brieven gingen terug en de gedetineerde Duitsers hebben gevraagd voortaan behoorlijk van porti voorziene brieven naar Nederland te zenden. 's GRAVENHAGE De Ne derlandse Bank deelt ons mede, dat in afwijking van de thans bestaande richtlijnen nopens het verstrekken van deviezen aan emigranten, waarvan de tekst bekend mag worden geacht, deze richtlijnen zijn gewijzigd in die voege dat: 1. Aan emigranten, die op of na 1 October 1952 zijn vertrok ken of vertrekken naar landen, niet behorende tot de dollarge- bieden en voorzover daarmede n betalingsregeling bestaat, bij vertrek vergunning kan worden verleend tot het verkrijgen van deviezen tot maximaal de tegen waarde van de volgende bedra gen: voor gezinshoofden en al leenstaande personen f 1.500, voor het eerste gezinslid f750; voor overige gezinsleden elk f400. (Onder „eerste gezinslid" wordt verstaan de echtgenote of degene die in het emigrerende gezin de huishoudelijke taak ver vult, b.v. huishoudster, oudste dochter, oudste zuster) 2. In geval van vestiging in landen buiten Europa, behoren de tot de dollargebieden. kan bij vertrek vergunning worden ver leend tot het verkrijgen van de viezen tot de tegenwaarde van maximaal 60 pet van de onder 1 vermelde bedragen. De oude richtlijnen blijven voor het ove rige voorlopig van kracht. 's GRAVENHAGE Zaterdag is in Engeland de luchtverdedi gingsoefening „Ardent" begon nen. Nederlandse „Thunderjets" stonden Zaterdag gereed van hun basis hier te lande op te stijgen om een doel in Engeland aan te vallen. De vliegers had den zich op deze opdracht voor bereid door onder meer 'n nauw gezette studie van de gedetail leerde kaart te maken. Het verloop van de oefening bracht evenwel mee, dat zij op het laatste moment voor de start een ander doel in Engeland kre gen toegewezen, zonder dat er ge legenheid bestond, detailkaarten van het gebied waar het doel ge legen was te bestuderen. Niette min slaagden de vliegers er in dit doel te vinden en zii traden zo verrassend op, dat toen zii bo ven de plaats waar zii hun aan val moesten uitvoeren door vlieg tuigen van de tegenpartij werden onderschept deze onderschepping niet meer kon verhinderen, dat zr hun opdracht uitvoerden, het geen wil zeggen, dat zii het opge geven doel „vernietigden." Van de zijde van het opperbe vel van de geallieerde strijd krachten in Centraal Europa (Generaal Lauris Norstad) en van andere geallieerde instantie zijn bii de Nederlandse luchtmacht te legrammen ontvangen, met uitin gen van waardering voor deze bijzonder goed uitgevoerde ope ratie. De luchtoefening „Ardent" is, zoals bekend is, een der oefenin gen in de lange reeks, die tot doel hebben de territoriale lucht verdedigingsorganisaties in West- Europa aan de tand te voelen. De tegen luchtaanvallen te ver dedigen doelen bevinden zich tijdens deze oefening in Engeland. De aanvallers, waaronder dus ook Nederlandse eenheden, starten van vliegvelden in West-Duitsland België, Frankrijk en Nederland. Op de terugweg naar hun bases vallen deze toestellen evenwel ook doelen op het continent aan, waar de plaatselijke luchtverde digingsorganisaties dan in actie moeten komen. Dit heeft men zo geregeld om het rendement van de oefening te verhogen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de geboorte van de Spaanse geleerde Don Santiago Ramon Y Cajal, wordt op 7 October a.s. een plechtige zitting gehouden door liet Spaans Instituut te Utrecht. Cajal was arts en weefsel- kundige, was o.a. directeur van de anatomische musea te Saragossa, hoogleraar in de anatomie te Valencia, Barce lona en Madrid. In 1906 kreeg hij de Nobelprijs voor genees kunde, die hij deelde met Golgi. Tafeltennis R. Adriaanse wint tienkamp De afdeling N.H.N.K. organiseer de j.l. Zondag een tournooi voor de tien sterkste heren vierde klas in Hoorn. Het spelpeil was van goed gehalte en kwam- af en toe door tot tweede klasse spel. Het was de verdedigende speler Adri aanse uit Den Helder, die beslag wist te leggen op de eerste plaats, nadat aanvankelijk N. Schagen (Hoorn) in de eerste wedstrijden de leiding had genomen, maar door gebrek aan initiatief terug viel tot de vijfde plaats. Voor de bezetting van de 2de plaats werd een barrage noodza kelijk, doordat drie spelers gelijk eindigden, t.w. N. de Wit (Boven- karspel), G. Smit (Nrd.-Schar- woude) en J. Aben (Hoorn). Op nieuw eindigden zij gelijk, maar nu gaf het game-gemiddelde de doorslag. N. de Wit had een game minder verloren en wist hiermede de tweede plaats voor zijn reke ning te nemen. G. Smit werd 3e en J. Aben vierde. Laatstgenoemde speler heeft een all-round speltype, welk een ste vige basis vormt voor de naaste toekomst. J. Noordeloos (Grootebroek) stelde ietwat teleur; een sneller reactievermogen zou wellicht de doorslag kunnen geven tot meer succes. De nog zeer jeugdige Bómmer (Den Helder) heeft vol doende aanleg, maar zijn gefor ceerde fore-hand aanvalsslag is bij lange na niet feilloos, terwijl het concentreren tijdens de wedstrijd zeer zeker onvoldoende is. De wedstrijdleiding berustte in de vertrouwvolle handen van de heer J. Deckers, die samen met bondsgedelegeerde, de heer G. Schermer, voor een vlot verloop van het een en ander zorgde. Brutaal staaltje WIERINGERWERF. Toen er op 3 Augustus j.l. kermis was te Wieringerwerf dacht de jeug dige H. O. goedkoop vis te kunnen eten. Hij bestelde bii een kraampje een zoute haring, die hij meteen oppeuzelde maar on gemerkt dat dacht hij kaapte hij twee gerookte palin gen weg en stak ze in ziin broek zak. Toen hij de standhouder naar de prijs vroeg zei deze langs zijn neus weg: „Een zoute haring en twee gerookte palin genmijnheer, dat is 65 cent. Hij was ook niet van giste ren. Maar O. ontkende de palin gen te hebben gestolen en toen moest de standhouder de politie wel in de arm nemen. Op de zit ting van de Alkmaarse Politie rechter kreeg O. gistermiddag f 25 subs. 10 dagen boete con form de eis van de Officier van Justitie. DJAKARTA. Maandagoch tend zijn in het Indonesische par lement de beschouwingen in tweede termijn begonnen over het defensiebeleid. In de ingewikkel de situatie is volgens politieke Bali 9 Aden verw.: Kedoe 5 v Marseille: Rijndam 5 v Sout hampton: Drente veym 6 v Na pels/Genua: Kedoe wordt 15 te Rotterdam verw.: Waterman p 1700 u Quessant/Curacao; Wil lem Ruys p 6 0500 Kaap Finis- terre/Port Said; Johan van Ol- denbarnevelt 6 740 m zo Don- drahead Ceyon/Aden; Kota Éa- roe 6 v Djeddah/Aden; Noor- dam 6 v New-York; Grote Beer 4 v New-York; Indrapoera 5 240 m o Dondrehead/Belawan: Leerdam 5 vm v Antwerpen/ Halifax Oranje 5 130 m nto Massawa/Suez; Ridderkerk 6 e Fremantle; Sibajak 5 720 m no to Sombrero/eii. Curacao Zui derkruis 5 290 m ono op Racem. WIJN OP STRAAT REGGIO EMILIA (Italië) Een ontploffing in een wijnhan del in het dorp Praticello, waar schijnlijk veroorzaakt door gas, afkomstig van fermenterende wijn, heeft tengevolge gehad dat 75.000 liter wijn de dorpsstraat instroomde. Over 800 meter stond de wijn tot aan de enkels. De wijnhandel werd geheel vernield. De beiizinevoorzieiiing der NAVO-landen PARIJS. De Noord-Atlanti sche verdragsorganisatie bestu deert plannen voor een eerlijke verdeling van benzine tussen de 14 leden-landen, zowel in vredes- als oorlogstijd. Nagegaan wordt de hoeveelheid petroleum, welke de NAVO-landen thans verbruiken, hoeveel nodig zou zijn in nood toestand en welke voorraden moe ten worden aangelegd. kringen slechts een zeer kleine verandering gekomen sedert Za terdag, toen Djakarta gonsde van geruchten over een op handen zijnde kabinetscrisis. Het staat vast, dat gedurende het weekeinde de regeringspar tijen bezig zijn geweest een op lossing te vinden voor de inwilli ging van de eis van de meerder heid van het parlement, dat een reorganisatie op het ministerie van Defensie zal worden doorge voerd, zonder dat de regering ten val zal komen. Een mogelijkheid daartoe zou kunnen zijn de instel ling van een enquêtecommissie", waarin vertegenwoordigers van de regering en van het parlement zullen worden opgenomen. Intus sen overwegen versohillende po litieke partijen de indiening van een motie naast de motie van wantrouwen, ingediend door de heer Baharudbin. Men zou kun nen zeggen dat, alhoewel de situa tie niet ingrijpend veranderd is, de spanning sedert Zaterdag enigszins is verminderd. Nederlandse emigranten in Brazilië aangekomen RIO DE JANEIRO 6 Oct. Elf Nederlandse gezinnen, in to taal vijftig personen, zijn met 57 stuks vee, landbouwwerktuigen, zaaigoed en al dergelijk gerief met het schip „Alioth" in Rio de Janeiro aangekomen, op doorreis naar Panaragua in de Braziliaan se staat Parana. Deze Nederland se gezinnen gaan in de gemeente Castro in genoemde staat Parana een landbouwkolonie stichten van zesduizend hectare groot. Paardenmarkt Utrecht Aanvoer 498 paarden. Prijzen: Luxe paarden 9001150; werk paarden 7501050; oude paarden 600925; paarden boven drie jaar 7001000; paarden beneden drie jaar 600900; veulens 250350; hitten 350725. Handel flauw. Met het op 1 September j.l. ingevoerde luchtwegenstelsel in Nederland, dat aansluiting geeft op dat der overige Europese landen, vormt ons land een belangrijke schakel in de keten van stations welke de internationale luchtverkeersbeveiliging verzorgen. De nieuwe apparatuur, waartoe een „rondzoek- radar"-installatie behoort, met groot bereik, is op Schiphol ondergebracht. Raad van Verzet had audiëntie AMSTERDAM Drie hoofd bestuursleden van de Nationaal Federatieve Raad van het voor malig verzet hebben dezer dagen een onderhoud gehad met de mi nister van Justie, mr. L. A. Don ker, over het besluit tot het ver lenen van gratie aan Lages. Van de zijde dezer bestuurs leden vernemen wij, dat de be windsman tijdens de langdurige audiëntie een open oog bleek te hebben voor alle facetten van dit moeilijke probleem. Als Kamerlid heeft mr. Donker indertijd zelf geïnterpelleerd. Voor het einde loze talmen draagt de huidige mi nister geen verantwoordelijkheid. Het komt mr. Donker echter voor ir strijd te zijn met de rechts opvattingen van het op een hoge trap van beschaving staande Ne derland, nu nog 7% jaar na 't einde van de oorlog een dood vonnis te laten voltrekken. Het hoofdbestuur van de Na tionale Federatieve Raad merkt hierbij nog op: „In de persoon van de huidige minister ligt de waar borg, dat geen sentimentele barm hartigheid zal worden bedreven. Levenslange gevangenisstraf, met steeds het lijden van de slachtof fers voor ogen, is voor velen zwaarder te verduren dan een in enkele seconden voltrokken dood straf." Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 6 Oct. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts: Eigenh. f 10.25, bintjes f 9.25-9.50 blauwe Eigenheimers f 1010.50; Iselster f 8.25: Bevelanders 10.50- Zandaardappelen 35 mm op waarts: Nieuwl. Eigenh. 9.—: Noordeling 8.Voran 8.Re cord 8.voeraardappelen 4.25 4 50. Deze prijzen zijn berekend pe 100 kg op handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 6 Oct. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg. franco Rot terdam): Tarwe zonder vochtcon- ditie f 25.1026.35; op vochtcon- ditie tot f 26.30. Voedergranen flauw; zomer- gerst f 32.5034.50; wintergerst f 32.50-33.75; rogge f 28.50—29.50 haver f 28.5029.75. Peulvruchten: Groene erwten kalm f 45—54: schokkers, kalm, f 4563: bruine bonen, zeer vast, tot f 72.50.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5